- x
Windows 7 disk(birim) genişletme(çok acil yardım)
34 Cevap19917 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Mesaj Fotoğraf Galerisi

Ekleyen : BRAHMAN_sahin
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
9 Temmuz 2010; 22:12:14 

Arkadaşlar c diskimden 70 gb kadar ayırdım. Yani c diskimi küçülttüm. Şimdi bu alanı D birimine eklemek yani genişletmek istiyorum ancak d diskine sağ tıkladığım zaman disk genişlet yazan kısım silik yani aktif değil ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun. Ayrıca bu ayırdığım 70 gb lik alanı önce basit birim yapıp sonra da birimi sil yapıp d ile birleştirmek için uygun hale getirdim. Ama hala d diski ile birleştiremiyorum. Dediğim gibi d birimini genişletme konusunda nasıl aktif ederim. Lütfen yardım edin.

10750 Mesaj
9 Temmuz 2010; 22:26:00 

Bknz: http://forum.donanimhaber.com/m_40963339/tm.htm

Ayrıca Partition Magic veya Partition Manager yazılımlarınıda kullanabilirsiniz...

Za krst casni za burek masni zivela Majka Srbija!

Српски мислим,Српски Дишем,Српски причам,Српски пишем с ћирилицом, моје мило српство пазим традиција то је СРПСКА,и дичим се Јер ја имам СРПСКО Срце у грудима !!

Uzaklaştırılmış
9 Temmuz 2010; 22:31:16 

arkadaşım tamam da d diskini hiçbir program kullnmaksızın genişletmek istiyorum. program kullnmak istemiyorum. yanlış bir şey yapmaktan sorkuyorum. neden ben sağ tıkladığımda d birimine birimi genişlet seçeneği silik çıkıyor... yardım edin lütfen.

1172 Mesaj
9 Temmuz 2010; 22:56:03 

Bende win7ye 20gb ayırmıştım malesef şimdi 2.3gb yer kaldı genişletmek için ne yapmamız lazım 160hd'm war.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Uzaklaştırılmış
9 Temmuz 2010; 23:09:36 

bu arada Partition Magic ve Partition Manager programlarının w7 de çalışmadığını duydum. bilmiyorum ne kadar doğru ne kadar yanlış. Easus Partition Master w7 için uygundur diye bi şeyler okudum.

378 Mesaj
9 Temmuz 2010; 23:10:31 

Ayıtdığın basit birimi , normal mi biçimlendirdin . Değilse Normal biçimlendirip,(mantıksal sürücü) daha sonra silip denesen?

.
.
.
.
..Başlayan Herşey Biter

285 Mesaj
9 Temmuz 2010; 23:10:34 

kardeş bit locker denen olaylamı yaptın daraltmayı

Uzaklaştırılmış
9 Temmuz 2010; 23:20:32 

arkadaşlar normal w7 nin disk yönetimine girip ordan yaptım küçültmeyi ancak genişltemiyorum nedense.

Uzaklaştırılmış
9 Temmuz 2010; 23:22:38 

ayırdığım birim normal biçimlendirdim. hatta şuan f olarak laptopum birimi görüyor. 70 gb olarak. ancak ben bu f birimini d ile genişletmek istiyorum. ancak d birimine tıkladığımda birim genişlet yazısı silik yani tıklanmıyor aktif değil...

378 Mesaj
9 Temmuz 2010; 23:24:35 

quote:

Orijinalden alıntı: BRAHMAN_sahin

arkadaşlar normal w7 nin disk yönetimine girip ordan yaptım küçültmeyi ancak genişltemiyorum nedense.
ayırdığın 70 GBlık sürücü Mantıksal mı?

.
.
.
.
..Başlayan Herşey Biter

378 Mesaj
9 Temmuz 2010; 23:26:40 

quote:

ayırdığım birim normal biçimlendirdim. hatta şuan f olarak laptopum birimi görüyor. 70 gb olarak. ancak ben bu f birimini d ile genişletmek istiyorum. ancak d birimine tıkladığımda birim genişlet yazısı silik yani tıklanmıyor aktif değil...

birde Window yükleme diskini takarak dene istersen, Windowsuun yuklenecegi diski secereken biliyorsun aynı seçenekler orada da var.
Ama sonuç ne kadar değişir bilemem.

.
.
.
.
..Başlayan Herşey Biter

Uzaklaştırılmış
9 Temmuz 2010; 23:31:34 

evet abi mantıksal diyo. sinan senin ne demek istediğini anlayamadım arkadaşım ama dediğim birim mantıksal

378 Mesaj
10 Temmuz 2010; 0:02:56 

quote:

evet abi mantıksal diyo. sinan senin ne demek istediğini anlayamadım arkadaşım ama dediğim birim mantıksal

Demek istedigim, Windows / DVDsini takıp Windows kurar gibi adaımları izleyeceksin.sana Windowsu nere kurmak istediginde karşına sürücüler cıkıyor ya?
burada Dyi secerek (genişlet)meyi dene.

Peki Cyi Genişlet dediginde genişletme imkanı veriyor mu ve Bu ayırdıgın birim Dnin soltarafında mı.

Edit@ yazım hatası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi __By_Sinan__ -- 10 Temmuz 2010; 0:05:40 >

.
.
.
.
..Başlayan Herşey Biter

Uzaklaştırılmış
10 Temmuz 2010; 0:19:43 

ne f yi ne c yi ne de d yi genişletme imkanı veriyor. yani hiçbir birimi genişletme imkanı yok. evet f c nin sol tarafında yeni birim olarak görünüyor. recovery cd lerini takmaya da içim elvermiyor. korkuyorum açıkçası.

378 Mesaj
10 Temmuz 2010; 0:31:50 

quote:

ne f yi ne c yi ne de d yi genişletme imkanı veriyor. yani hiçbir birimi genişletme imkanı yok. evet f c nin sol tarafında yeni birim olarak görünüyor. recovery cd lerini takmaya da içim elvermiyor. korkuyorum açıkçası.

REcovery Cd si ile olmaz sanırım Win DVd si olması lazım.

peki madem hiç birini genişletemiyorsun ,ayırdıgın bolum mantıksal demiştin , onu sildiğn takdirde boş alan yazması lazım ve yeşille gösterilmesi lazım.
?

.
.
.
.
..Başlayan Herşey Biter

Uzaklaştırılmış
10 Temmuz 2010; 0:33:35 

evet onu da yaptım yeşil oldu. ancak d de bi değişme olmuyor gene aynı. genişleme çıkmıyor. hala pasif.

Uzaklaştırılmış
10 Temmuz 2010; 0:35:40 

sanırım bunu yapmamın tek yolu d yi etkin olarak işaretlemekten geçiyormuş. ancak o zman da pc çöker diyorlar.

378 Mesaj
10 Temmuz 2010; 0:42:02 

quote:

evet onu da yaptım yeşil oldu. ancak d de bi değişme olmuyor gene aynı. genişleme çıkmıyor. hala pasif.

Peki ayırdığın yeşil bolumun sol tarafındaki diskte genişletme imkanı yok mu hala..

bi yolu vardır mutlaka ama , sanırım Partition maneger gibi bi programla ayırman gerekecek.

Herzman bi risk var. umarım tüm yedeklerini almışşsndır, Pc cokmesinden cekiniyorsun.

.
.
.
.
..Başlayan Herşey Biter

Uzaklaştırılmış
10 Temmuz 2010; 0:50:14 

hayır sol taraftakiyle de birleştiremiyorum. d ye birleştirme imkanım olmazsa f olarak bırakmayı düşünüyorum. üçüncü bir birim olarak yani. yoksa pc de bir problem yok. bi de bir şey sorucam bende laptobun recovery cd leri var acaba onları kullanarak birimlerde istediğim gibi bi birleştirme ve oynama yapabilir miyim acaba.

378 Mesaj
10 Temmuz 2010; 0:55:55 

quote:

hayır sol taraftakiyle de birleştiremiyorum. d ye birleştirme imkanım olmazsa f olarak bırakmayı düşünüyorum. üçüncü bir birim olarak yani. yoksa pc de bir problem yok. bi de bir şey sorucam bende laptobun recovery cd leri var acaba onları kullanarak birimlerde istediğim gibi bi birleştirme ve oynama yapabilir miyim acaba.

Recovery Cd si pek kullanmadım ama olmaz gibime geliyo, ilgili oln arkdaşlar cevap verir herhalde.

Bencede F olarak kalmasında hiç sakınca yok gibi, özel bi depolama alanı olarak kullanırsın . filmler gibi mesala..

.
.
.
.
..Başlayan Herşey Biter

Uzaklaştırılmış
10 Temmuz 2010; 15:14:40 

sorunu çözdüm. d birimini de sildim ve ayrılmamış alan olarak gösrterdim. c den ayırdığım birim ve d kendiliğinden birleşti. daha sonra da biçimlendirdim. yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.saygılar.

81 Mesaj
20 Ekim 2010; 22:39:35 

bende bierşey sormak istiyorum c nasıl genişletiyor format vs beceremedim win 7 de c yi 70 yaptım genişetek istiyorum bilgi lütfen

EDANA

4 Mesaj
20 Haziran 2012; 14:58:44 

sorunu çözdüm. Herhangi bir program kurmadan genişletme seçeneği aktif oluyor. önce ayırmak istediğiniz birimden belirlediğiniz boyutu girip küçültün. ayrılmamış bir alan oluşacak böylece. bu alanı sağ tıklayıp yeni basit birim olarak oluşturun. daha sonra bu yeni birimi biçimlendirip silin. böylece tekrardan ayrılmamış bir alan olur. bundan sonra genişletmek istediğin birimin üzereine sağ tıkladığında 'bölümü genişlet' seçeneği aktif oluyor. ordan boyutu girip genişletiyorsun.

2010 da sorulmuş ama yeni aratanlar için yardımcı olur diye düşündüm.

1191 Mesaj
18 Ağustos 2012; 16:19:43 

quote:

Orijinalden alıntı: cloudcom

sorunu çözdüm. Herhangi bir program kurmadan genişletme seçeneği aktif oluyor. önce ayırmak istediğiniz birimden belirlediğiniz boyutu girip küçültün. ayrılmamış bir alan oluşacak böylece. bu alanı sağ tıklayıp yeni basit birim olarak oluşturun. daha sonra bu yeni birimi biçimlendirip silin. böylece tekrardan ayrılmamış bir alan olur. bundan sonra genişletmek istediğin birimin üzereine sağ tıkladığında 'bölümü genişlet' seçeneği aktif oluyor. ordan boyutu girip genişletiyorsun.

hata veriyo bende yapamıyorum.

biçimlendiremiyorum

"Seçtiğiniz işlem seçili temel diskleri dinamik disklere dönüştürür. Diskleri dinamik diske dönüştürürseniz, yüklü işletim sistemelerini disklerdeki hiçbir birimden başlatamayacaklksınız. DEvam etmek istediğinize emin misiniz?" diyor tamam dediğimde hata veriyor olmuyor.

yardımcı olursanız sevinirim

Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı
Söz ola ağulu aşı, yağ ile bal ede bir söz

434 Mesaj
18 Ekim 2012; 1:24:09 

bu olayı çözen yok mu c yi daralttım d genişlemiyor ama nasıl olacak bu

4 Mesaj
14 Nisan 2013; 15:47:35 

quote:

Orijinalden alıntı: CappyDH

hata veriyo bende yapamıyorum.

biçimlendiremiyorum

"Seçtiğiniz işlem seçili temel diskleri dinamik disklere dönüştürür. Diskleri dinamik diske dönüştürürseniz, yüklü işletim sistemelerini disklerdeki hiçbir birimden başlatamayacaklksınız. DEvam etmek istediğinize emin misiniz?" diyor tamam dediğimde hata veriyor olmuyor.

yardımcı olursanız sevinirim

Bilmiyorum, ben de oluyor. Başka bir sorun olmalı sende.

38 Mesaj
20 Nisan 2013; 0:28:00 

quote:

Orijinalden alıntı: cloudcom

dostum senin dediğin bende oluyo ancak ben cyi genişletmek istiyorum onda olmuyo ama dde oluyor bi bilgim var mı başka nasıl c yi genişletebilirim

71 Mesaj
3 Eylül 2013; 17:09:52 

arkadaşım ben c'yi f ile birleştirmek istiyorum ama yani yeni oluşturduğum alan ile, birimi genişlet seçeneğini aktif etmek için birimi silmek gerekiyor ama şöyle bir durum var benim c diskim windowsun olduğu disk, bunu silersem bilgisayar kapanmaz mı? yani format atmış gibi olmaz mıyım? bütün bilgile ve windows c'nin içinde?

yardımını rica ederim...

71 Mesaj
3 Eylül 2013; 17:53:51 

bana yardımcı olabilecek bi arkadaş var mı acaba?

7801 Mesaj
4 Eylül 2013; 10:57:14 

quote:

sorunu çözdüm. d birimini de sildim ve ayrılmamış alan olarak gösrterdim. c den ayırdığım birim ve d kendiliğinden birleşti. daha sonra da biçimlendirdim. yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.saygılar.

Zaten dün arkadaş konuyu uplamış.Ben de biraz önce sorunumu böyle çözmüşken arkadaşa bir teşekkür etmiş olayım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

2317 Mesaj
4 Eylül 2013; 13:11:04 

Siz f diskini sileceksiniz.
Yani sonradan oluşturulan alanı.

[color=

71 Mesaj
5 Eylül 2013; 21:53:57 

tamam ben f diskini siliyorum ama sildikten sonra c diskinin üzerine gelip sağ tıkladığımda 'birimi genişlet' seçeneği pasif görünüyor, problem tam olarak bu, onu nasıl aktif hale getirebiliriz?

2317 Mesaj
6 Eylül 2013; 9:25:11 

Format atmak zorundasın, sana söyle söyleyeyin,
senin f, C den önce, birimler soldan sağa genişler ve küçülülür.
Örnek verecek olursam HDDi sırasıyla 3 parta böldüm diyelim.
Bunlar A,B,C olsun.
Sen C den silip A ya atamazsın, B den silip A ya atabilirsin.
A yada B den silip C ye hiç atamazsın.
Yani küçültmeler soldan sağa, büyütmeler sağdan sola.

Senin F, C den önce olduğu için format atıp önce C yi oluşturman gerekiyor.
Sana benden bir tavsiye.
Asla C yi küçük tutma, sonra genişletmek bu kural yüzünden zor olabilir.
Umarım anlatabilmişimdir.

[color=

71 Mesaj
8 Eylül 2013; 1:08:48 

sonunda format atmadan başardım, şöyle ki; f'yi tamamen sildim, d'deki önemli bilgilerimi de flash disk ve c'ye aktarıp d'yi de sildim, geriye sadece c diski kaldı ve bir de d ve f'yi silerek oluşturduğum atıl alan kaldı, bu durumdayken c'yi sağ tıkladığımızda pasif olan birimi genişlet seçeneği aktif hale geldi, ben de bu durumda c'yi genişlet diyerek atıl alanın tamamını c ile birleştirdim, sonra da c'yi bölüp yeniden c ve d oluşturdum,

bu problem de bu şekilde çözüldü...

Bu mesajda bahsedilenler: onur01651

1059 Mesaj
29 Mart 2014; 15:29:17 

Biraz hort gibi olacak ama disklerin tamamı dinamik oldu bu bir sorun olur mu?

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Teknik Yardım » Windows 7 disk(birim) genişletme(çok acil yardım)
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.469