Şimdi Ara

Intel'in Sandy Bridge işlemcileri 1333MHz DDR3 bellek desteği ile gelecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
3.408
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Intel'in yeni nesil Sandy Bridge işlemcileri için yeni detaylar gelmeye devam ediyor. Erken mühendislik örnekleri bir süredir hazır olan ve son çeyrekte hacimli üretime gireceği bildirilen Sandy Bridge tabanlı işlemcilerin yeni yıl ile birlikte pazara sunulması bekleniyor. 32nm üretim teknolojisiyle hazırlanan LGA1155 formundaki yeni işlemciler, entegre grafik birimini de içeren doğal bir yapıya sahip olacak ve mimari açıdan Nehalem sonrasındaki en radikal Intel adımı olarak lanse edilecekler.

Nehalem jenerasyonuyla birlikte aynı AMD'de olduğu gibi IMC yani entegre bellek kontrolcüsü kullanmaya başlayan Intel, ilk jenerasyon Nehalem işlemcilerinde 1066MHz'e kadar resmi DDR3 desteği sunarken, Westmere tabanlı Lynnfield işlemcilerinde bellek desteğini 1333MHz'e çıkartmıştı. Hazırlık çalışmaları devam eden Sandy Bridge mimarisinde de "resmi" bellek hızı desteğinin değişmeyeceği ve yeni nesil işlemcilerin 1333MHz bellek desteği ile geleceği üzerinde duruluyor.

JEDEC tarafından 1333MHz üstündeki bellekler spesifikasyon bazında resmi olarak onaylanmadığı için Intel, bellek hızı konusunda muhafazakar davranırken, bu konuda kullanıcılar özgür olacak ve daha yüksek hızlardaki DDR3 belleklerini, Sandy Bridge işlemcileriyle kullanabilecekler. Bu noktada asıl dikkat çeken detay ise Intel'den farklı olarak AMD'nin, Bulldozer tabanlı masaüstü ve Fusion tabanlı mobil işlemcilerinde 1600MHz+ seviyesinde DDR3 bellek desteği sunacağının söylenmesi.

• haber başlığını okur okumaz benimde aklıma AMDnin daha yüksek bellek desteği vereceği bulldozer mimarili işlemcileri geldi.. AMD ilk kez şimdilik bir konuda öne mi geçmiş oluyor yani?? kısa bir süre öncesine kadar yada nehaleme kadar bellek veriyolu hızıyla intele nal toplatan AMD eski günlerine geri mi döncek acaba???
  • loosers
  • son tahlilde işletim sistemine de bağlı olarak ram belleğin bant genişliği 64 bit ,,

1333 olsa ne olur 1600+ olsa ne olur
  • Amd son zamanlarda kara gecmeye baslaması ile intel tekeline dur dedirtecek özellikteki işlemcilerin devamını bekliyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

haber başlığını okur okumaz benimde aklıma AMDnin daha yüksek bellek desteği vereceği bulldozer mimarili işlemcileri geldi.. AMD ilk kez şimdilik bir konuda öne mi geçmiş oluyor yani?? kısa bir süre öncesine kadar yada nehaleme kadar bellek veriyolu hızıyla intele nal toplatan AMD eski günlerine geri mi döncek acaba???

AMD Rakamsal olarak önde zaten şuan AMD işlemcilerde en son DDR3 1333MHZ ram desteği varken İntel işlemcilerde en son DDR3 1066MHZ ram desteği var...

quote:

Orijinalden alıntı: e j d e r

son tahlilde işletim sistemine de bağlı olarak ram belleğin bant genişliği 64 bit ,,
    1333 olsa ne olur 1600+ olsa ne olur

Düzeleme: @ Ejder yorumunu biraz daha detaylandırabilir misin? Tam olarak ne demek istediğini anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 7 Temmuz 2010; 14:48:39 >

• quote:

biraz daha detaylandırabilir misin? Tam olarak ne demek istediğini anlamadım.

bilgisayarınızda 32 bit 'lik bir windows (xp , vista , win 7 ) yüklü ise işlemci , ram bellekle 32 bit veri aralığında data alış-verişi yapar

bilgisayarınızda 64 bit 'lik bir windows (win 7 home basic dışında tüm win 7' ler) yüklü ise işlemci ram bellekle 64 bit veri aralığında data alış verişi yapar

günümüzde işlemciler maxsimum 64 bit liktir
  • quote:

bilgisayarınızda 32 bit 'lik bir windows (xp , vista , win 7 ) yüklü ise işlemci , ram bellekle 32 bit veri aralığında data alış-verişi yapar
    bilgisayarınızda 64 bit 'lik bir windows (win 7 home basic dışında tüm win 7' ler) yüklü ise işlemci ram bellekle 64 bit veri aralığında data alış verişi yapar

eee şimdi MHZ ile nasıl bir bağlantı kurmamız gerekiyor buradan? Gerçekten bomba bir yorum olmuş tebrik ederim. Bütün bitler bir arada (işlemci, OS, Ram)

Ekleme:

quote:

Orijinalden alıntı: solar_apex

quote:

Birazcık 'Bit' leri karıştırmışsınız. İşlemcinin 64 bit olması farklı şeydir bellek bant genişliğinin 64 bit olması farklı şeydir. Bit nicelik belirten bir ölçü birimidir. Ayrıca dediğiniz gibi olsaydı benim 8Megabitlik internet bağlantım işlemcim ve işletim sistemim yüzünden 64 bitten daha hızlı olamazdı.

Arkadaşlar şaka mı yapıyorsunuz? solar_apex seni ayrıca kutluyorum zaten. Bir kişinin kafasını karıştırmak istesen bu kadar başarılı olamzdın heralde.
    Nese sağlık olsun zamnla yoluna girer şimdilik biti felan takma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 9 Temmuz 2010; 0:18:59 >

• quote:

quote:

Birazcık 'Bit' leri karıştırmışsınız. İşlemcinin 64 bit olması farklı şeydir bellek bant genişliğinin 64 bit olması farklı şeydir. Bit nicelik belirten bir ölçü birimidir. Ayrıca dediğiniz gibi olsaydı benim 8Megabitlik internet bağlantım işlemcim ve işletim sistemim yüzünden 64 bitten daha hızlı olamazdı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

haber başlığını okur okumaz benimde aklıma AMDnin daha yüksek bellek desteği vereceği bulldozer mimarili işlemcileri geldi.. AMD ilk kez şimdilik bir konuda öne mi geçmiş oluyor yani?? kısa bir süre öncesine kadar yada nehaleme kadar bellek veriyolu hızıyla intele nal toplatan AMD eski günlerine geri mi döncek acaba???

Haberi okdudum bende yorum yazıyordum.bir baktım senin yorumun aynısını yazıyorum
    ancak bu kadar ifade edilebilir.
  • 2000mhzli bellekler çalışmayacak mı yani, ne yapmak gerekecek 2000mhz de belleklerin çalışması için ?
  • quote:

Ayrıca dediğiniz gibi olsaydı benim 8Megabitlik internet bağlantım işlemcim ve işletim sistemim yüzünden 64 bitten daha hızlı olamazdı.

internete bağlanma hızını işlemci-ram hızıyla karşılaştıran bir yüzbaşıyla her zaman karşılaşmıyoruz şoktayım

işlemci ram data trafiği 64 x1333 /8 =10664 MB

internet data trafiği 8 / 8 =1 MB

10664 MB > 1 MB
  • quote:

Orijinalden alıntı: solar_apex

quote:

quote:

Bende yazdıklarınıza biraz ekleme yapmak istedim.
    İşlemcilerin veri işleme mimarisi maksimum şuan 64 bit(en azından x86 tabanlı işlemciler),bellek bant genişliği ise i7 9xx ler ilede maksimum 192 bite ulaşmıştır 3 kanal sayesinde,2 kanalda ise 128 bit.
    Birçok kişinin karıştırdığı işlemci bit mimarisi ile bellek bant genişliği miktarı çok farklı şeyler,bellek bant genişliği tek bir cycle ile bellektan alınan veya kaydedilen veri miktarını belirtir(1cycle=1mhz/1000000),işlemci bit mimarisi ise işlemcinin işlem yapabildiği veri büyüklüğünü belirtir, işlemci bit mimarisnin iki katına çıkması ise teoride boyut 2 katına çıksa bile performans olarak pratikte pek bi getiris yoktur çünkü programlamada kullanılan veri tiplerinin büyük bi kısmı 32 bit veri aralığına sıdığı için ve 64 bite ihtiyaç duyan veri tipleri(32 bite sığmayan veri tipleride diyebiliriz) genelde çok az kullanıldığından performans kazancı çok azdır hatta 32 bite sığmayan veri tipi hiç kulanılmıyosa hiçbir getirisi yoktur diyebiliriz,64 bite ihtiyac duyan veri tipleride genelde büyük matematiksel hesaplamalar yapan yada çok hassasiyetli sayı hesaplaması yapan programlarda kullanılır.
    Peki performans kazancı nasıl olur?
    Genelde bir işlemin bellekten alınıp işlemciye gitirilmesi,işlemin ne olduğunun çözülmesi,işlemin yapılması ve sonuçun kaydedilmesi sırasında(fetch,decode,execute,store) en fazla zaman kaybı verinin bellekten alınıp işlemciye gitirilmesi sırasında yaşanır,32 bitle 64 bit arasındaki farkda burdan gelir çünkü 32 bite sığmayan veri tipi bellekten 2x32bit olarak çağrılır buda bellekteki verinin işlemciye getirilmesi sırasındaki zaman kaybını artırır,64 bitte ise tek seferde çağrıldığından bu zaman kaybı daha az olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atyay -- 8 Temmuz 2010; 14:17:03 >

• quote:

quote:

Ayrıca dediğiniz gibi olsaydı benim 8Megabitlik internet bağlantım işlemcim ve işletim sistemim yüzünden 64 bitten daha hızlı olamazdı.

internete bağlanma hızını işlemci-ram hızıyla karşılaştıran bir yüzbaşıyla her zaman karşılaşmıyoruz şoktayım

işlemci ram data trafiği 64 x1333 /8 =10664 MB

internet data trafiği 8 / 8 =1 MB

10664 MB > 1 MB

Güzel kardeşim sen işlemci mimarisindeki 64 bit le ,bellek veriyolundaki 64 bit i karıştırmışsın (birbiriyle hiç alakası olmayan iki farklı şeydir bunlar) ben de bu komediyi biraz abartarak internet hızıyla bağlantı kurdum (doğru bununda hiç alakası yok :)).

Her şey bundan ibaret çavuşum

İstersen biraz araştır öğrende sonra rütbecilik yap.

• yazılanları okuyunca resmen oha oldum yani arkadaşlar..

bu işin içine bir de wait state leri katın, RAS ı CAS ı katın tam olsun.. şimdi wait state leri daha yüksek olan 1333 MHz bir RAM ile wait state leri daha düşük olan bir 1333 MHz RAM aynı performansı mı gösterir... Tabiki hayır.. arkadaşlar boşverin bit mit hesaplarına girmeyi, o işlerin içinde daha fazla faktörler var.. alabildiğiniz kadar yüksek frekansta çalışan ram alın olsun bitsin.
    1600 MHz de çalışan bir RAM 1333 MHz de daha düşük wait state ler ile çalışır ve normalde 133 MHz de çalışan bir RAM den daha fazla performans elde edersiniz. Olayın özü aynı frekansta wait state leri en düşük olan RAM i alın, kullanın..
  • Değerli arkadaşlar sizi araştırmaya yönlendirmek için eleştiri yapmaktan kaçınıp sadece alıntı yaptım ama anlaşılıyorki pek işe yaramamış.
    Yeni yeni terimler mi icat ediyosunuz. Ramlarda bellek bant genişliğinin 64 bit olması da ne olaki.
    @Ejder eminim ne yazdığını, ne demek istediğini kendi bile anlamamıştır son tahlil felan bitlerle MHZleri birbiriyle harmanlamış maşallah.

@Atyay hadi ejder ve solar_apex neyse de senin de bu yanlışın içine düşmen kötü olmuş zira içlerinde en inandırıcı senin yazdığın duruyo bu sebeple çok tehlikeli bir yorum.
    kazara biri senin yazdığını okusa bant genişliğinin 64bit-128bit gibi ifade edildiğini sanacak oysa bellek bant genişliği GB/s MB/s şeklinde ifade edilir. Neyse forumda daha önce yazdıklarını hatırlıyorum büyük ihtimalle dalgınlığına geldi senin heralde bellek arayüz genişliğiyle karıştırdın.

@solar_apex ve özellikle de @ejder bunlar sizin için. umarım işinize yarar.
    Bant genişliği hesaplama formülü: Bellek Hızı x Kanal başına aktarılan byte sayısı x Kanal Sayısı
    (veri hızı) X (8 Byte yada 64 bit) X (bir, iki yada üç) (64bit/8 = 8byte. bit cinsi byte çevrilirken 8 e bölünür.)

Mesela DDR3 1600MHZnin bant genişiğine bakalım.
    PC12800, tek kanal bellek için:
    Bellek Bant genişliği = (1600 MHz) X (8 Byte)= 12.8 GB/s
    Çift kanal için = (1600 MHz) X (8 Byte) X 2= 25.6 GB/s Bant genişliği böyle ifade edilir ve bu formülle hesaplanır.

Biliyorum şimdi uzun uzun anlattığım yazıları okumayacaksınız o yüzden video ekliyorum bari bu videoyu izleyin :))

http://www.youtube.com/watch?v=iDEjhaevpGc&feature=player_embedded

Bu makaleye de bakabilirsiniz...
    http://www.sayarbilgi.net/makaleler/3/122.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 9 Temmuz 2010; 0:25:02 >

• @yelkowan

haklısın yanlış tabir kulanmışım sen uyarınca farkettim,anlatmak istediğimle yazdığım bir olmuyo bazen,yanlış bilgilendirmemek için yazdıklarıma genelde özen gösteririm ama arada dalgınlığa denk geliyo:)
  • arkadaşlar rütbesi büyük olan çok biliyor diye birşey yok
    benim bildiğimde şu şekilde tabi yanlış biliyor da olabilirim. yanlışsam lütfen düzeltin:

işlemcinin 32 bit veya 64 bit olması adresleyebildiği bellek boyutu ile alakalı diye biliyorum: sayısal mikroişlemciler binary (ikili) sayı sistemi ile işlem yaparlar. yani hesaplamalarda sadece 0 ve 1 rakamları kullanılır. misal 32 bitlik adresleme yapabilen işlemci 2^32 (üzeri) yani 32 tane 2 nin çarpımı kadar bellek gözüne okuma yazma yapabilir. yani maksimum bellek desteği 2^32/8/1024/.. ../1024=3.25 (veya 3.45)GB lık 32 bit işletim sisteminin maksimum desteklediği bellek miktarı buradan geliyor. 64 bit adresleme yapabilen işlemcilerin destekldiği bellek üst sınırını 15 sene daha görmeyiz.

bellek bant genişliği ise yelkowan hocamın dediği gibi bir çevrimde bellekten okunabilecek veya belleğe yazılabilecek bit sayısıdır (0 veya 1).

yanlış biliyor da olabilirim eğer yanlışsam affedin şimdiden özür dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: yelkowan

Değerli arkadaşlar sizi araştırmaya yönlendirmek için eleştiri yapmaktan kaçınıp sadece alıntı yaptım ama anlaşılıyorki pek işe yaramamış.
    Yeni yeni terimler mi icat ediyosunuz. Ramlarda bellek bant genişliğinin 64 bit olması da ne olaki.
    @Ejder eminim ne yazdığını, ne demek istediğini kendi bile anlamamıştır son tahlil felan bitlerle MHZleri birbiriyle harmanlamış maşallah.

@Atyay hadi ejder ve solar_apex neyse de senin de bu yanlışın içine düşmen kötü olmuş zira içlerinde en inandırıcı senin yazdığın duruyo bu sebeple çok tehlikeli bir yorum.
    kazara biri senin yazdığını okusa bant genişliğinin 64bit-128bit gibi ifade edildiğini sanacak oysa bellek bant genişliği GB/s MB/s şeklinde ifade edilir. Neyse forumda daha önce yazdıklarını hatırlıyorum büyük ihtimalle dalgınlığına geldi senin heralde bellek arayüz genişliğiyle karıştırdın.

@solar_apex ve özellikle de @ejder bunlar sizin için. umarım işinize yarar.
    Bant genişliği hesaplama formülü: Bellek Hızı x Kanal başına aktarılan byte sayısı x Kanal Sayısı
    (veri hızı) X (8 Byte yada 64 bit) X (bir, iki yada üç) (64bit/8 = 8byte. bit cinsi byte çevrilirken 8 e bölünür.)

Mesela DDR3 1600MHZnin bant genişiğine bakalım.
    PC12800, tek kanal bellek için:
    Bellek Bant genişliği = (1600 MHz) X (8 Byte)= 12.8 GB/s
    Çift kanal için = (1600 MHz) X (8 Byte) X 2= 25.6 GB/s Bant genişliği böyle ifade edilir ve bu formülle hesaplanır.

Biliyorum şimdi uzun uzun anlattığım yazıları okumayacaksınız o yüzden video ekliyorum bari bu videoyu izleyin :))

http://www.youtube.com/watch?v=iDEjhaevpGc&feature=player_embedded

Bu makaleye de bakabilirsiniz...
    http://www.sayarbilgi.net/makaleler/3/122.html

Yıllar önce chipte görmüştüm bu formulü ilk PD zamanlarındaydı galba. tekrar paylaştığın için teşekkürler :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.