Şimdi Ara

Sandy Bridge tabanlı yeni nesil Intel işlemcilerde en yüksek TDP değeri 95 Watt olacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.520
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Intel, Sandy Bridge kod adını taşıyan yeni nesil işlemcilerini 2011 ile birlikte pazara sunmayı hedefliyor. Nehalem mimarisinden sonraki en radikal güncelleme olması beklenen Sandy Bridge mimarisinin güç vereceği yeni nesil işlemciler, 32nm üretim teknolojisiyle hazırlanıyorlar. Westmere (Core i3, Core i5 ve Core i7) işlemcilerinden farklı olarak işlemci çekirdeği ve entegre grafik biriminin, tek bir pakette doğal olarak sunulacağı Sandy Bridge işlemcilerinde, ısıl güç tasarımına yönelik detaylar da kesinlik kazanmaya başladı.

İlk etapta çift ve dört çekirdekli modellerle pazara girecek olan Sandy Bridge jenerasyonunda, en yüksek TDP değerinin 95 Watt olacağı belirtiliyor. Sandy Bridge mimarisiyle hazırlanan dört çekirdekli en hızlı işlemci, geliştirilmiş entegre grafik birimine rağmen, Intel'in güncel ürün gamında yer alan dört çekirdekli kimi modellerden daha az güç tüketecek. Bu arada kullanılacak entegre grafik biriminin, yüksek tanımlı medyaları sorunsuzca oynatacağı ve HDMI 1.4 standardına destek sunacağı da gelen haberler arasında yer alıyor.

6 serisi yeni yonga setleriyle kullanılacak Sandy Bridge tabanlı yeni nesil işlemciler LGA1155 formunda olacak ve masaüstü sistemlerin yanında dizüstü bilgisayarlar için hazırlanan mobil versiyonları ve sunucu çözümleri de olacak.

• sandybridge lga 1156 ve 1366 olmayacakmı.bu mimari kime hitap edecek
  • güzel bakalım buldozer nasıl olacak gerçi 45 nm de 95 watlık 6 çekirdek yaptılar amd ama arada bu tdp ye göre performansta önemli ..bu arada tam yahudi dostuoldukları belli yeni pin yeni anakartta mecburen sizi sizi
  • sanırım intelin asıl hedefi dizüstülerde pazar hakimiyetini bırakmamak..
    masaüstünde de i3-i5 satamadığı kesime hitap etmek..

elinde i serisi sistem olanların bu platforma bakmayacağını düşünüyorum
  • 2,6~3,0 ghz arası 65 watt olur.
  • 1156 sokete sahip anakartlar ellerde patladı gene...
    işte AMD platformunu sevmem için bir neden daha !
    şimdiki am3 soketli anakartlar ile buldozer mimarisi adı altında 2011 de çıkacak işlemcileri kullanabilecek olmak ayrı bir güzellik !
  • Arkadaşlar bir sorum olacak? Şimdi bu sandy bridgeler i serisi altında mı olacak yani atıyorum i5 e yeni modeller mi eklenecek? Yoksa i serisi de c2d ler gibi bitecek mi?
    Saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: osmank123

Arkadaşlar bir sorum olacak? Şimdi bu sandy bridgeler i serisi altında mı olacak yani atıyorum i5 e yeni modeller mi eklenecek? Yoksa i serisi de c2d ler gibi bitecek mi?
    Saygılar

evet bende onu sorucaktım yorumları bekliyoruz
  • quote:

osmank123
    7/7/2010 Saat: 10:09 AM
    Arkadaşlar bir sorum olacak? Şimdi bu sandy bridgeler i serisi altında mı olacak yani atıyorum i5 e yeni modeller mi eklenecek? Yoksa i serisi de c2d ler gibi bitecek mi?
    Saygılar

intel nehalem mimarisini hemen bitirmeyecektir.. sonuçta hala core2 serisi dahi üretiliyorken nehalem için daha uzun yıllar var gibi.. tabi insan isterki bütün işlemcileri yeni nesil üretsin ama piyasada bu işlemciler için üretilmiş milyonlarca anakart vede yükseltme yapabilecek müşteri potansiyeli bulunurken böyle birşey olmaz... sandybridge mimarisi yepyeni bir mimaridir.. i serisi altında mıolur başka bir harf serisi altındamı olur belli değil.. yalnız eski sisteminizi bu yeni işlemcilerle yükseltme gibi bir amaçla sorduysanız boşuna uğraşmayın.. bunun için yeni bir anakarta ihtiyacınız olacak... nehalem ayrı bir işlemci sandy ayrı... tıpkı core2 serisi işlemcilerle hehalem arasındaki fark gibi...

• Yine soket değiştiriyor intel. Hem işlemci hemde yonga satmak için yapıyorlar. İyi ki geçtim AMD'ye.
  • Sonunda isteğim yerine geldi. Nanometrik küçülmelere rağmen hâlâ yüksek TDP değerleriyle işlemci üretmelerine anlam veremiyordum (ya da düşüğünü üretememelerine) ama artık düşmeye başladı. Daha düşük TDP değerine sahip işlemciler istiyordum. Sonunda oluyor. AMD de benzer bir şekilde gayet düşük TDP değerine sahip işlemciler planlıyor. Çok güzel gelişmeler.

Öte yandan Intel'in soket mevzu ne yazık ki biraz kötümser. Zira AMD'nin yaptığı gibi pin sayısındaki değişikliğe rağmen önceki anakartlarda yeni işlemci kullanımı mümkün değil. Yani AMD işlemci aldığınızda 938 pinlik işlemcileri 940 pinlik soketlere takabiliyorduk ama Intel'de durum farklı. Zira soketin şekli değişiyor. Aradaki tek pinlik farka rağmen Intel'in yeni işlemcileri eski anakartlarındaki soketlerle uyumsuz.

Yine AMD de yeni soket tipiyle gelecek. En basitinden AM3 r2 soket tipine sahip olacak Bulldozer işlemcileri ama eski anakartlarda (AM3) kullanılabilir mi tam olarak bilmiyorum. Dilerim uyumlu olur da güncelleme sıkıntısı çektirmez kimseye. Ama (Fusion idi sanırım) farklı soketli işlemcileri de olacak...

• quote:

Orijinalden alıntı: AndryTR

Sonunda isteğim yerine geldi. Nanometrik küçülmelere rağmen hâlâ yüksek TDP değerleriyle işlemci üretmelerine anlam veremiyordum (ya da düşüğünü üretememelerine) ama artık düşmeye başladı. Daha düşük TDP değerine sahip işlemciler istiyordum. Sonunda oluyor. AMD de benzer bir şekilde gayet düşük TDP değerine sahip işlemciler planlıyor. Çok güzel gelişmeler.

Öte yandan Intel'in soket mevzu ne yazık ki biraz kötümser. Zira AMD'nin yaptığı gibi pin sayısındaki değişikliğe rağmen önceki anakartlarda yeni işlemci kullanımı mümkün değil. Yani AMD işlemci aldığınızda 938 pinlik işlemcileri 940 pinlik soketlere takabiliyorduk ama Intel'de durum farklı. Zira soketin şekli değişiyor. Aradaki tek pinlik farka rağmen Intel'in yeni işlemcileri eski anakartlarındaki soketlerle uyumsuz.

Yine AMD de yeni soket tipiyle gelecek. En basitinden AM3 r2 soket tipine sahip olacak Bulldozer işlemcileri ama eski anakartlarda (AM3) kullanılabilir mi tam olarak bilmiyorum. Dilerim uyumlu olur da güncelleme sıkıntısı çektirmez kimseye. Ama (Fusion idi sanırım) farklı soketli işlemcileri de olacak...

aslına bakarsan AMD tarafında ben soket değişim pahasına intele ciddi bir rakip çıkarmasını umuyorum... yani sandybridge mimarisini geçsin yada en azından yakalasın yeter ki.. gerekiyorsa soket değiştirsin.. çünkü bu şekilde devam ederse ne inte üst segmentte yalnız kalacak yine ve 999$ fiyat etiketiyle satmaya devam edecek... aksi olursa sıradan bir kullanıcının sanırım tüm maliyetlerini de düşündüümüzde yeni mimariye geçebilmesi 2011in sonunu bulabilir.. tıpkı nehalemde olduğu gibi.. fiyatlar oldukça uçuktu.. yani sadece işlemci masrafı değil yeni bir anakart DDR3 destekli ram gibi bir çok parça değiştirilmek zorundaydı vede ilk oldukları için çok pahalıydı... rakipsiz olmanın tüketiciler açısından zararı işte... AMD keşke çok ciddi bir işlemci çıkarsada soket yapısını değiştirsin biz razıyız... bu her iki firma içinde aynı... yani intel kullanıyor olsanız bile güçlü bir AMD size intel tarafında daha rekabetçi ürün ve fiyatlarla dönecektir....

• @Batuist Bulldozer gelecek işte. Kağıt üzerinde çok güçlü bir işlemci gibi görünüyor, umarım gerçekte de öyle olur. Zira dediğiniz şeye kesinlikle katılıyorum, rekabet (hem üst serilerde hem de diğer serilerde) her zaman bizim çıkarımızadır. AMD'nin soket değişimi ihtiyaçtan. Ama Intel için aynı şey midir bilmiyorum. Yani LGA1156 ile de devam edilebilirdi sanki...
  • Bir de şöyle bir durum var. İntelin 1000 dolarlık işlemcisi var ve gerçekten hızlı fakat %10-20 daha az performanslı amd işlemciler intelin yarı parasından da aşağıda. Yani bence amd %10 luk bir hız için mimari değiştireceğine şu andaki agresif fiyat ve sabit soket stratejisi ile oldukça rekabetçi bir ortam oluşturuyor. Tamam belki extreme seviyede intel öndedir ama kalan tüm segmentlerde amd aynı performansı daha ucuza sunuyor görünüyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.