Şimdi Ara

Diş hekimliği seçmeyi düşünenlere yardım edebilirm

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
426
Cevap
23
Favori
204.673
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • geçen sene bende yaşamıştım arkadaşlar bu duyguyu sizlere yardımcı olabilirsem ne mutlu bana

• Merhaba, tıp okumakla(ist dışı) diş hekimliği arasında seçim yapmam gerekiyor. Sen bu kararını nasıl verdin şuan memnun musun ?
  • Açıkçası ikiside birbirinden çok farklı meslekler sanki birbirine yakınmış gibi duruyor ama bunu okuynca daha iyi anlıyorsun,sen ilk başta hangi mesleği seçecegine karar ver,diş hekimliğinde her hafta ödev teslimin sene sonlarıda pratik sınavların olur ayrıca tıplarlada hemen hemen aynı dersleri görürsün,bölüm olarak tıpa göre biraz streslidir,ödevi yetiştirme çabası ödevle ugraşırken teorik derslere çalışamama gibi,fakat elin iyise üstesinden geliyorsun hepsinin,fakat tıpa göre iyi yanlarıda var 5 sene sonra direk çalışabliyosun iyi bir yerde,fakat tıpta 6 seneyi bitirdikten sonrada uzmanlık yapma şart gibi oldu artık.eger tıp istiyorsan İstanbul dışı olması çok da kafana takacak bir durum degil.
  • Yıllık ne kadar cebinizden çıkıyor diş hekimliği okumak için? Devlet üniversitesi için soruyorum. DUS sınavı gelir mi, gelirse ne zaman gelir? Sizce 5-6 sene sonra diş hekimliği ne durumda olur? Şuanki gibi düşünürsek ne kadar kazandırır? Tıptan sonra diş hekimliği yazayım mı diye düşünüyorum da, babam filan pek iç açıcı konuşmuyor. Ama tıptan daha az sayıda fakültesi var, giderek daha çok rabet gören bir alan. Ben önü açık görüyorum. Hangi üniversitedesiniz? Diş hekimlerinin doktorlardan daha alt bir seviyede olma gibi bir durum var mı şu anda?
    İlk seneniz de bitmiş olsa bunlar hakkında fikir edinmişsinizdir elbetteki.
    Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.
  • Vay, Mustafa artık fakülte bilgilendiricisi.

Bu bölümden mezun olduktan sonra sistem nasıl işliyor? Tıp fakültesi gibi mi? Zorunlu görev ve doğuya atanma olasılığı var mı?

TUS gibi bir uzmanlık sınavı var mı?

Tıp fakültesi gibi iş garantisi mevcut mu burada?

Bir de 1. sınıftan sonraki 4 yıl, dersler sadece diş ve ağız sağlığı üzerine mi?
  • Ben tıpta okuyorum. Lakin bildiklerimi yazayım buraya.

DUS gelir mi değil. DUS geldi bile geçen sene bildiğim kadarıyla.

Kpss olmadan da atanan 2 branştan biri diye biliyorum. Biri TIP biri de dişçilik diye biliyorum ben.

Ama zorunlu hizmet olayını bende merak ettim şimdi.
  • DUS geçen yıl gelmiş ama dişçiler itiraz etmiş o yüzden ertelediler sanırım.
  • uzmanlık var tabiki arkadaşlar benim bir tanıdıgım hacettepeden mezun oldu sonra uzmanlıgı kazandı Ortodonti alanında şimdi de bir hastanede çalışıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: berrakk

uzmanlık var tabiki arkadaşlar benim bir tanıdıgım hacettepeden mezun oldu sonra uzmanlıgı kazandı Ortodonti alanında şimdi de bir hastanede çalışıyor

Uzmanlık yok demedik zaten, uzmanlık hep vardı. Sadece uzmanlık sınavı geliyor yeni. Onun kesinleşip kesinleşmediğini merak etmiştik.
  • holyjohn
    Yıllık cebinden giden miktar degişir 1.sınıfta pek gitmez ortalama 500ytl civarı gider,2.sınıftada boyledir fakat 3 te yıllık 3 milyar gidebilir malzeme almak için fakat bu alacagın malzemeleri sen ileriki mesleki hayatındada kullanacaksın yani mecbur almak zorundasın motorudu zartı zurtudu=)
    Ayrıca dus geldi fakat yürürllüpe girmedi fakat bu işin uzmanları 2 3 seneye kadar yürürlüğe girer diyorlar.
    Çoğu yerde diş hekimi açığı var yeni yasala birlikte(Devlette çalışana özel muayene açma imkanı tanımama)bu açıgın artması bekleniyor yani iş imkanının artmasıda bekleniyor.eger devlette çalışırsan 4 5 milyar arası alabilirsin,fakat özelde çalışırsan degişiklik gösterir ama en azından gene bir 7 8 milyar kazanırsın,benim tanıdıgım biri mesela 15milyar kazanıyor dedigim gibi özel de marka yapman önemli.
    Doktorlardan altta olma gibi bir durum yok şuanda sonuçta farklı dallar sonuçta bizim yaptıgımız işi onlar yapmaz onlarınkinide biz yapmayız(tıpta uzmanlık yapmış olanlardan bahsediyorum)

nbaps3
    Evet mezun olur olmaz direk atanabiliyosun devlette çalışabiliyorsun.

:AlacaKaranlık:
    Umarım sınavın iyi geçmiştir dostum=)
    Diş hekimliğinde doguya atanırsan zorunlu görev yapma gibi birşey yok istersen direk mezun olur olmaz kendi özel muayeneni açabilir çalışabilirsin memleketinde mezun olur olmaz direk atnıyorsun zaten özelde veya devlette çalışma tamamen sana kalmış.
    tus gibi bizdede dus(dişte uzmanlık sınavı)var fakat yürürlüğe girmedi ama yukarıdada dedigim gibi 1 kaç seneye kadar yürürlüğe girecek.
    tıp gibi iş imkanı vardır diyebilirm sonuçta direk atanıyorsun maaşlarıda bir pratisyen hekimden daha fazla oluyor devlette(4 5 milyar)
    ayırca diş hekimliğinde sadece agız saglıgı üzerine dersler degil,biz anatomiyi resmen tıp gibi aldık bütün vücudu ayrıntılı olarak işledik dolaşım kas eklem kardiyovasküler aklına ne gelirseilk 2 sene zaten tıplarla ortak dersler görürsün biyokimya histoloji mikrobiyoloji ve bunun gibi bir çogu tabi dişlede ilgili bişeyler görüyorsun ilk 2 sene,3 4 5 ise tamamen mesleki dersler alıyorsun,aslında 3 ün sonunda herşeyi ögreniyorsun fakat pratigin az oldugu için mecburen 4 ve 5 te oluyor=)ayrıca kpss gibi bir sınav olmadan direk atanabiliyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dt_Mustafa -- 7 Temmuz 2010; 10:09:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nbaps3

peki şimdiki sistemde uzman olmak için ne gerekiyor?mesela ortodonti uzmanı olmak için?

Üniversitede hocaların gözüne girmek lazım,ayrıca not ortalamanın iyi olması açıkçası eger iyi bir üniversitenin ortodontisini sitiyorsan toprpil lazım,
  • Çok teşekkürler, gerçekten aklımdakileri netleştirdiniz, çok sağolun. Size de başarılar.
  • holyjohn
    Rica ederim arkadaşım umarım iyi bir tercihle istedigin meslege girersin sanada başarılar=)
  • dişçiler mezun olunca 4-5 bin mi alıyo

pratisyenler 2 bin alıyo. Boşuna tıp okuyoz desenize
  • quote:

Orijinalden alıntı: mclarenmercedes

dişçiler mezun olunca 4-5 bin mi alıyo

tıp okuyan biri için pratisyen olmak zaten son derece moral bozucu. Çoğu kişi de rezillik gözüyle bakıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ArkandayIM

quote:

tıp okuyan biri için pratisyen olmak zaten son derece moral bozucu. Çoğu kişi de rezillik gözüyle bakıyor.

Ulan sırf egomuzun kurbanı olduk haa iyimi. Bi de kalktık çapada diş okumak varken amele gibi şehir dışında sürünüyoz şimdi. Uzman olamazsak sıçtık. Polis bile fazla alıyo pratisyenden. Ne biçim bi iş bu anlamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nbaps3

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ArkandayIM

quote:

Ulan sırf egomuzun kurbanı olduk haa iyimi. Bi de kalktık çapada diş okumak varken amele gibi şehir dışında sürünüyoz şimdi. Uzman olamazsak sıçtık. Polis bile fazla alıyo pratisyenden. Ne biçim bi iş bu anlamadım.

anladık tıp okuyorsun, doktor olacaksın

Yazdıklarımdan bunu anladığına göre sende olabilirsin demektir bu !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mclarenmercedes -- 8 Temmuz 2010; 0:57:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dt_Mustafa

.................eger devlette çalışırsan 4 5 milyar arası alabilirsin,fakat özelde çalışırsan degişiklik gösterir ama en azından gene bir 7 8 milyar kazanırsın,benim tanıdıgım biri mesela 15milyar kazanıyor dedigim gibi özel de marka yapman önemli.

Doktorlardan altta olma gibi bir durum yok şuanda sonuçta farklı dallar sonuçta bizim yaptıgımız işi onlar yapmaz onlarınkinide biz yapmayız(tıpta uzmanlık yapmış olanlardan bahsediyorum)

Evet mezun olur olmaz direk atanabiliyosun devlette çalışabiliyorsun.

.............. mezun olur olmaz direk atnıyorsun zaten özelde veya devlette çalışma tamamen sana kalmış.

tıp gibi iş imkanı vardır diyebilirm sonuçta direk atanıyorsun maaşlarıda bir pratisyen hekimden daha fazla oluyor devlette(4 5 milyar)

.............ayrıca kpss gibi bir sınav olmadan direk atanabiliyorsun.

@Dt_Mustafa

Diş Hekimliğinin daha ilk sınıflarında olduğunuz çok açık olarak görülüyor. Bu nedenle de heyecan içinde tam olarak doğru olmayan bilgiler yazabiliyorsunuz. Gelelim sırasıyla bunların neler olduğuna ve doğrularına;

Devlette çalışan diş hekimi ayda 4-5 milyar arası alır gibi bir genelleme yapılamaz. Bu durumda olan diş hekimi % 10 u geçmez. O da çok yoğun çalışan ağız diş sağlığı merkezleri gibi sadece diş hekimlerinin çalıştığı kurumlarda maaş+döner sermaye toplamı şeklinde olabilir. Diğer branşlarında bulunduğu normal devlet hastanelerinde çalışan birkaç diş hekiminden birisi iseniz bu rakamlar hayalden öte gidemez. Çünkü devlette çalışan bir diş hekiminin ortalama maaşı 1.375 TL dir. 1.750 TL maaş alıyorum diyen bir diş hekimi varsa doğru söylemiyordur. Maaştan ayrı olarak alınan döner sermaye miktarları da kurumdan kuruma çok değişiklik göstermektedir. Döner sermaye olarak ayda 750 TL alanda var, 3.000 TL alanda vardır.

Özelde çalışırsan 7-8 milyar kazanırsın ifadesini açmak lazım. Belki kendi özel muayenehane nizi açarsanız ve çevrenizde genişse kazanılabilir, emin değilim. Ama herhangi bir özel kuruluşta diş hekimi olarak çalışıpta bu paraları görebilen bir diş hekimi yoktur. Ben ayda 1.000 TL ye özel kurumlarda çalışan diş hekimi arkadaşlar biliyorum.

Mezun olur olmaz direk atanabiliyorsun, devlette çalışabiliyorsun ifadesi de çok doğru sayılmaz. Çünkü devlette çalışabilen, mezun olur olmaz devlete girebilen, toplam mezun sayısının % 10-20 sini geçmez. Yani mezun olan her 100 kişiden en iyi ihtimalle 20 tanesi devlete girebilir durumdadır. Devlette çalışmak isteyenler Sağlık Bakanlığına başvururlar ve açılan kadrolara kura çekilerek yerleştirme yapılır. Kura da neresi çıkarsa oraya gitmek zorundasınızdır.

Maaşlarıda bir pratisyen hekimden daha fazla oluyor bilgisi de doğru değil. Bu teknik olarak zaten mümkün olamaz. Birisi hazırlık hariç 5 yıllık diğeri 6 yıllık eğitimdir ve devlette buna göre kadro derece ihdas edilir. Devlette yeni işe başlayan bir diş hekimi ile pratisyen hekim aynı derece ve kadrolarda göreve başlamaz. Buna paralel olarakta genel olarak bir diş hekimi bir pratisyen hekimden fazla maaş alamaz.

Son olarak değerli kardeşlerime şunu söylemek isterim. Diş Hekimliği Mesleği diğer meslekler gibi kutsal ve saygın bir meslektir. Mezun olduğunuzda diğer okul mezunlarında olduğu gibi öyle veya böyle bir iş bulursunuz. Paraya çok fazla takılmayın. Biraz ilginiz varsa ve yapabilirim derseniz ve tabii ki puanınızda tutarsa diş hekimliği bölümü tercihlerinizin içinde olması gereken bir bölümdür.

Türkiye de çalışan tüm diş hekimlerinin 2008 yılı itibarıyla istihdam alanları aşağıdaki resimde görülebilir.

/>

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ege.. -- 8 Temmuz 2010; 16:05:37 >
  • Egé
    ben istatiksel olarak yazdım buraya benim tanıdıgım çevremde en az 30 a yakın diş hekimi var hepsiylede konuştum,1.300 alan biri emin ol en az 3 4 milyar alıyordur sen onların dediklerine bakma devlette çalşan diş hekimleri böyle diyor hemen hemen her bölgeden tanıdıgım var,hatta bugun bitanesiyle konuştum net olarak 1 700 falan alırız fakat döneriyle cartıyla urtuyla 4 5milyarı geçiyor maaşlarımız diyor,siz diş hekimliği okuyosunuz galiba kaçıncı sınıf?4 falan galiba
    ayrıca emin ol ayda o özelde eski parayla 1milyara çalışan arkadaşların afedersin çok büyük bi salaklık yapıyorlar o kadar dolgun maaş veren yerler varken gidip 1milyara çalışmak gibi,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dt_Mustafa -- 9 Temmuz 2010; 1:58:13 >
  • diş hekiminin ne kadar kazanacağını bilemem ama şunu kesinlikle biliyorum ki devlette diş hekimi pratisyen hekimden fazla maaş alamaz...
    hukuki olarak böyle bir şey mümkün değil çünkü pratisyen hekimin kadrosu diş hekiminden daha yüksektir...nasıl bir devlet kurumunda müdür yardımcısı müdürden fazla maaş alamazsa diş hekiminin de pratisyen hekimden fazla maaş alma şansı yoktur...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.