Şimdi Ara

Sert granit ve anti rez çamaşır makinası altlığı:Yeniden. (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
384
Cevap
11
Favori
34.410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Üreticiler kolon üretirken ve performans testleri yaparken bunları uluslar arası ölçüm standartlarında ve laboratuvar ortamlarında gerçekleştirirler.

Ancak daha sonra onu satın alan kullanıcının sistem bileşenleri nin uyumuna, kalitesine, dinleti mekanının ebatları ve akustik frekans cevabına göre bu değerler çok ciddi sapmalar gösterebilir. Bir ortamda mükemmel performans veren bir kolon, başka bir ortamda çok vasat ses verebilir. İşte bu sorunları ve istem dışı gelişmeleri minimuma indirmek için yapılan uygulama ve geliştirmelere de tweak denir. Bu tweak'ler içinde Ahşap, granit, mermer ve metal vs. bunlardan sadece bir kaçıdır.

Üretici mekandaki yerin duvarın senin kullanacağın cihazların ve hatta senin tam kendine has beklentilerinin ne olacağını bilemez ve bu da son derece normaldir. Al ben bu standartlar da yaptım, Uluşlar arası ölçüm ve test sonuçları bunlar, tepe tepe kullan diye satar. Ondan sonra sen içine çiçek de ekersin, yağlıboya da yaparsın, ikiye de bölersin. Bunlar bile bir tweak sayılabilirken, ahşap, granit ve benzer diğer tweak uygulamaları da son derece normal sayılır.

Alıp hazır kullanmak için Compact tabir edilen hazır komple sistem alabilirsiniz. Ama deck sistem tabiri ile anılan Hi-Fi cihazların zaten ortaya çıkışının asıl amacı ve ruhu budur. Siz bu işin anayasasına aykırı düşünüyorsunuz.

Dünya da Hi-Fi sistemlerin altına, üstüne, içine, dışına, sağına, soluna, önüna, arkasında bilmem neresine bile tweak uygulaması yapanlara çok rahatlıkla sık sık tanık olabilirsiniz. Bu topic'de bahsedilen ise sadece bir kaçı.

• Ureticiler duz bir zemine oturacak sekilde tasarım yapıyorlar. Zemininiz sert, düz ise bence direkt zemine oturtulmalı.
    Zaten uretici bunu dusunerek gereken tedbiri almıs. Yapılan ekstra bir sey olumsuzda olabilir. Bu isleri bilimsel yolla tespit etmek lazım aslında. Bir granit koymak herseyi super yapmıyordur getirisi oldugu gibi goturusude vardır illaki. Ne yapsak hep super oldu sahne genisledi, baslar toparladı vs vs yazar dururuz. Bu kadar olumlu fark varsa üretici bunu gözardı etmemeli. Biz bir düsünüyorsak onlar bin düsünüyor. Bilgisayar programları ile bir suru hesap kitap yapıyor simule ediyor. Akustik odalarda testler yapıp defalarca duzeltmeler yapıyorlar. Bu kadar genis bir cerceve icinde yapılan üretimde mermer granit tavsiyesi cok zor olmamalı. Tamam dinleme ortamı ve duyular farklı farklı ama tavsiyeler az cok klasiktir. Kullanım kitaplarında bunlar madde madde anlatılır. Bu tip iyilestirme yada kisisellestirme calısmalarına karsı degilim ama abartmamalı yada olumsuzluklarıda gorebilmeli.

Benim salondaki zemin eski tip parke ve saglıklı degil. Esniyor, bazı parke dilimleride zaman la eskimis deforme olmus. Zemin duzde degil. Haliyle bu sekilde kullanmak zor. O yuzden kalın bir ahsap tabla kullanıyorum. Zemin duzlugu saglasın diye. Birde saga sola cekmek kolay oluyor. Zorunluluk olmasa kesinlikle direkt zemin kullanırım. Spike lar noktasal boyutta zemine en az sekilde temas ediyor ve en saglam sekilde zemine basıyor zaten. Benim bunun uzerine cıkaracak bir sey yapmam zor. Araya koyacagım her malzeme bir kere stabiliteyi etkileyecektir.

Evdeki durum asagıdaki sekilde. Tablanın altında kosede yuksekligi ayarlanabilir civatalar var. Civataların uclarındada yuvarlak oynar tip plastik var. Zemine gore kendini ayarlıyor. Onun altındada kece var. Bu sekilde ayar yaparak teraziye getirip frenlerle sabitledim. Yerlerinide isaretlerim. Zemin duzgun olsaydı bunlara hic girmezdim.

Sert granit ve anti rez çamaşır makinası altlığı:Yeniden.

• quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal

Ureticiler duz bir zemine oturacak sekilde tasarım yapıyorlar. Zemininiz sert, düz ise bence direkt zemine oturtulmalı.
    Zaten uretici bunu dusunerek gereken tedbiri almıs. Yapılan ekstra bir sey olumsuzda olabilir. Bu isleri bilimsel yolla tespit etmek lazım aslında. Bir granit koymak herseyi super yapmıyordur getirisi oldugu gibi goturusude vardır illaki. Ne yapsak hep super oldu sahne genisledi, baslar toparladı vs vs yazar dururuz. Bu kadar olumlu fark varsa üretici bunu gözardı etmemeli. Biz bir düsünüyorsak onlar bin düsünüyor. Bilgisayar programları ile bir suru hesap kitap yapıyor simule ediyor. Akustik odalarda testler yapıp defalarca duzeltmeler yapıyorlar. Bu kadar genis bir cerceve icinde yapılan üretimde mermer granit tavsiyesi cok zor olmamalı. Tamam dinleme ortamı ve duyular farklı farklı ama tavsiyeler az cok klasiktir. Kullanım kitaplarında bunlar madde madde anlatılır. Bu tip iyilestirme yada kisisellestirme calısmalarına karsı degilim ama abartmamalı yada olumsuzluklarıda gorebilmeli.

Benim salondaki zemin eski tip parke ve saglıklı degil. Esniyor, bazı parke dilimleride zaman la eskimis deforme olmus. Zemin duzde degil. Haliyle bu sekilde kullanmak zor. O yuzden kalın bir ahsap tabla kullanıyorum. Zemin duzlugu saglasın diye. Birde saga sola cekmek kolay oluyor. Zorunluluk olmasa kesinlikle direkt zemin kullanırım. Spike lar noktasal boyutta zemine en az sekilde temas ediyor ve en saglam sekilde zemine basıyor zaten. Benim bunun uzerine cıkaracak bir sey yapmam zor. Araya koyacagım her malzeme bir kere stabiliteyi etkileyecektir.

Evdeki durum asagıdaki sekilde. Tablanın altında kosede yuksekligi ayarlanabilir civatalar var. Civataların uclarındada yuvarlak oynar tip plastik var. Zemine gore kendini ayarlıyor. Onun altındada kece var. Bu sekilde ayar yaparak teraziye getirip frenlerle sabitledim. Yerlerinide isaretlerim. Zemin duzgun olsaydı bunlara hic girmezdim.

Sevgili ikarahal.

Değişik materyaller denemekten çekinmeyin! Zaten deneyerek kendinize en uygun performansı kendiniz keşfedeceksiniz.

Ayrıca üreticilere de dibine kadar güvenmeyin. Üreticilerin her şeyi düşünmesi, en iyisini yapacakları anlamını taşımaz. Sonuçta global ticaret söz konusu. Dolayısı ile 10 dolarlık maliyet farkı için, 1000 dolar farkla daha üst bir modeli almanız için yönlendirilebilirsiniz. Üstelik, bu da son derece doğal. Sonuçta para kazanmak için yapılan bir üretim söz konusu.

Kaldı ki, araç üreticileri bile size kışın sıfır araba satsa dahi, standart 4 mevsimlik lastiklerle satar. Daha iyi emniyet istiyorsanız, kışlık lastiklerinizi ayrı bir yerden ayrıca satın almanız gerekir. Hiç bir üretici size yanında hem kışlık hem yazlık lastik vermez. Ne oldu? Üreticilerin her şeyi düşünme mevzusu. Dakika 1 Gol 1.

Hi-Fi'ın olmazsa olmazı, tweak'lerdir. Sisteminizde korkmadan, çekinmeden değişik Tweak'ler deneyin. Siz de memnun kalacaksınız.

• Ahsap uygulamak isteyenler icin pratik ayak cozumu.
    Hem zemine gore kendini ayarlayıp yere saglam basıyor, hemde yuksekligi ayarlanıp teraziye getirilebiliyor. Ek somunlada frenlemesi yapılıyor.

Nalburlarda bulursunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: teknika

Sevgili ikarahal.

Değişik materyaller denemekten çekinmeyin! Zaten deneyerek kendinize en uygun performansı kendiniz keşfedeceksiniz.

Ayrıca üreticilere de dibine kadar güvenmeyin. Üreticilerin her şeyi düşünmesi, en iyisini yapacakları anlamını taşımaz. Sonuçta global ticaret söz konusu. Dolayısı ile 10 dolarlık maliyet farkı için, 1000 dolar farkla daha üst bir modeli almanız için yönlendirilebilirsiniz. Üstelik, bu da son derece doğal. Sonuçta para kazanmak için yapılan bir üretim söz konusu.

Kaldı ki, araç üreticileri bile size kışın sıfır araba satsa dahi, standart 4 mevsimlik lastiklerle satar. Daha iyi emniyet istiyorsanız, kışlık lastiklerinizi ayrı bir yerden ayrıca satın almanız gerekir. Hiç bir üretici size yanında hem kışlık hem yazlık lastik vermez. Ne oldu? Üreticilerin her şeyi düşünme mevzusu. Dakika 1 Gol 1.

Hi-Fi'ın olmazsa olmazı, tweak'lerdir. Sisteminizde korkmadan, çekinmeden değişik Tweak'ler deneyin. Siz de memnun kalacaksınız.

Denemekte tabiki fayda var.

Sıfır arac satarlar ama kısın kar lastigi yada kıs lastigi tavsiyesinde bulunurlar ve bu cok somut birseydir. Yazında bu lastikleri cıkarıp yatırmadan dik muhafaza edin derler.

Bizde burda granit tabla istemiyoruz. Tavsiye etmelerini istiyoruz. Binlerce dolar vermisiz uc kurusluk granitten kacmayız. Onların test imkanları, olcme imkanları tahmin bile edemeyecegimiz kadar fazla. Arge ile bilimsel calısmalar yaptık tum onlemleri aldık. Ama zeminize gore sunlarıda deneyebilirsiniz diyebilirler. Anlatmak istedigim aslında fayda yerine zararlı is yapma olasılıgımızda cok fazla. Bu tabla konusundan bahsetmiyorlarsa normal sartlarda aslında gerekte yoktur.

Ama genel bakısta hep super oldu denir. Artı eksileri pek yazılmaz. Bir sure sonrada can sıkıntısından eski haline getirilir boylede fena degilmis boyle kalsın olayı olur.
    Samimiyetten biraz uzak isler psikolojik yonlerde cok agır. Mesela bir speakerı odanın ortasına koyarsınız baslar yok olur. Duvar kenarına goturursunuz normale doner, en koseye goturursunuz baslar abartılı cıkar. Cok somut bir seydir. Kullanım kitaplarındada yazar bu. İste yapılan iyilestirmelerde bu sekilde farkedilebilmeli. Acaba olayı olmamalı. Kör testleri fiyaskoları oldukca fazladır. Cok kaptırmamak lazım. İnce ince iyilestirmeler yaparız ama normal yasama gore dizayn edilmis odalar en basta ofsayttır mesela. Akustigi berbattır. Bosa kurek cekeriz, igne ile kuyu kazarız aslında. Dusuk frekans cevabı bekleriz ama odanın uzun kenarı yetersizdir ve zaten o dusuk frekansları almamız imkansızdır bosa kurek cekeriz vs vs. Neyse konu dagılıyor, cok zor isler bunlar.

• Lastiği dik saklayın diye, lastikçiler söyler. Araç üreticileri değil.

Kolon içindeki kabloları, içindeki crosover devrelerini, kondansatörleri, bağlantı ekipmanlarını değiştirin diye de yazmıyorlar ama bu hobiyi paylaşan bir çok kişi bu deişiklikleri yapıyor. Psikolojik ya da değil. Olumlu ya da olumsuz. Ama bu hep vardı. Şimdi de var. İleride de var olacak.

Kör testleri konusunda pek çok şeye katılıyorum. Özellikle çok para verilerek satın alınan ürünler için kör testleri eminim çok zevklidir. Çok mort olan oluyordur.

Abartmamak ve cihazların orjinalliğini bozmamak şartıyla Tweak uygulamalarını destekliyorum.

• tweak uygulamalarına ben de hifi merakının olmazsa olmazı diye düşünüyorum. Abartma kişinin bu hobiye olan merakı,ilgisi ayırabildiği vakit ve nakitle ilgili diye düşünüyorum
    sadece cihazları alıp kendisi elini bile sürmeyip servislere kurdurup, cd yada plağı oynatıcılara takıp geçip karşısına saf müziğin tadını çıkaranlara da saygım sonsuz. Onlar müzik aşığı bizim gibiler müzik ve sinema merakı dışında da arayışları olan kitleyiz kanımca. Bazen olayın özünü kaçırdığımız zamanlarda oluyor tabi
  • Herkese merhaba,başlığı sık sık takip ediyorum ve ettim de...Ne kaybederim yada ne kazanırım düşüncesiyle,çok bir beklentim olmadığı halde yine de denedim,antirezonans taban aldım,gerçek Hint granitinden 2 adet kestirdim sağolsun çalıştığım yerin inşaat departmanına,eve gelip uyguladım ve inanın dediğim gibi çok inanmazdım bu tür şeylere,ancak başka bir hoparlör çalışıyormuş gibi oldu,neden bu kadar farketti bilemiyorum... Sahne çok ama çok ciddi anlamda genişledi ve ses epey flat hale geldi,bass larda ciddi bir azalma oldu bununla beraber...Fakat sahnenin nasıl oluyor da bu denli değişmesine akıl erdiremedim.. Midler ciddi anlamda öne çıktı,çok çok daha belirgin hale geldi..Bu yazdıklarımın psikolojik olmadığına emin oldum,çünkü hemen ardından tekrar söktüm granitleri ve tabanı,ses yine eski haline geldi..Şu kadar net söyleyebilirim ki,gözümk apalı dinletseler,hangisi granitli hangisi granitsiz hiç düşünmeden direk anlayabilirim,çok enteresan gerçekten... Ne granitmiş yahu,bugüne kadar niye yapmadım dedim durdum kendime..Ama basslar bu kadar azalmasa iyiydi:) Belki de dengelenmiştir ve olması gerektiği kıvama gelmiştir bilemiyorum,çünkü Monitor 11'ler öyle bir vuruyor ki,enteresan diyebilirim,odaya kimi soksam subwoofer var zanneder Ama hep söylediğim,Paradigm'lerden aldığım hazzı,hele ki en sevdiğim şıkır şıkır MİD sesleri hiçbir kolondan bu kadar net ve gözüme gözüme sokan cinsten işitememiştim...Zamanında Klipsch RF-82 kullanan biri olarak söylüyorum bunu,arkadaşımda da aylarca gece gündüz MA RS-8 dinlemiş biri olarak...Herkese iyi dinletiler ve setleriyle keyifli,huzurlu ve sağlıklı akşamlar dilerim,hepinizin umduğu sesi bulması ümidiyle,hoşçakalın..

• @affan aynen hocam bende yamaha 777 nin altında uyguladım sanki başka bir hoparlör dinliyodum hissi uyandı kesinlikle katılıyorum sırada akustik sünger var...
  • O süngerleri nereden temin edeceğiz acaba silindir şeklinde ve hava portlarına konumlandırmak için?
  • sahibinden com da vardı sanırım satışını yapan biri silindir şeklinde olanı basstrap olarak kullanılıyo sanırım ama ben genel anlamda düşünüyorum bütçe biraz daha rahatlasın aktive sub ve akustik sünger ardından ciddi kablo düzenlemeleri falan tweakleri var aklımda...
  • Bu uygulamaların sonunda alınan / alınacak sonuçların küçük bir yüzdelik diliminin psikolojik olduğunu biliyoruz fakat bu granit uygulamasına da bu kadar şaşırmamak lazım...Kullandığınız sistemler o kadar sıradan ve güçsüz sistemler değiller ve ciddi anlamda alt frekans başarımı olan sistemler çünkü çok sürücülü ürünler..Sistemin altına granit koyarak alt frekansları yani kabini diğer etkileşime geçeceği unsurlardan ayırıyoruz başka hiçbir şeyle etkileşime geçemiyorlar arada çok sert olan granit vs..var..Bu sebepten ötürü sistemlerinizin mid performansı öne çıkıyor yani çok driverlı sistemlerde kullanılan bir veya iki hatta belki de üç adet wooferın önünü biraz kesip onları dizginliyoruz ve üstteki mid sürücüsünün biraz daha öne çıkmasını sağlıyoruz ve tabii ki tweeter ünitesinin de aynı şekilde....Bunu balans olarak kabul edersek granitle veya mermerle vs..vs..yapabileceğiniz gibi kablolama ile yapabilirsiniz ki aynı şeyler değiller aslında sadece çıkan sonuçlar granit uygulamasında ve biraz daha kaliteli bir kablo kullanımında bu türde oluyor yani sahne genişledi, midler ön plana çıktı, tizler arttı vs..şeklinde...Ben granit veya muadili bir malzemenin alt frekansların haricinde üst frekansları veya orta frekansları arttırıp azalttığını düşünmüyorum sadece dizginlenen ve dengelenen alt frekanslardan ötürü kendilerini çok daha iyi gösterme fırsatı buluyorlar ;)

Yani alt frekanslarınızın azlığından veya yetersizliğinden şikayetçi olup buradaki bu yazılardan yola çıkıp mid performansınızı arttırmak için ürününüzün altına granit koyarsanız büyük ihtimal çıkan sonuçtan memnun olmayacaksınız..

Eğer çok sürücülü büyükçe bir floorstand veya ona yakın bir hoparlör kullanıyorsanız ve ürününüz direk zemine basıyorsa kullandığınız amplinin ve hoparlörün hakkını tam anlamıyla veremiyorsunuz demektir bir noktadan sonra bütün frekanslar birbirine karışacaktır, daha dolu dolu ve daha rahat, kafa yormayan dinletiler için granit vs..muadil bir uygulama (spike,stand,askı) kesinlikle işe yarıyor en azından deneyip ortaya çıkan sonuçları duymak insana çok enteresan gelebiliyor Affanın da dediği gibi kullandığınız ürün bir anda sanki bambaşka bir hoparlör gibi çalıyor....Seversiniz sevmezsiniz bilemiyorum ama devam edip etmemek elinizde en azından denemedim demezsiniz...

• Bugün 4 kişilik detaylı bir dinleti, test ve karşılaştırma yaptık.

Vibrasyon Meter ölçümlerimizde;

Yüksek ve güçlü ses dinleti seviyelerinde test ettiğimiz neredeyse ahşap tüm materyaller, vibrasyon meter aletini coştururken, İlk sırada Granit ve antirezonans ikilisi olmak üzere, mermer, kaya ve ilginç bir şekilde döküm zemin, müthiş derece de sıfıra yakın rezonansa girdi. Zaten bırakın vibrasyon meter'i bu materyalleri yüksek ses seviyelerinde bile elle tuttuğunuzda farklar gene bariz bir şekilde farkediliyordu.

Ayrıca aynı materyalleri Plak dinlerken her iki Pikabın altına da koyarak karşılaştırdık. Hatta testi abartarak plak çalarken cihazların yanında ağırlığınızı vererek sıçradığınızda da Granit antirezonans ikilisi neredeyse dinletiyi hiç etkilemezken, diğer materyallerden ahşap titreşimin büyük bir bölümünü pikaba ve plağa iletti! Granit anti,rezonans ikilisi açık ara işini en iyi şekilde yaptı.

Bugün bu denemeleri hem 4 kişi olarak hem de hassas Vibrasyon Meter cihazıyla da kanıtlayarak bizzat ispatlamış olduk.

Ahşapla ilgili şehir efsanesi yıkılmış oldu! Yaşasın Granit ve antirezonans zemin. Yaşasın döküm materyaller. :D

Önümüzdeki haftalarda önemli bazı çalışmalarım ve testlerim olacak. Ayrıca iki yeni konuya da yeni giriş yaparak çalışmaları buradan gene paylaşacağım. :el salla:

• http://www.turke****.com/satforum/showthread.php?t=331730

****** kısmı y f o r u m ile değiştirilecek
  • quote:

Orijinalden alıntı: cafyon

http://www.turke****.com/satforum/showthread.php?t=331730

Bu konuyu ben ilk defa 2008 yılında açıp bizat kendim uygulayarak başlamıştım zaten.

Ama verdiğiniz linkte kısa ve yüzeysel olarak da tartışılıp üzerinden geçilmiş olmasına rağmen gene de hoşuma gitti.

Aşağıdaki topic de benim 2008 yılında açtığım topic. Guest benim.

http://forum.donanimhaber.com/m_25560608/mpage_1/key_/tm.htm

• quote:

Bugün 4 kişilik detaylı bir dinleti, test ve karşılaştırma yaptık.

Yüksek ve güçlü ses dinleti seviyelerinde test ettiğimiz neredeyse ahşap tüm materyaller, vibrasyon meter aletini coştururken, İlk sırada Granit ve antirezonans ikilisi olmak üzere, mermer, kaya ve ilginç bir şekilde döküm zemin, müthiş derece de sıfıra yakın rezonansa girdi. Zaten bırakın vibrasyon meter'i bu materyalleri yüksek ses seviyelerinde bile elle tuttuğunuzda farklar gene bariz bir şekilde farkediliyordu.

Ayrıca aynı materyalleri Plak dinlerken her iki Pikabın altına da koyarak karşılaştırdık. Hatta testi abartarak plak çalarken cihazların yanında ağırlığınızı vererek sıçradığınızda da Granit antirezonans ikilisi neredeyse dinletiyi hiç etkilemezken, diğer materyallerden ahşap titreşimin büyük bir bölümünü pikaba ve plağa iletti! Granit anti,rezonans ikilisi açık ara işini en iyi şekilde yaptı.

Bugün bu denemeleri hem 4 kişi olarak hem de hassas Vibrasyon Meter cihazıyla da kanıtlayarak bizzat ispatlamış olduk.

Ahşapla ilgili şehir efsanesi yıkılmış oldu! Yaşasın Granit ve antirezonans zemin. Yaşasın döküm materyaller. :D

Önümüzdeki haftalarda önemli bazı çalışmalarım ve testlerim olacak. Ayrıca iki yeni konuya da yeni giriş yaparak çalışmaları buradan gene paylaşacağım. :el salla:

Slm

Bu testi video cekerek paylasırsanız cok faydalı olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: cafyon

http://www.turke****.com/satforum/showthread.php?t=331730

Tesbitiniz resmi tarihi değiştirecek önemli bir tesbit .
  • quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal

quote:

Bugün 4 kişilik detaylı bir dinleti, test ve karşılaştırma yaptık.

Slm

Bu testi video cekerek paylasırsanız cok faydalı olur.

Evet haklısınız.

Zaten önümüzdeki haftalar tüm çalışmaların tamamını ve yeni sürpriz çalışmaları videolu paylaşacağım.

Yakında 2 yenilik daha var.

• Artik rahat bir uyku uyuyabiliriz. Yalniz mesele sonumleme kadar sese etkisi olmali. Vibrasyonmeter surviovorda yarisan arkadas mi
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.