Yeni Focus Comfort 5K 1.6i için 100PS yeterli mi?
27 Cevap5115 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

48 Mesaj
1 Temmuz 2010; 23:06:27 

Merak ettiğim bir konu var. Yardımcı olursanız sevinirim. Yeni Focus Comfort 5K 1.6i 100PS almayı düşünüyorum. Çevremdeki insanlar genelde 100 beygirlik motorun aracın kasasını kaldıramayacağını söylüyor. Bazıları ise aracın motorunun iyi olduğu ve sorun oluşturmayacağını söylüyor. Benim ise hız veya başka konularda çok beklentim yok. Yol tutuş ve konforu benim için yeterli. Yine de bu 100 beygirlik motor konusu kafamı karıştırıyor. Kampanya fiyatı şu anda bana cazip geldi. Yeni kasa çıkacağından fiyat düşürmüşler.

828 Mesaj
2 Temmuz 2010; 10:15:32 

ofis arkadaşımla birlikte geçen yıl haziran ayında bir gün arayla 100ps comfort ve 115ps trend araçlarımızı teslim aldık. ikisi de hb. comfort siyah, trend ise ege mavi (benimki). otokoçta sipariş verirken önce bana da 100ps vermek istemişlerdi ama ben inatla 115lik isteyince yaklaşık 1 ay daha uzamıştı teslim süresi ve sonuçta iki arkadaş haziranda teslim almıştık.

comfort donanımın dijital kliması, direksiyonu ve hız sabitleyicisi çok önemli özelliklerdi bence. büyük artı yani. kullanım olarak bu kasayı kaldırmaz geyiği 80'lerden beri var ülkemizde ayrı konu ama her ikisini de her gün kullanma şansına sahip detaycı biri olarak şunları yazayım.

100ps motor düşük devirlerde daha güçlü. kesinlikle yetersiz filan değil motor gayet güzel. 115likteki en önemli fark, ilk olarak hondalarda ünlenen teknolojinin édeğişken zamanlamalı sübap" özelliği olarak motorun 3000-3500 devir üzerinde diğerine göre çok daha canlı devirlenebilmesi. bir süre yüksek devir çevirince motor buna göre daha yüksek performans vermeye başlıyor bu şekilde. 100'lükte böyle bir ani canlanma yok. sabit bir eğriyle devirleniyor. yalnız aralarında abartacak bir fark yok yanlış anlaşılmasın. farkları anlayabilmek için bile dikkat etmek gerekiyor. şehir içinde normal seyirde 100'ün hiç bir eksiği yok.

yalnız dikkatimi çeken şey bu araçtan (ukrayna serisi idi ilk gelirken adı) çok fazla olmamasına rağmen sahibinden de satanın çok olması. arkadaşımın bir şikayeti yok ama aynı sokakta bir kişi vardı bundan alan ve o da sattı mesela. sebebini bilmiyoruz ama alındıktan daha 4-5 ay sonra satıldı araç.

• Dell XPS i5-2400 / Asus P8P67-M / Corsair 8GB - 1600 / Asus GTX770 / 120GB Corsair Neutron / Seagate 2TB SSHD / Seasonic X-750 / Monster Power HT 800 / Dell PremierColor U2713H
  • Dell Latitude E6330 / 240GB Samsung 840 Pro / Creative Gigaworks T20 SII / Sennheiser CX200 II / Dell Ultrasharp U2913WM
  • Panasonic TX-P42ST33 / Paradigm Cinema 100CT / Pioneer VSX-921 / Monster Power HTS 1000
  • Sansa Fuze / Ortofon e-Q7
  • '12 BMW 316i F30 Techno+SR

828 Mesaj
2 Temmuz 2010; 10:19:36 

bir de ekleme yapayım. performanslı kullanımda 115 biraz daha fazla yakıyor. şehir dışı gibi sabit hızlarda ise 100'lükten biraz daha az. 115'lik motorlar bu kasa ilk çıktığında ghia donanımla gelirdi. trend donanımda ise 100ps vardı.

detaycılar ve iddialı kullanıcılar farkı rahatça anlar. sonuçta daha teknolojik ve modern bir motor. günümüzdeki araçların çoğunda bu teknoloji var. yüksek devirlerde çok canlı bir 1.6. diğerinin de kesinlikle hafif kalma gibi bir durumu yok. son derece tatminkar.

• Dell XPS i5-2400 / Asus P8P67-M / Corsair 8GB - 1600 / Asus GTX770 / 120GB Corsair Neutron / Seagate 2TB SSHD / Seasonic X-750 / Monster Power HT 800 / Dell PremierColor U2713H
  • Dell Latitude E6330 / 240GB Samsung 840 Pro / Creative Gigaworks T20 SII / Sennheiser CX200 II / Dell Ultrasharp U2913WM
  • Panasonic TX-P42ST33 / Paradigm Cinema 100CT / Pioneer VSX-921 / Monster Power HTS 1000
  • Sansa Fuze / Ortofon e-Q7
  • '12 BMW 316i F30 Techno+SR

48 Mesaj
2 Temmuz 2010; 22:27:53 

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Motor konusunda tatmin oldum. Hemen de sahibinden com'a baktım. Totalde 4 araç vardı 02\07\2010 saat 22:24 itibariyle. Bir ilanda fotoğraf yoktu. Sayı çok değildi. Bir de bu aracın nerede üretildiğini merak ediyorum. Türkiye'deki fabrika bunları veya parçalarını üretiyor mu?

48 Mesaj
3 Temmuz 2010; 19:30:32 

Bugün bir bayiye gittim ve focusun İspanya-Valencia da üretildiğini öğrendim.

118 Mesaj
4 Temmuz 2010; 1:03:31 

bu aracın paketli olanını ben de geçen sene almıştım. araçtan memnunum. parasına göre alabaileceğim en iyi araçtı diyorum. ayrıca bir arkadaşta 115 lik de vardı. onu da şehir içinde kullandım . bir fark göremedim.
bunu yukarda arkadaşın da dediği gibi normal bir kullanıcı anlamıyor zaten. bu arada wv grubu araçlara bakarsanız ya TSI yada 102 hp.(audi,seat wv vs).

118 Mesaj
4 Temmuz 2010; 1:05:35 

ayrıca ben aracı alırken faturayı yazdırmak için elemanın elindeki teknik bilgiler kısmında aracın almanya üretimi yazıyordu. yanılmıyorsam 5k hb focuslar almanyada üretiliyor.

1 Mesaj
4 Temmuz 2010; 3:44:11 

Beyler öncelikle kusura bakmayın bi sorum var onu buraya yazıyorum,çaylak oldugum için konu açamıyorum.Sorum şu ben bu perşembe ford bayisinde showroomdaki arabayı satın aldım bu arabanın bi kaç evrak işleri varmış sanırım.Tam olarak arabayı sizce ne zaman alırım?

1315 Mesaj
4 Temmuz 2010; 5:04:08 

quote:

Orijinalden alıntı: oguzhana

ayrıca ben aracı alırken faturayı yazdırmak için elemanın elindeki teknik bilgiler kısmında aracın almanya üretimi yazıyordu. yanılmıyorsam 5k hb focuslar almanyada üretiliyor.

Valencia çıkışlı birçok 5k Focus görebilirsiniz. Genelde İspanya üretimi Türkiyedeki focuslar.

2960 Mesaj
4 Temmuz 2010; 13:15:34 

ötv zamanı geln comfort+ paketliler almanya üretimi yine 3 kapıların bazıları almanya üretimi diye biliyorum. gerisi ispanya

48 Mesaj
31 Temmuz 2010; 23:30:46 

“O araç çekmez, o motor o araca küçük” tarzı yorumlar kesinlikle yanlıştır. Uzun yıllar süren ar-ge çalışmalarının ardından konusunda uzman birçok mühendisin çalışmalarıyla üretilen ve sayısız teste tabi tutulan bu araçlarla ilgili olarak net bir şekilde ifade edebileceğimiz tek nokta; hiçbir üreticinin çekiş gücü olmayan bir araç üretmeyeceğidir. Bu yorumun nedeni, geçmişte doğru bir ihtiyaç analizi yapmadan araç satın alma kararını alan bir kullanıcının, bu kararında düştüğü yanlıştan dolayı oluşan memnuniyetsizliğini araca bağlamasıdır. Konuyu bir örnekle ele alırsak; yüksek performanslı bir araçtan biraz daha düşük performanslı ve daha ekonomik bir motora geçen sürücülerin yaşadığı hayal kırıklığıdır ve araç kaynaklı değildir. Dahası, her aracın performansı farklıdır. (Cnbc-e Business Dergisi'nin araba ekinden alıntı...)

9 Mesaj
31 Ağustos 2010; 23:44:38 

merhaba arkadaşlar comfortla ilgili benim aklıma takılan bir soru da jantlarla ilgili.
trendlerde 16 inc verilirken comfortlar 15 inc. bu önemli bir fark mıdır? niçin böyle bir farklılık olabilir?

2960 Mesaj
1 Eylül 2010; 1:51:20 

trendler 16" mi emin misiniz? 15" diye biliyorum değişmediyse. stil paket lerde 16" dizyn jant var kapaklı birde trend-x lerde benzeri olabilir ama düz trendler 15"

136 Mesaj
1 Eylül 2010; 16:22:50 

100 lük var bir tane bildiğim, yokuşta 80 km yi geçmiyor.

118 Mesaj
1 Eylül 2010; 22:04:46 

ya çok yokuştur. yada sürücü gaza basmıyordur.

136 Mesaj
2 Eylül 2010; 9:20:21 

normal bir yokuş, şehirler arası yollarda olan sıradan yokuşlardan. sürücüde gaza basıyor ama araba gitmiyor işte.

50 Mesaj
4 Eylül 2010; 18:53:49 

aga bizdede 100lük var hep düşünüyorum 115lige göre nasılki diye.ama yokuşta 3500 4000 deviri aldımı hız kesmiyor hatta bastımmı hızlanıyor fakat vites degiştiremiyorsun değiştirdiginde vitesi tekrar küçültmen gerekebilir :)

118 Mesaj
4 Eylül 2010; 23:53:40 

115 olanı şehir içinde sürdüm. bir fark göremedim. 100 lük ise devrini aldımı yokuş dinlemiyor. fakat klimayı açarsasanız, bir de devrini almazsa biraz zorluyor. bu durum diğer arabalarda da var bence.

569 Mesaj
24 Aralık 2010; 23:58:08 

Aracı 3000 devirden aşağıda vites atarsan bayıyorsun.
Geç tepki veriyor. Ama deviri ayarladığında çekişte bir problem yok.
Ama 100 hp bir aracınla kalkıp da 160 hp bir aracı kapıştırmaya çalışmak mantıksız olur.
Ayrıca hız sabitlediğinde rampada falan hiç sarsılma falan olmuyor.
130 la denedim araçta kasılma görmedim.

Ford FOCUS 11 1.6 HB

210 Mesaj
27 Aralık 2010; 17:25:01 

focus sahibi ve piyasasını bilen arkadaşlar aşağıdaki aracı almayı düşünüyorum.

sizce 2009 hb benzinli, otomatik vites, 100hp, 25000 km de 32.000 tl sizce alınırmı?

eklemeyi unutmuşum titanium x paket..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metro03 -- 27 Aralık 2010; 21:37:19 >

715 Mesaj
27 Aralık 2010; 17:40:19 

quote:

Orijinalden alıntı: metro03

focus sahibi ve piyasasını bilen arkadaşlar aşağıdaki aracı almayı düşünüyorum.

sizce 2009 hb benzinli, otomatik vites, 100hp, 25000 km de 32.000 tl sizce alınırmı?

Aman arkadaşım, Focus Comfort 1.6 100 HP Benzinli Beyaz HB manuel arabayı Ford 30.000 TL ye satıyor zaten sıfırını. Sizin söylediğiniz titanium modeli olabilir ama sıfır alın Comfort olsun.

210 Mesaj
27 Aralık 2010; 21:37:10 

quote:

Orijinalden alıntı: ahmetergin35

Aman arkadaşım, Focus Comfort 1.6 100 HP Benzinli Beyaz HB manuel arabayı Ford 30.000 TL ye satıyor zaten sıfırını. Sizin söylediğiniz titanium modeli olabilir ama sıfır alın Comfort olsun.

eklemeyi unutmuşum titanium x paket..

569 Mesaj
27 Aralık 2010; 23:05:23 

Fiyat fena değil. Hocam model 2009. Km fena değil. Otomatik vites yakıtı biraz fazla olur diyorlar.
Titanyumdan ziyade dizel araç tercih edin. Yakıt ekonomisi çok önemli günümüzde;)

Ford FOCUS 11 1.6 HB

61 Mesaj
27 Aralık 2010; 23:47:23 

aslında fiyat iyi ama şuan için yüksek, bütün markalarda indirim var özellikle focus da. 1.6 comfort hb otomatik benzinli metalik boya 32250 ye alırsın, kredi kullanmazsan 31500e düşer renkde beyaz olsun dersen 31000 e kadar düşer, hem otomatik hem 2011 model..

210 Mesaj
27 Aralık 2010; 23:49:29 

quote:

Orijinalden alıntı: bortecinenumu

Fiyat fena değil. Hocam model 2009. Km fena değil. Otomatik vites yakıtı biraz fazla olur diyorlar.
Titanyumdan ziyade dizel araç tercih edin. Yakıt ekonomisi çok önemli günümüzde;)

dizelleri 38.000 tl den başlıyor (x paket). aradaki farka değermi bilemedim açıkcası. yılda en fazla 10.000 km yaparim, oda zorlasam yani. sizce değermi ? dizel 2006 fiestamı sattığım için biraz zorlanacağımı düşünüyorum. tahminim 2 katına yakın yakacaktır. ama kendini amorti etmesi uzun sürecek galiba..

quote:

Orijinalden alıntı: ekrmblt

aslında fiyat iyi ama şuan için yüksek, bütün markalarda indirim var özellikle focus da. 1.6 comfort hb otomatik benzinli metalik boya 32250 ye alırsın, kredi kullanmazsan 31500e düşer renkde beyaz olsun dersen 31000 e kadar düşer, hem otomatik hem 2011 model..

ne yazıkki titanium bile düşünemiyorum hocam. eşim için x paket olmazsa olmaz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metro03 -- 27 Aralık 2010; 23:53:54 >

1308 Mesaj
28 Aralık 2010; 13:12:42 

diğer konuya yazdım burayada yazıyorum....

arkadaşlar bende aracı ocak başı alacağım hb comfort beyaz renk gittim konuştum boya koruma cam filmi alt koruma motor koruma ön cam su kaydırıcı hepsi 800 tl diyorlar nasıl sizce... birde özellikle sordum ileride tüp taktırırsam ve ruhsat değişirken filmli camları söktürürlerse diye öyle birşey yok bizim filmlerimiz uygun geçiyor dediler yazılı kağıt aldım eğer söktürürlerese sökümü ve muayaneden sonra tekrar takımı ücretsiz yapacaklar dediklerine göre.... birde alta yapılan koruma bütün lastikler çıkartılıp davlınbaz altlarına da yapılıyormuş sesde % 40 azalma olur dediler...

2011 Vw Passat 1.4 TSI DSG Comfortline (Derin Siyah)
2013 Honda Civic 1.6 Eco Lpg Otm. Elegance (Gümüş)

80 Mesaj
28 Aralık 2010; 15:02:59 

Bu boya koruma, motor koruma, ses izolasyonu bayilerin para kazanmak için yeni araç alan müşterinin alım zaafından yararlandığı inanılmaz karlı bir yöntem. Aracımı alırken aynı hataya, biraz da sonucu merak ettiğimden sadece ses yalıtımı konusunda düştüm. Sonuçta 150 bin km. kullandığım önceki aynı kasa Focus ile ses yalıtımı yapılmış yeni aracım arasında bir fark göremedim. Belki çok az bir fark vardır ama farkedemiyorsam demek ki gerek yok. 250 TL'yi çöpe atmış oldum diyebilirim.
Alt koruma için ise birşey dikkatimi çekti: dizellerde alt koruma varken benzinlilerde yok. Demekki bunun amacı 100 liralık parçadan tasarruf değil. Öyle olsa dizele de koymazlardı. Hem bu araçları dağda bayırda kullanmıyoruz. Aracın altına vurabilecek büyüklükte şey zaten tamponu, radyatörü dağıtır önce. Kaldı ki o parça da bakalit malzemeden. Çok zayıf bir ihtimal sonucu oluşacak ciddi bir darbede zaten o koruma da darbeyi motordaki parçaya iletecektir. Bence o da gereksiz masraf.
800 TL'yi benim tabirimle "çöpe atacağınıza" arabanın kaskosunu bu para ile yaptırırdım. Cam su kaydırıcı vs. zaten piyasada satılıyor, bunun için servise işçilik ödemeye gerek yok.
Boya koruma derseniz. 10 yaşındaki arabaya da pasta cila yaptırdığınızda yeni boya dan çıkmış gibi oluyor. Yeni aracın boyası birkaç yıl olduğu gibi duruyor zaten.
Bunlar bence gerçek katkıları farkedilmeyecek düzeyde olan fakat inanılmaz sonuçları varmış gibi pazarlanan ürün ve hizmetler. Şöyle düşünün yeni teknolojiler ve uygulamalar geliştirmek için milyar dolarlar harcayan otomotiv şirketleri piyasada 200 TL'ya yapılan boya korumayı, ses yalıtımını fabrikadan çıkarken araca uygulayıp daha sessiz daha güzel araçlar yapıp 1000-2000 TL pahalıya satmayı ve daha çok kar etmeyi düşünemiyor mu?

569 Mesaj
28 Aralık 2010; 19:42:33 

quote:

Orijinalden alıntı: sadık_57

diğer konuya yazdım burayada yazıyorum....

arkadaşlar bende aracı ocak başı alacağım hb comfort beyaz renk gittim konuştum boya koruma cam filmi alt koruma motor koruma ön cam su kaydırıcı hepsi 800 tl diyorlar nasıl sizce... birde özellikle sordum ileride tüp taktırırsam ve ruhsat değişirken filmli camları söktürürlerse diye öyle birşey yok bizim filmlerimiz uygun geçiyor dediler yazılı kağıt aldım eğer söktürürlerese sökümü ve muayaneden sonra tekrar takımı ücretsiz yapacaklar dediklerine göre.... birde alta yapılan koruma bütün lastikler çıkartılıp davlınbaz altlarına da yapılıyormuş sesde % 40 azalma olur dediler...

Cam filmi 100 TL,
Ses yalıtımı için rresim ekledim. Halının üstüne muşamba çektirdim. Cırt cırtlı hem siliniyor. tozmuyor.
halı altına keçe çektirin sanayide 150 TL.
Boya koruma için: klavuzda yılda 1-2 pasta cila öneririz yazıyor.

0

Ekteki dosya (1)

Ford FOCUS 11 1.6 HB
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Modellere Özel Forumlar » Focus » Yeni Focus Comfort 5K 1.6i için 100PS yeterli mi?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.527