- x
Ortaöğretim KPSS ile nerelere girebiliriz?
29 Cevap26869 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

4670 Mesaj
1 Temmuz 2010; 19:52:52 

arkadaşlar merhaba. halihazırda 4 yıllık lisans bölümü okuyorum. seneye bitiyor kısmetse. bugünde KPSS'ye (26 eylülde yapılacak olan) başvurumu yaptım ama açıkçası hiçbir bilgim yok nedir ne değildir diye. Anadolu Lisesi çıkışlıyım. anladığım kadarıyla 'ortaöğretim' kısmından giriyorum KPSS'ye. yani lisans son sınıf olmam birşeyi değiştirmiyor. peki, benim biryerlere atanmam için kaç puan yapmam gerekiyor ve hangi pozisyonlarda çalışabilirim..? yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler..

önce seni yok sayarlar
sonra sana gülerler
ardından savaşırlar seninle
ve sonunda sen kazanırsın.

122 Mesaj
1 Temmuz 2010; 22:05:03 

arkadaş gibi, yapılacak yorumlara benimde ihtiyacım var. şimdiden sağolun.

Hayatının Bir Zamanında Bir Kız Tarafından " Arkadaş Olarak Görülmüş " İnsanlar Topluluğu

52 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
levent37
2 Temmuz 2010; 18:22:36 

70 puanı geçersen barajı geçmiş oluyorsun.ama daha yüksek almak gerekiyor.
mezun olduğun lise önemli.yani düz lise mi?meslek lisesi mi?
düz liseysen sadece memurluk olan statüleri tercih edebilirsin;)

Hayallerini yarına erteleme,
Yarın hiç gelmeyebilir.

*İnanç Danışmanlık*

4670 Mesaj
2 Temmuz 2010; 19:09:58 

Anadolu Lisesi çıkışlıyım..

önce seni yok sayarlar
sonra sana gülerler

52 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
levent37
2 Temmuz 2010; 22:18:10 

dediğim gibi barajı geçmen gerek önce.merkezi yerler istiyorsanda çok zor.90-100 arası olursa o da belki
ve memur olarak atanıyorsunuz.ösym sayfasında tercih broşürlerine bakarsan unvan kısımlarında memur yazanlar oluyor

birçok arkadaş önlisans mı lise olarakmı başvuralım diyor.hiçbir farkı yok.ikiside aynı soruları yapıyor ayrıca bu sene büyük ihtimalle liseler son olucak kpss de.
lise olarak atanan biri önlisans mezunu olduğunda da sadece dilekçe verip ya statüsü yükseliyor ya da maaşı.
yani tekrar sınava girmeye gerek yok

Yarın hiç gelmeyebilir.

*İnanç Danışmanlık*

52 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
levent37
2 Temmuz 2010; 22:24:12 

bu sınav sonucu 2 yıl geçerli oluyor buarada.
yayınlanan çeşitli kurumlarda da tercih yapabiliniyor bu sürelerde.

Yarın hiç gelmeyebilir.

*İnanç Danışmanlık*

1215 Mesaj
2 Temmuz 2010; 22:24:18 

ÖSYM 'nin yayınladığı formları takip edip , kendin seçeceksin.
Kendinin ne iş yaptığını ; gene kendin biliyorsun.

AMD Athlon 64 X2 4600+ AM2(2400mhz-default)- ABIT FATAL1TY AN9 32X-200Gb.Seagate 7200*10 16Mb cache-Samsung Sata2 200gb 16mb cache-XFX 7600GT Extreme Edition(680/1880)-2*1 GB.CORSAIR Value Select DDR2 667-Thermaltake Mambo VNS2000-ENERMAX EG365AX-VD 350W PSU-BENQ 1650DVDRW-52X32X52 ASUS CDRW-AZTECH DSL 305EU

943 Mesaj
2 Temmuz 2010; 22:30:08 

birşey merak ediyorum siz üniversitede okuyorsunuz yazmışsınız neden ortaögretim için yapılan bir sınava giriyorsunuz bende açıkcası bunu hiç anlamıyorum açıkcası kusuruma bakmayın kızıyorum da bazen bu sınav ortaögretim seviyesinde oldugu için sorular üniversitede okuyan birine epey kolay gelecektir ve çogu böyle üniversitede okuyanlar bu sınava giriyor yüksek puan alıyorlar aslında bu sınavın amacı nedir lise mezunlarını meslek sahibi yapmak
bu arada onlisans ve ortaögretim sınavında aynı sorular sorulmuyor biri sabah digeri ögleden sonra olan bir sınav çünkü sizde tahmin edersiniz ki lise mezunuyla 2 yıllık fakülte bitirmiş arasında fark vardır

1215 Mesaj
2 Temmuz 2010; 22:34:30 

quote:

Orijinalden alıntı: berrakk

birşey merak ediyorum siz üniversitede okuyorsunuz yazmışsınız neden ortaögretim için yapılan bir sınava giriyorsunuz bende açıkcası bunu hiç anlamıyorum açıkcası kusuruma bakmayın kızıyorum da bazen bu sınav ortaögretim seviyesinde oldugu için sorular üniversitede okuyan birine epey kolay gelecektir ve çogu böyle üniversitede okuyanlar bu sınava giriyor yüksek puan alıyorlar aslında bu sınavın amacı nedir lise mezunlarını meslek sahibi yapmak
bu arada onlisans ve ortaögretim sınavında aynı sorular sorulmuyor biri sabah digeri ögleden sonra olan bir sınav çünkü sizde tahmin edersiniz ki lise mezunuyla 2 yıllık fakülte bitirmiş arasında fark vardır

eden ortaögretim için yapılan bir sınava giriyorlar ?
- Kendilerini denemek için
veya
- Bir ümit işte ! diyerek girme isteği.
v.s.

Ortaöğretim Mezunlarını da Önlisans mezunlarını da ÖSYM bildiğinden , hangi oturumda ne soracağı bellidir.

AMD Athlon 64 X2 4600+ AM2(2400mhz-default)- ABIT FATAL1TY AN9 32X-200Gb.Seagate 7200*10 16Mb cache-Samsung Sata2 200gb 16mb cache-XFX 7600GT Extreme Edition(680/1880)-2*1 GB.CORSAIR Value Select DDR2 667-Thermaltake Mambo VNS2000-ENERMAX EG365AX-VD 350W PSU-BENQ 1650DVDRW-52X32X52 ASUS CDRW-AZTECH DSL 305EU

52 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
levent37
3 Temmuz 2010; 1:04:10 

quote:

arkadaşım çok hoşsun.
bana mı öğretiyorsun???
ondanmı dershanede aynı konuları işliyoruz.sınıfta önlisans ve lise mezunu olarak karışık bir ortamda söyler msiisn
bu forum sadece muhalefet olmak için mi var anlamadım.paylaşıyoruz şurda.hemen bir ukalalık yapıyorsunuz ayıp ya

Yarın hiç gelmeyebilir.

*İnanç Danışmanlık*

52 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
levent37
3 Temmuz 2010; 1:07:50 

quote:

Orijinalden alıntı: Bodyguard_26

eden ortaögretim için yapılan bir sınava giriyorlar ?
- Kendilerini denemek için
veya
- Bir ümit işte ! diyerek girme isteği.
v.s.

Ortaöğretim Mezunlarını da Önlisans mezunlarını da ÖSYM bildiğinden , hangi oturumda ne soracağı bellidir.

neden bilip bilmeden yorum yapıyorsunuz bir anlasam
kim ne mezunuysa bunu zaten kayıt aşamasında belirtiyor arkadaşım.kafana göre lise yada önlisans girmiyorsun.benim demek istediğim şu:
kendimden örnek veriyim anlamış olun.kimse yüksek puan için dediğinizi yapamaz yani;)
ben lise mezunuyum bu yıl giricem sınava fakat seneye önlisan mezunu olucam.olurda bu sene biyere yerleşirsem sadece dilekçe vericem mezun olduğuma dair oda statüm ve maaş için.
olay bu yani.
sizin dediğiniz gibi millet hemen kazansın diye lise olarak girmiyor

Yarın hiç gelmeyebilir.

*İnanç Danışmanlık*

52 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
levent37
3 Temmuz 2010; 1:11:07 

quote:

berrakk okurken dikkatli okumanı öneririm.
yazdığım cümle şu:
[size=2][font="Arial"]lise olarak atanan biri önlisans mezunu olduğunda da sadece dilekçe verip ya statüsü yükseliyor ya da maaşı.
yani tekrar sınava girmeye gerek yok

sen kalkıp nasıl yorumlarda bulunmuşsun..
tekrar söylüyorum önlisanslarda,liselerde aynı konuları görüyor,aynı soruları çözüyor
dershaneye gittim ve biliyorum bilip bilmeden konuşmayın.

Yarın hiç gelmeyebilir.

*İnanç Danışmanlık*

943 Mesaj
3 Temmuz 2010; 2:20:29 

arkadaşım ilk önce karşındaki insanın yorumuna saygılı olmayı ögrenmelisin ben birşeyler biliyorum ki konuşuyorum yani böyle havadan birşeyler uydurmuyorum benim yazdıklarım yüzde yüz gerçekten çogu lise mezunu yani bu sınava girende bundan muzdarip neden biliormusun bak eskiye oranlar artık lise mezunu alımlarında azalma var bunun sebebide şu sen yada başka biri istisna olabilirsin bu çok ayrı asla genelleme yapıp konuşmam böyle üniversiteyi kazanmış okuyan 2. 3. sınıfta olan kişiler bu sınava lise mezunu olarak giriyor üniversiteyi bitirmedigi için evet lise mezunu ama bir lise mezunuyla üniversitede okuyanın bilgileri asla kıyaslanamaz böyle işte sınavı kazanıp yüksek puanlar alıyorlar atanıyorlarda sonra ne oluyor biliyormusun bu üniversiteyi bitirdigi zaman oradaki konumu buna yetersiz geliyor zaten üniversitede okuyanların çogu olaya maddi bakıyor ben okulu bitirene kadar çalışırım sonra lisans olarak sınava girerim ve birçogu bunların istifa ediyor ve bu yüzden devlet artık lise mezunu alımını azalttı bu gibi olaylar yüzünden şu aynı soruları çözme olayına gelelim hala aynı soruları çözüyorlar diyorsun
http://www.kitapozetler...ulari-ve-cevaplari.html
http://www.kitapozetler...ulari-ve-cevaplari.html

şu sorulara bakmanı tavsiye ederim aynımı soruları çözüyorlar bunlar 2008 kpss sınavından ortaögretimlerin sınavı sabah olur onlisanslarda sınava ögleden sonra

52 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
levent37
3 Temmuz 2010; 20:28:53 

güzelim yaşın kaç bilmiyorum ama sen önce karşındakiyle konuşmayı öğren.
için çok rahat edicekse tamam ben uydurdum havadan yazdıklarımı
seninle kafa yoramıcam burda.
ister inan ister inanma.gelişigüzel yorum yapan halktan bu durumlar oluyor zaten.bilinçli olmak istiyorsanız;
bilenleri dinleyin önce.
ben hayal gördüm evet aynı soruları mı çözdük-aynı konularımı işledik.gerçekten yani ozaktan beri kpss dershaneye gittim.hayal görmüşüm vay anasını ya
9eylül akademi kpss ara öğren istersen orda nasıl sınıf düzeyi ve sistem???
hayret bişeysin ya.farklı saatlerde girmiş olabilirler sınava.dediğin gbi sınavda belki farklı sorularda çıkabilir.ama
derste biraradayız biz ve aynı konuları işliyoruz.anlatamadım mı
birçok arkadaşım önlisanstı hatta çok az lise vardı sınıfımızda.
ayrıca bilmiyorsan lisanslarda genel kültür g.yetenek çözüyorlar öğren önce.onlarında tek farkı eğitim bilimelri çözmesi.
bu sınav sisteminden şikayetçiysenn ya adam gbi çalışırsın kazanırsın yada girmezsin.topu okuyanlara atma.
benim çok arkadaşım kazandı ehmde düşük puanla.doğuya gitmek istersen sende gdersin merak etme

cevap yazıcaksan lütfen seviyeli yaz.

Yarın hiç gelmeyebilir.

*İnanç Danışmanlık*

943 Mesaj
3 Temmuz 2010; 20:39:43 

ben yorumumda en ufak bir hakaret ve seviye düşüklügü göremedim
aynı konuları işleyeceksiniz tabiki başka bir müfredet önünüze sunmayacaklar ygs ve lys müfredatı neyse kpss de aynıdır yada x bir sınav için ama sadece sınavda sorulan soruların düzeyi ve derecesi farklıdır en basiti hiç mat çalışmayan biri ortaögretim sınavında çıkan sorulardan en az 15-20 tane yapabilir okadar basittir
kpss ortaögretimde biryere atanabilmek için en az 93-94 almak şart ben hiç görmedim düşük puan alıp atanan
size iyi günler seviyeden bahsederken seviyeyi koruyalım

816 Mesaj
3 Temmuz 2010; 23:45:26 

93 alman şart anadolu lisesiysen aşağısı kurtarmaz...

976 Mesaj
4 Temmuz 2010; 0:40:28 

öncelikle lfliliberty ve berrakk ın kavgalarına son noktayı koyalım

Önlisans, lise ve lisans düzeyinin konuları tamamen aynıdır.Tek fark soru zorluklarıdır.Şöyle söyleyeyim önlisansta güncel konularda Türkiyenin başmüzakerecisi kimdir yada Avrupa birliği dönem başkanı hangi ülkedir gibisinden herkesin rahatça bilemeyeceği sorular(çalışana kolay aslında) gelmekte iken lise düzeyindeki sınavda 2010 dünya kupasını kim almıştır gibi çok basit sorular geliyor.Ya da matematik lise düzeyinde çok basit bir üslü sayı sorusu varken lisans düzeyindeki birazcık daha zor oluyor.Aradaki temel fark budur.İki sınavın sorularını çözerseniz farkı hissedersiniz zaten.Ben önlisans düzeyinden sınava gireceğim ama lisans düzeyi kitaplarından çalışıyorum çünkü konular açısından pek fark yok arada.

Novarix in sorusuna gelelim

Anadolu lisesi isen hizmetli,kaloriferci,düz memur gibi şeylere başvurabilirsin.Alım çok azdır liseden ve bu sebeple 92 üstünde puan çıkartman lazım

122 Mesaj
4 Temmuz 2010; 1:00:33 

quote:

Orijinalden alıntı: erdenar

öncelikle lfliliberty ve berrakk ın kavgalarına son noktayı koyalım

Önlisans, lise ve lisans düzeyinin konuları tamamen aynıdır.Tek fark soru zorluklarıdır.Şöyle söyleyeyim önlisansta güncel konularda Türkiyenin başmüzakerecisi kimdir yada Avrupa birliği dönem başkanı hangi ülkedir gibisinden herkesin rahatça bilemeyeceği sorular(çalışana kolay aslında) gelmekte iken lise düzeyindeki sınavda 2010 dünya kupasını kim almıştır gibi çok basit sorular geliyor.Ya da matematik lise düzeyinde çok basit bir üslü sayı sorusu varken lisans düzeyindeki birazcık daha zor oluyor.Aradaki temel fark budur.İki sınavın sorularını çözerseniz farkı hissedersiniz zaten.Ben önlisans düzeyinden sınava gireceğim ama lisans düzeyi kitaplarından çalışıyorum çünkü konular açısından pek fark yok arada.

Novarix in sorusuna gelelim

Anadolu lisesi isen hizmetli,kaloriferci,düz memur gibi şeylere başvurabilirsin.Alım çok azdır liseden ve bu sebeple 92 üstünde puan çıkartman lazım

hocam liseden alım çok azdır demişsiniz, sadece anadolu liseleri için mi yoksa düz lise için de geçerli mi bunlar? ayrıca lise düzeyinde sınava giren birinin 92 puan almak dışında memyr olma şansı yok mudur? biraz daha açıklayabilirseniz iyi olurdu.

Hayatının Bir Zamanında Bir Kız Tarafından " Arkadaş Olarak Görülmüş " İnsanlar Topluluğu

52 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
levent37
4 Temmuz 2010; 12:47:45 

berrak düşük puan alıp gidenelrden kastım lise mezunu hemşirelik mezunu arkadaşlarımdır.farkındaysan eğer hemşirelik kontenjanı fazla kpss de doğuyu yazan gidiyor ve çoğu arkadaşımda yerleşti zaten.

en son yazan arkadaşım açıklık getirmiş.sağol benimde anlatmak istediğim oydu ama anlatamadım arkadaşa

düz lise ve anadolu lisesi emzunlarına maalesef kontenjan az
meslek liselerine de fazla kontenjan olmasa da şansı yüksek sadece.
hakkımızda hayırlısı olsun napalım

Yarın hiç gelmeyebilir.

*İnanç Danışmanlık*

4670 Mesaj
4 Temmuz 2010; 14:45:08 

ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.
neden LİSE seviyesi KPSS'ye giriyorum; çünkü şuan 4 senelik lisans okuyorum. Yani LİSE mezunuyum. Lisans mezunu olunca LİSANS Seviyesi KPSS'ye girerim. sıkmayın canınızı siz..

önce seni yok sayarlar
sonra sana gülerler

779 Mesaj
5 Temmuz 2010; 0:46:10 

quote:

Orijinalden alıntı: lfliliberty

arkadaşım çok hoşsun.
bana mı öğretiyorsun???
ondanmı dershanede aynı konuları işliyoruz.sınıfta önlisans ve lise mezunu olarak karışık bir ortamda söyler msiisn
bu forum sadece muhalefet olmak için mi var anlamadım.paylaşıyoruz şurda.hemen bir ukalalık yapıyorsunuz ayıp ya

Arkadaşım sizin tartışmanızla ilgim yok ama hem suçlusun yani haksızsın hemde güçlüsün derler seninkine.Ortaöğretim sınavıyla önlisans sınavı farklı sınavlardır.Müfredat aynıdır ama soru zorluğu seçiciliği bakımından arasında fark vardır.Senin dersanende önlisansla liselerin karma olması oranın sorunu ,ve bunu değiştiren bir şey değil.İlk önce birşeyi gerçekten doğru bil ondan sonra insanları bilmiyorsunuz ama ukalasınız diye suçla burda ukala ve bilmeyen biri varsa o da sensin..!Bunu iyi öğrenmek istiyorsanda bi zahmet etde önlisans sorularıyla lise sorularına bak burda efelik yapacağına.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _DeserTEagLe_ -- 6 Temmuz 2010; 11:41:54 >

" YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ !"

167 Mesaj
5 Temmuz 2010; 1:37:52 

Bazı arkadaşlar neden üniversitede okuyanlar lise düzeyinde giriyorlar demiş
tabiki sınava çalışan hakkıyla yerleşip giricek kimsenin sen şurda okuyorsun yok busun demeye hakkı yok o kadar kendine güveniyorsan git üniversitede okuyan adamın önüne geç sınavda aldığın puanla hakkınla gir böyleleride anlamıyorum 2 işlem yapamazlar ondan sonra vay efendim neden üniversitede okuyanlar memur oluyor ayrıca o memurluğu bırakanlar zannetmiyorum ki çalışıp girenler torpille 50 -60 puan alıp sınava yerleşen asalaklar bırakırlar memurluğu veya görev mevkisini adam nasıl olsa çalışmadan hak etmeden girmiş
gene söylüyorum devlet ne mezunuysan o sınava girmek için hak vermiş ben üniversitede okuyorum 3. defa gireceğim hep 90 üstü alıyorum ama atanmak nasip olmuyor ve her senelise düzeyi sınavı için bu defa son muhabbeti geçer yani burası Türkiye ağzı olan konuşur kimse kulak asmasın herkes sınava çalışsın hakkıyla inş herkes çalıştığının karşılığını alır

520 Mesaj
5 Temmuz 2010; 11:37:57 

arkadaşlar ösym nin sitesinden baktım ortaöğretim,önlisans,lisans diye 3 farklı kadro açılmış.. lise mezunu olanlar sadece ortaöğretim de yazan yerlere yerleşebilir öyle değil mi? lisans kadrolarında memur yazan yerlere yerleşemezler?

1215 Mesaj
5 Temmuz 2010; 12:28:19 

quote:

Orijinalden alıntı: MaXiLoPeZ

arkadaşlar ösym nin sitesinden baktım ortaöğretim,önlisans,lisans diye 3 farklı kadro açılmış.. lise mezunu olanlar sadece ortaöğretim de yazan yerlere yerleşebilir öyle değil mi? lisans kadrolarında memur yazan yerlere yerleşemezler?

Sizce mantıken nedir !
Sorduğunuz soruda zaten kendiniz cevaplamışsınız !

520 Mesaj
5 Temmuz 2010; 12:44:44 

quote:

Orijinalden alıntı: Bodyguard_26

Sizce mantıken nedir !
Sorduğunuz soruda zaten kendiniz cevaplamışsınız !

bende biliyorum ama lfliliberty nickli arkadaş düz liseysen sadece memur yazan yerlere başvurabilirsin demiş fakat ortaöğretimde memur çok az var hatta hiç yok gibi birşey..

1215 Mesaj
5 Temmuz 2010; 12:45:55 

Kontenjanı o kadarsa , yapılabilecek hiçbirşey yok.

520 Mesaj
5 Temmuz 2010; 12:51:58 

sağol.. anadolu lisesi mezunuyum ortaöğretim olarak gireceğim mezun olunan programa ne yazmam gerekiyor acaba?

52 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
levent37
6 Temmuz 2010; 16:40:33 

quote:

Orijinalden alıntı: _DeserTEagLe_

Arkadaşım sizin tartışmanızla ilgim yok ama hem suçlusun yani haksızsın hemde güçlüsün derler seninkine.Ortaöğretim sınavıyla önlisans sınavı farklı sınavlardır.Müfredat aynıdır ama soru zorluğu seçiciliği bakımından arasında fark vardır.Senin dersanende önlisansla liselerin karma olması oranın sorunu ,ve bunu değiştiren bir şey değil.İlk önce birşeyi gerçekten doğru bil ondan sonra insanları bilmiyorsunuz ama ukalasınız diye suçla burda ukala ve bilmeyen biri varsa o da sensin..!Bunu iyi öğrenmek istiyorsanda bi zahmet etde önlisans sorularıyla lise sorularına bak burda efelik yapacağına.

sen 2kişinin konuştuğuna müdahale ediyorsun.anlamadan konuşuyorsun.san düşmez beni yargılamak.ukalayım ya da değilim.konu bu mu???
benim söylemek istediğim berrak'a aynı konuların işlendiğiydi.aynı soru düzeyi demedim iyice oku arkadaşım burda yorum yapma bedava diye!!
bildiğimizi yazıyoruz herkes gibi.çok biliyorsan sende paylaşırsın bukadar basit!
Nehar'ın dediği gibi herkes çalışsın girsin görelim kaç puan almış konuşmak bedava tabi!!

Yarın hiç gelmeyebilir.

*İnanç Danışmanlık*

122 Mesaj
13 Eylül 2010; 1:10:51 

bir düz ve ya anadolu liselinin kpss ye fazla umut bağlamaması mı gerekir o zaman=?

149 Mesaj
14 Eylül 2010; 3:12:10 

quote:

Orijinalden alıntı: cobra 2
bir düz ve ya anadolu liselinin kpss ye fazla umut bağlamaması mı gerekir o zaman=?

Tamamen adayın sahip olduğu sertifikalar ile alakalı. Örnek vermek gerekirse 2008 ortaöğretim kpss de aldığım 89 puanın(67 gy 57gk netine tekabül ediyor bu puan) bana hiçbir yararı olmadı, aynı dönemde E sınıfı ehliyete sahip olup 75-80 arası puanla bir kuruma şoför olarak atanan arkadaşlarım var.
Aşçılık
Kalorifercilik
Bilgisayar işletmenliği
vs

Sertifika sahibi değilsen en az bir 90+ puan alman gerek, lakin bu puan bile memurluk için garanti değil, hizmetli olarak atanmak için.

amd 1700+ dlt3c (2420 mhz 11*220), epox 8rda+, msi geforce 6200 agp, kingston 2*512 mb ddr400, 80 gb samsung sata, feel hurricane kasa, tt bigwater.
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.273