Şimdi Ara

FULL Pleksi yan kapak: BİTTİ!! RESİM EKLENDİ!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
89
Cevap
1
Favori
24.419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar XIGMATEK MIDGARD kasama ışıklandırma koydum ancak yan panel şeffaf olmadığından çok da verim alamıyorum. Kasayı yeni aldım ve dremel, dremel bulma imkanı ya da yeni kasa panelini cart curt kesme isteği bende yok. Bu nedenle yan paneli kenara ayırıp komple pleksi ile kaplayacağım yan tarafı. 50cm x 50cm pleksi için (çiziksiz ve temiz iki tarafı da koruyucu bantlı) 15TL fiyat aldım ki bana çok gelmedi (güzel olursa diğer paneli de değiştireceğim)

1. Sorum şu: Sizce bu pleksiyi bu kasaya monte etmenin en kolay VE ESTETİK yolu nedir? Adam gibi yapmak istiyorum eğreti olsun istemiyorum

Aklıma iki fikir geldi:

1) Çift taraflı bant ile kolay yoldan yapıştırma usulü tutturmak (pleksinin kenarlarını yuvarlamam lazım çirkin durmasın)
    2) Tek oluklu pencere lastiği kullanarak lastikle tutturmak (pleksiyi biraz yontmak gerekebilir)

2. Soru: Kasada beyaz led'lerle aydınlatılan 2 adet 12cm fan var (1 ön 1 arka). CPU fanım Zerotherm NV120 Mavi Ledli fan. 1 adet soğuk katot mavi ışık koydum (yetmedi pek). En az 1-2 tane daha katot eklemeyi düşünüyorum. Renk konusunda kararsız kaldım fikirlerinizi rica ediyorum. 1 adet beyaz eklemeyi düşündüm beyaz ışığı vurgulamak için. Çok ana okulu görüntüsü istemiyorum, siyah kasanın asaleti çok bozulmasın. Siyah kasa -Beyaz-Mavi ışık kombinasyonu ile gitmeyi düşünüyorum. İleride 1 adet de UV ekleyebilirim. Fikirleriniz nelerdir? Sizce güzel durur mu?

Kasamın şu anki görünümüne ait resimler aşağıdadır. Fikir belirten arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Karşıdan görünüş

Karşı - Sağ Çapraz

Sağ panel

Sağ panel

Sol Panel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thunderwatcher -- 3 Temmuz 2010; 6:32:37 >

• şimdi diyelimki bantla yada lastikle taktın.ama illa çıkarıp bişeyler yaparsın o kadar mod meraklııysan yerinde duramazsın o yüzden takıp çıkartılabilen birşey olmalı bence plexi alcağın yer falan demircidemi yok git kapağı kestir bence sonra plexiyi yapıştır veya bahsettiğin lastikle oraya uyacak şekilde tak süper olur. bide bir fikrim var ama bilemiyorum nasıl olur. hani kasanın kapağını kasaya takarken kapakta çevresinde tırnaklar var kasaya giriyor hani kapak otoruyor kasaya.hiç görmedim böyle bişey ama plexiye metalden o şekilde tırnak yapabilirsenki bilemiyorum saçma bir fikirmi .takıp çıkarabilceğin komple şeffaf bir kapağın olur.ama ilk söylediğim en doğrusu ve sağlıklı olanı
  • Yorum için saol Jackal. Hem estetik açısından hem de paneli kesip biçmeye gönlüm el vermediğinden komple şeffaf yan kapak yapıcam. O dediğin pleksiye tırnak yapma fikri benim de aklıma geldi, yapmaya çalışıcam da ama biraz el işçiliği gerektirecek. Gerçi işin ne uğraş demi? Onu denemeyi düşünüyorum. En kötü plekside bikaç çizik olur... Yalnız tırnak için ne kullanıcam... Dediğim gibi çok fazla demir kesme aleti yok elimde. Yan keskiyle de alüminyum kesmek sıkar biraz... Alamadım bi plazma kesici bi dremel bişey...
  • Plekside Çizik Falan Olmaz Korkma, Onların Üzerinde Seffaf Bant VAr.İşin Bittiğinde Çıkarırsın Çizik Falan Olmaz
  • Hocam illa kendinmi yapacaksın bu işi? bi profesyonele başvursan ? 2 - 3 kuruş el emeğini versen o sana güzelce yapsa?
  • quote:

Orijinalden alıntı: thunderwatcher

Yorum için saol Jackal. Hem estetik açısından hem de paneli kesip biçmeye gönlüm el vermediğinden komple şeffaf yan kapak yapıcam. O dediğin pleksiye tırnak yapma fikri benim de aklıma geldi, yapmaya çalışıcam da ama biraz el işçiliği gerektirecek. Gerçi işin ne uğraş demi? Onu denemeyi düşünüyorum. En kötü plekside bikaç çizik olur... Yalnız tırnak için ne kullanıcam... Dediğim gibi çok fazla demir kesme aleti yok elimde. Yan keskiyle de alüminyum kesmek sıkar biraz... Alamadım bi plazma kesici bi dremel bişey...

valla 2 yukarıya aşşağıya 2 tanede öne tırnk yapabilirsen olabilir gibime geliyor.bul bi demirci kestir valla. ist de olsan ben sana birsürü parçalayabileceğin kapak verebilirdim:D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jackal___61 -- 28 Haziran 2010; 17:04:18 >

• Pleksiyi aldım 50cm x 50cm ebatlarında. Kasa 43 x 47. Bütün gün uygun bir lastik aramış olmama rağmen bulamadım. Pleksiden yan panel "imal etmem" gerekecek gibi görünüyor. Vidasıyla midasıyla yapıcaz artık... İki adet L şeklinde demirle halletmeyi planlıyorum arka vida yerlerini ama Ön tarafı sabitlemek için bir yol düşünmek gerekecek.

Para verip yaptırmayı düşünmüyorum çünkü 1) sonuçta onlar da yan paneli kesecek 2) Antalya'da o işi yapan yok 3) Büyük şehire getir götür gönder iste derken uzun iş 4) Kendim yapmak istiyorum

Buldum nasıl yapacağımı şu an itibariyle...
  • Evet fikirler biraz daha netleşti. En kolay yoldan hallediyorum bu işi... Alt ve üst taraftaki tırnakların yerine 2'şer tane ince vida takmayı düşünüyorum. Vidanın yivli kısmı kasa üzerindeki delikten geçtikten sonra pleksiyi ileri doğru kaydırınca deliğin dar kısmına kayacağı için orada sıkışacak ve sıkıca tutacak pleksiyi. Ancak titreşim nedeniyle ses yapıp yapmayacaklarından emin değilim... İyice sıkışırsa yapmaz diye düşünüyorum.

Pleksinin arka tarafına 2 adet L şeklinde demir takacağım (yine vida+somun şeklinde sabitlenecek). Bunlar da kasanın arkasındaki vida deliklerine normal elle çevrilen kasa vidasıyla sabitlenecek.

Pleksi kasayla tam olarak aynı boyda olacak. Tabi bu şekilde yapınca normalde yan panelin örttüğü perçin, tırnak deliği gibi bazı kusurlar açıkta kalacak. Bunu engellemek için de siyah elektrik bantıyla pleksiye çok ince (2cm kadar) bir çerçeve yapmayı planlıyorum. İlerleyen zamanlarda bunları siyaha boyanmış alüminyum levhalarla değiştireceğim. Bu bantlar aynı zamanda sonradan eklenen vidaları da örteceğinden estetiği biraz daha kurtaracak. Adım adım fotoları ekleyeceğim. Şu anki durum aşağıda:

Pleksi üzerindeki iğrenç çiziklere ve puslu görüntüye aldanmayalım cam gibi kendisi. Üzerindeki koruma filmi o iğrenç olan.

Fazlalıklar kesildiğinde pleksi tamı tamına yan panelle aynı ebatlarda olacak

Tam olarak görünmese de pleksi alt tarafla tam olarak hizalı olacak. Bant çekilince biraz yükselecek şeffaf pleksi çizgisi.

Pleksinin kesilecek kısımları çizildi. Buralardan kesilecek. Umarım dekupaj testere beni yarı yolda bırakmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thunderwatcher -- 29 Haziran 2010; 1:32:27 >

• geçen sene bende komple yapmayı düşünmüştüm ama yapmadım çok kolay yapabilidim aslında gözümde büyüdü yapmadım eğer sen başarırsan bende deneyeceğim :D
  • Fena değil iyi gidiyoruz. Kesme işlemini hallettim dekupaj testereme buradan saygılarımı sevgilerimi iletiyorum. Oldukça düzgün kesim yapabildim. Törpüyle düzeltilmeyecek bir eğrilik yok. Gidip siyah elektrik bantı aldım. En son takılacağından şimdilik bununla uğraşmıyorum. Yalnız L demir olarak kullanacak bir şeyler bulmam için bodrum gecenin bu saatinde inesim yok pek Bugün bitirmeyi hedeflemiştim ama hesapta olmayan zaman kayıpları oldu. Yarın kesin olarak tamamlayacağım. Çok güzel olacak gibi görünüyor,umutluyum projeden

Son duruma ilişkin resimler aşağıda:

Plexinin dekupaj ile imtihanı... Allahtan sorun çıkmadı. Dikkat etmeyip dekupajı çok bastırırsanız çatlayabiliyor ama...

Plexi yan panelle tam olarak aynı boyda kesildi

Tam örtüşme sağlandı, şimdi pürüzler giderilene kadar zımpara...

Atacağım fazlalıkların filmini çıkartıp baktım. Görüldüğü gibi plexi'de çizik kirlenme sorunu yok. Görünüşe aldanmayın güzel olacak.

Plexi kasadaki yerine tam oturdu! Şimdi montaj elemanları ve bantla rötuş yapma işi kaldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thunderwatcher -- 29 Haziran 2010; 4:22:41 >

• Dostum resimlerde plexide fazlasıyla çizik olduğu gözüküo ama sen yok demissin öyleyse daha net bi fotoğraf upload edersen daha iyi olur birazda plexi buğlu geldi bana bilmiorum neyse kolay gelsin
  • Plekside sahiden çizik ya da buğu yok, tamamen üzerindeki koruyucu naylonun pisliğinden kaynaklı bir görüntü bozukluğu var. Kestiğim parçaların naylonlarını çıkartıp baktığımda cam gibi olduğunu gördüm pleksinin. O sorun değil. Koruyucu naylon çıkınca güzellik çıkacak altından eminim

Bu arada beyaz ışıktan hiç memnun kalmadım. Öldürdü bütün ambiansı... Tuhaf oldu. Ama mavi 10 numara. büyük ihtimal 2 Mavi 1 UV şeklinde gideceğim. Beyazı mavi naylonla kaplayıp mavi yapmayı düşünüyorum. (Yapan var sorun olmuyor)
  • bekliyorum bakalım nasıl olacak
  • takipteyim
  • Uygun bir L demir bulmak bu kadar zor olmamalı... Olmamalı...
  • Evet... Çokça sinir harbinden terden ve küfürden sonra uygun L şeklindeki aluminyum parçaları buldum ve önceki yerlerinden söküp aldım. Bu parçalar bir dükkan rafının kolları (cam ya da ahşap rafları tutan braketler). Altın rengi iğrenç farkındayım. Şimdiki aşama zımparalama (resimdeki siyah sünger zımpara ile) ve (yine resimdeki) mat siyah boya ile boyama. Astar mastar cila mila atmıyorum. Sonuçtan hoşlanmazsam ya da bozulmalar olursa daha sonra hallederim. Sadece zımpara boya yapacağım. Bu arada bulduğum turuncu UV boyayı denemek için de sabırsızlanıyorum ancak elimde UV ampul yok şimdilik. Sipariş vereceğim birazdan.

Gerekli malzemeler hazırlandı. Soldan sağa ayaktakiler: Turuncu uv boya (7.5TL) Mat siyah boya Oturanlar: Matkap zımparası, metal kesme dekupaj bıçağı, raf kolları, sünger zımpara, siyah elektrik bantı

Yaklaşık olarak böyle bir şey olacak. L demirlerin kendiliğinden delikli olması vidalama açısından iyi oldu ancak yapıştırma seçeneğini de düşünmüyor değilim.

Kasanın arkasına doğru dönen kısım kabul edilebilir boyutlarda. Yarım cm kadar daha uzun olmasını sorun etmeyeceğim, herhangi bir şeye engel olacağını sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thunderwatcher -- 29 Haziran 2010; 23:36:06 >

• L demirlerin fazla kısımları dekupaj ile kesildi, 3 kat boya atıldı. Pleksinin kenarlarını da bantla yapmanın çirkin ve kullanışsız olacağını düşündüm. Pleksi gayet güzel boya tutuyor. Boyayarak yapacağım.

Edit: L demirlerin boyanmış hali ektedir. Gündüz gözüyle daha güzel resimler eklerim. Oldukça güzel, pürüzsüz ve mat siyah bir renk oldu. Memnun kaldım sonuçtan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thunderwatcher -- 30 Haziran 2010; 5:30:36 >

• son halini bekliorum dostum iyi olucak
  • güzel gidiyor devam..
  • L demirlerin montajı için pleksiye delik açıldı. Pleksi kenarlarından 2 cm siyaha boyandı. Böylece kasanın delikleri görünmeyecek. Kasa altında kendiliğinden (sanırım fan montajı için açılmış) delikler buldum. Bunları da pleksiyi sabitlemek için kullanacağım. L demirleri pleksiye monte etmek için Bali + plastik perçin kullanacağım. Şuan pleksinin boyası kuruyor, 1 saate ekleyeceğim resimleri firebal'da ve vatanda uv ampul yok başka nereden alabilirim? Online sipariş sitesi bilen var mı?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.