Şimdi Ara

MAXFLASH Rapstore 128GB SSD

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
14.696
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir süredir forumlarımızda tartışılan MAXFLASH'ın Rapstore SSD modellerini mercek altına alıyoruz. Bakalım 128GB kapasitesiyle günlük kullanıma uygun olan MAXFLASH Rapstore 128GB SSD nasıl bir performans sergiliyor.

• inceleme için teşekkürler. özellikle raid le karşılaştırma yerinde olmuş. güzel aletler ama fiyatları olması gerekenden en az 5 kat pahalı. kabuledilebilir kapasitede ssd ler 600 liradan başlıyor. içinde altın mı var ne var anlamıyorum ki

düşüşlerin nedeni eğer diske windows kurmuşsanız o an windowsun diski başka bie işlem için kullanması olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 23 Haziran 2010; 8:57:03 >
  • karşılaştırma testini 2 3 kere denediniz mi acaba belki arada aşırı saniye farkı varsa bu düşüşleri etkisi saptanabilir.

2 tane 1 tb raid yapılmış acaba 4 tane misal 4x80 gb hdd (şuan biliyorum 80 gb varmı)raid yapıldığında ssd yakalayacak mı ? bunun ssd eksik tarafı kasada fazladan ağırlık ve yer kaplaması olacak ama ssd ler alınacak duruma gelene kadar raid kullanmak uygun fiyattan sonra hdd leri de depolama olarak ileriye dönük kullanılabilir

saygılar.
  • açılış süreleri göz kamaştırıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hapocod -- 23 Haziran 2010; 10:21:43 >
  • arada dağlar var raid sistemde windows açılması ve programların açılması 3 dakikayı buldu...
  • Halen SSD almak için ekonomik durumu yetersiz kullanıcılar, "kedi erişemediği ete mındar dermiş" hesabı SSD'lere karşı bir takım karalama çabaları içindeler. 2 tane hdd alıp raid sistem kurarak düşük seviye ssd lerin okuma yazma hızlarına eriştikleri için kendilerini tatmin ediyorlar.

kimsenin ekonomik durumunu eleştiricek haddim yok. lakin ortada bir gerçek var. sıralı okuma yazma hızının 120mb olması yada 285mb olması ne derece bizi etkiliyor ki?. İlk önce Günlük kullanım diye belirtilen kıstasın nelerden ibaret olduğunu bilerek yorumlarımıza şekil vermemiz gerekiyor.

raid sistem kuran arkadaşlar günün 24saatinin 18saatini sanırım 100gb dosyalarını bütün halinde ordan oraya burdan buraya taşıyarak geçiriyorlar.
    raid sistemleri övüp, sırf fiyatları henüz yüksek olan SSD leri kötüleyen arkadaşların "günlük kullanımları" sanırım bu şekilde.

0.1ms erişim süresi kulağa inanılmaz geliyo fakat bu "gerçek".

yukarıdaki videoda görüldüğü üzre raid yapılmış sistemle , orta seviye bi ssd nin windows açılış süresi ve bir çok programın açılışı test edilmiş. orta seviye dedim çünkü indilinx yonga kullanan bir ssd bahsi geçen. Sandforce 1200 - 1500 bellek yongası içeren SSD'ler 285mb okuma ve 275mb yazma hızını kolaylaıkla yakalayabiliyorlar. Kaldı ki intel x25-m ssd'lerin övündüğü 4k dosya okuma yazma hızlarında ise, SANDFORCE'lu SSD'ler 50mb/s gibi bi sonuc çıkarabiliyolar.

henüz fiyatları bakımından tercih önceliğine sahip olmasalarda, SSD'lerin performansları takdire şayan.

detaylı bilgi için :
    http://forum.donanimhaber.com/m_39385485/mpage_1/key_/tm.htm

• Windows açılışında Raid'li sistem SSD'nin yanında kaplumbağa gibi kalmış.
  • Kingston SSD 128GB SSDNow V-Series V+ SATA2 2.5 Upgrade B fiyatı 740 tl bu parayla 65 tl ye 11 tane 160 gb raid yaparsanız sanırım ssd leri bile sollarsınız. :):):):)
  • quote:

Orijinalden alıntı: aspirin_00

Kingston SSD 128GB SSDNow V-Series V+ SATA2 2.5 Upgrade B fiyatı 740 tl bu parayla 65 tl ye 11 tane 160 gb raid yaparsanız sanırım ssd leri bile sollarsınız. :):):):)

11 tane 160 gb disk çok daha güvenli olacak diye düşünüyorum bilgilerin kaybolması açısından....
  • quote:

Kingston SSD 128GB SSDNow V-Series V+ SATA2 2.5 Upgrade B fiyatı 740 tl bu parayla 65 tl ye 11 tane 160 gb raid yaparsanız sanırım ssd leri bile sollarsınız. :):):):)

11 tane değil 111 taneyi de bağlayıp raid kursan sollayamazsın. neye göre sollucan???
    100gb dosyanı c : 'den d: 'ye e: 'den f: 'ye taşıyıp durcan mı günün 15 saati allahım yarabbim neden bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanlar bu huylarından gücenmiyolar
  • Raid ile karşılaştırılması güzel olmuş arada çok fark var
    İnceleme için teşekkürler...
  • Test iyi olmuş Mesut eline sağlık...256 GB SSD ler fiyat olarak biraz daha inse bu performansa düşünebilirim...
  • benim testimde

Açılış süresi :18sn

dh testinde

Açılış süresi:14sn

2x wd cblack raid 0(128) ile.

Dolayısıyla ssd fiyatını haketmiyor.

Benim testime göre :D
  • arkadaşım senin yaptığın açılışı testinde dh deki testte yüklenen uygulamaları da yükledin mi. hazır açılmış sistemde o uygulamaları yüklesen bile 14 saniyede yapamazsın. ben ssd kullanan bir kişiyim ve her zaman söylüyorum bir bilgisayar kullanıcısının kendine yapacağı en büyük iyilik bir ssd almaktır. bunu kullanmadan anlayamazsın.ayrıca ben bunu uzun süredir 2*250 gb raid 0 kullandıktan sonra ssd ye geçmiş birisi olarak yazıyorum. bu arada şu anda iyi araştırırsanız intel 80 gb gen 2 ssd yi 500 tl aldında fiyata bulabilirsin.
  • quote:

11 tane değil 111 taneyi de bağlayıp raid kursan sollayamazsın. neye göre sollucan???

100gb dosyanı c : 'den d: 'ye e: 'den f: 'ye taşıyıp durcan mı günün 15 saati allahım yarabbim neden bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanlar bu huylarından gücenmiyolar

--------------------------------------

depolama birimi olarak kullanmayacaksın. benim yazımda depolama olarak kullanma fikrini nereden uydurdunuz anlamıyorum çok hayal perest insanmız var.
  • inceleme için teşekkürler.yazma okuma hızları dışında dediginiz gibi erişim süreside çok önemli.Anlamadıgım nokta hala fiyatları çok yüksek ve çoğu kullanıcının istedigi tarza ssd lerin yaygın olmayışı.şu an bizlerin istedigi SSD 40-50 gb civarı kapasite ve yazma okuma hızı orta seviyelerde ,yani 200 civarı okuma 120 civarı yazma olmalı ve f/p olmalı.
    Bazı model SSD ler var 40 gb kapasite civarında fakat yazma okuma hızları çok düşük ve trim desteği olmuyor.Bu modellerde cezbedici olmuyor açıkçası.
  • Bu sorunu anlamak için sentetik değilde gerçek teste bakmamız gerekli demişsiniz fakat gerçek testde sorun olup olmadıgını nasıl anladınız acaba?

Belki okuma hızında düşüş yaşadı ve aslında daha hızlı açılacaktı, bu olayın olup olmadıgını nereden çıkardınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vapor.Experience

quote:

11 rahat iş görur bundan bir veya 2 sene youtube bir video seyretmıştım adam 25 tane birleştirmiş 25 program ve windows yalış hatırlamıyorsan 30 sn açmıştı yani mumkun tabi bu abartı adam diskleri koymak aparatmışmış bışardan kasaya baglamış
    yani mümkün ama ssd almak varken birtane 128 alsan windows için yeter diger uygulamalar için 7200rpm yeter masa üstunde çok hızlı olur bende budan 3 sene sonra yeni bir pc toplarken böyle yapıcam suan 1000tl harcama yaptım 3 senelilk pcnin ustune bir 3 sene daha kullanır zaten 3 sene sonra mevladını doldurmuş olur

• Öncelikle inceleme için teşekkürler.

SSD'ler hafızaları doldukça yavaşlıyor deniyor. Keşke bunun da bir denemesi yapılsa, mesela diskin %50'si ve %90'i doluyken bir açılış süresi veya program kurulumu denenebilse son derece aydınlatıcı olurdu. Bence SSD'ler bu noktada baya yavaşlayacaklardır fakat ne olursa olsun mekanik disklerden her zaman fersah fersah önde yer alacaklar diye düşünüyorum.

İlave olarak genelde kullanıcıların aklında kullanım süresi hakkında soru işaretleri var. Maksimum 10 bin yazma-silme yapılan bir hücre artık kullanılamaz hale geliyor ve bu da yoğun bir günlük kullanım periyodunda 2-3 sene aralığında hücrelerinin ömrünü tamamlamaya başlayarak kullanılmaya devam edildiği müddetçe de diskin kapasitesi yavaş yavaş azalıp sona eriyormuş. Yani çöp oluyormuş.

Bunu engellemek için de özel kontrolcüler geliştirilerek, çok kullanılan hücre zafiyetini engellemek adına veriyi hücrelere eşit miktarda dağıtan sistemler üzerinde çalışıldığını okudum. Amma hurafe duymuşsun sen de felaket tellalı gibisin demeyin, cihazları denemişliğim yok sadece yabancı kaynaklarda okuduklarımdan derlemeler yaptım kısaca.

Bunlar kesin doğrudur, SSD'lere yaklaşmayın elbette diyemeyiz fakat "ya doğruysa" diye de bir soru da birçok kişinin kafasını kurcalıyordur buna eminim.

• Ben ssd'ler mekanik hdd'lerden daha kötü demedim. Parasını haketmiyor dedim. Ve belirttiğim açılış süresi gördüğümdü. Beni o veya bu ilgilendirmez gördüğümü söyledim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.