Şimdi Ara

Apple: FaceTime, operatör üzerinde hiçbir şekilde veri alıp göndermeyecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
3.605
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Apple'ın 4.Nesil iPhone'la hayata geçirmeye hazırlandığı FaceTime uygulaması sadece Wi-Fi üzerinden çalışacağı için (şimdilik) kimi kesimlerden eleştiri alıyor. Fakat her ne kadar Steve Jobs, sunumda sadece Wi-Fi üzerinden çalışacak demiş olsa da, Jonathan Ive ile yaptığı görüntülü konuşmayı normal arama yaparak başlatması akıllarda soru işaretine neden olmuştu; FaceTime, operatör üzerinden sesli arama olarak mı ücretlendirilecekti ? Birçok kullanıcının aklını kurcalayan bu sorunun cevabı Apple cephesinden bugün geldi.

Silicon Alley Insider'ın konuyla ilgili haberinde yer alan Apple'ın cevabına göre görüntülü görüşmek istenilen kullanıcıyla FaceTime bağlantısı kurulduğu an sesli görüşme otomatik olarak sona erecek. Zaten FaceTime, Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duyduğundan, görüntülü görüşme esnasında operatör üzerinden herhangi bir veri transferine sebep olmayacak.

Bakalım FaceTime, operatör üzerinden yeterince popüler olmayan görüntülü görüşmeyi popüler hale getirebilecek mi ?

• Dayatma....tekelcilik...amerikalıların doğasında var...yap işte gsm destekli ne uyuzluk yapıyorsun..İlla cinslik katacaklar içine...gel gelelim yine milyonlarca satacak..Şu da var ki her yeni modelde yola geliyorlar yavaş yavaş..zira htc desire hatta wave gibi aletler geldikçe eksiklikleri eşşek gibi giderecekler..
  • Apple yapıyosa illa bi yerden para kazanır merak etmeyim 0.99$ falan çok görürürüz :D
  • Şimdi wi-fi olması demek, telefonun internete bağlanması demek.

3G ile internete bağlanması demek, telefonun internete bağlanması demek.

Sonuçta iki olayda da telefon internete bağlanıyor, bu durumda 3G ile internete girilen bir telefonda da rahatlıkla facetime görüşmesi yapılması gerekmiyor mu?

Eğer cevap "hayır" ise ben bana verilen hat ile macbook pro'mdan internete bağlanıp, 2 saniye içerisinde kablosuz bir ağ kurup, iphone ile de wi-fi kullanarak bilgisayara bağlanıp facetime görüşmesi yapabilirim, buna nasıl engel olacaklar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Krandei -- 22 Haziran 2010; 10:41:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

asıl önemli olan buna operatörler ne diyecek...

Bun da operatorlerin isteginin de payı olmuştur. Yoksa herkez operatorden sadece internet baglantısı kullanır ve hıcbır goruntulu konusma ucreti odemeden internet uzerinden konusma yapar. Operatorun bu fiyatlara kontratlı iphone satabilmesi icin apple kesinlikle operatorlerin isteklerini gozetmek zorunda.
    gecen yine zavallı son kullanıcaya geciyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Krandei

Şimdi wi-fi olması demek, telefonun internete bağlanması demek.

Sonuçta iki olayda da telefon internete bağlanıyor, bu durumda 3G ile internete girilen bir telefonda da rahatlıkla facetime görüşmesi yapılması gerekmiyor mu?

Eğer cevap "hayır" ise ben bana verilen hat ile macbook pro'mdan internete bağlanıp, 2 saniye içerisinde kablosuz bir ağ kurup, iphone ile de wi-fi kullanarak bilgisayara bağlanıp facetime görüşmesi yapabilirim, buna nasıl engel olacaklar?

mesele oturdugun yerden degil mobil haldeyken goruntulu konusmak. Herkes arka cebinde macbook ya da laptop tasımıyor.
    Anahtar kelime " taşınabilirlik".
  • quote:

Orijinalden alıntı: mk2kill

quote:

mesele oturdugun yerden degil mobil haldeyken goruntulu konusmak. Herkes arka cebinde macbook ya da laptop tasımıyor.
    Anahtar kelime " taşınabilirlik".

Ben taşınabilirlik olarak bakmadım olaya, "Facetime operatör üzerinden veri alıp göndermeyecek" denmiş, ona istinaden yazmıştım. Dolaylı olarak da olsa operatör üzerinden FaceTime data transferi olmuş oluyor. Yoksa tabiki taşınabilirite olarak pek mümkün değil.
    (Gerçi araçda bu aleti açıp da bu hale getirmek pek uzun sürmez bence, ayarlarını bir kere yaptınızmı sadece bilgisayarın tuşuna basmak kafi olacaktır.)

• quote:

Orijinalden alıntı: cancanax

Dayatma....tekelcilik...amerikalıların doğasında var...yap işte gsm destekli ne uyuzluk yapıyorsun..İlla cinslik katacaklar içine...gel gelelim yine milyonlarca satacak..Şu da var ki her yeni modelde yola geliyorlar yavaş yavaş..zira htc desire hatta wave gibi aletler geldikçe eksiklikleri eşşek gibi giderecekler..

hiç kimsede düşünmüyorki bu telefonun çıkması için zibilyonlarca dolar yatırım yapan at&t bunu istermiydi? at&t nin altyapısı zaten o kadar güçsüzki empire state'in onünde aldığınız speedtest sonuçu 500-600kbps. 1mbit i hiç görmedim. gören varsa uyarsın beni burda. ayrıca internet bağlantısı aktifken acayip şeyler oluyor. mesajınız gelmiyor, hatta yok oluyor hiç gelmiyor; arama yapan taraf çevir sesi duyuyor ama sizin telefonda tık yok. yani biz türkiyedeki lükslüğe alıştığımızdan bize kolay geliyor. ulan adam daha mms'i eçen sene kullanıma açtı. türkiyede 6600'ımla mms gönderirdim ben. kim bilir kaç sene oldu?

yani arkadaşım telefonun kamerası neden 35 gigapixel değil diye sorabilirsin. haklısın belki. ama bunu diyemezsin. desen bile apple'a diyemezsin. gerçi dememişsin zaten apple'a ama diyen olursa diye yazmış bulundum

• quote:

Adamlar kendine gore ayarliyort herseyi.

Simdi Bircok evde WiFi 1-2 Mbit. Turkiye Ortalamasi 3-4 Mbit.
    3G Baglanti Hizi 3.6, 7.2 En Az.

Onlarda WiFi En Az 10-20 Mbit desek; Goruntulu aktarimi destekleyecek bir hiz var.
    Ama 3G olunca 7.2 Mbit desek; Goruntulu aktarimi zar zor destekleyecek ve iPhone'dan YouTube'dan 3G ile video izlerken oldugu gibi cozunurluk dusuk olacak.

Simdi Bizde 3G hizi ile WiFi hizi yakin oldugundan bize neden 3G ile olmuyor diye dusunuyoruz. Ama onlarda oyle degil. WiFi hizli, 3G degil.

Sunu da dusunmek gerek, iPhone 4'un arka kamerasindan konusursak ki buda 5 mp ve yuksek cozunurluk oluyor, bunun 3g ile aktarimi cok guz olacak

Ayrica:
    Sunumu izleyenler bilir altinda 2010 icin gibi bir laf vardi.

Her an hersey degisebilir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kuray -- 22 Haziran 2010; 13:25:58 >

• apple elinden geleni yapmıs, yine teknolojinin olanakları ve oprtatörlerin önünde bir hizmet baslatmıs ,opertörlerin altyapısı bu uygulamayı sorunsuz kaldıramaycağı için şu anda wifi üzerinden sağlanacak.SUÇ APPLE'DA DEĞİL İLLAKİ KABAHAT ARIYORSANIZ operatörlerde arayın..
  • quote:

Dayatma....tekelcilik...amerikalıların doğasında var...yap işte gsm destekli ne uyuzluk yapıyorsun..İlla cinslik katacaklar içine...gel gelelim yine milyonlarca satacak..Şu da var ki her yeni modelde yola geliyorlar yavaş yavaş..zira htc desire hatta wave gibi aletler geldikçe eksiklikleri eşşek gibi giderecekler..

Apple ile ilgili hiçbirşey bilmediğin ortada...

Öncelikle FACETIME KODLARI AÇIK BIR SISTEM.
    Yani TEKELCILIGIN TAM TERSI!!!!!!!
    Bilgisi olan herkes Facetime ile görüşme yapacak bir uygulama yazabilir.

Ayrıca,

'Ne uuraşıuyosun normal GSM olsun bitsin işte' Tam türk mantığı. Apple böyle yapsaydı, Nokia gibi geri giderdi sürekli. Apple, herşeyi ileri götürmeye çalışıyor.

Tüm firmalar hazır olan, GSM şebekelerinin sağladığı videocall implementasyonunu kullanırlar, ön kamerayı koyarlar, gerisine karışmazlar.

Apple ise, bu implementasyonu kullanışsız buluyor, hatta kimsenin kullanmasının nedenini de bu olarak gösteriyor. Ses ve görüntü aktarımında hatalar, aksamalar olduğundan kimse video call özelliğini kullanmıyor.
    Apple, daha önce GSM üzerinden yapılan video call için, 'Üzerine logomuzu koyabileceğimiz bir kullanıcı deneyimi değil' demişti.

Bu yüzden de kendi implementasyonunu yaptı... Sadece öne bir kamera koymak yerine 1,5 yıl ARGE yapılmış, facetime uygulaması için.
    Normal bir cep telefonu konuşması yaparken, bir tuşa dokunuyorsunuz, görüntülü hale geçiyor. EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR SİSTEM...
    3G desteklediği zaman da, yine GSM Video Call olmayacak bu sistem zaten...
    3G internet hattını kullanacak.
    Şu anda bildiğimiz video görüşmeler, GSM şebekelerinin sesli görüşme dışında AYRI bir protokolü.
    Iphone 4'te ise, GSM şebekesinin sesli görüşme protokolü kullanılırken buna paralel olarak internet kullanılacak.

Ve şimdiye kadar hiç videocall görüşme yapan görmemiş olabilirsiniz dışarıda... Ama Iphone 4 ile yapan çok göreceksiniz. Apple'ın olayı bu zaten. Teknolojileri kullanılabilir hale getirmek!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Centauri -- 22 Haziran 2010; 14:39:14 >

• millet apple a sallamıs dayatmacı bilmem ne diye ama
    herifler ucretsiz videocall hizmeti sunuyorlar bundan bahseden yok
    herkes para vermeye mi meraklı nedir:)
    ayrıca jailbreakli bir iphone da 3g unrestrictor kurarak istediginiz
    yazılımı tanımlayıp 3g yi wifi gibi gosterebiliyorsunuz.
  • telefon çıkmadan tartışma konusu oldu...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Centauri

quote:

Apple ile ilgili hiçbirşey bilmediğin ortada...

Öncelikle FACETIME KODLARI AÇIK BIR SISTEM.
    Yani TEKELCILIGIN TAM TERSI!!!!!!!
    Bilgisi olan herkes Facetime ile görüşme yapacak bir uygulama yazabilir.

Ayrıca,

'Ne uuraşıuyosun normal GSM olsun bitsin işte' Tam türk mantığı. Apple böyle yapsaydı, Nokia gibi geri giderdi sürekli. Apple, herşeyi ileri götürmeye çalışıyor.

Tüm firmalar hazır olan, GSM şebekelerinin sağladığı videocall implementasyonunu kullanırlar, ön kamerayı koyarlar, gerisine karışmazlar.

Apple ise, bu implementasyonu kullanışsız buluyor, hatta kimsenin kullanmasının nedenini de bu olarak gösteriyor. Ses ve görüntü aktarımında hatalar, aksamalar olduğundan kimse video call özelliğini kullanmıyor.
    Apple, daha önce GSM üzerinden yapılan video call için, 'Üzerine logomuzu koyabileceğimiz bir kullanıcı deneyimi değil' demişti.

Bu yüzden de kendi implementasyonunu yaptı... Sadece öne bir kamera koymak yerine 1,5 yıl ARGE yapılmış, facetime uygulaması için.
    Normal bir cep telefonu konuşması yaparken, bir tuşa dokunuyorsunuz, görüntülü hale geçiyor. EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR SİSTEM...
    3G desteklediği zaman da, yine GSM Video Call olmayacak bu sistem zaten...
    3G internet hattını kullanacak.
    Şu anda bildiğimiz video görüşmeler, GSM şebekelerinin sesli görüşme dışında AYRI bir protokolü.
    Iphone 4'te ise, GSM şebekesinin sesli görüşme protokolü kullanılırken buna paralel olarak internet kullanılacak.

Ve şimdiye kadar hiç videocall görüşme yapan görmemiş olabilirsiniz dışarıda... Ama Iphone 4 ile yapan çok göreceksiniz. Apple'ın olayı bu zaten. Teknolojileri kullanılabilir hale getirmek!

Ayakta alkışlıyorum.....

Beleşe görüntülü görüşme be daha ne? Hem de wi-fi ne kadar hızlıysa..

Düşünsenize... yurtdışında seyahattesiniz, akşam otelinize gelip otelin wi-fi bağlantısı ile eşinize, çocuğunuzla görüntülü olarak konuşabileceksiniz...hem de saatlerce, operatörlere servet gömmeden... Yanınızda bir notebook taşımanıza da gerek yok, cebinizdeki ufacık alet vasıtasıyla yapacaksınız bunu..

Bunun ne kadar önemli birşey olduğunun farkında değil bazıları, b..k atıp duruyorlar..

Yaw, adamlar resmen devrim yaptı görüntülü konuşma konusunda, milleti GSM operatörlerinin hegamonyasından kurtardı, daha hala şikayet ediliyor..Anlamak mümkün değil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -SWRT- -- 22 Haziran 2010; 15:50:43 >

• kimsenin görmediği bir şey var bir şeyi gözlerinden kaçırıyorlar diğer arkadaşların bahsettiği gibi appleın tabiki bir karı var kimse babasının hayrına facetime ın patentini başkasından para karşılığı alıp millete bedavadan sunmaz burada apple karı facetime uygulaması iphone 4g ler arasında olmasıdır yani bu uygulamayı isteyen kişi yaklaşık 1800 lirayı bayılıp telefonu almalı yani kar telefonu alma zorunluluğu...
  • @centauri

cok fena kaptirmissin apple buyusune kendini
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdem...
    kimsenin görmediği bir şey var bir şeyi gözlerinden kaçırıyorlar diğer arkadaşların bahsettiği gibi appleın tabiki bir karı var kimse babasının hayrına facetime ın patentini başkasından para karşılığı alıp millete bedavadan sunmaz burada apple karı facetime uygulaması iphone 4g ler arasında olmasıdır yani bu uygulamayı isteyen kişi yaklaşık 1800 lirayı bayılıp telefonu almalı yani kar telefonu alma zorunluluğu...

bence bu isin bittigi nokta iki tarafin da iphone ve ozellikle iphone4 sahibi olma zorunlulugu. platformlar arasi goruntulu konusma olanagi taniyan fring, nimbuzz tarzi programlar daha sempatik geliyor bana. karsidaki nokia mi iphone mu bana ne?
  • Apple, sen de bir rüyadan ibaretmişsin

Şöyle birşey biliyorum, amerikada hemen hemen her köşe başında bi wi-fi noktası var. Çoğu insan internete kendi abonelikleriyle değil, wi-fi ile ücretsiz noktalardan giriyor. Şu yüzden söylüyorum: abim geçen yaz amerikadaydı, kaldıkları evden, bi meydandaki wi-fi çekiyordu. Ordan internete girip bizimle görüşüyordu. Sordum, hemen hemen her yerde böyle wi-fi noktaları olduğunu söyledi.

Yani adamlarda çok fazla wi-fi noktası var, biraz yürüdüğü zaman bi wi-fi çekim alanına girmesi büyük ihtimal
  • quote:

Orijinalden alıntı: lapya

quote:

Orijinalden alıntı: erdem...
    kimsenin görmediği bir şey var bir şeyi gözlerinden kaçırıyorlar diğer arkadaşların bahsettiği gibi appleın tabiki bir karı var kimse babasının hayrına facetime ın patentini başkasından para karşılığı alıp millete bedavadan sunmaz burada apple karı facetime uygulaması iphone 4g ler arasında olmasıdır yani bu uygulamayı isteyen kişi yaklaşık 1800 lirayı bayılıp telefonu almalı yani kar telefonu alma zorunluluğu...

bence bu isin bittigi nokta iki tarafin da iphone ve ozellikle iphone4 sahibi olma zorunlulugu. platformlar arasi goruntulu konusma olanagi taniyan fring, nimbuzz tarzi programlar daha sempatik geliyor bana. karsidaki nokia mi iphone mu bana ne?

açık kaynaklı olduğu için diğer telefonlarda facetime ile konuşulan uygulamalar yazılabilir.
    Hatta, fring gibi uygulamalara facetime desteği eklenebilir.
    Ekleneceği de kesin...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.