lastik kendi kendine neden iner?
27 Cevap6832 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

26 Mesaj
14 Haziran 2010; 15:32:19 

Arkadaşlar 1.5 sene önce toyota yaris arabama michelin lastik aldım 2 tane. Ayrıca MAM alüminyun jant kullanıyorum sıfır almıştım onuda. Gelgelelim bu lastiklerin biri sürekli olarak diğerine nazaran daha fazla iniyor. Mesela 4 lastikten bu biri 1 hafta içinde 33 PSI dan 27 - 28 PSI a düşüyor ama diğer üçü 32 - 33 psi olarak kalıyor. 2 defa lastikçiye götürdüm. Adam söktü kontrol etti, jantı temizledi sibopu değiştirdi jantı kontrol etti ama gene bişey değişmedi. Hala diğer üçüne göre daha fazla iniyor bu lastik. Bu neden olabilir hiç başına böyle bişey gelen oldumu? Çok sinirime dokunmaya başladı bu durum.

1434 Mesaj
14 Haziran 2010; 17:52:00 

Bir ara benimde başıma gelmişti. Arka lastiklerden biri gözle görülür şekilde iniyordu yalnız garip olan yere yapışmıyordu, ben hava basıyordum ertesi gün o yine aynı yüksekliğe kadar iniyordu.
Tamirciye götürdüm küçük bir çivi çıkardı, onuda zor buldu.

Lastikçi birşey bulamadıysa bence stepnenin lastiğiyle ineni değiştirtin, sadece lastik, jant aynen kalsın, sorun lastiktemi janttamı anlarsınız.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
14 Haziran 2010; 20:42:58 

benimde şaşırdığım şeyler oluyor bu lastik havalarında...r19 europaya ne kadar hava vurursam vurayim özellikle arka iki lastik 1 hafta sonra 2-3 psi hava kaybediyordu...şimdi elantra var...bunda da 4 lastik aynı anda iniyor ama 3 haftada falan 1 psi kadar...

2008 Mesaj
15 Haziran 2010; 1:32:44 

quote:

Orijinalden alıntı: GreatWhite

benimde başıma gelmişti.hatta aynı lastikçi 3 gün sonra tekrar söküp bulmuştu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi necmi42 -- 16 Haziran 2010; 2:43:56 >

3593 Mesaj
15 Haziran 2010; 2:17:05 

quote:

Bir ara benimde başıma gelmişti. Arka lastiklerden biri gözle görülür şekilde iniyordu yalnız garip olan yere yapışmıyordu, ben hava basıyordum ertesi gün o yine aynı yüksekliğe kadar iniyordu.

Lastikçi birşey bulamadıysa bence stepnenin lastiğiyle ineni değiştirtin, sadece lastik, jant aynen kalsın, sorun lastiktemi janttamı anlarsınız.

Aynı araç bende de var.Stepne lastiğiyle değiştirme imkanınız yok.O aracın stepnesi bisiklet lastiğinden farksız.Al onu bisiklete tak.O derece yani

1905 te doğdu bizim aşkımız ,
Sarı kırmızı renkte akar kanımız.
Ölene kadar hep yanındayız,
Haydi kükre aslan hep biz burdayız.

890 Mesaj
15 Haziran 2010; 4:16:58 

Büyük ihtimal aracınızda çok küçük bir delik vardır. Artık çivi falan belki de incecik bir sivri demir parça girmiş olabilir. Size şöyle bir tavsiye vereyim. Lastikçide lastiği söktürün ve normalde bastığınızın çok üzerinde hava bastırın. Büyük ihtimal delinmiş yeri bulacaksınız. Zaten ondan sonrası kolay.

1434 Mesaj
15 Haziran 2010; 8:36:16 

Stepneninde diğer 4 dört lastikle aynı ebatta olması gerekmezmi

quote:

Orijinalden alıntı: !sTaNbLuE
quote:

Aynı araç bende de var.Stepne lastiğiyle değiştirme imkanınız yok.O aracın stepnesi bisiklet lastiğinden farksız.Al onu bisiklete tak.O derece yani

2856 Mesaj
15 Haziran 2010; 8:58:38 

Malesef bizimki gibi küçük bazı arabalarda bagada yer kalsın diye stepne küçük ve bayağı ince yapılıyor.
2 kere kullanmak zorunda kaldım, 80`i geçemiyorsunuz ve anca lastikçiye kadar gitmeniz öneriliyor.

Eğer bir kurbağayı sıcak suya atarsanız hemen zıplar ve kaçar. Ama soğuk su dolu bir kaba koyarsanız ve yavaş yavaş suyu ısıtırsanız, su kaynayana kadar kurbağa çoktan ölmüş olur. Modern toplumlarda da, sıcak su içerisindeki kurbağa gibi benzer bir tepki verilir. Bir şeyi yavaşça değiştirirseniz çoğu kimse bunu farketmez. Örneğin toplumlarda denetim mekanizmaları gittikçe çoğalıyor. Bu aslında hiç de iyi bir gelişme değil. Çünkü kişi kendini gözetlenmiş hissettiğinde, gözetlenmeyen birine göre daha farklı davranır. Anonim olmadığı sürece, haklarını kullanmakta kendilerini özgür hissedemedikleri için bu haklarını kullanamamaktadırlar. Böylece fikir özgürlüğü büyük ölçüde engellenmiş olur. Bu düşünce özgürlüğü için de geçerlidir. Göze batmamak için insanlar giderek kurallara uymaya başlarlar. Böyle bir durumda toplumlarda kendine özgü farklı düşünenlerin sayısı günden güne azalır. Bu tür tek tip toplumlar kendini zihnen veya sosyal olarak yenileyemez. Hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük artarken, aynı zamanda toplumun yaratıcılık, yenilenme, ilerleme olanakları engellenmiş olur. Bu yüzden arada bir termometreye bakıp, suyumuz ne kadar ısınmış görmemiz lazım!!!

890 Mesaj
15 Haziran 2010; 9:08:06 

quote:

Orijinalden alıntı: AiQUiDiE

Malesef bizimki gibi küçük bazı arabalarda bagada yer kalsın diye stepne küçük ve bayağı ince yapılıyor.
2 kere kullanmak zorunda kaldım, 80`i geçemiyorsunuz ve anca lastikçiye kadar gitmeniz öneriliyor.

Bana göre çok saçma bir durum. Diyelim ki uzun yoldasınız. O zaman ne olacak. Bir şehre gidip lastikçi mi arayacaksınız? Kaldıki iyice alta doğru koyabilirler. Cidden bana çok saçma geliyor. Bagaj falan bahane. Başka zaman bagajı umursamıyorlar da şimdi mi umursuyorlar? Asıl amaç stepneyi küçük ve ince koyup masraflardan kısmak. Stepne başına 50 tl masraftan kurtulduklarını düşün. Korkunç bir meblağ yapıyor. Kendime kural koyuyorum stepnesi adam gibi olmayan araç almak yok.

2856 Mesaj
15 Haziran 2010; 9:42:56 

Stepne yerine lastik tamir kiti koyanlar da var bu arada.

Ben de normal stepneyi tercih ederim.
Ama lastiğiniz patladığında stepne ile yola devam etmek de çok güvenli bir yöntem değildir.
Stepne sadece acil durumlarda kullanılması gereken, aşınma değeri ve hamur sertiği saklanma koşulu itibariyle diğer lastiklerden farklılık gösterebilecek ve güvenlik sorunu doğurabilecek bir donanımdır.
Yani normal stepne de olsa, lastiği değiştirdikten sonra en yakın lastikçiye uğrayıp yeni lastik almak gerekir (tabi patlayan lastik yeni değilse öne veya arkaya 2 tane birden alınmalıdır.)

Eğer bir kurbağayı sıcak suya atarsanız hemen zıplar ve kaçar. Ama soğuk su dolu bir kaba koyarsanız ve yavaş yavaş suyu ısıtırsanız, su kaynayana kadar kurbağa çoktan ölmüş olur. Modern toplumlarda da, sıcak su içerisindeki kurbağa gibi benzer bir tepki verilir. Bir şeyi yavaşça değiştirirseniz çoğu kimse bunu farketmez. Örneğin toplumlarda denetim mekanizmaları gittikçe çoğalıyor. Bu aslında hiç de iyi bir gelişme değil. Çünkü kişi kendini gözetlenmiş hissettiğinde, gözetlenmeyen birine göre daha farklı davranır. Anonim olmadığı sürece, haklarını kullanmakta kendilerini özgür hissedemedikleri için bu haklarını kullanamamaktadırlar. Böylece fikir özgürlüğü büyük ölçüde engellenmiş olur. Bu düşünce özgürlüğü için de geçerlidir. Göze batmamak için insanlar giderek kurallara uymaya başlarlar. Böyle bir durumda toplumlarda kendine özgü farklı düşünenlerin sayısı günden güne azalır. Bu tür tek tip toplumlar kendini zihnen veya sosyal olarak yenileyemez. Hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük artarken, aynı zamanda toplumun yaratıcılık, yenilenme, ilerleme olanakları engellenmiş olur. Bu yüzden arada bir termometreye bakıp, suyumuz ne kadar ısınmış görmemiz lazım!!!

890 Mesaj
15 Haziran 2010; 9:51:50 

quote:

Ama lastiğiniz patladığında stepne ile yola devam etmek de çok güvenli bir yöntem değildir.
Stepne sadece acil durumlarda kullanılması gereken, aşınma değeri ve hamur sertiği saklanma koşulu itibariyle diğer lastiklerden farklılık gösterebilecek ve güvenlik sorunu doğurabilecek bir donanımdır.
Yani normal stepne de olsa, lastiği değiştirdikten sonra en yakın lastikçiye uğrayıp yeni lastik almak gerekir (tabi patlayan lastik yeni değilse öne veya arkaya 2 tane birden alınmalıdır.)

Peki daha mantıklı bir şey önersem, her türlü patlayan lastik yeni değilse biz iki tane almak zorundayız. Eh o halde onlar adam gibi stepne koysalar da biz bir tane yeni lastik alıp eski sağlam olan lastiği stepne yuvasına koyup stepneyi yeni aldığımız lastik ile beraber taksak. Daha iyi olmaz mı?

2856 Mesaj
15 Haziran 2010; 9:57:19 

quote:

Orijinalden alıntı: byatunga

quote:

Peki daha mantıklı bir şey önersem, her türlü patlayan lastik yeni değilse biz iki tane almak zorundayız. Eh o halde onlar adam gibi stepne koysalar da biz bir tane yeni lastik alıp eski sağlam olan lastiği stepne yuvasına koyup stepneyi yeni aldığımız lastik ile beraber taksak. Daha iyi olmaz mı?

Lastik yaşı aynı ise olabilir.
Ancak 3-4 senelik bir stepneyi yeni bir lastikle kullanmak sakıncalı olabilir.

3593 Mesaj
15 Haziran 2010; 10:23:38 

quote:

quote:

Bana göre çok saçma bir durum. Diyelim ki uzun yoldasınız. O zaman ne olacak. Bir şehre gidip lastikçi mi arayacaksınız? Kaldıki iyice alta doğru koyabilirler. Cidden bana çok saçma geliyor. Bagaj falan bahane. Başka zaman bagajı umursamıyorlar da şimdi mi umursuyorlar? Asıl amaç stepneyi küçük ve ince koyup masraflardan kısmak. Stepne başına 50 tl masraftan kurtulduklarını düşün. Korkunç bir meblağ yapıyor. Kendime kural koyuyorum stepnesi adam gibi olmayan araç almak yok.

uzun yolda hiçbirşey olmaz.O incecik küçük stepnenin bile 2.000 km ömrü var.80 90 km h yi geçmemek kaydıyla , eğer araç yüklüyse 70 i geçmemek kaydıyla sizi istediğiniz yere kadar götürür.Yani uzun yolda olsanız bile max 20 30 km arasında lastikçi bulunur.Tabi colorado vadisinde yolculuk yapmıyorsanız o yüzden hiçbir sıkıntı yok.sadece 80 i geçme yeter.

890 Mesaj
15 Haziran 2010; 10:28:38 

quote:

quote:

quote:

uzun yolda hiçbirşey olmaz.O incecik küçük stepnenin bile 2.000 km ömrü var.80 90 km h yi geçmemek kaydıyla , eğer araç yüklüyse 70 i geçmemek kaydıyla sizi istediğiniz yere kadar götürür.Yani uzun yolda olsanız bile max 20 30 km arasında lastikçi bulunur.Tabi colorado vadisinde yolculuk yapmıyorsanız o yüzden hiçbir sıkıntı yok.sadece 80 i geçme yeter.

Ya tabi lastiğin izin verdiği hızlarda gitmeniz sorun yaratmayacaktır. Yüklü olma durumunda hızı daha da azaltarak bu problem komple çözülecektir. Ancak diğer yandan bence tam stepne şart.

3593 Mesaj
15 Haziran 2010; 10:38:23 

quote:

quote:

quote:

quote:

Ya tabi lastiğin izin verdiği hızlarda gitmeniz sorun yaratmayacaktır. Yüklü olma durumunda hızı daha da azaltarak bu problem komple çözülecektir. Ancak diğer yandan bence tam stepne şart.

Kesinlikle haklısınız.Tam stepne şart. Ancak o aracı biliyorsunuz.Bagajı da malum.Küçük lastik koymuşlar idare etsin diye.Yalnış bi düşünce tabi orası ayrı..Yerine tam boy lastikte koyamıyorsun o daha kötü. Ben ona şaka lastiği diyorum sök bisiklete tak

890 Mesaj
15 Haziran 2010; 10:41:23 

Bir ara kartondan porsche fotoları vardı forumda. İşte onun lastikleri gibi o lastikler.

26 Mesaj
15 Haziran 2010; 16:09:44 

İnce stepne konmasının sebebi hem yer azlığı hemde hafif olması diye düşünüyorum. Zaten stepne kesinlikle en yakın benzincideki lastikçide değiştirilmeli. Gereksiz yere mevcuttakinden 10 - 15 kilo daha ağır bir tekerlek taşımanın anlamı yok.

3958 Mesaj
15 Haziran 2010; 16:22:51 

10' Skoda Fabia II 1.2 Şeker Beyazı

Apple iPhone 5 16GB

890 Mesaj
15 Haziran 2010; 16:25:45 

quote:

Orijinalden alıntı: Energetic

Bildiğin bisiklet lastiği

3958 Mesaj
15 Haziran 2010; 16:29:02 

simit depo lpg li araçlarda avantajlı aslında

10' Skoda Fabia II 1.2 Şeker Beyazı

Apple iPhone 5 16GB

890 Mesaj
15 Haziran 2010; 17:16:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Energetic

simit depo lpg li araçlarda avantajlı aslında

Ya orası öyle de benim gibi adamlar için iyi değil. Ben mesela böyle durumlarda çok üşengecim. Diyelim lastik patladı. Ben patlıyan lastiği stepne ile değiştirip şöyle boş bir anıma kadar lastikçiye uğramak istemem. Sevmiyorum böyle lastikçi, servis durumlarını. Bu sebeple böyle stepneler kesinlikle benim için uygun değil. Tabi aracıyla her dakika ilgilenen ve böyle bir durumda hemen lastikçi-servisin yolunu tutan arkadaşlar için durum ayrı.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
15 Haziran 2010; 19:21:52 

kedidir o kedi..

pardon çividir o çivi

3776 Mesaj
15 Haziran 2010; 19:30:18 

aynı olay benim başıma da geldi.3 gün 3 gece hava bastım sonraki gün geri havası söndü lastiğin.

meğersem lastiğin tam ortasına gözükmeyecek şekilde 10'luk beton çivisi çakmışlar.Allah'tan öyle yolda başıma bir iş gelmedi.

EIRP:Effective Isotropically Radiated Power
|∇xE=-(dB/dt) | ∇xH=J | ∇.D=φv | ∇.B=0 | D=ϵ.E | B=µ.H |

1434 Mesaj
16 Haziran 2010; 8:38:22 

Bana göre stepneninde diğer lastiklerle aynı ölçülerde olması lazım, çünkü adı yedek lastik,
geçici veya idare eder lastik değil

Ben genelde gece yolculuk yaparım, olaki böyle bir araba kullanıyorum ve lastik patladı. Seyyar lambanın altında zar zor değiştirdim. Gecenin altında nerden lastikçi bulacağım yolun geri kalanıda 60-70'le bitmez

52 Mesaj
21 Ağustos 2013; 10:33:36 

çok küçükte olsa bi patlagı vardır yada aracını sürekli kullanmıyorsun herhalde durdugu yerde deinebilir soguk ta özellikle ve jant kenarından çok azcık kaçırabilir yada sibop dipinden :) iki yıl geçmiş yazeım ama sorun ne çıktı acaba

Bu mesajda bahsedilenler: mehmetsirli

66 Mesaj
21 Ağustos 2013; 11:50:29 

aslında lastik her zaman hava kaçırır. hava molekülleri çok küçük olduğu için lastiğin kağuçuğunun lifleri arasındaki boşluklardan geçer ama bu miktar aslında ihmal edilecek kadar azdır. yıllardır aynı yerde duran lastikler bu yüzden iner patlak olmadığı halde.

239 Mesaj
21 Ağustos 2013; 12:08:13 

yanaklardan kaçırma yapar. oraya siyah sıvı sürüyor lastikçi bir daha inmiyor. bende yaşadım.

405 Mesaj
21 Ağustos 2013; 14:01:30 

görünmeyen çok ince bir delici olabilir hocam

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.141