- x
  Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
  ?
 • Hatırla
 • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Pitbull hakkıbnda yasal durum, zorunluluklar ve yaptırımlar
18 Cevap14063 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


 
878 Mesaj
14 Haziran 2010; 1:33:19 

Pitbull türü köpekler konusunda yasa ile ilgili bilgisi olabnların yardımına ihtiyacım var.

Türkiye'de 2004 yılında çıkan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14. Maddesine göre “Pit Bull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirmek, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek” yasaklanmıştır.

Benim bildiğim kadarıyla beslemek hala yasak değil. (Yoksa yasak mı?). Ancak teknik olarak 6 yaşın altında köpek de olmaması gerekir etrafta bu durumda. Ama var.

Sorum şu, diyelim ki 3-4 yaşında pitbull'u olan biri var.

 • Bu köpeğe bakması yasal mıdır? Değilse kime şikayet edilir? Şikayet nasıl değerlendirilir?
 • Bakması yasak değilse, tasma ipi çözülerek serbest bırakılması (4-5 dakikalığına yani geçici olarak da olsa) yasak değil midir?
 • Tasmalı olsa bile ağızlıksız dolaştırılması yasak mıdır?
 • Ayrıca sanıyorum kısırlaştırılıp Tarım İl/İlçe Müdürlüklerine kayıt ettirilmeleri gerekli, eğer bu yapılmamışsa da köpek sahibine nasıl bir yaptırım uygulanır?
 • Madem çoğaltılması ve satışı yasak, sahibine nereden bulduğu veya kimden satın aldığı sorularak, satan için yasal işlem yapılıyor mu?


Bu sorularım çocukların da oynayabildiği ya da bulunabildiği yerlerde dolaştırıldığını gördüğüm beyaz bir pitbull'un tehlikeli olmasından çekindiğim içindir.

0


_____________________________1617 Mesaj
14 Haziran 2010; 2:11:29 

Yasaklar var yalnız bunlara uyulmuyor.Pitbull besleyen polisler var tanıdık gerisini siz düşünün.Ayrıca kesinlikle tasmasız ve ağızlıksız dolaştırılmamalı.
Bu arada resmini koyduğunuz hayvan pitbull değil bullterrierdir.


_____________________________


But,you were deceived...And now, your Republic shall fall!


 
878 Mesaj
14 Haziran 2010; 3:00:03 

Evet resim temsilidir, ve bull terrierdir. Ancak pit bull zaten en az 4 türü kapsayan bir ana grup adı olarak da kullanılıyor aynı zamanda: American Pit Bull Terrier, American Staffordshire Terrier, Staffordshire Bull Terrier ve English Bull Terrier ki resimdeki bu sonuncu. Ağızlıksız ve serbest dolaştırılan da bu.

Polis de besliyorsa suç işliyor demektir. Anladığım kadarıyla pek kimsenin umrunda değil. Bize bir şey olmaz cehaleti her şeyde olduğu gibi bu işte de hakim. Görenler de koyun misali seyirci. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın durumu. Yahu yarın dokunacak, "boşver yarın düşünürüz".

Ben yasaları bulmak istiyorum tam öğrenmek için. Şu 2004'te çıkanı bir bulup okuyacağım ama bir de fiilen bu konuda mücadele vermiş birisi varsa beler yaşamış, sonuca ulaşmış mı onu da merak ediyorum.


_____________________________1617 Mesaj
14 Haziran 2010; 10:19:02 

http://www.tumgazeteler.com/?a=1495968 hocam yasa bu ama cezai yaptırımlar belediyeden belediyeye değişiyor buda 3000 ila 5000 tl para cezası.Ayrıca yasak ırklara sahip olan kişiler belediye kayıt yaptırıyorlar.Malesef köpek birine saldırmadan besleyenin ceza alacağını düşünmüyorum yasa çok gevşek uygulanıyor.


_____________________________


But,you were deceived...And now, your Republic shall fall!


3159 Mesaj
14 Haziran 2010; 16:55:33 

Şikayette bulunun gereğini yaparlar. Diğer yandan her pitbull saldırgan değildir. Ama Türkiye'de dövüştürüyorlar, vahşi yetiştiriyorlar. Beslendikleri yerler, üzerlerine uygulanan "egzersizler" itibariyle saldırgan oluyorlar.


_____________________________

Encinaar

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Haziran 2010; 0:02:35 

Zabıtaya şikayet edin belediye ilgilenir. Ne cesaret besliyolar anlamak zor.


 
3523 Mesaj
18 Haziran 2010; 1:08:21 

Lütfen gerekli şikayeti yapınız..


_____________________________

xepfkli...


395 Mesaj
27 Haziran 2010; 7:42:56 _____________________________4784 Mesaj
27 Haziran 2010; 11:03:06 

kuralsızlığın olduğu yerde kaos hakimdir.

pitbull besleyen insanların genel profili belli!
egolarını, bastırılmış güç hevesleirni köpekleri üzerinden tatmin etmeye çalışan; sağlıklı düşünme yetisinden yoksun kişiler! dolayısıyla bu insanlara 'yaptırımsız' bir yasa-kanun-kural dayatamazsınız! çok sert ve ağır yaptırımlar olacakki; o zaman bu ırklara yönelimden vazgeçebilirler belki. o da belki!


_____________________________

önce seni yok sayarlar
sonra sana gülerler
ardından savaşırlar seninle
ve sonunda sen kazanırsın.


 
832 Mesaj
28 Haziran 2010; 3:42:21 

ne alaka kardeşim ben bir pitt saihib değilim ama çoğunuz çok boş düşünüyor.yok efendim cezası ağır olucakmışta beslemiycekmiş.tabiki besliycek ama mizacını kontrol altında tutucak.dövüştürmüycek sosyalleştiricek.siz her piti aynı kefee koyuyosunuz.nasıl her insna bir değilse her köpekte bir değildir.sahibi onu nasıl yönlendirrse oda öyle olur.lütfen o kafanızı biraz çalıştırında önce düşünün bi


_____________________________ 
0 Mesaj
28 Haziran 2010; 4:05:29 

cok onemli bir nokta atlaniyor. kopekler sahiplerini mutlu etmek icin ellerinden geleni yaparlar. yanlis insanlarin ellerine silah veriliyor bu durumda. bu kopekler sahipleri nasil yetistirirse o sekilde davranis sergiliyor. kopekleri degil bilincsiz ego tatminliginden ve kendi ezik bunyelerinden dolayi ayrica toplum icinde(kendi dar alanlarinda) bir yer edinebilmek icin bu kopekleri yanlis egitiyorlar. egitilirken zaten zulum cekiyor hayvanciklar. dovuluyorlar karanlik yerde kapatiliyorlar. niye ? sahip denilen alt beyni gelismemis ve bel alti ego tatminliginden dolayi bu zavallalilar bu sekilde toplumda tehlike arz ediyorlar. oysa cok saglikli yetisen ve asla saldirmayan o kadar cok pitt, dogo, bull varki.
kopekleri toplayip napicaklar? tabiki itlaf edilecek onca can. yazik degilmi???o alt insanciklari toplayip saglam bir egitime tabi tutsalar ya.
neymis belediyeye sikayet edilsinmis.
ben bir pitt veya yasakli hale gelmis bir kopek yetistirseydim benim evlat olarak baktigim kopegi obama gelse alamaz.evlat cunku o. oyuncak degil.mal hic degil.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asabibunye -- 28 Haziran 2010; 4:57:49 >


_____________________________3159 Mesaj
28 Haziran 2010; 13:47:37 

@haliTR3
Türkiye'de pitbull besleyen tiplerin genelinde ilginç ilginç hareketler var(Bknz. Gösteriş).


@asabibunye
Kanun söylüyorsa söke söke elinden alırlar o köpeği.


_____________________________

Encinaar


 
832 Mesaj
28 Haziran 2010; 14:00:35 

bakın bu konuda yapılması gereken bu tür köpekleri beslemek isteyenlere kurs sonucu bir belge verilmesidir.şunuda söyşeyim kimse söke söke alamaz.çünkü bu konuda ülkemizde hiçbir altyapı yok.hadi aldılar diyelim.okadar köpeği napacaklar?sözde barınaklara koyucaklarmış.her barınak full dende öte dolu.köpekleriaç kalmasın diye yaşam asavaşı vermekte.büyük ihtimalle toplanılan köpekleri uyutucaklar.ozaman ne olucak peki?hayvan hakları diye birşey var duymuşunuzudr.çıkıcak insanlar avrupada mahkemelere başvurucak.türkiyenin adı birkez daha kirlenecek ülke zan altında kalıcak.kimse bu kararı uygulamıycakki en kısa süredede zaten bu durum düzeltilcektir.önce sokaktaki köpekleri bi toplamalılar.ki onları bile toplayamıyolarki bırak bu ırkları toplasınlar


_____________________________3770 Mesaj
28 Haziran 2010; 18:51:18 

Eskiden bazı ırkların yasağına karşıydım ama son zamanlarda gördüklerim bazı ırkların yasaklanması yönünde

Aslında mesele x ırk değil,o köpeği piskopat yapan adamada bişeyler yapılmalı yoksa o adam köpek almaz gider silah alır bıçak alır yine zorbalık yapar

Bi de ben bişeyi anlamıyorum,köpek almak istedim 1 yıl 1,5 yıl bekledim hem maddi sebeplerden hemde onunla ilgilenemiyeceğim için zaman darlığı yüzünden alamadım peki bu ellerinde pitbull dolaştıran millete saldırtan ayılar nasıl köpek bakabiliyorlar merak ediyorum,hakketen aklım almıyor,iyi bakmak isteyen alamıyor kötü bakanlar çifter çifter alıyor =)


_____________________________

hayvanlara iyi davranın lan 
832 Mesaj
28 Haziran 2010; 18:58:42 

hocam o ayılar ne aşısını yaptırıyo nede adam gibi bakıyo.basıyo ekmekle ev yemeğini okadar


_____________________________229 Mesaj
3 Temmuz 2010; 21:56:42 

Açıkçası bütün pitbulların kısırlaştırma olayına karşıyım bişey sorcam ona bakılırsa insan insanı öldürüyor onie kısırlaştırılmıyor söylermisiniz bana o nie öldürülmüyor.Söyleyin bana inan insanın malını çalıyor o nie kısırlaştırılmıyor.İnsan doğaya nekadar çok zarar veriyor.Neden söylermisiniz bana neden o hayvanların ırklarını yoketmek nedemek ya !!!!!


_____________________________


DH Gözlüklüleri


2 Mesaj
6 Temmuz 2010; 16:28:58 

arkadaşlar bendede 2 tane pitbull var ama hiç saldırgan değiller örnek verirken türkiye diye genel ornek vermeyelim. istersen sikayette edebilirsin kardesm internetten herşeyimi bulabilirler :)3
bence insanlara ehliyet verlilrken yapıldğı gibi köpek alırkende psikoteknik sınavı yapılmalı ve köpek bakabileceğine dair bir sabıka kaydı ve ehliyet gibi bir belgesi olmalı her önüne gelen bakarsa ohooo< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi olalexxx -- 6 Temmuz 2010; 16:31:08 >


_____________________________302 Mesaj
8 Mayıs 2013; 20:01:55 

Bende pitbull bakmayı çok isterim... Ama geçenlerde tanıdık bi abi pitbull almıştı. Köpek hiç bişey yapmaz kimseye saldırmazdı. ( bahçeye kaçan çocukların topları hariç :) ) Komşular şikayet etmiş... Galiba belediye götürdü köpeği.


_____________________________

Biz Türkçü Mustafa Kemal'in askerleriyiz !


 
1018 Mesaj
4 Haziran 2014; 17:21:46 

eger pitbul beslıyorsan kanun acık .avukat parasını ödersin +3000 tl besleme cezası var artık köpeginde alırlar elınden ve uyutulur .benden söylemesi bir dilekceye bakarlar sözle şikayet etmıceksiniz savsaklıyorlar.Öyle bir olayda avukat tutun ve davacı olur nasılsa avukat parasını köpegi besleyenden alıcaklar+ 3000 tl para cezası ve köpegide elınden alıncak kanun acık< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unixx -- 4 Haziran 2014; 17:22:32 >


_____________________________

//ViewSonic 2230wm /E2180@3200 //-gıga gtx 460 1gb oc-//-Galacial 550w power-//WD 1 tb green-//-- tt big typhoon-vx-//---- FEEL HURRICANE II PHILIPS 42PFL4307K/12-3D-led tv. samsung glaxy s2-Megane 2 privilege 2006 sedan platin gri triptonic-atiker lpg
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Evcil Hayvanlar » Pitbull hakkıbnda yasal durum, zorunluluklar ve yaptırımlar
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

 
Reklamlar


DH VİDEO

 Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.0.516