Şimdi Ara

Hey Gidi Efsane 90'lar...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
8.614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu yazı feci şekilde subjektif olup okuyucunun da yorumlarını bekler, ki hem benzer anıları paylaşanlar ortak bir sinerji oluşturalım hem de PC oyunculuğundaki yeni neslin fikirlerini alalım.

Benim için PC oyunculuğunun altın çağı günümüzde yapılan birçok 'şekil' ve janjanlı oyuna rağmen 90'lardı...

Grafik açısından başlarsam eskiden gerçekten grafiğe çok da takılmazdık öyle değil mi sevgili okur, yani ne bileyim Counter Strike vardı işte Commandos serisi, Diablo falan vardı, öyle Crysis'ler gibi sistem canavarı oyunlar yoktu. Tamam bazı oyunlar hepimizin PC'lerinde çalışmazdı ama çok da dert etmezdik o oyuna duyulan özlem ve merak da güzel bir duyguydu.

Hile yapılmazdı oyunlarda yahu, hemen atılırdı oyundan hileciler, delikanlıydı 90'lar . En son Counter Strike oynayanları gördüğümde acayip hileler uçmalar kaçmalar, numaralar falan... Benim hatırladığım insanların çoğu o oyunu zevk için oynardı, çok da kazanmak için değil. Tamam bölüm sonunda 1. olursan gururun okşanırdı ama kazanmak için türlü numaralara başvuranlar, pusanlar ya da hile yapanlar sağlam küfür yerdi. Ben çok oldu counter oynamayalı ama en son gördüğümde hile yapmayan vatandaş yoktu, oyun panayır yerine dönmüş, herkeste birinci olmaya yönelik bir hırs..

90'larda oyunlar için 20$'lık mod'lar, yeni patch'ler, ati'nin yeni driver'ı, nvidia'nın yeni kartı, directx'in yeni sürümü gibi dertlerimiz yoktu. Oyunu alırdın, evet o zamanlar indiremezdik, alırdık ve zevkle oynardık. Yani arkadaşınla otobüse binip CD'yi almaya giderken yaşanan 'acaba oyun kalmış mıdır', 'acaba benim bilgisayarım kaldırır mı' heyecanı, sonrasında CD'yi aldığın zaman eve gidene kadar arka kapağı inceleme ve yazıları anlamaya çalışma coşkusu bambaşkaydı. Tabi en son da eve gelip oyunu deneme ve arkadaşınla oturup oynamanın eğlencesi... Ertesi günlerde o oyunu konuşma, tekrar gün kararlaştırma ve okul çıkışı arkadaşının evinde bir commandos bölümünü birlikte geçme zevki...

Zevk açısından, oynanabilirlik açısından bakalım sevgili okur. Eski oynadığım oyunlardaki zevki şimdiki oyunlarda büyük oranda alamıyorum, bilmiyorum 90'lardaki hava şimdikinden farklı diye belki. Tamam yeni 3d teknolojisi, gözlükler acayip zamazingolar falan eyvallah ama oyunda ruh olmadı mı olmuyor, o ruhu da 90'larda yapılan oyunlarda gördüm ben. Bugünkü birçok efsane serinin ilk oyunları 90'larda yapıldı. Fifa'nın en iyi oyunları 90'larda yapılanlardı. Sanki yıl 2000 olunca Fifa'ya bir virüs bulaştı. Diablo, StarCraft 90'larda efsane oldu. Mortal Combat 3'deki karanlık renkler ve sesler oyuna öyle bir atmosfer katardı ki dadından yinmezdi. Ha bi de 2000 yılına girince tüm bilgisayarlar bozulacak efsanesini yaşadık 90'ların son gününde, korkudan bilgisayarları açmadık yılbaşı gecesi bir süre .

Bi de oyunlarda eskiden daha çok rock müzik kullanılırdı belki onun da etkisi olabilir sevmemde . Tabi 90'lar rock ve metal müziğin 'moda olduğu' yıllardı, doğal olarak giyimi de etkiliyordu oyunları da. Mesela şimdiki RPG'lerle 90'lardakileri karşılaştırırsak o zamanlar daha çok kurukafa, daha çok iskelet, daha karanlık ortamlar görebiliriz. Ben bunu 90'ların atmosferine bağlıyorum. Ya da FPS'den örnek verirsem Duke Nukem abimizin 'rocker'lığı....

http://www.izlese.org/duke-nukem-quotes.html

Hani 80'leri görenler o yıllar başkaydı derler ya 90'ları görenler için de benzer şey geçerli. Evdeki kara atariler, atari salonlarında birlikte oynanan oyunlar, SEGA'lar ilk alınan PC'ler... O yılları bilenler söylediklerime benzer şeyler yaşamışlardır.

Metal Slug gibi oyunları şimdi de emülatörlerle oynayabilirim, hatta 1gb bile yer kaplamaz binlerce oyun... Bazılarını denedim de uzun zaman önce, ama ilk kez arkadaşlarımla gidip atari salonunda oynadığımda aldığım zevki şimdi yaşayamıyorum. Güzel günlerdi. Belki de oyunlarda sorun yoktur, biz fazla bireyselleştik ya da ne bileyim birçok faktör var işte...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metabor -- 15 Ocak 2013; 19:55:51 >

• Adun toridas.

Tamamen aynı fikirdeyim. Şu anda bile eski oyunları günümüz oyunlarından daha çok oynarım.
  • 90 lar gercekten efsaneydi:) Bende pc yoktu o zamanlar ama atari oyunlarıda güzeldi.Bana bi Goal 3 ün verdiği zevki pc oyunları veremedi :( .PC de yeni çıkan popüler oyunların çoğunu oynamama rağmen sadece bir oyun bitirdim :) Nedense sarmıyor pc oyunları atari gibi.
  • Commandos ilk oynadığım oyunlardan biriydi ya süperdi dediğin gibi 90larda oyunun görüntüsü iyi olmasa bile eski oyunlar daha iyi... o zamanlar fifa bile çok iyiydi ya
  • Mortal Kombat istiyorum ben... Street Fighter IV gibi böyle PC ye iyi optimizasyonlu geliştirilmiş bir şekilde istiyorum
  • sc 2 çıkınca konuyu hortlatmak istedim. sc ve diablo gibi oyunlar zamanında bizim için efsaneydi öyle değil mi dh ahalisi?

sitelerde birçok oyun 10 alıyor, 10 olmazsa 9 üstü puanlar alıyor. yani düşünsenize 90'larda bi oyun çıkacak ve dergide hani eskiden internette öyle şimdiki gibi değerlendirme siteleri nerdeeeee, internete 56k ile bağlanabilirsen şanslısın .... ne diyodum, level gibi bi dergide oyun çıkacak 10 alacak falan ohooo ona oyun denmezdi, o fenomen olurdu. kolay mı 10 almak şimdiki gibi...

90'larda çocuktuk ama aptal değildik, görüyoduk bazı şeyleri. mesela ağlardık niye fifa'da seyirciler karton gibi gözüküyo diye, şimdiki nesil wow'dan tutun pes'e birçok oyunla iç içe, acayip şeyler biliyolar, karton seyircileri değil ama başka şeyleri düşünüyolar...

eskiden sc, diablo gibi oyunlar tekti, candı, bulunmaz bi şeydi zamanına göre. şimdi öyle mi yahu, sc 2 olmasa başka oyun olur, her gün bi pc, konsol oyunu bi şeyisi çıkıyor. bu durumun bence eksileri de artıları da var. diablo 2 ve 3 için de benzer bi denklem kurulabilir ama sc diyelim: mesela günümüzde sc 2'nin birçok yeni oyuncu için efsane olması=x ise ve sc 1'in eskiler için efsane olması=y ise:

y>x bence. niye?

çünkü sc 2 biter, dow 2 gelir sc 3 gelir, 5 gelir. o da olmadı yeni nesil oyuncu diyosun, adam gider bi konsol alır. 10 puanlık bi şey bulur illa ki.

demem o ki bugün beğenmeyeceğiniz kıytırık görünümlü oyunlar eskiden nimetti bizim için... arkadaşlar, gençler, yeni nesiller, romalılar.

öyle işte, eskiler iyiydi, candı...
  • ulan bi starcraft oynayamadım
  • lotus en çok oynadıgım oyundu, geçenlerde yükledim yine hasret gideriyorum

benzin bitmesine yakın yol kenarından durup benzin alırdık, bazen yollarda kalırdık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi South Korean -- 29 Temmuz 2010; 22:22:45 >
  • Bu konu ve Diablo 3 grafik konusu... Gerçekten kaliteli konular açıyorsunuz, @metabor.

90'ları tam anlamıyla yaşamış biri olmasam da(yaşım yetmedi), oyunlara önce Sega Master System 2'yle başlamış (tabii arkadaşa gidip "atari"de "tank" falan oynama olayı cabası) 1995-96 gibi Tatung markalı, turbo tuşu falan olan bir külüstürde, bilgisayar oyunlarını ilk kez oynamaya başlamış, 1998'de kendi bilgisayarıma kavuşmuş biri olarak tamamen kopuk da sayılmam.

Eskilerin tadı, dediğiniz gibi. Şu anki abuk subuk donanım çeşitliliği yoktu; bilgi şu anki gibi hızlı yayılmıyordu, yani daha cahildik, bir oyuncuyu ilgilendirmeyen ıvır zıvır bilgilerle ilgimiz yoktu ve mutluyduk; oyuncu kitlesi daha dardı vb. Ne bileyim oyun yavaşlasa da dert olmazdı öyle.

Şimdi işler değişti. Sistem ihtiyacı olayının suyu çıktı; saçma sapan donanım çeşitliliği türedi: yok şurada tokatlayan ama orada tokatlanan kartlar; %5 daha hızlı kart modelinin 3 ay sonra yeni gibi çıkması; 10 günde bir çıkan ekran kartı sürücüleri; üretim teknolojisi beş yüz kere değişmiş, ismi değişip duran kartlar; 5850 satıp 300 TL fark koyup GTX 470 alabilen garip kişilikler; %2 oc yapıp bench kasıp konu açanlar; gelişen grafikler ve teknolojiyle beraber, eskiden anisotropic filtering bile barındırmayan sürücülerin şimdi onlarca ayara sahip olması(oyun mu oynuyoruz ne yapıyoruz belli değil. Ben oyundan bunu anlamıyorum); bu çeşitlilik içinde bir donanım tercihi yapmanın bile zorlaşması.... %5'lik fark için ya da bir yerdeki kenarın kırık gözüküp gözükmemesi yüzünden birbirini yiyenler... Sorun çıkaran, bir yerinde 70 fps, bir yerinde 20 fps çalışıp sizi donanım dünyasına çeken oyunlar...
    Hani donanımdan, bu üstteki saçmalıklardan kopacağım deseniz de, bir noktadan sonra kaçamıyorsunuz. İlle bir oyun çıkıyor karşınıza, e paranızı da çöpe atacak haliniz olmadığına göre, gene başlıyorsunuz donanım araştırmaya, yazılım araştırmaya...
    Forumlar ortaya çıktı. Bilgisayarla, teknolojiyle ilgilenen kitle çok genişledi. En küçük şeylerin bile haberi yapılıyor ve önümüze özendirici biçimde konuluyor (en basiti, forumlarda her yerden fırlayan reklamlar). Eskiden 56k, (hatta benim ilk netim 9,6k idi) ile bağlanıp bir sayfa açınca mutlu olurduk; şimdiyse teknolojinin hayata iyice girmesiyle müthiş bir doyumsuzluk başladı. Üstüne, bunca teknolojik olanak nedeniyle türeyen internet trolleri, düşen seviye de cabası...

O eski ortam hiçbir şekilde olmayacak. Biz dahil her şey değişti.

Ben bunca çeşitliliğin, bunca karmaşanın ortasında PC oyunculuğunu gerçekten oyun oynama olarak sürdüremeyeceğime karar vererek konsollara yöneldim. Orada en azından herkes oyununa odaklanıyor, tabii oyun türleri konu sahibine uymayacak olsa da :)
    PC'de Blizzard'ın efsane PC exc'lerini oynamaya devam ederim, Relic - THQ gibi kalite firmaların çıkardığı PC exc'lerini oynarım, birkaç istisna çok platformlu oyunları da oynarım belki(Türkiye sunucuları nedeniyle CoD4 mp gibi[bunda da oyuna girince dönen "kartı mı işlemciyi mi değiştirem, sabit 250 fps alam" muhabbeti iç karartıcı ama neyse]); ama artık esas olay konsolda. Geç de olsa, bunu çok iyi anladım. PC'ye fazla zaman ayırabiliyorsanız ve oyun severseniz, araçların amaç haline gelmesi kaçınılmaz oluyor. Teknolojik gelişme ve pazarlama yöntemleri, serbestlik sunan PC'ye, oyunculuk açısından hiç yaramadı. Gerçi konsollar da geliştikçe cıvıtmaya başladı; ama diski takıp herkesle aynı biçimde oyun oynama olayı devam ettikçe, konsol espirisini kaybetmeyecektir.

Oyunlardaki değişime değinmedim, değinmeme gerek de yok zaten. Az çok belli sebepler, olan şeyler.

İşe biraz donanımsal yönden baktım. Benim en büyük sorunum buydu. Sürekli bir şeyleri yenilemekten, bir şeyleri modlamaktan hoşlananlar, oyunda iki saniyelik donma olunca "normal mi yoksa bir sürücüden mi, arkadaki yazılımdan mı oldu" gibi şeylerle uğraşmayı(ahaha, "normal mi" dediğim şey bile donanım değişkenine bağlı) sevenler için yazdıklarım anlam ifade etmeyecektir tabii ki. Bunun yanında, PC'de huzurla oyun oynamayı becerenler de bu yazıma alınmasın lütfen. Benim gibilerin huzur yolu konsol, demek istediğim bu. "PC oyunculuğu öldü amuahah" gibi sözleri asla etmem.

İyi oyunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 29 Temmuz 2010; 22:54:49 >
  • Güzel yazı teşekkürler

Eskiden oyun oynadığımda aldığım zevki şuanki en baba oyunda alamıyorum şu an

Ben biraz küçüğüm sizden napalım 90'ları pek yaşayamadık malesef. 16 yaşındayım, ilk oynadığım oyunlar Metal Slug ve Sims 1

Metal Slug günde 2-3 kez bitirirdim
    Sims 1 in de korsan olduğu için sesleri yoktu ses olmamasına rağmen günde 7-8 saat oynardım.

Hiç de sıkılmazdım, şimdi 30 dakka oynayınca sıkılıyorum malesef. En baba oyunu bile.
    Belki çok kolay ulaştığım içindir oyunlara. Zamunda, 1 gece, indi, kur oyna.

2003'te yalvara yalvara babamı oyuncuya götürürdüm.
    Bir oyun alırdı yada almazdı, 2 haftada 1 kez. Oyun aldığımızda arkayı inceleye inceleye yüzüm gülerek giderdim.

Teyzem bayram dönüşü Fifa 2003 almıştı. O gün resmen böbreğimi satardım teyzem için (hala satarım da abartı olarak söylüyorum)
    Ama biliyor musunuz, ingilizcem yoktu. ve kontrolü kendime geçirecek ayarı yapamadım hiç. Hep bilgisayar kendi kendine oynar ben maç izler gibi seyrederdim.

Bir hayranlıkla.
    Şimdi pes10'u açıyorum oynuyorum highda, gözlerim parlamıyor.
    O parıltı niye yok bilmiyorum.
  • Heyyyy gidi 90'lar heyyyyy.... Bence PC oyunculugunun tepe yaptigi donemdi 90'lar birbirinden guzel ve farkli 100binlerce oyun vardi pcler icin !!!

Hala o donemin oyunlarinin tadini alamiyorum simdiki oyunlarda .... Hele Imparyalism yok mu......
  • Güzel konu olmuş. 90'lı yıllarda bu kadar çok sevilen oyunların ortaya çıkmasının ve günümüz oyunlarının bu kadar çok baymasının bence asıl sebebi gelişen teknoloji. Çünkü oyun yapımcıları, o yıllardaki teknolojik yetersizlikleri kapatabilmek için ellerindeki malzemeyi daha iyi kullanmaya çalışıyordu. Örneğin çok daha kapsamlı bir senaryo veya daha ince detaylar 90'lı yıllarda bir oyun için neredeyse sıradandı. Şimdi ise herşey efekt olmuş durumda. "Grafik ve sesler uçsun da varsın oynanış iğrenç olsun, tat vermese de olur" gibi bir hal çıktı ortaya. İşte bu ikileme bir örnek vermek gerekirse aklıma ilk olarak "Carmageddon" geliyor. Bugün herhangi bir Need For Speed oyunu grafik olarak Carma'yı oldukça geride bıraksa bile verdiği tat açısından Carma'nın yanına bile yaklaşamıyor maalesef. Aynı şekilde konuyu açan arkadaşın kullandığı selam olan "Entaro Adun" bile 90'lı yıllarda grafik eksikliğini kapatmak için kullanılan ince detaylardan birine iyi bir örnektir aslında, bir oyun için iki kelime sayılabilir ama oynayanların hafızasında öyle bir yer etmiştir ki artık bu dili konuşan bir nesil bile var diyebiliriz. Yine benzer şekilde günümüzde az da olsa kovboy oyunları da var, garfikleri de oldukça iyi sayılır ancak hiçbiri 90'lı yıllardaki "Outlaws" tadını veremiyor bana. Çünkü hiçbir güncel kovboy oyununda karşımdaki adamlar "Aptal olma şerif" diyerek ya da tavuk gibi gıdaklayarak sinirimi bozmaya yeltenmiyor bile. Bu ufak bir detay gibi görünebilir ama o bağıran elemanları tüm kasaba boyunca nasıl hınçla aradığımı bir ben biliyorum tabi.

Aslında aynı durum tam anlamıyla sinema sektörü için de geçerli, bilgisayarlı efektler çıktığından beri filmler senaryo, oyunculuk gibi yönlerinden çok bilgisayarlı efektlere abanan 2. sınıf yapımlarla doldu. Yanlış anlaşılmasın, oyunda ve sinemada gelişmeyi elbette destekliyorum ancak teknolojiyi uygun ve dozajında kullanmak var, bir de tüm oyunu/filmi teknolojik bir demoya dönüştürmek. Benim eleştirdiğim maalesef çoğunlukla görmekte olduğumuz bu ikinci kısım içindir.
  • Bana biraz şöyle geliyor teşbihte hata olmaz ama mesela eve gidersin annen pasta yapmıştır ama kardeşin ya da baban yemiştir 1 tane kalmıştır onu yersin ve sana ne güzel gelir onun tadı.Eskiden oyunlarda yok kasıyo yok grafiği şöyle böyle yok fps sorunu falan abi oyunlar sırf sürükleyiciliğiyle sarıyodu bizi ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: I am loving my teacher

lotus en çok oynadıgım oyundu, geçenlerde yükledim yine hasret gideriyorum

benzin bitmesine yakın yol kenarından durup benzin alırdık, bazen yollarda kalırdık

Vaaayyy grafiklere bak be abi diyerekten ağzı açık izlemiştim arkadaşın amigasında bu oyunu. Sonralarda vaay oyuna bak film gibi tabiri oluştu. ilk tekken i gördüğümde :) Bende kara kutu diye tabir edilen atarilerden vardı ozaman. Onda ki yarış oyununu belki hatırlarsınız gece gündüz yaz kış felan oluyordu.

şuna benzer birşeydi
    />

bknz kara kutu :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sub_s7v7n -- 30 Temmuz 2010; 9:00:44 >
  • Ben Amiga'mla UFO Enemy Unknown oynardım. Monitörüm yoktu, Amigayı scart kablosuyla TVye baglardım. Gece gündüz demez, hiç başından kalkmazdım. Bir yandan da PCsi olanlara özenirdim
  • @ herkes

teşekkürler arkadaşlar, yazdıklarınız için, iltifatlar için... donanım konusundaki gelişimin olumsuz etkilerine, oyuna zor ulaşmanın verdiği hazzı ifade eden yazılara, diğer yorumlara aynen katılıyorum.

yanlız olmadığımı görmek beni sevindirdi, aynı duyguları, düşünceleri paylaşanları görmek güzel. ağlayacam şimdi...

günümüz oyun dünyasını görünce sizinle benzer fikirleri paylaşan, ne demek istediğinizi bilen insanları görmek keyifli gerçekten.

şimdi 90'lı yıllarda doğan arkadaşlar için starcraft 2 belki efsane olacak ama forumlarda şuna benzer yorumları görüyorum ve yaşlandığımı anlıyorum: arkadaşlar bu oyun güzel mi, strateji severim ama hiç sc oynamadım.

yani düşünsenize adam sizin için efsane olmuş, hayatnızın belli bir dönemini etkilemiş oyunu yaşından dolayı doğal olarak bilmiyor ve çok kolay şekilde belki bi yerden indirerek, belki orjinalini alarak oynayacak ve 1 ay sonra belki yüzüne bakmayacak. bi neslin 12 yıl oynadığı oyunu belki şimdiki nesil aynı iştahla oynamayacak çünkü piyasaya çok fazla oyun çıktı, çok kolay tüketir olduk sanki oyunları.

pc'niz yoksa ona duyulan özlem, büyük markette ilk kez gördüğünüz kutuda yazan mavi sega yazısının sizi adeta büyülemesi...56k modemle internete girmeye çalışmak, modemin çıkardığı o garip sesler... ya da neden fifa'nın seyircileri karton diye söylenmek. şimdi söyleyince bunlar basit geliyor ama o internete girmeyi beklerken duyulan özlem, commandos cd'sini ilk kez aldığımızda eve gelirken duyduğumuz merak, oyunun kutusunu incelememiz... atarinin kolu kırılınca tamir etmeye çalışmamız, kasetleri üfleyerek yerine takmamız ... mesela disketlerle bir pc'den diğerine oyun taşırdık, şimdi daha kolay ama nedense kolay ulaşılabilir olması kolay tüketilmesi sorununu da getiriyor. tak dvd'yi oyna, bitirince diğerini tüket... zevki nerde bunun günümüzdeki bilgi kirliliği arasında saçma gözükse de özel anılardı o günleri görenler için.

grafikler artık 90'lara göre aşmış olsa da nedense oyunları beğenmiyoruz, ama ben haksız olduğumuzu düşünmüyorum. teknolojiyi fazla abartmaları yaramadı mı nedir, 90'ların atmosferinden mi nedir bilmiyorum ama efsaneler hep o yıllarda geldi. biz şanslıydık belki, 2d teknolojiyi de gördük 3d gözlükleri de...

yeni oyuncularda inanılmaz şekilde centilmenlik yok ve acayip bir hırs, rekabet, kazanma isteği var. mesela d3'ü eleştirdiğimde yaş ortalaması 14 olan yeni oyuncular başladılar ayar verme yarışına, yani adam hayatında belki butcher'ı görmemiş, görünce bu ne lan psikopata bak dememiş şimdi kralcılık yapıyor.

aslında bilgi kirliliği bence yeni nesli olumsuz etkiledi, bunu destekleyen bilimsel araştırmalar da yapıyorlar. analamadığım şey biz aşağıda fotoğrafta görüldüğü üzere psikopat, sağlam karakterleri, kanlı oyunları 90'larda gördük ama efendiliğimizi koruduk, di mi arkadaşlar . yani şimdi genelleme yapmadan sizin artisliğiniz kime, bu hırsınız neye demek istiyorum afedersiniz

şekil 1 a butcher'ın sanat eserleri:

şekil 1 b carmageddon:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metabor -- 30 Temmuz 2010; 18:32:24 >
  • GÖZLERİM DOLDU BİR ANDA CM SERİSİ AKLIMA GELDİ BİR ANDA ÇOCUKLUK ARAKDAŞIMLA SABAHA KADAR SİYAH BEYAZ MONİTÖRÜNDE CM OYNARDIK VE FİFA 99 GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ FİFA OYUNUYDU AYNEN KATILIYORUM GRAFİK ÇILGINLIĞI YÜZÜNDEN OYUNLARI DOLAR SAÇAN BİR ALETE DÖNÜŞTÜRDÜLER TEKRAR OYNAYABİLİRLİK ÇOK AZ OYUNDA KALDI BU ARADA SCORPİON WİN!!!!!!! OYNAYAN ANLAMIŞTIR
  • quote:

Orijinalden alıntı: boranfirat

GÖZLERİM DOLDU BİR ANDA CM SERİSİ AKLIMA GELDİ BİR ANDA ÇOCUKLUK ARAKDAŞIMLA SABAHA KADAR SİYAH BEYAZ MONİTÖRÜNDE CM OYNARDIK VE FİFA 99 GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ FİFA OYUNUYDU AYNEN KATILIYORUM GRAFİK ÇILGINLIĞI YÜZÜNDEN OYUNLARI DOLAR SAÇAN BİR ALETE DÖNÜŞTÜRDÜLER TEKRAR OYNAYABİLİRLİK ÇOK AZ OYUNDA KALDI BU ARADA SCORPİON WİN!!!!!!! OYNAYAN ANLAMIŞTIR

Mortal Kombat
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahezlada

Ben Amiga'mla UFO Enemy Unknown oynardım. Monitörüm yoktu, Amigayı scart kablosuyla TVye baglardım. Gece gündüz demez, hiç başından kalkmazdım. Bir yandan da PCsi olanlara özenirdim

Super Frog,Lost Viking,Moonstone ve The Manager vazgeçilmezlerim hala oynarım amigam çalışıor A500.x)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sub_s7v7n

quote:

Orijinalden alıntı: I am loving my teacher

lotus en çok oynadıgım oyundu, geçenlerde yükledim yine hasret gideriyorum

Vaaayyy grafiklere bak be abi diyerekten ağzı açık izlemiştim arkadaşın amigasında bu oyunu. Sonralarda vaay oyuna bak film gibi tabiri oluştu. ilk tekken i gördüğümde :) Bende kara kutu diye tabir edilen atarilerden vardı ozaman. Onda ki yarış oyununu belki hatırlarsınız gece gündüz yaz kış felan oluyordu.

şuna benzer birşeydi
    />

bknz kara kutu :

konuyu hortlatmış gibi olucam ama;
    kara kutu diye tabir ettiğimiz ve arkadaşında bahsetmiş olduğu gece gündüz yaz kış şartlarında oynadığımız araçların f1 araçlarına benzediği oyunun adını hatırlayan varmı acaba?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.