Şimdi Ara

PROFESYONEL Video Kameralar - PROFESYONEL Modeller

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
1
Favori
28.957
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Panasonic - Sony - Canon - JVC ve diğer firmaların ürettiği yarı profesyonel kameraların artı ve eksilerini değerlendirip, kamera almayı düşünenlerin fikir edinebilmesini sağlayan bir başlık olması gerekliliğini hissettim.

(Mind games, Forumnik, Panasonica, Contrabas, Nodar, DoSöDoKöKo ve bu konuları bilen diğer arkadaşların düşünceleri lazım )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karadeniz Otoyolu -- 1 Kasım 2010; 9:52:47 >

• Sony PMW-EX1

Sony HDR-AX2000E

Sony HXR-NX5E

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karadeniz Otoyolu -- 11 Haziran 2010; 23:27:51 >

• Sony PMW-EX3

Sony Z7
  • Canon XL-H1

Canon Canon XH G1
  • Panasonic AG-HMC151

Panasonic AG-HPX171
  • Aman abi, estağfurullah! Benim ne haddime:))

Esas Panasonica, Contrabas, Nodar, Forumnik, Lokman Hekim, Bigturco arkadaşların görüşleri önemli!

Yeri gelmişken söyleyeyim, bu forumu yada bu "digital video" başlığını "kullanma kılavuzu", yeni başlayanlar için, yeni başlayıp da bir şeyler öğrenmek isteyen gençler (her yaştan gençler) için...
    Kılavuz şu:
    Arama
    Kim tarafından,

Buraya sırayla bu isimleri yazardım... ve ne çıkarsa ilgili/ilgisiz demeden herşeyi okuyup anlamaya çalışırdım, gerekirse sorardım:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MIND GAMES -- 12 Haziran 2010; 10:48:07 >
  • Eğer bir gün gelir de ben bu bizim consumer'lar daha aklı başında makinelere terfi edecek olursam iki temel kriterim var:

1-Yeni kameram en azından 4:2:2 olacak
    2-en azından 100 Mbps olacak!

ki terfi etmiş olmanın bir anlamı olsun!
  • başlığı açan arkadaşın ellerine sağlık :)

bu kameralardan kullanan varsa yorumlarını bildirirse gerçekten çok işe yarayacak. çünkü bu sınıftaki kameralar hakkında türkçe kaynak bulmak çok zor.
  • SONY EX serisinin ilk modeli olan "Sony PMW-EX1" piyasaya çıktığı günden sonra kullananların ve yapılan testlerin sonucunda ortaya çıkan hataların giderildiği "Sony PMW-EX1R" modeli ile değişmiştir. Piyasada Sony PMW-EX1 satılmaktadır fakat bu modelde bir çok sorun bulunmaktadır. Bu kamerayı düşünen arkadaşlara tavsiyem alırken Sony PMW-EX1R olmasına dikkat etsinler.
  • Hatırladığım kadarıyla "rolling shutter" problemi vardı! Bunu da hallettiler mi acaba "R" li olanlarda?
  • Arkadaşlar bugün Ayder Yaylasındaydım festival için. Yarında boğagüreşleri olacak. Yöresel bir kanalımız olan Kaçkar TV de canlı yayın aracı ve birkaç kamera ile oradaydı.
    Hemen bir kameramanın yanına gidip sordum ve stüdyolarında başka kameralar da olduğunu söyledi ama burada kullandıkları kameraların Panasonic MD10000 olduğunu söyledi. Şimdi resimlerden baktımda doğru, 3 kamerada Panasonic MD10000'di.
    Yani bu kadar önce piyasa çıkmış bir kamera bile hala ciddi ciddi kullanılabiliyor.
  • Mind Games senden sonra bu 4-2-2 ve 100 Mbps olayına bende bir baktım ve (biraz pahalı olsada) Ebay de 9200 dolara Panasonic AG-HPX370 modelini gördüm.

• http://forum.donanimhaber.com/m_28074077/tm.htm
    Burada en son yazılanlar, Forumnik'in verdiği bilgilere göre broadcast bir makine imiş!

Tabi bir de bunu işlemesi var! İşleyecek bilgisayar lazım!
    DVCPRO HD leri Vegas tanıyordu sanırım!

Aslında 12 taksit falan... kimbilir olur belki ileride...

Gene bilenlerin görüşlerini almakta büyük fayda var.

Bu P2 kartlar konusunda Contrbas ile başka bir arkadaşın bir tartışması vardı ama bulamadım şimdi!
  • Birde bu kompakt sınıfta benim en gözde makinem Canon XF 305 modeli. 4-2-2 50Mbps kayıt, kayıt ortamı hafıza kartı ve 3CMOS. Bu makineyi çok beğeniyorum.

Sony ve Panasoniclerin 4-2-2'leri boyut olarak daha büyük geldi bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karadeniz Otoyolu -- 13 Haziran 2010; 22:50:01 >
  • birebir modeller hakkında çok ayrıntılı incelemeler sunamam. Ancak ilk başta bilinmesi gereken bazı şeyler var.
    Video kameraların yapısı ve işleyişi hakkında. Temelde benzer özellikleri var ancak iş kayıt kısmında ciddi şekilde ayrılmaktadır. Sensör büyüklüğü ve çözünürlük elbette önemli ancak konu video olunca burda megapiksellerle ifade edilen çözünürlüğü saniyede 25 kare kayıt edebilmek ve mümkün olduğunca sorunsuz ve yüksek kalitede kodlamak gerekliliğidir. Bu noktada sony canon ve jvc mpeg2 tabanlı kayıt yaparken Panasonic Mpeg4 tabanlı kayıt yapmaktadır. Mpeg2 tek kare veya hareketsiz videolarda sorun çıkarmazken akıcı videoda hareketli kısımlarda dijital drop dediğimiz sorunu yaparlar. Anlamanız açısından dvd film ile vcd deki görüntüyü karşılaştırın. mpeg2 de karenin tamamına aynı sıkıştırma oranı uygulanırken, mpeg4 de aynı karenin hareketsiz kısımları ile hareketi devam eden kısımlar ayrı ayrı kodlanır ve dijital drop minimuma indirgenmiş olur.
    25Mbps 50Mbps 100Mbps gibi kavramların görüntü kalitesi ile birebir ilgili olduğunu söylemeye gerek yoktur.
    Vegas gibi yazılımlar markaların kendi geliştirdiği son derece amatör yazılımlardır. İş profesyonel olacaksa finalcutpro, edius, avid, yeni geliştirilen adobe premier procs5 gibi üst düzey yazılımlar olmalı

• İlker Canikligil'in kitabının 26. sayfasında da benzer şeyler yazmış!

"Video sıkıştırma yöntemleri yapılarına göre iki ana başlıkta incelenebilir:
    Intraframe (Kare içi) ve Interframe (Kareler arası).
    Eğer her video karesi sadece kendi içinde DCT veya benzer bir yöntemle sıkıştırılıyorsa bu kare içi sıkıştırmadır.
    Eğer birbirini izleyen video kareleri analiz edilip, resimlerde hareketsiz kalan yerler ayrıca sıkıştırılıyorsa bu kareler arası bir sıkıştırma yöntemidir.
    Tabi ki en çok veri azaltımı ikisinin birlikte uygulandığı durumlarda elde edilecektir ancak bunun bazı sakıncaları da vardır.
    Özellikle kurgu yapmak istediğinizde interframe sıkıştırma yöntemleri sorunludur."

Bütün bu yazılanlardan vardığım sonuç şu oluyor:
    Koyun can derdinde, kasap et derdinde!
    Bir TV yayıncısı / broadcaster'ın peşinde olduğu sıkıştırma ile bir kurgucunun peşinde olduğu sıkıştırma birbirinden farklı!!???

• Gönül 4:4:4 istiyor ama 4:2:2 taban standartımız : ))
    Alacağım makine için standartlarım nasıl oluştu bilemiyorum ama her nedense
    1-) 4-2-2
    2-) Sadece Hafıza Kartı Kayıt
    3-) Gerçek 1920x1080
    4-) 3 CMOS
    olmasını istiyorum. (Takıntılı mıyım neyim)
  • Abi ben durumu şöyle anlıyorum:
    Eğer ki TV kanalın yoksa, yayıncılıkla bir işin yoksa bu bu broadcast makinelerle bir işimiz yok bizim! Naklen yayın falan yapmayacaksan eğer!!!

İlk 3 madde ok! Aynen katılıyorum!
    Ama 4.madde sorunlu sanki!! CMOS'ların "rolling shutter" problemi oluyor! Bir araştır istersen!
  • hayret ettim bazı yazıları okuyunca.....iştah açacağını bilsem teknik salata bende yapardım ama yapmayacağım...kısa geçeceğim

ne mpeg2 ne de mpeg4 AVCHD çağından bunların artık lafı mı olur re-check please
    rolling shutter 3cmos ile direct bağlı bir durummu ki? şaşırdım...
    ayrıca herkesin kral yaptığı (aslında sandığı) canon 5d m2 ye özgü bir sorunu tüm cmos sensörlere genellemek doğru gelmedi bana......biri video çekmeye çalışan fotoğraf makinası...diğeri sadece kendi işini yapmaya çalışan video kamera elbetki herkes ilgili ilgisiz başkalarının işine burnunu sokar ise ayağına rolling shutter gibi şeyler dolanır durur canon yuvarlanıp duruyor desek daha doğru...rolling canon
    http://www.vimeo.com/6763664

bu CMOS

bu CCD

neyse keyfinizi bozmayayım....size iyi sohbetler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4FEE439E4 -- 15 Haziran 2010; 1:32:20 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.