- x
Fotoğraf çekmek yasak!!!
52 Cevap5471 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

12244 Mesaj
11 Haziran 2010; 4:45:54 

Arkadaşlar nette dolaşırken gördüğüm ve beğendiğim bir yazıyı sizinle de paylaşmak istedim.

1994’ten beri profesyonel olarak binlerce fotoğraf çektim halen de çekmeye devam ediyorum. 94’ten önce tabii ki filmli makinelerle eş dost, yaşgünü, okul ve mezuniyet törenlerimin fotoğraflarını çekmiştim. Ancak 94’te ilk olarak Günaydın Gazetesi’nde basketbol ve futbol maçlarına giderken elimde koca teleobjektiflerle pota arkasına ya da kornere yakın bir yerde oturmanın keyfi bambaşkaydı. O zamanlar 2.8 / 300 mm’lik teleobjektifimle bir çok yere girip çıkabiliyordum. Kimse giremezsiniz yasak kardeşim demiyordu… Hatta büyük kolaylık gösteriyorlardı…

Neyse günümüze dönelim… Bugün bir çok yerde digital compact tarzı küçük makinelere kimse bir şey demezken elinizde DSLR makine gördüler mi hemen arkanızdan koşuyorlar: Yassah kardeşimmm…

Güvenlikle ilgili olarak gerek Tunceli’de Jandarma Komando olarak yaptığım askerliğimde, gerekse de gazetecilik yaptığım dönemlerde bir sürü şey öğrendim… Tamam ben de biliyorum kanunlarımıza göre Askeri bölgelerde, güvenlik nedeniyle fotoğraf çekimi yasak. Bunu tabii ki herkes gibi tüm fotoğrafçılar da destekliyordur eminim. Mesela, hastanelerde de hasta hakları için çekim yasağı var. Yine dinsel tapınaklar da insanların özel hayatı nedeniyle ibadet sırasında izinsiz çekilmesi tabii ki doğru değil… Bunlara zaten diyecek tek kelime sözümüz yok…

Ancak yasaklarla karşılaşılan diğer mekanlara değinmek istiyorum şimdi… Otoparklar, metrolar, iskeleler, garlar, sinemalar, bazı kafelerde fotoğraf çekilemiyor.
Ayrıca konserlerde ünlü sanatçıları canlı izlemeye gittiğimizde fotoğraf makinelerimize görevliler el koyuyor… Yurtdışında hemen her konserde fotoğraf çekmeye izin varken bizim sanatçılarımızın farkı ne?

Yine atıyorum x bir kafede arkadaşlarımla otururken benim fotoğrafçı olduğumu bilen arkadaşlarım kendilerinin fotoğrafını çekmemi istiyorlar. Tam elimi makineme götürüyorum garson geliyor ve bizi yine şok eden cümlesini söyleyiveriyor: Fotoğraf çekmek yasak!.. Yahu birlikte bir şeyler içerken ya da yemek yerken arkadaşlarımın fotoğrafını çekmek neden yasak olsun ki?

Hele müzelerimiz başlı başına yasaklarla dolu… Ama bu biraz da bizim bilgisizliğimizden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü yurdum insanı trafikte nasıl kornaya basmayı seviyorsa flaş kullanmayı da çok seviyor. Her yerde flaş kullanıyor. Halbuki digital makinenin ISO ayarlarından bu sorun kolayca çözülebilir. Tamam belki çok karanlık bir ortamda güzel bir fotoğraf çekemeyebilirsiniz ama yine de bu fotolar idare eder. Ben kendi adıma kesinlikle gittiğim müzede flaş kullanmam… Dünyada da flaş kullanarak fotoğraf çekmek yasaktır. Ama flaşsız istediğiniz eserin fotoğrafını çekebilirsiniz…
dsc_5223_2144x1424
Geçenlerde Ankara’ya gittiğimde Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde de aynı olay yaşandı. Hepimizin elinde fotoğraf makinelerimiz o muhteşem görüntülerin olduğu müzede dolaştık durduk. Kesinlikle çekim yapamadık… Mesela Ayasofya… Burada fotoğraf çekilmesine izin var. Ama yanınıza tripod götürseniz 15 TL ücret alıyorlar. Yahu ha tripodla çekmişim ha tripodsuz çekmişim. Tripodun üç ayağı zemine zarar veriyor diye mi 15 TL ücret kesiyorsunuz benden…

Tripod yasağı aslında bilinen bir yasak. Avrupa ve ABD’de de durum böyle. Sadece monopod ile çekim yapılmasına izin var. Sebep olarak da tripodun açılan ayakları nedeniyle ziyaretçilerin takılıp düşmeleri, bu sırada da eserlere zarar verme tehlikesi gösteriliyor. Bence de mantıklı olan budur. Yine ayrıca tripodla çekim için müzelerden yazılı izin alınıp normal ziyaretçi saatleri dışında çekim yapılmasına izin veriliyor… Ama bizdeki gibi hoop hemşerim tripodla girersen 15 YTL ücret alırım haaa demiyor AB ve ABD…

Aynı yasak maalesef ki alışveriş merkezlerinde de bulunuyor. Hele diyelim ki arkadaşınız evleniyor. Ve onun fotoğraflarını çekmek istiyorsunuz… Düğün fotoğrafçıları o yamuk yumuk beyaz ayarı yapılmamış, bir duvarın önüne inci gibi dizilmiş gelin ve damatın ailesinin fotoğraflarını çeker bir de üstüne size düğünü izletmez ve düğüne gittiğinize bin pişman olursunuz. Burası Türkiye…

Sırası gelmişken belirteyim, ben de düğün fotoğrafları çekiyorum ama benimki belgesel tadında… Yani düğün gününü sabahtan akşama kadarki olan heyecanıyla anlatıyorum fotoğraflarımda…

Neyse bu kadar reklam yeter… Konumuza dönelim. Biz fotoğrafçılar olarak insanların özel hayatlarına tabii ki saygımız sonsuz. Biz de izinsiz fotoğraflarımızın çekilmesine izin vermeyiz. Portre fotoğrafı çekeceğim zaman insanlardan izin almasını da bilirim tabii ki… Bu zaten fotoğrafçının bilmesi gereken bir şeydir.

Ben tatile çıkarken ya da bir yere gezmeye giderken çekeceğim fotoğrafları düşünürüm. Fotoğraf çekmenin yasak olduğu bir yere de hayatta gitmem. Milli Parklarda da yasaklanmış artık sanırım fotoğraf çekmek. Olsun parklarda da fotoğraf çekilmeyiversin… Doğaya zarar vermenin bir alemi yok öyle değil mi? Ha fotoğraf çekmişsin, ha mangal yakmışsın ikisini de aynı kefeye koyuyorlar. Burası Türkiye!..

Bana göre bu durum gittikçe abartılmaya başlandı… Vay efendim vapurlarda çekim yasak, yok efendim istasyonlarda yasak, orda yasak burda yasak. Herkes kendi aklınca elinde fotoğraf makinesi olanlara düşman gözüyle bakmaya başladı. Fotoğraf çekmeyi yasaklayan zihniyetin google earth programından hiç mi haberi yok acaba? Cep telefonlarımıza kadar giren Google Earth, yakında hangi kitabı okuduğumuzu evimizde hangi köşede oturduğumuzu bize gösterebilecek konuma gelmişken biz nelerle uğraşıyoruz…

Sevgiler

Hakan SEZER

Kaynak:
http://hakansezer.wordp.../fotograf-cekmek-yasak/

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene

2280 Mesaj
11 Haziran 2010; 5:08:16 

insanlarda neyi çekçeğini bilmiyor ama.
geçen ay bizim sosyal tesisin düzenlediği bi gecede gelmiş benim bayan yiğenimin fotosunu çekiyor fotoğrafçı bir zibidi.sildirdim fotoğrafı birazda sert şekilde def ettim.
şeytan dedi vur kır elindeki makinayı
zaten ne biçim profesyonel fotoğrafçı bulmuşlarsa.kıytırık bi 350d si vardı üzerindede 18-55 objektifi

1916 Mesaj
11 Haziran 2010; 10:06:15 

alış veriş merkezi, vapur da da mı yasak

bir şeyin zarar görme olasılığı onun değeri ile doğru orantılıdır_mURpHy

2185 Mesaj
11 Haziran 2010; 10:22:31 

quote:

Orijinalden alıntı: ıspanak

alış veriş merkezi, vapur da da mı yasak

Vapur hakkında bilgim yok fakat alışveriş merkezlerinde güvenlik görevlileri gelip uyarıyorlar.
İstanbul sirkeci garında da gelip uyarıyorlar fakat haydarpaşa garında herhangi bir sorunla karşılaşmadım belki de bana denk gelmedi.

5198 Mesaj
11 Haziran 2010; 10:58:20 

haklı yönleride var yanlış yönleride, boynuna bir makina takıpta fotoğrafçıyım diye herşeyi çekip her yere giremezsiniz. tamam mantıksız bir çok uygulama yok değil fakat bazanda çok abartıyoruz. yasaklar varsa mutlaka mantıklı da bir açıklama vardır, o mantıklı açıklama bize yanlış gelse bile bir doğruya mutlaka çıkar.

S A T I L I K : Primare SP32-Primare A30.5-Primare A34.2-Panasonic AT6000-MK Sound MPS-2550 CLR - MK Sound MPS-2575 SR - MK MX350 Subwoofer

7715 Mesaj
11 Haziran 2010; 11:54:03 

Yer Altınpark. 2006 dan beri yaz-kış fotograf çekerim - Daha doğrusu çekerdim. Elimde Fuji S6000FD veya Canon A-620 varken herhalde onları elimde gizleyebiliyordum ki, pek bir sorunla karşılaşmadım. Ne zamanki mangal kadar 40D ve ucunda Tamron 18-270 mm ile fotograf çekmeye başladım YASSAK' larda başladı. Üstelik Güvenlikçilerin tamamına yakını da beni 3-4 senedir tanır. Ben bunun Medeni Ülke' lerdeki (!) gibi mantıklı ve de yerinde bir açıklaması olduğunu da hiç düşünmüyorum. Bunun altında TR' ye yerleştirilmeye çalışılan birşeylerin olduğundan %100 eminim ki zaten bindirmişler bizi bir gemiye, gidiyoruz bilinmeyen bir meçhule.....
Malum şahsın oturduğu yerde oturuyorum. 3 sene öncesine kadar pek bir sorun yoktu, Keçiören vadisinin özellikle şimdi ışıklandırılan bölgesinin gece fotograflarını çekmek istiyordum uzun bir süredir. Neredeeeee! sıkıysa bi çekmeye kalkın. Soluğu Silivre' de alırsınız...... 3 ay önce İ.M.G nin Villalarının olduğu Vadide fotograf çekiyordum. Daha ya 5 yada 6. fotograf çektim-çekmedim, özel güvenlikten 2 kişi çektiklerimi de sildirdiler. İstersen silme , Makinaya el koyacaklar.
Kısacası Yavaş yavaş S.A. kralından daha kralcı bir ülke olduk. İnanın 3 yıl önce bir vesile ile gittiğim Suriye' ve Ürdün' de bile bu sıkıntıları yaşamadım.
Ne yapsak, Ege Bölgesinde bir yerlere mi yerleşsek ? İyice soğumaya başladım fotograftanda, herşeyden de...

Usulün bozulduğu yerde hukuk; Üslubun bozulduğu yerde muhabbet kalmaz...!
"Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp farklı bir sonuç almayı ummaktır." Albert EINSTEIN
ŞARJ CİHAZLARI VE ŞARJLI PİLLER İLE İLGİLİ TÜM MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİN, LÜTFEN "ŞARJLI PİLLER HAKKINDA HERŞEY TOPİĞİNİN....1. sayfa veya 65. sayfa, 1. mesajıma göz atınız. "

3415 Mesaj
11 Haziran 2010; 12:10:35 

quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

Yer Altınpark. 2006 dan beri yaz-kış fotograf çekerim - Daha doğrusu çekerdim. Elimde Fuji S6000FD veya Canon A-620 varken herhalde onları elimde gizleyebiliyordum ki, pek bir sorunla karşılaşmadım. Ne zamanki mangal kadar 40D ve ucunda Tamron 18-270 mm ile fotograf çekmeye başladım YASSAK' larda başladı. Üstelik Güvenlikçilerin tamamına yakını da beni 3-4 senedir tanır. Ben bunun Medeni Ülke' lerdeki (!) gibi mantıklı ve de yerinde bir açıklaması olduğunu da hiç düşünmüyorum. Bunun altında TR' ye yerleştirilmeye çalışılan birşeylerin olduğundan %100 eminim ki zaten bindirmişler bizi bir gemiye, gidiyoruz bilinmeyen bir meçhule.....
Malum şahsın oturduğu yerde oturuyorum. 3 sene öncesine kadar pek bir sorun yoktu, Keçiören vadisinin özellikle şimdi ışıklandırılan bölgesinin gece fotograflarını çekmek istiyordum uzun bir süredir. Neredeeeee! sıkıysa bi çekmeye kalkın. Soluğu Silivre' de alırsınız...... 3 ay önce İ.M.G nin Villalarının olduğu Vadide fotograf çekiyordum. Daha ya 5 yada 6. fotograf çektim-çekmedim, özel güvenlikten 2 kişi çektiklerimi de sildirdiler. İstersen silme , Makinaya el koyacaklar.
Kısacası Yavaş yavaş S.A. kralından daha kralcı bir ülke olduk. İnanın 3 yıl önce bir vesile ile gittiğim Suriye' ve Ürdün' de bile bu sıkıntıları yaşamadım.
Ne yapsak, Ege Bölgesinde bir yerlere mi yerleşsek ? İyice soğumaya başladım fotograftanda, herşeyden de...
yaw bipekkan aynı duygularıma tercuman olmuşun. sen niye egeye onları silivriye

1604 Mesaj
11 Haziran 2010; 12:21:25 

sanırım bu yasaklar büyük dslr lar için ,
çunki alışveriş marketleri hariç fuarlar , açık alanlar, basketbol ve halı saha maçları, cafelerde ve restorantlarda arkadaşlarımla çektiğim fotoğraflar , v.s. kimse bişey demedi ,
bendede compact makina var bitek AVM lerde sorun çıkarttılar oda bauhaus carrefour gibi marketlerin reyonlarını çekerken :D

3829 Mesaj
11 Haziran 2010; 12:49:34 

quote:

Ne zamanki mangal kadar 40D ve ucunda Tamron 18-270 mm ile fotograf çekmeye başladım YASSAK' larda başladı.

Sonsuzluğa zar atılırmı, ben atmam...
http://www.youtube.com/watch?v=4TshFWSsrn8
http://www.youtube.com/watch?v=lFF2bkiHNVQ

4137 Mesaj
11 Haziran 2010; 12:58:29 

quote:

Eeee hocam biz boşuna mı K-x aldık el kadar...Adam beni gözlüğümü temizliyo sanıyo makinayı göremiyo çekerken...

Daha hiç başıma gelmedi yasak masak...

7715 Mesaj
11 Haziran 2010; 13:05:42 

@ DungeonKeeper,
Alışveriş merkezlerini o da bir ölçüde anlarım. Tam 3 sene evvel TANSAŞ' la kafa kafaya geldim. Ankara'da başka fiyat bir gün arayla Burhaniye' de başka fiyat Üstelik yöresel bir üründe değildi Adana Ceyhan Başerler Kimyada üretilen Tansaşmatik deterjandı. Ankarada neredeyse 2 misli fiyattı. Kırk dereden su getirdiler. Raf fotografı ile kasa fişinin fotokopisini gönderince şapa oturdular. Yine böyle fotograflayarak yine Tansaşı rezil etmiştim.2 yıl önce bir tesadüf bizim kalınvaldeyi yolcu edip akşam 20. civarında Tansaş' a uğradım. Ketle alayım dedim 19.90' a sinbo'yu alacam ama para almamışım yanıma. Ama pirelendim tüm çalışanlar etiketleri kaldırıyor yeni mal getiriyorlar. Ketılın fotografını çektim fiyat etiketiyle. Meğerse o meşhur %40 indirim başlıyormuş. Ertesi günü gittiğimde aynı mal 29.90 TL üzeri çarpı olmuş 17.90 TL. hemen onunda fotografını çekip Yeni asır Gazetesine gönderdim. Yayınlandı. Elbette karşı çıkarlar, yaptıkları sahtekarlığı yerinde tespit ediyorsun. Ama ya diğer ortamlar, plajda, parkta elin hanımı kızını alenen fotograflamıyorsan yada rahatsız olduklarını görüp çekmiyorsan, saygı gösteriyorsan, kime ne, O zaman mektepleride kaldıralım, Milli Eğitim rahat ve sorunsuz çalışsın. Müzelerde bazen patlatılan flaşın özellikle çok eski resimlerde etkisi olduğunu okumuştum, bazen sahtelerini yapıp satmak için fotograf çekildiğini de biliyorum. Bu nedenlede anlarım ama işin aslı fesli BAŞKA. Neyse aklı başında herkes neyin ne olduğunu biliyor. Bir zamanlar 3222 sayılı radyo telsiz yasası vardı. Boydan boya 10 mt tel anten çekmek bile yasaktı, bırakın şimdi milletin, tüpçünün elindeki telsizleri, tek transistörlü verici yapıp yayın yapar, yakalanırsan hapı yutmuştun. Alnının ortasına RUS casusu damgasını yer, Devlet memuruysan siciline işlenirdi. Yıllarca amatör telsizciliği yasa ile engellediler. Derneğimizin en az yarısı sırf bu nedenle içeri girip çıktı. Ne oldu?.... Şimdide kabuk değiştiriyormuşuz !. Sevsinler.... Kafa, hala O kafa.....
quote:

Orijinalden alıntı: DungeonKeeper

sanırım bu yasaklar büyük dslr lar için ,
çunki alışveriş marketleri hariç fuarlar , açık alanlar, basketbol ve halı saha maçları, cafelerde ve restorantlarda arkadaşlarımla çektiğim fotoğraflar , v.s. kimse bişey demedi ,
bendede compact makina var bitek AVM lerde sorun çıkarttılar oda bauhaus carrefour gibi marketlerin reyonlarını çekerken :D

"Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp farklı bir sonuç almayı ummaktır." Albert EINSTEIN
ŞARJ CİHAZLARI VE ŞARJLI PİLLER İLE İLGİLİ TÜM MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİN, LÜTFEN "ŞARJLI PİLLER HAKKINDA HERŞEY TOPİĞİNİN....1. sayfa veya 65. sayfa, 1. mesajıma göz atınız. "

7715 Mesaj
11 Haziran 2010; 13:31:59 

@Zommby,
Kozmopolit olmasına rağmen İstanbul daha bir çağdaş kenttir. Ankara' da öyleydi ammmaaaaaaa! 90' lı yılların Ankara' sını Diojen' in mumu ile arıyoruz. Bu arada, K-x de ne gözlükmüş, Ha !
quote:

Orijinalden alıntı: Zommby

Eeee hocam biz boşuna mı K-x aldık el kadar...Adam beni gözlüğümü temizliyo sanıyo makinayı göremiyo çekerken...

Daha hiç başıma gelmedi yasak masak...

12244 Mesaj
11 Haziran 2010; 13:45:16 

Vallaha bana göre askeri bölgelerdeki yasaklar haklı sadece gerisi tamamen kişisel artizlik yasaklar.

Portre çekileceksede izin almadan çekmek kişinin ayıbıdır, o konuda fotosu çekilen kişi itiraz ederse tamamen haklıdır. Bende sevmem pek portre resimlerinde çıkmayı, internete kendi resmimi bile koymam mesela. Bu yasakların oluşmasında bizim herşeyi izinsizce çekip orda burda yayınlayan milletimizinde suçu var, olayı çözmek yerine yasaklamaya gidip milletin hakklarını kısıtlayan yönetimlerinde.

Tren garında fotoğraf çekilince ne olur?

AVM içinde foto çekilince ne olur ?

Metrode foto çektiğinde ne olur?

Bazı park ve bahçelerde de yasak, ankarada bazı arkadşalarmın başına gelmiş neyseki Eskişehirde hiç bir yerde başıma gelmedi çağdaş bir kent. Hemde tripodla çekimler yatım bazen. Parkta bahçede foto çekersen ne olur?

Sahil ve plajlarda fotoğraf çekmenin yasak olması taamen haklı bir neden, bir rahatsızlık duyulup şikayet gelirse anlayışla karşılamak lazım kimse kendisinin mayolu resmini çekip internetlerde yayınlanmasını istemez. Ama böyle insanhaklarına aykırı olmayan durumlardaki yasaklar, askeri alanlar hariç... Niye var ? Neden var? Foto çektiğinde ne olacka ne zarar gelecek?

Gizlice fotoğraf çekecek adam zaten gide yüksek zoomlu ufak bir kompak makine alır ceketinin içinden istediği yeri çeker kimseninde ruhu duymaz. DSLR nin çektiği fotoğrafsa onun çektiğide fotoğraf. Adam gizli iş yapacaksa DSLR alıp objenin dibnden çalışmaz zaten. DSLR side varsa takar zoom objektif uzaktan çeker kimseninde ruhu duymaz. Onu geçtim 12xlik compact makineler var masaya koyar uzaktan çeker yine kimsenin ruhu duymaz.

Bu tamamen artizlik bir davranıştır. Yasakların hiç bir anlamı yoktur. Ama tabi ülkemizde de fotoğraf çeken insanların biraz daha bilinçlenip insan haklarına saygılı ve kurallara uyar bir şekilde fotoğraf çekmeyi öğrenmesi şart. Müzede flash yasak diyorsa flash'ı kapatacak, bunu yapmazsa kimse yasak gelir işte ozaman.

Ne mutlu Türküm Diyene

12244 Mesaj
11 Haziran 2010; 13:56:15 

MEzuniyet ve düğün fotoğrafları içinde aynı şey geçerli. Bir düğün oluyor, fotoğrafcı bir sürü fotoğraf çekmiş ama 10 liraya satıyor herkeste 1 tane ya alıyor ya almıyor. Ama salonlarda fotoğraf çekmek yasak...

Peki sürümden kazanmak diye bişey var bilmiyorlar mı? 10 lira yerine 2,5 lira yap 4 lira yap. Adam 1 tane alacağına 3 tane alır ve ucuz olduğunu görünce hiç almayacak adamlarda foto alır.

Onu geçtim niye salonda foto çekmek yasak. Ben hiç görmediğim başka şehirde olan arkadaşlarımı toplayıp bir grup fotosu çekecem mesela garson gelip diyorki fotoğraf çekmek yasak. Yasaksa yasak suç işliyorum git polis çağır....

Dijitla bir dünyadayız, ben bir akrabamın düğününde fotoğraf çekmeyeceksem, o fotoğrafları bilgisayarımda saklayamayacaksam ne diye fotoğraf makineleri satılıyor ozaman. Sadece prof modeller olsun sadece fotoğrafcılar olsun dünya üzerinde onlar dışında foto çekmek yasak olsun....

Gittiğim düğünlerde yasak falan dinlemem, kendimde çekerim fotoğrafcıyada çektiririm. Hiçbir zaman profesyonel bir fotoğrafçının çektiği fotolarla benim çektiğim bir olmaz ama bende kendi çektiğim fotoları bilgisayarda saklamak isterim açıkcası. Onu geçtim, fotoğrafçılardan dijital medya olarak isteyin fotoğrafıda vermiyorlar bazen yasak diyorlar.

Bu nasıl memleket nasıl insanlar ben anlayamadım artık. Herkes kendi cebini düşünür olmuş. Bir yanda herşeyden korkan yöneticilerin uyguladığı fotoğraf ambargosu diğer yanda fotoğrafcıların yaptığı kısıtlama.

Yazılacak çok şey var hatta siyasete bile gider bu konuda neyse. Ben bu haksızlıklara karşı çok sinirleniyorum gerçekten. Öyle çıkıp habire fotoğraf çektiğim yoktur yasaklada karşılaşmadım pek şu güne kadar ama okudukça ve duydukça sinir oluyorum.

Ne mutlu Türküm Diyene

45 Mesaj
11 Haziran 2010; 14:00:36 

dünde aynı şeyi ben yaşadım . tam da onun üzerine bu yazı geldi .

Samsun Büyük Şehir Belediyesi ne ait Fener plaj diye bi yer var . tam foto luk bi yer . plajın ortasında deniz feneri var geceleri ışıklandırmalar o biçim . görülmeye değer bi yer yani . neyse tam foto çekeceğim artizzzliğe merak saran bi güvenlikçi arkadaş kendine yakışan bir üslup ile bana yasak olduğunu belirtti bende yazılı bi uyarı olmadığını söleyince yasak diyoruz yazması mı gerekiyor vs vs vs vs

tamam sen bilirsin dedim uzaktan foto o güvenlikçinin bakışları altında çekeceğimi çektim yine (pekde bişeye benzeememiş akşam çekimi deneyeceğim ilerde )

yani merak ettiğim şey şu ; compakt makine , cep tel vs vs ile bugüne kadar hiç mi resmi çekilmedi ??

ben kendi memleketim Samsun un güzelliklerini çekip reklamını yapamamamın Samsun Büyük Şehir Belediyesinin ayıbı olduğunu düşünüyorum

(havanın bozuk olduğu ve denize giren kimsenin olduğunu belirteyim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osman_gazi55 -- 11 Haziran 2010; 14:03:49 >

Osman Yavuz TUT
Samsun

12244 Mesaj
11 Haziran 2010; 14:07:13 

quote:

Orijinalden alıntı: osman_gazi55

dünde aynı şeyi ben yaşadım . tam da onun üzerine bu yazı geldi .

Samsun Büyük Şehir Belediyesi ne ait Fener plaj diye bi yer var . tam foto luk bi yer . plajın ortasında deniz feneri var geceleri ışıklandırmalar o biçim . görülmeye değer bi yer yani . neyse tam foto çekeceğim artizzzliğe merak saran bi güvenlikçi arkadaş kendine yakışan bir üslup ile bana yasak olduğunu belirtti bende yazılı bi uyarı olmadığını söleyince yasak diyoruz yazması mı gerekiyor vs vs vs vs

tamam sen bilirsin dedim uzaktan foto o güvenlikçinin bakışları altında çekeceğimi çektim yine

yani merak ettiğim şey şu ; compakt makine , cep tel vs vs ile bugüne kadar hiç mi resmi çekilmedi ??

ben kendi memleketim Samsun un güzelliklerini çekip reklamını yapamamamın Samsun Büyük Şehir Belediyesinin ayıbı olduğunu düşünüyorum

(havanın bozuk olduğu ve denize giren kimsenin olduğunu belirteyim)

Yani bende onu diyorum ya hocam. Minnacık kompakt makineler günümüzde 10mp kocaman baskı alabiliyorlar ve optik zoomları falanda gelişmiş durumda. Ama DSLR ile çekince nedense yasak oluyor. Bişey yapacak adam küçücük makine ilede yapar zaten o güvenlikçinin ruhu bile duymaz.

Aslında yasak falanda yoktur orda. Güvenlikçi otur otur sıkılıyor sonra gelip sohbet edecek bişeyde yok yasak masak diye bişeyler zırvalıyor.

Eskişehirde bşaıma gelmedi şu ana kadar çok şükür, çarşıda da çektim parklarda da çektim. Tripod koyup panoramada yaptım ve nete koyarım bu fotoları Eskişehirin, Yılmaz Büyükerşen hocamızın reklamını yapıyorum nez güzel :) Hatta güvenlikçilerin yanında çekiyordum ben basından sanıp ekstra ilgi bile gösteriyorlardı Bi bilseler amatör olduğumu bırak ya derler giderler işlerine

Akşama kardeşimin mezuniyeti var bakalım neler olacka merak ediyorum foto konusunda Gerçi kardeşimin arkadaşının sütüdyosu ile anlaşmışlar abimde fotoğraf çekecek falan demiş tamam demişler

Ne mutlu Türküm Diyene

7715 Mesaj
11 Haziran 2010; 14:17:27 

Ankara' yada çok lazım böyle başkanlar. Tüm illere gerekiyor aslında.... Adam gibi adamlar.
quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online
.......................

Yani bende onu diyorum ya hocam. Minnacık kompakt makineler günümüzde 10mp kocaman baskı alabiliyorlar ve optik zoomları falanda gelişmiş durumda. Ama DSLR ile çekince nedense yasak oluyor. Bişey yapacak adam küçücük makine ilede yapar zaten o güvenlikçinin ruhu bile duymaz.

Aslında yasak falanda yoktur orda. Güvenlikçi otur otur sıkılıyor sonra gelip sohbet edecek bişeyde yok yasak masak diye bişeyler zırvalıyor.

Eskişehirde bşaıma gelmedi şu ana kadar çok şükür, çarşıda da çektim parklarda da çektim. Tripod koyup panoramada yaptım ve nete koyarım bu fotoları Eskişehirin, Yılmaz Büyükerşen hocamızın reklamını yapıyorum nez güzel :) Hatta güvenlikçilerin yanında çekiyordum ben basından sanıp ekstra ilgi bile gösteriyorlardı Bi bilseler amatör olduğumu bırak ya derler giderler işlerine

Akşama kardeşimin mezuniyeti var bakalım neler olacka merak ediyorum foto konusunda Gerçi kardeşimin arkadaşının sütüdyosu ile anlaşmışlar abimde fotoğraf çekecek falan demiş tamam demişler

1916 Mesaj
11 Haziran 2010; 14:19:21 

sırf meraktan acaba bende gitsem bu yasak olan yere (sözde yasak bence) ve çeksem sonrada beni uyarsalar ve ben polis çağırsam acaba ne olur ki iş inada bindiğinden bu işlerde üzerime yoktur

sildirecekse polis sildirsin.

bence şöyle olur polis bakar ne çekmişim çiçek böcek manzara

tamam der bir şey yok.

bence bu olur.

hayret yani yakın zamanda bende bir altın park yapmayı düşünüyordum şimdi tadım kaçmadı desem yalan.

bir şeyin zarar görme olasılığı onun değeri ile doğru orantılıdır_mURpHy

6386 Mesaj
11 Haziran 2010; 14:27:08 

cep telefonuyla veya kompakt makinalarla çekim yapanlara kimse birşey demez çünkü bilirler ki bu kişiler anı fotoğrafı çekmektedir.. ancak yetkililer, dSLR makinalarla gelenlere direkt gazeteci gözüyle bakıyorlar ve bi habere konu olmaktan korkuyorlar sanırım.. bu nedenle "en güzeli baştan yasaklayalım sonra başımız ağrımasın" politikasını uygulamakta bulmuşlar çareyi..

ZoR oLDuĞu iÇiN YaPMaYa CeSaReT eDeMeDiĞiMiZ ŞeYLeR, aSLıNDa YaPMaYa CeSaReT eDeMeDiĞiMiZ iÇiN ZoRDuR..

7006 Mesaj
11 Haziran 2010; 14:29:21 

Kötü niyetli insanlar çoğaldığı için insanlar tedirgin oluyor.Ben çekimlerimi insanların yaşamadığı yerlerde yapıyorum

1006 Mesaj
11 Haziran 2010; 19:46:33 

fuji mi aldığım ilk yıl balıkesirde akşam foto çekmek için dışarı çıktım. eve yakın açıklık bir alan vardı. bir kaç poz ay çekimi denemesi yapmak istedim. 10 dk sonra başıma polis damladı.

-kimsin ne yapıyorsun burda bu saatte dedi ekip otosundan inen kıdemli polis
-bende fotoğrafçıyım "AYI" çekiyorum dedim
-nerden bileim senin ayı çektiğini ya çevredeki evleri çekiyorsan, aileleri evin içini çekiyorsan dedi...
-(ben şok olmuş durumda) evi neden çekeyim ki durdum yere. hem ben ..... mıyım dedım
-biz anlamayız çektiklerine bakcaz. ver foto makineni..
_( ilk başta vermek istemedim. zaten izinsiz bakmaya hakları yok ama gelde hakkını savun anlat buyrun alın bakın...
- hım güzel fotolarmış...ama bi daha bu saatte böyle dışarı çıkma dedi her ne olursa olsun ( bu saat dediği de 01.30- 02.00).
-tamam daha dikkatli olmaya çalışırım dedim.

sonra toplanıp gittiler.. 15 dk sonra başka bi ekip otosu taciz edercesine bakınca bende topladım ekipmanı kaçtım eve..

2079 Mesaj
11 Haziran 2010; 20:35:16 

siz onu bunu boşverin.. dolmabahçeye gittim.. fotoğraf çekemezsiniz dediler ki o zamanlar çocuğum.. ama çektim.. büyüdük.. adam olduk.. işi öğrendik.. makina aldık.. ayasofyaya gittim fotoğraf yasak dediler çektim.. mimar sinanın harikulade eserini fotoğraflamaya gittim, sultanahmet camisine.. neyse.. ibadet eden birini çeketim dedim.. hemmen güvenlikçi geldi.. çekemezsin dedi.. ama tabiki de çektim.. denize nazır bir yere gittim, florya sosyal tesisleriydi yanlış hatılamıyorsam fotoğraf çekemezsiniz dediler gene çektim.. bunlar ve daha onlarcası.. demem o ki "yasaklar çiğnenmek içindir"

not: çektiğim tüm fotoğrafları "flaşsız" çektim.. dolmabahçede çocuktum.. okul gezisiydi.. flaş filan bilmezdim ama bilseydimde makinam ufak motorsuz/flaşsız gayet dandik bir makinaydı.. çok iyi sonuçlar çıkmadı kabul ama fena da değildi.. en azından o makinaya göre diğerlerini de zaten bilerek ve tarihi eserlere flaş ışığıyla zarar vermemek adına ben flaşsız çektim.. zaten flaşla çeksem anında yakalanırdım..

1071'den BUGÜNE BU TOPRAKLAR BİZİM.. DÜN, BUGÜN, YARIN VE DAİMA!..

12244 Mesaj
11 Haziran 2010; 23:06:00 

Bugün mezuniyette 200 tane foto çektim herkes çekiyordu birde anlaşmalı fotoğrafcı vardı Onada çekindim 2 tane ayıp olmasın hadi diye bizim çektiğimizle bir olmaz Tripodumuda götürdüm ailecek çekindik oh mis gibi

Ne mutlu Türküm Diyene

6 Mesaj
12 Haziran 2010; 3:04:30 

inanır mısınız? geçtiğimiz yaz bir akrabamızın düğünü vardı? kuzenim bir arkadaşında 35 mm filmli slr makine bulmuş. bana verdi sen çekersin diye. daha 2 fotoğraf çekmeden salon görevlileri geldi elimden makine yi almaya çalışıyorlar.. neden? diye sorduğumda gelen cevap beni bitirdi ya =) burda bizden başkası çekemez.. görüyor musunuz şu işi? benim 36 pozluk makinemi kıskandılar. =)) ama öyle yada böyle çektim ben o fotoğraları..

638 Mesaj
12 Haziran 2010; 3:33:57 

10 mayısta yıldız teknık universıtesının sosyal tesıslerınde nişanlımın arkadası evlendı,50 kısılık bı eglence oldu ve bende davetlıydım,e DSLR bi makınanız olunca edilen ricayı söylemıyorum size :) düğünde çekim yapmam istendi.Bende tamam cekerım dedım.İşte boynumda makine gelin odasına gıtttım 4-5 poz aldım (tamda gelin odasınıın dışında mekanın fotografcıları fotograf baskısı alıyorlardı,bılgısayar ve yazıcı orada kurulu)ve sesli bir şekilde "EVET BURAYA BAKIP GÜLÜMSÜYORUZ,ÇOK GÜZELL,BOZMAYIN Bİ POZ DAHA ALIYORUM"diyince pis pis bana bakmaya başladılar,açıkçası özellikle yaptım,teknosa 10 kurusa baskı yapıyo sen 1 poza 10 tl alıyorsun ,ayıp.Neyse içlerinde biri şef garsona gitti ,belliki şikayet edildim ve şef garsonda yanıma gelerek burada çekim yapamayacagımı ,bu tesisin kendi fotografcısı oldugunu soyledı.Düğün sahıbı arkadasım(kız kısmı biraz çaçarondur kendısı,salonu kıralarken bu konuyu yetkılıyle konustugunu ve ıstedıgımız kadar fotograf cekebılecegımızı belırttı ve gereklı ızınlerı aldıgını soyledı kendısıne,garsonda bunun üzerine iyi madem diyip çekti gitti.Bende gönül rahatlığıyla çekime dewam ettim.Dışarı çıkarken fotoğrafçı eleman beni kibarca yanına çağırarak fotoğrafçı olup olmadığımı bir kaç soru ile sınamak istedi ve aldı boyunun ölçüsünü ,amatörüm ama ona göre proyum,Peki tamam o zaman bari gelin harici kimseyi çekme,bizde ekmek kavgasındayız damarı yaptı,bakarız dedim ve hızla uzaklaştım yanından.Bolbol çekim yaptım 2.köprünün rumeli hisarı tarafından.Gelin ve damat çıkarken birbirimizi itekliyoruz iyi kare yakalamak için,adam resmen gaz olmuş önüme falan geçiyor,kadrajı kapamaya çalışıyor,çektim kendime doğru elemanı"BAK DEDİM BEN SENİN GİBİ CANONCU DEĞİLİM,EFENDİ GİBİ ÇEKELİM GİDELİM TERBİYESİZLİĞİN ALEMİ YOK,HAA İSTERSEN PAŞALIYIZ HER TÜRLÜ GİDERE GİDER YAPARIZ"diye çıkıştım,eleman bi şaşırdı beklemiyor tabi öyle bir tepki.Araya garsonlar arkadaşlar girdi ayırdılar,Velhasıl o gece ona inat yaklaşık 400 tane fotoğraf çektim,içim rahatladı :))

(birde bi arkadaşım vardı gazeteciyim diye kart çıkarmıştı yanlış hatırlamıyorsam,atakoyde yerel bır dergide calısıyordu,düğün,nişan vs ortamlarda hertürlü kendısını engellemeye calısan mekan sahıplerıne ve fotografcılara "BEN gazeteciyim,istediğim yerde çekim yaparım,bana karışamazsınız " diyip kimliğini gösteriyordu.Kimsede ona karşı itiraf edip seslerini çıkaramıyorlardı,şimdi o arkadaşım taşında haber alamıyorum,acaba gerçekten böyle birşey var mı???

düzenleme:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bluecafeblue -- 12 Haziran 2010; 11:21:37 >

Nikon D90 Body + AF-S Nikkor DX 18-105mm VR 1:3.5-5.6G ED + AF Nikkor 50mm 1:1.8 D +AF-S Nikkor DX 55 -200mm VR 1:4 -5.6G ED + Lowepro fastpack 250 black + Sandisk Extreem III 8 Gb SDHC + LG 55LM960 + LG BH9520TW

12244 Mesaj
12 Haziran 2010; 4:30:28 

Bende bugün mezuniyette fotoğrafcıya kardeşimle poz çektireyim dedim abi fotoğrafımı çeker misin dedim Elimde DSLR bktı şöle makineyi bana vermicen demi aman dedi, yok dedim ya ben amatörüm birtanede profesyonel fotoğrafımız olsun evde sen çek dedim güldü falan

Biraz anlıyorum ben fotoğrafcıların derdini ama dediğim gibi sürümden kazanmak gibi bir şans varken 1 fotoğraf neden 10 lira. 1 aile 1 fotoğrafa 10 lira verecekse sen bunu 4 lira yap aile 4 tane güzel poz alsın sende 12 lira kazan. Allah aşkına bir baskı bukadar pahalı değildir mutlaka kar edersin. Ama tabi biraz ekipman tarafından düşünürsekte malum DSLR'ler ve ekipmanları, onlarn özel fotoğraf yazıcıları, dükkan paraları falan çok çok pahalı. Adamlarda doğal olarak bunu bizden çıkarmaya kar etmeye çalışıyor. Ama ben bu sürümden kazanma fikrinde ısrarcıyım.

Neden ısrarcıyım, çünkü hiç acımadan fotoğrafları çöpe ataibliyorlar bol bol basıp. Ben birkere vesikalık bastırmıştım daha doğrusu çoğalttırdım. 4 tane dedim ama 8 li basmışlar.Dedim böyle böyle. Tamam dedi 4 tanesini kesti verdi bana kalan 4 ünüde kullanılamıcak biçimde kesti attı çöpe. Bazı fotoğrafları keserkende gördüm böyle. Bol bol basıp çöpe atabiliyorlar acımadan. DEmekki kağıt ve mükrekkep konusunda bir sıkıntı yok pahalı değil bunlar. Ki görüyoruz da ben evimde mis gibi bskı alaibliyorum suya dayanıklı şekilde. Yap ucuza fotoğrafları alalım 1 yerine daha fazla sende kazan bizde kazanalım.

Ben 2007 yılında üniversite için mezuniyet resimleri çektirecektim. Hem berbat çekti hemde okadar pahalıydıki. 4 tane büyük olsun dedik 72 lira istedi 4 adet fotoğrafa. Dedi kampanyamız var 48 tane vesikalık verelim 2 adet büyük hediyemiz var 2 adette normal büyük veririz daha ucuza gelir dedi. Nekadar dedik 55 lira.... Ulen ben o vesikalıkları nüfus cüzdanına mı koyacağım. Duruyor evde işte israf boşu boşuna. Fotoğraflarda berbat. Salak salak güldürmüş beni Yani biraz fazla para alıyorlar işin artizliğine kaçıyorlar fazlasıyla.

Ne mutlu Türküm Diyene

2185 Mesaj
12 Haziran 2010; 13:31:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

Hocam ben de Eskişehirliyim şu ana kadar sadece odunpazarı evlerinde geçen sene bir gece başıma geldi, onu da tatli dille güvenlik görevlileriyle konuşarak hallettim. Ara ara şehir içinde de meydana geliyor bazıları basın sanıyor ben de hiç bozuntuya vermiyorum.

2300 Mesaj
12 Haziran 2010; 15:20:24 

Hukukta arkadaşlar kimsenin fotoğrafını izinsiz cekemezsiniz ama yer olarak bilemiyeceğim

Allah ile olduktan sonra, ölüm de ömür de hoştur. Hz.Mevlana

12244 Mesaj
13 Haziran 2010; 7:34:02 

quote:

Orijinalden alıntı: y@s@r

Hukukta arkadaşlar kimsenin fotoğrafını izinsiz cekemezsiniz ama yer olarak bilemiyeceğim

Hocam zaten kimse kimsenin fotoğraflarını çekmiyor ki :) Portre olayına bende karşıyım, nette görüyorum izinsiz çekilmiş bir çok fotoğraf oluyor bazen uzaktan zoom objektifle. Ama bir şehir içinde yada parkta çekilen resimde etrafta insanlar varsa da çekilin abiler ablalar kenara doğru fotoğraf çekecem demekte olmazki o alanı çekiyorsun çünkü sen.

Portre fotoğrafları kounusunda insanların kızmasına hiç bişey demiyorum haklılar şahsen bende istemem ama mekan yasaklarına karşıyım askeri bölgler dışındakilere.

Hocam ben de Eskişehirliyim şu ana kadar sadece odunpazarı evlerinde geçen sene bir gece başıma geldi, onu da tatli dille güvenlik görevlileriyle konuşarak hallettim. Ara ara şehir içinde de meydana geliyor bazıları basın sanıyor ben de hiç bozuntuya vermiyorum.

Odunpazarı evlerine hiç gitmeidm vallaha fırsat olmadı bi :) Ama çarşıda falan dolaşırken bazen fotoğraf çekeceksem bsından sanıyorlar benide Yerlere çöp izmarit atarken yakalanan ve hemen onu alıp çöp kutusuna atan mı ararsın, üstünü baışını düzeltip gülümseyen mi Birde polarize filtre takılı oluyor simsiyah daha bi agrasif duruyor objektif

Eskişehirde 1 kere gördüm oda benim başıma gelmedide başkalarnı uyarıyordu bekçi. Tramway durağında bi çift fotoğraf çekinmek istediler DSLR makineyi görünce güvenlikçi bişiler dedi ve fotoğraf çektirmemişti. Çekilse ne olacak yani, tamamen işgüzarlık başka bişey değil.

Ne mutlu Türküm Diyene

1054 Mesaj
13 Haziran 2010; 9:18:31 

geçtiğimiz aralık ayında 1 günlüğüne ankaraya uğradım, elimde o zaman dsc-h9 var. neyse kocatepe camii'ne bir gideyim de etrafı cekeyim dedim. aşağıdan başladım kulağımda kulaklık 5-6 tane fotoğraf çektim birden guvenlik geldi..bekledi başımda baya ben fark ettim başta kulaklıktan dolayı da bişey duymuyorum bu bekledi 1-2 dk .. sonra adamlar konusmaya basladım ve bana neden fotograf cektigimi sordu ve yasak dedi. bende ne alaka turistim ben dedim kendim icin fotograf cekiyorum dedim sonrasinda uzaklastı ve rahat rahat istedigim fotografları cektim..
can sıkıcı bir durum birinin bu işle uğraşırken dürtüklemesi ama maalesef memleketimizde böyle durumlar oluyor..turistim derseniz belki o günü kurtarırsınız

Nikon D5100 | 18-55mm f/3.5-5.6 VR | 55-200mm f/4-5.6G VR | 50mm f/1.8
rMBP 13"
Sony Xperia Z1
New Ipad 4G 64 GB

638 Mesaj
13 Haziran 2010; 9:59:00 

quote:

Orijinalden alıntı: bluecafeblue

10 mayısta yıldız teknık universıtesının sosyal tesıslerınde nişanlımın arkadası evlendı,50 kısılık bı eglence oldu ve bende davetlıydım,e DSLR bi makınanız olunca edilen ricayı söylemıyorum size :) düğünde çekim yapmam istendi.Bende tamam cekerım dedım.İşte boynumda makine gelin odasına gıtttım 4-5 poz aldım (tamda gelin odasınıın dışında mekanın fotografcıları fotograf baskısı alıyorlardı,bılgısayar ve yazıcı orada kurulu)ve sesli bir şekilde "EVET BURAYA BAKIP GÜLÜMSÜYORUZ,ÇOK GÜZELL,BOZMAYIN Bİ POZ DAHA ALIYORUM"diyince pis pis bana bakmaya başladılar,açıkçası özellikle yaptım,teknosa 10 kurusa baskı yapıyo sen 1 poza 10 tl alıyorsun ,ayıp.Neyse içlerinde biri şef garsona gitti ,belliki şikayet edildim ve şef garsonda yanıma gelerek burada çekim yapamayacagımı ,bu tesisin kendi fotografcısı oldugunu soyledı.Düğün sahıbı arkadasım(kız kısmı biraz çaçarondur kendısı,salonu kıralarken bu konuyu yetkılıyle konustugunu ve ıstedıgımız kadar fotograf cekebılecegımızı belırttı ve gereklı ızınlerı aldıgını soyledı kendısıne,garsonda bunun üzerine iyi madem diyip çekti gitti.Bende gönül rahatlığıyla çekime dewam ettim.Dışarı çıkarken fotoğrafçı eleman beni kibarca yanına çağırarak fotoğrafçı olup olmadığımı bir kaç soru ile sınamak istedi ve aldı boyunun ölçüsünü ,amatörüm ama ona göre proyum,Peki tamam o zaman bari gelin harici kimseyi çekme,bizde ekmek kavgasındayız damarı yaptı,bakarız dedim ve hızla uzaklaştım yanından.Bolbol çekim yaptım 2.köprünün rumeli hisarı tarafından.Gelin ve damat çıkarken birbirimizi itekliyoruz iyi kare yakalamak için,adam resmen gaz olmuş önüme falan geçiyor,kadrajı kapamaya çalışıyor,çektim kendime doğru elemanı"BAK DEDİM BEN SENİN GİBİ CANONCU DEĞİLİM,EFENDİ GİBİ ÇEKELİM GİDELİM TERBİYESİZLİĞİN ALEMİ YOK,HAA İSTERSEN PAŞALIYIZ HER TÜRLÜ GİDERE GİDER YAPARIZ"diye çıkıştım,eleman bi şaşırdı beklemiyor tabi öyle bir tepki.Araya garsonlar arkadaşlar girdi ayırdılar,Velhasıl o gece ona inat yaklaşık 400 tane fotoğraf çektim,içim rahatladı :))

(birde bi arkadaşım vardı gazeteciyim diye kart çıkarmıştı yanlış hatırlamıyorsam,atakoyde yerel bır dergide calısıyordu,düğün,nişan vs ortamlarda hertürlü kendısını engellemeye calısan mekan sahıplerıne ve fotografcılara "BEN gazeteciyim,istediğim yerde çekim yaparım,bana karışamazsınız " diyip kimliğini gösteriyordu.Kimsede ona karşı itiraf edip seslerini çıkaramıyorlardı,şimdi o arkadaşım taşında haber alamıyorum,acaba gerçekten böyle birşey var mı???

düzenleme:imla

Soru güme gitti sanırım,basın kartı falan yapsak kendimize.Bu şekil bi dokunulmazlık oluyormu acaba,kırmızı kat gıbı.Göstercen basın kartını cüzzamlı görmüş gibi kaçışsın kraldan öte kralcı güvenlikçiler.Bence bir şekilde kendi kendilerine intikam alıp kendilerini tatmin ediyorlar DSLR makinası olanlara.Eğitim yok,anlayış yok, hasbel kader girmiş güvenlik şirketine ,bütün gün elinde jop,millete nasıl sarsam diye,vay şunların tipe bak ,ben bütün gün sıcakta anam ağlıyo,bunlar asmış fotogrf makınasını güneşin altında fotograf cekıyo,,du şunlara bi tersoluk yapayımda kendimi tatmin ediyim,hemide aksiyon olur mesaiiyi doldururuz düşüncesinden baskası değil.Bazarda ne arar la güvenlikçi,ben 55 yaşında adamım :)))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bluecafeblue -- 13 Haziran 2010; 11:21:26 >

Nikon D90 Body + AF-S Nikkor DX 18-105mm VR 1:3.5-5.6G ED + AF Nikkor 50mm 1:1.8 D +AF-S Nikkor DX 55 -200mm VR 1:4 -5.6G ED + Lowepro fastpack 250 black + Sandisk Extreem III 8 Gb SDHC + LG 55LM960 + LG BH9520TW

12244 Mesaj
13 Haziran 2010; 13:25:06 

quote:

Orijinalden alıntı: bluecafeblue

Hocam " aha basından vurun vurun " diye üstümüze saldırmasınlar sonra

quote:

Orijinalden alıntı: spinoza17

geçtiğimiz aralık ayında 1 günlüğüne ankaraya uğradım, elimde o zaman dsc-h9 var. neyse kocatepe camii'ne bir gideyim de etrafı cekeyim dedim. aşağıdan başladım kulağımda kulaklık 5-6 tane fotoğraf çektim birden guvenlik geldi..bekledi başımda baya ben fark ettim başta kulaklıktan dolayı da bişey duymuyorum bu bekledi 1-2 dk .. sonra adamlar konusmaya basladım ve bana neden fotograf cektigimi sordu ve yasak dedi. bende ne alaka turistim ben dedim kendim icin fotograf cekiyorum dedim sonrasinda uzaklastı ve rahat rahat istedigim fotografları cektim..
can sıkıcı bir durum birinin bu işle uğraşırken dürtüklemesi ama maalesef memleketimizde böyle durumlar oluyor..turistim derseniz belki o günü kurtarırsınız

İbadethane ve camilerde yasaklar olabiliyormuş buna normal diyorlar. Tatlı dille izin isterseniz yada ibadet eden kişiyide çekecekseniz izin verirse oda sorun çıkmadan çekim yapaiblirsiniz diyorlar.

Ne mutlu Türküm Diyene

434 Mesaj
6 Kasım 2010; 21:00:48 

Bu gün benimde başıma geldi bu olay,

Almışım en sıfırından CANON EOS 7D büyük bir heyecanla akmışım antalya sokaklarına bir ara babama hediye almak için Deepo alışveriş merkezine girdim,

Girerken çıplak(çantasız) makine boynumda asılıydı güvenlikçiler birşey demedi, bende zaten konudan bihaberim. Bir yandan bakınıyorum alacaklarıma, bir yandanda çiçek, vitrin reklam ıvır zıvır çekiyorum, tam işimi gördüm çıkmaya yakın, oje satan bir tezgahın önünden geçiyorum baktım yüzlerce pırıl pırıl, rengarenk, parlayan ojeler dizilmiş, dedim ne güzel görüntü şunu bir çekeyim, tam pozladım, tezgah sahibiyle göz göze geldik;

''- Nezaketen o bişey demeden ben sordum; hanımefendi ürünlerinizi çekmemde bir sakınca var mı?''

''- AAAAA kesinlikle olmaz yasak zaten !''

''- Alla alla? Niye yasak ?''

''- Ben bilemem yasak işte?

Dayanamadım yapıştırdım lafı:

''- yabancı markaların sahte oje ve parfümlerinide satmak yasak değil mi?''!

Kadın mal gibi kaldı öyle ama ben iş uzamasın diye içimden sanada ojenede diye sövüm yoluna devam ettim,

Çıkıştadaki deske geldim, orda yüzüne yarım kilo boya sürmüş aklı kıt bayana ''- burda resim çekmek yasak mı dedim?''

''- Evet girişte etikette var zaten.''

''- Neden Yasak?''

''- eeee bilmiyorum emniyetçiler filanda geldi....

''- ne emniyetçileri hanım efendi ben ne soruyorum siz ne diyorsunuz.''

''- Yooo güvenliğiniz için zaten.

''- Tarih fotoğraf makinesiyle öldürülen bir adamı yazmış mı?''

''- Pardon?

''- Yok bişe hanım efendi iyi günler.''

''- Yine bekleriz..

''- Çok beklersiniz..''

İşin özü: tamamen keyfi uygulamalar bunlar, insanların özgürlüklerini kısıtlayan bu girişimleri engellemek için konuyu meclis insan hakları komisyonuna taşımayı öneriyorum.

Gerekirse ortak bir dilekçe hazırlayalım, herkes kendi adına bulunduğu yerden postaya versin.

Biz susmaya devam ettikçe bir gün fotoğraf makinesi kullanmak suç olursa şaşırmamak gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxalanya -- 6 Kasım 2010; 21:07:41 >

2081 Mesaj
6 Kasım 2010; 23:35:42 

bende 30 ekimde yapılan geç cumhuriyet etkinliklerinde kardeşimi çekmeye bağdat caddesine gittim.
kaldırıma şerit çekmişler ama ben geçtim.
kimse bir şey demedi zabıta polis hiçkimse.
tören sonuna geliyor tam kardeşimi çekicem
tutturdular sen basınmısın kimsin sen. falan filan.
polis kimlik aldı filan çekemedim kardeşimi.
tamam belki caddeye çıkmamam gerekbilirdi ama
aynen @maxalanya
dediği gibi
''- Tarih fotoğraf makinesiyle öldürülen bir adamı yazmış mı?''
yok böyle bir şey yani.

Nisso

753 Mesaj
6 Kasım 2010; 23:59:45 

:-)
Niye yasak, onu açıklayayım:
Bizim ülkemizde insanlar birbirlerinin özel hayatlarına pek düşkün, sürekli araştırma içerisindeler. Magazin programları en çok seyredilen program durumunda, kimin eli kimin cebinde diye merak eden bir toplumuz. Haliyle bir kafede, alışveriş merkezinde "uygunsuz" pozisyonda çekilen fotoğraflar magazinsel değer taşıyacaktır.

Şahsi fikrim ve temennim ise dinamikleri yerleşmiş olgun toplumlarda olduğu gibi yasakların olmaması yönündedir.

Fotoğraflarım (Olympus E-P2)

434 Mesaj
7 Kasım 2010; 0:20:24 

quote:

Orijinalden alıntı: hunlu

:-)
Niye yasak, onu açıklayayım:
Bizim ülkemizde insanlar birbirlerinin özel hayatlarına pek düşkün, sürekli araştırma içerisindeler. Magazin programları en çok seyredilen program durumunda, kimin eli kimin cebinde diye merak eden bir toplumuz. Haliyle bir kafede, alışveriş merkezinde "uygunsuz" pozisyonda çekilen fotoğraflar magazinsel değer taşıyacaktır.

Şahsi fikrim ve temennim ise dinamikleri yerleşmiş olgun toplumlarda olduğu gibi yasakların olmaması yönündedir.

Hocam, bak kendin söylüyorsun ÖZEL HAYAT diye, kafede alışveriş mekanında özel hayat olmaz, orası toplumun her kesimine açık, sosyal alanlardır. Yani bu gerekçe kendiliğinden ortada kalkmaktadır. O alana giden herkes çekilen mazara resminin içine girmeyi peşinen kabul edilmiş sayılır, muhakkaki kimsenin izin almadan yüzüne zoom yapmaya kanunen olmasa bile nezaketen hakkı yoktur.

Son paragrafınıza tüm kalbimle katılıyorum.

1126 Mesaj
7 Kasım 2010; 0:22:59 

Aslında bir avukat/hukukçu tanıdığı olan varsa ondan haklarımızı öğrenebiliriz!!??
Practical Photography dergisindeki makalelerden okuyup da aklımda kalan şu :
İngiltere'de özel mülk / kamuya açık alan ayrımı yapılıyor.
Örnek: Bilmem ne plaza'nın bahçesine girip de mimari çekimler yapamıyorum.
Ama eğer sokakta, caddedeysem, kimsenin özel arazisine girmemişsem, istediğim şeyi çekebiliyorum!

O zaman soru şu:Ayasofya müzesi birinin özel mülkü mü yoksa kamuya / halka ait bir mekan mı??

Hukukçu tanıdıkları olanlar varsa bir soruversinler lütfen.

Artık kullanmadıklarım : Canon T90 / Leica R4 / Mamiya RB67 + Mamiya Sekor 90 mm lens

753 Mesaj
7 Kasım 2010; 0:53:38 

quote:

Orijinalden alıntı: MIND GAMES

Aslında bir avukat/hukukçu tanıdığı olan varsa ondan haklarımızı öğrenebiliriz!!??
Practical Photography dergisindeki makalelerden okuyup da aklımda kalan şu :
İngiltere'de özel mülk / kamuya açık alan ayrımı yapılıyor.
Örnek: Bilmem ne plaza'nın bahçesine girip de mimari çekimler yapamıyorum.
Ama eğer sokakta, caddedeysem, kimsenin özel arazisine girmemişsem, istediğim şeyi çekebiliyorum!

O zaman soru şu:Ayasofya müzesi birinin özel mülkü mü yoksa kamuya / halka ait bir mekan mı??

Hukukçu tanıdıkları olanlar varsa bir soruversinler lütfen.

Türkiye'de durum şu şekilde diye biliyorum:
- Bir gerçek kişinin fotoğrafını çekmek istersen ondan izin alman gerekiyor. Eğer bu kişi 18 yaşından küçük ise ailesinden izin almak gerekli.
- Özel mülklerin içinde ya da özel mülkleri çekmek için mülkün sahibinden ya da sahibinin yazılı yetki verdiği kişiden (yönetim) izin almak gerekiyor.
- Kamuya ait mülklerde kamuya kapalı alanlarda hak sahibi kurumdan (valilik, belediye, askeriye gibi) izin almak gerekiyor.*
- Kamuya ait mülklerde kamuya açık alanlarda fotoğraf çekimi serbest.**

* Örneğin, Boğaziçi Köprüsü'nün tepesine çıkıp İstanbul panoraması çekmek.
** Örneğin, Ortaköy sahiliinden köprüyü çekmek.

252 Mesaj
7 Kasım 2010; 9:52:11 

Yer Ankara, yıl 1994 mayıs, Ankara Palas otelinin resmini çekmek için Ulusta cadde ortasındayım, elimde praktica tl-1000 ve 300 lük zoom objektif, tam 1-2 poz aldım kapıdan takım elbiseli 2 arkadaş belirdi, hoop hemşerim napıyon sen dediler, bende hocam okulda açılacak Ankaranın cumhuriyet tarihi eserlerinin resim sergisi için foto çekiyorum dedim, adamlarda bana burası özel mülk çekemezsin dediler, tamam o zaman ben bundan sonraki resimlerde yoldan geçen belediye ötübüslerini çekcem eğer mümkünse binanızın önünü perde ile kapatın kadrajımı bozuyor dedim, birbirlerine bakıp çabuk hadi 1-2 resim çekip kaybol dediler, bende anlaştık hocam deyip ayrıldım ordan, daha sonra öğrendim ki orası gerçekten yabancı devlet büyüklerinin falan misafir edildiği güvenliği yüksek bir yermiş ve hertürlü emniyet tedbiri alınırmış, herifler bana bayaa bi torpil yapmışlar yani makınamı alıp kırmamakla...

Lenovo y510p, Arslan 5008, Nex 6 Sony

44 Mesaj
7 Kasım 2010; 10:21:47 

Bende başıma gelen bir engellemeyi paylaşmak istedim, bu haziran aylarındaydık ıspartada üniversiteden mezun olmuşuz artık haliyle gitmeden şöyle üniversite bahçesini çevresini bi fotoğraflıyayım dedim arkadasta var yanımda ben arkadaşı fotoğraflıyorum falan baktım öteden beri bi güvenlikçi geliyor yanımıza, geldi "kimliklerinizi görebilirmiyim?" hayırdır dedim niye görmen gerekiyor? bide böyle iş güzarlara acayip sinir olurum tekerlerine çomak sokarım mümkün oldugu kadar neyse gösterdik öğrenci kimliğimizi "Ne iş yapıyosunuz fotoğrafçımısınız siz? neyi çekiyosunuz burda??" dedi rast gele çekiyorum öyle noldu sorunmu var dedim "amirim söyledi sizi görmüş git bi bak bakayım dedi" dedi, bende söylesene amirini kimmiş bi gidip konuşacam falan dedim kem küm etmeye başladı neymişte reklam amaçlı mı çekiyomusum yoksa kendimemi çekıyomusum..yani elimdeki kompak makine olsa hiç sorun değil "neyse uzatmayalım çekmeseniz iyi olur "dedi .. ben oralı olmadım hiç çatır çatır çektim. diyeceğim heryerde var böyle gerizekalılar akıllarınca bi iş yaptım sanıyolar,birinin işini engelleyince egoları tatmin oluyor "vay be ben neymişim nasılda engelledim adamın çekimini" diyip kendi kendilerini iyi hissediyorlar böyle hasta kafalı insanlar, birde cahiller ondan böyle oluyor, boynumda makineyle gören herkes tip tip bakıyor yok gazetecimisin yok düğünlerde çekim yapıyomusun vs..sanane kardeşim diye bagırmak gelıyor adamın suratına ya sabır diyip gidiyorum.Sizede tavsiyem biri öyle yasak falan derse hemen tamam demeyin nerde yasak ,yazıyormu veya biryerde belirtilmişmi? göstermesi lazım o zaman o kişinin, neyse hepimize yasaksız çekimler

k10d, smc 18-55 DAL

1126 Mesaj
7 Kasım 2010; 12:23:28 

"Türkiye'de durum şu şekilde diye biliyorum:
- Kamuya ait mülklerde kamuya kapalı alanlarda hak sahibi kurumdan (valilik, belediye, askeriye gibi) izin almak gerekiyor.*
- Kamuya ait mülklerde kamuya açık alanlarda fotoğraf çekimi serbest.**

* Örneğin, Boğaziçi Köprüsü'nün tepesine çıkıp İstanbul panoraması çekmek.
** Örneğin, Ortaköy sahiliinden köprüyü çekmek."

Peki bunlara karşı dava açılamıyor mu acaba! (Askeriye hariç tabi)
Bilmem ne müzesi müdürü hakkında, benim yasal ve anayasal haklarımı çiğniyor, üçayak kullanarak görüntü almamı engelliyor, sanatımı icra etmemi engelliyor falan diye??

Olay bir üst ya da daha üst mahkemelere gider, oradan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine...

Artık kullanmadıklarım : Canon T90 / Leica R4 / Mamiya RB67 + Mamiya Sekor 90 mm lens

753 Mesaj
7 Kasım 2010; 12:53:54 

quote:

Orijinalden alıntı: MIND GAMES

Peki bunlara karşı dava açılamıyor mu acaba! (Askeriye hariç tabi)
Bilmem ne müzesi müdürü hakkında, benim yasal ve anayasal haklarımı çiğniyor, üçayak kullanarak görüntü almamı engelliyor, sanatımı icra etmemi engelliyor falan diye??

Olay bir üst ya da daha üst mahkemelere gider, oradan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine...

Ne yazık ki kamu kurumunun idari amiri izin vermiyorsa yapacağınız pek bir şey yok.
Bu askeri alanı çekmek isterseniz de aynı, cami çekmek isterseniz de aynı, örenyeri çekmek isteseniz de aynı...
Mahkemeye verseniz sonuç çıkmaz, idari amir "kamu kurumu düzenini bozmak" olarak savunma yapacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hunlu -- 7 Kasım 2010; 12:58:10 >

10543 Mesaj
7 Kasım 2010; 12:59:38 

2 yunan ajanı tsk nın askier cephaneliklerinin fotolarını cekerken yakalandılar... ne oldu söylim..hiç bişi ..saldılar adamları..hatta genelkurmay başkanı bize haber verilmeliydi diye tepki göstermişti... yargı sistemimiz tam oturmamıs sanırım..

10543 Mesaj
7 Kasım 2010; 13:03:46 

quote:

Orijinalden alıntı: hunlu

Ne yazık ki kamu kurumunun idari amiri izin vermiyorsa yapacağınız pek bir şey yok.
Bu askeri alanı çekmek isterseniz de aynı, cami çekmek isterseniz de aynı, örenyeri çekmek isteseniz de aynı...
Mahkemeye verseniz sonuç çıkmaz, idari amir "kamu kurumu düzenini bozmak" olarak savunma yapacaktır.

zaten yasağı uygulayanı tutuklayacak halleri yok..en fazla yasağı haksız gösterirler ve bu da bize yasal olarak foto cekme olanağı tanır... burada foto cekmek yassah hemserim dendiğinde yassah massah yok mahkeme kararı var diyebiliriz...

mesela otoparklarda çalınan eşyalar için ne yazarlar..kaybolan esyalarınızdan işte firmamız sorumlu değildir..hala yazarlar bunuda..ama mahkeme kararıyla bu durum değişti... malınınız otoparkta calındığını kanıtlarsanız ödeme alabiliyorsunuz şirketten..

yani yassah tabelası cok da birsey ifade etmiyor..

2366 Mesaj
7 Kasım 2010; 13:41:43 

Tükmenistanda fotoğraf makinemi çıkartır kıkarmaz,nereden geldiği belli olmayan 3-4 polis üzerime çullandılar,apartopar götürdüler beni karakola 2 saat sorguya çektiler,neden çekiyorsun amaçın ne neden geldin tükmenistana makinedeki fotoğragları tek tek inceledilker,sonra bizi oraya davet eden firma yetkilisine telefon ettim geldi polislerle konuştu bir yarım saat kadar, pasaport fotokopisini aldılar firma yetkilisi imza attı bir iki yere tüm sorumluluğu üstüne aldı,bu durumda ben ne diyeceğimi bilmeden sadece mimari yapıları çekiyordum başka bir niyetim yok falan dediysemde,bize rusca konuşma dedi rusca olarak polis şefi olduğu omuzundaki bol yıldızlarda analşılan hafif çekik gözlü şahsiyet,rusca tükmenistandaki ikinci dildir,bana kıllık yapıyor aklınca,tükmen vatandaşlarının sokakta yürüken bile boynunu sertçe sağa sola çevirip bakmaya bile çekindiği bir ülkede ben fotoğraf çekmeye çalıştım .
Sonar bana anlattılar fotoğraf çekmek heryerde yasak tükmenistanda.

Türkiyede yaşayanlar halinize bin şükür edin .

Türkmenistandaki bu durum aynen kazakistandada var bazı sokak ve caddeler haricinde.

1126 Mesaj
7 Kasım 2010; 14:31:24 

Bildiğim kadarıyla, Saraylar Müzeler Genel Müdürlüğü gibi bir yer var.
Doğru adresi, doğru mercii bulup da orayı e-mail, tel, fax bombardımanına falan tutsak??
İmzalar falan toplansa??

Sonuçta, "çok sayın büyüklerimiz", bu konudaki karar alıcılar, bize şunu deseler sorun büyük ölçüde halledilmiş olacak gibi:
"Her türlü müze ve sarayda haftada yarım gün (mesela salı günleri 12.00-17.00 arası)
açık hava ve dahili mekanlarda üçayak kullanarak fotoğraf ve video çekmek serbesttir!!!"

Bu istek çok mu aşırı?? Hiç zannetmiyorum.. Maksat niyeti olsun adamlar...

Ya da bu tür yerlerin haftada 1-2 gün kapalı olduğu günler var.
Bu günlerde, randevu sistemiyle (internetten alınabilecek randevu) üçayak kullanıcılarına açık olsa!!

Bu işin acı tarafı, kapıda, gişelerin orda falan, kitapların, kocaman kocaman albümlerin, DVD'lerin satışta olması!!
Birileri girip de pek de güzel çekebiliyor yani!!!
Adamını bulan!!

110 Mesaj
7 Kasım 2010; 18:04:38 

Bende AVMlerde fotoğraf çekmemenin yasak oluşuna isyan ediyordum, makineyi alalı 1 hafta falan oluyo hevesiyle fotoğraf makinamlı çıkıyım aile, akraba gezerken fotoğraf çekiyim dedim....Girerken bişey demedi güvenlik görevlisi içeride fotoğraf çekmeye başlayınca hemen uyarıldım, tam sataşıyordum ki annem müdahale etti (tansiyon hastası olduğum ve bi o kadar da çabuk sinirlenen birisi olduğum için annem durdurdu).Ben ayrıldım bizimkilerden sonra aradım nerede olduklarını öğrendim mağazayı buldum ama bizimkiler yok ortalıkta meğer iki girişi varmış diğer tarafa geçtim hemen birisi geldi burada fotoğraf çekmek yasak dedi, annemlerle ilgilenen görevli abi "başlarım yasağınıza çocuk ailesiyle fotoğraf çekinicek (!) model çalmaya gelmiş olsa elinde koca aletle mi gezer, sen çek ya" dedi. Ya abi, abla teknolojiyi elimden geldiğince takip ediyorum dedim, küçücük makinalar bundan daha iyi fotoğraf çekebiliyo boş boş yasaklar uydurmaya gerek yok dedim ve eğlenceli alışveriş anlarını dondurmuş oldum İlgili mercilere iletilmesi üzere birisi bir dosya hazırlasın, adres-telefon ve kimlik bilgilerimizin olduğu kısım boş kalsın herkes doldurup mail ile veya direk posta ile gerekli yerlere yollasın Kavgacı asla değil ama çabuk sinenrlenen bir yapım var ciddi bi arıza çıkarabilirim şu aralar kendime hiç güvenmiyorum bu konuda

438 Mesaj
8 Kasım 2010; 14:30:56 

selamlar..
geçen sene daha bende fujifilm s1500 varken, afrodisyasta ünlü tetrapilonun hdr çalışmasını yapmak istedim.
bilirsiniz 10 cm lik sprial ayakli ufak tripotlar var. ona koydum ve autobraketing ile 3 poz alacam. bekçi 1 km
öteden koşmaya başladı. profesyonel çekim yapmak yasak diye ..
valla dedim bu makine ile beni profesyonel kategorisine koyduğun için çok teşekkür ederim dedim.
adam kaldı hönk diye

Canon G12
Citroen c3 1.4i confort
http://www.fotokritik.com/kullanici/salserol

472 Mesaj
8 Kasım 2010; 16:04:29 

Bildiğim kadarıyla müzelerde tripod yasak ama monopod serbest olması lazım. Fakat kime anlatabilirsiniz ki tripod ile monopodun farkını. Adam geliyor "ayak ile çekmek yasak" diyor. Ayak diye girdi mi konuya anlatamıyorsun tripodu monopodu.
Aslında müzeler için yasak demek de tam doğru değil. Tripodlu çekim için izin almak gerekiyor. İzin alırsanız serbest. İzin nereden alınır diye sorduğumda Belediyede İl Kültür Müdürlüğüne gidip izin almak gerektiği söylenmişti.
Tripod kullanınca yaptığınız çalışma profesyonelliğe giriyor. Yani müzeye ya da mekan sahibine göre o fotoğrafı satarak gelir elde eden birisiniz. Bu da ticarete giriyor. Tripodla pardon ayakla çekim yapmış olmakla müze içinde bir nevi dükkan açmış oluyorsunuz.

Diğer mağaza, avm türü yer ise özel mülkiyet ve adam yasak diyorsa yasaktır.Mantıksız ama haklı bir durumda adam. Boykot edip birdaha gitmeme avantajınız var sonuçta

K20D ve Mahdumları

1875 Mesaj
8 Kasım 2010; 18:26:05 

geçtiğimiz aylarda ankara keçiören de günbatımında estargon kalesini çekmek için kalenin tam karşıdaki migrosun üst katından çekim yapayım dedim. kapıdaki güvenlik görevlisi tripodu görünce fotoğraf çekip çekmeyeceğimi sordu. ben de en üst kattan çekim yapıcam diyince danışmadan izin almamı söylediler. gidip söyledim, hobi olarak mı yapıyorsun diye sordular ilk önce, evet deyince izin verdiler.. henüz kötü bir anım yok alışveriş merkezleriyle ilgili

Atatürk bahçesinde çekim yaparken bekçinin bana bir şey söylemek istediğini falan görüyordum ki, o kısım süperdi fotoğraf çekimi yasak bile olsa saçlar uzun, elinde dslr, arkada tripod falan olunca turist falan zannedip bir şey diyemedi heralde bu teorimi destekleyen şey de iki kızın gelip "hello" demesi oldu ki, orda yarıldım

sırf bu tür durumlar için bir tane canon g12 şart oldu. küçük makine zaten, kimse kolay kolay rahatsız etmez.

Sony Alpha α230, Minolta Dynax 7000i

G&L Asat Classic Tribute, Zoom G3 Stomp Box

Türbinlerden geçmek yerine şelaleden çağlayan su misali yaşamak...

472 Mesaj
8 Kasım 2010; 18:30:33 

DH formunda fotoğraf çekimine izin vermediği için boykot edilecek mekanlar diye başlık açılsın. A avm ya da mekanlar ler kendilerini o başlıkta görünce eminim birkez daha düşünecektir anlamsız yasaklamaları.

K20D ve Mahdumları

279 Mesaj
11 Kasım 2010; 15:47:55 

Ben de size ilginç bir yasak söyleyeyim.. Geçtiğimiz günlerde 29.Ekim haftasonunda Kuşadasından Fotoğraf günleri içinde bir Fotomaraton fotoğraf yarışması düzenlendi.. Belediye her türlü destek olarak bizleri ağırladı. Kuşadasını bilenler bilir, uluslararası liman vardır, limana geçmek evet yasaktı çünkü gümrüklü bir bölge orası havaalanı mantığı gibi ama limana sıfır alışveriş merkezi var marina biz yarışmacıları neredeyse içeri sokmuyorlardı, zorla soktular, fotoğraf çekerseniz makinanızı alırız dediler.. Çıkarken içerde fotoğraf çeken turistleri gördüğümü söyledim, güvenlik ne dese beğenirsiniz.. Size yasak sadece diğer herkese serbest dedi.. Nasıl yani dedim, meğer belediye ya da organizasyon izin almamış marina işletmesinden, sırf gıcıklığına yasak yani, çok sinirlendik çok..

Resmi kurumlarda ya da güvenlikle ilgili sorun teşkil eden yerlerde kontollü bir şekilde yasak olmasını normal karşılıyorum, ama onun dışında yasak olan hiç bir şeyi anlamıyorum..!!!

12244 Mesaj
11 Kasım 2010; 21:15:52 

Constantiné , sinirlenmemek elde değil hocam valla.

İzinsiz porte çekenlere falan tamamen karşıyım bende. Şahsen benim fotomun habersizce çekilip internette paylaşılmasını istemem. Ki zaten böyle bir olay olursa sergide falan yayımlanan bir foto o fotoda benimde hakkım oluyor ve mahkemeye verme gibi bir hakkım var.

O yüzden hiç bir şekilde habersiz porte fotoları çekmem, çekenide sevmem. Ama bir manzara fotoğrafı içnde caddede birsürü insanlar olursa ozaman iş başka kişisel bir fotoğraf değil çünkü.

Ne mutlu Türküm Diyene

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.719