Şimdi Ara

iPod ne kadar küçülebilir? ; iPod nano kurşun kalemden daha ince, oldukça zarif ve fonksiyonel

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
0
Favori
9.417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir gerçek varki taşınabilir MP3 çalar piyasasında iPod tartışılmaz olarak rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağlamış durumda. iPod tasarımı, yazılımsal desteği (iTunes) ve kullanıcı ara yüzü ile o kadar orjinal ve yenilikçi ki, Sony, Samsung, Kenwood gibi firmalar bu tasarımı ve kullanım şeklini örnek alan MP3 çalarlar yapmak zorunda kaldılar ve genelde piyasaya çıkan her sabit diskli MP3 çalar iPod ile karşılaştırılır oldu. Taşınabilir MP3 çalar piyasasında kullanıcıların bir ürünü almaları için belirledikleri kriterler içinde 3 yıl öncesine baktığımızda kapasite, boyut ve ağırlıktan önce gelmektekteydi.Apple , iPod ile nispeten küçük sayılabilecek bir kasada yüksek kapasiteli bir ürünü, iTunes gibi oldukça kolay bir kullanıma sahip güçlü bir yazılımla kullanıcılara sununca piyasada lider konuma geçmesi için önünde bir engel kalmadı. Günümüzde neredeyse bütün firmaların yüksek veri depolama kapasitelerine sahip ve yazılımsal olarak desteklenen MP3 çalarlarla piyasada olduklarını görüyoruz.

Son zamanlarda firmalar en fazla depolama alanını en küçük cihazda kullanıcıya sunabilme üzerinde yoğunlaşmış durumdalar. Apple, iPod mini ile bu yarışta yerini alırken Creative Zen microyla ve ya Sony NW-HD1 gibi modellerle en küçük alanda en fazla kapasite sunabilme yarışının diğer oyuncuları oldular. Fakat Apple en son geliştirdiği iPod nano ile en küçük, kullanımı rahat, fonksiyonel ve yüksek kapasiteli MP3 çaları kullanıcılara sunarak rakiplerini büyük ara fark açacağa benziyor.

Standart bir kalemden daha ince olan iPod nano, 4GB ve 2GB depolama alanlarına sahip iki farklı model ve siyah ile beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği ile geliyor. 1.5'' boyutlarında 176 x 132 pikselçözünürlüğe sahip olan cihaz AAC, Korunmuş AAC (iTunes'dan alınan müzik dosyaları için), MP3, MP3 VBR, Audible, Apple Lossless, AIFF ve WAVses formatlarını çalabildiği gibi iTunes aracılığı ile içine yüklenen resimleride gösterebilmekte. Sevdiğiniz resimleri iPod nano nun 1.5'' lik renkli ekranından istediğiniz her an görüntüleyebilirsiniz hatta müzik çalarken resimlerin ekranda otomatik olarak sıralı gösterilmesi dahi mümkün. Ayrıca iPod nano'nun yön ve komut tuşları son nesil iPodlarda olduğu gibi dokunmatik. Bellek olaraksa Samsung'un NAND Flaş bellekleri kullanılmış

83 x 24 x 8.3 mmboyutlarında ve 46,6 gram ağırlığında olan iPod nano, dahili şarj edilebilir Li-ion bataryası ile 14 saat MP3 çalabiliyor. Eğer resim gösterme modu açık ise bu süre 4 saate düşüyor. Cihazın şarjı 3 saat sürüyor istenirse 1.5 saat süren ve bataryayı %80 şarj eden hızlı şarj moduda mevcut. iPod nano'nun 2GB lık modelinin Amerika satış fiyatı 199$ iken 4GB lık modelin fiyatı 249$.

iPod nano boyut, işlev ve kapasite olarak kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilecek düzeyde. Fiyatının Amerika'da satılan 20GB kapasiteye sahip iPod lara yakın olması cazibesini biraz azaltsada kaliteli işçilik, boyut ve fonksiyonellik iPod nano yu diğer modellerden ayırıyor. Özellikle görünüme önem verenlerdenseniz cihazın çok şık bir tasarımı var.

Sayfanın Linki : http://www.apple.com/ipodnano/

• quote:

Orjinalden alıntı: Speed-Step

Fakat depolama alanı olarak mini disk kullanmasından dolayı pil ömrü biraz kısa kalıyor. Aslında bu kadar küçük bir cihazda flaş bellek kullanılması ömür, dayanıklılık ve pil ömrü açısından çok daha faydalı olabilirdi.

ipod nano zaten flash bellek kullaniyor.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: xenopain

quote:

Fakat depolama alanı olarak mini disk kullanmasından dolayı pil ömrü biraz kısa kalıyor. Aslında bu kadar küçük bir cihazda flaş bellek kullanılması ömür, dayanıklılık ve pil ömrü açısından çok daha faydalı olabilirdi.

ipod nano zaten flash bellek kullaniyor.

bu fikre nerden kapıldın merak ettim

iPod ne kadar küçülebilir? ; iPod nano kurşun kalemden daha ince, oldukça zarif ve fonksiyonel

buldugun resim fake olabilir :) bi de buraya bak bu dogrudur demiom ama
    http://pc.watch.impress.co.jp/docs/2005/0908/nano.htm

ikinci olarak esas sebep ise butun okudugum haberlerde flash disk oldugunu belirtemesi, steve jobs un (bir gecede dunyanin en buyuk flash bellek tuketicisi olduklari) ve samsungun laflari (apple buyuk bi musteri oldugu flash belleklerde icin ozel indirim uyguladiklarina dair ), ve diger mp3 ureticilerinin samsungun ipod nano icin uzun flash sattigi icin ipodun bu kadar ucuz olmasina isyan etmeleri... biraz daha ayrintili arastirma yapmani tavsiye ederim.

o microdrive in kalinligi ipod nano kadar dikkat edersen...

edit: pardon daha saglam kaynak da vereyim daha once gormediydim:P
    http://www.apple.com/ipodnano/specs.html altta flash drive diyor ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xenopain -- 10 Eylül 2005, 13:27:55 >

• boyu uzayınca tipsiz olmuş....ahh ulan nerede 3. nesil ipodlar
  • bence iyice küçülüp bi yok olsun sesi berbat çünkü

ses sonuna kadar açik olduhu halde arkadasimla rahatlikla konusuyorum daha ötesi var mi
  • @xenopain

Evet sitenin azizliğine geldim orada japoncadan ingilizceye tercümede resmi görünce olayı atlamışım. Samsun'un NAND Flaş belleklerini kullanıyor. Diski sadece boyut için bir karşılaştırma olsun diye koymuşlar oraya.

Dikkatin ve uyarın için teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speed-Step -- 10 Eylül 2005, 13:48:06 >
  • quote:

@xenopain

Evet sitenin azizliğine geldim orada japoncadan ingilizceye tercümede resmi görünce olayı atlamışım. Samsun'un NAND Flaş belleklerini kullanıyor. Diski sadece boyut için bir karşılaştırma olsun diye koymuşlar oraya.

Dikkatin ve uyarın için teşekkür ederim

muhim degil :)

Steve Jobs un basin toplantisi ve daha sonrasinda da bi ton arastirma yaptigim icin direk gozume carpti :)

ama flash kullanan bi alete gore pil suresi uzun degil harbiden... ama boyuttandir o herhalde...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xenopain -- 10 Eylül 2005, 13:56:26 >

• quote:

Orjinalden alıntı: devilmycry

bence iyice küçülüp bi yok olsun sesi berbat çünkü

ses sonuna kadar açik olduhu halde arkadasimla rahatlikla konusuyorum daha ötesi var mi

bunun icin mi ses berbat diyosun? ya da bi ton kisi ipodlarin sesi kotu derken bunu mu kastedio? bilmeyen merak eden de ipod dan cazirtili sesler gelio, baslar cikmio, muzik calmio zannediyo....

abartmayin ya - hani bangir bangir ses cikarmasi zevki kisiye gore degisir de ben bunun ses kalitesiyle alakasi oldugunu zannetmiyoru, bence gayet guzel sesi var ipodlarin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: xenopain

quote:

Orjinalden alıntı: devilmycry

bence iyice küçülüp bi yok olsun sesi berbat çünkü

bunun icin mi ses berbat diyosun? ya da bi ton kisi ipodlarin sesi kotu derken bunu mu kastedio? bilmeyen merak eden de ipod dan cazirtili sesler gelio, baslar cikmio, muzik calmio zannediyo....

abartmayin ya - hani bangir bangir ses cikarmasi zevki kisiye gore degisir de ben bunun ses kalitesiyle alakasi oldugunu zannetmiyoru, bence gayet guzel sesi var ipodlarin.

hem ses yüksekligi çok kötü hemde kalitesi çok kötü kullandik olum biliyoruz iste creative süper ama saygi duyuyorum

• bencede boyunun uzun olması biraz görünüşünü kötü etkilemiş ama adamlar tasarım konusunda liderler zaten onun sayesinde bu kadar büyük satış rakamlarına ulaştılar fiyatlarının çok yüksek olmasına rağmen
  • apple piyasanın &70 ini elinde bulunduruyormuş ipodlar gerçekten güzel bir icat ama bu onların en iyi oldugu anlamına gelmiyor.bu konuda benim sizlere önereceğim CREATİVE zen touch micro dur. mp3 player almak isteyen arkadaşların creative nin özellikle bu modeline bakmasını tavsiye ederim.
  • amerikada zen micro photo var o daha da kaliteli resmi siteyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MyStİCaL -- 11 Eylül 2005, 0:11:24 >
  • ya ipod mipod hikaye adamlar piyasayı himaye altına almışlar bravo alkış şak şak vsvs

levis puma ipod takılsın tiky olmaya çalışan tayfa

sony - creative ise gerçek müzik severin tercihi

çokmu taraflı konuştum ne
  • ufak göndermeler oldu ama bence çok ta yanlış şeyler solemedin
  • zen micro var bende şu an ama ipod nano yu da kuzenimden istedim yurtdışından ekim gibi elimde olur tahminimce. küçüklüğü tasarımı ve ufak olması benim çok hoşuma gitti. ama ses kalitesi kötü diyorsunuz içime kurt düşmedi değil şimdi...
  • Çok güzel bir aletmiş ya şu iPod Nano.. iPod almak için bahane olabilir bana.
  • arkadaşlar benden size bir bilgi...ipodun sesinin kısık olmasının nedeni avrupa sağlık standartlrına uygun hale getirmek içindir....amerikan versiyonlarında kısık ses sorunu yok...ayrıca avrupa ipodlar içinde küçük bir yazılım güncellemesi ile gideriliyor...tabii bu dediğim ipod shuffle için geçerli mi bilmiyorum...

sesi mi kötü dediniz bende uzun süreden beri düzgün bir mp3 player almaya çalışıyodum....creative in ilk çıkardıkları ürünleri bile yakından takip ettim...zen micr da geliştirilmiş olabilir ancak diğer çıkartıkkları modellerde ses kalitesinin 1. ve 2. nesil ipodlardan daha kötü olduğunu araştırmalarım sonucu buldum....ve ipod un demolarından dinlediğimde de ses kalitesi gerçekten tatmin ediciydi... sakın sizin dinlediğiniz ipoddeki müziğin kalitesi düşük yada mp3 pro olmasın?

rahatlıkla söyleyebilirmki mp3pro mp3 e göre ses kalitesini (bence) dinlenemeyecek seviyede düşürüyo....bunu acı tecrübelerle öğrendim maalesef

• O kadar da kucuk dlunca biyerlerde unuturuz yahu...!!!
  • unutma problemi olanlar için oda bir sorun aslında ama bu yavru unutulurmu yaw
    quote:

Orjinalden alıntı: grknclk

O kadar da kucuk dlunca biyerlerde unuturuz yahu...!!!
  • gayet güzel olmuş, artık almak lazım ipod...
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.