Şimdi Ara

Ev yapımı light box

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
2
Favori
20.709
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, çarşamba gününden beri üzerinde uğraştığım light box yapımım bitti. Canon konusunda yapımı paylaşıyordum şimdi tek bir konu ile bir yerde toplayayım dedim. Biraz abartı bişey oldu ama el emeği göz nuru bişey çıktı ortaya

Neden böyle bişey yaptın derseniz, fotoğraf çekeceğim bir köşem yok evde malesef. Sürekli light box ortamı yapmak be bozmak sıkıcı oluyordu. Portatif ve sağlam bişeye ihtiyacım vardı. 1 adaptör kablosundan başka kalabalığı olmayan bir light box oldu. Böyle bişey yapmak isteyenler olur belki aklında bir fikir oluşsun açısından burada paylaşmayı da uygun gördüm

2 Haziran Çarşamba...

Arkadşalar light box yapımına başladım. Kutudan falan yapacaktım da hem evde kutu bulamadım hemde görünüşüde güzel olsun diye hafif ince çıtalarla yapmaya karar verdim. Işıklandırma sisteminide değişik düşünüyorum şimdiden söylemiyeyim

Koçtaştan aldığım adını Balsa olarak tahmin ettiğim bir ağaç türünden yapılmış çıtalar. Vallaha sünger gibi çok hafif bir malzeme.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Biraz plan proje. Biraz dediğim baya düşündüm aslında. Kare mi olsun dikdörtgen mi olsun yüksekliği nasıl olsun diye ama tam bir sonuca varamadım 25m yükseklik ile başladım işe
     Ev yapımı light box

Çıtalar dediğim gbi 1 metreydi 25cm yükseklik olunca 1 çıta 4 kenara yetti.
     Ev yapımı light box

Çıtaları kağıt bant ile tutturdum, aynı hizaya gelene kadar iki ucuda güzelce zımparaladım.
     Ev yapımı light box

Ayakları kabataslak bi test edelim bakalım ölçüler nasıl olacak :)
     Ev yapımı light box

Bütün parçaların kesilmiş hali. 40X30X25 lik bir kutu olacak.
     Ev yapımı light box

Parçaları UHU Pattafix çok amaçlı yapıştırıcı ile yapıştırdım. Çok iyi oldu çokta güzel oldu

Ev yapımı light box

Ev yapımı light box

Ev yapımı light box

Ev yapımı light box

Ev yapımı light box

Ev yapımı light box

iskeletin bitmiş hali.
     Ev yapımı light box

Ev yapımı light box

3 haziranı 4 hazirana bağlayan gece

Dün yaptığım kasa kaplaması ve bu sabah yaptığım yani gece elektrik tesisatı. Çalışmalarım halen devam ediyor. Düşünüp düşünüp aklıma bişey geliyor kutuya bakarken şuda olsa güzel olur diyorum ve yine bişeyler alıyorum. Piyasa da 50-60 liraya satılıyor hemen hemen, benimkide 50 liraya falan denk geldi. En güzelide, zevk alarak yapıyorum böyle işlerle uğraşmayı sevdiğim için özen gösteriyorum yaptığım şeye.

Bugünde artık macun çekimini elektrik tesisatının sabitlenmesini ve harici elektrik tesisatını çekeceğim. Işık yetersiz kalırsa diye kutuya bitanede giriş dışında çıkış da yapacağım, o çıkışa harici ışık t akılabilecek 12 voltluk. Onun ledleride hazır proje kafamda taslak halinde ama aradığım malzemeyi nerden bulup nasıl yaparım şu anda bilmediğim için onu erteleyeceğim.

Ledler bildiğiniz led değil yani bildiğimiz ledde fabrikasyon olduğu için ışık gücü ve lümeni hepsi eşit. Seri parelel bağlama sorunu hiç olmuyor. Kendinden yapışkanlı ve hiç uğraşmadan direk yüzeye yapıştırıp lehimle tutturuluyor. Ledlerin voltajı 12volt 12 voltluk bir adaptör ile çok güzel çalışıyor. Zaten üzerinde dirençte olduğundan çok fazla abartılmadığı sürece voltaj yüksek akımlarda da çalışabiliyor.

Dünkü işlemler için malzemerim... Adaptör almadım bende zoom marka modemin adaptörü vardı onu kullanıcam. Birtane dişi soket aldım adaptör için.Yan duvarlar içinse ışığın şiddetini süzmesi açısından parşömen kağıdının dahada incesi olan milaş kağıdı aldım. Arka fon içinde bir beyaz bir mavi fon kartonu. İstediğiniz renklerden alıp koyabilirsiniz.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Şerit ledleri çalıştırmak ve yaparken denemek için önce bir elektrik kablosu yapmak lazım tabi. Aldığım dişi soketi stereo ses kablosuna lehimledim. Neden stereo ses kablosu diyorum resimde de göreceksiniz ki baya kalın ve çok damarlı bir hoparlor kablosu. Ayrıca bir tarafıda kırmızı çizgili. Şase ve poazitif ucu belli ediyor. Çok damarlı ve kalın olmasıda elektriği kayıpsız olarak iletmeyi sağlıyor. İç bağlantı ve kısa yerler içinde yine elektrik iletkenliği iyi olan zil teli kullandım.
     Ev yapımı light box
    Şerit ledimizi test ediyoruz
     Ev yapımı light box
    Adaptörümün ucu ve kendi yaptığım kablo.
     Ev yapımı light box

Ledlerimizi denedik ve hepsi çalışıyor, adaptörümüzde hazır. Ve şimdi sıra geldi artık iskeleti giydirmeye. Bu iş için 4 adet sert mukavva aldım, çizimlere başladım.

Kartonlarımız ufak tefek küçük kesimler için hazır.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Burası önemli. Sonradan farkettim bunu. Buraya düz olsun diye mukavva koyacaktım ve sonradan farkettimki çökecek ağırlık gelince. Bende hemen elimdeki çıtaları değerlendirdim ve altına böyle asimetrik bir kafes yaptımpıp üstüne ve altına mukavva kapladım çok daha sağlam oldu. Elinde bolca çıta bulunanlar daha güzel bir ızgara yapabilir elbette.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Şimdi diyeceksinizki anaa bu delikte ne buda objektif deliği. Macro çekimlerde üstten çekim rahat olsun diye hesaplanıp ölçülüp biçilip yapılmış bir delik Onda da biraz iş var gerçi biraz rütuş çekilecek oraya biraz eksiklikler belirdi dün deneme yaparken. Belkide hiç ellemem.

Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

İşte giydirme işleminden sonra sıra geldi artık ışıklandırma sisteminin planına. Yan duvarlara 27 'şer led koymaya karar verdim. Her 3 ledde bir kesim noktası var. yani bir şerit demek 3 led demek. Yan duvarda ise 9 şerit led var 9x3 => 27 led yapıyor. 2 duvar toplamı 54 led yapacak.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Üst taraf yani tavan içinde iki kademeli bir ışıklandırma sistemi kullanacağım. Birinci seri kenarlarda, ikinci seri biraz daha ortada. Hepsinin kontrolü ayrı olacak.
     Ev yapımı light box

Yine çizim ve elektrik tesisatı işlemi.En güzel nasıl olur diye yin çizim başına geçtik.
     Ev yapımı light box

Çizimden sonra dün gecenin yani sabah karşı yaptığım son işlem bu oldu. Gün ünitesinin tasarımı. Pek bişeye benzemesede şimdilik ilerleyen zamanlarda benziyecek inşallah Yukarıda da dediğim gibi her panelin ayrı anahtarı olacak. Üst tarafın 2 adet seçeneği olacak yanlardan ve ortadan diye. İstersen tamamen kapatılabilecek. Sağ ve solun ayrı ayrı olacak istersen sağda gölge bırakacaksınız isterseniz solda. Birde ön tarafta olacak o ince çıkıntının orda, orasıda ayrı olacak isterseniz sadece onu yakıp önden ışık vurdurup hafif bir loş ışıkta güzel bir obje fotoğrafı çekebileceğiz.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

İşte dün akşamüstü ve bu sabaha kadar devam ettiğim ışıklandırma ve elektrik tesisatının başlangıcı. Dün herşey hazırken, iki adet led fireverdiği için biraz daha şerit led aldım 3 edet şerit led eklendi fazladan manayla Önce tavandan başladım. Dünden önceki gece çizdiğim tavna planında değişkliğe gittim ve yine biraz çizimlerle uğraştım. En sonunda bu dizilimde karar kıldım .

Ledler kendiliğinden yapışkanlı ve 3M marka çift taraflı bant kullanılıyor. Hiç yapıştırma derdim olmadı ledleri. Hatta devre yapma derdim bile olmadı süper bişeymiş bu şerit ledler. Bide baskı devre ile uğraşsaydım sanırım 1 hafta daha sürerdi bu işlem :) Baskı devre yapmından kurtardı beni gerçekten.Neyse ledleri çizdiğim plan doğrultunsunda yapıştırdım ve sıra lehimlemeye geldi.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Lehimlendikten sonraki halleri.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Lehim için 60 wattlık kalem hayva ve yanmaz uç kullandım. Lehimi ben beceremiyorum ya diyenlere bir taktik. Mutlaka yanmaz uç alın metalik renkli oluyor, daha sonra kabloya biraz lehimsürün, baskı devreye yada lehimlenecek yüzyede biraz lehim sürün. Daha sonra kabloyu lehim yapılacak noktaya tutarak, havya ile ısıtın orayı anında erip lehimi tutacaktır. Havya ucunuz nekadar kaliteli ise okadar iyi olur lehim.

Elimde malzeme bol tabi eski bir psu vardı ve onu parçalamış kablolarınıda saklamıştım işime yarar diye. Harbidende lazım oldu dün :D 5 farklı anahtarla kontrol sağlanacağı için 5 farklı renk kullanmam gerekti kafa karışmaması için ve ilerde sorun çıkarda tamir ederkende kolaylık sağlaması açısından, Şasi içinse standart olan siyah renk kullanıldı. Boyları kısa olduğu için biraz ek yapıldı lehimle.

Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Tavanın bitmiş ve bağlantı kablolarının çekilmiş hali.

Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

ve biraz test zamanıııı
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Tavanın body 'e montajı aşamasında arka kolon kısmı biraz sıkıntı çıkarttı ama bir kablo deliği ile hemen çözdük işi.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Yukarda dün yapılan güç ünitesinin bodye montajını yaptım bi boşlukta.
     Ev yapımı light box

Ön tarafada led koyacağım demiştim ve orayada sağ ve sol olmak üzere toplam 4 şerit led konuldu. Tabi öncesinde yine çizim ve planlar vardı. Ledler yapıştırıldı lehimlendi bağlantı kabloları çekildi.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

iç taraftan beri kablo gideceğinden bir kablo deliğde al tarafa açıldı kablo için oluk açıldı ve cuk diye oturdu ön panelimizde bodye
     Ev yapımı light box

Artık yan taraflara geçebiliriz. Yan taraflar için hazır çizli planımız vardı ama onları 1'er cm öne doğru kaydırdım ve tekrardan çizim yaptım.

Çizimlerin üstüne ledler yapıştırıldıktan sonra görüntü.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
    Yan panellerin enerji hattı çekilirken...
     Ev yapımı light box

Ve test aşaması, bodoslama bütün kablolar birbirne bağlandı
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Bugünde devam edecek daha çok işi var gibi. Belki görünüşte basit duruyor gibi ama gerçekten en çok uraştıran araştırma ve çizim aşamaları. Birde güzel olsun diye uğraşıyoruz :) Bugünde sağlamlaştırma işlemlerini yapacağım, bazı yerler gözüme pek hoş gelmedi onları düzelteceğim.

Biraz parça parça oldu resimlerde komple bitsin proje ayrı bir konu açıp oraya ekleyeceğim resimleri daha düzgüncene görülür :)

İyi günler herkese....

6 haziran pazar...

Evet akadaşlar lightbox bitmiş bulunmakta büyük kısmı bitti artık. Boyası elektrik tesisatı falan filan. Bir tek geriye iç kaplaması kaldı. Onuda yarın yapacağım...

Dün aklıma gelen ve elimde adatörün tek olduğunu düşündüğüm sonrada ee ya ışık yetersiz kalırsa ya da başka bir cihaz takmak istersem ne yapacağım derken arkasındaki güç paneline birde harici 12volt çıkış eklmeye karar verdim. Birtane şaseye montajlı adaptör erkek birtanede kablolu dişi aldım.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Üst tarafın boşluğu dikkatimi çekti. Dedim taşıma sırasında falan zarar görürse biri üstüne bişey koyarsa falan yamulmasın dedim. Ortadanda destek geçiremeyeceğim için yanlara biraz destek yaptım hem bodyi hemde üst tavanı tutacak desteklyecek şekilde. Ayrıca tavan mukavvasına bir mukavva daha kestim ve birbirine yapıştırdım daha sert oldu.

Aşağıda yapıştırıcının resmi var. Bu yapıştırıcıyı kesinlikle öneriyorum. 3 marka var kaliteli, bu resimdeki, pattex birde bison diye türk markası. Bison olan en pahalısı 50lik olanı 16 lira, pattex 14 lira , bu fotodaki 10 lira. 4 lirayada varda güvenemedim. Başta pattex kullanıyordum sonradan bunu aldım bitince. Çok hızlı bir yapıştırma sağlıyor ayrıca kuvvetlide. Kesinlikle öneririm. Yapışkan sürdümi aman kurusun 1-2 gün derdi asla yok...

Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Macun çekmeye devam ettim. Kenar ve köşelerde delikler vardı oralar kapatıldı, mukavva tamamen macunla kapatılıp boyaya hazırlandı...
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Ve boyamaya başladık. Boyanın rengi pek iyi değil gibi ama evde kalan ahşap boyasını değerlendirmek ve artık para harcamamak istedim :) Önce biraz koyu sonrada sulu olmak üzere 3-4 kat boya attım.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Peki bunu nasıl taşıyacağız? Çok basit bir adet çekmece sapını kartona monte ederek Delikler önceden hazırlandı hazır delik yerden vidalama yapıldı. Boyadıktan sonra mümkün olduğunca dış kısımda iş yapmamaya çalışın iş bırakmayın boya zarar görmesin.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Boyandıktan sonra arka taraf. Macunun etkisini göreibliyoruz. Güç paneli üst resimlerde nekadar çirkin duruyordu :) Gerçi biraz zımpara sırasında macun pek düzeltilemesede sertlik ve yumuşak kenararaçısından eskisine göre güzel.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

İç elektrik tesisatının yapımına başlandı artık.
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Ve ışıkların bir kısmı açık ve kapalıyken bir iki foto çektim. iç aksamda bitsin tamaen bitecek artık :) Sandığımdan uzun sürdü. Çarşamba gecesi başladım ve bugün pazar gecesi :)

Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

Ev yapımı light box
     Ev yapımı light box

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 28 Kasım 2010; 20:32:49 >

• Like butonu istiyoruz Eline sağlık hocam bende yapıcam
  • aferin lae murad, yüksekokul okumanın faydaları
  • vay çok güzelmiş, iyi emek var
  • Ledler yeterli ışığı verebiliyor mu peki?
  • Ne işe yarayacak bu ?
  • Eline, emeğine sağlık Baya detaylı olmuş hem anlatım hem yapım aşaması.
    Bence bu kadar uğraşmaya gerek yoktu ama neyse Birşey üretmenin verdiği haz farklı bir duygu tabi.

Örnek çekimler hangi lensle yapıldı?
  • baya bi emek harcanmış gercekten güzel ama ışık biraz yetersiz gibi sanki
  • guzel çalışma. daha once el yapımı çok light box gordum ama bu kadar teknolojik olanını ilk kez gordum. genellikle bi kaç tane beyaz tasaruflu ampul kullanılıyor
    eline sağlık
     Ev yapımı light box

Adam Savage--MythBusters
  • vay be.. ev yapımı değilde, fanrika yapımı gibi.. hocam ne mezunusun sorması ayıp.. bende tek deli benim sanıyordum

edit: ayrıntılı okuyup, fotoğraflara bakamadım ama akşama filan ayrıntılarıyla bakıcam..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi photo_canon1 -- 7 Haziran 2010; 18:15:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: photo_canon1

vay be.. ev yapımı değilde, fanrika yapımı gibi.. hocam ne mezunusun sorması ayıp.. bende tek deli benim sanıyordum

edit: ayrıntılı okuyup, fotoğraflara bakamadım ama akşama filan ayrıntılarıyla bakıcam..

deli arıyorsan su soğutma/ modifiye bolumune bak.
    el yapımı neler yapılıyor.
    fan kontrolculer, ps1 ekranından 5" monitor, post makinesi lcdsinden durum ekrenı, aleminyum levha yada suntadan pc kasası.....
    bakır blokları cncde işleyip az gpu/cpu bloğu yapılmadı.
    toffi de benim gibi ordan transfer oldu buraya
    ama gerçekten guzel çalışma olmuş

• quote:

Orijinalden alıntı: jeofizikci

quote:

vay be.. ev yapımı değilde, fanrika yapımı gibi.. hocam ne mezunusun sorması ayıp.. bende tek deli benim sanıyordum

fan kontrolculer, ps1 ekranından 5" monitor, post makinesi lcdsinden durum ekrenı, aleminyum levha yada suntadan pc kasası.....

zaman, araç gereç olduktan sonra ehh birazda olmazı zorlarsa insan herşey olur.. dediklerin benim ilgi alanıma pek girmiyor ama onlaarı yapmak da büyük beceri, yetenek ister elbette..

bu arada ayrıntılarıyla inceleme fırsatım oldu.. kutuyu gerçekten çok beğendim.. yalnız ışık kaybağı olarak daha farklı seçimler yapabilirdin belki.. yada ledlerin ışığını yumuşacak etrafa daha çok yayılmamasını sağlayacak birşey de yapabilirdin ki hala da yapabilirsin..bence daha iyi olacaktır..

• Valla belkide çok az kullanırım ama gaza geldim birtanede ben yapacağım...
  • ellerinize sağlık.
    kendim yapsam ancak bu kadar sevinirdim heralde.
  • Okudukça resimlere baktıkça zevk aldım. tebrikler..
  • Mesajınız flood koruması tarafından engellenmiştir. Sebebi; 15'ten fazla alıntı yapılamaz. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız forum destekten geri bildirimde bulununuz
  • yazılımcı sen resmen donanımcı olmuşun ya.ne diyeyim verdiğin emeğe kesinlikle değmiş.
    açık ve net söyliyeyim ben bu kadar güzelini yapamazdım
  • Eline sağlık yazılımcı.
    Örnek bir çalışma olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

quote:

Orijinalden alıntı: jeofizikci

quote:

Ah hocam o modifiyeler nedir ya öyle bi özeniyorumki Başka bir donanım forumunda daha takılıyordum adam kendine CNC tezgahı yapmış çalışmaları ondan yapıyordu. Bende ilgilendim bi arala kasa modifiyesi ile ama sonradan vaz geçtim. Aşırı maddiyata dayanıyor bi zaman sonra bıraktım ya boşver dedim

Yoksa alet edeva doludur evde. Zaten 5 günlük bir çalışma oldu ve oda atölye gibiydi

aynen dediğiniz gibi sırf su soğutmaya harcadığım parayla şimdi istediğim lenslerden bi kaçını rahatlıkla alabiliyorum.
    cnc tezgahları bende gormuştum 3 servo motorlu daha cok plaxi yada devre işlemek için kullanıyorlar. tezgahın kendisi başka bsayar kontrolu için yazılan program(senin için değil tabi) başka bir olay.
    ama sizdede potansyel varmış, boyle lightbox yapmak kolay değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jeofizikci -- 8 Haziran 2010; 3:37:49 >

• yazılımcı lightbox yap ve bize sat
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.