Şimdi Ara

ASUS Crosshair IV Formula- AMD 6 Çekirdek Overclock Hava + Sıvı Azot

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.874
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uzun bir aradan sonra bir AMD sistemi test etme imkanım oldu. AMD nin 6 çekirdekli işlemcilerinin performansını merak edenlerin merakını gidermek, AMD sistemleri Overclock yapmak isteyenlere ise bir kaynak olması açısından sonuçları sizler ile paylaşıyorum...

Hava ile 4200+ frekansta stabil olarak kullanılan işlemci için voltaj ayarlarının tamanı SS lerde görülmektedir. Umarım güzel bir kaynak olur... Biraz daha uğraşılsa hava ile daha iyi sonuçlar alınır. Asıl performans testlerini Sıvı Azot ile yapatığım için hava soğutmada çok fazla üzerinde durmadım...

Sıvı Azot Testinde işlemci yüzey(potun değil) sıcaklığı -146 derece civarlarındaydı. Çoklu çekirdek desteklemeyen testlerde diğer çekirdekleri kapatarak tek çekirdek olarak test yaptım. İşlemciye göre POT çok zayıf kaldığı için çekirdek sayısı arttıkça sıcaklık da ona göre artıyor...Daha iyi bir POT olsa sonuçlar çok daha iyi olabilirdi.Buna da şükür diyelim...

Cold u olmayan bir işlemci ve anakart ile Azot testi yapmak gerçekten çok keyif verici. İşlemcinin etrafı yayla gibi olunca yalıtım da o kadar kolay oluyor...

Test Sistemi
    Anakart : Asus Crosshair IV Formula (Anakart ve İşlemci için hey (Recep KULAN) ' e çok Teşekkürler...)
    İşlemci: AMD Phenom II X6 1005T ES İşlemci (1090T BE ile özellikleri aynı)
    Ram: 2*2 Gb. DDR3 Patriot Viper 2000 Mhz CL8 Ram
    Ekran Kartı : Leadtek 6600GT ekran kartı
    PSU: Tagan Easycon XL 700W PSU
    Soğutucu: Sunbeam Core Contact Freezer

Gelelim sonuçlara;

Öncelikle Hava Testleri;

Max Frekans = 4560 Mhz...

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1228322

ASUS Crosshair IV Formula- AMD 6 Çekirdek Overclock  Hava + Sıvı Azot

4214 Mhz Stabil

Super Pi 1M

Wprime 32M

PiFast

3DMARK06 - Everest Memory

**********SIVI AZOT TESTLERİ**********

Max Frekans = 6689 Mhz...

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1228139

SuperPi 1M = 10.547 sn.

Wprime 32M = 4.266 sn.

Pifast = 17.52 sn.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagle58 -- 7 Haziran 2010; 17:15:13 >

• Eline saglık hocam güzel testler yapmışsın. X6 1005T alacak arkadaşlardan çogu 4.0Ghz dolaylarında stabilleyecek görünüyor.

Sıvı azota yorum yapmayayım ben ki sıvı azotla ilgili yaptıgım tek şey soogutucuya azot dökmek olmuştu oda bikere
  • elinize sağlık hocam çok güzel değerler. cold yapmaması çok güzelmiş. gerçi "aman kapanmasın" korkusunun tadıda bi başka oluyor
  • bu arada hocam asus un etkinliğindeki amd ile alınan skorlarıda geçmişsiniz gördüğüm kadarıyla yani tr rekoru oluyor bu değerler başka geliştiren olmadıysa o günki değerleri. siz neden katılmadınız o etkinliğe?
  • Güzel değerler Fatih, ramleri 1ghz de tutsaydın daha da yüksek efficieny yakalayabilirdin.

quote:

Orijinalden alıntı: multeci

bu arada hocam asus un etkinliğindeki amd ile alınan skorlarıda geçmişsiniz gördüğüm kadarıyla yani tr rekoru oluyor bu değerler başka geliştiren olmadıysa o günki değerleri. siz neden katılmadınız o etkinliğe?

eagle58 zaten davetliydi; fakat katılma şansı olmadı tr rekorları ise gayet hoş olmuş; sonuçta perf./mhz için deneme vakti bulmuş; bi dahakine eminim daha iyisi gelir ondan

• Iyi bir calisma olmus,anakart TR ye gelmedi sen test bile yapmisin,nerden buldun onlari arkadasim.Islemci muhendislik ornegi olmali yine de iyi sonuclar almis.
  • güzel test üstadım
    yalnız kafama takılan bir durum var
    superPI 1M de ben kıytırık 555 ile 3 çekirtek aktif iken 16 küsür sn de yapıyorum
    http://i46.tinypic.com/34ngqrl.jpg

normalde bu cpu nun biraz daha düşük değerde olması gerekmezmi

bu amd superPI de baya bir vasat
  • quote:

Orijinalden alıntı: hey

Güzel değerler Fatih, ramleri 1ghz de tutsaydın daha da yüksek efficieny yakalayabilirdin.

quote:

Orijinalden alıntı: multeci

bu arada hocam asus un etkinliğindeki amd ile alınan skorlarıda geçmişsiniz gördüğüm kadarıyla yani tr rekoru oluyor bu değerler başka geliştiren olmadıysa o günki değerleri. siz neden katılmadınız o etkinliğe?

eagle58 zaten davetliydi; fakat katılma şansı olmadı tr rekorları ise gayet hoş olmuş; sonuçta perf./mhz için deneme vakti bulmuş; bi dahakine eminim daha iyisi gelir ondan

inşallah gene öyle bi etkinlik olur birarada görürüz sizi

• @multeci Recep in de söylediği gibi Asus Overclock Etkinliği' ne davetliydim ve katılmayı çok istemiştim ama elimde olmayan sebeplerle katılamadım maalesef. İnşallah bi sonrakine...

@sergeant_sebastian SuperPi tek çekirdek performansına dayalı bir test olduğu için işlemcinin çok çekirdek olması birşey ifade etmiyor.Önemli olan yüksek frekans.Zaten teste bakarsan 1 çekirdek aktif.İşlemcinin gerçek performansını Wprime testinde görebilirsin...

@hey işlemci daha yüksek frekans için yüksek çarpan istedi. Bu durumda ramlerden kısmak zorunda kaldım. Normalde işlemci havayla bile 350 FSB üzerinde bench verebiliyor. Tabi bunda anakartın etkisi de çok büyük...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagle58 -- 7 Haziran 2010; 17:09:59 >
  • Eline sağlık üstadım süper sonuçlar bu testleri İntel işlemciler içinde yapıyormusunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Amore_slx

Eline sağlık üstadım süper sonuçlar bu testleri İntel işlemciler içinde yapıyormusunuz

Teşekkürler.

Tabiki intel işlemciler de aynı şekilde Overclock yapılıyor. Ancak genel olarak AMD işlemciler sıvı azot ile soğutulduklarında intel işlemcilere göre daha yüksek seviyede Overclock potansiyeline sahip...
  • hava soğutmayla voltajı fazla abartmadan 4 GHz de kullanılabilecek sanırım.
  • tebrikler güzel değerler, ünlü oldun :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: eagle58

@sergeant_sebastian SuperPi tek çekirdek performansına dayalı bir test olduğu için işlemcinin çok çekirdek olması birşey ifade etmiyor.Önemli olan yüksek frekans.Zaten teste bakarsan 1 çekirdek aktif.İşlemcinin gerçek performansını Wprime testinde görebilirsin...

orası öylede ne bileyim şimdi intel in en üst seviye i7 sine bakıyorsun adamlar utanmasa 1sn ye ye inecekler bizim amd ler 10 un altını görmüyor
    eskiden hep amd nin işlem gücü övülürdü 2005 li 2006 lı yıllarda
    2000mhz lik amd 2800 lik intele eş değer falan diye
  • @sergeant_sebastian performansı SuperPi ile kıyaslamak çok yanlış olur.Çoklu çekirdek desteği bile olmayan bir testin şu anda dünyada en çok kullanılan performans testi olmasıda tabi ilginç.. Yukarıda da yazdığım gibi asıl performansı Wprime ve 3DMAR06 da görebilirsin...

Ama şu da varki aynı frekansta 6 Core bir AMD, 4 Core 8 Thread bir intel i7 performansını ancak verebiliyor. İşin içine 980X gibi 6 Core 12 Thread bir işlemci girdiğinde ise aradaki fark oldukça açılıyor...

Diğer bir taraftan fiyatlara baktığında ise AMD herzaman daha uygun...
  • AMD

neyse konuyu baltalamıyalım
  • bu amdnin 8 serisi çipseti gerçekten oc konusunda bayağı iyi çıktı 4ghz artık amd içinde mümkün sağlam bir işlemci ile..ayrıca tebrikler değerler güzel..
  • Aşağıda belirtilen sisteme overclock konusunda yardıma ihtiyacım var. 4.5 ve ya 4.4 ghz için stabil değerleri paylaşabilmeniz mümkün mü?

*AMD Phenom II X6 1090T
    *Noctua NH-D14 CPU Cooler
    *ASUS Crosshair IV Formula AM3 890FX
    *HIS Ati HD5870
    *OCZ 4GB (2*2GB) KIT GOLD EDITION DDR3 1333MHZ CL9 RAM *LG Double Layer DVD-ROM
    *X2 Western Digital 32MB 500gb cavalier Black HDD RAID 0
    *Orjinal Windows 7 Ultimate 64bit TR DVD
    *Cooler Master Cosmos RC1000
    *Corsair HX850 850watt (12V:70A)
  • Cevap bekliyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: SLaYeR KiNG

Aşağıda belirtilen sisteme overclock konusunda yardıma ihtiyacım var. 4.5 ve ya 4.4 ghz için stabil değerleri paylaşabilmeniz mümkün mü?

*AMD Phenom II X6 1090T
    *Noctua NH-D14 CPU Cooler
    *ASUS Crosshair IV Formula AM3 890FX
    *HIS Ati HD5870
    *OCZ 4GB (2*2GB) KIT GOLD EDITION DDR3 1333MHZ CL9 RAM *LG Double Layer DVD-ROM
    *X2 Western Digital 32MB 500gb cavalier Black HDD RAID 0
    *Orjinal Windows 7 Ultimate 64bit TR DVD
    *Cooler Master Cosmos RC1000
    *Corsair HX850 850watt (12V:70A)

bunu ancak sen belirleyebilirsin.

1090t ile corsh. 4 formula iklisi çok az kişide var. deneme yanılma ile bulacaksın.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.