Şimdi Ara

Input Lag Testi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
3
Favori
12.253
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar , PS3 veya bilgisayarı lcd tvye bağlayıp oyun oynayan arkadaşların tercihlerini belirleyen kriter input lag denilen gecikme değerinin küçük olması. Bu ölçümün sağlıklı olarak bir cihazla nasıl test edildiğini bilmiyorum. Yabancı bir forumda bu testte Directx için yazılmış bir kronometre programı , CRT , Lcd tv kullanıldığını görüdüm. Ekran kartının Vsync özelliğini kaldırırsanız ekran kartı saniyede 60 kare/saniyeden daha yüksek kareyi ekrana basabilir. Bu programda sıfırdan sonra 3 haneli sayaç kullanılmış ve tüplü monitor ve lcd tvye aynı anda görüntü verilip fotorafları çekilmiş.

Input Lag Testi

Bu testi amatörce nasıl yaparım diye düşündüm. Directx altında bunu yazacak kadar programlama bilgim ve gerekli directx sdk ve program derleyici bende yok. Aklıma dünyanın en güzel video editörü olan Virtualdub geldi. Eğer bir tane video oluşturursam ve bu video saniyede 1000 kare olsa ve karelerin üzerine saniye ve kare değerlerini virtualdub plugini ile işlersem sonuçta çok hassas olmasa da en azından bir fikir verebilecek bir test ortamı sağlamış olurdum. Bu işler için gerekli programlar :

1. Pain.net veya irfanview veya paint gibi resim programı.
    2. Virtualdub 1.9.9http://prdownloads.sourceforge.net/virtualdub/VirtualDub-1.9.9.zip?download
    3. Virtualdub addframenumber.vdf , 0.61 filtresinin %500 font boyutlu modlu versiyonuhttp://forum.doom9.org/archive/index.php/t-114157.html
    4. Fraps 1.9D . Ücretsiz olan son sürümü 1.9D ve bence adam gibi çalışan tek versiyonu.http://majorgeeks.com/Fraps_d149.html adresinden veyahttp://sfd.doc776.org/app/43 adresinden idirilebilir.

Öncelikle tv ekranına tam oturması için 16:9 formatında iki tane 160x90 ve 320x180 piksellik siyah resmi kayıpsız olması için bitmap formatında hazırladım.
    Virtualdub klasörü içindeki plugin klasörüne addframenumber.vdf adlı filtreyi kopyaladım
    Virtualdubı açtım ve 320x180 lik resmi üzerine attım.
    Video başlığı altından Frame özelliğini 1000 olarak değiştirdim .
    Mouse ile üzerine tıklayıp CTRL+C yapıp resmi koypaladım. CTRL+V 'ye basılı tutarak yapıştırdım ve 100 kare olunca tekrar kopyaladım ve artık 100 kare olarak artıyordu. 1000 kare olunca yine aynı şeyi yapıp 60.000 karelik bir videoyu 20-30 saniye gibi çok kısa zamanda oluşturdum.
    Sese ihtiyaç olmadığı için no audio yaptım ve avi olarak sıkıştırmadan kaydettim. 9-10 gb yer tutuyor.
    Sonra bu videoyu virtualdub üzerine attım ve bu sefer filter bölümüne girip addframenumber filteri yükledim.
    Font değerini çok arttırısanız sınırdışına çktığı için hata alırsınız.
    320x180 için 350, 160x90 için 150 değeri uygun geliyor , diğer ara değerlerde zaten fark etmiyor.
    Filter ile yardım dosyası gelmediği için deneme yanılma ile sonuçları buldum.

Input Lag Testi

Bu filtre ile ekrandaki ayarları yaptım ve tekrar sıkıştırmadan avi olarak kaydettim.
    Sonra bu aviyi virtualdub üzerine atıp xvid ile 2 pass olarak sıkıştırdım. Bu sıkıştırmayı en sona en sona bırakmak istememin sebebi sıkıştırılmış videoyu tekrar sıkıştırıp ekrana kalitesiz görüntü vermeyi önlemekti. Sizin yer sorununuz varsa bu önce sıkıştırıp sonra devam edebilirsiniz.

Videoyu hazırlamış oldum fakat bir sıkıntı vardı video ekran kartım ekrana 300-350 kareden fazla basamıyordu. Bu kare/saniye değerini fraps ile görebiliyodum. Mecburen aynı işlemleri 100 kare/saniyelik video ve 320x180 ve 160x90 çözünürlükte tekrar yaparak 2 tane video hazırladım. Addframe number filterinde virgülden sonraki hane sayısını mecburen 2 ye düşürdüm. Bende crt monitör olmadığı için testte tüplü tv kullandım. Ekran kartının tvout çıkışından tüplü tvye ve vga üzerinden de lcd tvye bağladım. Tvnin fotoda titreme yapmaması için fotoğraf makinasınının enstantane değerini 50 olarak ayarladım. Alttaki fotolarda ekranın sol üstünde frapsın değerini görüyorsunuz. 100 kare olan 320x180 çözünürlükte , 200-300 civarı olan ise 160x90 piksel çözünürlüğündedir.

Soldaki tüplü tv , sağdaki lcd tvdir.
    Tüplü tvde görüntü işlenmediği için videonun zamanı daha önde gidiyor.
    Solüst köşedeki 100 değeri , Fraps tarafından gösterilen o anki ekrana verilen kare/saniye değeridir.
    00:00:XX.XX şeklindeki sayaç zamandır, 00000000XXXX şeklindeki sayaç ise o anki video karesidir. Saniyede 100 kare olduğu için zaman ile video karesi aynı değerdedir.

Input Lag Testi

Input Lag Testi

Input Lag Testi

Input Lag Testi

Input Lag Testi

Arkadaşlar bu sonuçlara kesin değer gözüyle değil de amatörce yapılmış bir test olarak bakmak daha doğru olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ender123 -- 3 Aralık 2010; 13:34:53 >

• Güzel çalışma

-LAG testi için temel kural;

A-CRT Monitör
    B-Testi yapacağınız panel(PDP veya LCD v.s)

Video sinyal verilip kronometre çalıştırılıyor ve fotoyu çekiyorsunuz!

++
  • Hakkatten güzel çalışma

tebrikler

• Güzel bir çalışma olmuş ,

Artık insanların merak ettiği ve denemekten biraz çekindiği süreci hızla halledebileceklerini gösteren yerli bir deneyim var...

Bu tür testlere girişen arkadaşlar daha çok Panel bilgilerinide verirlerdi fakat mütevaziliğinize saydı duymak bir yana yazarsanız bu başlığın devamı için bir başlangıç kelimesi olur belki...

Merakınız ve paylaşım isteğiniz için teşekkürler...

Not: Forumumuzda daha önce bu tür bir çalışma yoktu ya da ben denk gelmemişim değil mi? Yurtdışı kaynaklı çalışmaların aktarılması hariç tabi ki...
  • quote:

Orijinalden alıntı: T-una

Güzel bir çalışma olmuş ,

Artık insanların merak ettiği ve denemekten biraz çekindiği süreci hızla halledebileceklerini gösteren yerli bir deneyim var...

Bu tür testlere girişen arkadaşlar daha çok Panel bilgilerinide verirlerdi fakat mütevaziliğinize saydı duymak bir yana yazarsanız bu başlığın devamı için bir başlangıç kelimesi olur belki...

Merakınız ve paylaşım isteğiniz için teşekkürler...

Not: Forumumuzda daha önce bu tür bir çalışma yoktu ya da ben denk gelmemişim değil mi? Yurtdışı kaynaklı çalışmaların aktarılması hariç tabi ki...

T-una arkadaşım selamlar

ender123 arkadaşımızın çalışması gayet iyi zaten bir önceki mesajımda belirttim ancak başlık "input lag GENEL konu" olarak değiştirilse vede panellerin

alıntı yapıldığı kaynak ile buradan paylaşılsa çok iyi olcağını düşünüyorum.

Tabi bu benim yaklaşımım

Hemen hemen her panel başlığında mutlaka inptu lag soruluyor

• Güzel yararlı bir iş çıkarmışsın. Önceki mesajlarında bir süredir dikkatimi çekiyordu. Efendi, zeki bir arkadaş olarak kafamda yer etmiştin. Mesajlardan bile anlaşılıyor bazı şeyler...Sırası geldi söyliyeyim dedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE

Güzel yararlı bir iş çıkarmışsın. Önceki mesajlarında bir süredir dikkatimi çekiyordu. Efendi, zeki bir arkadaş olarak kafamda yer etmiştin. Mesajlardan bile anlaşılıyor bazı şeyler...Sırası geldi söyliyeyim dedim.

Aynen...

Doğru söze destek verelim...
  • Bu arada bir uyarı daha yapmak istiyorum,kimseye dalgaya düşmesin sonra

-Latency/Input-LAG testi tam bir kriter değildir!

Şöyleki Engine bütün bu işlemleri yaparken "stabil" değilse,algılama sorunu varsa(geç tepki)sistemin S/W inden kaynaklı ve hızı etkileyen
    bir sorun yine varsa gibi bir çok parametre vardır!!!!

Veya bir X marka panelde LAG testi 15ms(ortalama)çıksada,bu panelde bahsettiğim sorunlar varsa,o zaman 15ms de bu panel LAG sorunu
    çıkaracaktır!! ....yaw basıyorum gaza ama gitmiyor.... olayı olacaktır

-Dolayısıyla bu uyanık üreticiler LAG sorununu aşmak,arka yoldan dolaşarak bazı şeyleri hallettiler(TFT-LCD panellerde)
    kısaca arka yol ise;hızlandırma işlemlerinde Processor den bazı devreleri kullanmayarak/devre dışı birakarak hızı etkileyen unsurları
    elemine ederek yada pass geçerek LAG sorunu yaşatmamak prensibidir!!

Gördüğüm kadarıyla LCD ler bu konuda oldukça iyi yol katettilersede bir TN nin yanında henüz geçemiyorlar
    dolayısıyla Hard-Core Gamer lar için hala TN ler "number one" dır

-Bir diğer faktör ise Modülün RT Native değeridir;günümüzde her ne kadar bunların değerleri oldukça düştüysede 4/6/8ms G2G olarak
    yine bu değerler Sharp hariç hepside aynen "sallamadır" LGE/Phil deki 1/2/3ms ler gibi örneğin

Zaten böyle 2ms lik ama "harbi" 2ms lik bir Modül olsa LAG diye bir şey konuşulmazki

Bakınız tipik/Standard LAG değerleri çoğu panelde 100ms ve üzeridir!!!(Game Mode ta bunlar 10/20/30ms ye düşer/düşebilir!!!)
    bu değerler bazı markalarda 180ms ye kadar çıkıyor!! sadece PDP lerde bu Standard LAG değeri 5-40ms arasında olur!!!

TFT-LCD lerde 30ms altı olmaz;30-35ms lik ben ayrıca bugüne kadar Tosh ZF355 hariç hiç bir paneli bilmiyorum,yok çünkü
    40-50ms TFT-LCD lerde oldukça güzel bir değerdir!! ancak çoğu panel bunun çok üstündedir!

LAG konusunda ve tabiki ResponseTime çalışmasında Modül ana etkendir ama Processor(+Chipset) ve tabiki S/W hepsi birer kriterdir
    ve bunların hepsinin hiç sorunsuz buluşmasında ortaya güzel bir panel hızlandırma durumu çıkar,ama bugün için zor bu işler!

Modül+Engine birleşmesi hala sorunludur!!!

Kısaca bu sistem zaten sorunludur yani mevcut "pixel tabanlı"* bu klasik panel yapısının kendisi sorundur

*pixel-tabanlı;SED/FED/OLED/AMOLED/TOLED v.s gibi yeni teknolojik paneller hariç tabiki!!!

Not;bu arada çeşitli testler vardır TFT-LCD ler için ama bunları yapmanızı hiç tavsiye etmiyorum,sonra ciddi moraliniz bozulur ve kalkıp
    paneli pencereden atabilirsiniz oturun elinizdeki panelin tadini çıkarın,nasılsa 2/3 senede bir panel alınıyor!!

Bilginize++

• merhaba arkadaşlar

madem öyle buradan devam edelim diyorum

1 haziran 2010 tarihinde

USA de bir meraklı arkadaş ilginç bir inceleme yapmış bende buradan paylaşmak istedim.

Bahsi geçen arkadaş gitmiş SHARP 46LE810UN almış vede 60FPS kamera ile bir test yapmış

test şöyle

önce lag free bir tv denemiş

60FPS camerasını çalıştırmış

SF4 oyunu ile joistikte yumruk düğmesine basmış vede RYU yumruk atana kadar frameleri saymış

ilk kare "pre input" yumruk dümesine basmadan önceki an

ikinci kare "input" yumruk dümesine bastığı an

inherent doğal gecikme

vede "5" nolu karede Ryu vurmaya başlıyor "start up frame 1" diye adlandırılmış vede "9" nolu karede tamamlamış.

Input Lag Testi

bu sefer aynı işlemi LE810'da Game mode da yapmış.

ilk kare gene "pre input" yumruk dümesine basmadan önce

ikinci kare gene "input" yumruk dümesine basmış.

burada birşey açıklayayım lag free tv de 4 kare doğal gecikme olarak ilk resimde çıkmış vede input lag testleri lag fee CRT tv lere göre yapıldığı için

ikinci resimde de ,4,5,6. kareler sırası ile inherent lag(doğal gecikme) olarak adlandırmış

7. karede bildiğimiz Hdtv den kaynaklanan input lag

8. karede yumruk haretinin hareketinin başlangıcı olarak adlandırmış

Input Lag Testi

sonuç olarak :

lag free tv de "4 frame inherent lag"

Sharp 46"LE810Un de " 4 frame inherent + 1 frame input lag"

forumda genel kanı Sharp ın nerede ise lag free tv olduğu.Bunun yanı sıra enteresan bir inceleme olduğudur.

• Sharp Modüller ResponseTime değerinde dünyada en iyisidir
    Bunların standard LAG değeri 4ms/6ms dir ama fiili çalışmada böyle değildir!

Pratikte en hızlı Modül tepkisini bunlar verir!
    Ancak Engine sorunu olursa ki XS1 de bile vardır yüksek LAG!!!durum farklı olur

Sharp sistem olarak en hızlı desekte pratikte pek öyle olamıyor!!

Stabilite çok önemlidir! ancak Sharp yinede her Serisi değilse bile bu işte en iyisidir!

ANCAK RT çok düşük diyede Sharp alınmaz!!!
    Yada bir Hard-Core Gamer da bundan dolayı Sharp almıyor!!

Panel Standard çalışmada ne kadar Latency/LAG yapıyor buna bakmak lazım!!! buradan baktığımız zaman ise Sharp lar çoğu kere
    "aptal" panel oluyorlar
    Birde Renk üretim sistemi/Fleshtone problemi+Banding ve TankTrack üretim hataları ve bir türlü tutturulamayan Settings ler(prof.ISF ister
    buda sadece Canada/USA da olur) gibi genel bir takım sorunları vardır!

++
    Game Mode ise genelde bütün günümüz panellerinde artık güzel iş çıkarıyor!!!
    5/10/20ms de sorun çıkmadan(Oyuna göre değişsede veya sizin hassasiyetinize göre)paneller güzel işi götürüyor ama Standard konuma geçincede çuvallıyorlar!!
    40-180ms arasında çalışıyorlar 35/40ms LCD ler için en iyi değerdir,ama 50ms ve üstünde sorunlar başlıyor!!

+

• Arkadaşlar ,

http://www.flatpanelshd.com/focus.php?subaction=showfull&id=1229335064

http://tft.vanity.dk/inputlag.exe

adresinden sıfırdan sonra 3 hane sayan kronometreyi indirebilirsiniz.

Programcıların "timer" codları ile yazdıklarından bu sayaç programı yazmak için 2 tane farklı tip method olduğunu okudum . Bir metodla " high quality " veya "hig accuracy" sayaç yapmak mümkünmüş, sanırım bu 2 metod arasında belli bir hassasiyet oranı farkı var. Klasik test mantığı içinde 12 tane ölçüm yapmak ve en iyi ve en kötü değerleri atıp , 10 değerin ortalamasını almak bizi daha gerçekçi bir sonuca götürecektir.

• merhaba arkadaşlar

ender123 arkadaşımızın vermiş olduğu link'ten kronometreyi indirdim.

ve test yaptım.Benim yaptığım test CRT vs LCD tv yerine CRT monitör vs notbook (HP dv4000 serisi) oldu.

CRT monitörü vga portundan notbook'a bağladım.Notbook da monitör ayarlarından clonmod seçtim.
    Görüntüyü hem CRT monitörde hemde notbook da elde edince flatpanelHD kronometreyi çalıştırdım vede programı duraklatmadan foto çektim.
    Tabikide arada bir durdurup kronometreyi baştan başlatıp devam ettim.
    Daha sonra kronometreyi çalıştırdım.Fotoğraf makinam ile yaklaşık 20-30 adet fotofraf çektim vede fotoğraf makinamın en uygun modu işlem üzerinde
    deneyerek buldum.Aralarından en doğu olanlarını seçtim.

1. resimde CRT 156 ms notbook 146 ms fark=20ms
     Input Lag Testi

-----------------------
    2. resimde CRT 738 ms notbook 718 ms fark=20ms
     Input Lag Testi

-----------------------
    3. resimde CRT 359 ms notbook 349 ms fark= 10ms
     Input Lag Testi

----------------------
    4. resimde CRT 282 ms notbook 297 ms fark= 10ms
     Input Lag Testi

----------------------
    5.resimde CRT 250 ms notbook 239 ms fark= 11ms
     Input Lag Testi

SONUÇ:

vga portundan bağladığımı düşünürsek

DVI veya HDMI çıkışa sahip bir notbook ta bu fark 15ms 10ms olma ihtimali yüksektir.

diyelim ki
    HDMI çıkışlı bir notbooku HDMI portundan LCD tv bağladık vede clonmodu seçtik kronometreyi çalıştırdık.
    foto çekmeye başladık

aradaki fark 50ms çıktı ise ben bundan ortalama 10ms çıkartarak LCD tvnin gecikmesi 40ms dir diye yapmış olduğum işleme göre söyleyebilirim.

------------------------
    Ben şahsen LCD/PLAZMA tvlerin direk olarak CRT ile karşılaştırılmasını doğru bulmuyorum.

LCD/PLAZMA yüksek çözünürlüklü teknolojiye sahiptir.Şimdi benim LCD/PLAZMA yı CRT tv ye göre kıyaslama yapmam için CRT nin de yüksek

çözünürlüklü olması gerekir.Ancak CRT de HD olmayacağı için mutlaka eksik, yapılan test doğrudan sapmış olur.

Bana göre doğruya en yakın sonucu elde etmek için:

pc yi "clon mod" ile HD kabiliyetine sahip bir TN panele vede LCD/PLAZMA ye bağlayıp input lag testini yapmak.

TN panel çözünürlülük 1920x1080p

LCD/PLAZMA cözünürlülük 1920x1080p

diyelim ki yaptınız vede elde ettiğiniz fark 50ms

ben bu değerden ortalama 10ms çıkartırım

(sebep olarak da albanez ustanıdan defalarca anlattığı gibi tn paneller herzaman yapısı gereği daha hızlıdır.ortlama gecikmeleri 10ms geçmez )

vede sonuç olarak derim ki

test yapılan LCD/PLAZMA nın gecikmesi 40 ms dir.(yaklaşık sonuç)

Derseniz ki LCD/PLAZMA tv nin çözünürlülüğünü CRT nin elde edebileceği çözünürlülüğe düşürdünüz

1024x768
    vede input lag ölçümü yaptınız yinede tam doğruyu yansıtmaz.

doğru yansıtması için LCD/PLAZMA tv nin SD işleme kabiliyeti CRT kadar iyi olması gerekir

LCD/PLAZMA tv nin işide herzaman dendiği gibi hatta Albanez usta'nın açıkladığı gibi "bu panellerin işi HD dir"

HD nin işlenmesi SD ye göre daha çok zamana ihtiyaç duyulur.(tabiki ms zaman öyle dak. saat vs. değil)

işte bütün mesele budur>>>>>HD görüntünün işlenmesi ile SD görütünün işlenmesi kadar kolay olduğuna inanmıyorum

edit : bu anlattıklarıma dayanarak ne zaman bir LCD/PLAZMA vs CRT input lag testi görsem çıkan sonuçtan iyimser davranarak 5ms altını düşünürüm.
    edit : TN panellerin ortalama gecikme değerleri 20ms değil hatalı yazdığım için 10 ms olarak değiştirdim
    edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bons@i -- 15 Haziran 2010; 11:52:58 >

• Arkadaşlar ,

Bu testle alakalı olarak daha sağlıklı sonuç alabilmek ve daha hakkaniyetli bir test yapmak adına bir iki şeyi göz ardı etmememiz gerekiyor diye düşünmekteyim.

Tüplü tv veya tüplü monitörde :

Görüntü sinyalı cihaza girdikten sonra elektronik devreden geçtikten sonra ekrana gelmesinde çok az zaman geçtiği için bunu yok sayıyoruz.

Lcd monitörde :

Görüntü sinyalı yine elektronik devresinden geçip modüle geliyor , modülü buna uygun görüntüyü oluşturması zaman alıyor. Bu bir gecikme oluşturuyor.

Lcd tvde :

Görüntü elektronik devresine geliyor, software engine ile işleniyor, modüle gönderiliyor, modül buna uygun görüntüyü oluşturuken zaman geçiyor. bu durumda yine gecikmeye sebep veriyor. Katmerli gecikme var.

Şimdi bu gecikmelerin hepsine sanırım aynı gözle bakamayız. Lcd tv ayrıca daha fazla işlem yapmak zorunda kalıyor. Bu hesaplamalar istediği kadar basit algoritmalar dahi olsa anakartı üzerindeki işlemcinin 1 saat çevriminde yapabileceği hesaplama sayısı bellidir. Lcd tvde , görüntü bozuk olur, parazitli olur , interlaced olur ve ya olmaz, renk veya başka değerleri kötü olur. Lcd tv bunların hepsini bir parça da olsa iyileştirmeye çalışıyor. Öyle yada böyle bir post processing ( görüntü işleme) yapmak zorunda kalıyor.

Lcd monitöre tertemiz ve sorunsuz dijital sinyal geliyor. Alt tarafı buna uygun şekilde piksellere görüntüyü dağıtacak , çok iş değil. Tn panel olsa ne olur olmasa ne olur zaten lcd tvye göre çok avantajlı başlıyor. Tüplü tv veya monitörün gerisinde kalacaktır ama durumu lcd tv gibi değil.

Aklıma gelen birşeyi sizlerle paylaşayım. 100hz tüplü tvler varya , ilk çıktığında dikkatlice bakmış ve görüntüsünü hiç beğenmemiştim. Görüntü işlendiği için çok yapay ve pastelsi bir görüntüsü vardı. Eminim onu da bu tarz bir teste soksak görüntüyü işlediği için normal tüplü tvye göre gecikmesi olacaktır.

• merhaba ender123

niçin demiyorsun _????

ne kadar karşılaştırma testi yaparsan yap tam doğruyu yansıtmaz

gittikleri kulvar farklı anlayışları farklı

• Sayın Bonsai ,

Ama ben en başta amatörce test dedim . Ayrıca o kronometre programları yazılırken de hassasiyet sorunu oluyor. GetAbsoluteTime çok hassas değil. QueryPerformanceCounter daha hassas. Kaldıki kronometre flash.exe.

Ekran kartlarının ikinci monitör veya çıkışları için 2. bir Ramdac ünitesi bulunur. Bu 2. ramdac ünitelerinin de clock farkı vardır. Hatta bu bunu düzeltmek için reclockfilter diye program var.

http://www.videohelp.com/tools/ReClock_Directshow_Filter

Benim bilgisayarda ayıptır söylemesi Matrox ekran kartı var. Onda 2. ramdac ünitesi ile clock sorunu yok ve 2. çıkışı ile 1. çıkışı arasında senkron derdi olmadığı için teste hata payı eklemez. Bu tip testler kabaca fikir verebilir. 12 ölçüm yapıp , en iyi ve en kötü sonucu atıp kalan 10 değerin ortalamasını almak hata oranını azaltır.

• Alemin Kralları "hala" CRT Monitörler ve "TN" LCD lerdir

Üreticiler çok cart-curt ediyor,onu yaptık bunu ürettik 3D yi bilmem ne yaptık;Contrastları adeta uzaya uçurduk
    Tepkimeleri herifler utanmasalar eksilere düşürdüler ama hepsi aynen hikaye

Processor ler için;bilmem ne Engine,yok buda yetmedi PRO su veya bilmem nesi!! bunlarda aynen hikaye çıkıyor tabiki!

Yapılan video-processing için,heriflere göre hızlar adeta uçuyor kağıt üstünde!! ama pratikte tüm Motionhandling sorunları kabak gibi ortada!

Son 10 senede ne yaptılar hız konusunda diye şöyle geriye bakıyorum,yine hikaye!!!

++
    Adam boşuna kafayı işletmedi ve bu LCD lerden bir cacık olmaz dedi ve SED türü CRT tabanlı paneli ürettiler
    sonrada oturup güldüler kendilerine ve şöyle dediler aynen ......yaw elimizin altında bir şey varmış ama biz haybeye LCD MCD filan deyip
    boşa zaman harcadık........

Ama bizim LCD ciler hala uçuyor,o da ayrı bir komedi

+

• @Sn.ender123
    "ne kadar karşılaştırma testi yaparsan yap tam doğruyu yansıtmaz" dememin sebebi olayın amatörce olması değildir ki
    (bana göre pro testlerden çok az da olsa bilgi sahibi olan son kullanıcı"end user"ların yaptıkları inceleme/test vs dir.Sonuçta bende bir son kullanıcıyım + her pro tester doğruyu yansıtmıyor ki çoğunun bu işten mefaati var duygusal menfaat)
    ne kadar test yaparsan yap teknik farklardan yani eşit olmayan teknik donanımlardan dolayı tam doğru bir sonuca varılmıyor ki

sen birde program hasasiyeti+ekran kartındaki çıkış ünitelerindeki clokların uyumundan bahsetmişsin
    bende diyorum ki kabul ediyorum haklısın ancak bir şey daha var

bu test genelde konsol oyuncuları için.
    mesela ps3 ele alalım

oyun oynarken blurayden okuyor /hdd den okuyor vede burada veri geçişinde bir gecikme doğal olarak ortaya çıkıyor daha doğrusu ps3 ünün blray veya hdd den okuma hızını oyunda gecikme olarak kabul etmemiz lazım.arada bir süreç geçiyor.
    +++++
    PS3 ile tv arasında kullanılan kablonun sahip olduğu hız

Bunlarıda tutup input lag değerine eklemek gerekir.Ta ki kolda bir düğmeye basıp hareketi tv de görene kadar geçen zaman dilimine eklemeliyiz(gerçi senin ki kadar teknik olmadı ya)

@albanez usta

şu çakal üreticilerin yaptıkları

"doğruyu bulanın canı çıksın" oldu

adamlar bir başka konuda çok iyiler sanırım sen bunu gözden kaçırdın oda:

kim daha ileriye işiyecek

saygılar arkadaşlar

• Albani hocam ,

Size 2 tane sorum olacak:

1. Tepki süresi , siyahtan siyaha ölçümde 5-6 ms olarak fiziki sınıra mı dayanmış halde? Yıllardır firma oyunları hariç bir gelişme olmuyor.

2. Motion handling ve diğer işlemci + yazılım kaynaklı sorunlarda neden daha güçlü işlemci çıkarmıyorlar? Samsung , arsenal-chelsea işlemcileri arm tabanlı, samsung büyük bir arm işlemci üreticisi. Diğer firmalar için de ana kartlarında nec tabanlı işlemciler görümüştüm.

Bir önceki mesajda da yazdığım gibi 1 clock çevriminde işlemcinin yapabileceği işlem sayısı bellirdir. İşlemci bu hesaplamaları yapmakta yetmezse dar boğaz olur, takılma, kesilme olur. Forumda çoğu arkadaş 100 hz tvlerde bundan hep şikayetçi. 1800 lerde değiliz ki , bu zamanda işlemci ve hesap sorunu yaşamak çok komik. Ayrıca batarya ile çalışmıyor ki bu meretler , o kadar işlemciye batarya mı dayansın hesabına gidilsin. Payayı verirsin birisi dizayn eder sonra imal ettirirsin, gerekirse 1-2 tane lisans parası verirsin. sonuç fiyata yansır ama istenirse sorun çözülür tabi altında başka sorun yoksa.

Teşekkürler.

• 1-B2B 5/6ms de değildir aslında çok daha yüksek;ama bu değer pratikte hiç işimize yaramaz ekranda siyah açacak değiliz haliyle!

2-Daha güçlü Processor sistemi çıkaramıyorlar,ayrıca bu işin birde maliyet melesi vardır! yani dediğin gibi bunuda bir şekilde önce kağıt üstünde sonrada
    fiziki olarak yaparlar ama maliyet ve sistemin büyüklüğü/ısınması v.s v.s sorunlarıda gelecektir bu sefer,kaldıki herifler TV üretiyorlar PC değil

++
    Tosh hariç bu işte hepsi zayıf yada çok zayıf!

ANCAK bu sistem neticede pixel tabanlı bir sistemde çalıştığı için mevcut sistemle zaten yüksek hıza çıkmanız söz konusu olamıyor;sen bakma Üreticilerin
    süslü laflı Processor/Engine v.s tanımlarına,onların sadece isimleri fiyakalı yaw

Bana 35ms lik bir TFT-LCD Standard modta çalışan panel hala yapamıyorlar(ZF355 hariç)buyur buradan yak şimdi!!! üstelik bu ZF355 50Hz ile bunu süper
    başarabiliyor!! 100Hz de ihtiyaç kalmıyor ZF lerde

Samy bir kere Motionhandling özürlü yaw;neyi nasıl ürettiği hikaye dostum!!!
    Panelleri Standard modta 60-130ms de çalışıyor bu heriflerin+diğer üreticilerin,daha herifler 40/50ms ye bile düşemediler!!
    yada tek tük 50 lere düşen var ama ZF 33/35ms de

++

• insanın aklına takılmadan olmuyor

genelde G TO G değer veriliyor.

tabi albanez usta yanılmıyorsam sizde demiştiniz " bu uyanik üreticiler hangi renkten renge geçiş düşükse onu veriyorlar."

-------

ben bugün birşey daha pekiştirdim o sürekli mevzu bahis olan şu meşhur input lag değerleri artık bu olayda bir enteresan çekişme kunusu oluyor benim için.

Tek yaptığım şey işe flatpanel hd input lag testi için verilen programı çalıştırıp tekrar tekrar durdurmak oldu.
    tabi bu bir kıstas olmaz olamazda.

ortada olan şu var oda misal 50ms gibi değeri algılamaktan çok anlaya bilmek.

bu da birçeşit test dir arkadaşlar

yapmanız gereken mause tıklama hızını en hızlıya almak

daha sonra flash.exe olan programı çalıştırmak vede play tuşuna çift tıkmak

play tuşuna bir kez tıklayınca çalışıyor ikinci kez tıklayınca duruyor. Yani play tuşuna çift tıkladığımız için aynı anda durdurmaya çalışıyoruz.Böylelik le kaç ms de çalıştırıp durdurmuş oluyoruz.

Ben her denediğimde 109 ms 110ms 109ms 110ms tıklama hızına sahibim.Ve de şu ünlü test sitelerinde prof. ların testlerinde hep diyorlar ya lag free tv diye bende bu işi lag free monitorde yaptım.

herkeze mutlaka vede mutlaka tavsiye diyorum.Neden_???

benim en hızlı tıklaman 109ms olduğuna göre şidmi 109ms alsak

bir konsola adepte etsek 109ms gene 109ms olur değişmez.

yani olay ms ile adlandırılan zamanla pek alakası yok.Beni buna uyandıran 3 gün önce benim kuzen gitti ex50x aldı.Dedim ki ona boşver onu sen sürekli oyun oynayan adamsın yani şu ünlü testerların dediği gibi hardcore gamer sın.Git tosh sl733 al pişman olmaz sın.Hatta bugün gene birisine PM den sl733 de ısrar ettim ama yinede tercih meselesi.Neyse konuya gelirsek kuzen gitti maddiyatdan dolayı 40EX50x aldı.eve oturdu vede paşa paşa oyun oynuyor.
    ona sordum bana sakın yalan söyleme oraya gelirsem! senin dünyan büyük ölçüde değişir sürekli internetten soruluyor inptulag konusunda senin gözlemin nedir ex50x ün input lag değerini prof testerlar 60ms ölçmüş sen nediyorsun.

"Abicim ben birşey anlamıyorum gayet iyi hiçbir sıkıntı yok Midnigth club oynuyorum grand trusmo oynuyorum artı pes oynuyorum hiçbir sıkıntı yok.

birde ekleme yapıyor diyor ki pes hiç bukadar rahat olmamıştı."
    şimdi bizim kuzen olacak herif böyle diyince benimde ister istemez böyle bir deneme yapmaya ihitiyaç duydum.

sizde bir deneyin vede buradan bir yazın bakalım ne oluyor.

ben bundan sonra input lag değerini oyunlar için pek okadarda kaideye almıyorum sebebi yukarıda benim çift tıklama hızım 109ms ise(bu arada hatırlatmaya yapayım elimin ayarını game mod'a almadım) ben nasıl olurda 50/60/70ms gibi şeylerden etkilenirim.
    Demekki 40/50/60/70ms input lag değerine sahip tv çok iyi iken 40ms altı referans olur.Diyebilirmiyiz

hadi burdan yakın geldik mi gene albanez ustanın açılamalarına diyorduki "40/50ms iyi bir değerdir"

sonuç:
    tv leri input lag değerine bakarak yargılamadan

şu ms ne imiş onu anlamak lazım derim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.