Şimdi Ara

Computex 2010: Acer, AMD tabanlı HD netbook modeli Aspire One 521'i tanıtıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
4.535
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• AMD tabanlı netbook'ların sayısı hızla artarken, bu alanda firmanın en büyük destekçilerinden birinin Acer olduğunu görüyoruz. Ferrari One modeliyle AMD'yi netbook segmentinde aktif bir oyuncu yapan firma, ilk defa birkaç hafta önce Fransa'daki Vision etkinliğinde gösterdiği AMD tabanlı HD netbook mdoeli Aspire One 521'i, Computex 2010 fuarı kapsamında, katılımcıların beğenisine sundu.

Tasarım açısından güncel Acer modelleriyle aynı çizgide yer alan Aspire One 521, teknik özellikleriyle Intel Atom tabanlı rakiplerinden ayrılmayı başarıyor. 1024 x 600 piksel çözünürlüğünü destekleyen 10.1-inç büyüklüğünde LED-Backlit ekrana sahip olan netbook, AMD'nin düşük güç tüketimli V serisi V105 işlemcisinden güç alıyor. ATi Radeon HD 4225 entegre grafik çipiyle 1080p videoları sorunsuzca oynatabilen netbook, sahip olduğu HDMI ara birimi üzerinden görüntüleri TV ya da monitöre de aktarabiliyor.

250GB'a kadar sabit disk seçeneği ile alınabilen ve farklı bellek seçeneklerine sahip olduğu belirtilen netbook, kablosuz iletişim için 802.11n WiFi ile birlikte opsiyonel seçenekler listesinde 3G, UMTS/HSPA ve GSM/GPRS/EDGE desteği de sunuyor. Çoklu dokunmatik touchpad ile daha yüksek kullanıcı deneyiminin hedeflendiği Acer Aspire One 521, özellikle çoklu ortam yetenekleriyle öne çıkarken, fiyatı hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

• bu HD4225 benim boardumda bulunan hd4200'in türevi ise fazlasıyla o çözünürlükteki herşeye yeter ama işlemciyi bilemiyorum 1.2Ghz tek çekirdek ile nasıl bir performans sunar biraz meçhul ama genede iyi bir netbook pardon HD netbook :)
  • amd nin cpu eksitarafını gpu + ya ceviriyor hayırlısıyla bir taşınabilir de de intele rakip olsa süper olacak fıyat lar acısından
  • Atom işlemcili bir netbookla karşılaştırmalı benchmark falan yapsalarda görsek aradaki performans ve güç tüketim farkını....
  • Sonunda Atom tekeli yavaş yavaş kırılmaya başlanıyor.
    UMPC lerdeki performans eksikliği AMD ve Nvidia çözümleri ile hissedilir derecede düşecektir.
    İkinci nesil AMD çözümlerini beklemekte yarar var.
    Önümüzdeki yıl çıkacak olan Ontario'lu sistemler sanırım bu segmenti bir iki basamak daha yukarıya taşıyabilir.
  • ortalama pil omru ne kadar ?
  • Aşağıdaki linkde z560 dahil tüm tek çekirdekli atom işlemcilerinden daha iyi görünüyor işlemci.
    Yalnız tek çekirdekli atom işlemcilerin 2 Watt TDP'si varken (çift çekirdekli atomların 8 Watt) V105'in TDP'si 9 Watt...

Link
  • monitörü bari 720p yap be kardeşi yahu hd ne işe yaradı şimdi
  • HD oynatamayan Intel netbooklardan iyidir

720p panel kullanılmamasının sebebi maliyet odaklı olmasdır
  • AMD gene geç kaldı. Bari şu tablet sektörüne el atsa işin kaymağını kaçırmadan.
  • Adam akıllı bişeyler geliyor bakalım, umarım yaygınlaşma konusunda sıkıntı olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: VenomS

bu HD4225 benim boardumda bulunan hd4200'in türevi ise fazlasıyla o çözünürlükteki herşeye yeter ama işlemciyi bilemiyorum 1.2Ghz tek çekirdek ile nasıl bir performans sunar biraz meçhul ama genede iyi bir netbook pardon HD netbook :)

Netbook larda işlemci performansı önemli değil, Zaten yaptığın işin %95 i internette dolaşmak, download yapmak. 1 ghz bile yeter. Karşılaştırılması gereken şey toplam güç tüketimleri. Amd nin ezici ekran kartı üstünlüğü nedeniyle (hd4225 >>>>> gma950) %20-30 fazla güç tüketimi makul sayılabilir.
  • quote:

bu HD4225 benim boardumda bulunan hd4200'in türevi ise fazlasıyla o çözünürlükteki herşeye yeter ama işlemciyi bilemiyorum 1.2Ghz tek çekirdek ile nasıl bir performans sunar biraz meçhul ama genede iyi bir netbook pardon HD netbook :)

Valla saat hızına bakma. Her şey Atomdan iyidir. Intel'in 1.2 Ghz Celeron işlemcisi bile 1.6 Ghz Atomdan iyiyken (Hatta 1.66 olandan bile) Celeron 1.3 Ghz fark atıyorken, Atomda 2.5 Ghz yazsa bile itimat etmem. Eminim ki AMD 1.2 fark atacaktır.

Zaten yukarıdaki linke bakarsanız 1.66 Ghz Atom N280 Cinebench R10 Render testinden 564 puan alırken Amd 1.2 GHz 1034 puan almış. Çoğul testinde Atom işlemcide Hyper Threading yani sanal çift çekirdek olmasına rağmen çoklu çekirdek testinde Atom N280 818 puana çıkmasına rağmen yine de 1.2 GHz AMD yi geçemiyor. Zaten bu testler eşit şartlarda yapılmışlar. Yani yukarıdaki netbook ta DDR3 ram kullanıldığı için onun bant genişliğine olan katkısını da düşünürsek bence bütün Atomlardan hızlı olacaktır..

• intel atomlar vasat amd düşük mhz daha iyi iş çıkartıyor diye biliyorum inşallah iyi olur
  • amd intel arasında yogunluk farkı var
    misal amd sempron 1.8 ghz modelinin adı 3000 + di
    bunun anlamı
    pen 4 de ki 3.0 ghz den daha üstün demek
    amd intelden daha düşük hızda olsa da
    yogunluk farkından intel işlemcilere performans farkı atıyor
  • amd intel arasında yogunluk farkı var
    bunun anlamı
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

amd intel arasında yogunluk farkı var
    bunun anlamı

Sizin oralarda tarih ne?
    Uzun zamandan beri o "yoğunluk farkı" intel in lehine.
  • acer zaten netbook sektöründe iyi iş çıkartıyor amd tam adamını bulmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

amd intel arasında yogunluk farkı var
    bunun anlamı

Sizin oralarda tarih ne?
    Uzun zamandan beri o "yoğunluk farkı" intel in lehine.

Eheueha.. Cidden güldüm yalnız.
  • 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.