Şimdi Ara

40 + 12 m2 L şeklinde salon için acil tavsiyeleriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.885
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar, insan bir şeyi bilmeyince o kadar çok kafa karışıklığı yaşıyor ki, yardım aramaktan başka çaresi kalmıyor. Sizlerden beklentim de bu doğrultuda.

İstanbul da güzellik salonu için klimalar alacağız, yapı itibarı ile multi split vs. mümkün değil.. Odalara ayrı ayrı düşüneceğiz.. Mekan girişin üstünde ve dış cephe boydan boya açılabilir cam.. Normalde dünkü sıcakta bayağı bir esinti alıyordu.

Salon 40 m2 (yaklaşık 3,5 mx 12m) fakat direk L şeklinde bağlanan devam eden 12 m2 koridor (yaklaşık 2x6) m var. Salon ve koridorun kesiştiği L'nin köşesinde giriş kapısı var ve oradan kapı açılıp kapandıkça hava sirkülasyonu olacak.

Salonun bir ucuna (L'nin uzun kenarının yani 40 m'lik bölümün uzak köşesine) 48000 lik salon tipi klima koyarsak salon ve koridor soğutulur mu? (ya da koridor hariç sadece 40m2lik salon soğur mu?)
    48.000 klima zor bulunuyor daha düşük btu o salona yeter mi?

Yetmez ise ayrıca 15 m2 lik koridorun girişine L'nin köşesinden (kapının olduğu yerden) 9000lik duvar tipi klima ile koridor soğutmasına takviye yapmak gerekir mi?

Diğer odalara 4-5 adet 9000 lik klima gerekiyor her biri 7-10 m2.. 9000 btu duvar tipi yeterli mi?

Son olarak salon tipi klimayı kaliteli diğer odalar için az kullanacağımızdan 9000 lik klimaları ekonomik düşünüyorum. Tavsiyeleriniz ne olur? (ısıtma zaten merkezi sistem o yüzden sadece soğutma olacak)
    Şimdiden teşekkür ederim.

(resim ekleyemedim bunu denedim)

http://www.resimupload.com/ds787729076_klima.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi armutra -- 2 Haziran 2010; 22:34:14 >

• Toplam saonunuz60-70 m2 de olsa salon tipi 45 lik seriler fazlasıyla yeter.Cihazın konumu ancak yerinde tespit edilebilir.Bu konuda bir kroki ve resim verebilirseniz o konudada yardımcı olmaya çalışırız.Salon 45 lik seri için Airfel in yeni model salon tipini kesinlikle tavsiye ederim.Çok kaliteli ve şık makina.Marketlerdeki salon tipi cihazların sadece iç ünitesini bakarak aldanmayın,dış üniteleri hepsi küçük,tek fanlı.Kalite Salon 45 ler dış 2 fanlı olur,öncelikle.Bu cihaz Sogutmada 44.000 Btü,Trifaze elektrik ister.Fiyat 3500 TL civarlarında vadeli
  • slm,benim 35 m2 salon için klima ihtiyacım var.sharp 12000 inverter yetermi.invertersız 18000 yerine bunu almam avantaj sağlar mı?
  • arkadaşlar çizmeye çalıştım.. inşallah anlaşılır olmuştur.
    gri alanlar ve sarı alanlar soğutulacak (ısıtma merkezi sistem)
    gri alanlar 12x3,5 m 42 m2 gibi bir alan
    koridor kısmı 5x2 m=10 m2 + küçük bir yer de 2,5-3 m2 gibi... yani toplamda 12-13 m2

soru şu :
    1- Solda 1 numaralı salon tipi klima (mavi) tek başına gri ve sarı alanlara yeter mi?
    2- Yetmez ise 2 numaralı duvar tipi klima (mavi) ile koridora takviye mi yapılmalı..

Sayın mbirol bugün sizin yazınızı okumadan önce tesadüfen Airfel bayisi ile görüştüm ve ürünler bana bayağı tatminkar geldi. Ancak o bana "40m2 alana 48000 btu konursa orada çalışanların çok kötü etkileneceğini bunun çok güçlü kalacağını ve 48000 yerine 24000 btu luk klima tercih etmem gerektiğini" söyledi. (çizim yoktu koridorları tarif ettim "-24000-lik klimanın oraya da tek başına yeteceğini fakat o bölgede soğumanın yavaş olacağını" söyledi. Fakat keşfe gelen iklimsa yetkilisi oraya 48.000 lik Sigma önermişti.

Şimdi kaba hesaplara bakıyorum m2 x 0,5 ya da m2 x 0,4 hesapları var. Bu durumda 40 m2 için 24000 btu gerçekten yeter gibi duruyor.. Airfel bayi ayrıca "oraya 48000 koyarsam aşırı rahatsız etmesi haricinde 2 kat elektirik sarfiyatı olacağını" da söyledi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi armutra -- 2 Haziran 2010; 23:56:10 >

• Güzellik salonu kuaför berber tarzı işletme alanları soğutma için özellikle çok risk taşıyan alanlardır.İçerde insanların sürekli dolaşması olsun kullanılan saç kurutma makinları vs olsun ciddi manada soğutmayı zorlaştıran etkenlerdir.Özellikle her yönü cam olması çok daha büyük bir etkendir.Size bir örnekle anlatayım.Normal şartlarda 40 metrekareye kadar yeterli olan 18.000 Btu luk bir klima 25 metrekare bi kuaförde hiçbir etken gösterememişti.Bizzat şahit oldum.Önünde duran insan tabiki rahatsız olacak salon tipi bir cihaz fanı diğerlerinden farklı ve üfleme mesafesi yüksek bir cihaz fakat koyma alanınıza göre biraz yükseğe koyarsanız ve flaplarıda yukarı alırsanız rahatlıkla soğutma sağlayabilirsiniz.Ben oraya 48.000 Btu öneririm.Normal günlerde düşük fan seviyesinde çalıştırırsınz diğer zamanlarda fan seviyesini artırıp çözüm sağlarsınız.Yanlız bir etken daha var 48.000 Btu luk klimalar
    3 fazlıdır(380 volt).Normal şebeke elektriği ile çalışmaz.TEK i çağırıp tesisat çektirmek zorundasınız.Muhtemelen binada vardır ordan bi elektrik çekerler.24.000 Btu luklar 220 ile çalışır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eina -- 3 Haziran 2010; 9:03:46 >

• 35 m2 ye 12 lik inv.de olsa olmaz. kesinlikle 18 lik altı makina düşünmeyin.Klasik düz cihazda Airfel Turkuaz veya Artful u mutlaka inceleyin.Çok kaliteli ve uygun fiyatlı ürün.Fiyat+performans+kalite 5 yıldız.
    quote:

Orijinalden alıntı: cevatt

slm,benim 35 m2 salon için klima ihtiyacım var.sharp 12000 inverter yetermi.invertersız 18000 yerine bunu almam avantaj sağlar mı?
  • Sayın eina çok teşekkür ederim. Özellikle salon olduğunu yazma sebebim, tecrübelerle bu tip bir değerlendirmeye ihtiyacımdandı. Şu 3 faz olayını da ilk defa duyuyorum. Uyarınız için sağolun, çok önemli bir ayrıntı.

Resimden inceleme imkanı bulabilen bir arkadaş oldu mu acaba? Bu bilgiler doğrultusunda 48.000 lik klima resimdeki sarı bölgeleri de etkiler mi? Yoksa başka bir klima ile desteklemek mi gerekir?

Bir de 5-6 ila 10-11 m2lik odalara ekonomik klimalar arıyordum ancak ses mevzu çok aklıma takıldı sessiz ve ekonomik model önerileriniz neler olur? 7000 lik beko/arçelik klimalar var 400 lira civarı.
    6-8 m2ye yeter mi bunlar ve ses durumu nedir?

• Öncelikle eina nında yazdığı gibi sizin için gerekli olan kapasitenin hesabı alana göre değil ısı yüklerine göre ,yani fönler,yıkamada kullanılan sıcak su,kişi sayısını göz önüne alınca kesinlikle tecrübelerle sabittir 45 lik seri salon tipi cihaz.Konulacak yer bence kapıdan girişte sağ köşeye köşeli 45 derece duracak şekilde olmalı.

Trifaze yani sanayi elektriği konusuna gelinde,eğer elektrik aboneliğiniz trifaze değilse bile mutlaka trifaze aboneliğe geçmeniz şart.Monofaze ile o kadar klima,fön,spot vesaire zaten yolda kalırsınız.Bunun size maliyeti 1000-1500 TL aralığındadır ve bu konu inanın klimadan daha önemli.Kliamyı aldınız diyelim 24 lük,elektrik yetmeyince klima ne işe yaracak ki.Bu konuya lütfen önem verin.Klima olarakta Airfel salon 45 çok güzel.Hem fiyat hemde kalite !!!
    quote:

Orijinalden alıntı: armutra

Sayın eina çok teşekkür ederim. Özellikle salon olduğunu yazma sebebim, tecrübelerle bu tip bir değerlendirmeye ihtiyacımdandı. Şu 3 faz olayını da ilk defa duyuyorum. Uyarınız için sağolun, çok önemli bir ayrıntı.

Resimden inceleme imkanı bulabilen bir arkadaş oldu mu acaba? Bu bilgiler doğrultusunda 48.000 lik klima resimdeki sarı bölgeleri de etkiler mi? Yoksa başka bir klima ile desteklemek mi gerekir?

Bir de 5-6 ila 10-11 m2lik odalara ekonomik klimalar arıyordum ancak ses mevzu çok aklıma takıldı sessiz ve ekonomik model önerileriniz neler olur? 7000 lik beko/arçelik klimalar var 400 lira civarı.
    6-8 m2ye yeter mi bunlar ve ses durumu nedir?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.