Şimdi Ara

Computex 2010: AMD işlemcili cep telefonu xpPhone'da fuarın katılımcıları arasında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
24
Cevap
0
Favori
5.221
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Computex 2010 fuarı kapsamında katılımcıların beğenisine sunulan en dikkat çekici ürünlerden biri de ilk detaylarına daha önceki haberlerimizde yer verdiğimiz xpPhone. Çin merkezli In Technology firması tarafından geliştirilen cihaz, akıllı telefon, GPS ve dizüstü bilgisayar özelliklerini tek yapıda buluşturan dünyanın ilk cihazı olarak tanımlanıyor. 175 x 84 x 25.5mm boyutlarında ve 345 gram ağırlığında olan xpPhone, geleneksel telefon tasarımlarıyla karşılaştırıldığında bir hayli büyük kalıyor. Ancak xpPhone'u farklı kılan sahip olduğu donanım alt yapısı ve güç özellikleri. Zira satılmakta olan akıllı telefonların tamamına yakını ile kıyaslandığında AMD'nin x86 tabanlı Geode LX/CS5536 işlemcisini kullanan cihaz, bu sayede Windows XP çalıştırabiliyor. Kızaklı QWERTY tuş takımına sahip olan ve iki elle kullanmak için tasarlanan cihaz, dilendiği takdirde Windows, dilendiği takdirde ise akıllı telefon özellikleri için geliştirilen kullanıcı ara birimiyle kullanılabiliyor.

512MB ve 1GB olmak üzere iki farklı bellek ile 8GB, 16GB ve 32GB olmak üzere üç farklı kapasite seçeneğine sahip olan xpPhone, işletim sistemi olarak Windows Embedded Standart 2009 ile geliyor. Kablosuz iletişim için WiFi, Bluetooth 2.0+EDR ve GPS özellikleriyle donatılan cihazda, 3G üzerinden kullanım için SIM slotuna da sahip. 4.8-inç büyüklüğünde ve 800 x 480 piksel çözünürlüğünde 16.7 milyon renkli 16:9 ekrana sahip olan cihaz,HDMI slotu ile görüntüleri HDTV'lere ve monitörlere de aktarabiliyor. Çok fonksiyonlu yapısı ile dikkat çeken xpPhone için cevabı en çok merak edilen sorulardan birisi de pil ömrü olsa gerek. Firmanın yaptığı açıklamaya göre xpPhone, 5 saate kadar konuşma, 5 güne kadar video oynatma ve gerçek yaşam koşullarında 7 saate kadar konuşma süresi vaad ediyor. Kısa bir süre önce Çin'de satışa sunulan ve şu an tüm stokları bitmiş olan xpPhone'un Avrupa'da da satışa sunulacağı belirtilirken, daha gelişmiş özelliklere sahip ikinci jenerasyonu için de çalışmaların başladığı bildirildi.

• BİRAZ BÜYÜK DEHİLMİ
  • galiba bir cok bilgisayar parcasi ozel olarak uretilmis anakart uzerine takilmis.. daha sonra bunlar kasalandirilmis.. Yani esasen telefondan biraz daha fazla bilgisayar olmus ama boyutu kuculmus.. Yani bizim netbooklarin kucultulmus versiyonu gibi dusunmek gerek... sadece icinde harddisk yok.. onun yerine farkli bir arabirim kullanan bellek modulu var..
  • biraz buyukce seneey yenısnı cıkarırlar normal telefon boyutunda olur. zaten mobıl cıhazlar kuculecegıne buyuyor bkz iphone-ipad :)
  • quote:

Firmanın yaptığı açıklamaya göre xpPhone, 5 saate kadar konuşma, 5 güne kadar video oynatma ve gerçek yaşam koşullarında 7 saate kadar konuşma süresi vaad ediyor.

5 güne kadar video oynatma, o bekleme süresi olmasin?
  • quote:

Kızaklı QWERTY tuş takımına sahip olan ve iki elle kullanmak için tasarlanan cihaz..

yorumsuz

quote:

daha gelişmiş özelliklere sahip ikinci jenerasyonu için de çalışmaların başladığı

isabetli bir karar
  • çok gereksiz gibi duruyor.. yani hiçbir kategoriye sokamadım ondanmıdır acaba bilmiyorum..
  • Bu şekilde de kullanılabilir denilebilecek ve sadece fuar için üretilmiş sanırım, felaket dizayn, işletim sistemi olarak XP, mobile için ne kadar verimli bilemiyorum.
  • Az daha büyük olsaydı al sana netbook.
  • x86 işlemciden başka ilgi çeken bişey görmedim :(
  • cepte taşınabilen bir netbook olmuş belki pantolon cebine sığmaz ama ceket cebine sığar eğer telefonu sürekli elinde taşıyan tiplerden değilseniz bence o kadarda sıkıntı yaratmaz.
  • tekrar baktımda cihazın numerik klavye cihazın boyutunu çok etkilemiş eğer o olmasıydı cihaz o kadarda uzun olmazdı zaten eni htc ile aynı bide klavye genel olarak berbat tasarlanmış maose sağ tarafta olmalıydı enter tuşu o kadar büyük olmamalıydı belki enter tuşu küçük olaydı mouse alanı ile birletştirilip touce patd bile monte edile bilitdi ikisinin toplamı çok geniş bir alan galiba bilerek öyle yapmışlar bi sonraki model iyi satsın diye....
  • x86 tabanlı Windows XP daha ne olsun. Birazda ufaltabilirseler. Kim uğreşır Windows mobile veya Symbian la.
  • Devekuşu gibi olmuş. Ne deve ne kuş.
  • resmen takoz başka birsey değil ,ceptelefonu değil ev telefonu gibi :D
  • valla ne deyeyim oldukça iyi bi cıhaz kullanmak isterdim doğrusu. Gezgin işadamlarının mobil bankacılık vs işlerine çok yarar.
  • cihazın büyük olması gayet normal telefondan daha çok netbook ları hedef alıyor ama tasarımı kaba olmuş sanırım ön yüzünü boydan boya kaplayan bir ekranı olsa daha hoş olurdu oda herhalde 2 jenerasayona
  • Gerçekten alınası cihaz olmuş, ekran çözünürlüğü 1024x768 olsa, 1 tane de usb girişi, netbook'a falan gerek bırakmazmış.
  • neyse varlığından haberimiz oldu ya,tanımış olduk
  • telefon işlemcisi neylerine yetmiyorda amd takıyorlar.

Yakında telefonlardada amd-intel çatışması çıkacak gibi
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.