Şimdi Ara

Usb'den Formatta hal.dll hatası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
23.765
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Samgung N150 model netbookumu windows 7'den XP'ye çevirmek istedim.USB'ye xp'yi yükledim fakat netbooka format atmaya başladığımda;

1.gui mode setup windows xp,continue setup + start xp
    2.txt mode setup windows xp,never unplug usb drive until after logon

Bunlar geldi 1.yi seçtiğimde

"windows root\system32\hal.dll
    yukarıdaki dosyanın bir kopyasını yeniden yükleyin" diye hata aldım ardından 2.yi seçtim ve windows kura başladım formatı attım windows kurmak için yeniden başlattığında bilgisayarın açılışında yine hal.dll eksik diyor.

normal açmak istediğimde ise,

Windows bir bilgisayar disk donanım yapılandırması sorunu nedeniyle başlatılamadı.
    Seçili önyükleme disketinden okunamadı ön yükleme yolunu ve disk donanımını gözden geçirin.
    Ek bilgi için donanım disk yapılandırması hakkındaki Windows belgelerine ve donanım elkitaplarına bakın.

ne yapmam gerekiyor?lütfen yardım edin..yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

• simdi oncelikle txt mod ile ilk kuruluma baslayip ilk restartta gui mod demeniz lazim. secimler karisirsa sorun olabilir. birde baska bir yontem deneyin belki dosyayi eksik atiyor olabilir program hangisi ile kurulum yapiyorsaniz artik. ama ben multiboot gibi birsey hatirliyorum en son kullandigim o idi direk baslatmak icin bir tusa basiniz geliyordu sanirim gui modu falan yoktu . bir deneyeyim size buradan haber veririm.
  • dediğiniz gibi önce txt mode ile başlatıyorum formata başlıyor.daha sonra 15 sn içinde kapanacaktır yazısı gelip pc resetlenince gui modunu seçiyorum hal.dll hatası veriyor.
  • http://shiftdelete.net/usb-bellekten-xp-yuklemek-windows-xp-kurulumu_10303-s8.html

ben bu yolu kullandim. tek farklilik kaynagi gosterdiginiz zaman size degisiklik yapayim mi diye sordugu yerde ben iptal dedim (duz xp gibi olsun diye)
    sonrasinda bi daha sormadi herhangi birsey. bi deneyin umarim isinize yarar
  • bende burdan yapmıştım.ama bu sorun çıktı :( sanmıyorum ama acaba sorun xp cd'sinden kaynaklı olabilir mi?
  • bende simdi bir deniyorum denedikten sonra size haber veririm.
  • Bende sorun yok. dedigim gibi ben azicik farkli yaptim belkide ondan calisiyor. su an kurulum bitmek uzere xp icin.
  • çok teşekkür ederim ilginiz için.sorun bende mi bilmiyorum yazılanların hepsini adım adım yaptım ama :(
    bir de açıkcası pek vakıf değilim bu konulara ve sizin yaptığınız değişikliği anlayamadım :s
  • bakin ben size anlatayim siz uygulayin. oncelikle bu islemleri kesinlikle bir xp makinede yapin. win7 yada vista olmadik yerde dur hatasi verdirebiliyor
    ikincisi yapacaginiz makineye xp cdsinin icindeki tum dosyalari masaustunde xp diye bir klasore kopyalayin. (boylece dosya bozuklugu varmi ogrenmis oluruz)
    sonra flashdiskinizi makineye takin
    programi daha once verdigim adresten indirin masaustune bir klasorede onu atin.
    sonra bu klasor icindeki USB_MultiBoot_10.cmd dosyasını calistirin
    size bir ekran getirecek enter diyerek gecin. sonraki ekranda H tusuna basin. Hp usb disk format tool acilacaktir. sonra ben burada mesela 2gb dan buyuk usb disk kullandigim icin ntfs formatlamistim. quick format atmadan direk formatladim. sonra close dedikten sonra komut satirinda birseyler gelecek. komut satirinda once 1 e basip daha once masaustune kopyaladiginiz xp icerigini gosterin.
    sonra komut satirinda 2 ye basin ve usb belleginizi gosterin.burada karsiniza ufak bir pencere cikacak buradaki pencereye iptal diyin.
    sonra komut satirinda 3 e basin ve xp nin dosyalari kopyalanmaya baslayacaktir. yerden kazanmak icin ekstra dosyalari yuklemek icin ufak bir kutucuk cikaracak 15 minute (15 dakikaya yakin alabilir istiyormusunuz diye soracak) evet e tiklayip dosyalarin kopyalanmasini bekleyin. en sonunda bir tusa basin cikacak. tusa bastiginiz zaman pencere kapanacak. makinenizi restart edin
    Bundan sonrasi biostan ayarlama yapmak. netbook unuzun tam neresindedir bilemiyorum ama boot sekmesi kesinlikle vardir. boot sekmesinde usb-hdd yi ilk siraya alin. sonrada biosunuzu kaydedip cikin. tekrar basladiginda usb diskten okumaya baslayacaktir. orada ilk olan secenegi secin kurulum baslayacaktir.
    umarim yardimci olabilmisimdir.

• Yanlış hatırlamıyorsam eğer, HDD 2 bölümse hal.dll hatası veriyordu.Bunun için verilerinizi harici bi hddye yedekleyip hddnizi tek bölüm haline getirin.kurulum bittikten sonra bi program yardımıyla hdd yi tekrar 2ye bölebilirsiniz.
    Yanlış bilgi verdiysem affola
  • hal.dll hatasını bende 2 farklı durumda verdi birtanesi hdd 2 bolumdu ben sadece c yi formatladım ikinci kısıma hiç dokunmadım bundan dolayı verdi digeri ise hdd yi komple sildim sıfır sistem kurdum sistem açıldıktan sonra direk flash diski çıkardım restart ettim bu durumda vardi bu ikisinede dikkat etmende fayda var
  • ben de bugün samsung n150me xp kurmaya çalıştım..
    bana geldiği halinde windows 7 starter yüklüydü..
    hdd 3 parçaya bölünmüştü
    c: de recovery files
    d: ilk hdd
    e: ikinci hdd idi..

ilk kurulum denememde sadece d:'ye format attım..
    ve hal.dll hatasını aldım..

şu an bütün hdd.leri sildim.. sadece c: var..
    tekrar kurulum dosyalarını yüklüyorum..
    umarım problem hallolur..
    teşekkürler..

• bende en ufak bir problem yok :D neden bilmiyorum ama 5gb diski 4 ve 1 olarak boldum ve denedim bu durumlar nedeniyle sorunum yok...
  • aradaşım sorun açık mı açık net . kullandığın cd yle (veya flash la ) daha önce format attınmı ?
  • Merhaba
    Sorunum bu konu ile alakalı olduğu için başka bir başlık açmak istemedim.
    Usb bellekten format işlemi yapıyorum.
    Ancak kaç kere denediysem hal.dll hatası aldım. en sonunda araştırırken bu foruma rastladım.
    Format atmaya çalıştığım notebook ta hdd bölümlenmiş durumda. muhtemelen hatayı bu nedenle alıyorum. ancak şu an d diskini silmeme imkan yok çünkü yedeklemedim formata başlarken. şimdi formata başlamış durumdayken nasıl geri dönüp D diskini yedekleyebilirim. bir yolunu bilen var mı?
    ya da ben bu formatı nasıl tamamlarım?
    usb belleğe hal.dll dosyasını eklemem işe yarar mı?
    acil yardımınızı bekliyorum
    çok teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: azref

Merhaba
    Sorunum bu konu ile alakalı olduğu için başka bir başlık açmak istemedim.
    Usb bellekten format işlemi yapıyorum.
    Ancak kaç kere denediysem hal.dll hatası aldım. en sonunda araştırırken bu foruma rastladım.
    Format atmaya çalıştığım notebook ta hdd bölümlenmiş durumda. muhtemelen hatayı bu nedenle alıyorum. ancak şu an d diskini silmeme imkan yok çünkü yedeklemedim formata başlarken. şimdi formata başlamış durumdayken nasıl geri dönüp D diskini yedekleyebilirim. bir yolunu bilen var mı?
    ya da ben bu formatı nasıl tamamlarım?
    usb belleğe hal.dll dosyasını eklemem işe yarar mı?
    acil yardımınızı bekliyorum
    çok teşekkür ederim.

Aynen arkadaşın dediği gibi..
    Sorun Hdd nin bölünmesi ile ilgili..
    Bende aynı sorunu yaşadım ne yaptıysam olmadı...
    Sistem yedeği olan bölünmüş taraf dahil tüm Harddiski formatlayıp tekrar böldüm ve kurulum oldu..
    Tabi bu arada olan sistem yedeğime oldu.. Olsun boza boza kapıyoruz herşeyi..
    Bu arada hal.dll dosyasını flash belleğe kopyalayıp denemiştim ama olmamaştı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mentese44 -- 6 Ekim 2010; 10:17:10 >

• peki recovery kısmını silmeden harddiski nasıl tek bölüm haline getirebiliriz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hardgodzi -- 16 Ekim 2010; 17:51:23 >
  • Arkadaşın üstteki mesajda dediği gibi; USB den Xp kurulumunda başlangıçta hal.dll hatası alan arkadaşlar, sorun kullandığınız programda. Win To Flash programını kullanarak yapıyordum ve sistem sürekli yanlış kuruluyordu tam kafayı yiyecekken sorunun bu programda olduğunu öğrendim 2. aşamada text mode ve GUI mode seçeneklerinde GUI mode u seçerek devam ediyorsunuz text mode seçtiğinnizde hal.dll hatası alıyorsunuz çünkü win to flash sistem dosyalarını eksik kaydediyor.

Kullanmanız gereken program winsetupfromusb isimli program. Özellikle Xp kurulumunda kullanmanız saatlerinizi ciddi manada kurtaracaktır

ilgili link:

http://www.msfn.org/board/topic/120444-how-to-install-windows-from-usb-winsetupfromusb-with-gui/

• Arkadaşlar bende packard bell netbook var ve usbden xp atmak istedim.Daha sonra hal.dll hatası verdi .Menüleri karıştırırken netbook vısta arayüzüyle açıldı.Bana fabrika ayarlarına dönmek istiyormusunuz diye başlıklar gösterdi.Bende onayladım ve ilk aldığım günkü tertemiz xp kavuşdum.Usb ile uğraşmaya gerek yokmuş.Sanırsam hatayıda bu yüzden verdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sioux

Arkadaşın üstteki mesajda dediği gibi; USB den Xp kurulumunda başlangıçta hal.dll hatası alan arkadaşlar, sorun kullandığınız programda. Win To Flash programını kullanarak yapıyordum ve sistem sürekli yanlış kuruluyordu tam kafayı yiyecekken sorunun bu programda olduğunu öğrendim 2. aşamada text mode ve GUI mode seçeneklerinde GUI mode u seçerek devam ediyorsunuz text mode seçtiğinnizde hal.dll hatası alıyorsunuz çünkü win to flash sistem dosyalarını eksik kaydediyor.

Kullanmanız gereken program winsetupfromusb isimli program. Özellikle Xp kurulumunda kullanmanız saatlerinizi ciddi manada kurtaracaktır

ilgili link:

http://www.msfn.org/board/topic/120444-how-to-install-windows-from-usb-winsetupfromusb-with-gui/

arkadaşım ilgin için teşekkürler.bu programı nasıl kullanacağız sen denedin ve xp sorunsuz yüklendimi?
    harddiski tek bölüm haline getirmek istemiyorum çünkü recovery bölümü var.bu bölümümün silinmesini istemiyorum.bu program işe yararsa çok iyi olur.programı nasıl kullanacağımızı anlatırsan çok sevinirim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.