Şimdi Ara

Tilgin ve Port Forwarding

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
48.155
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tilgin'de Port yönlendirmeyi usülünce becerebilen arkadaşlar yeni fibercilere yardımcı olabilir mi? Ben öncelikle uPNP özelliğini denemek istedim, yönetim menülerinden uPNP bölümüne ulaşamadım. Hatta PS3'üm yönlendiricimin uPNP özelliği olmadığını söyledi.

İkinci şans olarak kolayca ulaşılabilen Port Forwarding bölümünü deneneyim dedim. Tanımlı Template'lerde paylaşım programları yer almadığı için en alttaki Custom bölümüne Emule ve Torrent için resimde görünen portları ekledim. Source IP için 0.0.0.0, destination için programların kurulu olduğu makinenin IP'sini ve programlarda tanımlı olan portları girdim. Yine de portları test ettiğimde açık olarak göremedim veya ilgili programlarda düşük ID almak gibi sıkıntılarla karşı karşıya kaldım.

Ezcümle Tilgin yönlendiricilerde Port yönlendirmeyi ve varsa uPNP özelliğini aktif hale getirmeyi bir arkardaş detaylıca anlatabilir mi?

• ben superonline'dan destek alarak yaptım. Modeme uzaktan erişip istediğim portları kendileri açtılar. Tilgin ve Port Forwarding
  • Destination : Any
    Source : alt ağ ip adreiniz

böyle deneyin bir de.
  • port forwarding kısmında destination diye bir yer göremedim ben, port açmayı başarabilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
  • arkadaşlar modem arayüzünden bir ss aldım. Emule için tcp 4662 ve udp 4672 portlarını açmak istiyorum. Resimdeki gibi yaptım ama olmadı. Nereye ne yazmam lazım yardımcı olabilir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: celep84

arkadaşlar modem arayüzünden bir ss aldım. Emule için tcp 4662 ve udp 4672 portlarını açmak istiyorum. Resimdeki gibi yaptım ama olmadı. Nereye ne yazmam lazım yardımcı olabilir misiniz?

Öncelikle port forwarding için tanımladığnıız herhangi bir ayar varsa hepsini silin.
    Yeni bir tane oluşturun ve
    Source ip address kısmını ve Source netmask adresini olduğu gibi bırakın hiç bir şey yazmayın.
    Dest. Ip adress kısmına dahili içsel ipnizi yazın. İpnizi kendiniz elle ağ bağlantılarına ekleyin ki her modem resetlendiğinde ipnin değiştini varsayarsak bu şekilde her defasında bu ipyi değiştirmek zorunda da kalmazsınız.
    Örneğin benim içsel ip adresim 192.168.1.225
    Daha sonra tcp ve udp için emule ve uttorent için kullandığınız portların başlangıç ve bitiş değerlerini yazın. TCP yi yazınca Apply basın. UDP yazınca Apply basın. Değerler sizin verdiğiniz screenshotdaki hale gelince yukarıda seçeneklerden "Save Settings" e tıklayın.
    Hepsi bu kadar.
    Daha sonra Utorrent den portunuzun açık olup olmadığını kontrol edin.

• Hiçbir şey değiştirmedim. İlk resimde göründüğü gibi Source Any, Netmask Any, Destination ilgili bilgisayarın IP adresi olarak duruyor. Bir kaç kez Save'e bastım ve Port Forwarding testi başarılı geçti. Sorun bizim beceriksizliğimiz değil, modemin dengesizliğiymiş sanırım.
  • çok sağolun arkadaşlari ben de anlattığınız şekilde yapınca high id alabildim.

bu arada emule'de 10mbit için seçebileceğimiz bir ayar (bağlantı altındaki sihirbaz kısmında) yok sanırım. Önceden 2 mbit'e göre ayarlıydı. Siz nasıl bir değer girdiniz download/upload için?
  • emule kullanmıyorum :) Ama utorrentin upload hızını en fazla 240 kb gordum 50 mbit hız ile. Ama genel olarak 100 kbı geçmiyor upload. Anlamış degilim :(
    Aynı ayarlar ile ADSL 8mit ile olması gereken upload hızını gorebılıyordum. Ama SOL de utorrent ile malesef 5mit upload hiç bir şekilde göremedim. Enteresan şekilde speedtest.net de acılmıyor bende. TURK TELEKOM up sitesinden hız testi yaptıgımda upload hızım 3.4 mbps gorunuyor. Utorrent kullanan arkadasların konuyla alakalı yorumlarını beklıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loveco2001 -- 31 Mayıs 2010; 21:25:44 >
  • ben port ile ilgili herhangi bir ayar yapmadan önce utorrent kullandım, eklediğim dosyalar oldukça popüler dosyalardı lost, heroes gibi diziler. aynı anda 8 tane download yapıyordu ve 4 mb/saniye hız gördüm. bağlantım 100 mbitlik ancak bu hızlara ulaştığımda hız testinde 100 mbit sonuç alıyordum. Şu anda 30-50 arası bir sonuç çıkıyor genelde. daha az kaynak olan dizilerde de yine 2-2,5 mblarla download yaptım.

tekrar söyleyeyim ki utorrent için hiçbir ayar yapmamıştım, port da açmamıştım modeme o zaman. bence ulaşılan max. hızlar daha ziyade indirmek istediğimiz dosyaların popülaritesi ile ilgili.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celep84 -- 1 Haziran 2010; 19:37:56 >
  • Port acik degildir ondan....

quote:

Orijinalden alıntı: loveco2001

emule kullanmıyorum :) Ama utorrentin upload hızını en fazla 240 kb gordum 50 mbit hız ile. Ama genel olarak 100 kbı geçmiyor upload. Anlamış degilim :(
    Aynı ayarlar ile ADSL 8mit ile olması gereken upload hızını gorebılıyordum. Ama SOL de utorrent ile malesef 5mit upload hiç bir şekilde göremedim. Enteresan şekilde speedtest.net de acılmıyor bende. TURK TELEKOM up sitesinden hız testi yaptıgımda upload hızım 3.4 mbps gorunuyor. Utorrent kullanan arkadasların konuyla alakalı yorumlarını beklıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: maranello

Port acik degildir ondan....

quote:

Orijinalden alıntı: loveco2001

emule kullanmıyorum :) Ama utorrentin upload hızını en fazla 240 kb gordum 50 mbit hız ile. Ama genel olarak 100 kbı geçmiyor upload. Anlamış degilim :(

açık olmayan port hangisi acaba?
    Utorrent port testini sorunsuzca geçiyor.

Modemde port forwarding ayarlarını yukarıda belirttiğim gibi yaptım ve port testinden sorunsuzca geçiyor utorrent.

• bende aynı modemden kullanmaya başladım

ben ayarları yapabilirim de modemin sayfasınsa nasıl giricem bi link verebilirmisiniz
  • Arkadaşlar tilgin modemle port açmayı nasıl yapabiliriz
  • Ben de yeni superonline aboneliğimle Tilgin HG1311C router/AP aldım.
    PS3 Media Server diye bir program var, laptoptan PS3'me video stream ediyor.
    5001 portunu kullanıyor. Bu portu yukarıda bahsedilen şekilde açtım Tilgin'de.
    Yani source ip/port'u 0.0.0.0 bırakıp, dest olarak benim laptop'ın 192.168.1.x IP'sini girdim.
    PS3'yi de tilgin networkune bağladım wireless. Ama gene de PS3 Media Server, PS3
    ile bağlantı kuramıyor. utorrent ise hiç bir ayar yapmadan çalışmıştı.
    Eski wireless AP'i kullanıdığımda da çalışıyor. Dolayısıyla Tilgin'in blokladığı kesin gibi.
    Fikri olan var mı?

Bu arada bu router'a 192.168.1.1'den bağlanıyorsunuz. Superonline ile gelmişse
    user/pass olarak admin/superonline'dır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nsical -- 30 Haziran 2010; 10:57:09 >
  • arkadaşlar mrb,geçen hafta 10 mbt superonline fiber net e abone oldum ama torrentte beklediğim werimi alamıyorum.müşteri hizmetlerini arayıp bunu sölediğmde,torrent hızını arttırmak için açılması gerken portları öğrenin bize söleyin biz hallederiz gibi bişy sölediler.hangi portları açtırmam gerkiyo? ve download hızımı arttırmak için başka yapabilceğim neler war yardımcı olursanız sevinirim
  • ne işe yarar bu port forwarding
  • Arkadaşlar benim bilgisayarda outlook 2007 var. Mail ayarlarını yaptım mailler geliyor ama gönderemiyorum sanırım problem 25. portmuş 25. portu modem den açma imkanı varmı tılgın marka modeme sahibim.
  • Arkadaşlar, evimde 2 bilgisayar var.

1. 1.Bilgisayar modemin bağlı olduğu bilgisayar kendi içsel ip si var dns ayarlarıda opendns ayarlı ama youtube a girmiyor.

2. 2.Bilgisayar da networke bağlı kendi içsel ipsi var dns ayarları opendns ayarlı ama heryere şıkır şıkır giriyor.

Sorum 1. Bilgisayar neden böyle bir problem çıkarıyor? Sorunu nasıl çözebilirim?

Modem Tilgin HG 1311 İşletim Sistemi Win7 64Bit

Teşekkürler.
  • ben açtım böle oldu normal mi ??????????????[simage][/simage]

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.