Şimdi Ara

Cumhuriyet Altını üzerindeki tarih

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
36.453
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • önemi var arkadaşlar eski altın daha ucuz oluyor. deneyin görün.
  • Cumhuriyet altını 24 ayar olarak işlenmiyor. 22 ayar oluyor sanırım gümüş koyuyorlar bu da onun daha sert olmasnı sağlıyor.. Herkesin dediği gibi birkaç ytl'den daha fazla fark olmasın kazıklanma tanıdık kuyumcuya git her zaman..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zuko

quote:

Orijinalden alıntı: hunter06

quote:

Orijinalden alıntı: Profesyonel.tr

quote:

Orijinalden alıntı: Bay Ozan

dün aldığın altını bozdursanda aynı geçen sene aldığın altını bozdursanda aynı fiyat örneğin dün 90 tl ye aldın bugün 88 liraya bozdu geçen sene 70 liraya aldın bugün bozdurmak istedin 88 lira alırsın yani fazla önemi yok diye biliyorum ama seninki biraz eski bi sorun olur mu bilmem.altın fiyatları o günkü değere göre alınır ve satılır

hunter06 kuyumcu sanırım eski tarihin önemli olmadığını söyledi sonuçta 7 gram. Altın Altındır

evet baba mesleğini devam ettiriyorum

tekrar edeyim insanlar bu konuda yanlış biliyor , 7 gram geldiği sürece üstündeki altın olmayan kulbu ile birlikte tahmini 7.10 civarı geldiği sürece isterse 1950
    tarihli olsun isterse 2015 FARK YOKTUR (bozdururken )

siz alırken yeni altını biraz fark ödersiniz bu fark (tam altında 2 tl) merkez bankasına gider baskı parası adı altında merkez bankası işçilik alır baskı yetkisi sadece merkez bankasındadır

Hocam yeni tarihten kastınız içinde bulunduğumuz yıl yeni oluyor, eskilerin hepsi eski oluyor değil mi? O 2 lira fark son tarihliden alınıyor ama mesela 2 yıllık ile 3 yıllık arasında fark yok satın alırken de?

evet sadece içinde bulunulan yıl , gerisi ister 1960 olsun ister 2014 fark yok
  • Merhaba arkadaşlar bu altınların üzerindeki tarih önemli mi ? benim elimde 1990 tarihli Cumhuriyet Altını var . Satış - Alım neye göre belirleniyor 2010 ile arasındaki fark nedir yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Profesyonel.tr -- 21 Mayıs 2010; 18:21:40 >

• Orada gördüğün tarih altının üretim tarihi diyebiliriz, yani işlenme tarihidir. Bir öneminin oldğunu zannetmiyorm tabi tarihi eser değilse.. Gramajlarda bir değişiklik yapılmadığı sürece fiyatında da bir değişiklik olmaz.
  • Altın altındır.
  • Cumhuriyet Altını gramı 20 sene önce de aynı mıydı ? ve Satarken yeni tarih ile eski tarih arasında kaç TL oynama yapar 10 TL filan fark eder mi ? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim
  • Cumhuriyet altını 7,2 gramlık bir altın olması lazım. Gramının değiştiğini zannetmiyorum, değişmişse de çoook öncelerden değişmiştir.. sanırım 22 ayarlık bir altın yani %91 gibi bir altın oranı var geri kalan maddesi bakır ya da gümüştür. Saf altın olsaydı kimyasal bir değişime uğraması çok zor olurdu ama bu halde belki çok az bir değer kaybı olabilir o da olsa olsa 10-20 liradır bence.. Yinede bir bilene sormak lazım yok mu kapalı çarşı esnafı
  • Tarih ne kadar yeniyse o kadar iyidir.Eski altın daha ucuza gider.
  • birkaç tl fark eder biraz ucuza gidiyor
  • Bugün saat 17:00 itibari ile 383 TL verdim , internette ki fiyatlar 400 TL den aşağı değil. Altının 2010 dan hiç bir farkı yok sadece tarihi 1990 gramı daha mı düşük acaba diye şüpheleniyorum, tarihine hiç dikkat etmemiştim yarın yeni tarihle değiştirmeye gidicem bakalım kabul edecek mi ?

-Altın 7 gram ise gramı 55 TL ye satmış oluyor .
    -Piyasalar 59 TL olarak gösteriyor.
    -22 ayar ve 24 ayarın gramı daha farklı galiba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Profesyonel.tr -- 21 Mayıs 2010; 20:58:12 >
  • Dostum yeni tarihli ve eski tarihli altınların fiyatları farklı. Çünkü işçilik adı altında altının eritilmesi ve yeniden dökülmesi gibi birçok işlem için çok cüz'i bir miktar alınıyor. 1-2 veya 3 lira (3'ten fazla vermeyin sakın) gibi bir kesinti oluyor genelde..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sæm

Dostum yeni tarihli ve eski tarihli altınların fiyatları farklı. Çünkü işçilik adı altında altının eritilmesi ve yeniden dökülmesi gibi birçok işlem için çok cüz'i bir miktar alınıyor. 1-2 veya 3 lira (3'ten fazla vermeyin sakın) gibi bir kesinti oluyor genelde..

Sizce 20 yıldır Cumhuriyet Altının gramı 7 gram aynı olabilir mi ?
    Daha önce daha mı düşüktü acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ThoRiuM

Cumhuriyet altını 24 ayar olarak işlenmiyor. 22 ayar oluyor sanırım gümüş koyuyorlar bu da onun daha sert olmasnı sağlıyor.. Herkesin dediği gibi birkaç ytl'den daha fazla fark olmasın kazıklanma tanıdık kuyumcuya git her zaman..

Haklısınız ilk defa girdiğim yerle böyle bir sorunla karşılaşıyorum ..

http://www.altinfiyat.net

Bu sitede altın 404 TL ben eski tarihli altını 383 TL ye aldım . Bu farkın neden olabileceğini merak ediyorum. Fark az değil 21 TL . Ben mi kuyumcuyu kazıkladım kuyumcu mu beni kazıkladı anlamadım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Profesyonel.tr -- 21 Mayıs 2010; 21:10:55 >
  • Sanırım siz cumhuriyet altını değil tam altın almışsınız. Başka bir açıklama getiremiyorum. Cumhuriyet altını, ata lira ya da reşat altını olarak da geçiyor tam altından biraz daha pahalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThoRiuM -- 21 Mayıs 2010; 23:07:52 >
  •  Cumhuriyet Altını üzerindeki tarih

Altın yukarıdaki resimlerin aynısı galiba haklısınız Cumhuriyet altını değil Tam Altın almışım ama aralarında görüntü olarak hiç fark yok , yarın satan kişiyle tekrar görüşmeli yardımlarınız için çok teşekkürler
  • quote:

Altın yukarıdaki resimlerin aynısı galiba haklısınız Cumhuriyet altını değil Tam Altın almışım ama aralarında görüntü olarak hiç fark yok , yarın satan kişiyle tekrar görüşmeli yardımlarınız için çok teşekkürler

bu altın ziynet lirası diye geçer 7 gramdır 4 adet ufak ( çeyrek) altına denktir tarihin önemi yoktur siz alırken hangisini ucuz verirlerse onu alın
    siz satarken yani bozdururken 2010 tarihlide olsa 1980 tarihlide olsa fark etmez 7 gram altın üzerinden işlem görür çok aşınmış gramından yitirmiş kadar eski olmadıkça bozdurma fiyatı aynıdır 380-385 civarına bozdurursunuz
  • cumhuriyet altını diğer adıyla ata lirası diye tabir edilen altın daha küçük ve kalın olandır 7,20 gramdır

edit : ankara içinde altın almak veya bozdurmak isteyenlere yardımcı olabilirim 0312 435 91 98 ferhat pm de atabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hunter06 -- 21 Mayıs 2010; 21:55:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hunter06

quote:

bu altın ziynet lirası diye geçer 7 gramdır 4 adet ufak ( çeyrek) altına denktir tarihin önemi yoktur siz alırken hangisini ucuz verirlerse onu alın
    siz satarken yani bozdururken 2010 tarihlide olsa 1980 tarihlide olsa fark etmez 7 gram altın üzerinden işlem görür çok aşınmış gramından yitirmiş kadar eski olmadıkça bozdurma fiyatı aynıdır 380-385 civarına bozdurursunuz

24 Ayar Altın Fiyatı 60,08
    22 Ayar Altın Fiyatı 54,80

Çok teşekkürler sanırım ben Tam altını 24 ayar üzerinden hesaplamışım 22 ayar 7 gram tam altın 383 TL yapıyor. Ama 24 ayar daha farklı 420 TL yapıyor fiyat farkının tarih yüzünden olacağını düşünüyordum yanılmışım. Aldığım fiyat doğruymuş meğer. Eski tarihli altınların gramından şüpheleniyordum neyse sorun çözüldü daha önce altınla pek aram iyi olmadığı için saf altın gramından hesaplama yapmışım. Kuyumcudan Cumhuriyet Altını istedim bana tam altın vermiş meğer . Sanırım Cumhuriyet Altını pek satılan bir altın değil toplumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Profesyonel.tr -- 21 Mayıs 2010; 21:57:06 >
  • arkadaşlar altın ile ilgili sorularınız için her zaman pm atabilirsiniz
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.