Şimdi Ara

Sapphire, Radeon HD 5970 4GB modelinin iki farklı versiyonunu hazırladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
3.475
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Ekran kartı üretiminde AMD-ATi'nin önde gelen iş ortaklarından biri olan Sapphire, ilk defa CeBIT 2010 fuarında gösterdiği ve geçtiğimiz günlerde resmiyete kavuşturduğu 4GB bellekli Radeon HD 5970 modelini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Firma tarafından endüstrinin en hızlı grafik kartı olarak lanse edilen yüksek performans odaklı yeni modelin iki farklı versiyonu olacağı açıklandı ki bunlardan biri düz model diğer ise hız aşırtmalı TOXIC Edition olacak.

Tasarım anlamında benzer özelliklere sahip olan iki model arasındaki temel farkı GPU hızı belirliyor zira düz model 850MHz'de çalışırken, TOXIC Edition ise 900MHz'de görev yapıyor. Tabii GPU hızındaki bu farklılık kartların güç tüketim değerlerine de yansımış durumda. Bekleme durumunda 60 Watt civarında güç çeken kartlar, yük altında ise sırasıyla 350 Watt ve 370 Watt seviyesinde güç tüketiyorlar. 3200x paralel işlem birimine ve 2x 256-bit bellek veri yolu desteğine sahip olan DirectX 11 destekli her iki yeni modelin de 4GB bellek kapasitesi sayesinde özellikle yüksek çözünürlükteki Eyefinity denemelerinde mevcut modellere kıyasla ciddi anlamda daha hızlı olacakları da Sapphire tarafından özellikle belirtiliyor.

Soğutma için Arctic Cooling'in üç fanlı özel bir soğutucusuna yer verilen ekran kartlarında, iki adet 8-pin PCIe güç konnektöründen besleniyorlar. Bellek hızı 4800MHz olarak belirlenen DirectX 11 destekli yeni modeller, ikinci bir kartla Crossfire X kurulumuna da olanak tanıyorlar. Yüksek tanımlı video oynatabilen ve üzerlerinde bir adet Mini DisplayPort ile iki adet DVI konnektörüne yer verilen kartların önümüzdeki günlerde satışa sunulması bekleniyor.

• Her fırsatta aynı şeyi mi söylüyorum ne ? Dx11' in (Windows 7 ile birlikte) çıkış sebebi daha az enerji tüketimi ile daha fazla performans değil miydi ? Bunlar günden güne elektrik süpürgelerine yaklaşıyorlar.
  • Ama iyi övünülür bununla , geçen sene arkadaşımın 2GB 9600GT sini g92 512 GTS ile tokat manyagı yapmıştım , dumur olmuştu

Bu kartı kullanacak adamın minimum 750W toplam güç verebilen , 650W 12V gücü olan Psu ile kullanması gerek. 370W ne demek oha !
  • 370W gayet normal ne varki bunda, adamlar 5870 hızına çıkarmışlar aleti yani kısaca 2x5870 gibi birşey olmuş direk olarak. Gayette süper olmuş..

Tabi bu kart Türkiyeye gelmez o ayrı..

quote:

Orijinalden alıntı: hedevilcate

Dx11' in (Windows 7 ile birlikte) çıkış sebebi daha az enerji tüketimi ile daha fazla performans değil miydi ?

Böyle saçma bir fikre nereden kapıldın bilmiyorum ama öyle birşey yok.
  • Kapılmışım gidiyorum ben. Ara sıra böyle saçmalarım işte...
    Forumdan okumuştum, iddia etmiyorum, mantıklı da gelmişti. Şu tabloya göre, tesselationu da hesaba katarsak daha az enerji ile daha fazla performans alınmış olmuyor mu ?
    Sapphire, Radeon HD 5970 4GB modelinin iki farklı versiyonunu hazırladı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Process64 -- 19 Mayıs 2010; 14:44:04 >
  • Masaüstü watt tüketimi kaç bunun ? Yük altında 370 watt Nvidia göre çok iyi bu özellikte ekran kartıyla Ati eyefinity teknolojisi manyak olurdu :D
  • bakalım bu durumda asus un ares 5870x2 si ne yapacak
  • işte bundan iki tane sipariş vermek lazım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

bu kartın 4GB rami ne işe yarıyor ki, 2GB neyine yetmez sanki...

Eyefinity içindir hocam. Yoksa öyle yani...
  • quote:

Orijinalden alıntı: siLahsz

Masaüstü watt tüketimi kaç bunun ?

FX57 yazmış zaten;

quote:

Orijinalden alıntı: fx57

Bekleme durumunda 60 Watt civarında güç çeken kartlar

-------------------

quote:

2gb zaten 4 değil, 2+2 şeklinde sonuç olarak 2 oluyor. 4gb demelerinin sebebi her zamanki gibi pazarlama saçmalığı.

• novabilgisayarın sitesinde var ama stoklarda yok olarak görünüyor yani nova getirir büyük ihtimalle
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiesTorN

quote:

Masaüstü watt tüketimi kaç bunun ?

FX57 yazmış zaten;

quote:

Orijinalden alıntı: fx57

Bekleme durumunda 60 Watt civarında güç çeken kartlar

-------------------

quote:

2gb zaten 4 değil, 2+2 şeklinde sonuç olarak 2 oluyor. 4gb demelerinin sebebi her zamanki gibi pazarlama saçmalığı.

yersen yani

• quote:

Orijinalden alıntı: alito

bakalım bu durumda asus un ares 5870x2 si ne yapacak

Ares de 2*8 pin ve 1 tane 6 pin güç girişi var. Bu karttan bile fazla güce ihtiyaç duyabiliyor. Ares in VRM güç tasarımında daha fazla faz var, daha özelleşmiş bir model. Ayrıca çok büyük bir bakır soğutucusu var.
    Toxic referans tasarımın 2*8pin lik olan overclocklanmış bir hali.
  • parası bol olupta sokağa atacaklar için kaçırılmıyacak kart türü bunlar çünkü ne hikmetse böyle aşırı ses getiren kartlar alınıyor ama daha sonra çoğu zaman 1 ayı geçmeden 2 .nci el oarak satılmaya çalışılıyor yada daha alt model akrtlarla takas+nakit olarak düşünülüyor şuanki 5*** seileri gibi aynı
  • quote:

watt

Tablodaki bana değerler yanlış geldi.5750 yük altın 245 watt değil bazıları abartı olmuş cubuklar daha doğru
    Tablodaki bana değerler yanlış geldi.5750 yük altın 245 watt değil yük altında 86 watt sadece. bazıları abartı olmuş mavi cubuklar daha doğru
  • 370Watt gayet normal miş beyler, tasdik aldık ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi artenis -- 20 Mayıs 2010; 3:24:12 >
  • quote:

quote:

watt

Tablodaki bana değerler yanlış geldi.5750 yük altın 245 watt değil bazıları abartı olmuş cubuklar daha doğru
    Tablodaki bana değerler yanlış geldi.5750 yük altın 245 watt değil yük altında 86 watt sadece. bazıları abartı olmuş mavi cubuklar daha doğru

Toplam sistemin çektiği değerler onlar.
    Kırmızı çubuklar yük altındaki değerler, mavi çubuklar ise boşta harcadığı değerler.

• Fan tasarımlarına hasta kaldım.
  • Faturadan göçmek ve 913634861 tane extra monitör almak için ideal bir kart :D
  • en azında eyefinity almayın ayrıca tek Gpuda dx 11 geçişinde kayıp %50 lerdeydi sanırsam bunda düşürmedirlerse dx 10 kart gibi sayın nvidia da böle bi kayıp yok (en iyi yanı)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.