- x
KEDİ BAKIMI ZOR MUDUR?SOKAK KEDİSİ
66 Cevap12802 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Mayıs 2010; 12:42:38 

Arkadaşlar bende sultan papağanı var çok tatlı ona yazın eşde alıcam ancak sahibinden sitesinde veya facebook grupları var sahipsiz yavru kedileri ücretsiz veriyorlar ancak korkularım var.Mesela sultan papağanı oraya buraya sıçıyor en kötüsü heryer toz,tüy oluyor ailem biraz tepkili acaba kedilerin ne gibi bakım zorlukları var çok tüy dökerler mi?Evde dolaşmasına izin vermem evden sadece 1-2 odaya girebilir ancak dışarı çıkarıp gezdiririm sahilde vs. yani bakımı zormudur?Sultan papağanımı günde 2-3 kez 5-10 dk. dışarı çıkarırım.2-3 günde bir yemini suyunu koyarım sessiz sakin oturur kedilerde böylemidir dışkı eğitimi vermek zormudur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oranj001 -- 18 Mayıs 2010; 12:43:41 >

Uzaklaştırılmış
18 Mayıs 2010; 12:51:22 

http://www.sokakkedisi.net/fayda.asp

güzel bir site buldum herşey yazıyor burda

1163 Mesaj
18 Mayıs 2010; 12:55:59 

feci tüy döküyolar ablam besliyor tavsiye etmem +koltukları halıları tırmalamasıda cabası

S.S.S

.- Evet benim

3355 Mesaj
18 Mayıs 2010; 12:57:22 

Kedi öyle papağana falan benzemez.Hele hele aynı evde papağan varsa emin ol kedi onu birşekilde yakalar,öldürür.Birkere aşısını vs. yaptırmalısın,sokağa çıkarırsan eve parazit getirir onun içinde aşı var.Mama almalısın yoksa hergün yemekle vs. uğraşırsın evide berbat eder.15 günde bir kumunu değiştirip almalısın paketi 8-15 tl arası.Odaları kapatsan bile çıkmak için akşama kadara bağarır miyavlar,gecede çıkmak için bağırır uyutmaz hayvanada işkence olur.Yani ilk önce bunları kabul etmen lazım,kediyi papağan gibi kafese koyamazsın.Özgür ruhlu bir hayvan sokağa çıkarırsan hep çıkmak ister,1 odaya hapsedersen odayı haşat eder.Bir kedi sahibi olarak yazdım.Bakımı kolaydır ama bazı şeylere dikkat etmen gerekir.Açıkta yiyecek kalmaması lazım oynar.Canlı çiçek varsa topraklarıyla oynar.Herşeyle oynar.Ama seversen çok mutlu olursun çok tatlılar.

Şimdi gördüm,2-3 günde bir mama koyamazsın,zaten bitirir onu,çok fazla koyarsanda karınca vs. gelir sorun olur.Tavsiyem gerçekten seviyorsan al,bir heves olsun diye değil,çünkü eve alıştıktalarında birdaha dışarda yaşamaları çok zorlaşıyor.Tüğ konusuda tüğüne göre değişir,sokak kedileri diye tabir edilen tekir kedilerin tüğleri kısadır ve çok az dökülür,çok az,ama uzun tüylülerde mevsim geçişlerinde dökülebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarikanarya567 -- 18 Mayıs 2010; 12:59:57 >

Uzaklaştırılmış
18 Mayıs 2010; 13:03:00 

Tüylerini kesip kurtulamıyormuyuz bu tüy dökme sonunundan ?

3355 Mesaj
18 Mayıs 2010; 13:04:31 

quote:

Orijinalden alıntı: girmiyor

Tüylerini kesip kurtulamıyormuyuz bu tüy dökme sonunundan ?

Kediler için tüğ herşeydir,köpek gibi kesilmiyor maalesef,kesilirsede bunalıma giriyor,yemek falan yemiyor,size kızdığı için heryere inadına tuvaletini yapar.Kedi bakacaksan tüğüne katlanacaksın,zaten evin hergün temizleniyorsa sorun olmaz,o kadar abartılacak bir sorun yok.

7093 Mesaj
18 Mayıs 2010; 13:11:04 

Kedilerde tuvalet eğitimi zor değildir, içgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yaparlar ve üstünü örterler.
Kum dururken kesinlikle başka yere tuvalet yapmazlar. Fakat (çoğunlukla kısırlaştırılmamış) erkek kediler kızgınlık döneminde başka köşelere de yapabilir,
o yüzden ben evde beslenecekse kısırlaştırılmış ve dişi bir kedi sahiplenmenizi tavsiye ederim. Kuş/Köpek gibi kediler de belirli dönemlerde tüy dökerler, bunun önüne
geçemezsiniz. Aşıları yapılmış kedilerin tüyleri insanlara zararlı değildir, artık modern tüy alıcı fırçalar var(furmaster gibi), temizlemesi 1dk bile almıyor.

Kediyi yarı sokakta yarı evde beslemenizi tavsiye etmem, çünkü sokakta diğer hayvanlardan pire/hastalık kapabilir. Zaten yukarıda belirttiğim gibi yavruluk döneminden
sonra tuvalet içgüdüsünü kullanmaya başladığı zaman kendi tuvaleti(kum kabı) hariç hiçbir yere tuvaletini yapmaz.
Koltuk halı tırmalama olayı için ise tırmalama çubuğu alıp ona alıştırmanız lazım, veya eski bir halı parçasını ters çevirip rulo yapın
tırnaklarını törpüleme ihtiyacını burada gidermeye başlayacaktır.

Sokak kedileri ev cinslerine göre saldırgan olabilir, o yüzden alırken kedinin huyuna ve cinsine de dikkat etmeniz gereklidir.
Huyuna göre yaklaşık 2 aylık bir alışma döneminden sonra sizi tanıyacak, peşinizden ayrılmayacaktır.

Uzaklaştırılmış
18 Mayıs 2010; 13:12:30 

Öyle özel yemdi,kumdu vs. idi sorun değil veteriner de sorun değil onları zaten yapıcam yaparım da Evde mutfağa salona vs. girmesine izin veremem benim odamda ve kardeşimin odasında istediğini yapabilir.Orayı burayı tırmalasın sorun değil.Bu bağırmaları sesli oluyorsa o sorun komşular rahatsız olmasın tüy sorunuda haplar varmış galiba tüy dökülmesini önlüyormuş zaten papağan yüzünden en fazla 2 günde bir süpürge tutuyorum.Bilmiyorum bakımında zorlanırmıyım

3355 Mesaj
18 Mayıs 2010; 13:15:14 

quote:

Orijinalden alıntı: oranj001

Öyle özel yemdi,kumdu vs. idi sorun değil veteriner de sorun değil onları zaten yapıcam yaparım da Evde mutfağa salona vs. girmesine izin veremem benim odamda ve kardeşimin odasında istediğini yapabilir.Orayı burayı tırmalasın sorun değil.Bu bağırmaları sesli oluyorsa o sorun komşular rahatsız olmasın tüy sorunuda haplar varmış galiba tüy dökülmesini önlüyormuş zaten papağan yüzünden en fazla 2 günde bir süpürge tutuyorum.Bilmiyorum bakımında zorlanırmıyım

Para konusunda sorun yoksa alabilirsin,ama mutlaka sevmelisin :) Şimdiden mutluluklar ama sakın sokağa bırakma.

7093 Mesaj
18 Mayıs 2010; 13:22:01 

Arkadaşların da bahsettiği gibi kesinlikle bir odaya kapatmayın, hayvan sıkılacaktır. Evin içinde serbestçe dolaşabilmesi gerekmektedir.
Kuşlar gibi sürekli aynı yerde duramazlar, insan gibi özgürlüğüne düşkün canlılardır.

Ama eve gelince hemen ayağınıza sürünmeye başlaması, peşinizde dolaşması, tv izlerken gelip yanınıza oturması, kucağınızda uyuması
tüm bunlara değiyor. İnanın o olmasa artık kendimi yanlız hissederim.

Bu da resmi :

0

Uzaklaştırılmış
18 Mayıs 2010; 13:41:14 

çok tatlılar salon,mutfak hariç heryere gidebilir bilgiler için sağolun bakım biraz daha düşünelim.Aslında tüysüz kediler onları araştırıyorum.Ekşi sözlükde okudukdan sonra kedi beslemekden biraz korktum

2927 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
TRansilvania*
18 Mayıs 2010; 15:35:45 

işleri rayına oturttunmu gerisi hava cıva hergün tara bi de kumuna alıssın tamamdır

Jason Becker

3587 Mesaj
18 Mayıs 2010; 15:59:52 

kediler sitresi alır.sizi mutlu eder.evde ugraşcak birisidir.garip oyunlar ve deneyler ustunde rahatlıkla yapıla bilir.

2794 Mesaj
18 Mayıs 2010; 16:05:34 

Bizde de her zamanki gibi yine sokak kedisi var (8-9 senedir biri gidiyor, biri kayboluyor başkası geliyor). Son kedi 1 yıldır adam gibi evden çıkmadı, dişi. İmkan olmadığı için kısırlaştıramadık ama 1 kere azgınlık dönemi geçirdi.

Aslında kuma kendileri alışıyorlar otomatik, yemek falan da çok sorun değil. Bir tek tüy problemi var ama herşeye değer. Öpüyorum karnından, yanağından üstelik birazcık alerjim olmasına rağmen. Ama çok güzeller

.
AMD x4 965|Sunbeam CCFU|Gigabyte 990XA-UD3|Corsair Veng 1600/9 2x4|5850 Xtreme
WD Caviar Black 500 GB|OCZ Fatal1ty 550W|Asus DVD-RAM|TT Spedo

LG E2360V|Edifier X600|Asus VULCAN Anc|Razer DA v2|Logitech G15v2|ASUS DSL-N12E
Notebook: HP HDX18|18.4"|P8600|9600M GT|500+250GB|2x2 GB 800MHz CL5|Logitech M705

Uzaklaştırılmış
18 Mayıs 2010; 16:15:17 

Kedi bakımı çok kolay. Bendede kedi var ama erkek kedi olursa kolay. Dişi olursa işin gerçekten zor

8105 Mesaj
18 Mayıs 2010; 16:31:30 

yıllarca kedi beslemiş arkadaşımın ve kendim de son 6 aydır kedi tecrübem şunu göstermiştir Kedi gün geçtikçe masrafı azalan bir hayvandır getirisi götürüsünden çoktur .

Uzaklaştırılmış
18 Mayıs 2010; 16:34:11 

Ayrıca kedinin olduğu eve fare kokusu yüzünden gelmez diyorlar ne kadar doğru bilemem ama evinde kedi oldukça böcek denen bir şey bulamazsın

2927 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
TRansilvania*
18 Mayıs 2010; 16:47:26 

Yalnız onu kaybedince kardeş acısı gibi koyuyor off

Jason Becker

2794 Mesaj
18 Mayıs 2010; 17:06:40 

quote:

Orijinalden alıntı: N4O1

Ayrıca kedinin olduğu eve fare kokusu yüzünden gelmez diyorlar ne kadar doğru bilemem ama evinde kedi oldukça böcek denen bir şey bulamazsın

Hayvan hisseder. Bir hayvan başdüşmanının yakınlarda olduğunu mutlaka hisseder. Evde kedi dolaşması bile farelerin terketmesi için yeterlidir.

Böcek konusunda fikrim yok ama bizim ki balkondaki çiçeklere gelen sinekleri, arıları avlıyor Geçende dudağını aro soktu, şişti biraz. Öptük orayı ama ne güzel yumuşacık olmuştu

@TRansilvania*; Gerçekten öyle. Nedenide onuda evcil hayvan değilde ailenin bir bireyi gibi sevmemiz.

Bu arada kum olarak silikon kumları tercih edin. Tuvalete bile koyabilirsiniz silikon kumu, kokuyu falan herşeyi hapsediyor.

.

Notebook: HP HDX18|18.4"|P8600|9600M GT|500+250GB|2x2 GB 800MHz CL5|Logitech M705

1763 Mesaj
18 Mayıs 2010; 17:32:58 

Doğru demiş arkadaşlar böcek falan da yer kediler gözümün önünde danaburnunu götürmüştü biri.

Betrayer... in truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes see what others cannot. That sometimes the hand of fate must be forced!
Now, go forth. Unleash the Tides of Doom, upon all those who would oppose us.

7093 Mesaj
18 Mayıs 2010; 23:03:26 

@AurorAbeam

Evet silikon kum konusuna katılıyorum, artık teknoloji gelişti. Alıyorsunuz bir torba(8tl), bir kediye 1 ay gidiyor.
Koku, bakteri yapmıyor. Bizim de banyoda duruyor kabı, kendisi patileriyle kapıyı açıp giriyor

Mama deseniz 15kg alıyorsunuz(ben hills alıyorum) 1 senede bitirebiliyor anca. Masrafı aslında çok da fazla değil bu açıdan düşününce.
Başlarda masraf yaparsınız biraz evet, araçları gereçleri vs. ama bir süre sonra artık masrafı çok düşük seviyelere geliyor.
Getirisinin götürüsünden fazla olduğuna bir kedi sahibi olarak katılıyorum.

2794 Mesaj
18 Mayıs 2010; 23:24:49 

quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

@AurorAbeam

Evet silikon kum konusuna katılıyorum, artık teknoloji gelişti. Alıyorsunuz bir torba(8tl), bir kediye 1 ay gidiyor.
Koku, bakteri yapmıyor. Bizim de banyoda duruyor kabı, kendisi patileriyle kapıyı açıp giriyor

Mama deseniz 15kg alıyorsunuz(ben hills alıyorum) 1 senede bitirebiliyor anca. Masrafı aslında çok da fazla değil bu açıdan düşününce.
Başlarda masraf yaparsınız biraz evet, araçları gereçleri vs. ama bir süre sonra artık masrafı çok düşük seviyelere geliyor.
Getirisinin götürüsünden fazla olduğuna bir kedi sahibi olarak katılıyorum.

O silikon kumun fiyatı kadıköyde de 8 lira idi. Aynısını sirkeci çiçek pasajında 5 TL'ye buldum, artık oradan alıyorum (İstanbuldan bahsediyorum). HB'de 3 tane o paketten 16 lira gibi bir fiyatı vardı.

Ayrıca orada mamalarda çok uygun (açık) ama güvenebilir miyim bilmiyorum. Ama herkes alıyordu. Yiyesim geldi

Getirisi, götürüsünden kat kat fazla gerçekten. Nasıl diyim, gözünü açıp kapatması dahi her seferinde farklı geliyor, bazen sevmeye kıyamıyorum hayranlıkla izliyorum.

En önemliside hayvan seven insanlarıda sever. Ünv.de davranışlardan hiç hoşlanmadığım 1-2 insan vardı ki belli ettiler kendilerini. Hayvan sevmiyorlar, insanıda arkadaşı gibi görmüyor mu diyim böyle garip, bende selamı kestim.

.

Uzaklaştırılmış
14 gün cezanın,
5 gün 17 sa. 6 dk. kadarı kaldı.
18 Mayıs 2010; 23:34:21 

uzun süredir kedi besleyenlere sorum maddi durumlarınızda bir gelişme oldumu kediden öncesi ve sonrası olarak.

745 Mesaj
18 Mayıs 2010; 23:34:48 

quote:

Orijinalden alıntı: N4O1

Kedi bakımı çok kolay. Bendede kedi var ama erkek kedi olursa kolay. Dişi olursa işin gerçekten zor

Erkek kızgınlık döneminde her yere koku bırakır, öyle bi kokuki bütün evi sarar. Dişiler ise çoğunlukla kızgınlık dönemini bağırmalar şeklinde geçirir. Hangisi daha kolay siz seçin. Tabi kısırlaştırılırsa bu 2 cinsiyet içinde sorunlar çoğunlukla ortadan kalkar.

11 Mesaj
18 Mayıs 2010; 23:38:35 

www.kedigen.com da istediğin kadar ayrıntı bulabilirsin.benimde kedim var yavruyken sokaktan almıştık.tuvalet problemi olmuyor ancak kızgınlık dönemine girdiği zaman bazı yerlere işaretleme yaptı.artık yapmıyor.bizim kedimiz böcekleri sinekleri avlıyor.ilk aldığında biraz masraf edersin ancak yanınızda uyuması ayaklarınıza sürtünmesi tatlı uyuyuşu,bakışı ve oyun oynayışını gördükçe iyi ki aldım dersiniz.yani aldığınıza ve masraf yaptığınıza değer.
erkek almanızı öneririm dişilerin kısırlaştırılması biraz pahalı oluyor.tüy sorununa gelince aslında kedi tüyü tamamen zararsızdır ve insan saç telinden farkı yoktur.ancak pis su içen bakımı iyi olmayan kediler karnındaki parazitlerin yumurtalarını dışkı yoluyla dışarı atarlar.bu yumurtalar tüylere yapışır.ancak aşısı yapılmış kedileri istediğiniz kadar sevebilirsiniz.tüyleri her gün olarak düzenli tarandığında oranla dökülme daha azalır.mevsim değişikliği nedeniyle tüy dokulmesi fazlalaşabilir.geçenlerde bir yazı okumuştum kediler kanser riskini azlatıyor diye.çünkü onu sevdiğiniz ve yumuşak tüylerine dokunduğunuz zaman haliyle mutlu olacaksınız. şimdi zamanında iyi ki almışım diyorum :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutlukedi -- 18 Mayıs 2010; 23:44:57 >

Uzaklaştırılmış
18 Mayıs 2010; 23:48:59 

Erkek kedi; eğer başka bir kedi sesi duymamış, başka kediyi koklamamışsa, kızgınlık dönemine girmez. Benim Gofi 9 aylık, sadece battaniyeleri beceriyor. Bakımı nedir? Eğer kedin usluysa hergün tararsın, paran varsa profesyonel mama alırsın tüy sorunu biter. Kedin yaramazsa, döktüğü tüyü koli bandıyla alabilirsin. Mama olarak Eminönü'nde açık mama var. 5 lira kilosu. Bütün mama çeşitleri var içinde. Çok seviyor benim Gofi. O mamadan alabilirsin. Bakımına bir de günlük kum temizliği var. Yani 2 sorun:
-Günlük kum temizliği.
-(Uslu ise) Taramak
Evcil hayvanlar kalp rahatsızlıkları gibi birçok hastalığın yenicisidir. Stresi sıfıra indirir. O kedinin karnı tok, rahat, kuşkusuz kanepeye yatışı kadar insanı hiç bir şey rahatlatamaz. Eğer Bahçelievler'de oturuyorsan kedi konusunda yardımcı olurum. Tanıdığımın evinde 20-30 tane kedi var. Hepsini sahiplendirmek istiyor. Eğer kedi sesi duyar, kedi kokusu alır diyorsan; kısırlaştırırsan %100 bu sorun ortadan kalkar.
Kısırlaştırırsam erkek kedi Fatih Ürek olur mu?
Kediler bilinçsizdirler. Anlamazlar bile. Zaten kukuletasını almıyorlar. Sperm üreten hücrelerini alıyorlar.

Yeni kedinle mutluluklar.

Edit: Resimler.

Aşkım, herşeyim, bitanem Gofim:

Gofi1

Gofi2

Gofi3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi exist34 -- 18 Mayıs 2010; 23:58:10 >

745 Mesaj
19 Mayıs 2010; 0:05:09 

quote:

Orijinalden alıntı: exist34

Erkek kedi; eğer başka bir kedi sesi duymamış, başka kediyi koklamamışsa, kızgınlık dönemine girmez. Benim Gofi 9 aylık, sadece battaniyeleri beceriyor. Bakımı nedir? Eğer kedin usluysa hergün tararsın, paran varsa profesyonel mama alırsın tüy sorunu biter. Kedin yaramazsa, döktüğü tüyü koli bandıyla alabilirsin. Mama olarak Eminönü'nde açık mama var. 5 lira kilosu. Bütün mama çeşitleri var içinde. Çok seviyor benim Gofi. O mamadan alabilirsin. Bakımına bir de günlük kum temizliği var. Yani 2 sorun:
-Günlük kum temizliği.
-(Uslu ise) Taramak
Evcil hayvanlar kalp rahatsızlıkları gibi birçok hastalığın yenicisidir. Stresi sıfıra indirir. O kedinin karnı tok, rahat, kuşkusuz kanepeye yatışı kadar insanı hiç bir şey rahatlatamaz. Eğer Bahçelievler'de oturuyorsan kedi konusunda yardımcı olurum. Tanıdığımın evinde 20-30 tane kedi var. Hepsini sahiplendirmek istiyor. Eğer kedi sesi duyar, kedi kokusu alır diyorsan; kısırlaştırırsan %100 bu sorun ortadan kalkar.
Kediler bilinçsizdirler. Anlamazlar bile. Zaten kukuletasını almıyorlar. Sperm üreten hücrelerini alıyorlar.

Gofi1

Gofi2

Gofi3

%100 ortadan kalkmıyor malesef, %1 gibi bi hata payı var yani %99 a tekavul ediyor. Şunuda ekliyim, tüy sorunu vazgeçilmez bir gerçek, profesyonel mamayla beslense bile sorun yine devam eder.

2794 Mesaj
19 Mayıs 2010; 0:10:31 

quote:

-Günlük kum temizliği.
-(Uslu ise) Taramak

Gofi1

Gofi2

Gofi3

Bizde dişi kedi var, kısırlaştıramadık. Arada nadiren eve yemek yemek için gelen erkek kedinin kokusunu aldı sadece o kadar.

Ama azgınlık dönemine girdiğinde o kedinin yüzüne bakmadı. Bilin bakalım kime sarkıntılık etti? Bana Ben "mırr" diye ses verdiğimde anında hazırola geçiyordu hayvan. Çok acıdım, üzüldüm. Dışarı falan saldık git bari çiftleş gel diye, gitmedi. Bana asılmaya devam 1 hafta sonra geçti.

Evde nedense en çok beni seviyor. Yemeğini falan hep annem veriyor olsada.

.

2007 Mesaj
19 Mayıs 2010; 0:12:30 

Dostum iyi düşün!
İki odayla sınırlı alanı var demişsin diyelimki diğer odalarada girmek istiyor kedi(ki isteyecek) size zor gelecekse bu durum sımdıden vazgeç.. yarın öbür gün sokağa bırakacaksınız öyle birşey olacaksa bence eve hiç alma alışmasın hayvan günah..
Senelerdir kedi besliyorum şuanki 14 yaşında anneside bendeydi bakımları zor değil hatta diğer evcil hayvanlardan daha kolay sevgiside anlatılmaz...

PSN:qolge

2698 Mesaj
19 Mayıs 2010; 0:19:46 

Benım kediyi bilen bilir :D pek bi haylazdır.. Kendisi bengal cinsidir..

Gelelim sadede.. haftalık bi toba kumu var.. Çarli olur vs markalar olur özel kumlardır.. Nedeni ise diğer normal kumlara göre ayağa yapışmaz koku yapmaz.. hatta kokulu kumlar bile vardır..

Bizim kedi 2 haftada bir 100liralık mama ile beslenir.. En çok tercih ettiği la cat markasıdır ..

Aşıları tamdır.. Haftada bir park,bahçe vs dolaştırılır fare kovalattırılır veya diğer kedilerle oynaştırılır ..

Sabahları güneş ışığnda taranma olayı vardır ki bayılır bu olaya.. Evet tüyleri çok dökülür ve koltukları tırmalama olayıda cabası..

6 senedir bizimle onu aldığıma gerçekten çok çok mutluyum hatta şuan bunları yazarken bana bakıyor bıyıklı fareee :xD

2794 Mesaj
19 Mayıs 2010; 3:44:43 

quote:

Orijinalden alıntı: Ciudad de México

Gelelim sadede.. haftalık bi toba kumu var.. Çarli olur vs markalar olur özel kumlardır.. Nedeni ise diğer normal kumlara göre ayağa yapışmaz koku yapmaz.. hatta kokulu kumlar bile vardır..

Bizim kedi 2 haftada bir 100liralık mama ile beslenir.. En çok tercih ettiği la cat markasıdır ..

Aşıları tamdır.. Haftada bir park,bahçe vs dolaştırılır fare kovalattırılır veya diğer kedilerle oynaştırılır ..

Sabahları güneş ışığnda taranma olayı vardır ki bayılır bu olaya.. Evet tüyleri çok dökülür ve koltukları tırmalama olayıda cabası..

6 senedir bizimle onu aldığıma gerçekten çok çok mutluyum hatta şuan bunları yazarken bana bakıyor bıyıklı fareee :xD

Altın ilemi bakıyorsunuz nabıyorsunuz bu ne masraf böyle

Bu arada irşeyi atlamışız; kedi için sınırlı bir alan ayrılacaksa hemen vazgeçin. Öyle şu odada kalsın falan imkansız. Ölürde o hayvan durmaz orda

.

7093 Mesaj
19 Mayıs 2010; 10:46:10 

2 haftada 100 liralık mama biraz fazla kaçmış açıkcası, yaş mama kullanıyorsunuz sanırım
Premium diye geçen Pro plan, Hill's, Royal canin gibi markaların bile 15kg'lık paketı 160 tl civarında,
ve bir kediye bir sene gidiyor. Tabi ki bütçesi yetmeyenler için daha ucuz mamalar da var 60-70 tl(15kg) gibi fiyatlara.
Eminönü'de petshoplarda proplan mamalar açık olarak da satılıyor, 15kg luk paketi açıp kilo ile satıyorlar

Kedi alacak arkadaşlara tavsiyem evde aileleri ile birlikte yaşıyorlarsa, ailelerinin duruma bakışını mutlaka öğrensinler.
Çünkü bir kediyi evde besledikten sonra bir daha sokağa atamazsınız, ancak yeni sahip bulup iyi bir aileye vermeniz gerekir.
Mamaya, ev ortamına alışan hayvan bir daha sokakta eskisi gibi yaşayamayacaktır. Dolayısıyla bu kediye ömrü boyunca sevgi ile
bakabilecekmisiniz, kısırlaştırtabilecekmisiniz önce onu iyice düşünün sonra karar verin.

Biz de tüy dökmesi yüzünden şüpheli yaklaşıyorduk, ama risk aldık cesaretimizi koyduk ve en sonunda bir kedi sahiplendik.
Üstelik bizim kedi uzun tüylü chinchilla cinsi, 2-3 kat fazla tüy döküyor

Kısacası cesaretinizi toplayıp sahiplendikten ve 1-2 ay alışma sürecinden sonra bir daha kesinlikle vazgeçemeyeceğiniz ailenin bireyi oluyor.
Sokaktan alacaksanız yavru almaya dikkat edin, çünkü insanlarla iç içe büyümesi onun insanlara karşı yaklaşımını yumuşatacaktır.
Bildiğiniz gibi sokakta büyümüş hayvanlar(kedi/köpek) insanlardan çektiği çile yüzünden insanlardan ya korkuyor, ya da saldırgan davranıyor.

2633 Mesaj
19 Mayıs 2010; 10:58:57 

quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

Kedilerde tuvalet eğitimi zor değildir, içgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yaparlar ve üstünü örterler.
Kum dururken kesinlikle başka yere tuvalet yapmazlar. Fakat (çoğunlukla kısırlaştırılmamış) erkek kediler kızgınlık döneminde başka köşelere de yapabilir,
o yüzden ben evde beslenecekse kısırlaştırılmış ve dişi bir kedi sahiplenmenizi tavsiye ederim. Kuş/Köpek gibi kediler de belirli dönemlerde tüy dökerler, bunun önüne
geçemezsiniz. Aşıları yapılmış kedilerin tüyleri insanlara zararlı değildir, artık modern tüy alıcı fırçalar var(furmaster gibi), temizlemesi 1dk bile almıyor.

Kediyi yarı sokakta yarı evde beslemenizi tavsiye etmem, çünkü sokakta diğer hayvanlardan pire/hastalık kapabilir. Zaten yukarıda belirttiğim gibi yavruluk döneminden
sonra tuvalet içgüdüsünü kullanmaya başladığı zaman kendi tuvaleti(kum kabı) hariç hiçbir yere tuvaletini yapmaz.
Koltuk halı tırmalama olayı için ise tırmalama çubuğu alıp ona alıştırmanız lazım, veya eski bir halı parçasını ters çevirip rulo yapın
tırnaklarını törpüleme ihtiyacını burada gidermeye başlayacaktır.

Sokak kedileri ev cinslerine göre saldırgan olabilir, o yüzden alırken kedinin huyuna ve cinsine de dikkat etmeniz gereklidir.
Huyuna göre yaklaşık 2 aylık bir alışma döneminden sonra sizi tanıyacak, peşinizden ayrılmayacaktır.

Konuyu geç gördüm ancak bu arkadaşım yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. Bende 4 yıl kadar önce yavru bir sokak kedisi edinmiştim ancak birtakım şeyleri tecrübe ede ede öğrendim. Bunlar ne miydi?

1) Kumunu temiz tuttuğun sürece asla başka yere tuvalet yapmaz.
2) Tırmalama tahtasına alıştırırsan başka yerleri tırmalamaz(ben çok geç kaldım alıştıramadım artık)
3) Yatmadan önce bir 10-15dk oyun oynamasına ayırırsan gece rahat ettirir.
4) Ev kedilerini sokakta sahilde gezdirmek zordur çünkü tasma takılmasını sevmezler. Bizim şehir dışında bir bahçemiz olduğu için yazın ancak oraya götürüp salıyorum.
5) Kediniz ilk 6. ayından sonra azgınlık dönemine gireceği için mutlaka kısırlaştırma yapmalısınız.

Yanlız sizden bir ricam, eğer bu sorumlulukları alabileceğinizi düşünmüyorsanız sakın hayvan edinmeyin. Sokak kedisini eve aldıkdan sonra tekrar sokağa salmak demek o hayvanın ölmesi demek. Beslenme alışkanlıklarını ev ortamına uyduran hiçbir hayvanın sokakta yaşama şansı yok

Eğer bir millet, iktidarda bulunan kişilerin alçaklığını, hırsızlığını, yalnızca kendi siyasi görüşünden olduğu için görmezden geliyorsa, o millet erdemini yitirmiştir. Erdemini yitiren millet, bir gün vatanını da yitirmeye mahkumdur. NICCOLO MACHIAVELLI

Battletag = dMbHeLL#2466

2633 Mesaj
19 Mayıs 2010; 11:05:48 

quote:

Orijinalden alıntı: Ciudad de México

Kedinizi sırf yaş mamaylamı besliyorsunuz 2 haftada 100TL nasıl gidiyor. La cat yaş mama markası ancak hayvana sırf bu mamayı vermeyiniz. Genelde ödül amaçlı veya haftada 1-2 kerede değişiklik olsun diye veriniz.

İlk edindiğim zamanlar sürekli premium mamalarla besliyordum ancak maddi olarak sıkıntı yaratmaya başladığı için orta kalite mamaları tercih ediyorum artık. Whiskas hariç...

Eğer bir millet, iktidarda bulunan kişilerin alçaklığını, hırsızlığını, yalnızca kendi siyasi görüşünden olduğu için görmezden geliyorsa, o millet erdemini yitirmiştir. Erdemini yitiren millet, bir gün vatanını da yitirmeye mahkumdur. NICCOLO MACHIAVELLI

Battletag = dMbHeLL#2466

7093 Mesaj
19 Mayıs 2010; 11:20:19 

@Helldancer

Dostum 15kg'luk paketlerle yada açık olarak alınca premium mamalar da orta kalite fiyatına geliyor. (kilosu 10tl)
Kaliteli mamayı uzun süre yiyince hayvan daha hareketli, tüyleri daha sağlıklı oluyor. Bu da dökülmeleri azaltıyor tabi.
İsteyen, kediler ve köpekler için sarımsaklı bira mayası kapsülleri var, onlardan besin desteği olarak da verebilir, tüy dökülmesini
önemli ölçüde azaltacaktır.

Uzaklaştırılmış
19 Mayıs 2010; 11:28:32 

quote:

Orijinalden alıntı: NirVaNa

%100 ortadan kalkmıyor malesef, %1 gibi bi hata payı var yani %99 a tekavul ediyor. Şunuda ekliyim, tüy sorunu vazgeçilmez bir gerçek, profesyonel mamayla beslense bile sorun yine devam eder.

Haklısın. Ama sokak kedilerinde bu oran daha fazla biliyordum. Tüy sayısı az. Gerçi Gofi de sokak kedisi ama kürk gibi tüyleri var. . İran kedilerinde %80 çözümü var biliyorum.

2698 Mesaj
19 Mayıs 2010; 11:38:29 

quote:

Orijinalden alıntı: Helldancer

Kedinizi sırf yaş mamaylamı besliyorsunuz 2 haftada 100TL nasıl gidiyor. La cat yaş mama markası ancak hayvana sırf bu mamayı vermeyiniz. Genelde ödül amaçlı veya haftada 1-2 kerede değişiklik olsun diye veriniz.

İlk edindiğim zamanlar sürekli premium mamalarla besliyordum ancak maddi olarak sıkıntı yaratmaya başladığı için orta kalite mamaları tercih ediyorum artık. Whiskas hariç...

Aynen yaş mamaya alıştı artık başka birşey yemiyordu.. Bizde vermemeye başladık bu sefer kuru mamayı abarttı çok fazla yiyor.. Haşlanmış tavuk ve pişmiş ciğer veriyoruz bazen..

2633 Mesaj
19 Mayıs 2010; 11:51:38 

@umutcan

Dostum mama konusunda inan çok seçici davranıyordum eskiden. Hatta öyleki Royal Canin ve Aims dahi benim için premium sayılmazlardı. Eagle pack arardım internette saatlerce Amerika'dan ithal ki gerçekten çok kaliteli bir mamadır. Sonrasında bir alt sınıf olan Pro Plan mamaları tercih etmeye başladım. O zamanlar 15KG 160-170TL arası değişiyordu. Sonrasında Hill's Science Diet e döndüm. Bir kere Royal Cannin aldım mamayı eline alınca elin resmen yağ oluyor hemen bıraktım. Hatta bir ara kendim yapmaya karar verdim eczanelerde falan kapsül olarak satılan Tuarin(kediler için esansiyel yani dışardan almaları şart bir madde) vırt zırt araştırdım ancak astarı yüzünden pahalıya geliyordu ve uğraşı fazlaydı.

Anlıyacağın mama konusunda oldukça fazla deneyimim var ancak şöyle bir durum söz konusu bende. Benim oğlum iri kıyım biraz Kilo olarak değil sadece, genetik olarak iskelet sistemi, kafası falan diğer kedilere nazaran daha iri. Birde diğer kedilere nazaran çok fazla hareketli. Durum böyle olunca ben 15KG lık mamayı 4.5-5 ay dayandırabiliyordum. Bunun da masrafı bana fazla gelmeye başladığı için vazgeçtim.

Hem Türk hemde yabancı kaynaklar ve forum sitelerinde 1 yıldan fazla aktif olarak zaman geçirdim kediler üzerine özellikle beslenmeleri konusunda. Bilirsiniz kalitesiz mamalar için böbrek-idrar yolu gibi yerlerde kristal oluşumundan söz edilir özellikle. Ancak araştırmalarım sonucu özel kısırlaştırılmış premium kedi mamaların da dahi(protein ve yağ oranı azaltılmış) hayvan sahipleri bu sorunları yaşıyor. Buna önlem olarak kullanılan mamalarda başka bir çeşit kristal oluşumuna neden olabiliyor(adını hatırlayamıyorum şu anda).

Birde bilirsiniz ki premium mamalar için hayvan daha az tüketiyor daha uzun gidiyor söylemi tamamiyle uydurma. Ben bizzat 2.5 yıl premium mama, 1.5 yıldır da orta kalite mama kullanan birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki tüketim alışkanlıklarında hiçbir fark yok. Kedimin eski ve yeni mama arasındaki hal hareket davranışlarında en ufak bir değişim yok. İştahında en ufak bir farklılık yok.

Konuyu okuyan diğer arkadaşlar içinde bir uyarım var. Kediler evde özellikle bahar ve yaz aylarında inanılmaz bunalıyorlar. Özellikle sık ve uzun tüylü cinslerde bu gözlenmekle birlikte benim tekir cinsi oğlumda zaten hiperaktif olmasından ötürü yazın betonlarda yata yata serinlemeye çalışıyor. Balkona çıkarıyordum ara sıra ki balkonda da tam tersi oldukça sakin durur hiç hoplayıp zıplamazdı. Ama ne olduysa geçen ay oğlum 4. kattan aşağıya düşmüş 15dk evin içinde aradıktan sonra aşağıya indim ve bir 10dk da etrafta aradım bağardım. Bulamadım tekrar eve çıktım yatakların altlarına baktım falan. En sonunda aşağı atladı ve heralde korkudan sakat sakat kaçtı dedim. Son bir kez aşağıya inip 5dk daha aradıkdan sonra tam apartmana girerken bahçedeki çam ağacının altında bir baktım sinmiş oturuyor. Korkudan donmuş kalmış resmen. Gözleri açık ama sesime hareketlerime tepki vermiyor. Apar topar veterinere götürdüm bir inceleme yaptılar ve Allah'ıma çok şükür bir şeyi çıkmadı. Yanlızca tırnakları kırılmış ve üst 2 azı dişinin ucu 1mm kadar kırılıp alt çenesine dışdan girmiş. 2 gün boyunca hem anestezi hemde korkusunun etkisiyle evde yattığı yere işedi, 1gr yemek yemedi. 2. gün sonunda zar zor yaş mama yedirebilir hale geldim ki günde yanlızca 80gr lık bir yaş mama yiyebiliyordu. Çok şükür 4-5 gün sonra atlattı korkusunu ve eski haline döndü 6.5KG ağırlığında ve iri bir hayvanın 4.kattan sert zemine düşüp başına hiçbirşey gelmemesi resmen bir mucize.

Diyeceğim odur ki kedilerinizi mümkün mertebe balkon pencere gibi yerlere çıkarmayınız, balkona çıkaracaksanız da yanında durup göz kulak olmaya çalışınız. Vicdan azabından 4 gün boyunca çektiğimi bir ben bilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Helldancer -- 19 Mayıs 2010; 11:52:08 >

Battletag = dMbHeLL#2466

Uzaklaştırılmış
19 Mayıs 2010; 12:02:59 

Bu balkondan atlama olayı benimde başıma geldi geçenlerde bir ses duydum darbe sesi gibi bir şey daha sonra kedi resmen ağlıyordu öyle bir ses çıkardıki içim gitti dedim heralde bazıları kediye işkence yapmış sonra anladım ki yan binanın 5.katından atlamış kedi sahibi filan hemen geldi yanına kucağına aldı birden sesi kesildi kedinin duyumlarıma göre onada birşey olmamış sadece ağzında kan varmış ancak heralde sizinki gibi dişi çenesine filan girdi.Ama çok üzülmüşdüm

2698 Mesaj
19 Mayıs 2010; 12:08:11 

Benım kedim de 5.kattan birde 6.kattan düştü.. İlk düştüğünde çenesinde çatlak ve arka ayağında kırık vardı..
2.düşmesinde düşerken 3.kattaki halıya tutunmuş bütün tırnakları halıda kalmıştı :((

Dikkat etmek lazım..

7093 Mesaj
19 Mayıs 2010; 12:08:37 

Benim kedi az yiyor, 1 seneden fazladır hills kullanıyorum, geçen ay yeni paket aldım.
30g sabah 30g akşam veriyorum, çok acıkmıyor çünkü. Fazla koyarsam bırakıyor. Gece uyanma huyu yok zaten,
sabah bizim alarm saatleri çalmaya başlayınca o da uyanır yanımıza gelir uyandırır bizi

Yazın dediğiniz gibi hayvan 2.80 yere seriliyor, parkelerin betonların üzerinde yatmaya başlıyor.
Kışın yapmıyor bu davranışı sadece havalar ısınınca başlıyor, çok sıcak olunca ben zaten kendi odamı 25 derecede tutuyorum klimayla,
içeri alıyorum hayvan rahatlıyor, sonra çıkmak isteyip kapıya patisiyle vurunca açıyorum gidiyor. Arada rahatlatmak lazım,
pencere balkon gibi yerlere çıkmasına izin vermiyoruz biz yanında da olsak. Bazen kendim alıp seyrettiriyorum dışarıyı ama kendi
haline bırakmaya korkuyorum açıkcası ayağı kayar düşer diye. Çok hareketli bir hayvan değil zaten cinsi itibariyle,
günün %90'ını uyuyarak geçiriyor.

2633 Mesaj
19 Mayıs 2010; 12:11:42 

@oranj001

Benim oğlum hiç ses çıkarmadı sadece şoka girmiş bir haldeydi. En dayanılmaz olan şey derdini sana anlatamaması bu durumdaki bir hayvanın.

Bu olaydan sonra birkaç yerde denk geldim ki kediler genelde daha alçak yerlerden düştüklerinde sakatlanıyorlarmış yani 2.kat gibi bir yerden düşen kedilerde ayak kırılmaları vs. daha fazla oluyormuş. Bunun içinde "hayvan yükseklik arttıkça kendini yere düşmeye hazırlıyor" deniliyor.

@umutcan

Bizim oğlanı gece yatmadan önce yormazsak eyvahlar olsun İnan bana saatlerce bıkmadan usanmadan kapının önüne gelip miyavlıyor. Hatta öyle bir hal alıyorki miyavlaması dahi değişip sanki korkunç bir hayvan varmış gibi bir ses dahi çıkartıyor. Yanımızda yatsa alıcaz ancak yatmıyorda. Odaya alıncada başlıyor sağa sola zıplamaya hoplamaya. Uyandırmaya çalışıyor benimle oyna diye. Sonra kumunu kurcalıyor (biliyor çünkü kumuna çiş-kaka yapınca anında temizliyeceğimizi). Anlıyacağın gece en az 2-3 kere kaldırıyor. Ama bahçeye götürüp saldığımız günlerde eve geldiği an ertesi öğleye kadar pestil gibi uyuyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Helldancer -- 19 Mayıs 2010; 12:15:33 >

Battletag = dMbHeLL#2466

Uzaklaştırılmış
19 Mayıs 2010; 13:09:14 

http://www.sahibinden.c...35609WQQpXQQdisplayitem

siyam kedisi almaya karar verdim.Annemde diyor van kedisi al sizce hangi tür güzel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oranj001 -- 19 Mayıs 2010; 13:13:02 >

Uzaklaştırılmış
19 Mayıs 2010; 13:12:10 

valla dün eve 2 tane yavru kedi getirdim (dh de konum da vardı) geldiklerinden beri uyuyolar
bi de büyük bi kedi var hamile..

evde kedi sürüsü olacak ya bakalım

25 Mesaj
19 Mayıs 2010; 13:43:24 

arkadaşlar bende yakın bi zamanda kedi sahibi olucam hayırlısıyla. benim kedi dişi siyamla-erkek iran kedisi kırması olucak.bu konuda bi bilginiz var mı acaba,kırma kedilerde farklı özellikler oluyor mu?

tüm mesajları okudum ve 2 sorum olucak;

1) kediyi kısırlaştıramadık diyenler var,bunun sebebi maddi bişey mi? ne kadar oluyo kısırlaştırma işlemi ?

2) kedi kumu;bana kedi bi akrabamdan gelicek,onunla da konuşmuştuk kedi kumu olayını.ben demiştim ona,evin üstünde inşaat kumu var o olmaz mı diye,olur bi sorun olmaz dedi.siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi w910i -- 19 Mayıs 2010; 13:51:31 >

2633 Mesaj
19 Mayıs 2010; 13:53:01 

quote:

Orijinalden alıntı: w910i

arkadaşlar bende yakın bi zamanda kedi sahibi olucam hayırlısıyla. benim kedi dişi siyamla-erkek iran kedisi kırması olucak.bu konuda bi bilginiz var mı acaba,kırma kedilerde farklı özellikler oluyor mu?

tüm mesajları okudum ve 2 sorum olucak;

1) kediyi kısırlaştıramadık diyenler var,bunun sebebi maddi bişey mi? ne kadar oluyo kısırlaştırma işletmi ?

2) kedi kumu;bana kedi bi akrabamdan gelicek,onunla da konuşmuştuk kedi kumu olayını.ben demiştim ona,evin üstünde inşaat kumu var o olmaz mı diye,olur bi sorun olmaz dedi.siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

1) Kısırlaştırma işlemi 80TL civarından başlıyor. Kısırlaştırma yapacağınız kliniğe,semte hatta şehre göre fiyat değişebilir. Dişi kedilerin kısırlaştırılması sanırım biraz daha pahalı oluyor.

2) Kedi kumu olarak asla inşaat kumu kullanmayınız, çünkü yapısı gereki inşaat kumu sıvıyı emer ancak içine hapsetmez ve kum sürekli nemli kalır. Koku yapar. Ayrıca tek bir işemede tüm kum muhtemelen ıslanır. Bunun yanı sıra hayvan sağlığı açısından zararlıdır. Tahriş yapar ve bakterilerin üremesine olanak sağlar.

Battletag = dMbHeLL#2466

8105 Mesaj
19 Mayıs 2010; 16:17:29 

quote:

Gofi2

Maşallah Nazar değmesin acayip sevimli gerçi benim Fıstığım daha güzel :D

Evet buradaki yazılanları ciddi ciddi oku anla ve düşün ona göre kedini al gerçekten insanlara alıştıktan sonra Sokağa dönmesi Onu canlı canlı ölüme yollamaktan farkı yok.

Evinizde sadece siz istiyor diğer ev sakinleri istemiyorsa bu iş olmaz çünkü Kedi evi dolaşmak ister heryere girmek ister benim Kedim Dişi ve şu anda azgınlık döneminde daha tam gelişmediği ve biz ev halkı olarak hazır olmadığımız için azgınlığını giderici bir Hap ile geçirtmek istiyoruz .

Kedi tuvaletinin kesin çözümü ; Kedi kumudur (inşaat kumu olmaz!) ve katı dışkılarını 1 günde bir yada 2 günde bir özel tarağı ile alırsan uzun ömürlü olur o kum biz Kedi kumunu Balkonda tutuyoruz hem daha kuru kalıyor hem kokusu daha az oluyor tuvaleti geldiğinde kedi kapı önünde miyavlıyor açıyoruz .

Kedi nin karnı doyması biraz da kedinize bağlı aslında evde yapılan yemekleride yiyebilir yada yemez her halukarda kedi maması şart size .

Kedi temizliği ev ile alakalı eğer eviniz genel olarak temiz ise kediniz de temiz kalacaktır daha da temiz olsun diyorsanız ılık su ile 2 haftada bir yıkayabilirsiniz kedi tırnaklarına dikkat yanlız .

Bizim kedimiz pati tırmalama olayını Halımızda çözdü devamlı halıyı kullanıyor.
Birde ben kedimi sokaktan temin ettim bu işi para için yapanlar da hiç hoşuma gitmiyor onu da belirtmeden edemicem.Yakında buraya fotosunu da koyayım .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mczaga -- 19 Mayıs 2010; 16:45:32 >

Uzaklaştırılmış
20 Mayıs 2010; 11:44:42 

quote:

Orijinalden alıntı: NirVaNa

Erkek kızgınlık döneminde her yere koku bırakır, öyle bi kokuki bütün evi sarar. Dişiler ise çoğunlukla kızgınlık dönemini bağırmalar şeklinde geçirir. Hangisi daha kolay siz seçin. Tabi kısırlaştırılırsa bu 2 cinsiyet içinde sorunlar çoğunlukla ortadan kalkar.

Ben dişi kedinin yavrulamasından bahsetmiştim zor diye. Yavrularını eve getirir kediler.(Yani şimdiye kadarki bütün kedilerimiz öyle yaptı.)

7093 Mesaj
20 Mayıs 2010; 13:41:06 

Evde beslediğiniz kediyi kısırlaştırmalısınız zaten, erkek de olsa dişi de olsa.
Yoksa hayvana eziyet çektirmekten başka birşey olmaz, çiftleştirseniz bile bu sefer de yavrulara sahip aramanız gerekir, evde 6-7 kediye bakamayacağınıza göre.
Eğer kedi evde tek başına bakılacaksa kısırlaştırılmış bir dişi kedi idealdir, erkek kediler huylarına/yapılarına bağlı olarak kızgınlık dönemine girebiliyor kısırlaştırılsalar da.
Kısacası yine kedinin huyuna göre koku(idrar) bırakma ihtimali olabilir erkek kedilerde. Dişi kediler kısırlaştırılmasa da koku bırakmaz eve, ama kızgınlık döneminde
evden kaçmaya çalışabilir, o yüzden hayvana işkence çektirilmemesi açısından kısırlaştırılması şarttır.

8105 Mesaj
21 Mayıs 2010; 22:35:07 

ne yapacamı bilmiyorum kedim azgınlığa girdi tam yaşında değil çiftleştirmek istemiyorum bir kere de olsa doğutturup sonrasında kısırlaştırmak istiyorum fakat bu sefer de deli gibi barıyor :S

1 Mesaj
5 Kasım 2010; 10:24:31 

çok sevap işlersiniz, bakımı zor gibi gözüksede aslında kediler kednilerini temizledikleri için kolaydırlar.Yanlız iyi bir mama ile beslenemeniz önemlidir.holistic mamalar çok faydalıdır.nette aradıgınızda bulablirsiniz.Benim bulduğum ve önerceğim proseries holistic mama , ithalürün ve yurtdısında bilinen bir marka.Sağlıklı bir kedi için beslenme çok önemlidir.

10 Mesaj
5 Kasım 2010; 12:28:54 

tüğ degil lan tüy.

Uzaklaştırılmış
5 Kasım 2010; 13:26:18 

Kediler çok farklı hayvanlar duygularını hissettirmez. Köpek gibi duygulu değildir. Mesela ben eve gelince benim köpek koşa koşa gelir üstüme atlar, yalar ama bir kedi öyle değildir. Geçen misafirliğe gittiğimizde onlarında bir kedisi varmış ikiside beyaz ve aynı gibiler. Kedi çok hafif ben köpeğe alıştığım için garip geldi bana yılan gibi kıvrılıyor alınca eline kemikleri yok gibi, ikisini yan yana getirdik. Bizim köpek çok farklı davranmaya başladı bacağını kazmaya başladı, çiftleşmek istedi, oynamak istedi ama kedi her an tetikte en ufak birşeyde tırmalamaya çalışıp kaçıyor. Gözlerine de uzun süre bakamıyorum her an saldıracakmış gibi duruyor çok sinsi hayvanlar

2567 Mesaj
5 Kasım 2010; 14:44:45 

quote:

Orijinalden alıntı: Behlül Kaçar

Kediler çok farklı hayvanlar duygularını hissettirmez. Köpek gibi duygulu değildir. Mesela ben eve gelince benim köpek koşa koşa gelir üstüme atlar, yalar ama bir kedi öyle değildir. Geçen misafirliğe gittiğimizde onlarında bir kedisi varmış ikiside beyaz ve aynı gibiler. Kedi çok hafif ben köpeğe alıştığım için garip geldi bana yılan gibi kıvrılıyor alınca eline kemikleri yok gibi, ikisini yan yana getirdik. Bizim köpek çok farklı davranmaya başladı bacağını kazmaya başladı, çiftleşmek istedi, oynamak istedi ama kedi her an tetikte en ufak birşeyde tırmalamaya çalışıp kaçıyor. Gözlerine de uzun süre bakamıyorum her an saldıracakmış gibi duruyor çok sinsi hayvanlar

nasıl duygulu değil anlayamadım. benim kedim varken kapıdan girdiğim an beni bekler üstüme atlardı. kucağıma alınca direk yanaklarımı yalardı. onun beni öpme biçimi buydu

gözler konusunda belki haklı olabilirsin, eğer kedinin göz bebekleri büyümüşse kediye yüzünü pek yaklaştırmamakta hayır var

stanbolmedia havalandırma sorumlusu
cam açılır, cereyan yapması sağlanır
istanbul değil stanbol

3289 Mesaj
5 Kasım 2010; 14:52:46 

2 ay önce bir yavru kedi sahiplendim, petarkadas.com'dan bir ilandan buldum
valla kediyi aldığım bayan oturduğum semte geldi kediyi vermek için.. yanında taşıma çantasını, kedi kumu, 3 konserve mama verdi...

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeathWing -- 5 Kasım 2010; 14:59:59 >

LOL TR : Gundam Exia

2794 Mesaj
5 Kasım 2010; 18:21:40 

quote:

Orijinalden alıntı: BrightDaggers

nasıl duygulu değil anlayamadım. benim kedim varken kapıdan girdiğim an beni bekler üstüme atlardı. kucağıma alınca direk yanaklarımı yalardı. onun beni öpme biçimi buydu

gözler konusunda belki haklı olabilirsin, eğer kedinin göz bebekleri büyümüşse kediye yüzünü pek yaklaştırmamakta hayır var

O göz bebekleri çok tehlikeli

Benim en çok nefret ettiğim nokta kediler nankördür, sinsidir şudur budur diyip sevilmemesi, zarar verilmesi bazı hayvana benzeyenler tarafından

@Behlül kaçar; yabancı olduğun için öyle davranması çok normal. Bizim evde şu anda yaşayan kedide günde 14 saat evde olmayan babama karşı çok temkinli, sevdirmiyor kendimi. Ama benim kucağıma tırmanıp duruyor deli gibi sevdiriyor Sev beni diye miyavladığı oldu, gece yatarken yanıma geliyor falan acayip seviyor beni

Normal yani.

.

977 Mesaj
5 Kasım 2010; 19:16:59 

dostum hiç ama hiç kokmuyor işi bilirsen Sana bi önerim olcak çiftçilerden kap 1 tane onlar toprakta yaşadığı için topraktan başka biyere mıçmıyolar yani sırf dışarı çıkarsan mıçar.Benim kedim öyleydi. Ama kediyi sakın çiftçiye geri verme 2 günde kedi gider

Başlamak için mükemmel olmana gerek yok ancak mükemmel olmak için, başlaman gerekir!
I'm watching you!

Uzaklaştırılmış
5 Kasım 2010; 23:23:35 

ya kokmuyolar kesinlikle ilk aldığında yıka (barınaktan alıcaksan bilemem) . yıka ama çok zor oluyo tabi acı acı miyavlaması var onun bide banyoda onun dışında pirelerini hallet özel pudrayla tam bi ev kedisi oluyor . ama tüy döküyor tabi sık sık tararsan bilemem ama bide koltukları tırmalamaları var tırnaklarını bilemeleri için o yüzden koltukları gözden cıkarman lazım bende bi süre evde sokak kedisi alıp beslemiştim ordan biliyorum yani. toprağa yapıyodu bizim ki balkona koymuştuk toprağı öle yani

2794 Mesaj
6 Kasım 2010; 12:17:53 

quote:

Orijinalden alıntı: