Şimdi Ara

Türkiye'de para basımı neye göre yapılıyor??

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
2
Favori
32.663
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eskiden Amerika'da altın karşılığı para basımı yapılıyordu -şimdi n'oldu bilmiyorum-.

Peki Türkiye'de ne kadar para basılacağı neye göre hesaplanıyor? Karşılık olarak ne gösteriliyor??

• Hazineye göre.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Semih Öztürk

Hazineye göre.

açar mısınız ?
  • Her zaman için altına göre hesaplanır.
  • Topraktan çıkan altına göre.

Ama hala aklımda küçüklüğümdeki sorular var bu ekonomiyi hangi adam belirliyor para neden çok basılmıyor fakirlere dağıtılmıyor alt tarafı kağıt değilmi birde şu elinde telefonla konuşan adamlar kimler
  • Altına göre biliyorum. Bizim ekonomici anlatıyordu ama çok karışık işler enflasyon çıkıyor,deflasyon,stagflasyon,devaluasyon bi ton problem var bunları da hesaba katıcan para basmak için :D Allah sabır versin para bastırana:D
  • quote:

Orijinalden alıntı: bozoklar

Topraktan çıkan altına göre.

Ama hala aklımda küçüklüğümdeki sorular var bu ekonomiyi hangi adam belirliyor para neden çok basılmıyor fakirlere dağıtılmıyor alt tarafı kağıt değilmi birde şu elinde telefonla konuşan adamlar kimler

Herkes de çok para olursa para değerini kaybeder. Bu yüzden banknot olarak değeri yüksek paralar basılmaz.
  • quote:

Piyasada fazla para bulunması enflosyona neden olur... Fazla basılmamasının sebebi bu.

Peki bu altınlar merkez bankasının kasasında mı? Yoksa merkez bankasında bulunmaksızın, çıkartılan altın miktarına göremi hesaplanıyor?
  • Zeitgeist serisini izleyin derim.
    Ayrıca şu elinde telefonla konuşan adam dedin de aklıma geldi küçükken her görüşümde merak ederdim hep sorardım kimse de anlatamazdı. Zaten ekonomi, din, mezhepler. Bu konularla ilgili sorduğum sorular ya çok karışık sonra anlatırım denilerek hiç bir zaman anlatılmazdı ya da saçma sapan anlatılırdı ben de anlamazdım. Paranın ne olduğunu bile ancak Zeitgeist izledikten sonra anlayabildim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: samed.yıldırım

quote:

Piyasada fazla para bulunması enflosyona neden olur... Fazla basılmamasının sebebi bu.

Peki bu altınlar merkez bankasının kasasında mı? Yoksa merkez bankasında bulunmaksızın, çıkartılan altın miktarına göremi hesaplanıyor?

Merkez bankasında bulunan altın külçelerine göre.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Felsefi1

quote:

Hazineye göre.

açar mısınız ?

ulu orta hazine açılmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: ferpar1988

quote:

Orijinalden alıntı: Felsefi1

quote:

Hazineye göre.

açar mısınız ?

ulu orta hazine açılmaz

İyiydi
  • "purchasing power" alım gücüne göre para üretimi dengeleniyor yani enflasyon oranı arttıkça para üretim oranı düşürülüyor enflasyon düştükçe üretim artıyor(tam terside olabilir çok komplike kavramlar terimler iç içe)
  • Bu yaşıma kadar hep, fazla para basılırsa ülkede enflasyon olur diye duydum,

Bu videoda adamın biri, dış borçlanma yerine, para basalım gibi bir şeyler anlatıyor,

İktisattan falan anlayan arkadaşlar bir bakın hele , Merak ettim bu adam dolu mu konuşuyor boş mu

• Piyasada ne kadar çok para dolanırsa o kadar para değersizleşir.Hem iş parayı basıp dağıtmak ile de bitmiyor.O paranın ülke içerisinde dönmesini sağlamak gerekli.Yoksa diğer türlü fakirlere dağıtılırdı...

Ülke içinde para dolaşmaz ise zaten ekonomi denilen bir şey yoktur demektir.

Uçuk işler bunlar,uzmanlarının bile arada tırlattığı olabiliyor...

Karıştırmadım uzun bir süre ancak kesin olarak bildiklerim bunlardan ibaret.Para olayı bence %70 şans işidir.Herkes sahip olabiliyor çok fazla paraya.Daha geçen forumda 16 yaşındaki birinin altındaki Ferrari fotoları dolaşıyordu.
  • harbiden ben de hep o telefonla konuşan adamları merak etmişimdir.
  • Bir ülkede dolaşımda olan paranın karşılığı olan altın Hazinede bulunmak durumunda diye biliyorum;ama bir sorum var.

Zimbabwe'de bildiğiniz gibi enflasyon korkunç boyutlarda,yüzde 100 bin 500 civarında.Bu adamların sürekli para basması lazım.Peki nasıl oluyor da altın karşılığını bulabiliyorlar?
  • Enflasyona bağlıdır. Para mübadele aracıdır. Eğer para çok olup da bunun karşılığı olan mal piyasada yoksa, enflasyon fırlar. Bu yüzden para basımı dengede tutulur.
  • ne kadar çok para basarsan o kadar çok paranın değeri düşer...
    ekonomi nin temeli aslında var olan parayı piyasada döndürmeye çalışmaktır ve tabi nüfüs gücüylede orantılı bu.
    örnek vercek olursak YUNANİSTAN:

-nüfusunu 5 milyon olarak alırsan birgün içinde herkesin 1 lira döndürdüğünü düşün? 5milyon lira...
    TÜRKİYE 70M in hergün bir lira döndürdüğünü düşün 70M lira...
    ne kadar az parayı piyasada döndürüp dış sermayaye kaçırmazsan o kadar karlısın denebilir.
    not:benim bildiğim para basımları artık altına endkesli değil?
  • peki devlet gizlice para bassa bunları dolara çevirse dışarı olan borcumuzu ödese? hep bu aklıma takılmışdır kim nerden anlıycakki
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.