- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Türkiye'de para basımı neye göre yapılıyor??
53 Cevap14771 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1971 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:24:25 

Eskiden Amerika'da altın karşılığı para basımı yapılıyordu -şimdi n'oldu bilmiyorum-.

Peki Türkiye'de ne kadar para basılacağı neye göre hesaplanıyor? Karşılık olarak ne gösteriliyor??

Digital Ocean SSD VPS Disk Yazma ve Hız Testleri - saat bazında ücretlendirilen ucuz VPS

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
15 Mayıs 2010; 23:25:36 

Hazineye göre.

58 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:26:07 

quote:

Orijinalden alıntı: Semih Öztürk

Hazineye göre.

açar mısınız ?

3707 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:26:14 

Her zaman için altına göre hesaplanır.

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."
Mustafa Kemal ATATÜRK

433 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:27:55 

Topraktan çıkan altına göre.

Ama hala aklımda küçüklüğümdeki sorular var bu ekonomiyi hangi adam belirliyor para neden çok basılmıyor fakirlere dağıtılmıyor alt tarafı kağıt değilmi birde şu elinde telefonla konuşan adamlar kimler

Derine, derine daha derine, adımı kazı derine.
I ❤ Google

Uzaklaştırılmış
15 Mayıs 2010; 23:28:54 

Altına göre biliyorum. Bizim ekonomici anlatıyordu ama çok karışık işler enflasyon çıkıyor,deflasyon,stagflasyon,devaluasyon bi ton problem var bunları da hesaba katıcan para basmak için :D Allah sabır versin para bastırana:D

3707 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:30:00 

quote:

Orijinalden alıntı: bozoklar

Ama hala aklımda küçüklüğümdeki sorular var bu ekonomiyi hangi adam belirliyor para neden çok basılmıyor fakirlere dağıtılmıyor alt tarafı kağıt değilmi birde şu elinde telefonla konuşan adamlar kimler

Herkes de çok para olursa para değerini kaybeder. Bu yüzden banknot olarak değeri yüksek paralar basılmaz.

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."
Mustafa Kemal ATATÜRK

1971 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:30:28 

quote:

Piyasada fazla para bulunması enflosyona neden olur... Fazla basılmamasının sebebi bu.

Peki bu altınlar merkez bankasının kasasında mı? Yoksa merkez bankasında bulunmaksızın, çıkartılan altın miktarına göremi hesaplanıyor?

Digital Ocean SSD VPS Disk Yazma ve Hız Testleri - saat bazında ücretlendirilen ucuz VPS

496 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:32:19 

Zeitgeist serisini izleyin derim.
Ayrıca şu elinde telefonla konuşan adam dedin de aklıma geldi küçükken her görüşümde merak ederdim hep sorardım kimse de anlatamazdı. Zaten ekonomi, din, mezhepler. Bu konularla ilgili sorduğum sorular ya çok karışık sonra anlatırım denilerek hiç bir zaman anlatılmazdı ya da saçma sapan anlatılırdı ben de anlamazdım. Paranın ne olduğunu bile ancak Zeitgeist izledikten sonra anlayabildim.

Take a look to the sky just before you die, it's the last time you will!

3707 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:35:00 

quote:

Orijinalden alıntı: samed.yıldırım

Piyasada fazla para bulunması enflosyona neden olur... Fazla basılmamasının sebebi bu.

Peki bu altınlar merkez bankasının kasasında mı? Yoksa merkez bankasında bulunmaksızın, çıkartılan altın miktarına göremi hesaplanıyor?

Merkez bankasında bulunan altın külçelerine göre.

Mustafa Kemal ATATÜRK

127 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:37:58 

quote:

Orijinalden alıntı: Felsefi1

açar mısınız ?

ulu orta hazine açılmaz

691 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:40:28 

quote:

Orijinalden alıntı: ferpar1988

ulu orta hazine açılmaz

İyiydi

Origin: densa44
Steam: savior44
PSN: SaviorFenix

2286 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:41:07 

"purchasing power" alım gücüne göre para üretimi dengeleniyor yani enflasyon oranı arttıkça para üretim oranı düşürülüyor enflasyon düştükçe üretim artıyor(tam terside olabilir çok komplike kavramlar terimler iç içe)

Playstation sosyal medyası olarak beni takip edebilirsiniz :) >>>> https://twitter.com/serhat_oden

Playstation 4 oyunları incelemelerim bir oyun almaya değer mi değmez mi hemen öğrenin:>>>> http://psorigins.tumblr.com/

1430 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:42:05 

Bu yaşıma kadar hep, fazla para basılırsa ülkede enflasyon olur diye duydum,

Bu videoda adamın biri, dış borçlanma yerine, para basalım gibi bir şeyler anlatıyor,

İktisattan falan anlayan arkadaşlar bir bakın hele , Merak ettim bu adam dolu mu konuşuyor boş mu

3329 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:43:45 

Piyasada ne kadar çok para dolanırsa o kadar para değersizleşir.Hem iş parayı basıp dağıtmak ile de bitmiyor.O paranın ülke içerisinde dönmesini sağlamak gerekli.Yoksa diğer türlü fakirlere dağıtılırdı...

Ülke içinde para dolaşmaz ise zaten ekonomi denilen bir şey yoktur demektir.

Uçuk işler bunlar,uzmanlarının bile arada tırlattığı olabiliyor...

Karıştırmadım uzun bir süre ancak kesin olarak bildiklerim bunlardan ibaret.Para olayı bence %70 şans işidir.Herkes sahip olabiliyor çok fazla paraya.Daha geçen forumda 16 yaşındaki birinin altındaki Ferrari fotoları dolaşıyordu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

328 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:45:13 

harbiden ben de hep o telefonla konuşan adamları merak etmişimdir.

10523 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:56:09 

Bir ülkede dolaşımda olan paranın karşılığı olan altın Hazinede bulunmak durumunda diye biliyorum;ama bir sorum var.

Zimbabwe'de bildiğiniz gibi enflasyon korkunç boyutlarda,yüzde 100 bin 500 civarında.Bu adamların sürekli para basması lazım.Peki nasıl oluyor da altın karşılığını bulabiliyorlar?

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

877 Mesaj
15 Mayıs 2010; 23:58:32 

Enflasyona bağlıdır. Para mübadele aracıdır. Eğer para çok olup da bunun karşılığı olan mal piyasada yoksa, enflasyon fırlar. Bu yüzden para basımı dengede tutulur.

بسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

2840 Mesaj
16 Mayıs 2010; 0:00:53 

ne kadar çok para basarsan o kadar çok paranın değeri düşer...
ekonomi nin temeli aslında var olan parayı piyasada döndürmeye çalışmaktır ve tabi nüfüs gücüylede orantılı bu.
örnek vercek olursak YUNANİSTAN:

-nüfusunu 5 milyon olarak alırsan birgün içinde herkesin 1 lira döndürdüğünü düşün? 5milyon lira...
TÜRKİYE 70M in hergün bir lira döndürdüğünü düşün 70M lira...
ne kadar az parayı piyasada döndürüp dış sermayaye kaçırmazsan o kadar karlısın denebilir.
not:benim bildiğim para basımları artık altına endkesli değil?

PSN: nibbleart
harman/kardon avr 360
harman/kardon HKTS 210 Sub-bass
JBL CS360 xcite 5 Satellite

Uzaklaştırılmış
16 Mayıs 2010; 0:16:24 

peki devlet gizlice para bassa bunları dolara çevirse dışarı olan borcumuzu ödese? hep bu aklıma takılmışdır kim nerden anlıycakki

1971 Mesaj
16 Mayıs 2010; 0:16:54 

quote:

Orijinalden alıntı: Infectus

Zeitgeist serisini izleyin derim.
Ayrıca şu elinde telefonla konuşan adam dedin de aklıma geldi küçükken her görüşümde merak ederdim hep sorardım kimse de anlatamazdı. Zaten ekonomi, din, mezhepler. Bu konularla ilgili sorduğum sorular ya çok karışık sonra anlatırım denilerek hiç bir zaman anlatılmazdı ya da saçma sapan anlatılırdı ben de anlamazdım. Paranın ne olduğunu bile ancak Zeitgeist izledikten sonra anlayabildim.

Hocam o nasıl bir filimdir. Bütün bildiklerim uçtu kafam karıştı, isyan ettim edicem.........

Belgeseli şuanda izliyorum izlemeyende kesinlikle izlesin....

970 Mesaj
16 Mayıs 2010; 0:18:54 

quote:

karşılığı olmayan parayı basarsan bir afrika ülkesi vardı onlar gibi olursun adamlar bir çuval parayla ekmek alıyordu lise 2 milli güvenlik dersinde görmüş olmanız lazımda ama bunu neyse

bu telefonlu adamlarda borsa düştü çıktı saniyelik haberler veriyorlar ama nereye bilmiyorum

2840 Mesaj
16 Mayıs 2010; 2:29:37 

quote:

Orijinalden alıntı: clanthee

peki devlet gizlice para bassa bunları dolara çevirse dışarı olan borcumuzu ödese? hep bu aklıma takılmışdır kim nerden anlıycakki

gizlice bastığın paranın dolar karşılığını nerden bulacaksın peki :)?

change exchange lerde de paran değer kaybeder her zaman

anafikir:Kumarhane her zaman kazanır...

harman/kardon avr 360

725 Mesaj
16 Mayıs 2010; 2:32:59 

para basımı ülkedeki gsmh ye göre ayarlanır... yani üretim kadar para basılır ...

bu üretimden kasıt her türlü mal ve hizmet için geçerli

INTEL i5-3570K 3.40GHz 6MB Ivy Bridge Gigabyte GA-Z77-DS3H DDR3 2400MHz CORSAIR CMZ8GX3M2A1600C9 Vengeance 8GB DDR3 1600Mhz CL9 XMP Dual Kit MSI GTX650 Ti OC 1GB GDDR5 128Bit SEAGATE ST500DM002 500GB 7200Rpm Cooler Master RC-K280-KKP500 Elite K280 500W Kingston SSD 120GB Sata3 Samsung S22B350H 21.5" 2ms Full HD Siyah Led Monitör

801 Mesaj
16 Mayıs 2010; 2:45:20 

quote:

Orijinalden alıntı: ferpar1988

ulu orta hazine açılmaz

Hangi Türk Filmlerini OSCAR'a layık buluyorsunuz?(Anket)Üstteki profil avatarına yorum :)USB bellekten XP kurulumu
İnternet ile kaç yılında tanıştınız?(Anket)"KullanıcıAdı.donanimhaber.com" DH subdomain blog sayfanız olsun istermisiniz?

10654 Mesaj
16 Mayıs 2010; 2:47:26 

paraları leyla sayısına göre basıyorlar

Asus Z97-A 5 Way İntel Haswell i5 4670K Asus GTX 770 2GB 256Bit DirectX 11.1
Corsair 450D WD Blue 1TB 7200 Rpm Corsair 2x4Gb Vengeance 1600Mhz CL9 1.5V Asus VN247H 1080p LED 23.6"
Cooler Master Silent Pro M2 720W 80+ Hyper 212x Creative İnspire 5+1 Sound System
Samsung Evo 840 120 GB Logitech Gaming G105 Logitech Gaming G300

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

3351 Mesaj
16 Mayıs 2010; 2:58:44 

Irakda Saddam hüseyin ve yanındakiler para basmışlardı sonra ülkenin para birimi değer kaybetmiş ve ülke her yönden çökmüşdü diye hatırlıyorum yada yanlış anlamış olabilirim.

Logitech Z506 // Logitech G510 Keyboard // Logitech G930 Headset // Logitech G9x MW3 Edition Mouse // Logitech C310 Webcam // Galiathus Speed Alpha Mouse Pad //Intel i5 2500K 3.3GHz // Asus Maksimum IV Gene-Z // Gskill DDR3 2x2 F3 // Sandisk 120GB SSD Extreme // 3TB Seagate Backup Plus HDD // 3TB WD My Book HDD // AMD HD6870 // XigmaTek Tauro 600W // Windows 7 Ultimate // Samsung SA7003D 24'' Monitör // Note 3 White/Gold

28374 Mesaj
16 Mayıs 2010; 3:03:01 

Kapalı bir ekonomimiz olsa para basmayla az çok hadi halledilir. Ama açık ekonomilerde para basma ile sorunlar çözülmez, bilakis para basmak demek sorunları daha da büyütmek demektir.
Piyasada paranın çok olması demek değerinin düşmesi demektir. (Pazarda domates çoksa ucuzdur, ama azsa pahalıdır. Aynı mantık)
Ulusal para yani TL arttıkça değeri düşer, buna karşın döviz kurları yükselmeye başlar. Döviz yükseldikçe ithalat düşer, tl düştükçe paranın satın alma gücü düşer, enflasyon git gide artar, artar ve artar.
Paranın altın karşılığı olma zorunluluğu da eskidendi. FED altın karşılığı falan tutmuyor artık dolar basarken. Altınla kısıtlı kalsaydı para sistemi dünyadaki ekonomiler bu kadar büyüyemezdi malesef.

Ekonomi öyle bir sistem ki kelebek etkisi gibi. Bir yerdeki kelebeğin kanat çırpması çok uzakta bir fırtınaya sebep olabiliyor.

1,6180339887498948482045868343656381177203091798057628621354486227052604628189024497072072041893911374847540880753868917...

3321 Mesaj

[1 Aralık 2014; tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

16 Mayıs 2010; 3:05:03 

quote:

Şöyle düşün hocam.Herkesin cüzdanında bir milyon tl olsa ekmek de 1 milyon tl olur.O zaman bir milyon tl nin hiçbir değeri kalmaz.Gidip bir çuval parayla bir sakız alırız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PokerPeekFace -- 16 Mayıs 2010; 3:10:58 >

Slaven Bilić

3321 Mesaj

[1 Aralık 2014; tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

16 Mayıs 2010; 3:08:07 

quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Bir ülkede dolaşımda olan paranın karşılığı olan altın Hazinede bulunmak durumunda diye biliyorum;ama bir sorum var.

Zimbabwe'de bildiğiniz gibi enflasyon korkunç boyutlarda,yüzde 100 bin 500 civarında.Bu adamların sürekli para basması lazım.Peki nasıl oluyor da altın karşılığını bulabiliyorlar?

Tam tersi hocam ya piyasada ki parayı azaltıp değerini artırmaları lazım.Ya da bu enflasyonu karşılayacak kadar üretim yapmaları

Slaven Bilić

28374 Mesaj
16 Mayıs 2010; 3:13:01 

quote:

Orijinalden alıntı: clanthee

Hadi düşünelim.

Merkez Bankası bir gece müthiş bir karar aldı ve sabaha 100 milyon tl bastı. Türkiye'nin dış borcu da 100 milyon dolar olsun ve 1$=1tl olsun. (Rakamlar tamamen atmasyon. Anlaşılması açısından)
100 milyon tl ile piyasadan dolar almalıyız ki dolar olan borcumuzu ödeyebilelim.
Piyasadan yavaş yavaş dolar çekmeye başladık. 10 milyon dolar çektik.
Bunu gören dolar satıcıları baktılar ki dolara talep artıyor. Doların fiyatını yükselttiler ve 1$=1.1 tl oldu
10 milyon dolar daha çektik kur yine yükselmeye başladı.
100 milyon doların hepsini piyasadan çekince bir de baktık ki piyasada 1$=2 tl'ye yaklaştı.

Farzı misal dış borcu kapattık bitirdik.
İthalat kesilecek. Bugün 1000 liraya aldığınız bir bilgisayarı tüm parçaları dolara endeksli geldiğini düşünürsek dış borçları ödedikten sonra 2000 tl’ye alır oluruz. Bu 1
İkincisi tl’nin değeri düşüp satın alma gücü zayıflayınca enflasyon yükselmeye başlayacak. (Bir kişinin maaşı 2000 tl ise para basmadan bu paraya aynı özelliklerde 2 bilgisayar alabiliyorken, para basıldıktan sonra 1 bilgisayar alabiliyor. Satın alma gücü düşmüş oluyor)
Enflasyon demek fiyatlar genel seviyesi demek basitçe.
Yani enflasyon yükseldikçe piyasadaki yerli üretim malların fiyatları da yükselmiş olacak.
Yani hem yerli malların fiyatı yükselecek, hem ithal malların. Al sana çıkmaz.
Ödemeler bilançosundan, GSMH’den, dış ticaret dengesinden vs hiç bahsetmiyorum. En basit haliyle olacaklar bunlar.
:)

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

1,6180339887498948482045868343656381177203091798057628621354486227052604628189024497072072041893911374847540880753868917...

2840 Mesaj
16 Mayıs 2010; 3:26:47 

quote:

Orijinalden alıntı: PHI

Hadi düşünelim.

Merkez Bankası bir gece müthiş bir karar aldı ve sabaha 100 milyon tl bastı. Türkiye'nin dış borcu da 100 milyon dolar olsun ve 1$=1tl olsun. (Rakamlar tamamen atmasyon. Anlaşılması açısından)
100 milyon tl ile piyasadan dolar almalıyız ki dolar olan borcumuzu ödeyebilelim.
Bunu gören dolar satıcıları baktılar ki dolara talep artıyor. Doların fiyatını yükselttiler ve 1$=1.1 tl oldu
100 milyon doların hepsini piyasadan çekince bir de baktık ki piyasada 1$=2 tl'ye yaklaştı.

İthalat kesilecek. Bugün 1000 liraya aldığınız bir bilgisayarı tüm parçaları dolara endeksli geldiğini düşünürsek dış borçları ödedikten sonra 2000 tl’ye alır oluruz. Bu 1
İkincisi tl’nin değeri düşüp satın alma gücü zayıflayınca enflasyon yükselmeye başlayacak. (Bir kişinin maaşı 2000 tl ise para basmadan bu paraya aynı özelliklerde 2 bilgisayar alabiliyorken, para basıldıktan sonra 1 bilgisayar alabiliyor. Satın alma gücü düşmüş oluyor)
Yani enflasyon yükseldikçe piyasadaki yerli üretim malların fiyatları da yükselmiş olacak.
Ödemeler bilançosundan, GSMH’den, dış ticaret dengesinden vs hiç bahsetmiyorum. En basit haliyle olacaklar bunlar.

@PHI ya teşekkürler tam aklımdaki ve yazmak istediğim şeyi yazmış
ayrıca konu gerçekten zevkli hale gelmeye başladı(merak edilenler soruldukça)

harman/kardon avr 360

704 Mesaj
16 Mayıs 2010; 3:46:23 

quote:

Orijinalden alıntı: PHI

Hadi düşünelim.

bende teşekkür ederim.. hep düşünürdüm çok para basınca nası enflasyon oluyor diye alım gücü azalıyor felan.. demek böle oluyormuş

482 Mesaj
16 Mayıs 2010; 9:55:31 

basılan para ülkede üretilen ürün ve işgücü gibi malların miktarına göre değişir.yanılmıyorsam.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1602 Mesaj
16 Mayıs 2010; 10:17:36 

quote:

Orijinalden alıntı: Dx

bende teşekkür ederim.. hep düşünürdüm çok para basınca nası enflasyon oluyor diye alım gücü azalıyor felan.. demek böle oluyormuş

Bende öğrendim bişiler çok tşk PHI

Yıldız Teknik Üniversitesi
İnşaat Mühendisi
2013 Girişliler

Lenovo Y500 SLI

183 Mesaj
16 Mayıs 2010; 10:34:26 

aynen

3464 Mesaj
16 Mayıs 2010; 10:49:16 

Bir de şu elinde telefonla bağıra bağıra birşeyler anlatmaya çalışan amcaları da anlatırsanız sevinirim.

You are weak. Why are you weak? Because you lack... hatred!!

420 Mesaj
16 Mayıs 2010; 10:53:23 

Soruların tüm cevapları için Zeitgeist

PSN: mremre-2

Trance

931 Mesaj
16 Mayıs 2010; 10:56:45 

kim ne derse desin ben inanmıyorum para basmanın zararlı olduğuna (ihtiyaç yoksa başka)
şimdi bizim 10 milyar liraya ihtiyacımız var bunu dış borçla karşılarsak sorun yokda,para basınca'mı sorun oluyor hangi mantıkla bunu izah edeceğiz.amerika yıllardır karşılıksız para basıyor her yer amerikan dolarıyla dolu ama onlarda bizim gibi hiç % 100'lere çıkmadı enflasyon.

1971 Mesaj
16 Mayıs 2010; 10:57:08 

quote:

Orijinalden alıntı: ygt.e

Soruların tüm cevapları için Zeitgeist

+1

Ben cevabını orada buldum

28374 Mesaj
16 Mayıs 2010; 11:07:57 

quote:

Orijinalden alıntı: Reasonable

Bir de şu elinde telefonla bağıra bağıra birşeyler anlatmaya çalışan amcaları da anlatırsanız sevinirim.

Tahtakale'den bahsediyorsunuz galiba?
Dilim döndüğünce onu da anlatmaya çalışayım :)

Ekonomiler büyüdükçe ve küreselleşme denen olgu arttıkça artık dünyada alış-veriş işlemi kolaylaşmaya ve artmaya başladı malumunuz.
Ekonomilerde bir sürü piyasa oluştu. Açık piyasa, kapalı piyasa, organize piyasa, tezgahüstü piyasa vs vs vs
Mesela IMKB bir organize piyasadır. Her şey belli kurallara göre yapılır. Değeri yükselen hisseler alınır, düşenler satılır. Ama hepsinin kuralları vardır.
Tahtakale ise bir dür döviz borsasıdır. Aynı zamanda tezgahüstü bir piyasadır. Merdiven altı falan diye de tabir edilir. Öyle çok kesin kuralları yoktur. Herkes dolar alır, euro satar, yen alır, sterlin satar vs.
O telefonla bağıra bağıra bir şeyler anlatmaya çalışan kişiler ya oradaki anlık piyasayı çok iyi takip edip patronuna durum bildiren ve gelen komutlar doğrultusunda alım/satım yapan insanlardır, ya da bizzat alım satım yapanın kendisidir.
Yani şöyle diyeyim. Orası öyle bi pazar yeri ki, domates biber patlıcan yerine dolar, euro, yen alınıp satılıyor. Hangisinin anlık getirisi yükselirse ona talep yükseliyor anında.
Tezgahüstü diyoruz merdivenaltı diyoruz ama orada dönen paralar çok büyük paralar. Öyle ki orada oluşan fiyatlar normal fiyatların belirlenmesinde etkileyici oluyor. Orada kur yükselmeye başlayınca piyasadaki kur da yükselmeye başlıyor. Öyle basit bir yer değil yani orası da :)

quote:

Orijinalden alıntı: sero77

kim ne derse desin ben inanmıyorum para basmanın zararlı olduğuna (ihtiyaç yoksa başka)
şimdi bizim 10 milyar liraya ihtiyacımız var bunu dış borçla karşılarsak sorun yokda,para basınca'mı sorun oluyor hangi mantıkla bunu izah edeceğiz.amerika yıllardır karşılıksız para basıyor her yer amerikan dolarıyla dolu ama onlarda bizim gibi hiç % 100'lere çıkmadı enflasyon.

ABD ile Türkiye'nin ekonomisini bir mi tutuyorsunuz? Kaldı ki dolar dünyada genel geçer bir para. Bu da var.

Ben para sisteminin genel çarklarını basitçe anlatmaya çalıştım. Kapalı kapılar ardında neler dönüyor onlar için ayrıca konuşmak lazım. Ama Zeitgeist'i izlemenizi tavsiye ederim ben de.
Ha bu tür konulara merak saldıysanız Yaşar Erdinç'in Para Harekatı isimli kitabını okuyabilirsiniz.
Ekonomi sistemini ve kriz olgusunu yalın bir dille çok güzel olarak anlatan bir kitap.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

3514 Mesaj
26 Ağustos 2012; 16:11:45 

Altın karşılığı para basma eskidendi. Şuanda paraların hiç bir karşılığı yok. Para basma sadece günü kurtarır ama yarını daha da kötüye götürür. Eskiden devlet borçları ödemek için hesapsızca para basıyordu onun için de enflasyon çok yüksekti. Yüksek para basmanın sonucu her zaman ekonomik krizdir. Tabi bastığın parayı kar edecek işlerde kullanmayacaksan.

Gigabyte p55m-ud2 - i5 750 2.66 - Ocz 4 gb ddr3 1600 mhz cl7 - Wd 1 tb black - Powercolor hd 4770 - Corsair 350D - High Power 600w

103 Mesaj
26 Ağustos 2012; 22:48:56 

quote:

Orijinalden alıntı: cefucsa

Bu yaşıma kadar hep, fazla para basılırsa ülkede enflasyon olur diye duydum,

Bu videoda adamın biri, dış borçlanma yerine, para basalım gibi bir şeyler anlatıyor,

İktisattan falan anlayan arkadaşlar bir bakın hele , Merak ettim bu adam dolu mu konuşuyor boş mu

42 yasima geldim hayatim boyunca finans ve para ile ugrastim cok belgesel izledim ilk defa TR nin ekonomisini ve para durumunu NET aciklayabilen bir insana rastliyorum

Ikinciside Yaman Toruner dir

HAYATTA O KADAR COK YALAN VE YANLIS VARKI INANILMAZ!!!!!

111 Mesaj
2 Temmuz 2013; 17:14:41 

Konuyu hortlatıcam ama çok taktığım bir konudur bu.

Türk lirası sadece Türkiye'de geçtiğine göre ve sen birçok şeyi yurt dışından ithal (aklına ne gelirse. Elektronik eşya, doğalgaz, petrol, bakır, araba vs.) ettiğine göre ödemeyide türk lirası olarak yapamadığına göre gerisini sen düşün! Yani bir ülke zengin olmak istiyorsa ithalat değil ihracat yapmalıdır. Yani Türkiyeye nekdar çok döviz getirirse o kadar çok zengindir. Ve yarıca altın bir numaralı paradır. Aynı şey altın için de geçerlidir. Biliyorsunuz altın heryerde değeri olan bi maddedir. KAĞIDIN HİÇBİR DEĞERİ YOKTUR.

Bugün cebinde 1 Milyon TL olsun, yarın Türkiye de savaş çıksın O paralar sadece akşamları ateş yakıp ısınmana yarar o da çabuk yanar ve biter...

Efsane Atari makinesi geri döndü

Bir bar hayal edin! Oyun makineleri ile dolu...

4725 Mesaj
2 Temmuz 2013; 17:31:07 

Simdi devlet 1milyar tl basip verse bana ben bu parayi ufak ufak yesem fakirin fukaranin ihtiyaclarini karislasam kime ne zararim olurki hatta dusundum faydam bile olur is kurarim uretim yaparim issizligi bi nebze azaltirim tarim isine girerim ulkede bereket olur sonra onu yurt disina ihrac etmeye calisirim doviz girdisi saglarim bunlar kotu biseymu

Uzaklaştırılmış
2 Temmuz 2013; 17:35:37 

benim bildiğim kasadaki altının değerine göre

192 Mesaj
2 Temmuz 2013; 17:48:01 

Devletin altın rezervine göre para basılır

MSI GE 60 20E

2395 Mesaj
2 Temmuz 2013; 17:54:34 

Altına göre para basılıyor denmiş, peki Nazi Almanyası kaçak para bastığında neden birşey olmadı veya bir devlet isterse kaçak para basabilir neden yapmıyor ? yada yapıyorda bizmi bilmiyoruz

Lil Wayne, Best Rapper Alive

337 Mesaj
2 Temmuz 2013; 18:00:57 

quote:

Orijinalden alıntı: visivo

Simdi devlet 1milyar tl basip verse bana ben bu parayi ufak ufak yesem fakirin fukaranin ihtiyaclarini karislasam kime ne zararim olurki hatta dusundum faydam bile olur is kurarim uretim yaparim issizligi bi nebze azaltirim tarim isine girerim ulkede bereket olur sonra onu yurt disina ihrac etmeye calisirim doviz girdisi saglarim bunlar kotu biseymu

Sen bir okey oyunundasın. Dışıardan fazladan 10 taş alsan ne kadar işine yarardı değil mi? Peki ne olurdu sen kazanırdın diğer 3 kişi kaybederdi. Bir nevi senin dediğin de böyle birşey. Sana fazladan para gelmesi demek diğerlerinin kaybetmesi demek.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

337 Mesaj
2 Temmuz 2013; 18:02:59 

quote:

Orijinalden alıntı: TruuChainz

Altına göre para basılıyor denmiş, peki Nazi Almanyası kaçak para bastığında neden birşey olmadı veya bir devlet isterse kaçak para basabilir neden yapmıyor ? yada yapıyorda bizmi bilmiyoruz

Bana kalırsa basıyor. Çünkü 10 yıl önceki dövize bak bir de şimdiki dövize bak. Imf yi filan bitirdik güya. Ne farketti enflasyon arttı. Dolar 2 katladı asgari ücrete 33 lira zam geldi.

1943 Mesaj
2 Temmuz 2013; 18:07:15 

Çok yararlı bilgiler edindim sayenizde.

Bu mesajda bahsedilenler: @PHI

355 Mesaj

[8 Aralık 2014; tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

2 Temmuz 2013; 18:10:08 

24 tl olmasa idi okurdum belki.. @PHI

Bu mesajda bahsedilenler: @PHI

"Bu şarkı burada bitmez..."
"Bu bir veda değil, bu bir estir, bir duraktır, bitmeyen şarkının notaları arasında bir moladır."

1237 Mesaj
2 Temmuz 2013; 18:13:50 

quote:

Orijinalden alıntı: 'ressam

Mantığı çok basit, herkeste para olursa para değer kaybeder. Para ,senin de dediğin gibi kağıt parçasından öteye geçmez.

-||DESKTOP||=>MSI 870A-G54 AMD||AMD Phenom II X4 965 Black Edition 3.40 GHz||XIGMATEK GAIA SD1283 CPU Cooler-
-Sapphire HD7850 O.C. EDITION GDDR5 2GB 256BIT AMD RADEON DX11.1(CSpeed:1000MHz-MSpeed:1450MHz)||12 Gb 1333 MHz Kingston Dual kit-
-AeroCool VX-E Pro 600W||SEAGATE 1TB HDD 7200 RPM||Windows 7 Ultimate x64||Samsung SyncMaster 226cw-
-
SideWinder X4 Keyboard||Creative Sound Blaster Recon3D THX USB 3D Surround Sound Processor||Creative FATAL1TY Gaming Headset||BloodyV7 Gaming Mouse-
-||LAPTOP||=>Lenovo Z580||15.6" backlit LED HD||Intel(R) Core(TM) i5-3210 CPU @ 2.50GHz||8 GB 1600 MHz ram-
-Intel® HD graphics 4000 (integrated) + 2GB Nvidia Geforce GT630M GPU||CORSAIR 120GB Neutron GTX Series SATA 3.0 SSD||SEAGATE 1 TB HDD||Windows 7 Ultimate x64-
-TV: PHILIPS 42PFL6007K 3D LED Smart 107 CM,Ambilight Spectra 2, 400 HZ, 3D||SAMSUNG Nexus 10(Black)16GB|| Phone: GM Discovery(Black)-

36 Mesaj
2 Temmuz 2013; 18:26:43 

Senin merkez bankan para basabilmesi için bastığı para kadar hazinesine değerli maden koymak zorundadır. Yoksa bastığın para değersiz olur