Ünlülerin Ses Oktavları
129 Cevap134855 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

4180 Mesaj
15 Mayıs 2010; 0:41:27 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Arkadaşlar burada ünlülerin ses oktavlarını paylaşalım istiyorum. Çok merak ettiğim bir konudur.

Not: Bir notanın 7 nota inceltilerek elde edilen ince sesine kadar ki bölümü bir oktavdır.
Örneğin; Kalın Do dan İnce Do ya kadarki 8 notalık ses dizisi bir oktav sayılmaktadır. (Oktav denilebilmesi için nota değil ses aralığı önemlidir.)

@mr.caner arkadaşımıza teşekkürler...

quote:

iki ses arasındaki sekiz notalık ses dizisine denir. do-re-mi-fa-sol-la-si-do bir oktavdır. hangi nota ile başlarsanız onun bir incesi/kalını ile bitersiniz ve bir oktav elde edersiniz.
en yüksek değeri (insanın sahip olabileceği) kimisine göre 8, kimisine göre 7, kimisine göre de 5 olan ses dizisidir aynı zamanda.
eğer en yüksek oktav değeri 8 ise sıralama şu şekildedir :

1. oktav : erkeklerin bu dizideki sesleri çıkarması mümkündür. en ünlü 1. oktav temsilcisi ;barry white
2. oktav : birçok erkek sesi bu kategoridedir. mariah carey bu oktav aralığının nadide bayan temsilcilerinden biridir.
3. oktav : birçok ses bu kategoridedir. özellikle erkek sesleri bu kategoriye uygundur. bayanlardan yine nadir olarak bu dizideki sesleri çıkartabilen insanlar vardır.
4. oktav : ara oktavdır. en çok rastlanan ses dizilerini barındırır. erkek sesleri için ilk sınır noktasıdır. bu sınıra erişebilen erkek sayısı azdır.
5. oktav : birçok bayan sesi bu kategoridedir. erkek sesleri için ikinci sınır noktasıdır. bu sınıra erişebilen erkek sayısı yok denecek kadar azdır.
6. oktav : sopranoların çıkartabildiği ses dizisidir. christina aguilera ve yine mariah carey bu dizideki sesleri rahatlıkla çıkartabilir.
7. oktav : bir kişinin çıkartabileceği en nadir ses dizisidir. pavarotti ve mariah carey (yine ve yine) bu dizideki sesleri rahatlıkla çıkartabilir.
8. oktav : insan sesinin ulaşamayacağı ses dizisi olarak adlandırılır. ancak yine de mariah carey'nin emotions isimli parçasında bu ses dizisinin sınırlarına ulaştığı iddia edilir.

Ünlülerin ses grupları ve oktavları

Christina Aguilera: 3 oktav 6 ses/ Ses grubu:Spinto soprano
Amy Lee: 2 oktav 2 ses / Ses grubu:Mezzo soprano
Satoko Tanaka: 4 oktav /Ses grubu:Koleratur soprano (japon ünlü soprano)
Luciano Pavarotti :4 oktav/Ses grubu:Tenor (Yüksek C'nin kralı)
Diana Damrau :3.5 oktav/Ses grubu:Lirik koleratur soprano
Georgia Brown:8 oktav/Yüksek koleratur soprano (guinness rekorlar kitabına göre dünyanın en geniş ses aralığı)
Tim Storms:6 oktav/Tenor(guinness rekorlar kitabına göre dünyanın en geniş 2.ses aralığı)
Freddie Mercury:Yaklaşık 4 oktav(falsetto dahil) /Konuşurken bariton ancak şarkı söylerken tenor.
Lady Gaga:Kontralto(En kalın.Erkeğe en yakın kadın sesi)
Şebnem Ferah 2.5 oktav/Ses grubu:alto/mezzo soprano
Sertab Erener:3 oktav/Ses grubu:koleratur soprano
Ferhat Göçer:Baritona yakın tenor.
Cem Adrian:5 oktav/ses grubu:Bas,bariton,tenor,alto,soprano,koleratur soprano (Bütün ses gruplarındaki sesleri çıkarabiliyor)
Mariah Carrey:7 Oktav/ses grubu:koleratur soprano

Şimdilik bu kadar güncellenecektir.
Kaynak:Official siteler,Fan klupler,ses üzerine kurulmuş forumlar,müzik öğretmenleri vb.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0RK -- 31 Ekim 2010; 22:19:13 >

Thomas Aquinas

423 Mesaj
15 Mayıs 2010; 1:27:06 

Bildiğim kadarıyla insan sesi ancak 2,5 oktav filan olabiliyor. O da opera sanatçılarında filan. Sizin dediğiniz rakamları bulurken sanırım "kafa sesi" denilen şey de işin içine katılıyor.

Güzel dil Türkçe bize
Başka dil gece bize
İstanbul konuşması
En saf, en ince bize

3069 Mesaj
15 Mayıs 2010; 3:05:36 

7 oktav yalan..

Pavarotti'nin sesi bile 4 oktavdı.

ŞAMPİYONLUK ŞARKISI BÖYLE YARIM KALMAYACAK,O KUPA BİR GÜN ELLERİNİZ DE KALKACAK!

4180 Mesaj
15 Mayıs 2010; 12:37:15 

quote:

Orijinalden alıntı: VGroove

7 oktav yalan..

Pavarotti'nin sesi bile 4 oktavdı.

http://www.radikal.com.....php?ek=r2&haberno=4475

Diğer arkadaşın dediği gibi 'kafa sesi' olayı var. Onunla normalde 1 oktav anca genişleyebilirken Cem Adrian 4 oktav genişletebiliyor.

Thomas Aquinas

2900 Mesaj
15 Mayıs 2010; 13:14:20 

quote:

Orijinalden alıntı: ORKKK

Arkadaşlar burada ünlülerin ses oktavlarını paylaşalım istiyorum. Çok merak ettiğim bir konudur. Mesela Cem Adrian'ın sesi 7 oktav(Pianoda da 7 oktav ses olduğunu düşünürsek adam yürüyen orkestra ) Christina Aguilera ve Pavarotti'nin 5 oktav sesi var.

Not: Bir notanın 7 nota inceltilerek elde edilen ince sesine kadar ki bölümü bir oktavdır.
Örneğin; Kalın Do dan İnce Do ya kadarki 8 notalık ses dizisi bir oktav sayılmaktadır. (Oktav denilebilmesi için nota değil ses aralığı önemlidir.)

Onun o kadar var mıdır yav ?

1730 Mesaj
15 Mayıs 2010; 13:28:40 

Bu "kafa sesi" olayını biraz açabilir misiniz?

2537 Mesaj
15 Mayıs 2010; 15:36:18 

King Diamond'da da 8 oktav diyorlardı.

PSN ID:AlperDuran

1334 Mesaj
15 Mayıs 2010; 15:42:54 

Kibariye'nin de 120 oktav zaten.

1997 Mesaj
15 Mayıs 2010; 15:43:34 

Birsürü şey derler ama 7 oktavın bende mümkün olduğunu düşünmüyorum hatta manowar konserinde eric adams öyle bir çığlık atmışkı ses incelmiş incelmiş kimse bir süre bişey duyamamış falan filan

Elo boostlanır,seri maçları placement maçları oynanır pm!!

4180 Mesaj
31 Ekim 2010; 20:01:52 

quote:

Orijinalden alıntı: NER0

Bu "kafa sesi" olayını biraz açabilir misiniz?

Göğüs sesini kullanmadan verilen ses. Standart bir insanın kafa sesi 1 oktavdır. Normal göğüs sesi ise 1,5 oktavdır ortalama. Kafa sesi ile insanların ortalama 2,5 oktav sesi vardır.

Özetlersek kafa sesi daha ince seslere çıkmak için kullanılır. Tekniği bilinmez ise pek bir işe de yaramaz. Örneğin çoğu insan sevdiği bir şarkıyı söylerken ince sesleri kafa sesi ile verir. Kendine sesi çok hoş gelirken, dışarıdan duyulan ses pek de hoş değildir. Bu yüzden kafa sesi adı verilmiş.

Thomas Aquinas

3147 Mesaj
31 Ekim 2010; 23:27:16 

Burak Kut'u bilen eklesin.

Oktav sesin aralığıdır, sesin güzel olması ile alakası yoktur ya da sesi daha iyi kullanma ile alakası yoktur.

xepfkli...

1846 Mesaj
1 Kasım 2010; 15:26:25 

Bazı insanlar bir insan ne kadar yüksek sesle bağırıyorsa o kadar çok oktavının olduğu gibi yanlış bir düşünceye kapılıyorlar.Oktav yüksek seslerde bağırmak değidir.Bir insanın verebildiği en kalın ile en ince ses arasındaki sesler dizisidir.
Ayrıca Burak Kut hakkında sadece bariton ses rengine sahip olduğunu,şan eğitimi aldığını bulabildim.Oktavı hakkında şuan için bi bilgi paylaşımında bulunamayacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.caner -- 1 Kasım 2010; 15:29:31 >

4180 Mesaj
1 Kasım 2010; 20:42:19 

Bu arada ses grupları hakkında bilgi verelim:

Kalın erkek sesi: Bass
Orta erkek sesi: Bariton
İnce erkek sesi: Tenor

Kalın bayan sesi: Alto
Orta bayan sesi: Mezo Soprano
İnce bayan sesi: Soprano

Thomas Aquinas

12870 Mesaj
1 Kasım 2010; 20:57:05 

Steve Perry e de 8 oktav derler ki onun gibi canlı per. olan rock vokalsitide yok gibi bişeydir bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evohan -- 1 Kasım 2010; 20:58:31 >

Rock Müziğin Ruhu Okşayan Coşkusu, Yolların Hakimi AOR*Melodic Hard Rock

6784 Mesaj
1 Kasım 2010; 21:26:14 

Kafa sesi hariç iki oktav sesim var. Fena değilmişim ya.

Steam ID: furkantrojka

Yamaha RBX-360|Seymour Duncan SPB3|Rotosound SH77|SansAmp Bass Driver Di
Minolta X300|Minolta MD Rokkor 50mm 1:1.7|Minolta MC Tele Rokkor 135mm 1:2.8|Sigma UC Zoom 28-70 1:2.8-4
Müzik diye bir şeyin olduğuna inanmıyorum, gerçek olsa teori değil kanun olurdu.
Üç ayaklı bir masanın ayağını eksilttiğinizde yıkılıyor olması, masanın öyle yaratıldığı manasına gelmez.
Teknobiyotik 03.02.2013 tarihinde ellerinde olmayan ürünü sattı, 25.02.2013'te paramı iade etti.

6784 Mesaj
1 Kasım 2010; 21:30:13 

quote:

Orijinalden alıntı: TRojka

Ve ayrıca kafa sesi sanki bir oktavdan çok daha fazlasını verebilir ancak erkeklerde çok dikkate alınmaz. Kafa sesiyle ilgili soruları olan arkadaşlara da şöyle anlatayım, manowar parçalarında eric adams'ın çığlık benzeri bir sesle söylediği kısımlar tamamen kafa sesiyledir. Dünyanın en zor tenor aryası olan nessun dorma'yı da söylemiştir eric adams, hiç kafa sesi kullanmadan söylediği o aryayı da dinleyip görebilirsiniz farkı.

Minolta X300|Minolta MD Rokkor 50mm 1:1.7|Minolta MC Tele Rokkor 135mm 1:2.8|Sigma UC Zoom 28-70 1:2.8-4
Müzik diye bir şeyin olduğuna inanmıyorum, gerçek olsa teori değil kanun olurdu.
Üç ayaklı bir masanın ayağını eksilttiğinizde yıkılıyor olması, masanın öyle yaratıldığı manasına gelmez.
Teknobiyotik 03.02.2013 tarihinde ellerinde olmayan ürünü sattı, 25.02.2013'te paramı iade etti.

4180 Mesaj
1 Kasım 2010; 21:40:48 

quote:

quote:

Ve ayrıca kafa sesi sanki bir oktavdan çok daha fazlasını verebilir ancak erkeklerde çok dikkate alınmaz. Kafa sesiyle ilgili soruları olan arkadaşlara da şöyle anlatayım, manowar parçalarında eric adams'ın çığlık benzeri bir sesle söylediği kısımlar tamamen kafa sesiyledir. Dünyanın en zor tenor aryası olan nessun dorma'yı da söylemiştir eric adams, hiç kafa sesi kullanmadan söylediği o aryayı da dinleyip görebilirsiniz farkı.

Daha çok verebilir hocam ben stadartını söyledim. Genelde 0,8-1 oktav arası değişiyor kafa sesi.

Ayrıca erkeklerde çok dikkate alınmaz kısmını pek anlamadım ben. Kendin örnek vermişsin zaten Eric Adams'ın kullandığını. Hansi Kürsch (Blind Guardian) da kafa sesini iyi kullanan vokaller arasında. Yanlış mı anladım acaba ? İşe yarar çünkü kafa sesi şarkılarda.

Thomas Aquinas

1846 Mesaj
16 Kasım 2010; 14:17:16 

LEE RYAN:
Tiz-Bass = (-2,82 tiz; günlük konuşma)
(-8,4 tiz) ile (+6,0 bass) arasındaki tüm ses tonları
Backraund = %82
Perde (Oktav) =1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. perdeler.
Nefes =39sn.

TARKAN:
Tiz-Bass = (+0,85 bass; günlük konuşma)
(-6,8 tiz) ile (+7,4 bass) arasındaki tüm ses tonları
Backraund = %63
Perde (Oktav) =2, 3, 4, 5, perdeler.
Nefes =23sn.

ZARA:
Tiz-Bass = (-4,66 tis; günlük konuşma)
(-9,4 tiz) ile (+3,4 bass) arasındaki tüm ses tonları
Backraund = %80
Perde (Oktav) =1, 2, 3, 4, 5, 6. perdeler.
Nefes =38sn.

AÇIKLAMALAR;
TİSS-BAZ: Sesin tokluk düzeyi; yani inceliği veya kalınlığıdır. (-) olanlar incedir; yani tiz, (+) olanlar kalındır yani Baz. (0) nötr’dür. 0’dan +10’a doğru yaklaştıkça ses kalınlaşır, 0’dan -10’a doğru yaklaştıkça ses incelir. Verilen iki baz-tiz değeri arasındaki fark ne kadar fazla olursa sanatçı o kadar çok değişik ses tonuyla söyleyebilir. Ayrıca fark çok olursa daha rahat ve yorulmadan şarkı söyleyebilir.(Normal bir insanda bu aralık bayanlarda; -7,0 ile +3,0 iken, erkeklerde -3 ile +7 arasındadır. Ancak bu sesin özelliğine göre her insanda farklılık gösterir.)
BACKRAUND: Sesin çıkış şiddetidir. Perde değiştirmeden birim zamanda ağızdan çıkan nefes miktarının gücüdür. Ancak backraund bağırma değildir. Sadece sesin şiddetli çıkmasıdır. Yani bağırmadan sesi duyurma gücüdür. (normal bir insanda %60’dır. Ancak bu düzeyde olmaması onun a-normal olduğu anlamına gelmez. Daha yüksek olması tabi ki daha iyidir.)
PERDE: Oktav olarak da bilinir. İnsan sesi 7 perdedir. Ancak bırakın 7. perdeyi, 6. perdeye bile çıkmak oldukça zordur. Sanatçılar arasında 7. perdeye çıkanların sayısı ise çok azdır. Perdenin yükselmesi sesin kendisinin yükselmesidir. Bağırma olarak adlandırmak aslında tam doğru olmaz ama anlamak için benzetebiliriz.(normal bir insan konuşurken 3. perdeden konuşur. Tabi bizde konuşurken karşısında sağır var zannedenler hariç. Onlar Allah ne verdiyse sonuna kadar kullanıyorlar.)
NEFES: Birim zamanda nefes almadan durmaksızın şarkı söylenmesidir. Nefes2in özelliği 3. perdedeyken 10 saniye boyunca 10 birim nefes harcamışsanız aynı parçayı 10 saniye 5 perdede okuyunca 30 birim nefes harcarsınız. Yani 7. perdede 10 saniye şarkı söyleyebilen biri -ki bu kolay değil- aynı nefesle 3. perdede 40 saniye şarkı söyleyebilir.

Bu arada internette online piyano çalma siteleri var.Ordan deneyerek kendi oktavınızı öğrenebilirsiniz.Çok sağlıklı bilgiler edinemezsiniz ama çıkabildiğiniz sesler hakkında bilgi sahibi olursunuz.Bi kere denedim detone olduğum noktada bıraktım 2 oktav 3 ses çıkabiliyorum göğüs sesim ile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.caner -- 16 Kasım 2010; 14:17:51 >

2701 Mesaj
18 Kasım 2010; 13:05:51 

Oktav hiçbirşeydir. Ses tnu güzel olmadıktan sonra... Örneğin stıng'in 2 idi galiba. Ama adam efsaneler araına girer. Geniş ktavlı sanatçılardan Yasmin Levy i tavsiye ederim.

6784 Mesaj
18 Kasım 2010; 13:30:47 

quote:

Orijinalden alıntı: 0RK

quote:

quote:

Daha çok verebilir hocam ben stadartını söyledim. Genelde 0,8-1 oktav arası değişiyor kafa sesi.

Ayrıca erkeklerde çok dikkate alınmaz kısmını pek anlamadım ben. Kendin örnek vermişsin zaten Eric Adams'ın kullandığını. Hansi Kürsch (Blind Guardian) da kafa sesini iyi kullanan vokaller arasında. Yanlış mı anladım acaba ? İşe yarar çünkü kafa sesi şarkılarda.

Adamın sesi şu kadar oktav derken kafa sesini katmazlar işine içine demek istedim. Aryalarda v.s erkekler kafa seslerine hiç çıkmazlar.

1846 Mesaj
19 Kasım 2010; 21:02:58 

quote:

Orijinalden alıntı: seboist64

Oktav hiçbirşeydir. Ses tnu güzel olmadıktan sonra... Örneğin stıng'in 2 idi galiba. Ama adam efsaneler araına girer. Geniş ktavlı sanatçılardan Yasmin Levy i tavsiye ederim.

Zaten şarkı söylemek için 2 oktav yeterlidir.2.5 ve üstü için insanüstü sesler derler.Size de katılıyorum, ses aralığından çok sesin tonu önemlidir bence.

300 Mesaj
2 Temmuz 2011; 13:40:07 

Cem Adrian'ın 4.5 - 5 Oktav ve ses telleri normal bi insanınkinin 3 katı büyüklüğünde.

3681 Mesaj
2 Temmuz 2011; 14:17:02 

quote:

Orijinalden alıntı: DontTouchHim

Cem Adrian'ın 4.5 - 5 Oktav ve ses telleri normal bi insanınkinin 3 katı büyüklüğünde.

Bu adam garip bişey zaten tek başına koro gibi her türden sesi çıkarıyor

When a man lies, he murders some part of the world
These are the pale deaths which men miscall their lives
All this I cannot bear to witness any longer
Cannot the kingdom of salvation take me home

5448 Mesaj
2 Temmuz 2011; 14:30:52 

Mikael'in ki kaça giriyor acaba adam hem brutal çakıyor hem clean

Playstation 4 Kullanıcısı

PSN: ZorkSheld

6784 Mesaj
2 Temmuz 2011; 16:14:52 

quote:

Orijinalden alıntı: Mikael Âkerfeldt

Mikael'in ki kaça giriyor acaba adam hem brutal çakıyor hem clean

Brutal vokal ve Cem Adrian'ın yaptıkları kafa sesidir. Ses aralığı ölçümünde genelde kullanılmaz. Bu anlayış da Opera v.s'de erkek vokallerin kafa sesi kullanmamasından kaynaklanıyor aslında. Ayrıca kadınlar gibi kullanamaz erkekler kafa seslerini. Arada boşluk vardır çünkü, çıkmayan sesler. O yüzden ses aralığı olarak şu kadar da denemez o tip ölçümlerde.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Temmuz 2011; 16:18:33 

Mariah Carey klasik bir MTV pompası.8 oktavmış

2174 Mesaj
2 Temmuz 2011; 18:06:42 

king diamond, daniel gildenlöw, mike patton.

kutu kutu vazelinler...

4180 Mesaj
2 Temmuz 2011; 22:41:09 

Nereden buldunuz da hortlattınız bu konuyu ya Neyse iyi olmuş.

Thomas Aquinas

3193 Mesaj
3 Temmuz 2011; 1:22:16 

Mariah Carey- Emotions nasıl çıkıyor o ses be

300 Mesaj
3 Temmuz 2011; 3:16:29 

quote:

Nereden buldunuz da hortlattınız bu konuyu ya Neyse iyi olmuş.

Ben buldum dolaşırken

1846 Mesaj
12 Ağustos 2011; 19:14:08 

quote:

Orijinalden alıntı: nasozby

Mariah Carey- Emotions nasıl çıkıyor o ses be

Kadın gerçekten harika.

3946 Mesaj
12 Ağustos 2011; 19:30:57 

Cem Adrian favorim

2010®

1846 Mesaj
13 Ağustos 2011; 1:24:20 

quote:

Orijinalden alıntı: getta

Cem Adrian favorim

Eğitim almayı kabul edeydi şuan kim bilir nerelerde olacaktı.

3946 Mesaj
13 Ağustos 2011; 1:26:19 

Aynen ama doğal kalmak istemiş.

2010®

Uzaklaştırılmış
30 gün cezanın,
11 gün 17 sa. 13 dk. kadarı kaldı.
13 Ağustos 2011; 1:33:16 

Ben o zaman adnan şenses in oktavını düşünmek istemiyorum

4180 Mesaj
13 Ağustos 2011; 1:56:36 

quote:

Orijinalden alıntı: Dwight Stifler

Ben o zaman adnan şenses in oktavını düşünmek istemiyorum

2 ya da 2,5. Çok inanılmaz bir sesi yok ki

Thomas Aquinas

341 Mesaj
13 Ağustos 2011; 14:06:21 

Pavarotti 4diye biliyordum fakat amy lee o kadar dusuk olamaz ya amy yapmaaaaa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1846 Mesaj
13 Ağustos 2011; 17:46:05 

quote:

Orijinalden alıntı: MMavoix

Pavarotti 4diye biliyordum fakat amy lee o kadar dusuk olamaz ya amy yapmaaaaa

Amy'nin sesiyle ilgili bilgileri:
Ses tipi: Lyric Mezzo-Soprano
En yüksek ses tonu: G5 (Live versions of "Bring me to Life")
En düşük ses tonu: E3 ("Hello", "Going Under")
Ses sıralaması: 2.2 oktav

18 Mesaj
27 Ekim 2011; 6:42:35 

Oktav uzerine o kadar ama o kadar cok yanlis seyler donuyor ki muzikle ilgilenmeyenler tarafindan.

1 OKTAV BIR MUZISYENIN IYI YA DA KOTU OLMASINI REFERANS ETMEZ.
2 Oktav sadece ve sadece ses araligini olcer. Baslangic notasini do olarak alip bir sonraki do'ya kadar yani 8 SES bir oktavdir.
3 Yapilan bircok sarki suanda piyasada 1 oktav civaridir. Cunku istediginiz kadar oktaviniz genis olsun, eger duygulariniz ve ses renginizin guzelligi yoksa hicbir sey ifade etmez.
4 Oktav olculurken notalar uzerindeki guclu ve temiz verebilme durumunuz da cok onemlidir. 4.yila giriyorum san derslerinde, her bir hocam kendi alanlarinda bir ekol. 16 net temiz ses verebiliyorum bu da 2 oktava denk dusmektedir. Bu da bircok sarkiyi icra edebilmek demektir. 2 oktav + 1 ses verebiliyorum ama o arti 1 ses cok guclu olmadigi icin genel oktavima alinmiyor.
5 Tiz/cirtlak sesleri duydukca "Aaa oktavi cok genis" diye yapistirilan bir etiket var ki en acilarindan biri. Cunku benim basladigim ses ile bitirebildigim ses arasi oktavimi gosterir. Bir baskasinin basladigi ve bitirdigi araligi baz alarak degil!
6 Sesim 3-5 oktav diyenler bilin ki atiyordur. Ya da kafa sesini dahil ediyordur (Kafa sesi oktava dahil edilmez). Candan Ercetin, Sertab Erener, Ibrahim Tatlises gibi genis araliga sahip seslerin oktavlari 2.5'tan fazla degildir bizzat olcmedigim icin en iyi ihtimali soyledim size.
7 Bir daha soyluyorum OKTAV kesinlikle bir sesin guzelligini ya da kotulugunu asla ama asla gostermez. Lutfen bunu akliniza yerlestirin ilk once.
8 MUZIGE TAPIYORUM, ASIGIM. SU AN YAPTIGIM AKADEMIK KARIYER SADECE BIR HOBI VE SU ANA KADAR KI DENEYIMLERIM VE GOZLERIMLERIME DAYANARAK NET BIR SEY SOYLEMEM GEREKIRSE, MUZIKTE EN ONEMLI DURUM "DUYGU"DUR. TEKNIK 2. SIRADADIR.

Ilginize

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chante -- 27 Ekim 2011; 6:47:15 >

4180 Mesaj
27 Ekim 2011; 12:04:11 

quote:

Orijinalden alıntı: chante

6 Sesim 3-5 oktav diyenler bilin ki atiyordur. Ya da kafa sesini dahil ediyordur (Kafa sesi oktava dahil edilmez). Candan Ercetin, Sertab Erener, Ibrahim Tatlises gibi genis araliga sahip seslerin oktavlari 2.5'tan fazla degildir bizzat olcmedigim icin en iyi ihtimali soyledim size.

Hocam teşekkürler, çok önemli bilgiler vermişsin. Ama -diğerlerini bilmem de- İbrahim Tatlıses'in ses aralığı en fazla 2,5 olamaz. Benim bile 2,5 oktav sesim var ki adam tenor olmasına rağmen bariton sesleri de verebiliyor. En az 3,5-4 var biliyorum şarkılarının çoğunu.

Thomas Aquinas

171 Mesaj
28 Ekim 2011; 0:38:37 

Baritonum mutluyum

3993 Mesaj
28 Ekim 2011; 12:54:33 

quote:

Cem Adrian:5 oktav/ses grubu:Bas,bariton,tenor,alto,soprano,koleratur soprano (Bütün ses gruplarındaki sesleri çıkarabiliyor)

Bu adamı kötüleyenler utansın hala.

6784 Mesaj
28 Ekim 2011; 18:42:45 

quote:

Orijinalden alıntı: JDaniels

quote:

Büyük ihtimalle ben de çıkartırım hepsinden sesler. Aradaki tüm sesleri veremeyeceği için sesi 5 oktav olamaz. Tuşları eksik bir piyano gibi düşünün.

@Otorité G2-F4 benim de. Baritonluk güzel, konuşma v.s yaparken özellikle.

171 Mesaj
28 Ekim 2011; 19:22:18 

quote:

quote:

quote:

Büyük ihtimalle ben de çıkartırım hepsinden sesler. Aradaki tüm sesleri veremeyeceği için sesi 5 oktav olamaz. Tuşları eksik bir piyano gibi düşünün.

@Otorité G2-F4 benim de. Baritonluk güzel, konuşma v.s yaparken özellikle.

evet hocam vatan-millet-sakarya üçgeninin geçtiği etkinliklerde de faydasını oluyor. Törendir sunumdur marştır falan Yalnz bazıları bize boruton diyor

18 Mesaj
31 Ekim 2011; 22:46:37 

quote:

quote:

Hocam teşekkürler, çok önemli bilgiler vermişsin. Ama -diğerlerini bilmem de- İbrahim Tatlıses'in ses aralığı en fazla 2,5 olamaz. Benim bile 2,5 oktav sesim var ki adam tenor olmasına rağmen bariton sesleri de verebiliyor. En az 3,5-4 var biliyorum şarkılarının çoğunu.

Yorumumu okudugunuz icin ben tesekkur ederim. Niye "bile" kelimesi kullaniliyor ki? Biz sokakta muzikle ilgilenmeyen insanlari tutup cikarsak eminim ki aralarinda bizim gibi muzikle ilgilenenlerden de genis oktav araligina sahiptirler. Bu "oktav" konusunu bu kadar takmamiz cok sacma geliyor bana. Demek ki sizin de 2.5 oktavlik sesiniz vardir ama bunu ne kadar verimli kullandiginiz onemlidir. Sabiha Tur Gulerman Turk muziginde gelmis gecmis en iyi oktav genisligine sahip sanatcilardan biriydi. Sesinin 3 oktava yakin oldugunu bizzat TRT'de gorev yapan kidemli bir egitmenden duymustum.

Bir de bu oktavi nerede ve nasil sekilde olctugunuz de cok onemli. Cunku daha oktav olcmeyi bile bilmeyen nice egitmen var. Bizzat deneyimlemisimdir. Benim hocalarim ya da egitmenlerim diyelim bu konularda son derece katilar. (Ingiltere'de okuyor ve universitemin ayrica muzik departmanindan aliyorum dersleri) Onlar Edith Piaf, Charles Aznavour, Marlene Dietrich, Frank Sinatra gibi ekolleri bile "basic music" yapmakla nitelendirirken zaten kati olmamalarini beklemek sacmalik olurdu.

Velhasil, oktavlarla ugrasmaktansa duygulara, ve bu duygulari karsiya gecirmekle zaman harcamak yuzde yuz eminim ki muzik yolunda bizi basariya goturecektir.

18 Mesaj
31 Ekim 2011; 22:57:36 

quote:

Orijinalden alıntı: Kinslayer

Bildiğim kadarıyla insan sesi ancak 2,5 oktav filan olabiliyor. O da opera sanatçılarında filan. Sizin dediğiniz rakamları bulurken sanırım "kafa sesi" denilen şey de işin içine katılıyor.

iste benimle ayni goruste olan biri. yorumu gorunce bi oh cektim yalniz olmadigimi bildigim icin :)

4180 Mesaj
31 Ekim 2011; 23:12:49 

quote:

quote:

quote:

Yorumumu okudugunuz icin ben tesekkur ederim. Niye "bile" kelimesi kullaniliyor ki? Biz sokakta muzikle ilgilenmeyen insanlari tutup cikarsak eminim ki aralarinda bizim gibi muzikle ilgilenenlerden de genis oktav araligina sahiptirler. Bu "oktav" konusunu bu kadar takmamiz cok sacma geliyor bana. Demek ki sizin de 2.5 oktavlik sesiniz vardir ama bunu ne kadar verimli kullandiginiz onemlidir. Sabiha Tur Gulerman Turk muziginde gelmis gecmis en iyi oktav genisligine sahip sanatcilardan biriydi. Sesinin 3 oktava yakin oldugunu bizzat TRT'de gorev yapan kidemli bir egitmenden duymustum.

Bir de bu oktavi nerede ve nasil sekilde olctugunuz de cok onemli. Cunku daha oktav olcmeyi bile bilmeyen nice egitmen var. Bizzat deneyimlemisimdir. Benim hocalarim ya da egitmenlerim diyelim bu konularda son derece katilar. (Ingiltere'de okuyor ve universitemin ayrica muzik departmanindan aliyorum dersleri) Onlar Edith Piaf, Charles Aznavour, Marlene Dietrich, Frank Sinatra gibi ekolleri bile "basic music" yapmakla nitelendirirken zaten kati olmamalarini beklemek sacmalik olurdu.

Velhasil, oktavlarla ugrasmaktansa duygulara, ve bu duygulari karsiya gecirmekle zaman harcamak yuzde yuz eminim ki muzik yolunda bizi basariya goturecektir.

Çok ters bir taraftan bakmışsın hocam sen.

Anlatmak istediğim, İbrahim Tatlıses benim verdiğim tüm sesleri kafa sesini kullanmadan veriyor, üstüne daha inceye de çıkıyor. O yüzden "bile" kelimesini kullandım.

Thomas Aquinas

423 Mesaj
1 Kasım 2011; 18:03:04 

quote:

quote:

iste benimle ayni goruste olan biri. yorumu gorunce bi oh cektim yalniz olmadigimi bildigim icin :)

"Oktavlarla ugrasmaktansa duygulara, ve bu duygulari karsiya gecirmekle zaman harcamak yuzde yuz eminim ki muzik yolunda bizi basariya goturecektir."

demişsiniz siz de. Aynı görüşte olmamak mümkün değil.

Güzel dil Türkçe bize
Başka dil gece bize
İstanbul konuşması
En saf, en ince bize

18 Mesaj
2 Kasım 2011; 18:27:57 

quote:

quote:

quote:

quote:

Çok ters bir taraftan bakmışsın hocam sen.

Anlatmak istediğim, İbrahim Tatlıses benim verdiğim tüm sesleri kafa sesini kullanmadan veriyor, üstüne daha inceye de çıkıyor. O yüzden "bile" kelimesini kullandım.

Anliyorum evet. Dedigim gibi ben olcmedim, olcen var midir bilemem. Bunlar profesyonel ortamlardaki olcumlerle elde edilebilecek konulardir. Bu sebepten oturu konuyu daha fazla oteye goturmemekte fayda goruyorum. Bu arada muzik hayatinizda basari ve keyif diliyorum.

18 Mesaj
2 Kasım 2011; 18:30:01 

quote:

quote:

quote:

"Oktavlarla ugrasmaktansa duygulara, ve bu duygulari karsiya gecirmekle zaman harcamak yuzde yuz eminim ki muzik yolunda bizi basariya goturecektir."

demişsiniz siz de. Aynı görüşte olmamak mümkün değil.

Cunku ben hep buna inanmisimdir, inanmaya da devam edecegim. Tesekkur ederim ;) Bol sans

29 Mesaj
14 Kasım 2011; 9:25:07 

chante Olayı net bir şekilde açıklamış.
Oktav alınırken kafa sesi değerlendirmeye girmez.
İbrahim zaten parlak ve güzel sesli birisi olarak tenor diziliminde dolaştığından size oktavı daha yüksekmiş gibi gelebilir.
Hayır değil aynen denildiği gibi 2,5 civarındadır.
Onun pes ve belki en aşağıdan çıkarttığı ses sisizn için normal bir bariton sayılabilir. Bir oktav yukarısındaki süper bir gırtlak yapısıyla çıkarttığı seslerler ilk pes ses arasında ise 1, bilemediniz 1,5'lik oktav farkı vardır.
Ama dedik ya ianılmaz duygu yüklü, parlak sesli ve iyi bir gırtlaklı adam bu.

Cem Adrian'ın sizin çok farklı sesler çıkartıyorsunuz dediklerinin 2 oktav dışındaki tüm sesleri kafa sesidir ki bu birşey ifade etmez. 2'nin üstündeki oktavları gerçek sesiyle verebilmiş olsaydı o zaman bir anlamı ve etkileyici tarafı olurdu.
Bu kişinin Gerçek oktavında ise farklı bir renk ve iyi bir gırtlak yapısı zaten yoktur. Bu müzik çevrelerince de aslında gayet iyi bilinse de piyasa oluşturmak adına böyle bir yola girmişler...

ÖZET=İyi bir Gırtlak+Duygu+Temiz Ses......
Ama ASLA KAFA SESİ DEĞİL!!!!!!

207 Mesaj
27 Kasım 2011; 21:46:27 

Kendimi denedim şimdi, 3 oktav'a çok yakın bir sesim var. Acaba kendimden şüphelenmeli miyim? :S

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1846 Mesaj
28 Kasım 2011; 22:31:03 

quote:

Orijinalden alıntı: omersanli

chante Olayı net bir şekilde açıklamış.
Oktav alınırken kafa sesi değerlendirmeye girmez.
İbrahim zaten parlak ve güzel sesli birisi olarak tenor diziliminde dolaştığından size oktavı daha yüksekmiş gibi gelebilir.
Hayır değil aynen denildiği gibi 2,5 civarındadır.
Onun pes ve belki en aşağıdan çıkarttığı ses sisizn için normal bir bariton sayılabilir. Bir oktav yukarısındaki süper bir gırtlak yapısıyla çıkarttığı seslerler ilk pes ses arasında ise 1, bilemediniz 1,5'lik oktav farkı vardır.
Ama dedik ya ianılmaz duygu yüklü, parlak sesli ve iyi bir gırtlaklı adam bu.

Cem Adrian'ın sizin çok farklı sesler çıkartıyorsunuz dediklerinin 2 oktav dışındaki tüm sesleri kafa sesidir ki bu birşey ifade etmez. 2'nin üstündeki oktavları gerçek sesiyle verebilmiş olsaydı o zaman bir anlamı ve etkileyici tarafı olurdu.
Bu kişinin Gerçek oktavında ise farklı bir renk ve iyi bir gırtlak yapısı zaten yoktur. Bu müzik çevrelerince de aslında gayet iyi bilinse de piyasa oluşturmak adına böyle bir yola girmişler...

ÖZET=İyi bir Gırtlak+Duygu+Temiz Ses......
Ama ASLA KAFA SESİ DEĞİL!!!!!!

Headvoice a neden bu kadar karşısınız anlamıyorum. Cem adrian ın 2 oktav göğüs sesi olabilir kalanı kafa sesi olabilir. Gırtlağı yıpranmış olabilir ama onun kadar duygulu okuyan ve yazan insan çok az.

Ayrıca Nicole Scherzinger 3 oktav 3 ses sopranodur Ork arkadaşım listeye eklersen ... :)

6 Mesaj
29 Kasım 2011; 21:04:34 

Uzun vadeli bir konu ama cevap vermek güzel olabilir.
Öncelikle "oktav" tanımını bilmek gerekiyor.. Bazı arkadaşlarımız, insan sesinin sadece 2,5 oktav olabileceğini dile getirmiş. Bu da nereden çıktı? Bir insanın sesi Allah vermişse 7 oktavda olabilir. Buna verilebilecek en iyi örnek: YMA Sumac'tır. Sesi bazı kaynaklarda 7 oktav olarak geçmektedir. 2. ile 7. oktav arasındaki tonları rahatlıkla inip çıkabilen devasa ses aralığına sahip kişilik. (7 oktav = İnceden, kalına 49 farklı ses tonuna sahip.) Mariah Carey ise klasik müzikte 4 - modern müzikte 5 oktav ses aralığına sahiptir. (2. oktavdan başlar, 7. oktava kadar yol alır. 6. ve 7. oktav ses aralığı "Whistle Note" olarak bilinir. Türkçe karşılığı ıslık notaları.)

Örneklemek gerekirse:

^^ Kalın notalardan, ince notalara doğru yol almaktadır. Ekranda geçen harfler "nota"dır.
C (do)
D (re)
E (mi)
F (fa)
G (sol)
A (la)
B (si)

Ayrıca katıldığım unsur, "Oktav" ses güzel olmadığı müddetçe bir hiçtir.

Ve: Kafa sesi oktavdan sayılmaz diyen arkadaşlarımız olmuş. Elbette sayılır. Ama "Kafa sesi" bölümünde sayılır.
Chest (Göğüs) sesi notaları
Head (Kafa) sesi notaları
İkisi birbirine karıştırılmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Onyxium -- 29 Kasım 2011; 21:07:00 >

961 Mesaj
2 Aralık 2011; 15:30:30 

Bülent Ersoy kaç oktavdır sizce

Herkese inat Ebru Gündeş!

3456 Mesaj
2 Aralık 2011; 16:07:21 

quote:

quote:

10 yıl sonra unutulup gidecek birisini çok büyütüyorsunuz.

Benim favorim Freddie Mercury ve Mikael Akerfeldt.

Ege Üniversitesi
Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Çalgı Yapım Bölümü