Şimdi Ara

Nvidia'nın Sürücü Laneti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
1
Favori
9.962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2007 Temmuzundan beri gözüm gibi baktığım 8800GTS yeni yüklediğim 197.13 sürücüsü yüzünden bozuldu.(64bit sürücüsü)

İlk çıktığında indirdiğim fakat; bir türlü kurmadığım yeni sürücüyü bugün kurdum ama kurmaz olaydım ekran kartım artık yok büyük ihtimalle belleği bozuldu. Ekran artık çizgi çizgi.
    Sebebini anlayamadığım bir şekilde sürücüyü yükleyince ekran kartı yanıt vermeyi kesti ve bilgisayar reset atmaya başladı.
    Bilgisayar baştan başladığında artık çok geçti ve boot ekranı çizgilerle doluydu.

Zaten kaç aydır bozulan Nvidia 8800GTS-GT Haberlerinin artması üzerine oyun bile oynamaz olmuş hatta standart hızının altına düşürmüştüm.

Her bilgisayarı açışımda iyi bu defada yırttık diyodum ama sürücüyü yenileyince yırtamadık.

Sizce servise gönderip yaptırmaya değer mi yoksa yeni bir ekran kartı mı almalıyım?

Güncelleme: Ekran Kartı Fırınlamayla alakalı ayrıntılı bilgilere linkteki konudan ulaşabilirsiniz...
    http://forum.donanimhaber.com/m_42907844/mpage_1/f_/key_//tm.htm#42907844

Boot ekranı:
     Nvidia'nın Sürücü Laneti
     Nvidia'nın Sürücü Laneti
     Nvidia'nın Sürücü Laneti

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Merhaba,

Oncelikle karti tamamen baska bir sistemde deneyip emin olun derim ben...

Gecmis olsun garanti de dolmus gorunuyor eger 2 sene ise... RAM'leri degistiren yerler duymustum tabii ellerinde yedek parca olarak kullanilabilecek aynilarindan varsa...

Tesekkurler,

Hicks
  • fırına at
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hicks

Merhaba,
    Oncelikle karti tamamen baska bir sistemde deneyip emin olun derim ben...
    Gecmis olsun garanti de dolmus gorunuyor eger 2 sene ise... RAM'leri degistiren yerler duymustum tabii ellerinde yedek parca olarak kullanilabilecek aynilarindan varsa...
    Tesekkurler,
    Hicks

Çok teşekkürler Hicks garanti bitti temmuzda 3 yıl oluyor. İşin tuhafı böyle giderse yakında piyasada çalışan 8800 serisi ekran kartı kalmıyacak.
    Başka sistemde deneyecek kadar bile bir umudum yok giden gitti. Umarım GTX480ler de bir kaç yıl sonra böyle olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Man From Atlantis

fırına at

Kesinlikle katılıyorum. Manyakça gelebilir ama işe yarıyor. 180 derecedeki önceden ısıtılmış fırında 3dk tutmak yeterli. Tabi kartın soğutucusunu söktükten ve tepsinin üstünde alüminyum topların (yüksekliklerin) üstüne koyduktan sonra.

Bu arada sorun sürücü kaynaklı değil. 8800 serisinde olan ve fabrikasyon sürecinde GPU veya veriyolu üzerinde oluşan mikro çatlaklardan dolayı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chembond -- 15 Mayıs 2010; 0:56:12 >
  • Arkadaşlar şaka yaptığınızı varsayıyorum.

180°C lik fırında belleklerin bulundğu PCB ve kondansatörlerin hali ne olacak.
    Zaten şu haliyle sürücü de çalışmıyor sorun sadece çizgiler değil.
  • Korkma kartı zaten hazırlamak için fırında pişiriyorlar lehim yerleri kaynak yapsın diye 220 derece civarında. Yalnız ben yine de son çare diye başvururdum çok basit bir sorun olabilir. Fanı dönüyor mu? Nvidianın o mükemmel sürücüsüne çattıysan fan arızasından dolayı kart kendini pişiriyor diye biliyorum.
  • Farklı olmak her zaman iyidir.
  • XBOX 360 için aynı olayı denemiştim.Bir müddet çalıştı.Sonra kökten gitti.Bir daha tamir edilemedi.
  • Mete Can bu sürücü sorunlu olanı değil bir sonraki yani fanda bir problem yok. Kart zaten sıcak boştayken bile 60°Cnin altına düşmüyordu ama son sürücü
    başka bir sorun yaptı ve kart tamamiyle çöktü. Biraz daha idare etsin diye pcye format attım ve eski sürücüden tanıttım. Şimdi sadece görüntü vermeye yarıyor
    o da çizgilerle dolu halde.

Düzeltme: Sıcaklıkla düzelecek bir şey olsa hiç bozulmazdı. oyunlarda yazın 89°C'ye dayanıyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 15 Mayıs 2010; 1:25:05 >
  • Şaka yapmıyorum. Gayet ciddiyim. Üzgünüm ama kartın her şekilde ölü bir kart. Bahsettiğim yöntemle tamir edebilirsin çöpe atmak yerine. Detaylı olarak tamirini anlatabilirim eğer istersen.

Bu arada GPU'yu tanımadığı için sürücü yüklemiyor ve renklerde de sorun var. Aynısı olmuştu o karttada göstereyim:

Nvidia'nın Sürücü Laneti

İyilik yapmaya çalışıyorum anlıyacağın arkadaşım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chembond -- 15 Mayıs 2010; 1:27:04 >

• Tamir ediliyorsa tabiki anlatmanı isterim. Kaybedecek bir şey yok ne de olsa.
    Yalnız şu fırın meselesi kafama yatmadı şehir efsanelerinden olmasın.

CPU üzerine thermal macun yerine arko krem ve dişmacunu sürenleri ve mutlaka deneyin performans arttı
    diyen insanları gördükten sonra daha bi temkinli oluyo insan.

Edit: Bendekiyle aynı ekran görüntüsü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 15 Mayıs 2010; 1:30:52 >

• Ben şu A takımının zencisi kılıklı adamdan izlemiştim yapılışını.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 15 Mayıs 2010; 1:36:01 >
  • Mete çizgilerden dolayı tam göremiyorum gpu PCB'nin üzerindeyken atıyor fırına değil mi?
    Fırında 385 fahrenhaytı mı gösteriyor acaba yaklaşık 190°C Yapar birde kaç dakika fırında beklettiği belli mi?
    Videonun 1.sihttp://www.youtube.com/watch?v=9gb1ujGfp0M

Biri beni durdursun yoksa kartı birazdan fırına atacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 15 Mayıs 2010; 2:12:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yelkowan

Tamir ediliyorsa tabiki anlatmanı isterim. Kaybedecek bir şey yok ne de olsa.
    Yalnız şu fırın meselesi kafama yatmadı şehir efsanelerinden olmasın.

CPU üzerine thermal macun yerine arko krem ve dişmacunu sürenleri ve mutlaka deneyin performans arttı
    diyen insanları gördükten sonra daha bi temkinli oluyo insan.

Edit: Bendekiyle aynı ekran görüntüsü.

Şehir efsanesi değil emin olabilirsin. Araştırırsan bir çok forumda bu şekilde kartlarını tekrar çalıştıranlar olduğunu göreceksin. Benide dahil edebiliriz bu çalıştıran kişilere hatta.

Aslında oldukça basit yapılması gerekenler :

1)Soğutucuyu ve tüm bağlantıları sök. Plastik çıkarabileceğin parçaları (koruyucu kapak ve benzeri) çıkar. Yani kartın PCBsini ve soğutucusunu ayır.
    2)Kartın üstünde vida yada benzeri ısınabilecek metal bir parça kalmasın. (GPU ve GPU'nun üstündeki soğutucu plaka durucak tabiki:) )
    3)Alüminyum folyoyu yuvarlayarak top şekline getir. 3-4 tane top yeterli oluyor. Bunları kart ile tepsi arasına koyacaksın ki kart tepsiye yapışmasın.
    4)Kartın geleceği yere (tepsinin zeminine) düz olarak alüminyum folyo kapla.
    5)Kartı yatay olarak, alüminyum folyoların üstünde sağlam ve dengede duracak şekilde koy.
    6)Kartı önceden 180 dereceye getirilmiş fırının (mikrodalga değil normal fırın aman diyim) içine koy. Kronometre (cep telefonunda vardır) ile 3 dakika say ve tepsiyi çıkarıp kartı normal oda sıcaklığında kendiliğinden soğumaya bırak.
    7)Kart soğuduğunda -yazmayı unutmuşum tekrar soğutucusu üstüne takılacak tabiki :)- PC'ye geri tak ve lütfen o sorunlu sürücü yerine başka bir sürücü kur. Performans farkı çoğu oyunda %5 kadar bile değişmiyor sürücü farkı ile, ama kartı yakarsan kurtarmanın bir yolu yok...
    8)Umarım kartın çalışıyor olacak. Bizimle paylaşırsın sonucu :)

Şunuda belirtmek istiyorum: Kartın zaten ölü olmasını göz önünde bulundururarak, oluşabilecek başka hasarlardan hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmiyorum.

Kendini yakmamaya çalış :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chembond -- 15 Mayıs 2010; 2:23:27 >

• Bozuk bi x1950'im var deneyeyim bakayım, sonucu yazarım.
  • Caner verdiğin ayrıntılı bilgiler için teşekkürler adım adım ve anlaşılır biçimde açıklamıssın.
    Sabah ilk işim bu işlemi denemek olacak.
    Sabah kahvaltıda fırnda 180 derecede ısıtılmış 8800GTS var.

yalnız merak ettiğim neden böyle bir şey yaptıktan sonra düzeldiği ne gibi bir sorun oluştuki acaba.
    Birde Mete'nin paylaştığı videoda soğutucu blok görünmüyor. Sadece GPU ve PCB görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 15 Mayıs 2010; 11:54:55 >
  • Dur arkadasim firina atma ekran kartini.

Ekran kartinin uzerindeki kondansator ve direnclerin isiya dayancagina dair hicbir garanti yok. Illa ki GPU yu isitmak istiyorsan sac kurutma makinasiyla yapilan bir versiyonu var bu tamir isleminin.

http://www.youtube.com/watch?v=NJlgPbELL0E

Tamam sac kurutma makinesi degilmis sicak hava tabancasi ama yinede kodansatorleri ve direncleri 180 santigrada maruz birakma fikrine karsi siddetle tavsiye veriyorum. Bu parcalarin o sicakliklarla arasi iyi degil.

Sicak hava tabancasindan cikan hava 300 dereceymis ve adam 15 - 20 saniye tutuyor asagidaki yorumlarda son ayarda ki sac kurutma makinesiyle 5 dakika yapilan muameleninde ise yaradigini soyleyen biri var.

ise yaramazsa bile videoda ki muzik harika

bir yahudi gruptu ama adini tam hatirlamiyorum infected mushroom?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erikakerstedt -- 15 Mayıs 2010; 2:16:49 >

• 10 dakka veya daha az bekletiyor. Tavsiye etmiyorum ama belki fayda sağlayabilir. Öyle çat diye atmıyorsun yalnız, adamın uyguladığı yöntemin her basamağını takip etmen gerek. Alüminyum folyolu tepsiye koyuyor vs vs adam ne yaptığını biliyor yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erikakerstedt

Dur arkadasim firina atma ekran kartini.

Ekran kartinin uzerindeki kondansator ve direnclerin isiya dayancagina dair hicbir garanti yok. Illa ki GPU yu isitmak istiyorsan sac kurutma makinasiyla yapilan bir versiyonu var bu tamir isleminin.

Saç kurutma makinası ile sıcaklığı gerçek manada kontrol etmenin hiç bir imkanı yok. Bence daha tehlikeli :)

Ayrıca kart çalışmadığı yani içinden elektrik geçmediği ve kısa süre yüksek sıcaklıkta duracağı -ve zaten ölü olduğu- için bir sorun oluşturmamalı...

@yelkowan

Soğutucuyu sökeceksin zaten. Fırınlamayacaksın soğutucuyu. Sadece PCB ve doğal olarak üstündeki GPU. :)

Yani neredeyse şu haliyle:

Nvidia'nın Sürücü Laneti

Sen ek olarak ekran girişinin önündeki plastik koruyucuları, metal plakayı ve onu tutan vidayı çıkaracaksın.

Ayrıca 3-4 dakika 180 derecede -bence- fazlasıyla yeterli. Sonuçta varolan lehim çatlaklarının yeniden birleşmesini sağlıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chembond -- 15 Mayıs 2010; 2:18:06 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.