- x
ARAÇ KLİMA ve araç klima problemleri-
145 Cevap64313 Görüntüleme7 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

487 Mesaj
11 Mayıs 2010; 17:26:29 

Arkadaşlar KLİMA ile ilgili sorunlarımızı ve nasıl çözümleriz hakkında paylaşalım

---benim aracımın kliması eskisi kadar soğutmuyor gaz mı ekleniyor kaça mal olur?
---klima bakımları nasıl olur
kaç çeşit klima var vs
---klima ile ilgili herşeyi yazalım.. şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi comanderr -- 29 Mayıs 2010; 22:56:48 >

<<<<By 54>>>>

3 Mesaj
12 Mayıs 2010; 10:47:22 

klima gazı yoğunlaşıyor bu yüzden eskisi kadar verim alınamıyor tekrar klima gazı konulursa eskisi gibi olur (başka bi sorun yoksa) buda yaklaşık50 lira gibi bişi...

2228 Mesaj
12 Mayıs 2010; 12:10:27 

Klima konusunda dikkatli olmak lazım.. Klima hastalığı diye birşey var biliyorsunuzdur..

Lejyoner Hastalığı (Klima Hastalığı)

VOLVO 1.6D Dynamic
Ankara

1615 Mesaj
12 Mayıs 2010; 13:02:32 

klima yaz kış kullanılması gereken bir donanım. kışın kapatır yazın açarsanız 2 sene sonra gaz felan kalmaz sistemde. klima sistemine ayrıca yağ konur. klima çalıştığı sürece yağ sistemde dolaşarak keçeleri yağlar. yağlı olan keçe gaz kaçırmaz. klimayı kullanmadığınız zaman keçeler kurur ve gaz kaçağı başlar. gaz kaçağı var ise kaçak tespit ilacı ile birlikte sisteme gaz basılır ve bir süre kullanılır. gaz sistemden kaçtığı yeri fosforlu yeşile boyar. kaçak tespit edildikten sonra tamiri yapılır ve kalıcı olan gaz basılır. yaz kış kullanıldığı sürece sistemde kaçak olmaz. haftada en az 10 dakika çalıştırılması gerekir klimanın.

basit olarak anlatırsak buzdolaplarımız sürekli çalıştığı için kaçeleri yağlı kalır ve gaz basma ihtiyacı duymayız.

ayrıca her bakımda polen filtresi değiştirilmeli, senede bir sefer de içeriden sistem temizliği yapılmalıdır.

4424 Mesaj
12 Mayıs 2010; 14:08:16 

peki kışın sıcak konumda klima çalıştırılmalı?
klima'yı çalıştırmazsam aracın içi buğu yapıyor.
ayrıca ısı ayarı sıcak konumdayken ve klima aktifken yakıt tüketimi artar mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kritios -- 12 Mayıs 2010; 14:10:20 >

Hyundai Accent Era 2009 1.4lt 16v 97ps DOHC

New Thinking. New Possibilities.

487 Mesaj
14 Mayıs 2010; 17:45:38 

quote:

Orijinalden alıntı: impress

klima yaz kış kullanılması gereken bir donanım. kışın kapatır yazın açarsanız 2 sene sonra gaz felan kalmaz sistemde. klima sistemine ayrıca yağ konur. klima çalıştığı sürece yağ sistemde dolaşarak keçeleri yağlar. yağlı olan keçe gaz kaçırmaz. klimayı kullanmadığınız zaman keçeler kurur ve gaz kaçağı başlar. gaz kaçağı var ise kaçak tespit ilacı ile birlikte sisteme gaz basılır ve bir süre kullanılır. gaz sistemden kaçtığı yeri fosforlu yeşile boyar. kaçak tespit edildikten sonra tamiri yapılır ve kalıcı olan gaz basılır. yaz kış kullanıldığı sürece sistemde kaçak olmaz. haftada en az 10 dakika çalıştırılması gerekir klimanın.

basit olarak anlatırsak buzdolaplarımız sürekli çalıştığı için kaçeleri yağlı kalır ve gaz basma ihtiyacı duymayız.

ayrıca her bakımda polen filtresi değiştirilmeli, senede bir sefer de içeriden sistem temizliği yapılmalıdır.

bütünarkadaşların cevaplarına teşekkürler
kışın da ara sıra klima nın açılması gerekliymiş bilmiyorduk
araca polen filitresi nasıl takılır veya olmayan araçlara takılırmı faydası nedir?
klimanın sogutma derecesini neye göre ayarlanır otomatik klimaya dönermi aracımın kliması? slm

<<<<By 54>>>>

3 Mesaj
15 Mayıs 2010; 8:49:25 

Polen filtresi olmayan araçlarda dışarıdan gelen toz kıl tüy .... Klimanın sogutma radyatorunde toplanir ve zamanla içeriye rütubet kokusu verir soğutma azalır . Polen filtresini Değiştirmeside kolaydır hava filtresi gibi genelde torpido yada sileceklerin önünde olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GoRdon5 -- 15 Mayıs 2010; 8:50:55 >

3016 Mesaj
15 Mayıs 2010; 9:22:28 

arkadaşlar çok güzel açıklamalar yapmışlar.klimayı erken erken çalıştırmanın faydası vardır.polen filtresi erken erken değişmeli yoksa koku yapıyor.
birde arkadaşların unuttuğu bir husus var:klima çalışırken soğuk konumda stop edilmemeli.kapatılacağa 5-10 dakika kala sadece hava uflettirilmeliki ısı farkından borularda oluşan NEM zamanla kötü kokuya dönüşmesin.koku başladımı onu kaybetmek bir hayli zordur.

953 Mesaj
15 Mayıs 2010; 15:43:09 

Merhabalar,
Klima acıkken özellikle dur kalklarda , bir ugultu geliyor(mekanik) ve direksiyonla pedallarde hissedilen güçlü bir titresim oluyor.O anda klimayi kapatırsam ses ve kasılma kesiliyor.

Her zaman yapmıyor ancak 2 sefer yapınca kısa zaman içinde kıllandım.Fikri olan var mı?

Tşk...

Laguna III 2.0T Privilige Business Paket, İyot mavi, Prins lpg
Memleket : Antalya

1082 Mesaj
15 Mayıs 2010; 20:52:19 

quote:

Orijinalden alıntı: hezerfen

arkadaşlar çok güzel açıklamalar yapmışlar.klimayı erken erken çalıştırmanın faydası vardır.polen filtresi erken erken değişmeli yoksa koku yapıyor.
birde arkadaşların unuttuğu bir husus var:klima çalışırken soğuk konumda stop edilmemeli.kapatılacağa 5-10 dakika kala sadece hava uflettirilmeliki ısı farkından borularda oluşan NEM zamanla kötü kokuya dönüşmesin.koku başladımı onu kaybetmek bir hayli zordur.

Koku başladıysa ne yapacağız?

1099 Mesaj
16 Mayıs 2010; 0:55:00 

quote:

Orijinalden alıntı: ___Murat___

Koku başladıysa ne yapacağız?

Koku petek üzerinde oluşan nemin bakterilenmeye sebep olmasından dolayı oluşuyor, eğer koku arttıysa klima evaparatörüne temizleyici antibakteriyel spreyler sıkılıyor.

2009 Ford Focus A/T (Atiker OBD II)
O'ndan başkası "YALAN"

3 Mesaj
16 Mayıs 2010; 0:55:48 

quote:

Orijinalden alıntı: alperen_hakki
Merhabalar,
Klima acıkken özellikle dur kalklarda , bir ugultu geliyor(mekanik) ve direksiyonla pedallarde hissedilen güçlü bir titresim oluyor.O anda klimayi kapatırsam ses ve kasılma kesiliyor.

Her zaman yapmıyor ancak 2 sefer yapınca kısa zaman içinde kıllandım.Fikri olan var mı?

Tşk...

Klima kompresorunun kafasındaki manyetik olabilir yada bilyesi tam olarak bilmiyorum ama...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1099 Mesaj
16 Mayıs 2010; 1:01:35 

Bir ipucu da biz verelim,
Klima pompaları yanlış kullanımda arıza yapabilir. Mesela en büyük hata klimayı ilk kez motor yüksek devirdeyken çalıştırmaktır. Çünkü klima pompası hareketini bir kayış yardımıyla motordan alır ve motorun devir hızına göre döner. İlk çalıştırmada pompada yağlama yeni başladığından aşınmalar olabilir, o sebeple rolantide iken çlıştırılmalı ve 1-2 dakika sonra üst devirlere çıkılmalıdır. Böylece pompanın ömrü uzun olur.

O'ndan başkası "YALAN"

953 Mesaj
17 Mayıs 2010; 9:06:25 

Yorumda bulunan arkadaslara tşk...

Bir gözlemimi daha yazayım bu konuda .Klimanın fanı eskisi gibi güçlü üflemiyor.Kademesini arttırıyorum ama eskisi gibi kuvvetli uflemiyor.Bunu da yeni gözlemlemeye başladım.Aşağıdaki problemimle alakalımı bilemiyorum ama yorum yapan / yapacak arkadaslara ipucu olabilir.

Tşk...

NOT : Bu arada aracım 2007 Laguna 2, sürücü yolcu bagımsız sıcaklığı ayarlanabilen otomatik dijital klima.

quote:

Orijinalden alıntı: alperen_hakki

Merhabalar,

Tşk...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperen_hakki -- 17 Mayıs 2010; 9:07:22 >

Laguna III 2.0T Privilige Business Paket, İyot mavi, Prins lpg
Memleket : Antalya

378 Mesaj
17 Mayıs 2010; 11:35:15 

Arkadaşlar aracım 3 yıl bitti bende. klimayı çok kullanan birisi değilim. 3 yıldır kışın kapatır yazın açarım.polen filtresini yılda bir değiştiririm. hiç bir sorun olmadı.

487 Mesaj
24 Mayıs 2010; 20:35:59 

quote:

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

Koku petek üzerinde oluşan nemin bakterilenmeye sebep olmasından dolayı oluşuyor, eğer koku arttıysa klima evaparatörüne temizleyici antibakteriyel spreyler sıkılıyor.

klima evapatörü ne nasıl sprey sıkılır tarif edermisiniz.

<<<<By 54>>>>

832 Mesaj
26 Mayıs 2010; 15:46:21 

hepsiburada ya bak orada araç temizliği bölümünde yada klima dezenfektanı diye yazarsan sana gerekli ürünü bulur kullanım talimatı ve açıklaması sitede mevcut

Arsen Lüpen (Arsène Lupin), Fransız roman karakteridir. Yazarı Maurice Leblanc, bu karakteri oluştururken ünlü Fransız anarşist ve akıllı bir hırsız olan Marius Jacob'dan esinlenmiştir. Onun için, hırsızların piri denilebilinir. Her zaman esprili ve kibardır. Kandan nefret eder, olabildiğince silah kullanmaz, Jiu Jitsu bilir, iyi rol yapar, iyi nişancıdır. Her zaman istediğini elde eder. Kadınları kendine âşık etmekte üzerine yoktur fakat her zaman onları bir şekilde kaybeder.

4623 Mesaj
26 Mayıs 2010; 16:37:09 

geçen yaz gaz bastırmıştım bu yaz yine soğutmamaya başladı. tekrar götürdüm kaçak yok denildi yine gaz basıldı bakalım seneye yine sorun yapacak mı?

2012 Honda fd6 Civic EleganceLG Nexus 4

40 Mesaj
29 Mayıs 2010; 15:23:11 

Arkadaşlar bende 2004 focus var. Serviste, klima için bir fan mevcut olduğunu klima her çalıştığında devreye girdiğini öğrendim.
Ama benim aracımdaki klima fanı çalışmıyor servis ana fanın idare edeceğini söyledi ama sıcaklarda klima çalışırken ana fan çok
sık devreye girip rahatsız ediyor,bide gazın yeni basılmasına polen filtresinin değişmesine rağmen eskisi gibi soğutmuyor,
sorun 2.fan olabilir mi, tamiri mümkün mü. Bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürler.

504 Mesaj
29 Mayıs 2010; 20:47:47 

Rover 420 gsi MkI klima sistemi 220t lerle aynı

Klima radyatör giriş borusu kırık
Klima termostat gibi bişey tel gibi buzdolaplarda da olutor ya dışarının ısısına göre falan ayar yapıyor adını bilmiyorum o değisecek ve klima gazı basılacak

Hazır açılmışken contalar değişecek kompresor yağı değişecek

Tahminen kaça malolur ve bodrumda önerebileceğiniz usta varmı teşekkürler

ROVER

DOHC

1099 Mesaj
30 Mayıs 2010; 1:00:40 

quote:

Orijinalden alıntı: karatren84...

Arkadaşlar bende 2004 focus var. Serviste, klima için bir fan mevcut olduğunu klima her çalıştığında devreye girdiğini öğrendim.
Ama benim aracımdaki klima fanı çalışmıyor servis ana fanın idare edeceğini söyledi ama sıcaklarda klima çalışırken ana fan çok
sık devreye girip rahatsız ediyor,bide gazın yeni basılmasına polen filtresinin değişmesine rağmen eskisi gibi soğutmuyor,
sorun 2.fan olabilir mi, tamiri mümkün mü. Bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Klima sistemlerinde çift fan bulunur. 1. si aracın ön kısmında radyatöre bitişik olan kondanser adı verilen petek önündedir ki bu klima gazının çalışma prensibi gereği oluşan ısıyı dışarı atmak içindir. 2. fan ise basınçlı gazın evaparatörde oluşturduğu soğuma etkisini araç içine üflemekle görevlidir. Bunu ev klimalarına göre açıklarsak dış ünite içindeki fan ısınan boruları soğutur, iç ünitedeki fan ise soğuyan borular üzerinden hava üfler. Sizin araçta tahminim kondanser fanı arızalı çünkü iç fan olsa üfleme etkisi araç içinde hiç oluşmazdı. Dış fanın görevi gazın ısısını düşürmek olduğuna göre, çalışmadığında verim çok düşer.

O'ndan başkası "YALAN"

504 Mesaj
30 Mayıs 2010; 12:54:50 

http://www.mgroverturk....e.php?id=6351&mode=view bu da KLİMA TERMOSTATI TORPİDONUN ARKASINDA DURUYOR

ROVER

DOHC

40 Mesaj
30 Mayıs 2010; 16:37:51 

İlginiz için teşekkür ederim sayın mustyyy,sorumu izah edemedim galiba, sorun tam olarak klima sistemiyle değilde, motorun fanıyla ilgili
focusta 2 fan var bitişik, 1.si ana fan harareti engelliyor; 2.si ise 1.den daha zayıf, klima her çalıştığında devreye girip klimanın motorun ısısını
arttırmasını önlüyormuş, o fan arızalı olduğu için ana fan sık sık devreye girip rahatsız ediyor zaman zaman titreme de yapıyor, ama dediğiniz kondanser görevini arızalı olan o fan yapıyor olabilir mi. Teşekkür ederim.

21 Mesaj
8 Haziran 2010; 11:52:59 

selam arkadaşlar. fikirlerinize ihtiyacım var. 2004 megane 1 sahibiyim. Klimam yeterli soğutmuyor. Sanayiye gittim bi makineye bağladılar içinde 450 gr gaz varmış. Gaz 700 e tamamlandı. Ancak gene aynı. Polen filtresini değiştirdim gene aynı. Dereceyle ölçtüm. Dışardan aldığı havayı 13 derece soğutup üflüyor. Devirdaim kısmını açtığımda ise 10-11 derece üflüyor. Bİr de içerden aldığı havayı 4. kademede daha güçlü üflerken dışardan aldığı temiz havayı daha az üflüyor son kademede. İnternette araştırdım adamın Tipo su bile 4 derece üflüyor resmini koymus. 5-6 derece üflemeli diyorlar. Sizce klimanın daha soğuk üflemesi için neler yapılabilir ? Bir de radyatörün ordaki pervanenin arkasından geçen gri renkte klima borusu çıplak. Yani üzerinde bi izolasyon malzemesi yok. Motorun sıcaklığı o boruyu ısıtmaz mı ?

megane 1 2004 1.4 16v otantik

4484 Mesaj
8 Haziran 2010; 16:00:53 

quote:

Klima sistemlerinde çift fan bulunur. 1. si aracın ön kısmında radyatöre bitişik olan kondanser adı verilen petek önündedir ki bu klima gazının çalışma prensibi gereği oluşan ısıyı dışarı atmak içindir. 2. fan ise basınçlı gazın evaparatörde oluşturduğu soğuma etkisini araç içine üflemekle görevlidir. Bunu ev klimalarına göre açıklarsak dış ünite içindeki fan ısınan boruları soğutur, iç ünitedeki fan ise soğuyan borular üzerinden hava üfler. Sizin araçta tahminim kondanser fanı arızalı çünkü iç fan olsa üfleme etkisi araç içinde hiç oluşmazdı. Dış fanın görevi gazın ısısını düşürmek olduğuna göre, çalışmadığında verim çok düşer.

Bazı otomobillerde kondenser ve radyatör fanı ortaktır.Eğer motor arızalı ise araç hararet yaptığındada çalışmaz.

Makina Mühendisi
Elektrik-Elektronik Mühendisi

4484 Mesaj
8 Haziran 2010; 16:07:06 

quote:

Orijinalden alıntı: karatren84...

İlginiz için teşekkür ederim sayın mustyyy,sorumu izah edemedim galiba, sorun tam olarak klima sistemiyle değilde, motorun fanıyla ilgili
focusta 2 fan var bitişik, 1.si ana fan harareti engelliyor; 2.si ise 1.den daha zayıf, klima her çalıştığında devreye girip klimanın motorun ısısını
arttırmasını önlüyormuş, o fan arızalı olduğu için ana fan sık sık devreye girip rahatsız ediyor zaman zaman titreme de yapıyor, ama dediğiniz kondanser görevini arızalı olan o fan yapıyor olabilir mi. Teşekkür ederim.

Klima kondenseri ve motor soğutma radyatörü yan yana mı?Radyatör fanının bulunduğu kısmın fotoğrafını fanın önünden ve üstünden çekerseniz size daha çok yardımcı olabiliriz.

Makina Mühendisi

1099 Mesaj
8 Haziran 2010; 16:49:28 

quote:

Orijinalden alıntı: muratnet

selam arkadaşlar. fikirlerinize ihtiyacım var. 2004 megane 1 sahibiyim. Klimam yeterli soğutmuyor. Sanayiye gittim bi makineye bağladılar içinde 450 gr gaz varmış. Gaz 700 e tamamlandı. Ancak gene aynı. Polen filtresini değiştirdim gene aynı. Dereceyle ölçtüm. Dışardan aldığı havayı 13 derece soğutup üflüyor. Devirdaim kısmını açtığımda ise 10-11 derece üflüyor. Bİr de içerden aldığı havayı 4. kademede daha güçlü üflerken dışardan aldığı temiz havayı daha az üflüyor son kademede. İnternette araştırdım adamın Tipo su bile 4 derece üflüyor resmini koymus. 5-6 derece üflemeli diyorlar. Sizce klimanın daha soğuk üflemesi için neler yapılabilir ? Bir de radyatörün ordaki pervanenin arkasından geçen gri renkte klima borusu çıplak. Yani üzerinde bi izolasyon malzemesi yok. Motorun sıcaklığı o boruyu ısıtmaz mı ?

Gaz kontrolü ve polen filtresi değişimine rağmen hala soğutma yetersizse problem klima pompasında gibi görünüyor, pompa motoru büyük ihtimalle aşınmadan dolayı gerekli kompresyonu oluşturamıyordur. Klimacıda pompa basıncına baktırın belli olur. Biraz pahalı bir parçadır, inşallah sorununuz pompadan değildir.

Klima pompa motorunun ömrünü uzatmak için yukarıda yazdığımız ipuçlarına göz atın.

O'ndan başkası "YALAN"

21 Mesaj
8 Haziran 2010; 21:00:15 

ilgilerinize teşekkürler. yarın izolasyon la alakalı resimleri yüklerim. bulunduğum yerde klima konusunda uzmanlaşmış bir yer olmadığı için sanırım yaz tatilinde memlekette baktıracağım.

21 Mesaj
9 Haziran 2010; 10:07:00 

arkadaşlar resimdeki gri boru motorun sıcaklığını alıyor. izolasyon yapılmalı mı

-1

Ekteki dosya (1)

9 Mesaj
13 Haziran 2010; 23:49:17 

Arkadaşlar göğüsteki Klima Kalorifer Havalandırma boruları toz ve kir tabakası bağlamış bu kir ve toz katmanından nasıl kurtulabilirim. Klima Bakteri temizliği için kullanılan sipreylerin bu kir tabakasını kaldırabileceğini sanmıyorum. ne yapmam gerekiyor.

İSA ÇELEBİ

6678 Mesaj
13 Haziran 2010; 23:52:25 

Klima gazı bitmişti aracımda. Geçen polen filtresinide değiştirip gazı doldurttum toplam 130 Liraya.

Fakat bugün klimanın soğutmadığını fark edip kaputu açtım baktım ve hortumda kaçak olduğunu fark ettim.

Tek çözüm servise gitmek mi , yoksa kendimde yapabilirmiyim

9 Mesaj
14 Haziran 2010; 21:22:15 

Kardeş önce servise gidip nasıl yapacaklarını öğrenmen lazım
zaten gazı azaldığı için gideceksin
en iyisi gidip öğren nasıl yaptıklarını. bundan sonra başına gelirse kendin yaparsın

İSA ÇELEBİ

9 Mesaj
15 Haziran 2010; 0:10:16 

arkadaşlar derdime derman.
Kalorifer ve havalandırma boruları kir bağlamış bu nasıl temizlenir. Bakteri temizleyici sipreyler bu kir tabakasını kaldırırmı

İSA ÇELEBİ

1099 Mesaj
15 Haziran 2010; 1:04:46 

quote:

Orijinalden alıntı: ~Trabzon61~

Klima gazı bitmişti aracımda. Geçen polen filtresinide değiştirip gazı doldurttum toplam 130 Liraya.

Fakat bugün klimanın soğutmadığını fark edip kaputu açtım baktım ve hortumda kaçak olduğunu fark ettim.

Tek çözüm servise gitmek mi , yoksa kendimde yapabilirmiyim

Klima gazı 2 sebepten kaçar, biri bakır borularda kırık ya da çatlak olursa, diğeri de conta noktalarından...

Borularda çatlak varsa kaynak yapılır, contalarda ise sorun o zaman contalar değiştirilir.

O'ndan başkası "YALAN"

6678 Mesaj
15 Haziran 2010; 1:12:49 

quote:

Orijinalden alıntı: celebisa

quote:

0

Ekteki dosya (1)

487 Mesaj
15 Haziran 2010; 23:35:11 

Klima iyi soğutmuyordu klimacı da gaz yeniden dolduruldu:50 tl klima peteği basınçlı
su ile yıkandı şimdi güzel soğutuyor zaten havalarda bu ara sıcak oh be dünya varmış
klimadan gelen koku da kayboldu.
usta 2 yıl gider dedi bu gaz ile.
Bu arada cevap veren arkadaşlara cok teşekkür ler faydalı oldu faydalı bilgiler aldık..

<<<<By 54>>>>

9 Mesaj
17 Haziran 2010; 1:08:15 

Madem İki Gündür bir fikir veren yok. Havaladırma borularındaki kir tabakasını temizlemek için Tüfek Temizlerkenki gibi harbiye çekerek, Yani ince esnek bişeyin ucuna kolonyalı bezi dolayıp içeriye doğru sokup çıkaracam. Ondan sonra belki bakteri temizleyici sipreylerden kullanırım. Sonra klima gazını kontrol ettirip yola devam

İSA ÇELEBİ

181 Mesaj
20 Haziran 2010; 10:46:51 

klima yı devreye sokunca ön torpidodan yani aracın içindeki radyatörden ses geliyo.. sanki hava kaçırıyo.... AMA SÜREKLİ

378 Mesaj
22 Haziran 2010; 11:02:14 

quote:

Orijinalden alıntı: komador

Arkadaşlar aracım 3 yıl bitti bende. klimayı çok kullanan birisi değilim. 3 yıldır kışın kapatır yazın açarım.polen filtresini yılda bir değiştiririm. hiç bir sorun olmadı.

Bu yazımı bir ay önce yazmıştım göze geldik,nazar değdi 2 gün önce pazar günü 15 dk filan çalıştırdım klimam soğutuyordu. bugün açtığımda hiç soğutmadı. gazı bitmiştir herhalde.

378 Mesaj
22 Haziran 2010; 15:01:03 

Klima gazında miktar ne kadardır. klimaya göre dolan gazın miktarı değişiyormu .

4484 Mesaj
22 Haziran 2010; 15:57:01 

quote:

Klima gazında miktar ne kadardır. klimaya göre dolan gazın miktarı değişiyormu .

Evet farklıdır.Aynı markanın modellerinde farklıdır.Hatta aynı modelde kompresör tipine göre farklılık gösterebilir.

Makina Mühendisi

378 Mesaj
22 Haziran 2010; 16:05:42 

Çok teşekkürler. Benim aracın 1998 model 1.6 gl opel vectradır. bu araçlara ne kadar klima gazı doldurulması gerekir. birde dolum fiyatı nedir acaba

4484 Mesaj
22 Haziran 2010; 17:20:22 

quote:

Çok teşekkürler. Benim aracın 1998 model 1.6 gl opel vectradır. bu araçlara ne kadar klima gazı doldurulması gerekir. birde dolum fiyatı nedir acaba

Aracınız hakkında bir bilgim yok ancak Renault modelleri için yardımcı olabilirim.

Makina Mühendisi

487 Mesaj
3 Ağustos 2010; 13:45:03 

Klima açık iken % kaç daha fazla yakıt harcarız? * klimalı araç ile nasıl tasarruflu araba kullanırız teşşekür.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

<<<<By 54>>>>

347 Mesaj
3 Ağustos 2010; 23:46:14 

quote:

Orijinalden alıntı: comanderr

Klima açık iken % kaç daha fazla yakıt harcarız? * klimalı araç ile nasıl tasarruflu araba kullanırız teşşekür.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

klimanın yakıta etkisi %3-5 diye biliyorum.
Benim sorunum klima açtığımda ön camın dışarıdan buğulanması. Bu herkeste mi oluyor acaba??

359 Mesaj
14 Aralık 2010; 15:49:59 

Merhaba arkadaşlar. Benim aracımda da klima ile ilgili bir problemim var. Aslında direk klima değil sorun, hava hattıyla ilgili daha çok...

Klima hava menfezlerinden devamlı olarak kirli, pis sünger parçaları geliyor, aracımı alalı bir yıl oluyor, bir yıldır devamlı geliyor. Bazen büyük parçalar, bazen de küçük küçük, minik minik parçalar. Ve iğrenç bir şekilde kir oluşturuyor bunlar. Dokunduğu yerleri kirletiyor. Bunlardan nasıl kurtulabilirim? Nerden geliyor bunlar? Yardımcı olacak birileri çıkarsa çok sevinirim saygılar

Doğruluk sonsuzluğun güneşidir. Nasıl olsa doğar.

1099 Mesaj
15 Aralık 2010; 0:27:00 

quote:

Orijinalden alıntı: d_darko

Merhaba arkadaşlar. Benim aracımda da klima ile ilgili bir problemim var. Aslında direk klima değil sorun, hava hattıyla ilgili daha çok...

Klima hava menfezlerinden devamlı olarak kirli, pis sünger parçaları geliyor, aracımı alalı bir yıl oluyor, bir yıldır devamlı geliyor. Bazen büyük parçalar, bazen de küçük küçük, minik minik parçalar. Ve iğrenç bir şekilde kir oluşturuyor bunlar. Dokunduğu yerleri kirletiyor. Bunlardan nasıl kurtulabilirim? Nerden geliyor bunlar? Yardımcı olacak birileri çıkarsa çok sevinirim saygılar

Araçların ön göğüs içlerinde çok miktarda kablo demetleri bulunmakta ve bu kabloların çevresi hareket halinde göğüs içinde ses yapmamaları için süngerlerle kaplıdır. Büyük ihtimalle aracın göğüs bölümü daha önce sökülmüş ve geri montajlanırken bu süngerler parçalanmış veya plastik aksam kenarlarına sıkışarak zamanla kopmuş şimdi de ara ara havalandırmadan atılıyor... bu bir tahmin ama aklıma daha mantıklı olası bir sebep gelmiyor.

O'ndan başkası "YALAN"

359 Mesaj
15 Aralık 2010; 13:04:00 

Sağol arkadaşım cevabın için...

Peki bunu nasıl düzeltebilirim? Kime gitmem gerek? Adana'da hangi usta bu işte iyidir? tşkler...

quote:

Araçların ön göğüs içlerinde çok miktarda kablo demetleri bulunmakta ve bu kabloların çevresi hareket halinde göğüs içinde ses yapmamaları için süngerlerle kaplıdır. Büyük ihtimalle aracın göğüs bölümü daha önce sökülmüş ve geri montajlanırken bu süngerler parçalanmış veya plastik aksam kenarlarına sıkışarak zamanla kopmuş şimdi de ara ara havalandırmadan atılıyor... bu bir tahmin ama aklıma daha mantıklı olası bir sebep gelmiyor.

Doğruluk sonsuzluğun güneşidir. Nasıl olsa doğar.

487 Mesaj
25 Temmuz 2011; 21:41:22 

klima gazı değişti ama eskisi gibi soğutmuyor.

<<<<By 54>>>>

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Mayıs 2012; 14:50:19 

quote:

Orijinalden alıntı: comanderr

klima gazı değişti ama eskisi gibi soğutmuyor.

yanlış gaz basılmıştır

208 Mesaj
2 Mayıs 2012; 14:56:53 

takip...

13 Mesaj
11 Haziran 2012; 0:55:24 

arkadaşlar merhaba 94 model opel vectra cd aracım var yeni aldım.aracın klima çok soğuk üflemiyo.aldığım vatandaş 9 ay önce bakımını yaptırmış gazı vs hepsi bakımı yapıldıktan sonra ne derece soğuk üflüyo diye araç sahibi ile klima ustası aracın içine girip elektronik derece ölçer ile orta havalandırmadan kontrol etmişler ve sonuç olarak gayet güzel soğutuyor.16 dereceye kadar göstermiş derece ölçer.ama 9 aydır klima hiç açılmamış çalıştırılmamış.ben de klima az soğuk üflüyo yani az derken fan motorunda sorun yok derece olarak soğuk değil yani 16 derece nin nasıl bişey olduğunu az çok biliyorum(aynı aractan arkadaşımda da var ve maaşallah çoğu yeni arabaya 5 basacak neredeyse.
neyse klimanın gazı azalmış denildi bende gaz eklettim.ama yine tam soğuk değil yani yeterli soğuk olmadı.klimacı dedi ki;gaz eklemek yerine komple gazı yeniden sıfırdan koyarsak düzeşebilir belki uzun zamandır klima açılmadığı için gaz devirdaim yapmayınca özelliğini yitirmiş olabilir ve zaten bu modelde araçlarda gaz ilavesi yapıldığında tam andıman vermeyebilirler ama sıfırdan gaz basarsak belki düzelebilir dedi.
basıncını falan ölçtü ve çıkan değerler normal dedi.sizce neden tam soğuk hava üflemiyo=acil yardımlarınızı bekliyorum.
bu araçlarda polen filtresi yok diyorlar genelde.bende görmedim belki de doğrudur çünkü araç 2 klima ustasına aynı şikayetle gitti ama 2 usta da polen filtresine bakalım kirlenmiştir demedi.gazı sıfırdan koyalım dediler ama garanti olarak konuşmadılar basıncı falan normal dediler çünkü aletle ölçtüler.
allah rızası için sorun ne olabilir?acil yardımlarınızı bekliyorum

465 Mesaj
13 Haziran 2012; 4:56:10 

2005model 1.16i aracım var.
sene başında almıştım.
araçta grın grın grın ses geliyordu. bu sesler için servise götürdüğümde birçok parça değiştirdiler. hatta bunlardan bir tanesi de klima kompresörünün kafa kısmıydı. en sonunda sorun klima kompresörü, değişecek demişlerdi.
1 ses için değişmedim tabii ki.
neyse o şekilde kullandım bir süre. sonra ses gitti. kış da geldiği için sorgulamadım. oh ne güzel ses kendi kendine gitti dedim.

neyse efendim şimdi havalar ısındı. klimanın gazı var baktırdım. ama klima çalışmıyor. soğutmuyor. kaç yere gösterdim kompresör sıkışmış dediler. hiç tamir edelim sıkışıklığını giderelim diyen yok. hemen değiş. tamirci olmak bu kadar basitlemiş artık. tamirci değil montajcı adamlar. ben de takarım eskisini çıkarıp yenisini takınca sorunun çözüleceğini.
kompresör deseniz 1100tl istiyorlar. kompresör değişince klima radyatörü de değişmeliymiş 400-500 lira da ona istiyorlar. işçilikmiş gazıymış sistemin temizliğiymiş bi 400de ona istiyorlar.

ne yapayım, tecrübe eden var mı?

çıldırıcam. ne masraf çıktı böyle 1 klima için.

izmir sıcağında da olmuyor klimasız.
2bin tl vermeli miyim?

535 Mesaj
13 Haziran 2012; 23:00:27 

quote:

Orijinalden alıntı: abisi1

sene başında almıştım.
araçta grın grın grın ses geliyordu. bu sesler için servise götürdüğümde birçok parça değiştirdiler. hatta bunlardan bir tanesi de klima kompresörünün kafa kısmıydı. en sonunda sorun klima kompresörü, değişecek demişlerdi.
neyse o şekilde kullandım bir süre. sonra ses gitti. kış da geldiği için sorgulamadım. oh ne güzel ses kendi kendine gitti dedim.

neyse efendim şimdi havalar ısındı. klimanın gazı var baktırdım. ama klima çalışmıyor. soğutmuyor. kaç yere gösterdim kompresör sıkışmış dediler. hiç tamir edelim sıkışıklığını giderelim diyen yok. hemen değiş. tamirci olmak bu kadar basitlemiş artık. tamirci değil montajcı adamlar. ben de takarım eskisini çıkarıp yenisini takınca sorunun çözüleceğini.
kompresör deseniz 1100tl istiyorlar. kompresör değişince klima radyatörü de değişmeliymiş 400-500 lira da ona istiyorlar. işçilikmiş gazıymış sistemin temizliğiymiş bi 400de ona istiyorlar.

2bin tl vermeli miyim?

kompresörü söktür ve tamir eden yerleri araştır. bulamazsan tornacılara bobinajcılara ve buzdolapçılara sormanı tavsiye ederim belki sökülerek içerisi tamir edilebilir.

553 Mesaj
14 Haziran 2012; 22:01:40 

quote:

Orijinalden alıntı: pcp1rates

klimanın yakıta etkisi %3-5 diye biliyorum.
Benim sorunum klima açtığımda ön camın dışarıdan buğulanması. Bu herkeste mi oluyor acaba??

Bu oran otomobillerin motor hacmi ve max torkunu hangi devirlerde verdiği gibi özelliklere göre ciddi farklılıklar gösterebiliyor..

94 Mesaj
15 Haziran 2012; 11:07:01 

quote:

Orijinalden alıntı: abisi1

sene başında almıştım.

2bin tl vermeli miyim?

Birebir aynı sorunu bende 2010 yazında yasadım. Klima acikken gijj gijj gibi bir ses almaya başladım. Ustam klima kompresoru arızası teşhisi koydu.Maalesef değiştirmekten başka çareniz yok. Tamiride olmuyor meretin.
Banada yüksek fiyatlar vermişlerdi ama yari fiyata orjinal gibi sıfır oem kompresoru buldum.2 yıldır bı sorun yok.

25 Mesaj
21 Haziran 2012; 18:23:58 

opel meriva cosmo 2006 model aracımın otomatik kliması hic üflememeye başladı.maslak sanayide gsi opel servisine götürdüm 2 gün kaldı elektrik tesisatı kompresör tamiri ve gaz dolumu için 400 tl verdim.pahalı geldi bu meret,baştan bilseydim sök klimasız gezeyim diyebilirdim durduk yerde masraf. geldim arkadaş demesin mi o kronik klimanın altına vur geçer,işgillendim açıkcası ama yapılabilecek bir durum yok gitti para

yakıt pompası,beyin,turbo filan normalleştirmiştim kafamda ama klima kompresörü de artık düşmanlarım arasındadır, neden millet donanımsız araca biniyor anliyorum hak veriyorum.

Bu yürüyüş devam ediyor. Türk orduları ata ruhlarının dolaştığı Altay ve Tanrı Dağları eteklerinde geçit resmi yapıncaya kadar devam edecektir (2005 opel meriva 1.6 cosmo lpg 190k km)hp compaq nv8430samsung ativ litehp 650keneksi delta dual telefonsamsung galaxy tab 10"

217 Mesaj
25 Haziran 2012; 23:10:36 

Konuyu daha önce açtım cevap veren olmadı. bir de burada sorayım.

http://forum.donanimhab..._/key_//tm.htm#62020697

"dün aracıma bakım yaptırırken hata sonucu klima gazı bir miktar kaçtı. bugün eksiği tamamlatmak için sanayide bir elektrikçiye gittim. 2002 den bu yana gittiğim bir yer. fiyat sordum full basım 50 tl ye basıyoruz dediler.anlaştık. baktılar gaz tamamen kaçmamış yarıdan fazlası duruyor. klima içerisindeki kalan gazı çektiler. normalde 600 gr gaz olması gerekiyormuş. 250 gr eksilmiş dediler. tekrar 600 gram olarak bastılar. ekstradan polen filtresi değişti. hesap ödenirken 50 gaz + 10 polen filtresi =60 tl dedi. ben de gaz tamamen kaçmamış sonuçta benden 250 gram gaz parası + işçilik almanız gerekmez mi dedim. hayır dedi bizim çektiğimiz gazın işi biter, kullanılmaz dedi. 500 gr da olsa farketmez b