- x
Tarihi Ezberlemenin Yolları ? Önemli
9 Cevap2705 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

4536 Mesaj
10 Mayıs 2010; 21:58:44 

Arkadaşlar ben hangi tarih dersi olursa olsun hiç aklımda tutamıyorum. Derste de dinlemiyorum çok sıkılıyorum, hoca dümdüz bu böyledir falan diye anlatıyor.
Hiç aklımda tutamıyorum ve sınavda malum.. Ezberlemek için napmak lazım, açıp kitaptan mı okuyım ? öyle de olmaz ki..

154 Mesaj
10 Mayıs 2010; 22:02:39 

ezberleyip ne yapacaksın ki?
tarih kitapları roman gibidir. başından sonuna sıkılmadan okurum şahsen.
konularda da hatırladığın kadarı + kendi edindiğin fikir şeklinde yazarsan zaten konuyla ilgilendiğin fark edilip notun yüksek tutulur.
zaferlerle dolu, başarı hikayesi gibi bir tarihimiz varken nasıl sıkılabiliyorsun?

Uzaklaştırılmış
7 gün cezanın,
3 gün 19 dk. kadarı kaldı.
10 Mayıs 2010; 22:03:02 

Aynı sorun bende de var.Ezber olan hiçbir dersi yapamıyorum.Ben daha denemedim ama tarihi sıraya koyarak, mantıklı bir şekilde düşünerek belki ezberlenebilir.

692 Mesaj
10 Mayıs 2010; 22:03:37 

boşver ezberi iktidarlar değiştikçe tarihde değişir

Kendimi biraz öldürüyorum
Her ilişkide
Bu aşkla ilgili değil
Sadece başka bir cenaze töreni..

1672 Mesaj
10 Mayıs 2010; 22:05:58 

Tarih'i çalışırken mutlaka özet çıkarmalısın.Yüzeysel okuyarak o sınavdan iyi alman zor.Adam gibi çalışıp 2-3 saat özet çıkarıp onları okursan iyi bir not alırsın.En azından ben şuan a kadar bu şekile tarihten 55'in altında almadım.Bu tabi öğretmenede bağlı biraz ama dediğim gibi okuyarak anlamıyorsan özet çıkar.

Celladına aşık olmuşsa bir millet,
İster ezan ister çan dinlet.
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet,
Müstehaktır ona her türlü zillet.

323 Mesaj
10 Mayıs 2010; 22:11:52 

Ben yazarak çalışıyorum,tavsiye ederim.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

Nîn o Chithaeglir, lasto beth daer, Rimmo nîn Bruinen dan in Ulaer!

1440 Mesaj
10 Mayıs 2010; 22:20:49 

Yahu ezberi falan bırakın tarih komple yorum işidir ezber değil. Hiçbir savaşın tarihini ezbere bilmek zorunda değilsin ama yorumlarsan o savaşın nedenini de bilirsin o yorumdan yola çıkarak sonuçlarını da anlarsın ve sonuçlarından da yola çıkarak kime ne zararı olmuş kime ne faydası olmuş neticede asıl sebep neymiş bahane sebep neymiş vs. öğrenirsin. Osmanlı Tarihi bence zevkli ama Eski Türk Devleti için aynısını söyleyemeyeceğim Osmanlı kadar zevkli değil

Not: sayısalcıyım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emmesen -- 10 Mayıs 2010; 22:22:00 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
10 Mayıs 2010; 22:32:01 

su tarih dersinin ne ise yaradigini bir turlu anlamis degilim ? ve pratik hayatta ne faydasi var onu da cozmus degilim faydasini gordugum tek sey biriyle sohbet ettigin zaman seninle ayni fikirde olmiyanlar bos ver su cahili demiyorlar onun disinda gunluk ve pratik hayatta hic bir faydasini gormus degilim

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
10 Mayıs 2010; 22:37:29 

benden sana tavsiye tarihi roman oku 4-5 tane sonra sana tarih okadar zevkli gelecekki devamlı tarih okuycaksın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stormer -- 10 Mayıs 2010; 23:11:08 >

3822 Mesaj
10 Mayıs 2010; 22:46:22 

Hayal,hikaye kurarak ezberle.Kesinlikle unutmazsın.Ne kadar saçmalarsan o kadar iyi.Yanlış hatırlamıyorsam bu yöntemle yapılan ezberler kalıcı hafızaya yerleşiyor.Normal yapılan ezberler beynin sol lobunda kalıyor.(geçici kısmında)Bir süre sonra unutuluyor.Hikaye kurarak ezberlediğin takdirde bilgiler beynin sağ lobuna yerleşiyor.(kalıcı hafızaya)
edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi áshtráy -- 10 Mayıs 2010; 22:48:10 >

You have to consider the possibility that God does not like you.
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Tarihi Ezberlemenin Yolları ? Önemli
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.281