- x
PMYO VE POMEM ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?
32 Cevap19717 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
10 Mayıs 2010; 17:12:28 

Lise mezunu olarak pmyo giricem int. araştırmama göre hiçbir fark yok diyorlar pmyo larında 2 yıl eğitim var pomem de ise 4 yıl üni. mezunu olman gerekli 6 ay eğitim var cidden pomem ile pmyo arasında fark yok mu?İkisinde de yükselebilirmiyim.Maaş bakımından aynımı vs.

97 Mesaj
10 Mayıs 2010; 17:18:51 

Benim bildiğim hiç bir fark yok ikisindede rütbe yükselme olayı aynı.

4152 Mesaj
10 Mayıs 2010; 17:21:49 

Pmyo liseden mezun olanları alıyor. Kendi sınavıda var. 2 sene eğitimi var.

Pomem üniversiteden mezun olanları alıyor. Pmyo gibi ayrı bir sınavı değilde kpss ile alıyor. 6 ay eğitimi var.

Derece farkları var mı bilmiyorum. Ama olduğunu düşünüyorum çünkü üniversite bitirenlere devlet kurumlarında daha fazla maaş ödenir. (İstisnalar var mı bilmiyorum)

Uzaklaştırılmış
10 Mayıs 2010; 17:24:10 

bi bilgim yok maksatım msj yazıp ileride bilgisi olan birisi yazınca okumak..ayrıca güzeş soru biyoloji 3. sınıf okuyorum malum iş imkanı olmadığından aklımdan polislik geçmiyor değil.

976 Mesaj
10 Mayıs 2010; 17:24:42 

pmyoda okuyan bir arkadaşım var ve geçen geldiğinde aradaki farkı sordum.Pomemden mezun olan kişi mesleğe 6 sene önce başlamış gibi oluyormuş ve başkomiser yardımcılığına kadar yükselme şansı var.Pmyo bitirdiğin zaman yaş haddinden emekli oluyorsun belli bir yere geldiğinde.Fakat pmyo sonrası aöf 4 yıllık bitirirsen aynı şey oluyormuş.

493 Mesaj
10 Mayıs 2010; 17:43:33 

quote:

Orijinalden alıntı: erdenar

pmyoda okuyan bir arkadaşım var ve geçen geldiğinde aradaki farkı sordum.Pomemden mezun olan kişi mesleğe 6 sene önce başlamış gibi oluyormuş ve başkomiser yardımcılığına kadar yükselme şansı var.Pmyo bitirdiğin zaman yaş haddinden emekli oluyorsun belli bir yere geldiğinde.Fakat pmyo sonrası aöf 4 yıllık bitirirsen aynı şey oluyormuş.

böyle bir rütbe yok

Uzaklaştırılmış
10 Mayıs 2010; 17:47:42 

erdener ıyı sallamıssın

Uzaklaştırılmış
10 Mayıs 2010; 18:05:32 

Bilen varsa yazarsa iyi olur gerekli bir konu int. yeterli bir bilgi yok

Uzaklaştırılmış
10 Mayıs 2010; 19:41:39 

up

1410 Mesaj
10 Mayıs 2010; 20:18:24 

quote:

Orijinalden alıntı: lawli@

böyle bir rütbe yok

+1

komiser yardımcılığı var...

"Nasıl istersen öyle yaşa fakat bil ki bir gün mutlaka öleceksin. Kimi seversen sev ama unutma ki bir gün ondan ayrılacaksın. Dilediğin gibi davran lâkin şu da her zaman hatırında olsun ki her yaptığının karşılığını mutlaka göreceksin."

1624 Mesaj
10 Mayıs 2010; 20:20:40 

yani pmyo ve 4 yıllık aöf okuyan birisi rütbe olarak yükselebiliyor mu? Birde nereye kadar yükselebiliyor?

Kuş gibi uçmaksa özgür olmak , biz ruhumuzu kuş yapar yine uçarız....
İstikbal Göklerdedir Göklerdeki Hava Aracı Senin Elinde....

1182 Mesaj
10 Mayıs 2010; 20:29:27 

Rütbeler 6 yılda bir oluyor pmyo ve pomem okuyanlar sadece komiser yardımcılığına kadar yükselebiliyor tek yıldız

pmyo'nun pomem'den farkı tecrübe oluyor sanırım pmyo 2 yıl ders ve eğitim görürken pomem 6 ay görüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi A.Nadir -- 10 Mayıs 2010; 20:32:01 >

570 Mesaj
11 Mayıs 2010; 0:41:37 

sadece komser yardımcısı oluyor diye bişe yok komser olabiliyor. 6 sene ama daha kısa zaman ıcınde yukselme sansı var sınav aclıyor ıhtıyaca yonelık

476 Mesaj
11 Mayıs 2010; 0:57:33 

başkomiserliğe kadar yükselebiliyorlar diye biliyorum . . .

Kişisel Birşey

5438 Mesaj
11 Mayıs 2010; 1:15:15 

PMYO Liseden sonra gidebilirsin. 2 yıl okursun ve Polis memuru olarak göreve başlarsın.
POMEM ise Üniversitede su ürünleri, işletme, fizik gibi bölümleri bitirirsin. İş bulamazsın belli bir süre sonra kpss den yeterli puanı aldıktan sonra 6 Ay eğitim görürsün ve Polis memuru olursun.

PMYO dan ve POMEM den mezun olmuş 2 polis memuru arasındaki tek fark derece farkıdır. Bunuda PMYO mezunu açık öğretim fakültesinde işletme bölümü yada iktisat bölümünü direk 3. sınıftan okumaya başlayarak 2 yılda oda 4 yıllık fakülte mezunu olur ve bu farkta kapanmış olur.

Komiser yardımcısı olmak için 6 yıl meslekte olmak ve sicil temiz olmak şartıyle Komiser yardımcılığı sınavına başvurmak gereklidir. Tabi birde 4 yıllık fakülte mezunu olmak.

Kısacası Önceliğin PMYO olsun çünkü daha erken mezun olup meslek hayatına atılacaksın. Daha sonra 2 yıl Açıköğretim okursun.
Şuan en düşük polis maaşı net 1805

bazı birimlerin ekstra maaşı var, ayrıca 4 yıla tamamlayarak ve Yabancı dil sınavından iyi bir puan alarak bu paraya bir 150 tl gibi rakamda ekliyebilirsin.

Opel Astra H 1.3 cdti / 2013 Skoda Fabia 1.2/ Sony Alpha A57 / HP DV6 1235 et/Lenovo U310 / İpad Mini Retina wifi 32GB / İPhone 4 16 GB / Nokia Lumia 520 / ASUS MS238H 23" LED/ İbanez GRG 170dx / Philips - LivingColor/

Uzaklaştırılmış
11 Mayıs 2010; 11:30:04 

Bu bilgiler çok güzel herkesin işine yarıcakdır.Sağolun

5438 Mesaj
11 Mayıs 2010; 11:48:24 

Rica ederim ne demek. Sormak istediğiniz başka şeyler varsa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım.

Opel Astra H 1.3 cdti / 2013 Skoda Fabia 1.2/ Sony Alpha A57 / HP DV6 1235 et/Lenovo U310 / İpad Mini Retina wifi 32GB / İPhone 4 16 GB / Nokia Lumia 520 / ASUS MS238H 23" LED/ İbanez GRG 170dx / Philips - LivingColor/

832 Mesaj
11 Mayıs 2010; 11:55:03 

quote:

Orijinalden alıntı: net_katil

Rica ederim ne demek. Sormak istediğiniz başka şeyler varsa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım.

şuan açık öğretim okuyorum bitince bende kpss'den polisliğe başvurmayı hedefliyorum. Polis ayrımları neye göre yapılıyor, belli sınavlaramı giriliyor yoksa şans işi falanmı, örneğin sivil olmak memur olmak trafik olmak gibi. Bide bu başbakan korumaları falan nereden geliyorlar?

5438 Mesaj
11 Mayıs 2010; 18:10:18 

Ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi Polis teşkilatında da torpiller dönmektedir özellikle çalıştığın birimler açısından. Ama yetenekte önemli Mesela çok derece kürtçe ve Arapça biliyorsanız İstihparat, Narkotik gibi birimlere çok rahat geçebilirsiniz.

Ayrıca Emniyet teşkilatının en büyük eksiği bilgisayar konusunda bilgili Memurlar, Eğer biraz bilgisayarınız var ise; Format diyince ağzınız açık kalmıyor, Ping atmanın anlamını biliyor Word de bir metin yazabiliyor, Exelde bir kaç tablo oluşturabiliyorsanız çok kolay masabaşına geçersiniz.

Emniyet teşkilatında Dil ve Bilgisayar sizi çok iyi birimlerde çalıştırır. bunlar yok ise Torpil

Sivil çalışmak ise tamamen çalışılan birimler ile alakalı. İstihparat,Narkotik, Güven Timleri, Asayiş Şube ( Cinayet,Hırsızlık,Gasp v.b) gibi birimlerde Saç sakal serbest kot pantolon tişört ile çalışabilirsiniz.

Başbakan korumları da biraz torpil işi dönüyor, Ayrıca o polisler bir çok eğitimden geçiyor. Siz Polisliğe girin istediğiniz birim ilk yıl olmasada 2-3 yıl sonra gerekli azmi gösterirseniz büyük ihtimal geçersiniz
Bilgi İşlem , Devlet büyüklerini korumada birimlerde ise saç sakal traşlı, Takım elbise ile çalışırsın.

0 Mesaj
23 Mayıs 2010; 21:16:14 

Cevaplar Çok Yardımcı Oldu Teşekkürler.Seni Bulmuşken sormak İstiyorum.

1)Şimdi PMYO dan Mezun Olduk.Sonra Memur Olarak İşe Başladık.6 Yıl Memur olarak Görev Yaptıktan Sonra Mı Bu Rütbe Sınavlarına Giricez ? Ve Komser Yardımcısı Olduktan sonra 6 Yıl Geçmesimi Gerekiyo Bir Üst Rütbe Sınavına Girmek İçin ??

2) Narkotik, İstihbarat , Yunus vs. Bunların Hepsi Sınava Girebiliyo mu ??

3) Pmyo'dan Mezun Olan Bi Kişi En Fazla Hangi Rütbeye Kadar Yükselebiliyor ??

4) Polis Akademisi Mezunu İle Pmyo Mezunu Arasındaki Tek Fark Mezun Olduğunda ki Rütbesi mi ??

Yardımcı Olursan Sevinirim.TEŞEKKÜRLER Şimdiden =)

Uzaklaştırılmış
6 Aralık 2011; 3:39:07 

arkadaşlar konuyu hortlatıyorum fakat merak ettiğim soruların cevapları verilmemiş

ilaxo arkadaşımızın sorduğu soruları cevaplar mı bilen biri?

129 Mesaj
6 Aralık 2011; 7:02:59 

quote:

Orijinalden alıntı: ilaxo

Cevaplar Çok Yardımcı Oldu Teşekkürler.Seni Bulmuşken sormak İstiyorum.

1)Şimdi PMYO dan Mezun Olduk.Sonra Memur Olarak İşe Başladık.6 Yıl Memur olarak Görev Yaptıktan Sonra Mı Bu Rütbe Sınavlarına Giricez ? Ve Komser Yardımcısı Olduktan sonra 6 Yıl Geçmesimi Gerekiyo Bir Üst Rütbe Sınavına Girmek İçin ??

2) Narkotik, İstihbarat , Yunus vs. Bunların Hepsi Sınava Girebiliyo mu ??

3) Pmyo'dan Mezun Olan Bi Kişi En Fazla Hangi Rütbeye Kadar Yükselebiliyor ??

4) Polis Akademisi Mezunu İle Pmyo Mezunu Arasındaki Tek Fark Mezun Olduğunda ki Rütbesi mi ??

Yardımcı Olursan Sevinirim.TEŞEKKÜRLER Şimdiden =)

1-) BU DOĞRU memur olarak çalışırsın daha sonra açılırsa sınava girersin kazanırsan 9 aylık krsa gider komiser yardımcısı olursn her 6 yılda bir rütbe alırsın en fazla emniyet amiri olursun oda zor bi ihtimal

2-) Bunların hepsi sınava girebilir .

3-) En fazla Emniyet Amiri olabilir şu anki yasaya göre

4-) Hayır rütebe terfi süreleri farklıdır.Polis Akademisi mezunu 1.sınıf Emniyet müdürü genel müdür il emniyet müdürü vs. olabilir pmyo en fazla emniyet amiri olur onunda süper bi sicil ve kontenjan açılıp çok çalışması lazım

503 Mesaj
6 Aralık 2011; 7:22:56 

quote:

Orijinalden alıntı: oranj001

Lise mezunu olarak pmyo giricem int. araştırmama göre hiçbir fark yok diyorlar pmyo larında 2 yıl eğitim var pomem de ise 4 yıl üni. mezunu olman gerekli 6 ay eğitim var cidden pomem ile pmyo arasında fark yok mu?İkisinde de yükselebilirmiyim.Maaş bakımından aynımı vs.

pomem de bitirdign bolume gore subelere gecebilirsin.Ayrica pomemlerin cogu guven timlerine veriliyor istanbulda.2 yil surunmektense 6 ay OKU derim.pmyo ile pomem arasinda cok fark var cooook!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Bir yorumun daha sonuna geldik, ben John Ross, bana katıldığınız için teşekkür ederim.

Nick Mağduru

503 Mesaj
6 Aralık 2011; 7:26:24 

quote:

Orijinalden alıntı: Adalet

o arkadasin biraz atmis.pmyo lular pomemlerden daha iyidir.cekirdekten yetisirler 2 yil egitim alirlar.uzun sozun kisasi dostum, 6 ayda karpuz bile yetismez

Bir yorumun daha sonuna geldik, ben John Ross, bana katıldığınız için teşekkür ederim.

Nick Mağduru

503 Mesaj
6 Aralık 2011; 7:28:29 

quote:

Orijinalden alıntı: A.Nadir

Rütbeler 6 yılda bir oluyor pmyo ve pomem okuyanlar sadece komiser yardımcılığına kadar yükselebiliyor tek yıldız

pmyo'nun pomem'den farkı tecrübe oluyor sanırım pmyo 2 yıl ders ve eğitim görürken pomem 6 ay görüyor

cok pis atmissin dostum

Nick Mağduru

129 Mesaj
6 Aralık 2011; 7:32:28 

quote:

Orijinalden alıntı: Tamamen Hayal Ürünüdür

pomem de bitirdign bolume gore subelere gecebilirsin.Ayrica pomemlerin cogu guven timlerine veriliyor istanbulda.2 yil surunmektense 6 ay OKU derim.pmyo ile pomem arasinda cok fark var cooook!

o değilde sende çok pis atmışsın.Şubelere geçiş o kadar basit değil.Pomemlilerde o hevesle geliyor biyoloji mezunu kriminalde veteriner narkotik köpeklerinde öğretmenler eğitim şubede çalışacağını sanıyor ama hepsi soluğu çevikte alıyor.

503 Mesaj
6 Aralık 2011; 7:34:42 

quote:

Orijinalden alıntı: SESAME

o değilde sende çok pis atmışsın.Şubelere geçiş o kadar basit değil.Pomemlilerde o hevesle geliyor biyoloji mezunu kriminalde veteriner narkotik köpeklerinde öğretmenler eğitim şubede çalışacağını sanıyor ama hepsi soluğu çevikte alıyor.

tum birimler cevikten gecer.cevik 3. siniftir denilebilir.pmyo lumusun sen?

Nick Mağduru

1182 Mesaj
6 Aralık 2011; 10:40:55 

quote:

Orijinalden alıntı: Tamamen Hayal Ürünüdür

cok pis atmissin dostum

doğrusunu yazda öğrenelim ?
Çok pis atan sensin o yazdıklarını okuduktan sonra iyice bi güldüm arkadaşım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi A.Nadir -- 6 Aralık 2011; 11:17:05 >

463 Mesaj
6 Aralık 2011; 10:54:46 

2 yıl yatılı okumak var, üniversite okuyup o ortamı yaşayıp (Örnek olarak ben), 6 ay ders görüp işe başlamak var. Açıkçası zor durumda isen pmyo gitmelisin. Üniversite bitirmiş biri ile 2 yıl okumuş biri bir değil, fark her yerde olur. Bir de komiserlik sınavı için 4 yıl bitirmek gerekiyor.

159 Mesaj
6 Aralık 2011; 10:58:28 

pomemde rütbe atlamanın pmyodan daha kolay olduğunu biliyorum sadece

5438 Mesaj
6 Aralık 2011; 11:04:39 

POMEM ile PMYO arasındaki Meslek içerisindeki tek fark POMEM olanların 4 yıllık Üniversite bitirmiş olmasıdır. Başkada hiç bir farkı yoktur. PMYO okuyan eleman gider Açık öğretim İşletme fakültesinden 3. Sınıftan başlar 2 yıl içinde Hem çalışır hemde kolayca 4 yıllık Fakülte mezunu olmuş olur. Ve Aynı seviyeye gelmiş olurlar.

PMYO ile POMEM arasında Meslekte HİÇ BİR FARK YOKTUR. Amirler falan Size POMEM mi PMYO mu Sormaz bile.

Rütbe olayına gelince.

6 Yılı bitirirsin Meslekte 4 yıllık fakülte mezunuda olursan ( PMYO olanlar 2 yıl açık öğretim okumak zorundalar yukarıda bahsettiğim gibi) Komiserlik sınavına girersin kazandığında Komiserlik kursuna gider ve Tek yıldızlı Komiser yardımcısı olursun.
Ondan sonrada 6 Yılda bir rütbe gelir.

503 Mesaj
6 Aralık 2011; 20:40:40 

beyler pmyo mezunuyum pm. den sorularinizi cvplayabilirm bn basliktan ucar ortam gerildi

Nick Mağduru

782 Mesaj
14 Temmuz 2013; 14:05:45 

quote:

Orijinalden alıntı: Selçuk ALAGÖZ

Konu hort oldu ama. Selçuk abi şimdi pmyo okurken bilgisayar konusunda kendimizi kanıtlasak direkt bilgi işlem biriminde çalışma şansı felan var mı ? Birisine göre mezunların çoğu direkt çevik kuvvet oluyor bu doğru mu ?

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » PMYO VE POMEM ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.855