Şimdi Ara

Detaylı özellikleriyle GeForce GTX 465

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
0
Favori
8.121
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaklaşık üç hafta sonra Tayvan'ın Taipei kentinde başlayacak Computex 2010 fuarı, donanım tutkunları tarafından merakla bekleniyor. Yeni nesil teknolojilerin ve merakla beklenen ürünlerin lanse edileceği fuar kapsamında, GeForce GTX 465'in dünya prömiyeri de gerçekleştirilecek. Nvidia'nın DirectX 11 destekli üçüncü kartı unvanıyla pazara giriş yapması beklenen GeForce GTX 465, fiyat anlamında Fermi jenerasyonunun alınabilirliği en yüksek modeli olacak. Performans açısından ATi Radeon HD 5850'ye yakın olması beklenen GTX 465 ile Nvidia, Fermi mimarisinin SLI teknolojisindeki yüksek başarımını ön planda tutmaya çalışacak yani GeForce GTX 465 ile tek kart performansına ek olarak SLI başarımını da ön planda tutacak. Model isimlendirmesini ve saat hızlarını ilk defa açıkladığımız GeForce GTX 465 için teknik detaylar da netleşti gibi. Örnek kart dağıtımının bir hafta içinde başlaması beklenen GeForce GTX 465'in özelliklerine yakından bakıyoruz.

alt="Detaylı özellikleriyle GeForce GTX 465"

GeForce GTX 465, 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve DirectX 11 desteği sunan Fermi GPU'sunu kullanacak. Grafik işlem birimiyle ilgili mevcut bilgiler, pazara giriş yapacak ilk partilerde GF100 GPU'sunun özellikleri kapatılmış bir versiyonun kullanılacağı, daha sonrasında ise GF104 olarak telaffuz edilen ancak henüz netliğe kavuşmayan Fermi tabanlı yeni GPU tasarımına geçileceğini işaret ediyor. 256-bit bellek veri yolu desteğine ve 1GB GDDR5 bellek kapasitesiyle gelecek kartın, 352x paralel işlem birimine, 44x doku ünitesine ve 32x ROP birimine sahip olması bekleniyor. Referans model için grafik işlemci çalışma frekansının 607MHz, paralel işlemci hızının 1215MHz ve bellek hızının 3208MHz olacağı açıklanan GeForce GTX 465 için yine referans model için sunacağı bellek bant genişliğinin 102.7GB/saniye olacağı belirtiliyor. İşlemci gücü 855 GigaFLOP olarak hesaplanan GeForce GTX 465'in tasarım anlamında GeForce GTX 470 ile yakın bir çizgide olması bekleniyor.

alt="Detaylı özellikleriyle GeForce GTX 465"

Elimize ulaşan bilgilere göre GeForce GTX 470 ve GeForce GTX 480'den farklı olarak GeForce GTX 465 için herhangi bir tasarım sınırlamasına gidilmesi beklenmiyor yani eş zamanlı olarak özel tasarım modellerin çıkması da beklenebilir. Ekran kartı üreticilerinden birine ait dökümandan elde ettiğimiz bilgilere göre GeForce GTX 465'in 215 Watt TDP ile gelmesi beklenebilir. Henüz doğrulanmayan bu bilgi, GeForce GTX 465'in pazara giriş yapacak ilk temsilcilerinin, bazı özellikleri kapatılmış GF100 GPU'sunu kullanacağı iddialarını da güçlendiriyor. Giriş-Çıkış özellikleri açısından GeFroce GTX 470 ve GeForce GTX 480'le benzer şekilde çift DVI ve HDMI 1.3a konnektörlerine sahip olması beklenen ekran kartı, PureVideo HD, CUDA, 3DVision Surround ve C/C++ hızlandırma gibi özelliklere de sahip olacak. Avrupa bölgesi için 249 Avro seviyesinden pazara giriş yapması beklenen GeForce GTX 465'e karşı, Radeon HD 5830 için indirime gidilip gidilmeyeceğini ise zaman gösterecek.

• SLI ila coşaçak bir arkadaşımız. GTX 260'a sahipseniz geçmek pek mantıklı durmuyor gibi şu aşamada. GTX 275 seviyesinde performans bekliyorum şahsen.
  • Eğer haberde bahsedildiği gibi HD5830 - HD5850 arası bir performansı olacaksa HD5770 ten geçtiğime değmeyecek sanırım. Para cepte kaldı, buda iyi haber.
  • GTX 470'in kırpılmış versiyonu 5830'un ucuzlaması lazım.
  • Üst düzey fermi alamayan için bi seçenek olmuş ama performans açısından çok bişey getirmeyeceği ortada
  • bekledigim bir karttı fakat tdp degerinde bi düşüş olmamış . sanırım 500w bir pcu ile limitleri zorlandıgında sorun cıkacaktır bunun için gidip pcu alamam en iyisi biraz daha beklemek.
  • fiyatı 600tl civarı olur. bence fiyat/performans'ta diğer iki karttan (470 ve 480) çok iyi olur. ama nvidia'nın kendi özel efektlerini açmaya yetecek performans sunabileceğini zannetmiyorum. bu durumda bu fiyat seviyesi için ati daha mantıklı duruyor.
  • beni oc ve sli yapın diye bağırıyor resmen
  • 100gb/s bantgenişliği nedir yahu hangi devirdeyiz
  • Bu fiyata HD 5850 daha mantıklı olur gibime geliyor ama SLI için alınabilitesi yüksek bir kart. Bakalım kart piyasaya çıkınca detaylı SLI karşılaştırmalarını bekliyoruz Mesut çevikten . Sevgiler....
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmt_frk_asln

fiyatı 600tl civarı olur. bence fiyat/performans'ta diğer iki karttan (470 ve 480) çok iyi olur. ama nvidia'nın kendi özel efektlerini açmaya yetecek performans sunabileceğini zannetmiyorum. bu durumda bu fiyat seviyesi için ati daha mantıklı duruyor.

600 TL

gtx 470 i 573 tl den aldım

bu kart % 28 daha ucuz

fiyati 400-450 araliginda olacaktır tabi gene bizim kazıkçı ithalatçılar %50+ kar etmezse
  • hd5830 için indirime gitmesi gerek bence amd nin..
  • gtx275 civarı bir perf. verir diye tahmin ediyorum. fakat gtx470 in altında cıkacak kartlar perf. anlamında pek bişey getirmeyecek bana göre..
  • 5830-5850 arası performansı olur deyince bazı arkadaşlar topa tutmuştu beni
  • gtx 275 civarı performans verir ama tdp leri yaklaşık aynı. 55nm den 40 nm geçişte tdpsi bile aynı kalacak gpu da nvidia performansı nasıl artıramadı hayret. gt200 leri 40nm yapsa fermilerden daha başarılı olurdu
  • Bence artık hem Nvidia hem ATI bilerek çok F/P kartlar çıkartmıyor mainstream sınıfta, özellikle bu nesilde. Eskiden mainstream kart bir üst kartla %75 fiyat farkına ama sadece % 25 performans farkına sahip olurdu.

Şimdi utanmasa GTX 465, %25 ucuz olduğu GTX 470'den %25 daha yavaş olacak

Nedeni de tabii ki üstteki kartları SLI'a veya Crossfire'a ezdirmemek (ayrıca bkz. 5830)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yerroner -- 10 Mayıs 2010; 12:17:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yerroner

Bence artık hem Nvidia hem ATI bilerek çok F/P kartlar çıkartmıyor mainstream sınıfta, özellikle bu nesilde. Eskiden mainstream kart bir üst kartla %75 fiyat farkına ama sadece % 25 performans farkına sahip olurdu.

Şimdi utanmasa GTX 465, %25 ucuz olduğu GTX 470'den %25 daha yavaş olacak

Nedeni de tabii ki üstteki kartları SLI'a veya Crossfire'a ezdirmemek (ayrıca bkz. 5830)

+1

NV hala bir alt fiyat segmentine kart yapmıyor ve hala GTX 260 ları 350 TL den satıyor
  • beklentiler 8800gt gibi az güç harcayan ve 180$ civarı fiyatı olan bir kart çıkması yönünde ama 8800gt, 8800gtxden oldukça sonra çıkmıştı ve gtx 90nm iken gt 65nm idi. o yüzen fp kertı şimdilik zor. 28nm ye geçildiğinde gtx480 performansında 200w ve 200$ altında bir kart beklenebilir.
  • trde 450tl gibi bir fiyata satılır işde yapar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: demircibu

trde 450tl gibi bir fiyata satılır işde yapar.

249 avro 450 TL mi yapıyor?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.