- x
gittigidiyor sahibinden vb satış yapanlar yandı!!!
693 Cevap126252 Görüntüleme4 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

729 Mesaj
6 Mayıs 2010; 21:33:11 

Arkadaşlar başka bir forum sitesinde okuduğum yazıyı aynen aktarıyorum Sizce durum bu kadar vahimmidir?
quote:

Merhaba Arkadaşlar
Biraz uzun olacak ama okumanızda fayda var. Ben yandım siz yanmayın!

Artık tüm internetten satış yapanlar maliye tarafından takipte.Ek gelir elde etmek adına gittigidiyor internet sitesinde ikinci el ürünler alıp satmaktaydım. Geçen hafta maliye denetim koordinasyon müdürlüğü tarafından görüşmeye çağrıldım. Görüşmeye gittiğimde bana sitedeki tüm satış dökümlerim, mesajlaşmalarım, yıllık kazancım vb. bilginin dökümü çıkarıldı. İkinci el alıp sattığım için bu ürünlerde fatura falan kesilmemişti. Zaten vergi mükellefide değilim. Bu nedenle sadece 2009 aralık ayı baz alınarak toplam 68 adet usulsüzlük cezası tutanağı imzalatıldı. Bunun anlamı bilmeyenler için söyleyim 1 adet usulsüzlük cezası 169 kusür tl (bende bilmiyordum). Ayrıca aralık 2009 başından mükelleflik açılacağı ve tüm 2009 satışlarımın %18 KDV sini vereceğimi , 2009 daki tüm satışlarım üzerinden %20 gelir vergisi ödeyeceğimi, bugüne kadar ki verilmesi gereken gelir beyannamelerini cezalı olarak ödeyeceğimi vs söylediler. YIKILDIM ARKADAŞLAR! Toplamda 35,358TL ceza ödeyeceğim.Ayrıca Mükelleflik açacağım, fatura koçanı bastıracağım vs. Arabamı sattım kredi başvurusu yaptım. Ek gelir elde edelim derken düştüğüm durum bu. Aman arkadaşlar 3-5 lira kazanacağım derken başınızı belaya sokmayın.
Bu uygulama şu sıralar başlamış ve 2009 yılı sorgulanmaktaymış. Üzerinde VEDOP SORGULAMA LİSTESİ denen bir dosyada tüm kullanıcı isimleri adresleri ve telefonları bulunmaktaydı. Benimle birlikte görüşmeye gelen birçok kullanıcı vardı. Hepsi yıkılmıştı. Ağlayanlar vs.
Arkadaşlar zararın neresinden dönülse kardır. Bu yüzden eğer benzer durumdaysanız kendinizi kurtarın. Çünkü yaptığınız her satıştan sorgulanacaksınız. Şu anda 2009 sorgulanıyormuş. 2011 de 2010 sorgulanacakmış. Sadece bulunduğum şehirden sorgulanacak kişi sayısı 4300 müş. 4300 tane hayat mahvolacak. BEN YANDIM SİZ YANMAYIN.

Ücretsiz VOB al-sat sinyal sistemi Olcays.com Sıvı Ekran Koruyucu Liquard Sıvı Ekran Koruyucu

310 Mesaj
6 Mayıs 2010; 21:34:52 

Mantıklı geldi, millet yandı doğruysa..

İNANDIK SİZE BU SENE, GÖRMEK İSTERİZ ŞAMPİYONLUKLAR İÇİNDE, ŞAMPİYON OLUNCA TÜM TÜRKİYE, İNLEYECEK EN BÜYÜK KANARYA DİYE !

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Mayıs 2010; 21:35:09 

Olmaması lazım böyle birşeyin?

955 Mesaj
6 Mayıs 2010; 21:36:28 

pek inandırıcı gelmedi böyle birşeyi birisi neden yapar rakiplerini azaltmak için

12193 Mesaj
6 Mayıs 2010; 21:37:06 

.:: İzmir Ekonomi Üniversitesi ~ Logistics Management ::.

.:: 2012 Opel Astra J 1.3 95 hp & Olimpik Beyaz & Navi 600 & Cosmo ::.

415 Mesaj
6 Mayıs 2010; 21:39:26 

Sacmaik oyle birsey yapamazlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sofistike Sinist -- 6 Mayıs 2010; 21:40:14 >

Gercek olan daima gizlenecektir cuzi ruha, gelismedikce. Kadimlerin BILDIKLERI ve masallar
yuce isik oldu onumuzde, distan en ice. YASA, ilahi ve muhtesem oldu gozlerde,
gerceklik doldu fikirlerde. Bilim ise bir golgeye benzedi bu guc karsisinda, geriden geriye.
Acinasi tarafi, bu hep boyleydi tekrarlayan ritimde. Kulak vermek gerekir boyle bir guce, iclerde
bekleyen bilgeye...

http://predator.fakdisizm.com/

729 Mesaj
6 Mayıs 2010; 21:42:11 

Burada da başka bir mağdur var.
Gittigidiyorda bunu doğrulamış.

Ücretsiz VOB al-sat sinyal sistemi Olcays.com Sıvı Ekran Koruyucu Liquard Sıvı Ekran Koruyucu

Uzaklaştırılmış
6 Mayıs 2010; 21:42:55 

DH 2.el bölümü varken

459 Mesaj
6 Mayıs 2010; 21:46:52 

Olay hakkında çokca bilgim var fakat ben şunu merak ediyorum. Gittigidiyorda ikinci el ürün satılıyor mesela. Peki ikinci el araba satarken fiş kesiliyor mu ya da devlet vergi alıyor mu? Yani devlet aynı üründen iki kez vergi alabilir mi?

Uzaklaştırılmış
6 Mayıs 2010; 21:49:44 

ggde kurallar kısmından alıntı buyrun herşey açık
quote:

Ürün satmam halinde vergi ödeyecek miyim?
Türkiye Cumhuriyeti vergi sistemi ve uygulamaları oldukça teknik ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Ayrıca, kullanıcıların GittiGidiyor'da gerçekleştirdikleri işlemler ve hukuki durumları (şirketler, vakıflar, şahıslar, dernekler vs.) çeşitlilik göstermektedir. GittiGidiyor'un vergi konusunda yorum yapması, bu değişkenlikler göze alındığında son derece zordur. Her kullanıcının vergi durumunun farklı olmasından dolayı, kullanıcılarımızın mali müşavirlerden görüş alarak kendi konumlarını değerlendirmeleri gerekmektedir.

Eğer satışlarınızda belirli bir devamlılık (her ay belli bir tutarda veya sayıda satışınız)yoksa; belli aralıklarla, kendinize veya bir yakınınıza ait eşyaları satıyorsanız ve sattığınız ürünler ticari bir müessesenin (şirketin) envanteri içinde değilse, işlemleriniz zati eşya satışı sınıfında yer alacaktır. Bu tanıma uygun zati eşya satışları, mevcut vergi uygulamalarına göre vergiye tabi değildir ve sitede gerçekleşen satışların önemli bir çoğunluğu bu tanıma girmektedir.

Genel kural olarak, ticari amaç taşıyan bütün satıcılarımız (hem vergi mükellefi olan şirketler hem de vergi mükellefi olmayan şahıslar) GittiGidiyor'da yaptıkları satışların her türlü vergisini (KDV, gelir vergisi vs.) ödemekle mükelleftir.

1761 Mesaj
6 Mayıs 2010; 21:55:50 

Geçmiş olsun kardeş ya çok kötü bir durum.

Don't let them fool you, or even try to school you. Don't let them change you.

10263 Mesaj
6 Mayıs 2010; 21:56:00 

İyi olmuş,adam onlarca hatta yüzlerce ürün satıyor;ama vergi vermiyor.Bunun gibiler vergi kaçırdığı için ben fazladan vergi veriyorum.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

955 Mesaj
6 Mayıs 2010; 21:56:39 

quote:

Orijinalden alıntı: SaW331

Bu tanıma uygun zati eşya satışları, mevcut vergi uygulamalarına göre vergiye tabi değildir ve sitede gerçekleşen satışların önemli bir çoğunluğu bu tanıma girmektedir.

Genel kural olarak, ticari amaç taşıyan bütün satıcılarımız (hem vergi mükellefi olan şirketler hem de vergi mükellefi olmayan şahıslar) GittiGidiyor'da yaptıkları satışların her türlü vergisini (KDV, gelir vergisi vs.) ödemekle mükelleftir.

burada bir çelişki var

845 Mesaj
6 Mayıs 2010; 21:58:35 

vbullettin sarışı mı

FLED

Uzaklaştırılmış
6 Mayıs 2010; 22:01:21 

quote:

Orijinalden alıntı: LaNcEt

quote:

Eğer satışlarınızda belirli bir devamlılık (her ay belli bir tutarda veya sayıda satışınız)yoksa; belli aralıklarla, kendinize veya bir yakınınıza ait eşyaları satıyorsanız ve sattığınız ürünler ticari bir müessesenin (şirketin) envanteri içinde değilse, işlemleriniz zati eşya satışı sınıfında yer alacaktır. Bu tanıma uygun zati eşya satışları, mevcut vergi uygulamalarına göre vergiye tabi değildir ve sitede gerçekleşen satışların önemli bir çoğunluğu bu tanıma girmektedir.

bence gayet açık parağrafın tamamını ele al

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaW331 -- 6 Mayıs 2010; 22:03:10 >

1164 Mesaj
6 Mayıs 2010; 22:01:22 

DH 2.El'den satsın herkes Böyle bir şey var doğru.

"357.Dönem (Kasım 2014) Kısa Dönem - Yedek Subay Adayları"
357. Dönem Liste Kayıt - 357. Dönem Liste Görüntüle
_

5972 Mesaj
6 Mayıs 2010; 22:01:52 

Gittigidiyor'dan saat [rolex]satmaya başlayacaktık.Bunu usul yollar ile nasıl yapabilirim ?

Rinascimento
Apple

415 Mesaj
6 Mayıs 2010; 22:06:27 

herşeyi dışarıdan ithal getir sonra herşeye vergi koy :D negüzel GARİP GUREBA . FAKİR FUKARANIN PARASINA EL KOYMak bizede bu yakışır

Halkı fakirleştirip Birileri gene bu işten çıkar sağlıyor Neden diceksinizz bundan nası çıkar sağlanır söyliym size gg varken 2. eli varken kim gider sıfırını alır daha ucuzu varken....

Pırlantada KDV gereksiz arkadaşlar esas böle şeylere vergi koymak lazım :DD

Çok doğru yapmış kim bulduysa bu kanunu vergi kaçıo nede olsa

Neye inanırsan bir gün onu yaşarsın ...

Uzaklaştırılmış
6 Mayıs 2010; 22:09:33 

gg de satılan ürünlerden kesilen yuzde 10 luk tutarında içinde vergilerde var yannız bu işte bir sıkıntı var bunu sormak lazım

Uzaklaştırılmış
6 Mayıs 2010; 22:31:38 

komik...GG'nin aylık güvenlik giderini yazsam adamlar bu durumu bilmeden nası bu kadar masraf ediyo diye sorarsınız komik bir iddia olmuş

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
1 gün 1 sa. 19 dk. kadarı kaldı.
6 Mayıs 2010; 22:38:35 

Bence saçma alışveriş yapandan önce alışveriş yaptıranlar soruşturulmalı...
Sahibnden ve gittigdyora soruşturma açsınlar ne kadar saçma birşey bu AMA BURASI TÜRKİYE DOĞRUDUR

105 Mesaj
6 Mayıs 2010; 22:47:45 

zannetmiyorum ki gerçek olsun. ama olası birşey olduğuda aşikar. en doğrusu büyük çapta yatırım yapmadan önce gittigidiyor ile iletişime geçmek olur

"War is not about who's right- it's about who's left"

5593 Mesaj
6 Mayıs 2010; 22:48:29 

Saçmalığa bak. O zaman bundan sonra herkes alacağı şeyi dealextream'den getirtir vergi falan vermez.

6 Mesaj
6 Mayıs 2010; 23:00:03 

quote:

Orijinalden alıntı: olli

Arkadaşlar başka bir forum sitesinde okuduğum yazıyı aynen aktarıyorum Sizce durum bu kadar vahimmidir?

Bu da başka bir siteden olayın boyuna bakınız
Gittigdiyor.com da satış yapanların Dikkatine;

Arkadaşlar 2007 yılında kayıt olduğun bu siteden eşden dostan bir kaç ürün satıp bazen kendi adıma bazende onların isteği ile 2010 yılına kadar toplam 2030 adet satış yaptım .

Bu satışlarım içinde webtasarımından tutunda,oyun cd key ,ekeltronik eşya telefon vb ikinci el ürünleri listeledim.

01.05.2010 tarihinde izmir basmahane de bulunan vergi denetleme müdürlüğünden telefonumla aranıp satışlarımla ilgili çağrıldım.

Vergi dairesine gittiğimde 2009 yılı irtibali ile 1333 işlemden cezai uygulamaya maruz kaldım .( 2010 işlemler dahil değilmiş onlar 2011 yılında sorulacakmış).

Sırasıyla bana yapılan işlemler;

1)- 3 kişi yanıma gittigidiyor.com dan aldıkları üyelik adıma yapılmış tüm işlemlerin dökümü (Kime ne sattın ,kargo bilgisine ,ücret hersey ellerinde..) masaya oturdular.
2)- toplam 70 milyar tutarında işlemimin olduğu (2009 yılında) ve bunların 1333 işlem için usulsuzluk cezası ( tanesi 169 tl) kesileceğini söylediler.
Arkadaslar KDV %18 usulsuzluk cezası ile toplam 1333*169 tl=225 .000 tl den fazla + 12 milyarda kdv %18 toplam 260.000 tl ceza demektir.

Bunu duyunca yıldım....

Normalde kesmeleri gereken ceza buymus.

Fakat ben ne hayatımda okadar param oldu nede bir arada gören birisiyim okulumu yeni bitirdim ...zaten her işlemlerinde %10 gittigidiyor.com +liste ücreti dahil birde malın kendisi dahil max kazandığım %2 dir...

Kanunda gecmişe yönelik vergi mükellefi açma hakları olduğu söylediler.

Öğrenciyim ,yalvar yakar %90 indirim uyguladılar..Hemen Sevinmeyin !

Toplam ceza 25 Milyara geldi ama o sadece 2009 yılına ait dönem için!

Gelellim diğer yüzüne yani 2010 yılı;

Vergi mükellefi gecmişe yönelik sizi 2009 dan başlatıyor ..ee benim 2010 yılına aitti bir 800 işlem daha var!

1)-Vergi beyennamesinden 3 ay (300*3 =900 tl )
2)-İş yeri acma vergi levhası harc (300 tl )
3)-800 tl lik işlemdeki masrafları gösteremediğim için tüm tutar kar olarak gözükecek....Çünki elimde bi yerden aldığıma dair ne fatura nede bişi var ortada gider denen bişey yok!
4)-Bu işden nasıl sıyrılcam bilmiyorum yani min ödemem gereken tutar nerden bakarsanız bakın 50-60 Milyar!

Konu hakkında mali müşavir ile avukat tuttum PM den bu durumda olan arkadaslar olursa bana ulaşşsın ....Olmadı topluca hareket edebiliriz yada vergi mükellefi olacaklar ulaşşın ...

Bu olay şuan sadece izmirde dedir.Sırasıyla tüm türkiyeye uygulanacak dediler..

Şuan psikolojim bozuk hayattan zevk almayan ve son 5 gündür kabuslar içinde uyanıyorum...bende bu borcu ödeyecek ne işim var nede durumum ...
27 yaşındayım ve hayatım Gittigidiyor yüzünden mahvoldu ..!

Site yönetimi apar topar üyelik sözleşmesine madde eklemiş ama ben 2007 yılında üye olduğumda bu madde yoktu..

Maliye için ticari satışın anlamı 3 adet dir.

Yani ben 3 adetten sonrası devamlılık arz ettiği için ticari boyutta muamelesi görüyorsunuz...

Bu olayın şakası yok...Benim şuan inanın hayattan beklentim de kalmadı...

durum budur....

yazımı duyanlara duymayanlara imkanı olanlr basına versin diğer kişileri uyarsınlar...Milyonlarca kişinin oçağı ve hayatı bu nedenden elden gidecek ..gittigidiyor.com yönetimleri cebine doldurduğu paranın keyfini sürecektir

1124 Mesaj
6 Mayıs 2010; 23:05:52 

quote:

Gittigidiyorda mesjalar 1 ay saklanıyor sonra sistemden siliniyor diye biliyorum ben . Burda bütün mesajlarım karşıma çıkarıldı diyor. Bu haber doğruysa bence gittigidiyorunda başı büyük bi belaya girer ama sanmıyorumki doğru olsun

GSMobiLe TEK TAKIM TEK YÜREK TEK HAT[/link]

6 Mesaj
6 Mayıs 2010; 23:25:23 

quote:

Konuyu okudum ve binlerce insanın başına gelecekleri şöyle bir düşündüm.Öncelikle gg de satış yapanların çoğu işsizlik nedeniyle buradan belli bir şekilde temin ettikleri ürünleri faturasız, vergi ödemeden bir şeyler satarak geçimlerini sağlamaya çalışan maddi durum sıkıntısı içinde olan insanlardan oluşmaktadır.Yaptıklarının suç olduklarını belki de bilerek ya da bilmeyerek satış yapmışlardır.Ortada bir suç var ise elbette bir ceza verilmelidir.Ancak bu cezanın bedeli bu kadar yüksek miktarlarda olmamalıdır bence.Görüşmeye çağrıldıklarında ceza da indirim yapılmış olsa dahi.Çünkü bu rakamları eminim hiç kimse ödeyemeyecektir. Ödemeye kalktıklarında ise zaten maddi sıkıntı içinde olanlar daha da dar boğaza girip işin işinden çıkamayacaklar ve sonuçlarında binlerce insanın psikolojisi bozularak intihar teşebbüsüne dahi gideceklerdir.Bu konuda devlet büyükleri hemen olaya müdahale etmeleri gerekmektedir.Ancak bu şekilde müdahale değil.Burada gittigidiyor yönetiminin de aslında bir suistimali bulunmaktadır.Bu insanlara (bireysel satıcılara) madem bu kadar ürünleri neden satış yaptırdınız. Engellemediniz. Uyarmadınız.Maliye ya da devletin değişik organları neden gg ye bu kadar insana bu şekilde satış yaptırdığı halde ceza kesmiyor da bu insanlardan cezasını almaya kalkıyor.Çünkü suçu işlettiren gg dir.Bu konu hakkında daha önceden kamuoyunda tv de ya da gazetede işte şu şekilde internetten yapılan satışlarda şu kadar ceza ödenir dikkat ediniz diye neden haber çıkarılmadı.Şimdi bu insanları birer birer koyun misali güdecekler.Arkadaşlar birlik olun, kenetlenin bu kadar insanı mağdur etmelerine izin vermeyin.Bu konu vergisini ödemeyen vatandaş sorunu değildir, zaten zor durumdaki insanların, ödememiş oldukları vergilerini, bu insanların geleceğini tehlikeye atarak alma durumudur.
Saygılarımla…

10608 Mesaj
6 Mayıs 2010; 23:37:38 

Gayet doğru bir işlem.

Dükkanı olan bir insan GG üzerinden satış yaptığında ne vergisini veriyor, ne faturasını kesiyor...
Bu da doğal olarak vergi kaçakçılığına giriyor. Maliye yakalarsa acı, acı keser cezayı, gözünün yaşına bakmaz adamın.
Milyarlık ürün satıyorlar, eninde sonunda böyle bir şey olurdu yani. Dönen paraların haddi hesabı yok.

Dükkanı v.s olmayan ev kullanıcısına zaten dokunmazlar. Kimse ufak tefek şeyler satanlarla uğraşmaz. Boşuna masraf olur.

Hatasız kul, bugsız oyun olmaz. (Oyuncular Kulübü)
Yalnızlık beni hayatım boyunca izledi. Barlarda ,arabalarda ,kaldırımlarda, dükkânlarda... Kaçış yok. Ben Tanrı'nın yalnız adamıyım. (Taxi Driver)
Hayatta önemli olan ne kadar sert vurabildiğin değil, aldığın darbelere dayanıp devam edebilme dayanıklılığını gösterebilmendir. (Rocky)
Eğer haberler doğru olsaydı, onları güzel kadınlara sundurmak zorunda kalmazdık. (Anonim)

352 Mesaj
6 Mayıs 2010; 23:43:52 

Helal olsun maliyeye. Aynı ürünü faturalı satan esnafın halini düşünen yok herkes saçmalık demiş ! Vergi bu ülkenin ekonomi çarkı demektir. Aldığınız ürünün kesinlikle faturasını isteyin. Hem yasal tüm hakkınız doğuyor ( iade, değişim, çalıntı vs. ) hemde devlete vergi ödüyor satan vatandaş.

326 Mesaj
6 Mayıs 2010; 23:52:51 

www.kktcell.org ®™
|l|lllll|lll||ll||lll
³°°¹¹³²¹³ °¹³¹²³

1445 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:01:58 

akıl mantık alıyor mu ya sattığın ürün faturalıysa daha kaç kere fatura kescen üstüne

10608 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:05:43 

quote:

Orijinalden alıntı: dnzakyz

ben ne olucam ?

http://forum.donanimhaber.com/m_39566995/tm.htm

Siz özel ürünlerinizi satıyorsunuz. Dükkanınız yok, ticari kazancınız heralde satış üzerine değildir.
Onun için de bir şey olmaz gibime geliyor. Tabii maliyenin işi ne olur onu kimse bilemez.

Hatasız kul, bugsız oyun olmaz. (Oyuncular Kulübü)
Yalnızlık beni hayatım boyunca izledi. Barlarda ,arabalarda ,kaldırımlarda, dükkânlarda... Kaçış yok. Ben Tanrı'nın yalnız adamıyım. (Taxi Driver)
Hayatta önemli olan ne kadar sert vurabildiğin değil, aldığın darbelere dayanıp devam edebilme dayanıklılığını gösterebilmendir. (Rocky)
Eğer haberler doğru olsaydı, onları güzel kadınlara sundurmak zorunda kalmazdık. (Anonim)

8999 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:06:10 

2.el satılan üründen devlet vergi alamaz büyük yalan uydurma şirketmi bu adam derler

uydurma haber sıfır ürün kaçak ürün satsa bile hadi derim belki..

onun gücü bu diyarları aşar /Matrix system msi z87 gaming-i7 4770k-2x4 corsair pro 2133-silverstone 1000watt-Gtx 980 beni çağırıyor/
Alem Bakar Neo Akar

1124 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:08:10 

Valla bu konuyu direk gg yardım hattına mesaj atıp sordum. 65 dk oldu herhangi bir mesaj gelmedi. Bakalım ne diyecekler

824 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:09:09 

2. el üründe olmaz böyle bişey fakat sıfır ürün satan ve devamlı aynı ürünlerden satan arkadaşlar yandı

Go Long, Go Deep, Go State!

2798 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:12:01 

2.el, vergisini ödeyipte aldığımız ürünü satıyorsak, yani ürün el değiştiriyorsa bi sümük yapamazlar. Dönüp karışlasınlar kendilerini.

.
AMD x4 965|Sunbeam CCFU|Gigabyte 990XA-UD3|Corsair Veng 1600/9 2x4|5850 Xtreme
WD Caviar Black 500 GB|OCZ Fatal1ty 550W|Asus DVD-RAM|TT Spedo

LG E2360V|Edifier X600|Asus VULCAN Anc|Razer DA v2|Logitech G15v2|ASUS DSL-N12E
Notebook: HP HDX18|18.4"|P8600|9600M GT|500+250GB|2x2 GB 800MHz CL5|Logitech M705

352 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:12:37 

quote:

Orijinalden alıntı: novalgine_plus

akıl mantık alıyor mu ya sattığın ürün faturalıysa daha kaç kere fatura kescen üstüne

Dostum kişisel satışlara bir şey diyen yok zaten. Ayda yılda bir canın sıkılır veya sıkışırsın bir şeyler satarsın ona bir şey demiyorlar. Ama GG ve sahininden.com'a baktığında bir çok firma günde onlarca, yüzlerce satış yapıyor fatura yok bir şey yok karını artırdığını sanıyor ama böyle caydırıcı cezalarla tepe taklak oluyorlar. Tabi hepsi böyle değil fatura kesen kullanıcılarda var.

2277 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:14:10 

quote:

Orijinalden alıntı: Gny*

Gayet doğru bir işlem.

Dükkanı olan bir insan GG üzerinden satış yaptığında ne vergisini veriyor, ne faturasını kesiyor...
Bu da doğal olarak vergi kaçakçılığına giriyor. Maliye yakalarsa acı, acı keser cezayı, gözünün yaşına bakmaz adamın.
Milyarlık ürün satıyorlar, eninde sonunda böyle bir şey olurdu yani. Dönen paraların haddi hesabı yok.

Dükkanı v.s olmayan ev kullanıcısına zaten dokunmazlar. Kimse ufak tefek şeyler satanlarla uğraşmaz. Boşuna masraf olur.

+1500 vergi kesilmeli bence satışlardan

Uzaklaştırılmış
7 Mayıs 2010; 0:14:38 

quote:

Orijinalden alıntı: SaW331

ggde kurallar kısmından alıntı buyrun herşey açık

2587 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:15:23 

başımızdakiler zengin olana kadar ota boka vergi vermeye devam...

1445 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:18:06 

quote:

Orijinalden alıntı: JoomlaPerest

Dostum kişisel satışlara bir şey diyen yok zaten. Ayda yılda bir canın sıkılır veya sıkışırsın bir şeyler satarsın ona bir şey demiyorlar. Ama GG ve sahininden.com'a baktığında bir çok firma günde onlarca, yüzlerce satış yapıyor fatura yok bir şey yok karını artırdığını sanıyor ama böyle caydırıcı cezalarla tepe taklak oluyorlar. Tabi hepsi böyle değil fatura kesen kullanıcılarda var.

dorğudur senin dediğin nereden nasıl temin edildiği belli olmuyan ürünlerin faturasız satışları için bunlara yaptırım uygulanabilir. ama tutupta adamın faturalı %18 vergisini vererek aldığı ürünüde satarken bir cezai yaptırım uygulanırsa vergi verecen diye zaten saçma bir ülkeyiz saçma sapan acaip bir ülke oluruz

374 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:18:23 

quote:

Saçma yada saçmalık ötesi, internet üzerinden sattığım tüm ürünlere 2.EL dersem hiç kimse bana bişeyin HESABINI SORAMAZ !

2. el ürün alımında yada satımında herhangi bir vergilendirme sistemi yoktur.
Kimse üzülmesin, buda msn muhabbeti gibi, yok maili 1000000 kişiye gönder msn resmin mavi olcak yeşil olcak sonra gökten inme inecek

421 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:18:52 

Bu ancak alışveriş sitelerinin kişisel verileri paylaşmasıyla olur, bu da yapılan sözleşmeye aykırı. Böyle bir şey olursa alışveriş sitelerinin aleyhine tazminat davaları açılabilir.

40 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:29:01 

arkadaşlar bu konuyu gördüm diye üye oldum foruma. aynı olay benim başıma geldi. sırf bu yüzden mükellef olmak zorunda kaldım. bazı arkadaşlar kimse bana hesap soramaz falan demiş. devlet öyle bi hesap sorarkii, allahını şaşırırsın. amerikada bi laf vardır. vergiden ve ölümden kaçış yoktur diye. bu size vergilendirmenin ne kadar ciddi bir olay olduğunu açıklasın. bana 12.000 tl ceza geldi. adamların elinde kargo kayıtları ile geliyorlar. aşağıdaki linkte bu olayı yaşayan başka bir arkadaşın mesajı var. okumanızı tavsiye ederim. kendisini tanırım şahsen.

http://www.hukuki.net/s...%C4%B1%C5%9Flarda-vergi

bazı arkadaşlar demişki 2. el ürün satışında vergi yoktur diye. eğer ayda 2 - 3 tane satarsanız yoktur. ama bunu ticaret haline getirirseniz vergisi vardır. aksi halde 2. el eşya satan dükkanların vergi vermesine gerek kalmazdı. bazı arkadaşlarda vergisini verdiğim ürünü satarken birdaha mı vergi vericem demiş. bir ürünü satarken girdi faturası ile giriş yapmalısınız. böylece satarken sadece aradaki kar ın vergisini verirsiniz. kısacası kuralları bizler değil vergi memurları belirliyor. bir gün gidin bi vergi dairesine. millet el pence duruyorlar bu kişilerin karşısında. adamın ocağını söndürürler valla. kargo şubelerinde yazılar asmışlar. ticari gönderiler için vergi numarası vermek zorunludur diye. ayrıca sürekli gönderilerde kişiye gittigidiyor gönderisimi diye soruyorlar. yani hepsi kayıtlara işleniyor. vergi memurlarının bütün sistemleri inceleme yetkileri var. çok dikkatli olun bence. benim başım yandı sizinki yanmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ithal_et -- 7 Mayıs 2010; 0:34:37 >

111 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:29:25 

quote:

Orijinalden alıntı: noteb00k

Bu ancak alışveriş sitelerinin kişisel verileri paylaşmasıyla olur, bu da yapılan sözleşmeye aykırı. Böyle bir şey olursa alışveriş sitelerinin aleyhine tazminat davaları açılabilir.

Kesinlikle doğru ama sonuçta sıradan bir vatandaşla paylaşmıyorki devlet isterse hayır diyemezler heralde

374 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:34:21 

ticaret yapmıyorum, elimdeki 2. el ürünlerimi satıyorum, dediğimde kimse bana bununla ilgili hesap SO-RA-MAZ, iddaaa ediyorum soramaz

40 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:36:47 

quote:

Orijinalden alıntı: uzak_dogu

ticaret yapmıyorum, elimdeki 2. el ürünlerimi satıyorum, dediğimde kimse bana bununla ilgili hesap SO-RA-MAZ, iddaaa ediyorum soramaz

kardeş sana bi abi tavsiyesi vereyim. devlete sökmez bu ayaklar. karşında çocuk yok. koskoca vergi müfettişleri var. eğer bir muhasebeci tanıdığın varsa sor kendisine. beni zorla mükellef yaptılar. üstüne birde ceza yedim.

421 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:38:03 

quote:

Orijinalden alıntı: 4-ever

Kesinlikle doğru ama sonuçta sıradan bir vatandaşla paylaşmıyorki devlet isterse hayır diyemezler heralde

Sözleşmelerde bildiğim kadarıyla herhangi bir muafiyet tanınmıyordu hiçbir kuruma. Bir de yazıda birçok kişi vardı filan yazıyor ve bu yazı bir haber sitesinde yayınlanmış. Birçok kişi varda bir kişi mi sadece dile getirmiş bunu?

111 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:40:08 

ulan iyice kafam karıştı ya . 2 kuruş para kazanalım diye yerin dibine girmeyelim.

uzun süredir gg de satış yapıyorum . ayda 9-10 ürün satıyorum ama kargo direk yurtdışından alıcının adresine gidiyor. Benim ismim geçmiyor kargolarda.

Acaba buda sorun olurmu

Gelde çık işin içinden ...

40 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:42:26 

quote:

ulan iyice kafam karıştı ya . 2 kuruş para kazanalım diye yerin dibine girmeyelim.

uzun süredir gg de satış yapıyorum . ayda 9-10 ürün satıyorum ama kargo direk yurtdışından alıcının adresine gidiyor. Benim ismim geçmiyor kargolarda.

Acaba buda sorun olurmu

Gelde çık işin içinden ...

aylık kargo sayın az. ayrıca senin adına kargo çıkmıyor. bu durumda pek dikkat çekmez. ama sayı yükselirse dikkat çekebilir. maliye gittigidiyor gibi sitelerin sistemlerine girebiliyor. banka hesabın çok hareketlenirse dikkat çekersin.

111 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:46:57 

quote:

Orijinalden alıntı: ithal_et

aylık kargo sayın az. ayrıca senin adına kargo çıkmıyor. bu durumda pek dikkat çekmez. ama sayı yükselirse dikkat çekebilir. maliye gittigidiyor gibi sitelerin sistemlerine girebiliyor. banka hesabın çok hareketlenirse dikkat çekersin.

Teşekkür ederim verdiğin bilgi için

O zaman kargo sayısını arttırmamaya çalışıcaz.

Peki Banka hesabımdaki hareketler nasıl dikkat çekebiliyor ? yani sürekli takipmi ediyorlarki ?

374 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:47:41 

quote:

kardeş sana bi abi tavsiyesi vereyim. devlete sökmez bu ayaklar. karşında çocuk yok. koskoca vergi müfettişleri var. eğer bir muhasebeci tanıdığın varsa sor kendisine. beni zorla mükellef yaptılar. üstüne birde ceza yedim.

İsterse en başındaki müfettiş olsun, sadece soruşturma açarlar, hiç bişey olmaz, o site üzerinden yaptığım alışveriş 2. el ise bana kimse hesap soramaz, bunu kanun yazıyor o müfettiş DEĞİL !

1. Motorlu nakil vasıtaları kullanmamak şartı ile gezici olarak veya bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler (Giyim eşyalarıyla zati ve süs eşyaları, değeri yüksek olan ev eşyaları ile pazar takibi suretiyle gıda, bakkaliye ve temizlik maddelerini ve sabit iş yerlerinin önünde sergi açmak suretiyle o iş yerlerinde satış yapılan aynı neviden malları satanlar hariç)(1)

111 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:53:12 

quote:

Orijinalden alıntı: uzak_dogu

İsterse en başındaki müfettiş olsun, sadece soruşturma açarlar, hiç bişey olmaz, o site üzerinden yaptığım alışveriş 2. el ise bana kimse hesap soramaz, bunu kanun yazıyor o müfettiş DEĞİL !

1. Motorlu nakil vasıtaları kullanmamak şartı ile gezici olarak veya bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler (Giyim eşyalarıyla zati ve süs eşyaları, değeri yüksek olan ev eşyaları ile pazar takibi suretiyle gıda, bakkaliye ve temizlik maddelerini ve sabit iş yerlerinin önünde sergi açmak suretiyle o iş yerlerinde satış yapılan aynı neviden malları satanlar hariç)(1)

Kargo bu kısma girmiyomu ?

40 Mesaj
7 Mayıs 2010; 1:03:24 

quote:

Kargo bu kısma girmiyomu ?

kargo taşımacılığı buna giriyor. zaten tespitin en büyük ayağı kargo şirketleridir. yarın sabah git bakalım kargo şirketine. maliye denetliyormu gönderilen kargoları siye sor. her ay denetleniyor gönderiler. bunlar sadece kargolar için. bu işin web site takibi ve banka hesap takibi var.

olay vergi memurları için oldukça basit. eğer bir şeyden para kazanıyorsan onun vergisini vermek zorundasın. beni çağırdılar görüşmeye mailyeden. muhasebeci tanıdığımla gittim. adam bütün kargo dökümlerimi açtı önüme. neden bu kadar fazla gönderi yapıyorsunuz dedi. (ayda 30 - 40 adet gönderi yapıyordum) evdeki eski kitapları, kullanmadığım eşyaları satıyorum dedim. adam güldü bana. her gelen aynı şeyi söylüyor dedi. bana usülsüzlük cezası keseceğini söyledi her kargo için. eğer mükellef olursam cezayı indirebileceklerini söyledi. inanın bir sürü tanıdığım var bu konulardan anlayan. hiçbiri care olamadı derdime. home office işletmesi kurmak zorunda kaldım. şimdi tek tük sattığım ürünlere fiş kesiyorum mecburen. bazen daral geliyor içinde bulunduğum durumdan. önümüzdeki ay kapatıcam mükellefliği. birdaha tövbe.

4004 Mesaj
7 Mayıs 2010; 1:11:05 

4068 Mesaj
7 Mayıs 2010; 1:21:51 

iyide ceza kesilen arkadaşların 2 ci el satış yaptığını hiç sanmıyorum bir nevi ithalat yapılıyor. ebay dan yada çinden ucuz mal getirip g.g de pahalıya satıyorlardı. 10 bin parça ürün satan var. yaralandıkları kanuni açıklık ise yurt dışından kişisel ürün alımlarında 300 doların altındaki meblalarda kdv ve gümrük vergisi alınmıyor. yani sonuç olarak bu işi yapan bir sürü kiş var ve çok büyük bir sektör oluştu maliyede bindi tepelerine bu kadar açık

ŞAMPİYONLUK YAKIN,IŞIKLARI KAPAYIN!

40 Mesaj
7 Mayıs 2010; 1:31:57 

quote:

Orijinalden alıntı: Dj_Gençkan

iyide ceza kesilen arkadaşların 2 ci el satış yaptığını hiç sanmıyorum bir nevi ithalat yapılıyor. ebay dan yada çinden ucuz mal getirip g.g de pahalıya satıyorlardı. 10 bin parça ürün satan var. yaralandıkları kanuni açıklık ise yurt dışından kişisel ürün alımlarında 300 doların altındaki meblalarda kdv ve gümrük vergisi alınmıyor. yani sonuç olarak bu işi yapan bir sürü kiş var ve çok büyük bir sektör oluştu maliyede bindi tepelerine bu kadar açık

bu sitelerde kaç kişi 2. el ürün satıyor ki zaten. herkes yurtdışından ürün getirip satmanın derdinde. devletin kayıtdışı ekonomiyi engellemesi bu şekilde olmamalı ama. insan paranoyak hale geliyor bu olaylar yüzünden. vergi denetiminde 5 sene sınırı vardır. eğer olayın üzerinden 5 sene geçmişse o olaydan ceza yemezsiniz. ama o 5 sene dolana kadar insan sürekli ceza yiyeceğim stresi yaşıyor.

2191 Mesaj
7 Mayıs 2010; 1:34:23 

millet ebay ile hayatını yaşıyor bize bak. yaşanmaz bu ülkede arkadaş

1124 Mesaj
7 Mayıs 2010; 1:39:42 

quote:

bu sitelerde kaç kişi 2. el ürün satıyor ki zaten. herkes yurtdışından ürün getirip satmanın derdinde. devletin kayıtdışı ekonomiyi engellemesi bu şekilde olmamalı ama. insan paranoyak hale geliyor bu olaylar yüzünden. vergi denetiminde 5 sene sınırı vardır. eğer olayın üzerinden 5 sene geçmişse o olaydan ceza yemezsiniz. ama o 5 sene dolana kadar insan sürekli ceza yiyeceğim stresi yaşıyor.

Harbidende kötü ya . 5 sene ceza yicezmi stresiyle yaşanırmı be .

O zaman gg gibi satış sitelerininde hiti düşer kazanıcakları para ciddi oranda azalır. sadece biz değil onlar için çok daha kötü bi durum