Şimdi Ara

gittigidiyor sahibinden vb satış yapanlar yandı!!! (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
694
Cevap
9
Favori
181.769
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • maliyeninde kotası var tabi öyle ufak tefek satışlarla ilgilenmiyorlar dediğiniz gibi durum zaten , herkese tek tek ceza yazmaları palavra zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: cassio10

maliyeninde kotası var tabi öyle ufak tefek satışlarla ilgilenmiyorlar dediğiniz gibi durum zaten , herkese tek tek ceza yazmaları palavra zaten

Ben bu olayı ilk duyduğumda doğrudur demiştim. Sonra tek tek forum sitelerinde günlerce yorumları okudum pek inandırıcı gelmedi. Hatta bir sitede ciddi ciddi ceza yediğini söyleyen, olayı detaylarıyla anlatan birisi vardı. Sırf onunla iletişime geçebilmek için siteye üye oldum. Şimdi diyeceksiniz madem satıcı değilsin seni neden ilgilendiriyor. Bir çok tanıdığım var, zor durumda olup bu tarz sitelerden satış yapmak zorunda olan. Kirasını ödeyemeyen insanlar var, sırf siteden satış yapıp faturalarını ödemeye çalışan insanlar tanıyorum. Eğer olay gerçekse onları uyarmak açısından olayın doğru olup olmadığını boş vakitlerimde araştırmak istedim.

Ceza yediğini iddaa eden kişiye diyorum sitedeki üyeliğiniz duruyor mu? duruyor diyor. Peki üye adınız ne diyorum. Seni ilgilendirmez diyor. Madem ceza yedin neden üyeliğini kapattırmıyorsun diyorum. Satış yapmaya devam ediyorum diyor. Böyle birşey benim başıma gelse bırak satış yapmayı, siteye bile giriş yapmam. Yazar kasa almış evden yaptığı satışlara fiş kesiyormuş. Oha dedim ya bu kadar olmaz, sanki pazardan kasa almışta kafasına göre fiş kesiyormuş gibi. Sonra anlattı muhasebeci tuttum, bağkur ödüyorum, evimi ofis olarak gösterdim bik bik bik sallamaya başladı. Madem faturalı satış yapan dürüst birisin, profil ismini söyle de herkes bilsin senin ne kadar dürüst bir insan olduğunu, belki satışların artar reklam yapmış olursun dediğimde, benim reklama ihtiyacım yok dedi. Mail adresini istedim msn de detaylı konuşmak için vermedi. Telefon istedim vermedi. İzmirin neresinde oturuyorsun dedim onu bile söylemedi. Maliyeciler bunu cepten aramış, erken gelmeniz sizin için daha iyi olur demişler. Bu tarz işler öyle cep telefonundan halledilmez. Madem iş ciddi boyutlarda gerekirse kapına gelirler. Eve tebligat göndermek varken seni neden cepten arasınlar? Cep telefon numarası veriyor, ara bak bilmemne hanım çıkacak diyor. O aradı beni diyor. Bana kadının cep telefon numarasını veriyor. Ya kardeşim dediğin numarada o bayan çıkabilir ama bu senin ceza yediğini ispatlamaz ki? Özelden p.m atıp mail adresimi veriyorum, sadece belge istedim, ismini adresini sil cep telefonu ile fotoğrafını bile çeksen yeter dedim. Ben kimseye birşey göndermek zorunda değilim dedi. Şahsen benim başıma gelse böyle bir şey, ispatlar ve karşımdakini mos mor ederdim. Forum sitelerinde doğruyu söyleyenleri tenzih ediyorum ama kusura bakmayın ben ufak satıcıların ceza yiyebileceğine inanmıyorum.

• maliye hangi satıcıları takip ediyor?

genellikle

* yurtdışından vergisiz ürün getirip dolayısıylada faturasız satış yapıp, bu satışları ticari miktarda gerçekleştiren kişiler,
    * aylık 5000 TL üzeri satış yapanların kayıtları gg ve aracı sitelerden isteniyor,
    * kargolarda adetli mal satıp faturasını kesmeyenler takibe alınıyor,
    * zati(kişisel) ürün sınıfına girmeyen ürün satışı devamlılık arz eden kişiler,

bu durumu isterseniz gittigidiyora sorun , ben sordum ve gelen yanıt şu şekilde bir inceleyin..

vergi konusunda yükümlülüklerimiz varmıdır, satışlarda belli bir kotaya mı bakılıyor?

gelen cevap :

-Herşeyden önce kullanıcıların yürürlükte olan vergi kanunları çerçevesinde kendi yükümlülüklerini belirlemeleri ve doğan mükellefiyetlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Sizde yapacağınız satışları detayları ile anlatarak bir mali müşavir 'den konu ile ilgili bilgi alabilir ve ilerisi için planlamanızı yapabilirsiniz.

Yapılan vergi incelemelerinin amacı ve kesilen cezalar satıcıların yaptıkları satışları için fatura düzenlememeleri ve bu satışlarından doğan ticari kazançlarını beyan etmemelerinden kaynaklanmaktadır. Burada satılan ürüne belge düzenlenmediği takdirde sonuç bellidir. Devamlılık arz eden satışların kotası diye birşey yoktur. Vergi kanunları gayet açık ve nettir. Size yazdığımız gibi vergi ve vergi yükü konusunu bir uzmana danışarak yapılacakları yapmanız gereklidir.

küçük çaplı satışları incelemezler konusuna katılıyorum bende tabiki öncelikleri kaçakçılık yapanları enselemektir, bunu yapmazlarsa ithalatçı firmaların hakkı yenmiş olur, ayrıca maliyenin işi hiç belli olmaz o nedenle satış yapmayı düşünenler sahibindende ilan verip kapıda ödeme gibi yöntemler kullanmalı bence..

• quote:

maliye hangi satıcıları takip ediyor?

genellikle

* yurtdışından vergisiz ürün getirip dolayısıylada faturasız satış yapıp, bu satışları ticari miktarda gerçekleştiren kişiler,
    * aylık 5000 TL üzeri satış yapanların kayıtları gg ve aracı sitelerden isteniyor,
    * kargolarda adetli mal satıp faturasını kesmeyenler takibe alınıyor,
    * zati(kişisel) ürün sınıfına girmeyen ürün satışı devamlılık arz eden kişiler,

bu durumu isterseniz gittigidiyora sorun , ben sordum ve gelen yanıt şu şekilde bir inceleyin..

vergi konusunda yükümlülüklerimiz varmıdır, satışlarda belli bir kotaya mı bakılıyor?

gelen cevap :

-Herşeyden önce kullanıcıların yürürlükte olan vergi kanunları çerçevesinde kendi yükümlülüklerini belirlemeleri ve doğan mükellefiyetlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Sizde yapacağınız satışları detayları ile anlatarak bir mali müşavir 'den konu ile ilgili bilgi alabilir ve ilerisi için planlamanızı yapabilirsiniz.

Yapılan vergi incelemelerinin amacı ve kesilen cezalar satıcıların yaptıkları satışları için fatura düzenlememeleri ve bu satışlarından doğan ticari kazançlarını beyan etmemelerinden kaynaklanmaktadır. Burada satılan ürüne belge düzenlenmediği takdirde sonuç bellidir. Devamlılık arz eden satışların kotası diye birşey yoktur. Vergi kanunları gayet açık ve nettir. Size yazdığımız gibi vergi ve vergi yükü konusunu bir uzmana danışarak yapılacakları yapmanız gereklidir.

küçük çaplı satışları incelemezler konusuna katılıyorum bende tabiki öncelikleri kaçakçılık yapanları enselemektir, bunu yapmazlarsa ithalatçı firmaların hakkı yenmiş olur, ayrıca maliyenin işi hiç belli olmaz o nedenle satış yapmayı düşünenler sahibindende ilan verip kapıda ödeme gibi yöntemler kullanmalı bence..

Evet katılıyorum.

• arkadaşlar konuyu açıp bizi aydınlatan arkadaşlara teşekkür ediyorum. ben de 3 aydır çinden ürün getirip satıyordum. sahibinden aracılığı ile 29 satış yaptım. gg den satışım yok. tesadüfen burdaki konuyu görüp okuyunca öğrenci halim ile başıma kara bulutlar çöktü ve bütün ilanlarımı hemen sildim ve hesap kapatmak için siteye başvurdum. 5 e aldığımı 7 satan birisiyim ama gene de bu tür konularda insan hayatının karara bileceğini düşünüyor. İnşallah bu kadarlık satış sonradan başıma iş açmaz yoksa ne yaparım bilemiyorum. yorum yapıp ilgilenenlere teşekkürler.
  • yaptığınız satışlar fazla değil(ayda 5000den fazla satış yapanlar varken) incelemezler bile bence..
  • [Deleted by Admins]
  • quote:

yaptığınız satışlar fazla değil(ayda 5000den fazla satış yapanlar varken) incelemezler bile bence..

Kargolarıda inceliyorlar
    forumdan bir arkadaş var 2. el de ürün alıp satıyor.
    onu çağırmışlardı sürekli ürün alıp gönderdiği için
    aldığı ürünün faturası varmı sattığı ürünün faturası varmı diye inceleme başlatmışlardı.
    Gerçi bu her ilde olmaz
    Eskişehir deki maliyeciler çok fenalar
  • demek yaptığı satışlar sürekli ve çok adetli birde gönderdiği yere mobil gidiyorsa takılma olasılığı artıyor .. valla sonuç olarak internete de denge geliyor dışarda durum neyse burdada aynı olacak devamlı satış yapacaklar vergiye tabi olmalı zaten rekabet şartları ve piyasa dengesi için bu şart
  • yuh olsun vallaha ülke ne hale gelmiş nerdeyse ismini söyleyen yeni tanıdığınız birine kimlik soracaksınız bu kadar şüpheci olmayın arkadaşlar bu olaydan mağdur olanlar başka bir ortamda burada başlarından geçeni anlatıyor size niye inanmıyorsunuz sanki forumdonanım karalanıyor burada suçlanan site gittigidiyor, 5 yıldır takribi 8000 civarında satış yaptım yurtdışından ürün getirtip,mayıs da çağrıldım 2009 a ait 240 satışımı çıkardılar daha sonra yeni bir uygulama olduğu ve insanlar yanlış yönlendirildiği için cezada büyük bir indirime gidildi şimdi cezanın ptt ile elime ulaşmasını bekliyorum 1-2 ay içnde adrese gelecekmiş bu kadar basit,hani inanmayanlar nerde bu 4300 kişi diyor ya maalesef sizin kadar boş vakitleri yok şu an herkes kendi telaşına düşmüş mükellef değilde borcunu üstlenecek mükellef arama tanıdık arama derdinde sanal alemdeki forumlar paylaşmak içindir manipilasyon,reklam yada karalama yapmak için değil

• quote:

Orijinalden alıntı: Clayns_seco

O vergiler boğazlarında kalır, çocuklarından torunlarından yeğenlerinden çıkar inşallah. Yeter bunalttılar iyice, herşeye %500 vergi vermek zorunda mıyız biz kardeşim. Benzinden 15 kat alıyosun eyvallah, elektronikten 10 katını alıyosun eyvallah, bari sanal ortama karışmayın artık.

herşeyin bir dengesi var piyasalarda dengeyi sağlamak zorundasınız ,ayrıca benzin 1.5 tl olsa çok mu iyi olur ?? başta evet güzel görünüyor ama inanın sokakta yürüyemezsiniz lanet edersiniz bu ...ku neden ucuzlattınız diye ona bile laf edecek duruma düşersiniz..
  • önceki sayfalarda arkadaşın biri, türkiyeden ebay üzerinden yurt dışına ürün satanlardan da kesilmesi lazım falan filan yazmış,
    Bu ülkenin en büyük sorunu gelirin gideri karşılamaması değilmi? yani sen 100 kazanmışsın ama 1000 harcamışsın nerede o 900lira, imf ye borç olarak girdi cebine, biz dışarı bu kadar bağımlı bir ülke iken ebay üzerinden yada her hangi bir şekilde bu ülkeye döviz sokanları vergiyle cezalandırmakmı, ödüllendirmekmi gerekli? Sonuçta yurt dışından alacağınız para ebayda hangi bankanın esabını paypalda gösterdiyseniz oraya yatar döviz olarak, sonuçta bu parayı yurt içine sokan insanlar bu paraları % 95 yurt içinde harcar, e öyleyse bu ebayda satış yapan insanlar mantıken bu ülkeye yararlımı olur zararlımı, siz ebayda kaçtane türk satıcı var hergün kaç ürün satıyorlar biliyormusunuz 1000 lerce ürün satılıyor yurt dışına, ayrıca ebayda türklerin marka satmasına izin verilmiyor birde izin verseler ne olur kim bilir, adımız çıkmış 9'a inmez 8'e misali levi's mavi jeans, nike, adidas, v.s gibi bir sürü büyük firmanın fabrikaları türkiyede bu saydıklarım bizim burda çorluda, daha hp bilgisayar var yeni kurulan bilgisayar fabrkası falan filan, bunları orada satsa o ebayda ki türkler, 1 günde milyon dolar döviz sokar o insanlar bu ülkeye, şimdi o ebay konusuna açan arkadaşa tekrar soruyorum, sence devlet, türk satıcılara bu bizim ülkemizde üretim yapan büyük markaların mallarını ebayda satmaları için teminat verse,desteklesemi daha iyi, her vatandaşı kendine küstürmeyi iyi becerdiği gibi, bu insanlarıda mı kendine küstürse, yine işe yarayan bir parçayı kesip atmasımı daha iyi, işte bu yüzden, bir şekilde mağdur olmuş veya olmamış olabilirsiniz, fakat anlayıp, dinlemeden, ve özelliklede bilmeden, sırf kendi canınız yandı başkasınında yansın diye, vicdansızlık edip, bu tür kelimeler kullanmayın lütfen,

• ARKADASLAR BUGUN ITIBARIYLE BENI TELEFONLADA ARADILAR EVIME KAĞITTA GELDI TATİLDEYİM SUAN TATİL DONUŞU BENI ÇAGIRDILAR BILGINIZ OLSUN OLAY GERÇEK
  • quote:

Orijinalden alıntı: gök-han

quote:

maliyeninde kotası var tabi öyle ufak tefek satışlarla ilgilenmiyorlar dediğiniz gibi durum zaten , herkese tek tek ceza yazmaları palavra zaten

Ben bu olayı ilk duyduğumda doğrudur demiştim. Sonra tek tek forum sitelerinde günlerce yorumları okudum pek inandırıcı gelmedi. Hatta bir sitede ciddi ciddi ceza yediğini söyleyen, olayı detaylarıyla anlatan birisi vardı. Sırf onunla iletişime geçebilmek için siteye üye oldum. Şimdi diyeceksiniz madem satıcı değilsin seni neden ilgilendiriyor. Bir çok tanıdığım var, zor durumda olup bu tarz sitelerden satış yapmak zorunda olan. Kirasını ödeyemeyen insanlar var, sırf siteden satış yapıp faturalarını ödemeye çalışan insanlar tanıyorum. Eğer olay gerçekse onları uyarmak açısından olayın doğru olup olmadığını boş vakitlerimde araştırmak istedim.

Ceza yediğini iddaa eden kişiye diyorum sitedeki üyeliğiniz duruyor mu? duruyor diyor. Peki üye adınız ne diyorum. Seni ilgilendirmez diyor. Madem ceza yedin neden üyeliğini kapattırmıyorsun diyorum. Satış yapmaya devam ediyorum diyor. Böyle birşey benim başıma gelse bırak satış yapmayı, siteye bile giriş yapmam. Yazar kasa almış evden yaptığı satışlara fiş kesiyormuş. Oha dedim ya bu kadar olmaz, sanki pazardan kasa almışta kafasına göre fiş kesiyormuş gibi. Sonra anlattı muhasebeci tuttum, bağkur ödüyorum, evimi ofis olarak gösterdim bik bik bik sallamaya başladı. Madem faturalı satış yapan dürüst birisin, profil ismini söyle de herkes bilsin senin ne kadar dürüst bir insan olduğunu, belki satışların artar reklam yapmış olursun dediğimde, benim reklama ihtiyacım yok dedi. Mail adresini istedim msn de detaylı konuşmak için vermedi. Telefon istedim vermedi. İzmirin neresinde oturuyorsun dedim onu bile söylemedi. Maliyeciler bunu cepten aramış, erken gelmeniz sizin için daha iyi olur demişler. Bu tarz işler öyle cep telefonundan halledilmez. Madem iş ciddi boyutlarda gerekirse kapına gelirler. Eve tebligat göndermek varken seni neden cepten arasınlar? Cep telefon numarası veriyor, ara bak bilmemne hanım çıkacak diyor. O aradı beni diyor. Bana kadının cep telefon numarasını veriyor. Ya kardeşim dediğin numarada o bayan çıkabilir ama bu senin ceza yediğini ispatlamaz ki? Özelden p.m atıp mail adresimi veriyorum, sadece belge istedim, ismini adresini sil cep telefonu ile fotoğrafını bile çeksen yeter dedim. Ben kimseye birşey göndermek zorunda değilim dedi. Şahsen benim başıma gelse böyle bir şey, ispatlar ve karşımdakini mos mor ederdim. Forum sitelerinde doğruyu söyleyenleri tenzih ediyorum ama kusura bakmayın ben ufak satıcıların ceza yiyebileceğine inanmıyorum.

bizzat kendim ceza yedim burda yalanda söylücek değiliz zaten adamın canı sıkkın birde sanamı meram anlatcaz biz yandık başkaları yanmasın diye uyarıyoruz dediğin gibide ceza tutanağı diye birşey yok fatura kesiyorsun kdv sini ödüyorsun usulsuzluk cezası kesiliyor oda 3ay sonra geliyor oyuzden kimse buraya birşey koyamıyor git basmaneye şifa hastahanesinin karşısına çık 6. kata bu orda gülgün hanımı sor ona o sana anlatır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi next-urla -- 27 Temmuz 2010; 19:50:47 >

• bugun benıde aradılar ınsanlar nedne ınanmıyor ılla bır kanıt bır belge ıstıyor anlamıs degılım ben
  • sahibinden üzerinden satış yapamıyuorsunkı daha dogrusu kımse yapmıyor sonucta oraya ilan veriyorsun ama site üzerinden satıs yapmıyorsun site üzerinden satıs yapsan senın sorunun değil site üzerinden satıs yapıldıgında kredi kartı kullanılıyor bunuda usülsüz yoldan yapmaları imkansız site malı senden 2. el olarak alıyor gösteriyor vergısını senden kesiyor devlete iletiyor sonra karsı tarafa yıne vergisiyle satıyor bu benım senın sorunun değil sitenın sorunudur benım elden sattıgımı kim ispatlayacak gunde 50 kişi arıyor hangi birine sattım bence cok sacma böyle birşey olması imkansız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeSiNaTöR -- 27 Temmuz 2010; 20:31:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeSiNaTöR

sahibinden üzerinden satış yapamıyuorsunkı daha dogrusu kımse yapmıyor sonucta oraya ilan veriyorsun ama site üzerinden satıs yapmıyorsun site üzerinden satıs yapsan senın sorunun değil site üzerinden satıs yapıldıgında kredi kartı kullanılıyor bunuda usülsüz yoldan yapmaları imkansız site malı senden 2. el olarak alıyor gösteriyor vergısını senden kesiyor devlete iletiyor sonra karsı tarafa yıne vergisiyle satıyor bu benım senın sorunun değil sitenın sorunudur benım elden sattıgımı kim ispatlayacak gunde 50 kişi arıyor hangi birine sattım bence cok sacma böyle birşey olması imkansız...

satışlar o şekil değil sen ilanı listeliyorsun biri beyeniyor satın alıyor ve para senin hesabına aktarılıyor sen satmış oluyorsun zaten elden satılan malı ispatlayamazlar
  • Benzer sitelerden Hemalhemsat.com 2 Ağustos 2010 tarihinden itibaren kapanacağını duyurdu. Bu tip sitelerde siteye %10 komisyon öde, ilan listeleme öde, kdv öde, vergi öde, muhtasar öde, muhasebeci parası ver, normal ticaret erbabı gibi mükellefiyetin olsun sonra da azıcık sermaye veya sıfır sermaye ile piyasadan daha ucuza sat mümkün değil. Ancak faturasız, kaçak, sahte, çalıntı mal ile ucuz olunup piyasa ile rekabet yapılabilir. Bu da bu legal olarak bu işi yapmanın imkansız ve bu tip sitelerin bu şekilde kapanmaya mahkum olduğunu gösterir. Ayrıca bu, vergi mükellefi tacirlere karşı haksız rekabettir. Yeni mali yılda maliye denetimleri başta İstanbul olmak üzere tüm ülkeye yayılırsa o zaman böyle sitelerden eser kalmaz.

Acaba Hemalhemsat.com da bu işin anlamsızlığını gördüde mi kapattı? İşin ucu sadece faturasız ve kaçak mal satana değil sattırana da dokunmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: satrirex

Benzer sitelerden Hemalhemsat.com 2 Ağustos 2010 tarihinden itibaren kapanacağını duyurdu. Bu tip sitelerde siteye %10 komisyon öde, ilan listeleme öde, kdv öde, vergi öde, muhtasar öde, muhasebeci parası ver, normal ticaret erbabı gibi mükellefiyetin olsun sonra da azıcık sermaye veya sıfır sermaye ile piyasadan daha ucuza sat mümkün değil. Ancak faturasız, kaçak, sahte, çalıntı mal ile ucuz olunup piyasa ile rekabet yapılabilir. Bu da bu legal olarak bu işi yapmanın imkansız ve bu tip sitelerin bu şekilde kapanmaya mahkum olduğunu gösterir. Ayrıca bu, vergi mükellefi tacirlere karşı haksız rekabettir. Yeni mali yılda maliye denetimleri başta İstanbul olmak üzere tüm ülkeye yayılırsa o zaman böyle sitelerden eser kalmaz.

Acaba Hemalhemsat.com da bu işin anlamsızlığını gördüde mi kapattı? İşin ucu sadece faturasız ve kaçak mal satana değil sattırana da dokunmalı.

muhtemelen

• GG de yüklü satış yapan uyanıklar biraraya gelmişler ve netteki tüm forumları bu türlü aslı olmayan açıklamalarla doldurup insanları yıldırmaya çalışıyorlar. Böylece herkes hesabını kapatacak ya da satışlarını iptal edecek meydan bu uyanıklara kalacak. Bu olayı doğrulayanların çoğu ya foruma mart-nisan aylarında üye olmuş ya da 1-2 mesaj atıp tüymüş.
  • 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.