TEK ÇIKIŞLI LNB YE İKİ CİHAZ BÖYLE OLABİLİRMİ
62 Cevap34794 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

378 Mesaj
2 Mayıs 2010; 19:17:52 

Arkadaşlar tek çanak antene tek çıkışlı bir lnb ile iki cihaz bağlanabilirmi? bağlanırsa ne olur? her iki çihazla görüntü alabilirmiyim

2891 Mesaj
2 Mayıs 2010; 21:34:28 

Olmaz,iki cihaz çalıştırmak için çift çıkışlı lnb şart...

"BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR"Mustafa Kemal ATATÜRK

378 Mesaj
2 Mayıs 2010; 22:36:53 

Belki olmaz ama böyle yaparsak ne olur cihazmı bozulur, yoksa iki cihazda çekmezmi,biri çeker diğeri çekmezmi sonucu ne olur acaba. Ben yaptım tv ye bağlı cihazım normal çalıştı yeni aldığım pc ye bağlı tv kartımda görüntü yok ses var. bu sorunu açmamın sebebi acaba kartımmı arızalı veya benmi kuramadım,yoksa başlıktaki anlattığım bağlama yöntemindenmidir ses olması görüntünün olmaması.

5473 Mesaj
3 Mayıs 2010; 12:44:31 

quote:

Orijinalden alıntı: komador

Arkadaşlar tek çanak antene tek çıkışlı bir lnb ile iki cihaz bağlanabilirmi? bağlanırsa ne olur? her iki çihazla görüntü alabilirmiyim

olurda, ancak her iki TV de aynı yayını alır ,receiver ve kumanda kimde ise kanal dağeştirme şansıda ondadır.resimde görünen çoğaltıcıdan alıp yayını ikiye bölebilirsiniz,

local://upfiles/617358/AE2E2262AF0045E59C5459B7CC4D1F68.jpg

Ekteki dosya (2)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi THE SUBTİTLE -- 3 Mayıs 2010; 13:06:21 >

378 Mesaj
3 Mayıs 2010; 14:36:50 

Göndermiş olduğunuz resimdekilerin ismi dayzektir. bunlardan bende kullandım ama şu şekilde kullanmıştım. daha önde hordbid ve turksata çevrili iki uydum ve bir cihazım vardı bu dayzekin görevi iki uyduyu (Çanak anteni) bir cihazda birleştirmek içindi. yani bu dayzek sayesinde iki uyduyuda birbirine karıştırmadan izlemek içindir diye biliyorum. araştırmalarımda bu yönde söylüyor.Benim sorum tek çanak ve tek çıkışlı lnb ile iki uydu alıcısından farklı kanal yayınları almaktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi komador -- 3 Mayıs 2010; 14:38:52 >

1890 Mesaj
3 Mayıs 2010; 18:06:50 

quote:

Göndermiş olduğunuz resimdekilerin ismi dayzektir. bunlardan bende kullandım ama şu şekilde kullanmıştım. daha önde hordbid ve turksata çevrili iki uydum ve bir cihazım vardı bu dayzekin görevi iki uyduyu (Çanak anteni) bir cihazda birleştirmek içindi. yani bu dayzek sayesinde iki uyduyuda birbirine karıştırmadan izlemek içindir diye biliyorum. araştırmalarımda bu yönde söylüyor.Benim sorum tek çanak ve tek çıkışlı lnb ile iki uydu alıcısından farklı kanal yayınları almaktı.

dayzek mayzek değil arkadaşım o resimdeki...
resimde yazıyor ne oluğu.. buna dağıtıcı denir ve genellikle kablo tv gibi tek hat üzerinden kablo ile gelen yayınları ev veya bina içinde dağıtımı mümkün kılar..
evet dayzeke benziyor şekli ama o değil yani..

yukarıdaki soruna gelince mutlaka çok çıkışlı bir lnb ve ayrı bir receiver almak zorundasın veya yoksa aynı kanalı seyredersin iki tvde de..

5473 Mesaj
3 Mayıs 2010; 18:37:20 

quote:

yukarıda yazdıklarınızla benim size gönderdeğim resim ile bir ilgisi yok, malzemenin adını okuyunca ne işe yaradığınıda anlarsınız belki,DİSEQC şimdi gönderdiğim resimdekidir,hangisi işinize yarıyorsa onu kullanabilirsiniz,kolay gelsin.

0

local://upfiles/617358/E851476D375E49FD8D8C9A71413881DE.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi THE SUBTİTLE -- 3 Mayıs 2010; 18:41:18 >

694 Mesaj
3 Mayıs 2010; 19:17:31 

en kısa cevap ''hayır alamazsın''

378 Mesaj
3 Mayıs 2010; 21:04:58 

Teşekkürler arkadaşlar benim sorunum daha başka soruyu böyle sorunca sorunuma belki cevap bulurum diye yazmıştım.Benim sorunum skaystar2 tv kartımı bir türlü çalıştıramamak.görüntü geliyor ses yok 3 gündür uğraşmaktan canım çıktı

5473 Mesaj
5 Mayıs 2010; 11:10:52 

quote:

Orijinalden alıntı: TheSeyTan1907

en kısa cevap ''hayır alamazsın''

bilmemek ayıp değil,carrefoursa gibi büyük marketlerde hiç görmedinmi birden fazla TV ekranlarının hep aynı programı gösterdiğini,adam bir receiverden çoklu ile dağıtmış,buradaki durumdan farkı ne,

507 Mesaj
5 Mayıs 2010; 12:30:16 

Lnb'den çıkan sinyal splitter ile bölünmez! Milyon kere yazıldı çizildi. Çok çıkışlı lnb kullanacaksınız...

Marketlerdeki televizyonlara gelince onlar görüntü birimi çoklayıcı kullanıyorlar, alttaki linte görebilirsiniz bir örneğini splitter ile alakası yok, splitter analog ve kablo yayınlar içindir. Bilmeden yalan yanlış yönlendirmeyin insanları.

http://www.hepsidijital...FDc%FD-Da%F0%FDt%FDc%FD

5473 Mesaj
5 Mayıs 2010; 12:50:23 

quote:

Orijinalden alıntı: SilentOfGoats

Lnb'den çıkan sinyal splitter ile bölünmez! Milyon kere yazıldı çizildi. Çok çıkışlı lnb kullanacaksınız...

Marketlerdeki televizyonlara gelince onlar görüntü birimi çoklayıcı kullanıyorlar, alttaki linte görebilirsiniz bir örneğini splitter ile alakası yok, splitter analog ve kablo yayınlar içindir. Bilmeden yalan yanlış yönlendirmeyin insanları.

http://www.hepsidijital...FDc%FD-Da%F0%FDt%FDc%FD

Next & NextStarın 2010 ürün katoloğunu incele bak neler var neler biz bunları alıp satıyoruz,insanlarda alıyor kullanıyor,geri getiren olmadı şu ana kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi THE SUBTİTLE -- 5 Mayıs 2010; 13:11:20 >

5473 Mesaj
5 Mayıs 2010; 12:55:18 

quote:

Orijinalden alıntı: THE SUBTİTLE

çok bildiğin belli, ben carrefoursada sormuştum sor sanada söylerler,adamlar bu bu konuda aparat yapmışlar ve satıyorlar,uslubunada dikkat et

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi THE SUBTİTLE -- 5 Mayıs 2010; 16:48:29 >

1223 Mesaj
5 Mayıs 2010; 13:06:19 

aynı şekilde bende çok uğraştım ama olmuyor. recavırın arkasında çıkışta var orayada taktım eger recavır açarsam pcde görüntü gidiyor kaparsam pcde çalışıyor aynı kabloya bagladım ikiside çalışmadı malesed çoklu lnb almak zorundasın

mükemmel olmaya çalışmakta mükemmeli aramakta hata

507 Mesaj
5 Mayıs 2010; 13:16:16 

quote:

Orijinalden alıntı: THE SUBTİTLE

Arkadaşım olmaz öyle, iddialaşmanın alemi yok. Linkte verdiğim gibi çoklayıcılar kullanarak görüntüyü dağıtıyorlar. Senin bahsettiğin aparat ile ancak alıcının varsa RF çıkışından aldığın yayını bölersin, o da eski tüplü televizyonlarda bile sağlıklı görüntü vermez.

Üslubum da gayet yerinde.

Ayrıca "söğlemek" değil "söylemek"tir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SilentOfGoats -- 5 Mayıs 2010; 13:23:31 >

5473 Mesaj
5 Mayıs 2010; 13:51:02 

quote:

Orijinalden alıntı: SilentOfGoats

Arkadaşım olmaz öyle, iddialaşmanın alemi yok. Linkte verdiğim gibi çoklayıcılar kullanarak görüntüyü dağıtıyorlar. Senin bahsettiğin aparat ile ancak alıcının varsa RF çıkışından aldığın yayını bölersin, o da eski tüplü televizyonlarda bile sağlıklı görüntü vermez.

Üslubum da gayet yerinde.

Ayrıca "söğlemek" değil "söylemek"tir.

evet haklısın galiba,

75 Mesaj
25 Mayıs 2010; 23:01:12 

Arkadaşlar,evet bu konu çok yazıldı.
receiver(ya da tv kartı)ile lnb arasında çift yönlü bir akım vardır.receiver(ya da tv kartı) lnb'ye 13-18 volt akım gönderir.Lnb bu enerji olmadan çalışmaz.Lnb bu enerji ile çalışır elde ettiği görüntü sinyalini receivere gönderir.Şimdi siz tek bir lnb den gelen kabloya 2 receiver bağlarsanız bu iki receiver ayrı ayrı aynı lnb ye 13-18 volt gönderir.Lnb nin kalitesine göre ya hemen yanar ya da bir süre dayanıp sonra yanar.
Kişilerin bu düşünceye kapılmasının nedeni receiver ve lnb olayı olmadığından kablo tv yayınlarında sorun çıkarmaz.Tabii bunu görenler uydu alıcısında da aynı şey olabilir mi diye soruyorlar.Yanıtı kesin olarak HAYIRDIR.

Türkiye dervişler ve müridler ülkesi değildir.

64 Mesaj
26 Mayıs 2010; 16:20:09 

her tv de uydu receiver olacak lnb den geklen kablo ilk receiver ın lnb in e bağlanacak lnb out dan da öteki receivera kablo çekersin bu şekilde 1 uydudaki açık olan kanalın aynı tp içindeki kanalları bağımsız seyredebilirsin
ama en sağlıklı olanı çift çıkışlı lnb alarak her receicer a ayrı hat çekmen olacaktır .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi liebenswert -- 26 Mayıs 2010; 16:22:43 >

7803 Mesaj
30 Mayıs 2010; 13:10:36 

Bu işin en sağlıklısı çift Lnb Lİ doğru
Ancak
Arkadaşın sorduğu soruya göre tek LNB ile çift uydu kullanacaksan olur aslında
Şöyleki

Bende de çift çanak ve Tek LNB vardı
Uydu alıcıda başka bir cihza bağlantı yuvası vardı
Ben onu PC ye bağladım
Her iki TV de ( Normal TV ve PC deki tv kartı ) aynı uydudaki yayınları izliyorsa çalışıyordı sorun yoktu
Ancak PC de ki Tv kartında diğer uydudaki kanala geçersem donuyordu
Sebebi de o zamanlar araştırdım 2 uydunun çalışma voltları farklı olunca çakışıyorlardı

Şİmdi bu arkadaş tek çanak tek LNB ile çift uydu çalıştırıyor olması lazım
Ancak splitter ile değil uydu cihazında böyle bir çıkış varsa olur.

Profili gizli olan bana da özel mesaj atmasin.

704 Mesaj
3 Haziran 2010; 16:43:48 

bunu bende daha önce denedim fakat şöyle bir uydu alıcıdan lnb gücü açık diğerinden kapalı olacak. çalışıyor ama mesela gücü gönderen cihaz v bandında diğeride v bandında olan yayınları seyrediyor. v bandında iken diğer cihaz h bandını seyredemiyor.

105 Mesaj
13 Haziran 2010; 22:36:29 

yeni başlık açmaktansa burada sorayım.
skystar tv kartı almayı düşünüyorum ve türksat3a çevrili nextstar tek çıkışlı lnb'yi değiştirip çift çıkışlı yapacağım. bunu yapınca televizyonda ya da uydu kutusunda bir değişiklik/müdahale yapmam gerekecek mi? durduk yere promlem çıksın istemiyorum.

7803 Mesaj
13 Haziran 2010; 23:14:48 

Herhangi bir ayar gerekmiyor

105 Mesaj
14 Haziran 2010; 0:09:41 

quote:

Orijinalden alıntı: TiSKE

Herhangi bir ayar gerekmiyor

teşekkür ederim hocam. peki birşey daha sorayım. lnb'yi kendim takablir miyim? bu aletlerin konumu çok hassas oluyormuş. takarken yamultmayak.

7803 Mesaj
14 Haziran 2010; 0:25:51 

Yamultmaktan ziyade LNB nin yönü önemlidir
Takarken söktüğün yönde takman gerekir

Eğer el işi yatkınlığın yoksa birinden yardım al garanti olsunn

171 Mesaj
4 Ağustos 2010; 0:07:25 

Arkadaşlar.

Merkezi sistemden çanakla yayın alıyorum. Lnb kabloyu direk d smarta oradanda scart ile tv aktarıp izliyordum. Bugun ligtv aldım. dsmart da ligtv'de turksat uydusundan yayın alıyor. tv'de 2 tane scart girişi var. Aynı anda iki farklı kanal izlemek gibi bir olay söz konusu değil. ya maç izlenir ya d smart. Bu durumda iki recieverıda aynı lnb kablo ile bu bahsedilen splitter vb birşeyle kullanmam mümkünmü, yoksa her maç öncesi d smartı söküp lig tv recieverimi takmam lazım.

teşekkürler..

Fenerbahçe S.K

7803 Mesaj
4 Ağustos 2010; 0:20:48 

T jack ile 2 receivera da bağlantı yaparsın
Sök tak yapmazssın

171 Mesaj
5 Ağustos 2010; 13:30:01 

quote:

Orijinalden alıntı: TiSKE

T jack ile 2 receivera da bağlantı yaparsın
Sök tak yapmazssın

T jack?? nerede bulabilirim, google araması pek sonuç vermedi? Resmini falan bulamadım?

saygılar

Fenerbahçe S.K

956 Mesaj
6 Ağustos 2010; 10:40:36 

normal anten kablosunu ikiye bölen T şeklindeki aparat. Benim tavsiyem splitter alman.

0

Ekteki dosya (1)

Saygılarımla. Fikirlerimin doğru olma garantisi yoktur.

319 Mesaj
8 Ağustos 2010; 0:41:16 

hocam digital receverinizda lnb out var ise ayni frekanstaki farkli kanallari izlemeniz mumkun ama kesin cozum cok cikisli lnb bu kadar ugrasmaniza pek anlam veremedim bu lnb max25 tl

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

7803 Mesaj
12 Ağustos 2010; 19:52:15 

quote:

Orijinalden alıntı: siexs
T jack?? nerede bulabilirim, google araması pek sonuç vermedi? Resmini falan bulamadım?

saygılar

0

171 Mesaj
13 Ağustos 2010; 16:17:22 

quote:

Orijinalden alıntı: duayn

hocam digital receverinizda lnb out var ise ayni frekanstaki farkli kanallari izlemeniz mumkun ama kesin cozum cok cikisli lnb bu kadar ugrasmaniza pek anlam veremedim bu lnb max25 tl

Derdim parası değil inanın. Sadece bulamıyorum. Ço çıkışlı lnb sanırsam çanağa takılıyor. Benim sitede çanağa müdahele etmem diye bir durum söz konusu değil. Bu bahsedilen splitterlar ise bulunduğum yerde satilmiyor. İnternetten de almak istiyorum ancak bulamıyorum.

selamlar

Fenerbahçe S.K

565 Mesaj
3 Eylül 2011; 4:29:54 

quote:

Orijinalden alıntı: siexs

Derdim parası değil inanın. Sadece bulamıyorum. Ço çıkışlı lnb sanırsam çanağa takılıyor. Benim sitede çanağa müdahele etmem diye bir durum söz konusu değil. Bu bahsedilen splitterlar ise bulunduğum yerde satilmiyor. İnternetten de almak istiyorum ancak bulamıyorum.

selamlar

internette cok istersen sana bulabilirim aradigin seyi

565 Mesaj
3 Eylül 2011; 4:31:48 

arkadaslar bende turksat tek cikisli lnb den splintter la 2 ye bolup sonra bolduklerimi diseqc e takip receviere gondermek istiyorum mumkunmu acaba yani direk splinterla bolup uyduya atmicam dayzek e gondercem onada yabanci kanallin kinide ekelyip tek kanaldan uuyduya gitcek receviere yani

598 Mesaj
5 Eylül 2011; 21:00:39 

TEK ÇIKIŞLI BİR LNB İLE İKİ FARKLI TELEVİZYON İZLENEMEZ
iki televizyana takılırsa ancak aynı kanallar izlenibilir veya veya bildiginiz gibi bazı kanllar dikey bantdan bazı kanllar ise yatay bantdan yayın yapmaktadır farklı kanallar izliyorum diyenler de ancak iki tv de dikeydeki (Vertikal) kanalları veya yataydaki (Horizontal) kanalları izleyebilir
çünkü
LNB :Receiverdan uygulanan voltaj değerleri değiştirilerek horizontal ya da vertical yayınlar seçilebilmektedir. LNB‟ler 12-18 volt aralığındaki voltajlarda çalışırlar. Receiver tarafından LNB‟ye uygulanan voltaj 12,5-14,5 aralığında ise vertical yayınlar, 14,518 volt aralığında ise horizontal yayınlar izlenebilir

1 Mesaj
3 Ekim 2011; 10:23:47 

1 Çanaktan 1 Receivere
Buradaki sistem Bir çanaktan Bir Receivere nasıl bağlanır Çanağa tek çıkışlı üniversal lnb takılır ve kesintisiz kablo ile receivere bağlanır normal birey kullanıcı için geçerlidir.

2 Çanaktan 1 Receivere
Buradaki sistem iki çanaktan bir receivere veya TV ye bağlama iki çanağa birer universal lnb bağlanır iki çanağı birleştiren Diseqc swich kullanılarak iki çanak lnb den gelen kablolar Diseqc 1 ve diseqc 2 girişlerine bağlanır (Not: diseqc ler 1/2 veya 1/4 olabilir fark etmez) Diseqc Receiver çıkışından kesintisiz kablo ile Receivere bağlanır Receiverde Diseqc ayarlarında Diseqc girişlerinde hangi girişi hangi uyduya bağlandı ise Receiverde diseqc ayarı aynı yapılmalıdır örnek vermek gerekirse Diseqc te 1,2,3,4 veya A,B,C,B Diye girişler yazar Türksat 1. girişi Hotbird 2. girişine bağlandı se Receivere gelip Diseqc ayarında Türksat Diseqc 1, Hotbird Diseqc 2. ye ayarlanmalıdır yoksa yayınları seyredemezsiniz (Not: Diseqc 1. e bağlanan uydu Receiverde Diseqc kapalı olsa bile 1 girişe bağlı olan uydu diseqc ayarı yapmadan seyredilir).

3 Çanaktan 1 Receivere
Buradaki sistem üç çanaktan bir receivere veya TV ye bağlama üç çanağa birer universal lnb bağlanır üç çanağı birleştiren Diseqc swich kullanılarak üç çanak lnb den gelen kablolar diseqc 1, diseqc 2 ve diseqc 3 girişlerine bağlanır Diseqc Receiver çıkışından kesintisiz kablo ile Receivere bağlanır Receiverde Diseqc ayarlarında Diseqc girişlerinde hangi girişi hangi uyduya bağlandı ise Receiverde diseqc ayarı aynı yapılmalıdır örnek vermek gerekirse Diseqc te 1,2,3,4 veya A,B,C,B Diye girişler yazar Türksat 1. girişi Hotbird 2. Hispasat 3. girişine bağlandı ise Receivere gelip Diseqc ayarında Türksat Diseqc 1, Hotbird Diseqc 2. Hispasat 3. e ayarlanmalıdır yoksa yayınları seyredemezsiniz (Not: Diseqc 1. e bağlanan uydu Receiverde Diseqc kapalı olsa bile 1 girişe bağlı olan uydu diseqc ayarı yapmadan seyredilir). Diseqc te 4 cu giriş boş kaldı burayada aynı şekilde bir çanak daha bağlanabilir.

1 Çanaktan 2 Receivere
Buradaki sistem bir çanaktan iki receivere dağıtmaktır bunu yapmak için kesinlikle Twin lnb kullanılmalı yanı çift çıkışlı lnb bir çanaktan iki receivere bağımsız yayın alına bilmesi için kesinlikle çift çıkışlı lnb şart normal tek çıkışlı lnb den gelen kabloyu bölerek birden fazla receivere kesinlikle yayın verilmez buradaki ısrarım bunu iddia edenlerin olmasıdır bir çanaktan birden fazla Receivere dağıtmak için kesinlikle dağıtılacak kadar bağımsız LNB veya santral çıkışı olması gerekir.

Bir çanaktan birden fazla Receiver bağlamak için LNB ler
1 Receiver için 1 Çıkışlı
2. Receiver için 2 Çıkışlı
3 veya 4 Receiver için 4 Çıkışlı
5, 6, 7 ve 8 Receiver için 8 Çıkışlı
Olarak LNB ler vardır bundan sonra Multıswich Santral devreye girer

Merkezi Receiverli Multiswich sistemi
Buradaki sistem Multiswich kullanılmıştır iki uydudan 8 Receivere dağıtılmıştır eskiden 8 çıkışlı LNB yoktu en fazla 4 çıkılı vardı hatta daha öncesinde 4 çıkışlı lnb de yoktu Multiswich ler kullanılıyordu ve 4 çıkışlı, 6 çıkışlı, 8 çıkışlı ve 12 çıkışlı olarak üretiliyor hatta bazı firmalar 2 adet 8 çıkışlı yı birleştirip 16 çıkışlı olarak sattılar ancak şimdi 8 çıkışlı lnb var artık 8 den sonra için Multiswich ler kullanılıyor buda max 12 daireye kadar dır bundan sonra kaskad sistemi devreye girer aşağıda anlatılmıştır bu Multiswich sisteminde çanaklar kurulur 1 veya 2 çanak max 2 çanak çanaklara quadro lnb takılır bu lnb lerde 4 çıkış vardır 1 alt bant V, 2 alt bant H, 3 üst bant V, üst bant H olarak yayınlar alınır Multiswich te de aynı giriş yerleri vardır ve hatasın yerlerine bağlanır Tüm dairelerden gelecek kesintisiz ve bağımsız kablolar bu Multiswich çıkışlarına bağlanır ve evlerdeki Receiver ler diseqc ayarları Tone Burst olarak A ve B olarak ayarlanır Multiswich te A giriş ve B giriş vardır A girişe hangi uydu bağlandı ise Receiverdede ona göre ayarlanmalıdır bu şekilde bir veya iki çanak apartmanlarınıza koyarak Multiswich kullanarak Hem apartmanınızda çanak kirliliğine son verirsiniz hem de daha ucuza mal edersiniz ve arızalarda servis ücreti abonelerle paylaşılacağı için size düşen pay çok az olur buda sizin karınız olur merkezi istemler apartmanlarınız güzelleştirir ve kiremitlerin kırılmasını de önlemiş olursunuz teknolojiden faydalanmak gerekir.

Resimdeki lokal anten girişi Multiswich lerde lokal anten girişi vardır eğer çatınızda VHF ve UHF anten ve Santralı varsa santral çıkışını Multiswich teki ANT ye girerek uydu anten kablo üzerinde evlere hem uydu yayını hem de lokal yayını taşımış olursunuz evlerde sat priz (uydu prizi) kullanarak uydu yayını ve lokal yayını ayırtarak TV den TV ye Uydu dan Uyduya bağlayarak tek kablo üzerinde aynı anda uydu yyaını ve lokal yayını seyretmek mümkündür.

Merkezi Receiverli Kaskad sistemi
Buradaki sistem kas kad sistemi Multiswich ler 12 daireye kadar olur veya 16 çıkışlı olur bunlardan sonra kaskad devreye girer kaskad sistemi daha sağlıklıdır çünkü kaskad sisteminde her zaman ilave etmek mümkün kaskad sisteminin kurulması önce kaskad lar 2 çeşittir biri KAB kab ana makine enerji ile beslenir diğeri ise KAS ilave makine kab dan gelen enerji ile beslenir bir ana makineye 3 adet kas ilave makine eklenir 3 ilave makineden sonra tekrar kab ana makine eklenir bu şekilde devam eder bir ana makine KAB 3 ilave makine KAS yine ana makine KAB 3 ilave makine KAS istediğiniz kadar devam eder.

KAB 4 Receiver çıkışlıdır.
KAS 4, 6 ve 8 çıkışlı olarak üretiliyor

Bir tane KAB makine koyup KAS larda istediğinizi seçip istediğiniz çıkış sayısına ulaşabilirsiniz aynı çıkışlı KAS ları yan yana koya bilirsiniz 3 adet kastan sonra tekrar KAB ana makine eklemeniz gerekiyor kas kad sitemi çok basittir yandaki resimde dikkat edin zaten her şeyi anlatıyor burada da bir şeyler anlatmaya çalıştım biz bildiğimiz için kısa anlatmada anlaşıldı zannedebiliriz eksiklerimizi anlaşılmayan mantıklı yerleri bize söyleyin düzeltelim.

Resimdeki lokal anten girişi Multiswich lerde lokal anten girişi vardır eğer çatınızda VHF ve UHF anten ve Santralı varsa santral çıkışını Multiswich teki ANT ye girerek uydu anten kablo üzerinde evlere hem uydu yayını hem de lokal yayını taşımış olursunuz evlerde sat priz (uydu prizi) kullanarak uydu yayını ve lokal yayını ayırtarak TV den TV ye Uydu dan Uyduya bağlayarak tek kablo üzerinde aynı anda uydu yayını ve lokal yayını seyretmek mümkündür.

Yukarıdaki resim lokal anten sistem şeması resim dede görüldüğü gibi apartmanınıza veya villanıza lokal anten sistemi yapacağınız her yere uygulaya bilirsiniz bu tur sistemlerde daireden daireye yanı prizden prize anten kablo tesisatı çekilmesi uygun olur dairelerin içinde anten kablo buatların yapılması yayın kalitesinde sorunlar çıkar en sağlıklı prizden prize çekilmesidir yukarıdaki resim ister tek daireli bina her odada anten priz olduğunu, isten çift daireli bina her dairede iki odada anten priz olduğunu, ister dört daireli bina her dairede bir tane anten priz olduğunu duşunun yanı demek istediğimiz binalar yapılırken her odanın anten prizleri daireden daireye yanı prizden prize çatıya çıkması lazım sağlıklı görüntü elde etmek için anten tesisat sistemi böyle yapmak gerekiyor. eğer diyorsanız her prizden çatıya direkt kesintisiz kablo çekilse olmaz mı olur ve çok iyi olur ilgili daire uydu anten takar kablosunu kullanır diğerleri engellemez evindeki prizde arıza veya kısa devre olur diğer daireleri engellemez anten prizleri iptal eder yerini değiştirir diğer daireleri engellemez her prizden çatıya kesintisiz kablo çekmek mükemmel bir sistem bu sistemin zararı fazla kablo gitmesi ve fazla kablodan dolayı yayın sinyalinin zayıflaması ve birden fazla santral kullanılmasına neden olur bunlar önemli değil diyorsanız her Prizden çatıya mükemmel tek gerçek çözüm. Daire içlerine koyduğumuz prizler özel metal şaseli prizlerdir bu prizlerin hepsin ayrı değerleri vardır daireden daireye prizden prize geçen sistemlerde her dairenin ayrı değerde prizler konulması gerekir resimde örneği verilmiştir.

İlgili Aramalar : ? dijital uydu alıcı fiyatları ? dijital uydular ? digital uydu ? recevier ? receiverlar ? tavsiye edilen modeller ? güncel uydu listesi ? uydu yazılımları ? spice platinium ? arçelik emu ? uydu bulucu Cihaz ? dijital uydu cihaz ? şifreler ? güncel keyler ? nextstar ? güncel uydu yazılımları ? çanak fiyatları ? yeni frekanslar ? dragon modül ? emu yazılımlar ? emu yazılımları ? digiçağ emu ? dijital kanal listesi ? güncel frekanslar ? kanal listesi ? güncel emu yazılım ? güncel biss keyler ? sharp lnb ? pinkplus
? fullx tv ? full-xtv ? xdream ? freex tv ? hispasat uydu frekans listesi ? x cam premium ? adult modül ? uydu montajı ? çanak

m.yıldız

162 Mesaj
15 Kasım 2011; 14:55:47 

burda sert tartışmalar olmuş anlaşılan :)))

tek çanaktan, tek kablo ile 4 ayrı cihazı çalıştırabilirsiniz.

http://www.inverto.tv/p...ct.php?section=1&id=159

teknoloji ilerledi arkadaşlar. bu lnb den gelen kabloya 1/4 splitter takarsanız 4 receiver çalışır.

Skoda Octavia 1.6 TDI DSG Elegance
Samsung i9500 Galaxy S4

138 Mesaj
16 Kasım 2011; 11:19:34 

quote:

Orijinalden alıntı: e.mutlu

burda sert tartışmalar olmuş anlaşılan :)))

tek çanaktan, tek kablo ile 4 ayrı cihazı çalıştırabilirsiniz.

http://www.inverto.tv/p...ct.php?section=1&id=159

teknoloji ilerledi arkadaşlar. bu lnb den gelen kabloya 1/4 splitter takarsanız 4 receiver çalışır.

bu durumda receiver'ın unicable desteğinin olması gerekiyor.

162 Mesaj
16 Kasım 2011; 21:38:28 

doğru. receiver desteklemiyorsa olmaz. eski receiverler olmuyor sanırım.

ben inverto unicable sipariş ettim. gelince deneyip bilgi veririm. hem dsmartta hem de atlanta hd box ta denicem.

Samsung i9500 Galaxy S4

162 Mesaj
23 Kasım 2011; 0:31:54 

unicable lnb ile tek kabloyla 2 girişi besledim ve çalışıyor.

Samsung i9500 Galaxy S4

956 Mesaj
23 Kasım 2011; 10:27:31 

quote:

Orijinalden alıntı: e.mutlu

unicable lnb ile tek kabloyla 2 girişi besledim ve çalışıyor.

hangi cihazlarla çalıştı?

Saygılarımla. Fikirlerimin doğru olma garantisi yoktur.

162 Mesaj
24 Kasım 2011; 2:11:32 

dsmart PVR HD ve atlanta hd box. he ikisinde de sorunsuz çalıştı. lnb menüsünden doğru seçimi yapmak gerekiyor sadece

Samsung i9500 Galaxy S4

4 Mesaj
22 Aralık 2011; 21:49:34 

tek lnb niz var odada salonda ve mutfakda kullanmak istiyorsanız eski kaba diseqc siviç içini boşaltıyoruz 12 ve 24 volt arası mini role ile gerekli bağlantıları yapıp konnektörleri diseqc siviç bağlıyoruz. sayıyı artırmak istiyorsak role sayısı artıyor tek role ile iki giriş elde ediyoruz. salon ve mutfak. salon sabit mutfak role beslemeli besleme lnb voltajı ile karşılanıyor tüketim 0,3 wat yayında kesimlikle bozulma eksilme olmaksızın sistem şıkır şıkır çalışıyor ben kullanıyorum. mutakta receiver açtığınız zaman salon otomatik olarak kesiliyor voltajlar çakışmadan cihaz taşımadan bulunduğunuz odadan kunanda marifeti ile en pratik basit sistem bu.

3495 Mesaj
26 Aralık 2011; 15:55:25 

quote:

Orijinalden alıntı: palay

tek lnb niz var odada salonda ve mutfakda kullanmak istiyorsanız eski kaba diseqc siviç içini boşaltıyoruz 12 ve 24 volt arası mini role ile gerekli bağlantıları yapıp konnektörleri diseqc siviç bağlıyoruz. sayıyı artırmak istiyorsak role sayısı artıyor tek role ile iki giriş elde ediyoruz. salon ve mutfak. salon sabit mutfak role beslemeli besleme lnb voltajı ile karşılanıyor tüketim 0,3 wat yayında kesimlikle bozulma eksilme olmaksızın sistem şıkır şıkır çalışıyor ben kullanıyorum. mutakta receiver açtığınız zaman salon otomatik olarak kesiliyor voltajlar çakışmadan cihaz taşımadan bulunduğunuz odadan kunanda marifeti ile en pratik basit sistem bu.

Mutfakta ve salonda aynı yayını aynı anda izleyebiliyor muyuz?

Br@veHeart

4 Mesaj
27 Aralık 2011; 14:10:20 

Mutfakta ve salonda aynı yayını aynı anda izleyebiliyor muyuz?
bu sistem lnb kablo söküp takmadan uydu alıcısına otomatik bağlanmak içindir, ihtiyacınız olan yerde uyduya pratik olarak bağlanmak için basit bir sistem (Mutfakta ve salonda aynı yayını aynı anda izleyebiliyor muyuz? ) bu sistemi bunada uyarlayabilirsin receiverlerin anten çıkışlarını sisteme bağla salonda seyrederken mutfakta yada tam tersi şemasını veriyorum.

0

Ekteki dosya (1)

4 Mesaj
24 Ekim 2012; 1:11:56 

tek çıkışlı lnb den splitter (çoklayıcı veya dağıtıcı) ile yayın alınabilir ancak bunun için universal lnb değil mdu tipi lnb kullanılması lazım arkadaşlar! universal lnb de splitter kullanılırsa eğer iki yayından biri kesilir,birinin kablosunu tamamen çıkarıp diğerinden yayın alınabilir ancak!

2 Mesaj
25 Ekim 2012; 0:12:39 

quote:

ben denedim oldu.
tek çanaktan(tek lnb), eve gelen tek kabloyu 2'ye bölüp 2 ayrı cihaza bağladım çalıştı. ama 2 cihaz da açıkken bir iki kanal, mini uydu alıcımda açılmadı, diğer kanallar sorunsuz bağımsız izleniyor.
Diğer cihaz kapanınca, o bir iki kanal açılabiliyor. dediğim gibi, 2 cihaz da açıkken birbirinden bağımsız izleyebiliyorum...

2338 Mesaj
25 Ekim 2012; 1:04:51 

quote:

Orijinalden alıntı: ulusalonur

Olmaz,iki cihaz çalıştırmak için çift çıkışlı lnb şart...

tek lnb ile çift tv çalışmaz sadece horazantel yayınındakileri seyredersin vertikaldekileri seyredemezsin eğer çihazlardan 1 i vertikal yayın seyrediyorsa sadece vertikal yayınları alırsın sen en iyisi evin içine merkezi sistem kur 8li girişten 8 cihaz bağla hangini istersen seyret ama tek lnb ile olmaz spliter bağlamaylada olmaz.......

811 Mesaj
18 Aralık 2012; 12:22:57 

Merhaba, konuda yeterince bilgi verilmiş fakat ben farklı birşey sormak istiyorum.

Merkezi sistemli bir binada oturuyorum. Salona prizden tek bir kablo geliyor.

Elimde 4 LNB bağlanabilen bir diseq, 2 farklı receiver var. Birisi D-Smart, diğeri Next Minix HD Black.

Benim yapmak istediğim aynı anda iki yayını izlemek değil, diseq ile tek gelen kabloyu çift yapmak. Yani dsmart izlemek istediğimde Next' i kapatıp dsmarta geçeceğim. Dolayısıyla hep tek yayın izleyeceğim.

Bunu yapabilen çoklayıcılar mevcut, fakat ben elimdeki atıl durumdaki diseqi değerlendirmek istiyorum.

Ters bağlantı yaparak, yani diseq in R yazan Receiver a çıkan ucuna çanaktan gelen kabloyu bağlasam, LNB girişlerinden ikisine de receiver a çıkış yapsam her iki uyduya da (aynı anda olması şart değil) sinyal gönderebilir miyim?

http://www.youtube.com/watch?v=eLOAsJwEqoE/

Soul of the Ultimate Nation geliyor...

712 Mesaj
18 Aralık 2012; 20:53:31 

tek çıkışlı lnb den gelen kabloyu 2 ye bölüp 2 adet uydu alıcısına baglarsanız iki uydu alıcısından aynı anda yayın alamazsınız. birini açtınızmı öteki kapanır. saglıksız ve sorunlu yayın süreci yasarsınız. kanallarınızdada eksiklik olur.

Digitürk Yetkili Satış ve Teknik Servis
Üye Olmak İçin Tüm Türkiyeden
0542 528 57 28

41 Mesaj
22 Aralık 2012; 13:13:35 

Arkadaşlar apartmanın santral sisteminden receiverime gelen hattımı 9 GİRİŞ 4 ÇIKIŞ SANTRAL e girsem burdan evdeki tüm odalarıma bir birinden bağımsız yayın alabilir miyim.

712 Mesaj
22 Aralık 2012; 13:32:25 

quote:

Orijinalden alıntı: ogretmen43

Arkadaşlar apartmanın santral sisteminden receiverime gelen hattımı 9 GİRİŞ 4 ÇIKIŞ SANTRAL e girsem burdan evdeki tüm odalarıma bir birinden bağımsız yayın alabilir miyim.

hayır beyefendi olmaz :)

Digitürk Yetkili Satış ve Teknik Servis
Üye Olmak İçin Tüm Türkiyeden
0542 528 57 28

34 Mesaj
22 Aralık 2012; 17:56:31 

quote:

Orijinalden alıntı: ogretmen43

santraldekı her cıkısa bır kabloyu 1 uydu alıcıya baglıyabılırsın

oyle bırsey denıyeceksın mılletın cıhazınıda bozucaksın

2079 Mesaj
15 Şubat 2013; 23:16:47 

Tek çanak anten, tek uydu alıcısı ile 2 ayrı TV'de ayrı yayınları izlemek istiyorum.

Tel çanak anten ve Benjamin bj8000 marka uydu alıcım mevcut. Buna bağlı da bir tv mevcut. Bir başka tv ile de aynı çanak antenden yayın sağlamak istiyorum.

Gerekli aletler nelerdir, ne kadar ücret gerekir bunun için arkadaşlar?

0

319 Mesaj
16 Şubat 2013; 0:11:32 

quote:

Orijinalden alıntı: Regionella

Tek çanak anten, tek uydu alıcısı ile 2 ayrı TV'de ayrı yayınları izlemek istiyorum.

Tel çanak anten ve Benjamin bj8000 marka uydu alıcım mevcut. Buna bağlı da bir tv mevcut. Bir başka tv ile de aynı çanak antenden yayın sağlamak istiyorum.

Gerekli aletler nelerdir, ne kadar ücret gerekir bunun için arkadaşlar?

0

merhaba..
öncelikle mevcut çanağınızdaki lnb tek çıkışlı bir lnb ise, onu 2 veya 4 çıkışlı bir lnb ile değiştirmeniz gerekecek.
1 adet daha uydu alıcı satın aldığınızda diğer televizyonunuzda da istediğiniz kanalı izleyebilirsiniz.
uydu cihazı olarakta tv nin scart girişine takılanlardan alabilirsiniz. iyi forumlar..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

2079 Mesaj
16 Şubat 2013; 0:28:36 

quote:

Orijinalden alıntı: duayn

merhaba..
öncelikle mevcut çanağınızdaki lnb tek çıkışlı bir lnb ise, onu 2 veya 4 çıkışlı bir lnb ile değiştirmeniz gerekecek.
1 adet daha uydu alıcı satın aldığınızda diğer televizyonunuzda da istediğiniz kanalı izleyebilirsiniz.
uydu cihazı olarakta tv nin scart girişine takılanlardan alabilirsiniz. iyi forumlar..

teşekkürler. bir sorum daha var;

Sanırım bir de Lnb'nin diğer çıkışından uydu alıcıya bağlamak için kablo olması gerekiyor? bu kablo yeni satın aldığım uydu alıcının yanında veriliyor mu yoksa lnb ile beraber mi verilecek?