- x
AUDİ A3 1.6 SPORTBACK PERFORMANSI ÇOK MU KÖTÜ
78 Cevap35627 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2759 Mesaj
1 Mayıs 2010; 23:22:07 

arkadaşlar karar aşamasındayım
ama şu an 1.8 passatım var
1.6 102 hp sportback hayal kırıklığı yaratır mı

4654 Mesaj
1 Mayıs 2010; 23:25:12 

haliyle yaratır.

Do you remember the time when the air was clean and the sex dirty ?

6252 Mesaj
1 Mayıs 2010; 23:31:29 

O kasanın güzelliğini kaldırmıyor o motor dostum..

2759 Mesaj
1 Mayıs 2010; 23:39:06 

yani alınmaz mı demek istiyorsunuz
şehiriçinde kullanacağım
en azından alt devirlerde canlı değil mi

1165 Mesaj
1 Mayıs 2010; 23:48:52 

Tam aradığım topik olmuş. Ben de böyle bir araç düşünüyorum. Son 1 aydır değişik değişik bölümlerde çeşitli araçlarla ilgili karar vermeye çalışıyorum. Aklıma bi SUV lar giriyo, bi normak binek modeller v.s. Biz de bu araç üzerinde duruyorduk ki..... Acaba diyorum 125 HP olanı alınıp, yeni gelecek LPdi sistemiyle entegre etsek nasıl olur. Ama 102 hp li motora göre araç+ tüp 10 bin TL maliyeti artıracak. Bizde de kafa karışıklığı var yani. Ama bu başlık altında biraz daha sesli (yani yazılı) düşünmeye devam edebiliriz diyorum. Belki bizzat kullanan arkadaşlar yol gösterir. Ben 1 yıl kadar önce de araştırmıştım. Memnun olan da var olmayan da. Araçlar full+full+fullll ama 102 HP.

16643 Mesaj
1 Mayıs 2010; 23:51:11 

aracın görüntüsüne göre sönük kalıyor biraz onun yerine 1.4 tsi daha mantıklı bir tercih olur

Opel Vectra 1.9 CDDesign Edition
150 ps 320 nm 6 ileri Active Select

6252 Mesaj
1 Mayıs 2010; 23:53:08 

Tamamen beklentiyle ilgili..

Kimine göre süratli olabilir..Fakat böyle bir konu açtığınıza göre performans bekliyorsunuz..

Almadan önce kullanma şansınız varsa deneyin..Sonrasında pişmanlıkda daha büyük zarar vermeyin kendinize..

2759 Mesaj
2 Mayıs 2010; 0:06:49 

en azından 1.8 passat 125 hp yakın sürüş keyfi olur

1097 Mesaj
2 Mayıs 2010; 1:30:15 

Gidişi diğer 1.6 16v motorlara göre o kadar kötü değil (özellikle 2500-4000d aralığında), şu anki aracınızdan sonra büyük bir performans düşüşü olmaz ama zaman zaman size 1.8 20v motoru aratacaktır tabii ki. aracı bunu bilerek alın ve almadan önce de mümkünse 1.6 8v motorlu a3 veya ona yakın ağırlıktaki golf'ü test edin.

bu motorun esas sorunu (1.6 8v) gittiğinden daha fazlasını yakmasıdır. ona da sıralı lpg takarak çözüm bulabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PALERMO ® -- 2 Mayıs 2010; 12:53:53 >

10527 Mesaj
2 Mayıs 2010; 3:14:24 

1.4 tfsi kullanıyorum 1.6sı yerinden kalkmıyor. 1.4tfsi bile yürümüyor doğru düzgün . Ne LPG'sinden bahsediyorsunuz ki araç oldukça ekonomik tek depoda ortalama 700km gidiyor ki rekorum 900km (Forumda aratırsan bulursun) ne yani audi a3e binip dünyyımı dolaşacaksınız anlamıyorum ki .

Sorunun cevabıda evet çok kötü.

3231 Mesaj
2 Mayıs 2010; 8:57:14 

quote:

Orijinalden alıntı: yusuf
1.4 tfsi kullanıyorum 1.6sı yerinden kalkmıyor. 1.4tfsi bile yürümüyor doğru düzgün . Ne LPG'sinden bahsediyorsunuz ki araç oldukça ekonomik tek depoda ortalama 700km gidiyor ki rekorum 900km (Forumda aratırsan bulursun) ne yani audi a3e binip dünyyımı dolaşacaksınız anlamıyorum ki .

Sorunun cevabıda evet çok kötü.

4 gun once dogus esenyurttan sifir 1.6 aldim performansi hicte yerinden kalkmiycak degil ic malzemesi gercekten cok kaliteli aracta en ufak ses duyamadim daha tek sorunum kaputu actigimda motorun sarsintili calismasi ama oda zamanla gider diye dusunuyorum suan 500 km oldu yakit olarak bencede cok yakmiyor 1.6 olmasi gereken kadar yakiyor ben e92 kullandim 116 kullandim insignia kullandim yeni megane coupe bicok araca sahip oldum e92'den sonra en iyi arabam a3 diyebilirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

3889 Mesaj
2 Mayıs 2010; 9:11:16 

1.4 tfsi alırsanız daha iyi olur, kafanız rahat olur.

2759 Mesaj
2 Mayıs 2010; 12:02:54 

1.4 tfsi lar pahalı ve komplike motorlar

6316 Mesaj
2 Mayıs 2010; 14:00:04 

quote:

Orijinalden alıntı: Deniz

4 gun once dogus esenyurttan sifir 1.6 aldim performansi hicte yerinden kalkmiycak degil ic malzemesi gercekten cok kaliteli aracta en ufak ses duyamadim daha tek sorunum kaputu actigimda motorun sarsintili calismasi ama oda zamanla gider diye dusunuyorum suan 500 km oldu yakit olarak bencede cok yakmiyor 1.6 olmasi gereken kadar yakiyor ben e92 kullandim 116 kullandim insignia kullandim yeni megane coupe bicok araca sahip oldum e92'den sonra en iyi arabam a3 diyebilirim

hocam sizde sezonluk araç değiştiriyorsunuz

şimdi araç iyi güzel eyvallah ama motor performansını ya da yakıt ekonomisi kısmını övmeyin bence...

1.4 tfsi daha mantıklı derim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V.K. -- 2 Mayıs 2010; 14:02:03 >

Otopark.com - Haber Editörü
2013 VW Golf 7 1.2 TSI Comfortline // Mazota tepki olarak devam ediyor!
MacBook Pro 13" Retina
Canon EOS 7D + Canon 16-35mm f2.8 L II USM + Canon 24-105 mm f/4 L IS USM + Sigma 50mm 1.4 EX DG HSM

284 Mesaj
2 Mayıs 2010; 14:03:11 

Gayet yeterli performansa sahip,kalkmıyor diyenler kullanmasını bilmeyenler.Parasına göre çok iyi seçim

Corolla sorunsuz bir arabadır

TIKLAYIN

2966 Mesaj
2 Mayıs 2010; 14:14:57 

Valla binip sürene bişey demiyeceğim
Herkesin beklentisi farklı

Ama bana kalırsa
Bu eski 1.6 102 lik motoru yerden yere vuranların büyük bölümü
Genelde çokda tecrübeli olmayan
Bu neye göre emsal ( 1.4 tsi gibi yeni teknoloji değil ) 1.6 benzinlilere göre kıyaslama yapacak kadar
Arkadaşların direk
Motorun eski olması
102 nin rakam olarak pek cazip gelmemesi
8V diyince 8 mi kaldı düşüncesinde olanlardır
Yoksa alt devirlerde gayet canlı

Ayrıca kullananların yakıt konusu dışında doğru dürüst şikayeti bile yok
Adı üstünde 1.6 102 ortalama bir performansdır bu kadar basit
Düz yolda 180 görsen ne olur görmesen ne olur
Hadi çok olurun var illa görsün ne kadar gideceksin öyle
Ben 30000 km yol yapmışım 1 sefer 170 2-3 sefer 160 görmüşüm
Allaha şükür saçlarımda kestikçe çıkmaya devam ediyo
180 yapmadım diye gidemediğim bi yer geçemediğim bir arabada olmadı

Emsallerinde 1-2 lt fazla yakar
Yakıyoda alırkende ucuza alıyosun
Yakıyoda sorun çıkarmayacağından neredeyse eminsin kafan rahat

Hepsini geçtim bu motoru sürekli aşağılayanların sunması gereken alternatif bence dizel olmalıdır.
gidip tsi dedikten sonra bana mantığı kalmıyo gibi geliyo
Biraz satış fiyatlarına bakmak gerek
Alacak kişinin yapacağı km ye bakmak gerek
Bir sıkıntı olursa çıkabilecek masrafları düşünmek gerek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperella -- 2 Mayıs 2010; 14:16:19 >

http://www.youtube.com/watch?v=bpl-hptfNKQ
9.57 den itibaren

4206 Mesaj
2 Mayıs 2010; 14:48:09 

Arkadaşlar bu formda bu 102 bg lik motor için söylenmedik söz edilmedik hakaret kalmadı , onun için yorumları okuyan insanlarda bu motora sahip araç almaktan öcü gibi korkuyorlar,, benim 2001 model bora aracımda bu motordan vardı sonra bunu satıp 115 hp lik astra aldım , inanın bana herhangi bir performans fazlası göremedim astrda hatta 102 bg lik motor bence alt devirlerde çok daha canlı , astra yürüsün die 4000 deviri geçmeniz lazım o zamanda motor sanki kucağınızda gibi oluyor uğultudan durulmuyo , yakıt tüketimi olarakta astra 100 km de 1 litre daha az yakıyordu,,, sonuç olarak alınabilir ama şehir içi yakıt tüketimi 10 litrenin altına inmeyeceğini kabul edersen...

Golf tsi dsg 140hp
Polo 6N 1.6 75 hp

284 Mesaj
2 Mayıs 2010; 14:56:57 

quote:

Orijinalden alıntı: serty23

Arkadaşlar bu formda bu 102 bg lik motor için söylenmedik söz edilmedik hakaret kalmadı , onun için yorumları okuyan insanlarda bu motora sahip araç almaktan öcü gibi korkuyorlar,, benim 2001 model bora aracımda bu motordan vardı sonra bunu satıp 115 hp lik astra aldım , inanın bana herhangi bir performans fazlası göremedim astrda hatta 102 bg lik motor bence alt devirlerde çok daha canlı , astra yürüsün die 4000 deviri geçmeniz lazım o zamanda motor sanki kucağınızda gibi oluyor uğultudan durulmuyo , yakıt tüketimi olarakta astra 100 km de 1 litre daha az yakıyordu,,, sonuç olarak alınabilir ama şehir içi yakıt tüketimi 10 litrenin altına inmeyeceğini kabul edersen...

lpg ye en uyumlu motorlardan birisi

Corolla sorunsuz bir arabadır

TIKLAYIN

10426 Mesaj
2 Mayıs 2010; 23:29:39 

Düz vites ise kesinlikle yaratmaz.. Otomatikte de ilk kalkışlarda biraz toparlanması zaman alır gibi ama şehir içi kullanım için idealdir, millet yurtdışında senelerdir 80hp'lik Golf'lere biniyor, en çok tercih edilen motorlardan..

3231 Mesaj
3 Mayıs 2010; 9:50:44 

@V.K. Ne yapayım canım cok cabuk sıkılıyor

6316 Mesaj
3 Mayıs 2010; 15:39:01 

quote:

Orijinalden alıntı: Deniz

@V.K. Ne yapayım canım cok cabuk sıkılıyor

İmkanların el verdiği sürece özgürsün

Otopark.com - Haber Editörü
2013 VW Golf 7 1.2 TSI Comfortline // Mazota tepki olarak devam ediyor!
MacBook Pro 13" Retina
Canon EOS 7D + Canon 16-35mm f2.8 L II USM + Canon 24-105 mm f/4 L IS USM + Sigma 50mm 1.4 EX DG HSM

555 Mesaj
3 Mayıs 2010; 15:41:21 

Bakın arkadaş aynı motorla neler yapmış
http://forum.donanimhaber.com/m_39510914/tm.htm

Kuleyle kavgalı çilekeş pilot!

813 Mesaj
4 Mayıs 2010; 3:42:48 

bende 1,6 102 lik seat exeo kullandım. performansı gayet iyidi...

SONY MDR-V700DJ __ & __ TECHNICS RP-DH1200 __ & __ SONY MDR-V55 __ & __ SENNHEISER HD 202-II

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Mayıs 2010; 7:42:41 

Performansı çok iyi, yokuşta turbo dizelleri geçtim, şahitlerim var.

3386 Mesaj
4 Mayıs 2010; 13:17:04 

1.6 102 lik motorun fazla abartıldığını (olumsuz manada) düşünüyorum.

Son dönem motorlarında 115-120-124-125 hp değerlerini görüyoruz , fakat birçok kullanıcı bu araçların önceki nesillerindeki performansı yakalayamadıklarını belirtiyor. (Yakıt , emisyon oranları vs.)

Örneğin güncel Civic 1.6 125 hp , fakat bir çok kullanıcı önceki Civic'in daha perofrmanslı olduğunu belirtiyor.(110 hp)

Aynı şey Corolla ya da Astra içinde geçerli.

Yani bana göre 1.6 102 = 1.6 115 Fsi.

Uçup kaçmaz , fakat yeterli !

2892 Mesaj
4 Mayıs 2010; 14:30:08 

Passat 1.8 üzerine pek hayal kırıklığı yaratacağını zannetmiyorum.
Ancak en iyisi test etmek.

Eğer bir kurbağayı sıcak suya atarsanız hemen zıplar ve kaçar. Ama soğuk su dolu bir kaba koyarsanız ve yavaş yavaş suyu ısıtırsanız, su kaynayana kadar kurbağa çoktan ölmüş olur. Modern toplumlarda da, sıcak su içerisindeki kurbağa gibi benzer bir tepki verilir. Bir şeyi yavaşça değiştirirseniz çoğu kimse bunu farketmez. Örneğin toplumlarda denetim mekanizmaları gittikçe çoğalıyor. Bu aslında hiç de iyi bir gelişme değil. Çünkü kişi kendini gözetlenmiş hissettiğinde, gözetlenmeyen birine göre daha farklı davranır. Anonim olmadığı sürece, haklarını kullanmakta kendilerini özgür hissedemedikleri için bu haklarını kullanamamaktadırlar. Böylece fikir özgürlüğü büyük ölçüde engellenmiş olur. Bu düşünce özgürlüğü için de geçerlidir. Göze batmamak için insanlar giderek kurallara uymaya başlarlar. Böyle bir durumda toplumlarda kendine özgü farklı düşünenlerin sayısı günden güne azalır. Bu tür tek tip toplumlar kendini zihnen veya sosyal olarak yenileyemez. Hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük artarken, aynı zamanda toplumun yaratıcılık, yenilenme, ilerleme olanakları engellenmiş olur. Bu yüzden arada bir termometreye bakıp, suyumuz ne kadar ısınmış görmemiz lazım!!!

523 Mesaj
4 Mayıs 2010; 14:38:05 

2006 A3 Tek Kapı S-Line 102hp / 2008 Punto 1.3 Dizel 75hp

Denedik bunu , başta kafa kafaya gittiler fakat daha sonra Punto ayırdı.Kısa mesafeydi özgürlük parkının arkasındaki o düz yolda...

Performans olarak gerçekten o araca yakışmayan bir motor.

Ekleme: 2 araç da arkadaşımın araçlarda herhangi bir performans arttırıcı ekleme yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fenerkolik12 -- 4 Mayıs 2010; 16:07:09 >

2892 Mesaj
4 Mayıs 2010; 14:42:16 

Chiplidir o

Eğer bir kurbağayı sıcak suya atarsanız hemen zıplar ve kaçar. Ama soğuk su dolu bir kaba koyarsanız ve yavaş yavaş suyu ısıtırsanız, su kaynayana kadar kurbağa çoktan ölmüş olur. Modern toplumlarda da, sıcak su içerisindeki kurbağa gibi benzer bir tepki verilir. Bir şeyi yavaşça değiştirirseniz çoğu kimse bunu farketmez. Örneğin toplumlarda denetim mekanizmaları gittikçe çoğalıyor. Bu aslında hiç de iyi bir gelişme değil. Çünkü kişi kendini gözetlenmiş hissettiğinde, gözetlenmeyen birine göre daha farklı davranır. Anonim olmadığı sürece, haklarını kullanmakta kendilerini özgür hissedemedikleri için bu haklarını kullanamamaktadırlar. Böylece fikir özgürlüğü büyük ölçüde engellenmiş olur. Bu düşünce özgürlüğü için de geçerlidir. Göze batmamak için insanlar giderek kurallara uymaya başlarlar. Böyle bir durumda toplumlarda kendine özgü farklı düşünenlerin sayısı günden güne azalır. Bu tür tek tip toplumlar kendini zihnen veya sosyal olarak yenileyemez. Hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük artarken, aynı zamanda toplumun yaratıcılık, yenilenme, ilerleme olanakları engellenmiş olur. Bu yüzden arada bir termometreye bakıp, suyumuz ne kadar ısınmış görmemiz lazım!!!

1810 Mesaj
8 Mayıs 2010; 11:50:37 

Yahu bu vw ford, opel gibi üstten çift egzantrikli 16v normal bir motor yapamıyor mu? 1.6 8v nin alternatiflerine bakarsak, 16v var ama fsi diye çıkardı, pek tutulmayan bir motor. tsi zaten ayrı bir muamma. Performans tamam ancak lpg sıkıntısı, turbo olması sebebiyle hitler motoru veya diğer 16v motorlara göre sorun çıkarma potansiyeli vs. Yap bir tane focus gibi motor 110 bg, 150nm tork bi araç, millet 10 lt yakacağına 8-8,5 lt yaksın şehiriçinde. Hem de biraz daha tiz sesi var 16v motorların.

2011 Ford focus 1.6 comfort hb. + BRC
Bir yengece asla düz yürümeyi öğretemezsin!!!

3752 Mesaj
8 Mayıs 2010; 16:40:11 

UZun süre kullanmış birisi olarak gözlemlerimi söyleyeceğim.

1.6 102 hp 8v motor o güzelim kasayı kaldırmıyor.Otomatik vitesini kullandım.Kalkışlarda özellikle vites'i 'S' pakete almama rağmen araç can çekişiyor.Devrini almasına rağmen yüksek hızlara ulaşması baya bi zaman alıyor.GErçekten çok hantal.O motor o kasaynın hakkını veremiyor ne yazık ki.Yokuşları söylemeye tenezzül bile etmiyorum.İçler acısı.NE ara hızlanma , ne kalkış , ne yüksek sürat...Çok kötü

Yakıt tüketimi de çok fazla.Aşırı derecede çok yakıyor.ARaç motor dışında çok güzel herşeyiyle.Kusursuz diyebilirim.Ancak gelgelelim hitler motoru o kasaya ne yazık ki yetmiyor.

Şimdi bazı arkadaşlar diyebilir , o araçta birşey vardır diye.Araçta hiçbirşey yok.Sırf bu şikayetimiz yüzünden yetkili servis'e götürdük hiçbir sorun çıkmadı.BU arçlar böyle diyerek tesselli ettiler sadece.

Performans bekliyorsan uzak dur.Zira 90 hp multijet punto bile kalkışta duman attırır size

Umarım yardımcı olmuşumdur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi !sTaNbLuE -- 8 Mayıs 2010; 16:43:17 >

SÖKE SÖKE ŞAMPİYONLUK.2013-2014 ŞAMPİYONU FENERBAHÇE'M !

2016 Mesaj
8 Mayıs 2010; 16:56:53 

Bende aynı motoru, tiptronik Golf 5 üzerinde kullandım. Bir depoyla 550 km yapıyor. Çokta fazla yaktığı söylenemez. Performanıda düşük değil normal.

16643 Mesaj
8 Mayıs 2010; 17:59:33 

quote:

Orijinalden alıntı: HazzaR

Bende aynı motoru, tiptronik Golf 5 üzerinde kullandım. Bir depoyla 550 km yapıyor. Çokta fazla yaktığı söylenemez. Performanıda düşük değil normal.

golflerin deposu 55 lt 100 kmde ortalama 10 lt yakıyor fazla yakıyor

Opel Vectra 1.9 CDDesign Edition
150 ps 320 nm 6 ileri Active Select

4206 Mesaj
9 Mayıs 2010; 1:20:42 

Grande punto 1.3 75 hp 13.6 0-100 hızlanması olan bi araç , A3 1.6 102 hp manuel bu araca normal şartlarda geçilmez , kaç bu aracın 0-100 ü 15 saniyemi,, ama a3 otomatikse grande puntonun şansı belki olabilir.... Bu konuda nerden emin konuşuyorsun dersen 2001 model 102 hp otomatik boram vardı arkadaşın 80 küsür beygirlik disel manuel hundai accent ile kalktık çok zorlanmadan geçtim her 2 denemede de , sonuç olarak motor eski performansı ortalama ama fiyatıda ona göre

Golf tsi dsg 140hp
Polo 6N 1.6 75 hp

5836 Mesaj
9 Mayıs 2010; 12:28:10 

Daha küçük ve daha az performanslı bir araç. Çok çabuk sıkılırsınız. Bence o motoru almayın.

3752 Mesaj
9 Mayıs 2010; 12:51:24 

quote:

Orijinalden alıntı: serty23

Grande punto 1.3 75 hp 13.6 0-100 hızlanması olan bi araç , A3 1.6 102 hp manuel bu araca normal şartlarda geçilmez , kaç bu aracın 0-100 ü 15 saniyemi,, ama a3 otomatikse grande puntonun şansı belki olabilir.... Bu konuda nerden emin konuşuyorsun dersen 2001 model 102 hp otomatik boram vardı arkadaşın 80 küsür beygirlik disel manuel hundai accent ile kalktık çok zorlanmadan geçtim her 2 denemede de , sonuç olarak motor eski performansı ortalama ama fiyatıda ona göre

Yukarıda da yazdığım gibi otomatik şanzumandan bahsetmiştim.Ayrıca punto nun 1.3 90 hp olanı da var ki ben onu söylemiştim zaten.İddia lı konuşuyuorum.A3 102 hp 8v otomatik sanzuman s pakette olsa bile 90 hp punto kalkışta a3 e duman attırır.A3 e şans bile tanımıyorum kalkışta.Çünkü uzun süre kullandığım için biliyorum.O aracın o motor performansı gerçekten çok kötüBUnu bilen ve altında getz , yaris olanlar bana çok artistlik yaptı kalkalım mı diye.Çünkü biliniyo aracın çok hantal olduğu.Ozellikle otomatik vitesi.

Tekrar belirtmekte fayda var.A3 1.6 102 hp 8v motordan performans adına kimse hiçbirşey beklemesin.Bütün beklentileriniz boşa çıkar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi !sTaNbLuE -- 9 Mayıs 2010; 12:52:58 >

SÖKE SÖKE ŞAMPİYONLUK.2013-2014 ŞAMPİYONU FENERBAHÇE'M !

1165 Mesaj
9 Mayıs 2010; 20:53:02 

Çok enteresan bi topik oldu benim için. 90 hp lik multijet gp u yeni sattık,araba bakıyoduk,en son bu topikde tartışılan araca karar kılmıştık ki;
temizlerini aradığımız fiyat aralığında bulamıyoruz. Ya tiptroniği tutturamıyoruz,ya sporback i(5 kapı yani), ya da fiyatı. Araçların daha boyasızını da bulamadım. İlginç bi şekilde A3 kullanıcılarının 5664 sms olayından haberleri yok. Ankara dan İstanbul a davet ediyo arkadaşlar,bi sms atıyosunuz,3 kere her biri 2 milyar civarında hasar. Ya bu ne diyosunuz,çiziklerden dolayı boyaymış
Performans konusu can sıkıcı tabii.Hadi onu geçtik, geçen gün bir galeride düşük km olduğu idda edilen bir A3 e ilk kez yakından dokunma ve içine oturabilme şansım oldu. Araçla ilgili tüm fikirlerim değişti. O muhteşem dış görünüşe hiç yakışmayan bir iç. Aracın içi kasanın aksine çağın gerisinde kalmış. Dışarıdan bakınca dev gibi görünen A3, GP dan daha büyük bir izlenim oluşturmadı bende. Diogonal aks mesafesi GP den büyüktür tabii ama ben de öyle bir his oluşmadı. Kaputun altındaki aracın en ön kısmında (yani çarpışma anını en fazla yaşayacak olan kısım) plastik mika karışımı bir malzeme dolu. Ancak aracın başına gençler hemen üşüşmüş. Yani klasik biraz gereğinden fazla değer olayı gibi geldi bana.
Şu anda bu aracın benim için
avantajları:
-Güncel kasa,yenisi çıkacak deniliyor ama heralde sınıfının en çok satan aracı olduğu için bu iş biraz gecikmiş, şu anda bu araca binenler (son kasadan bahsediyorum) güncel bir kasaya biniyor.
-Müthiş bir ikinci el. Pertleri normallerine göre 2-3 milyar düşük.
-Kasa çok güzel,beni en çok etkileyen birkaç modelden biri.
-Sonuçda mercedes ve bmw ile birlikte alınan prime markalardan biri.
dezavantajları;
-motor(ama lpg ye de uygun çok sorun değil bence)
-İçinin küçük olması ve bende oluşturduğu vasat imaj.
-İkinci elde temizini bulmak çok zor (şimdi anlıyorum, A3 alınır mı diye sorduğum galerici arkadaşlarımın temizini bulursan al derken ne kastettiğini). Sıfırına da o kadar parayı vermek hiç içimden geçmiyor.
- Bakımın da biraz tuzlu olacağını düşünüyorum.
Ama hala karar vermiş değiliz.

406 Mesaj
9 Mayıs 2010; 20:59:18 

sırf merakımdan bi gün şu arabayı kiralayıp bakıcam..

gerçekten yerinden kalkıyor mu kalkmıyor mu..

şehir efsanesine dönüştü iyice..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi culers -- 9 Mayıs 2010; 21:00:34 >

ondokuzüçikibindört

3776 Mesaj
9 Mayıs 2010; 21:00:00 

bence müsrif bir motor.1.6 16v 105hp lik hyundai motoru bile çok daha ekonomik kalıyor yanında.

EIRP:Effective Isotropically Radiated Power
|∇xE=-(dB/dt) | ∇xH=J | ∇.D=φv | ∇.B=0 | D=ϵ.E | B=µ.H |

18966 Mesaj
9 Mayıs 2010; 21:20:24 

Ben hiç de öyle düşünmüyorum.

Tasarruf için birebir bir motor. Doğru kullanılırsa performansı gayet makul (bilhassa sıkışık şehiriçi trafiğinde) ve uzun yolda da üzmez. Adana'da LPG 1.75 TL ve benzin 3,75 TL. Bu nedenle 1.4 TSI 122 HP'den 1.6 MPI 102 HP'ye geçmeye kesin olarak karar verdim. Şimdi sipariş ettiğim PASSAT'ın gelmesini bekliyorum. Plaka takmadan doğru BRC'ye gönderiyorum çekici üzerinde. Bu düşüncemi DH Forum Otomobil Genel ve DH Forum Passat konularında belirttim. Aracın aynısını kullandım ve zaten hiçbir zaman 160 km/h'dan daha hızlı gitme ihtiyacım olmadığından ve araç 8 ay hep şehiriçinde kullanıldığından benim için tasarruf önemli.

Sayın atsuma! 1.6 MPI 102 HP Sportback bir AUDI A3 (ya da aynı motorlu VW PASSAT) aracı doğru kullanırsanız, vitesi motorun maksimum torkuna yakın değiştirirseniz sizi üzmez. YouTube'da veya yukarıda arkadaşımın verdiği linkteki videoları izlerseniz (PASSAT 1.6 MPI 102 HP + ATİKER LPG) düz ve eğimli yoldaki performansı görebilirsiniz. 6.000 devir/dakikada maksimum güçte çalışıyor, ve LPG'de...!

LPG taktırıp taktırmama tasarrufu size ait. Ben araçlarıma doya doya binmek istiyorum. Hem şehiriçinde, hem de TEM'de 160 km/h ile giderken. Şartlara göre karar vermek bence en doğrusu. Yoksa parayı bastırıp 200 HP motorlu bir otomobile binmek hiç de zor değil. Aracı almak değil kafa yorduran, aracı showroom'dan çıkartıp plaka takmak, trafiğe çıkmak, yakıt almak, bakım-sigorta-vergi-otopark-OGS/KGS vb. vb. gibi unsurlardır aracın gerçek maliyetini oluşturan. Fiyat etiketi yoksa orada öyle asılı durur.

Takdir sizin. Ben kararımı verdim, akaryakıt istasyonuna girdiğimde 1.75 TL yazan pompaya gitmek istiyorum. Benim düşüncem, benim takdirim böyle. ÖTV'si 2 TL olan bir ürünle zaten oldukça iyi miktarda vergi ödediğim devlete bir de benzin pompasında soyulmak istemiyorum.

Soru, öneri ve yorumlarınıza daima açığım.

Saygı ve sevgilerimle,

Taner Göde

1881 Mesaj
9 Mayıs 2010; 21:53:14 

araca kalabalık binilmediğinde performansında sorun yaşanmaz sanırım..

11050 Mesaj
9 Mayıs 2010; 21:57:56 

Arkadaşımda 2009 A3 1.6 102'lik versiyon var ve hem yakıtı fazla;hem de performansından memnun değil.2-3 sefer denemiş 195 km/h son hıza ulaşmış araç dediğine göre;keza ara hızlanmaları da yeterli değil bence.(Bence dememin sebebi kendi aracıma göre kıyaslıyorum arabanın gidişini o yüzden;Civic Vtec sedanla karşılaştırdığımda ondan geride performans olarak bana göre.)
Ama araba güzel;sağlam;güvenli vs.Fakat 45 milyar para verilip te alınacak bir araç değil bomboş 102'lik A3.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1165 Mesaj
9 Mayıs 2010; 22:00:01 

quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Ben hiç de öyle düşünmüyorum.

Tasarruf için birebir bir motor. Doğru kullanılırsa performansı gayet makul (bilhassa sıkışık şehiriçi trafiğinde) ve uzun yolda da üzmez. Adana'da LPG 1.75 TL ve benzin 3,75 TL. Bu nedenle 1.4 TSI 122 HP'den 1.6 MPI 102 HP'ye geçmeye kesin olarak karar verdim. Şimdi sipariş ettiğim PASSAT'ın gelmesini bekliyorum. Plaka takmadan doğru BRC'ye gönderiyorum çekici üzerinde.
Taner Göde

Siz Vialle nin getireceği yeni LPG yi bekliyordunuz,orada sorun mu var acaba? Benim son gelişmelerden haberim yok da.

48 Mesaj
9 Mayıs 2010; 22:37:59 

Forumu daha çok okuyucu olarak kullanan bir üyeyim.Bugün aklımdan ben de bu akşam bir şeyler yazayım diye geçirdim,kendimce bir konum vardı.Yoldan geldim artık yazamam halim yok derken bir bakayım da öyle yatarım derken,konum da cuk oturunca artık bir şey yazayım dedim.Ordu' da oturuyorum,Jetta 102 lik comfortline 2008 model kullanıyorum.2 hafta önce buradan bir arkadaşıma benim önerimle 102 stronic A3 Sportback aldırdım.Alma kriterimiz ilk arabamız premium bir marka olmalı,sıfır olmalı,otomatik olmalı(hala trafiğe hiç çıkmadı-kullanamıyor şu an) idi ve arabayı aldık.İbis beyazı,baz donanım.Araba da alaşım jant veya yol bilgisayarı yok ama otom. klima,kararan ayna,yağmur sensörü,esp standart.Garip bir donanım yani.Neyse,Cuma akşamı İstanbul' a gittim ve bu sabah yola çıktım saat 10 gibi Kurtköy' den.Jetta bana göre kullanımı çok rahat,donanımı yüksek, benim kullanımımla bir depoyla yaklaşık 650 km yapan yani çok yakan,performansı ortalama sayılabilecek bir araba bana göre.A3 ile yola çıktığımda ilk olarak daha sessiz olması dikkatimi çekti,çünkü benzer süratlerde çok daha az devir çeviriyordu.Şanzıman S konumunda iken benim arabamdan daha iyi hızlanıyordu ve en önemlisi Gerede' de otobandan çıkınca Opet 'te depoyu tam doldurdum,ortalama 100-110 km/h hızla devam ettim ve yakıt göstergesi tam yarıya indiğinde 518 km yapmış ve Fatsa' ya gelmiştim.Bazen Jetta' da az yaksın diye özen gösterir ve dikkatli kullanırım,çok uzun yol yaparım bu arada,ama bu tüketimin yakınlarından bile geçmedim.Şu an bildiğim kadarıyla 25 bin Euro' ya bir kaç ekstrası daha olan Advance paketli alınabiliyor.Bence o fiyat bu donanımda,bu malzeme kalitesine sahip ve otomatik bir araba için çok uygun.Sonuç olarak 7 ileri şanzıman arabanın hem konforunu arttırmış,hem de tüketimini çok düşürmüş bugünkü gözlemim.

2966 Mesaj
11 Mayıs 2010; 20:53:09 

ne motormuş bu 102
sanki bundan şikayet eden herkes motor uzmanı

Kaç yılında yapılmışsa yapılmış
hitler değil napolyon motoru olsa ne olacak ben onu anlamıyorum

gücü desen 100hp altında bi ton yeni benzinli motor da var

*Eski motor diye yeni 100hp motorlardan güçsüzmü ?
*Eski motor diye çokmu fazla gürültülü çalışıyo

Eski anladıkta bize 1.5 - 2lt yakıttan başka zararı ne ????

Yakıtı desen

senede 25-30000 km yapan kişinin zaten benzinliyle ne işi olur
senede 10-15000 km yapan içinde ideal oğlu ideal motor.
aynı arabada farklı benzinli alternatiflerinin fiyatlarına hiç bakmazlarmı.

1.5-2 lt fazla yakıyoda alırkende ucuz.
fazla yakıyoda en sorunsuzu
fazla yakıyoda LPG nin en sevdiği motorlardan

Mazotluğa gitmek daha iyi o ayrı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperella -- 11 Mayıs 2010; 20:56:24 >

http://www.youtube.com/watch?v=bpl-hptfNKQ
9.57 den itibaren

1165 Mesaj
14 Mayıs 2010; 8:54:38 

Şimdi arkadaşlar motoru geçtik. Tamam 102 olsun öbürü olsun v.s. farketmez. 2006-2007 civarında olup tiptronik olanların bu şanzımanı ile ilgili 2 sorum var. Audi bölümü pek popüler olmadığı için buraya soruyorum;
1. Bu şanzıman bildiğimiz 6 ileri DSG mi,yoksa VW in DSG den önce kullandığı daha sorunsuz ama daha kalitesiz tiptronik olanı mı? Çok sıkıntı yaşar mıyız ortalama 80-90 000 km de bir 2. el araçta?
2. A3 alarak hata mı yapmış oluruz? Çok sorun çıkarır mı? Elimize yüzümüze bulaştırır mıyız?

1097 Mesaj
14 Mayıs 2010; 9:47:35 

6 ileri ama DSG değildir. DSG'den daha kalitesiz değil aksine daha sorunsuz bir şanzımandır.

Vites değişimleri çoğu tiptronic şanzımandan hızlıdır ama tabii ki çift kavramalı DSG ondan daha hızlıdır.

Ekonomi ön plandadır, sakin kullanımda çok hızlı vites büyütür 50-60 km'de 6'ya geçmiş olur.

80-90 bin km'deki bir araçta hiçbir şekilde sorun yaşayacağınızı sanmam. 90-100 bin'de trigerle beraber şanzıman yağını da değiştirin yeter.

quote:

Orijinalden alıntı: Doritoch

Şimdi arkadaşlar motoru geçtik. Tamam 102 olsun öbürü olsun v.s. farketmez. 2006-2007 civarında olup tiptronik olanların bu şanzımanı ile ilgili 2 sorum var. Audi bölümü pek popüler olmadığı için buraya soruyorum;
1. Bu şanzıman bildiğimiz 6 ileri DSG mi,yoksa VW in DSG den önce kullandığı daha sorunsuz ama daha kalitesiz tiptronik olanı mı? Çok sıkıntı yaşar mıyız ortalama 80-90 000 km de bir 2. el araçta?
2. A3 alarak hata mı yapmış oluruz? Çok sorun çıkarır mı? Elimize yüzümüze bulaştırır mıyız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PALERMO ® -- 14 Mayıs 2010; 12:59:46 >

1165 Mesaj
14 Mayıs 2010; 11:17:35 

Sevgili PALERMO ® çok teşekkürler.

4654 Mesaj
14 Mayıs 2010; 12:43:45 

dsg değil ve dsg ile boy ölçüşemez fakat çok rahatsızlık vermeyecek;
tork konvertörlü, klasik otomatik bir şanzuman.

vites geçişleri yumuşak ancak yavaştır, dsg kullandıysanız eğer ondaki gibi kesintisiz bir hızlanma beklemeyin.

a3 alarak pişman olup olmayacağınızı biz bilemeyiz. Sorunlu değildir.

4654 Mesaj
14 Mayıs 2010; 12:46:46 

quote:

Orijinalden alıntı: onder46

1.6 102 lik motorun fazla abartıldığını (olumsuz manada) düşünüyorum.

Son dönem motorlarında 115-120-124-125 hp değerlerini görüyoruz , fakat birçok kullanıcı bu araçların önceki nesillerindeki performansı yakalayamadıklarını belirtiyor. (Yakıt , emisyon oranları vs.)

Örneğin güncel Civic 1.6 125 hp , fakat bir çok kullanıcı önceki Civic'in daha perofrmanslı olduğunu belirtiyor.(110 hp)

Aynı şey Corolla ya da Astra içinde geçerli.

Yani bana göre 1.6 102 = 1.6 115 Fsi.

Uçup kaçmaz , fakat yeterli !

yeni motorlar güçlense de, kasa ağırlıkları da yeni çıkan modeller ile genelde arttığından motorun artan performansını gözlemleyemiyorsunuz.

1165 Mesaj
14 Mayıs 2010; 18:46:21 

Arkadaşlar mutlu sona çok az kaldı,kısmetse yakında sizi bayıltmayı bırakıp( ) ben sorularınıza cevap vereceğim.Şimdi araçları satan arkadaşlar genelde ya galerici oluyo, ya da müşterinin arabası oluyo ama bilmiyorlar o yüzden;
1. Attraction< Ambition doğru mu?
2.Attraction bile olsa Xenon ve ESP standarttır diye düşünüyorum (2006-2008 civarı). Aksi olabilir mi?

1097 Mesaj
14 Mayıs 2010; 21:04:28 

quote:

Orijinalden alıntı: Doritoch

Arkadaşlar mutlu sona çok az kaldı,kısmetse yakında sizi bayıltmayı bırakıp( ) ben sorularınıza cevap vereceğim.Şimdi araçları satan arkadaşlar genelde ya galerici oluyo, ya da müşterinin arabası oluyo ama bilmiyorlar o yüzden;
1. Attraction< Ambition doğru mu?
2.Attraction bile olsa Xenon ve ESP standarttır diye düşünüyorum (2006-2008 civarı). Aksi olabilir mi?

Önceki konulardan birinde mesajım vardı aynısını kopyalıyorum.

Araç standart olarak attraction donanımla geliyor. Jant kapağı ve 16 sac jant, 4 kollu tuşsuz direksiyon, standart koltuklar (spor değil), standart süspansiyon (orta sertlikte), çift bölgeli dijital klima, sürücü-yolcu-yan perde hava yastığı, ABS, ASR, Cd player falan var.

Yaklaşık 3.000 euro fark verip Ambition donanım seçersen ön sis farı, 17 inç 5 kollu jant, 3 kollu spor direksiyon, yükseklik ayarlı yolcu koltuğu, spor süspansiyon, spor ön koltuklar, micrometallic platin iç kaplama, yol bilgisayarında birkaç detay daha var (dış ısı göstergesi vs).

Konfor ve fonksiyonellik istiyorsan Ambiente paket alacaksın. Alüminyum 16 jant, cruise control, ahşap kaplama, özel kumaş, detaylı yol bilgisayarı, kol dayama, 4 kollu deri direksiyon, kararan ayna falan var onun fiyatı da Ambition'dan biraz daha ucuz.

Bunlar donanım paketleri.

Daha bi sürü aksesuar var eklenecek. Mesela S-Line iç ve dış paket, sunroof, xenon, park sensörü, bose müzik sistemi, tv-navigasyon, ışık paketi vs vs

Xenon ve ESP standart değil. Xenon ambition olsa bile opsiyonel, 2006-2007'lerde de ESP yerine sadece ASR mevcut. Zaten ön konsoldaki 4'lü sinyal butonunun yanındaki tuşa bakarak esp olup olmadığını anlarsınız, asr yazıyorsa esp yoktur. Ayrıca 2008 öncesi tüm A3'lerde standart olarak Audi Concert teyp ve arka bagajın sol tarafında gizli subwoofer bulunmakta. 2008'den sonra Audi Concert opsiyonel oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PALERMO ® -- 14 Mayıs 2010; 21:13:58 >

3279 Mesaj
14 Mayıs 2010; 22:52:56 

1.6 sr motoru kullanan biri olarak;
1.Motorun performansı sizi üzmez.
2.Performanslı kullanımda çok yakar.
3.Sorunsuz bir motordur.
4.Düşük devirlerde çok canlıdır gaza hemen tepki verir.
5.İstediğiniz sürate diğer 1.6 araçlarla hemen hemen aynı sürelerde ulaşır.Eğer sizin içi 0,5 sn nin önemi yoksa.Zaten türkiyede hangi yollarda sürekli saatlerce sorunsuz 190-200 km hızla gideceksiniz.Zaten istediğinizde bu hızlarsa 1.6 motor için bu sorun değildir.
6.Lpg ye tam uyumludur..
7.Gönül ister 1.6 sr değilde 2.0 tfsi kullanmak.Ama Türkiye de bu benzin fiyatları varken 2.0 tfsi bize biraz büyük kaçar.
8.Kısaca bu motor sorunsuzluk ve uzun ömür için üretilmiş bir motordur.BEnce bu motorlu bir audi a3 alıp sürüşün ve kalitenin zevkini çıkaracaksınız.

48 Mesaj
19 Mayıs 2010; 5:40:15 

araba 7 ileri dsg artık,ekranda görebiliyorsun kullanırken.Stronic diye adlandırılıyor.

23 Mesaj
7 Ocak 2011; 2:42:49 

Arkadaşlar, Bosnaya gittiğimde orada Bosna savaşında eski golfler ile 3. nesil golflerdi sanırsam...cephane taşıdıklarını anlattılar ve daha ilginci savaşta benzin bulamadıklarından bu hitler motoru dediğiniz motorları zeytinyağı ile çalıştırmışlar. O nedenle performanslarını bilmem hiç kullanmadım ama inanılmaz sağlam oldukları kesin.

6949 Mesaj
7 Ocak 2011; 3:49:01 

quote:

Orijinalden alıntı: akerenci

Arkadaşlar, Bosnaya gittiğimde orada Bosna savaşında eski golfler ile 3. nesil golflerdi sanırsam...cephane taşıdıklarını anlattılar ve daha ilginci savaşta benzin bulamadıklarından bu hitler motoru dediğiniz motorları zeytinyağı ile çalıştırmışlar. O nedenle performanslarını bilmem hiç kullanmadım ama inanılmaz sağlam oldukları kesin.

Vaw.

2010 Golf 1.4 TSI Highline Manuel 160hp. Fırtına Grisi

157 Mesaj
7 Ocak 2011; 7:15:35 

quote:

Orijinalden alıntı: Yotota Colorra
Gayet yeterli performansa sahip,kalkmıyor diyenler kullanmasını bilmeyenler.Parasına göre çok iyi seçim

VAlla ezbere konuşanlar cok gibi. Arabaya 1 kez binmeden performansi kötü demek domates kan yapar gibi masallara inanmak gibi. Mesela bu araç gaz almıyor mü? Rampa da mı kalıyor? Araba mi sollaya miyor?

216 Mesaj
11 Mart 2011; 19:59:05 

tam 1.6 sportback kullanıcısı olarak arabadan ne beklediğine bağlı demem lazım.sahibindende 1.6 motor aracımı satıyorum ben.performansı kötü diye.peki bu performansı hangi araca göre değerlendirmek gerekiyo.ben bunu golf gt yada abimin mercedesini kullandığım için kötü geldi diye diyorum.yoksa audi 1.6 motor yapıcak o araba sütçü beygiri olacak 50 bin tl fiyatı olucak.hiç mantıklı değil.benim gibi güç hastaları için performansı kötü deniliyor.çok yakması olayına gelince arabayı ilk aldığımda 6 bin 7 bin devirde f1 de vites değiştiriyodum.motor sesi ve hızı çok hoşuma gidiyodu.bi depoyla 400 km zor yapıyodum.sonra 90 ı geçmemeye başladım.650 km yol yaptım.yani performans olayını kafanda çok büyütme.4 kişi 5 kişi dik bi yokuşu çok rahat çıkarsın.çokda rahat hızlanırsın.180-200 km hıza ulaşırsın.şehir içinde tatmin eder.benim gibi beygir ve hız manyağı biri değilsen mükemmel bi performansı var.1.4 125 bile fazla gelir sana.oldukça güvenli bir arabadır.1.6 hem daha ucuz hemde basmayınca az yakar.ben satarsam aracı s3 yada gti golf , alfa romeo alıcam.yani anlıycağım bir beygir iki beygir diye bu işin sonu yok.bugattiye kadar dayanır iş.)

15 Mesaj
30 Mart 2011; 2:18:38