- x
(Ana Konu) 2 Yıllık Üniversite Geleceği, Parlak Bölümler Ve İş İmkanı...
95 Cevap153308 Görüntüleme8 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2270 Mesaj
30 Nisan 2010; 15:52:25 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

[font="Microsoft Sans Serif"]
YGS'de Az Puana Süper İmkanlar Çok İş

YGS’de az puan aldıysanız üzülmeyin! Önlisans programlarından bazıları insanı zengin bile eder. İşte o meslekler;
YGS’de ‘az puan aldım’ diye üzülmenize gerek yok. Çünkü az puanla iyi paralar kazanacağınız işler de var. İki yıllık at antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi gibi bölümleri bitirenlere her zaman ekmek var. YGS’de ‘az puan aldım’ diye üzülmenize gerek yok. Çünkü az puanla iyi paralar kazanacağınız işler de var. İki yıllık at antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi gibi bölümleri bitirenlere her zaman ekmek var.
Bazı meslekler çok cazip
Gençlerin işsiz gezmesindeki etkenlerden biri de gözünü sürekli toplumsal cazibesi olan popüler mesleklere dikmesi. Oysa bazı meslekler var ki, mezun olduğunda hem dolgun bir maaş alabilir hem de yurtiçi ve yurtdışında önemli görevler alabilir. İşte bu mesleklerden bazıları şöyle: At antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi. 2 yıllık meslek yüksekokulu bünyesinde yer alan bu bölümleri bitirenler çok rahat iş bulabiliyor.
İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adem Şenünver, 5 yıldır mezun veren atçılık işletmeciliği, nalbantlık, antrenörlük gibi bölümlerden bugüne kadar işsiz gezen birine rastlamadığını söyledi. Türkiye’de 10 bin yarış atı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Adem Şenünver, “Mezunlarımız Türkiye Jokey Kulübü’nün hara ve hipodromlarında çok rahat iş buluyor. 2 bin 500-3 bin YTL ücretle çalışıyorlar. Ayrıca eğittikleri atların performansına göre de ücret alıyorlar.” dedi. Prof. Şenünver, bölümlerinden 4 yıllık Veteriner Fakültesi’nin ilgili bölümlerine de dikey geçiş imkânı olduğunu hatırlatıyor. 25’er öğrencinin girdiği bölümlerden mezun olanlar ayrıca yurtdışında da görev yapıyor. Şenünver’in verdiği bilgiye göre Amerika, Avustralya, Dubai ve İngiltere’de çok sayıda at antrenörü görev yapıyor.
At antrenörlüğü gibi cazip mesleklerden sualtı teknolojileri bölümü mezunları da çok rahatlıkla iş bulabiliyor. İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, verilen dalgıçlık eğitiminden sonra su altında vida sıkmaktan kaynak yapmaya kadar çok sayıda işin bu bölümü bitirenler tarafından yapıldığına dikkat çekerek, “Su altında yapılan bütün işler bu bölümün ilgi sahasına giriyor. Boru döşenmesinden kaynak yapmaya kadar. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda şirket daha mezun vermeden birçok öğrenciye talip oluyor.” dedi.
Mezuniyetten önce iş buluyorlar!
Görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastaya uygulayan eğitim görmüş kişilerin yetiştirildiği optisyenlik programından optisyen olarak mezun olanlar da şanslı olanlardan. Gözlükçü açmak ve gözlükçülük yapmak isteyenlerin üniversitede optisyenlik eğitiminden geçmiş olma şartının yasalaştığı 2004 yılından beri pisayada optisyenler büyük rağbet görüyor. Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci işleri yetkilileri öğrencilerin mezun olmadan iş bulduklarını söylüyor. Kontenjanların çoğunlukla sağlık meslek lisesi mezunları tarafından doldurulduğunu ifade eden yetkililer, kontenjan açığı kaldığında normal lise mezunlarından da bu bölümü tercih ettiğini belirtiyor.
Zirve Dergisi Rehberlik Uzmanı Hakan Baykal, halk arasında ismi popüler olmayan ancak mezunlarının rahat iş bulduğu çok sayıda bölüm olduğunu belirterek “Bunlar iki yıllık bölümler olduğu gibi mekatronik mühendisliği, enerji sistemleri mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, biyomedikal mühendisliği, uluslararası lojistik ve taşımacılık gibi 4 yıllık bölümler de olabiliyor. Adayların ve ailelerin dikkat edeceği çok şey var. Ancak ‘Mezun olunca işsiz ve mutsuz biri mi olmak isterler yoksa dolgun bir maaşla iyi bir gelecek mi?” diyor.
Gençleri en kritik dönemlerinde meslek seçimi bekliyor. Hayatın büyük bölümünün işyerinde geçtiği dikkate alındığında işyerinde mutlu olmak hayatın da mutlu geçmesi anlamına geldiğini belirten uzmanlar gençleri ve aileleri meslek seçerken dikkatli olmaya davet ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ystipi -- 8 Temmuz 2013; 18:19:43 >

238 Mesaj
30 Nisan 2010; 17:01:54 

Bencu Bu kadar Abartıldığı gibi değildir Tek Doğru diyebileceğim sualtı kaynak yapanların iyi maaş aldığını biliyorum ancak onlarında iş kazası tehlikesi çok yüksek bu yüzden maaşları iyi...

2806 Mesaj
30 Nisan 2010; 17:07:34 

su altı kaynak nasıl oluyo yahu bence bu bölümlerle anca diplomalı işsiz olunur

Katılım zamanı: 3 Eylül 2005
I'm a cowboy, on a steel horse I ride

1549 Mesaj
30 Nisan 2010; 17:41:07 

turkiyede bi kac tane olan bir bolum işsiz kalmaz.
puanlaraına bakarsanız dah aiyi anlarsınız aslında.
ayrıca saglık myo larını bitirdiginiz zamanda ac kalmazsınız. heleki att filan olursanız vurursunuz voleyi.

ama sakın hayvancılık veya ziratt ile ilgili bir myo okumayın.

at ant. ornek verilmiş ilkmesajda ama olayına slı oyle degil.
okuyan cocuklar diyo " kimse bizei ş vermiyo, iş veren cıraklıktan yetişmiş eleman arıyo"

PAMPAAA, DOKTOR DEĞİLİM AMA HASTAM ÇOK :)
(not; radyoterapi-radyasyon güvenliği soruları cevaplanır)
500pxcom/mertyucel

2806 Mesaj
30 Nisan 2010; 18:04:10 

Program Üniversite Fakülte P.Türü Kont. Yerl. Yerleşme Öncelikleri Taban P. Genel Kontenjan Taban P.
Sualtı Teknolojisi İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu EA-1 30 30 263.322

ben ygs 5 den 250 puan aldım :(
bu bölüme baktımda hoşuma gitti aslında yüzmeyi çok severim bu bölüm hakkında bilgisi olan varmı bu seneki puanı ne olacak acaba?

916 Mesaj
30 Nisan 2010; 18:27:25 

PUANI 190,630 181,870 167,021 171,229 178,031 182,664

puanlarım bunlar ya bunlarla turkıyede 2 yıllık gıdebılecegım hıc bolum yokmu pls
maraş yada antep cevresı super olur ?

2010 BMW 520D[color=

238 Mesaj
30 Nisan 2010; 18:39:53 

quote:

Orijinalden alıntı: fizisyen

turkiyede bi kac tane olan bir bolum işsiz kalmaz.
puanlaraına bakarsanız dah aiyi anlarsınız aslında.
ayrıca saglık myo larını bitirdiginiz zamanda ac kalmazsınız. heleki att filan olursanız vurursunuz voleyi.

ama sakın hayvancılık veya ziratt ile ilgili bir myo okumayın.

at ant. ornek verilmiş ilkmesajda ama olayına slı oyle degil.
okuyan cocuklar diyo " kimse bizei ş vermiyo, iş veren cıraklıktan yetişmiş eleman arıyo"

At ant. hakkında söylediklerin doğru ancak sağlık meslekten mezun olup att olmak ne anlayamadım?Maaşları ve çalışma şartları nasıldır?

4158 Mesaj
30 Nisan 2010; 18:49:45 

quote:

Orijinalden alıntı: FuLL__MaNiAc

At ant. hakkında söylediklerin doğru ancak sağlık meslekten mezun olup att olmak ne anlayamadım?Maaşları ve çalışma şartları nasıldır?

ATT nin açılımı acil tıp teknisyenidir kardeş.. Hastahanenin acil bölümünde veya ambulansta doktorun yanında çalışırsın. Att mezunu veren bölüm sayısı az diye biliyorum bunun için iş konusunda zorluk yaşamazsın. Çalışma şartları ise genelde vardiya usulu çalışırlar.. Haftaiçinde tatilleri olabilir vs

814 Mesaj
30 Nisan 2010; 19:25:20 

açıköğretim fakültesinde okuyorum hiç çalışmadan şöyle bir sonuç aldım

YGS 3 208,770 1047299

YGS 4 208,478 0980849

bu puanlarla 2 yıllık bir üniversiteye girebilirmiyim acaba bi fikri olan varmı

DH FOSİL GRUBU:2001-2005 ÜYELERİ

1068 Mesaj
30 Nisan 2010; 20:29:47 

güncell

814 Mesaj
1 Mayıs 2010; 1:26:30 

kaale alınmıyoruz valla

916 Mesaj
1 Mayıs 2010; 8:18:44 

quote:

Orijinalden alıntı: MR.Ş@HIS

PUANI 190,630 181,870 167,021 171,229 178,031 182,664

puanlarım bunlar ya bunlarla turkıyede 2 yıllık gıdebılecegım hıc bolum yokmu pls
maraş yada antep cevresı super olur ?

lütfen bır bılen ?

2010 BMW 520D[color=

765 Mesaj
1 Mayıs 2010; 8:40:53 

Atçılıka iş yok boşuna heves etmeyin.

814 Mesaj
1 Mayıs 2010; 11:46:12 

quote:

Orijinalden alıntı: bigknife

Atçılıka iş yok boşuna heves etmeyin.

ne atçılığı bu ????

765 Mesaj
1 Mayıs 2010; 21:38:43 

quote:

Orijinalden alıntı: karakizil

ne atçılığı bu ????

At yetiştiriciliği tarzı bir şey bölümün adını bilmiyorum. Hipodromda çevren yoksa boş bölüm. Ne olduğunu bilmediğine göre de yok çevren.

2806 Mesaj
2 Mayıs 2010; 12:41:38 

Sualtı Teknolojisi bölümü hakkında bilgisi olan yokmu

282 Mesaj
12 Haziran 2010; 13:53:05 

ben mekatronik veya makine yi tercig edicem meslek yüksek okulların gitmek için kaç puan lazım ben meslek lisesi 3 .sınıfdayım

beşiktaş

474 Mesaj
12 Haziran 2010; 13:55:53 

Kardeşim iklimlendirme ve soğutma okuyor.Eğer arçelik beko bosch gibi sağlam firmalarda işe girerseniz ciddiyim öğretmenden fazla maaş alırsınız.Tabi kendini geliştirmek ve atak olacaksınız.Boş boş durmakla kimseye ekmek yok.

4158 Mesaj
13 Haziran 2010; 12:05:27 

quote:

Orijinalden alıntı: LifesGood®

Kardeşim iklimlendirme ve soğutma okuyor.Eğer arçelik beko bosch gibi sağlam firmalarda işe girerseniz ciddiyim öğretmenden fazla maaş alırsınız.Tabi kendini geliştirmek ve atak olacaksınız.Boş boş durmakla kimseye ekmek yok.

2 yıllıklarda da güzel maaş alan bölümler var fakat o bölümleri bulabilmekte iş.
Ben 2 yıllık olarak sualtı teknolojileri düşünüyorum. Bilgisi olan var mı ?

Su altı kaynakçılıkta ne gibi tehlikeler bulunmakta mesela

187 Mesaj
13 Haziran 2010; 18:51:31 

quote:

Orijinalden alıntı: huseyin16

2 yıllıklarda da güzel maaş alan bölümler var fakat o bölümleri bulabilmekte iş.
Ben 2 yıllık olarak sualtı teknolojileri düşünüyorum. Bilgisi olan var mı ?

Su altı kaynakçılıkta ne gibi tehlikeler bulunmakta mesela

Tehlikelerini bilemiyorum ama Kıbrısta çalışan çok insan gördüm, ve çok iyi maaş aldıklarını söylüyorlardı..

:)

1682 Mesaj
14 Haziran 2010; 0:43:45 

Sualtı Teknolojisi bencede parlak bir bölüm neden derseniz arkadaşlar ülkemiz jeopolitik konumundan ötürü heryerimizden boru hattı geçiyor bunların bir kısmı rusya ile doğalgaz bir kısmı petrol vs vs oralarda çalışacak eğitimli elemanlara iyi para verildiğini duymuştum..

Attığım mesajlara cevap istiyorsanız Pm atınız

4158 Mesaj
14 Haziran 2010; 6:40:42 

quote:

Orijinalden alıntı: clio_TR

Sualtı Teknolojisi bencede parlak bir bölüm neden derseniz arkadaşlar ülkemiz jeopolitik konumundan ötürü heryerimizden boru hattı geçiyor bunların bir kısmı rusya ile doğalgaz bir kısmı petrol vs vs oralarda çalışacak eğitimli elemanlara iyi para verildiğini duymuştum..

Hacı bunları mantıken doğruluyoruzda işte okuyan veya mezun olan yok ki forumda

1682 Mesaj
14 Haziran 2010; 13:37:48 

quote:

Orijinalden alıntı: huseyin16

Hacı bunları mantıken doğruluyoruzda işte okuyan veya mezun olan yok ki forumda

Dostum ozaman;hangi Ünilerde varsa onların Öğrenci Forumlarına,ya da fakülte sitesinden mezunlar kısmına bakacaksın mail adresi olan elemanlarla irtibata geçeceksin..

Attığım mesajlara cevap istiyorsanız Pm atınız

6577 Mesaj
14 Haziran 2010; 18:19:49 

su altı teknolojileri güzelmiş düşünebilirim belki.

Çevirilerim

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
23 Şubat 2011; 22:13:58 

up up

1053 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
theturx
23 Şubat 2011; 22:52:22 

çok olmadığımız kesin
çok olan tarafta değiliz
çok olan tarafta olmayacağız

Uzaklaştırılmış
23 Şubat 2011; 23:10:29 

quote:

Orijinalden alıntı: theturx

http://www.deu.edu.tr/D...cerik/Icerik.php?KOD=83

akar

hj burda sualtı teknolojileri bölümü yokki

122 Mesaj
23 Şubat 2011; 23:24:28 

bende ist üni sağlık myo da radyoterapi bölümü okumaktayım... şuana kadar iş bulma sıkıntısı çekersin diyen hiç olmadı desem yeridir. ama asıl iş mezun olduktan sonra... sizin fikirleriniz neler?

Hayatının Bir Zamanında Bir Kız Tarafından " Arkadaş Olarak Görülmüş " İnsanlar Topluluğu

Uzaklaştırılmış
24 Şubat 2011; 13:16:46 

sualtı teknolojileri bölümünü okuyan arkadaşlar varmı.. mezun olunca iş sıkıntısı olurmu ben düz lise çıkışlıyım sayısal eşit ağırlık puanıyla alıyor girme durumum nedir ..

5 Mesaj
24 Şubat 2011; 18:21:57 

inandırıcı değil bence bölüm puanları 200 düzeyinde iş garantisi ve 2500-3000 arası maaş :D

Uzaklaştırılmış
24 Şubat 2011; 19:16:46 

8 Mesaj
19 Ağustos 2012; 10:00:09 

javascript:void(AddText(' '))arkadaşlar merhaba ben düz lise ea çıkışlıyım. bu sene sınava girdim ancak yerleşemedim şimdi ek tercihlri bekliyorum aklımda bi kaç tane bölüm var ama ileriye dönük sonuçları ne olur bilmiyorum.

2 yıllık bölümlerjavascript:void(AddText(' '))
-maliye
-muhasebe ve veri uygulamaları
-iş sağlığı ve güvenliği
-dış ticaret
-lojistik
-harita ve kadastro
-inşaat teknolojisi
-işletme

4 yıllık bölümlerjavascript:void(AddText(' '))

-istemesemde arkeoloji

bu bölümler bana ilerde bişeyler kazandırabilir mi?

sizce ek yerleştirmede yeni yerler açılır mı?

kontenjanlar hep dolu gösteriyor ama sonradan tekrar bi kaç kişide olsa boş kalır demi?

javascript:void(AddText(' '))-dgs şansı nedir?
-kpss şansı nedir?
-aöf den tamamlama şansım nedir?javascript:void(AddText(' '))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 06koray58 -- 19 Ağustos 2012; 10:05:18 >

1549 Mesaj
19 Ağustos 2012; 12:28:49 

iş saglıgı ve harita hariç hiç birinden bişey olmaz.
aöf okuyup kpss ye çalışman daha mantıklı. hem askerdende yırtarsın.
2 yıllıkta iş vepara istiyorsani kesinlikle SAGLIK BİLİMLERİ myo.

500pxcom/mertyucel

81 Mesaj
19 Ağustos 2012; 12:36:10 

quote:

iş saglıgı ve harita hariç hiç birinden bişey olmaz.
aöf okuyup kpss ye çalışman daha mantıklı. hem askerdende yırtarsın.
2 yıllıkta iş vepara istiyorsani kesinlikle SAGLIK BİLİMLERİ myo.

SAGLIK MYO DA ÖNERDİGİNİZ BÖLÜM NE

jjjjj

2593 Mesaj
19 Ağustos 2012; 12:57:19 

denizlerin altında iletişim ve enerji hatlarından, madenciliğe kadar, pek çok iş olanağı var. işin zorluğu ve tehlikesi yüzünden herkesin harcı değil. sadece dalgıç sertifikası olan herkesin yapabileceği bir işte değildir. dolayısıyla ne iş olsa yaparım diyenlerin yığılması ve ücretleri düşürmesi gibi bir tehlike yok. ama istekli olanların, bedenen sağlam, kalp ve solunum hastalıklarının olmaması gerekir. aynı şey endüstriyel dağcılık içinde geçerlidir. iletim hatlarının tesinde bakım yapmak, yüksek yapıların camlarını temizlemek ve boyama gibi bakımları yapmak gibi işlerde, herkesin harcı değildir.

myo için hep aynı şeyleri duyuyorum. bu ülkede sadece 4 yıllıklara özel işler yok. her sektörde ara eleman ihtiyacı var. sağlık sektörü şu an için cazip görünüyorsa, bunun sebebi, eğitimini az sayıdaki okulların vermesidir. ama insanlar bu sektöre yöneldikçe, daha fazla okul açılacaktır. aynı şey 4 yıllık fakülteler içinde geçerlidir. merak edenler, beyaz yakalıların işsizliğini araştırsın. kariyeriniz, nereyi seçtiğinize göre değil, mesleğinize ne vereceğinize göre biçimlendirilir.

Eğer bir şey öğrenemediysen, sınavın bir anlamı yoktur.(Kral Bumi, Avatar The Last Airbender)

[DH] Öğretmenler Odasi!

0 Mesaj
19 Ağustos 2012; 13:46:25 

quote:

Orijinalden alıntı: 06koray58

javascript:void(AddText(' '))arkadaşlar merhaba ben düz lise ea çıkışlıyım. bu sene sınava girdim ancak yerleşemedim şimdi ek tercihlri bekliyorum aklımda bi kaç tane bölüm var ama ileriye dönük sonuçları ne olur bilmiyorum.

2 yıllık bölümlerjavascript:void(AddText(' '))
-maliye
-muhasebe ve veri uygulamaları
-iş sağlığı ve güvenliği
-dış ticaret
-lojistik
-harita ve kadastro
-inşaat teknolojisi
-işletme

4 yıllık bölümlerjavascript:void(AddText(' '))

-istemesemde arkeoloji

bu bölümler bana ilerde bişeyler kazandırabilir mi?

sizce ek yerleştirmede yeni yerler açılır mı?

kontenjanlar hep dolu gösteriyor ama sonradan tekrar bi kaç kişide olsa boş kalır demi?

javascript:void(AddText(' '))-dgs şansı nedir?
-kpss şansı nedir?
-aöf den tamamlama şansım nedir?javascript:void(AddText(' '))

Arkeolojiyi bırakıp dış ticarete yerleşmiş biri olarak arkeolojiden uzak durmanı öneririm. İş imkanı yok çünkü, kim ne derse desin.

Halam ithalat yapan bir firmanın muhsasebe müdürü. Dış ticaret için söylediği şey "kendini geliştirirsen ve karakterin müsaitse 5 sene içinde yükselirsin, başlangıç maaşın da zaten 2500'un altında olmaz"

1549 Mesaj
19 Ağustos 2012; 13:56:21 

quote:

Orijinalden alıntı: furkan19o7

SAGLIK MYO DA ÖNERDİGİNİZ BÖLÜM NE

laboratuar hariç hepsi.

500pxcom/mertyucel

56 Mesaj
19 Ağustos 2012; 15:22:18 

anestezi
tıbbi görüntüleme teknikleri
tıbbi dökümasyon ve sekreterlik
odyometri
optisyenlik
fizyoterapi
diş klinik yardımcılığı
protez-ortez
patoloji lab.
radyoterapi
paramedik(acil tıp görevlisi)
diyaliz
sağlık mesleklerinden aklıma gelenler bunlar

kpss atamalarına buradan
http://www.butunsinavlar.com/kpss-puanlari.asp

bu bölümlerin üniversite taban puanları buradan
http://www.dogrutercih....ogram2012/tablo3/goster

sağlık mesleklerinde sağlık lisesi bölümü mezunlarına öncelik var.Örneğin lisede anestezi bitiren üniversiteye anestezi bölümüne sınavsız geçiş var.(taban puan kıısmında eğer İ.94 gibi ifade görürseniz bundandır).eğer bu kişilerden arta kalan kontenjan varsa sağlık meslek liselerinin diğer bölümlerinden mezun olanlar ygs puanlarıyla yerleşir.(taban puanlarında D.93 gibi ifadeler görürseniz bundandır)eğer bu iki şekildede kontenjan dolmazsa sağlık meslek lisesi dışındakiler alınır.(taban puanlar kısmında ygs puanları yazar.)başka sorularınız varsa buradan sorabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım.

81 Mesaj
19 Ağustos 2012; 15:56:45 

quote:

Orijinalden alıntı: kardiyakarrest

anestezi
tıbbi görüntüleme teknikleri
tıbbi dökümasyon ve sekreterlik
odyometri
optisyenlik
fizyoterapi
diş klinik yardımcılığı
protez-ortez
patoloji lab.
radyoterapi
paramedik(acil tıp görevlisi)
diyaliz
sağlık mesleklerinden aklıma gelenler bunlar

kpss atamalarına buradan
http://www.butunsinavlar.com/kpss-puanlari.asp

bu bölümlerin üniversite taban puanları buradan
http://www.dogrutercih....ogram2012/tablo3/goster

sağlık mesleklerinde sağlık lisesi bölümü mezunlarına öncelik var.Örneğin lisede anestezi bitiren üniversiteye anestezi bölümüne sınavsız geçiş var.(taban puan kıısmında eğer İ.94 gibi ifade görürseniz bundandır).eğer bu kişilerden arta kalan kontenjan varsa sağlık meslek liselerinin diğer bölümlerinden mezun olanlar ygs puanlarıyla yerleşir.(taban puanlarında D.93 gibi ifadeler görürseniz bundandır)eğer bu iki şekildede kontenjan dolmazsa sağlık meslek lisesi dışındakiler alınır.(taban puanlar kısmında ygs puanları yazar.)başka sorularınız varsa buradan sorabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım.

nıkını bakınca tıbbi bir terim gibi galiba saglık sektöründesınız

bunlardan hangısı daha rahat bir meslekdir hangısınde kan görme olasılıgı daha azdır devlette atanma olasılıgınıda öz önune alıp hangısını onerir siniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi furkan19o7 -- 19 Ağustos 2012; 16:00:01 >

jjjjj

56 Mesaj
19 Ağustos 2012; 16:03:58 

quote:

nıkını bakınca tıbbi bir terim gibi galiba saglık sektöründesınız

bunlardan hangısı daha rahat bir meslekdir hangısınde kan görme olasılıgı daha azdır devlette atanma olasılıgınıda öz önune alıp hangısını onerir siniz

bu yıl sağlık sektörüne giriş yaptım evet.sağlık meslek lisesi mezunu değilsen paramedik ,optisyenlik,odyometri gibi bölümlerin özelde paralı dahil kontenjan kalmıyor.kan görmekten tiksinen biriysen tıbbi görüntüleme teknikleri(radyoloji),radyoterapi(kanser hastalarının ışın tedavisini gerçekleştirir).bu bölümlerin özelde ve devlete ataması iyi durumda.bunlar kadar olmasada tıbbi dökümasyon ve sekreterlik bölümüde avantajlı.

81 Mesaj
19 Ağustos 2012; 16:08:02 

quote:

Orijinalden alıntı: kardiyakarrest

bu yıl sağlık sektörüne giriş yaptım evet.sağlık meslek lisesi mezunu değilsen paramedik ,optisyenlik,odyometri gibi bölümlerin özelde paralı dahil kontenjan kalmıyor.kan görmekten tiksinen biriysen tıbbi görüntüleme teknikleri(radyoloji),radyoterapi(kanser hastalarının ışın tedavisini gerçekleştirir).bu bölümlerin özelde ve devlete ataması iyi durumda.bunlar kadar olmasada tıbbi dökümasyon ve sekreterlik bölümüde avantajlı.

dogru tercihe baktımda aynen dedigin gibi
paramedik(acil tıp görevlisi) bunlar kaza yerıne gidip ilk mudaley yapan ekip demi

tıbbi görüntüleme teknikleri(radyoloji),radyoterapi(kanser hastalarının ışın tedavisini gerçekleştirir) bide bu onerdiklerinde erken emeklılık diye birşey var mı cunku ınsan butun gun radrasyona magruz kalıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi furkan19o7 -- 19 Ağustos 2012; 16:13:11 >

jjjjj

56 Mesaj
19 Ağustos 2012; 16:21:10 

quote:

dogru tercihe baktımda aynen dedigin gibi
paramedik(acil tıp görevlisi) bunlar kaza yerıne gidip ilk mudaley yapan ekip demi

tıbbi görüntüleme teknikleri(radyoloji),radyoterapi(kanser hastalarının ışın tedavisini gerçekleştirir) bide bu onerdiklerinde erken emeklılık diye birşey var mı cunku ınsan butun gun radrasyona magruz kalıyor

paramedik konusunda evet.radyolojide fazla radyasyona maruz kalmıyorsun,asıl tehlike radyoterapide.belli aralıklarla dozimetreyle ölçümler yapılıyor.vücudunda radyasyon fazla ise şua(ışın) izni veriyorlar.radyoloji teknikerlerinin çalışma saatleri 40 saatti 35 indirildi.en son mahkeme kararıyla 25 saate indirildi 25 saatten fazlasında mesai alıyorlar.erken emeklilik var ama araştırman lazım kaç sene çalışmaya kaç sene erken emeklilik veriliyor bilmiyorum.

1549 Mesaj
19 Ağustos 2012; 19:21:57 

radyasyon uygulamalarında YASAL SAATTEN FAZLA çalışırsanız risk grubundasınızdır.
ama bizim türkler para için 2 merkezde çalıştıgı için ciddi anlamda risk grubu içinde.
yoksa bişey olmaz. heleki üniversite hastaneleri en güvenli yerlerdendir. rahat olun.

500pxcom/mertyucel

316 Mesaj
19 Ağustos 2012; 19:46:17 

makıne bolumude iyidir kendını geliştirip cad cam otocad gibi programlara hakım olursan. büro da ofis de makıne tasarlar deli para alırsın.

ki 2 yıllıktan sonra 4 yıllık muhendislige gecıs ımkanıda var

imza yok

1 Mesaj
20 Ağustos 2012; 1:04:58 

çağrı merkezi hizmetleri bölümüde 2 yıllık ve gelecegi çok parlak.isterseniz halkla ilişkiler,insan kaynakları ,işletme olarak 4 yıla tamamlayabiliyorsunuz dgs ile.günümüzde nerdeyse her kurumsal şirket çağrı merkezi açıyor öneririm şahsen :)

42 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
furkanustunbas
20 Ağustos 2012; 13:38:43 

dış ticaret iyi bir bölüm diye biliyorum.

54 Mesaj
20 Ağustos 2012; 14:31:10 

Mesajım bulunsun.Bu arada genel olarak önlisans programları ara eleman açığını gidermek için var.Yani seçtiğiniz sektördeki iş olanaklarını göz ardı etmeyin.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

350 Mesaj
20 Ağustos 2012; 14:47:50 

2 yıllıklar arasında kontenjanı dolmayan bölümlere ait ösym linkleri
http://dokuman.osym.gov...SYS/2012OSYSTablo3B.pdf
http://dokuman.osym.gov...SYS/2012OSYSTablo3A.pdf

Bunlardan dikkatimi çekenlerden örnekler;
Hangileri gelecekte iş kaygısı taşımaz ve bir aile geçindiririr. tartışmakta fayda var.

102951197 Su Ürünleri YGS-6 40 31 162,49670
102950418 Tohumculuk YGS-6 45 37 163,89820
100451736 Doğal Yapı Taşları Teknolojisi YGS-6 30 15 157,24870
100451296 Et ve Ürünleri Teknolojisi YGS-6 30 16 166,96950
100451136 Elektrik YGS-1 30 28 179,27040
100451206 Kuyumculuk ve Takı Tasarımı YGS-5 30 19 168,06760
101551486 Endüstriyel Tavukçuluk YGS-6 30 14 173,28310
101570977 Et ve Ürünleri Teknolojisi (İÖ) YGS-6 40 8 159,69030
101551105 Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi YGS-6 40 33 164,79290
101550991 Et ve Ürünleri Teknolojisi YGS-6 30 11 165,31260
100150698 Peyzaj ve Süs Bitkileri YGS-6 40 35 164,01970
107350506 Gaz ve Tesisatı Teknolojisi YGS-2 50 39 163,76050
107370379 Otomotiv Teknolojisi (İÖ) YGS-1 60 53 160,34050
109751178 Seramik, Cam ve Çinicilik YGS-2 30 21 156,26560
109771719 Organik Tarım (İÖ) YGS-6 30 7 165,13170
109751699 Organik Tarım YGS-6 30 25 154,09290
109752007 Organik Tarım YGS-6 30 15 173,91280
109750735 Tohumculuk YGS-6 30 12 180,53830
109751724 Seracılık YGS-6 30 8 169,65810
109752016 Sulama Teknolojisi YGS-2 30 3 169,25690
109752079 Süt ve Besi Hayvancılığı YGS-2 30 3 183,85450
200850839 Enerji Tesisleri İşletmeciliği (%50 Burslu) YGS-1 42 11 161,27880
200851158 Raylı Sistemler İşletmeciliği (%50 Burslu) YGS-6 30 26 167,99150

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omeravalar -- 20 Ağustos 2012; 14:50:59 >

1549 Mesaj
20 Ağustos 2012; 15:20:09 

bu bölümlerden raylı sistemler hariç hiç biri bi iş yapmaz. raylı sistemleride belki tcdd alıyordur ve mevcut azdır
ordan götürür.

2 yıllıkta ben hiç kafa yormadan iş bulayım diyorsanız kesinlikle saglık hizmetleri.
gerisi hikaye.

500pxcom/mertyucel

1381 Mesaj
21 Ekim 2012; 16:18:14 

quote:

bu bölümlerden raylı sistemler hariç hiç biri bi iş yapmaz. raylı sistemleride belki tcdd alıyordur ve mevcut azdır
ordan götürür.

2 yıllıkta ben hiç kafa yormadan iş bulayım diyorsanız kesinlikle saglık hizmetleri.
gerisi hikaye.

bilgisayar programcılığı nasıl?

Lumia 925 Kullanıcıları Kulübü

1549 Mesaj
21 Ekim 2012; 19:20:53 

kısmet.

500pxcom/mertyucel

83 Mesaj
21 Ekim 2012; 20:09:10 

Tıbbi Görüntüleme okuyorum bu sene kazandım. Bence 2 yıllık sağlık bölümleri gayet iyi...

T.C.
Kafkas Üniversitesi
Atatürk Sağlık Hizmetleri Myo
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı

2580 Mesaj
30 Mayıs 2013; 19:34:04 

Konu 2-3 yıllık ama güzel.Uplayalım yine güzel bilgiler gelsin.

Uzaklaştırılmış
15 Haziran 2013; 12:04:47 

yukarı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

32 Mesaj
15 Haziran 2013; 12:56:48 

sertifikasını alıcağınız bölümleri okumayın ve bol bol sertifika almaktan korkmayın açın üniversitelerin yaşam boyu eğitim programlarını inceleyin inanın çok güzel kurslar var üstelik üniversite bünyesinde üniversiye labaratuarlarında o bölümlerin hocalarından alıyorsunuz bu kursları 2 yıl sevmedğiniz yada okurken sevginizi hevesinizi kaybedicek bölümleri okumak yerine yılda 3 er aylıktan 4 kurs bitirip sertifikasını alırsınız ha illaki 2 yıllık okumayın demiyorum bu benim görüşüm

sen gidersen yalnız hayaller ölür bana bir şey olmaz ben içimde de yaşatırım seni sorun olmaz

61 Mesaj
6 Temmuz 2013; 6:16:59 

a

2580 Mesaj
6 Temmuz 2013; 12:13:33 

Mezun olduktan sonra %99 ihtimalle işin hazır diyebileceğiniz bir bölüm önerin.Bu arada 2 gün sonra tercihler başlıyor.Hala kafamda net birşey yok.

2580 Mesaj
7 Temmuz 2013; 11:24:24 

Yine uplayalım konuyu , başka bir konuda biri Tapu ve Kadastro diye bir bölüm önerdi ama sadece 1 üniversitede var.