Şimdi Ara

(Ana Konu) 2 Yıllık Üniversite Geleceği, Parlak Bölümler Ve İş İmkanı...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
99
Cevap
7
Favori
170.080
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • YGS'de Az Puana Süper İmkanlar Çok İş

YGS’de az puan aldıysanız üzülmeyin! Önlisans programlarından bazıları insanı zengin bile eder. İşte o meslekler;
    YGS’de ‘az puan aldım’ diye üzülmenize gerek yok. Çünkü az puanla iyi paralar kazanacağınız işler de var. İki yıllık at antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi gibi bölümleri bitirenlere her zaman ekmek var. YGS’de ‘az puan aldım’ diye üzülmenize gerek yok. Çünkü az puanla iyi paralar kazanacağınız işler de var. İki yıllık at antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi gibi bölümleri bitirenlere her zaman ekmek var.
    Bazı meslekler çok cazip
    Gençlerin işsiz gezmesindeki etkenlerden biri de gözünü sürekli toplumsal cazibesi olan popüler mesleklere dikmesi. Oysa bazı meslekler var ki, mezun olduğunda hem dolgun bir maaş alabilir hem de yurtiçi ve yurtdışında önemli görevler alabilir. İşte bu mesleklerden bazıları şöyle: At antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi. 2 yıllık meslek yüksekokulu bünyesinde yer alan bu bölümleri bitirenler çok rahat iş bulabiliyor.
    İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adem Şenünver, 5 yıldır mezun veren atçılık işletmeciliği, nalbantlık, antrenörlük gibi bölümlerden bugüne kadar işsiz gezen birine rastlamadığını söyledi. Türkiye’de 10 bin yarış atı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Adem Şenünver, “Mezunlarımız Türkiye Jokey Kulübü’nün hara ve hipodromlarında çok rahat iş buluyor. 2 bin 500-3 bin YTL ücretle çalışıyorlar. Ayrıca eğittikleri atların performansına göre de ücret alıyorlar.” dedi. Prof. Şenünver, bölümlerinden 4 yıllık Veteriner Fakültesi’nin ilgili bölümlerine de dikey geçiş imkânı olduğunu hatırlatıyor. 25’er öğrencinin girdiği bölümlerden mezun olanlar ayrıca yurtdışında da görev yapıyor. Şenünver’in verdiği bilgiye göre Amerika, Avustralya, Dubai ve İngiltere’de çok sayıda at antrenörü görev yapıyor.
    At antrenörlüğü gibi cazip mesleklerden sualtı teknolojileri bölümü mezunları da çok rahatlıkla iş bulabiliyor. İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, verilen dalgıçlık eğitiminden sonra su altında vida sıkmaktan kaynak yapmaya kadar çok sayıda işin bu bölümü bitirenler tarafından yapıldığına dikkat çekerek, “Su altında yapılan bütün işler bu bölümün ilgi sahasına giriyor. Boru döşenmesinden kaynak yapmaya kadar. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda şirket daha mezun vermeden birçok öğrenciye talip oluyor.” dedi.
    Mezuniyetten önce iş buluyorlar!
    Görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastaya uygulayan eğitim görmüş kişilerin yetiştirildiği optisyenlik programından optisyen olarak mezun olanlar da şanslı olanlardan. Gözlükçü açmak ve gözlükçülük yapmak isteyenlerin üniversitede optisyenlik eğitiminden geçmiş olma şartının yasalaştığı 2004 yılından beri pisayada optisyenler büyük rağbet görüyor. Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci işleri yetkilileri öğrencilerin mezun olmadan iş bulduklarını söylüyor. Kontenjanların çoğunlukla sağlık meslek lisesi mezunları tarafından doldurulduğunu ifade eden yetkililer, kontenjan açığı kaldığında normal lise mezunlarından da bu bölümü tercih ettiğini belirtiyor.
    Zirve Dergisi Rehberlik Uzmanı Hakan Baykal, halk arasında ismi popüler olmayan ancak mezunlarının rahat iş bulduğu çok sayıda bölüm olduğunu belirterek “Bunlar iki yıllık bölümler olduğu gibi mekatronik mühendisliği, enerji sistemleri mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, biyomedikal mühendisliği, uluslararası lojistik ve taşımacılık gibi 4 yıllık bölümler de olabiliyor. Adayların ve ailelerin dikkat edeceği çok şey var. Ancak ‘Mezun olunca işsiz ve mutsuz biri mi olmak isterler yoksa dolgun bir maaşla iyi bir gelecek mi?” diyor.
    Gençleri en kritik dönemlerinde meslek seçimi bekliyor. Hayatın büyük bölümünün işyerinde geçtiği dikkate alındığında işyerinde mutlu olmak hayatın da mutlu geçmesi anlamına geldiğini belirten uzmanlar gençleri ve aileleri meslek seçerken dikkatli olmaya davet ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ystipi -- 8 Temmuz 2013; 18:19:43 >

• Bencu Bu kadar Abartıldığı gibi değildir Tek Doğru diyebileceğim sualtı kaynak yapanların iyi maaş aldığını biliyorum ancak onlarında iş kazası tehlikesi çok yüksek bu yüzden maaşları iyi...
  • su altı kaynak nasıl oluyo yahu bence bu bölümlerle anca diplomalı işsiz olunur
  • turkiyede bi kac tane olan bir bolum işsiz kalmaz.
    puanlaraına bakarsanız dah aiyi anlarsınız aslında.
    ayrıca saglık myo larını bitirdiginiz zamanda ac kalmazsınız. heleki att filan olursanız vurursunuz voleyi.

ama sakın hayvancılık veya ziratt ile ilgili bir myo okumayın.

at ant. ornek verilmiş ilkmesajda ama olayına slı oyle degil.
    okuyan cocuklar diyo " kimse bizei ş vermiyo, iş veren cıraklıktan yetişmiş eleman arıyo"
  • Program Üniversite Fakülte P.Türü Kont. Yerl. Yerleşme Öncelikleri Taban P. Genel Kontenjan Taban P.
    Sualtı Teknolojisi İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu EA-1 30 30 263.322

ben ygs 5 den 250 puan aldım :(
    bu bölüme baktımda hoşuma gitti aslında yüzmeyi çok severim bu bölüm hakkında bilgisi olan varmı bu seneki puanı ne olacak acaba?
  • PUANI 190,630 181,870 167,021 171,229 178,031 182,664

puanlarım bunlar ya bunlarla turkıyede 2 yıllık gıdebılecegım hıc bolum yokmu pls
    maraş yada antep cevresı super olur ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: fizisyen

turkiyede bi kac tane olan bir bolum işsiz kalmaz.
    puanlaraına bakarsanız dah aiyi anlarsınız aslında.
    ayrıca saglık myo larını bitirdiginiz zamanda ac kalmazsınız. heleki att filan olursanız vurursunuz voleyi.

ama sakın hayvancılık veya ziratt ile ilgili bir myo okumayın.

at ant. ornek verilmiş ilkmesajda ama olayına slı oyle degil.
    okuyan cocuklar diyo " kimse bizei ş vermiyo, iş veren cıraklıktan yetişmiş eleman arıyo"

At ant. hakkında söylediklerin doğru ancak sağlık meslekten mezun olup att olmak ne anlayamadım?Maaşları ve çalışma şartları nasıldır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: FuLL__MaNiAc

At ant. hakkında söylediklerin doğru ancak sağlık meslekten mezun olup att olmak ne anlayamadım?Maaşları ve çalışma şartları nasıldır?

ATT nin açılımı acil tıp teknisyenidir kardeş.. Hastahanenin acil bölümünde veya ambulansta doktorun yanında çalışırsın. Att mezunu veren bölüm sayısı az diye biliyorum bunun için iş konusunda zorluk yaşamazsın. Çalışma şartları ise genelde vardiya usulu çalışırlar.. Haftaiçinde tatilleri olabilir vs
  • açıköğretim fakültesinde okuyorum hiç çalışmadan şöyle bir sonuç aldım

YGS 3 208,770 1047299

YGS 4 208,478 0980849

bu puanlarla 2 yıllık bir üniversiteye girebilirmiyim acaba bi fikri olan varmı
  • güncell
  • kaale alınmıyoruz valla
  • quote:

Orijinalden alıntı: MR.Ş@HIS

PUANI 190,630 181,870 167,021 171,229 178,031 182,664

puanlarım bunlar ya bunlarla turkıyede 2 yıllık gıdebılecegım hıc bolum yokmu pls
    maraş yada antep cevresı super olur ?

lütfen bır bılen ?
  • Atçılıka iş yok boşuna heves etmeyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bigknife

Atçılıka iş yok boşuna heves etmeyin.

ne atçılığı bu ????
  • quote:

Orijinalden alıntı: karakizil

quote:

Orijinalden alıntı: bigknife

Atçılıka iş yok boşuna heves etmeyin.

ne atçılığı bu ????

At yetiştiriciliği tarzı bir şey bölümün adını bilmiyorum. Hipodromda çevren yoksa boş bölüm. Ne olduğunu bilmediğine göre de yok çevren.
  • Sualtı Teknolojisi bölümü hakkında bilgisi olan yokmu
  • ben mekatronik veya makine yi tercig edicem meslek yüksek okulların gitmek için kaç puan lazım ben meslek lisesi 3 .sınıfdayım
  • Kardeşim iklimlendirme ve soğutma okuyor.Eğer arçelik beko bosch gibi sağlam firmalarda işe girerseniz ciddiyim öğretmenden fazla maaş alırsınız.Tabi kendini geliştirmek ve atak olacaksınız.Boş boş durmakla kimseye ekmek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LifesGood®

Kardeşim iklimlendirme ve soğutma okuyor.Eğer arçelik beko bosch gibi sağlam firmalarda işe girerseniz ciddiyim öğretmenden fazla maaş alırsınız.Tabi kendini geliştirmek ve atak olacaksınız.Boş boş durmakla kimseye ekmek yok.

2 yıllıklarda da güzel maaş alan bölümler var fakat o bölümleri bulabilmekte iş.
    Ben 2 yıllık olarak sualtı teknolojileri düşünüyorum. Bilgisi olan var mı ?

Su altı kaynakçılıkta ne gibi tehlikeler bulunmakta mesela
  • quote:

Orijinalden alıntı: huseyin16

quote:

Orijinalden alıntı: LifesGood®

Kardeşim iklimlendirme ve soğutma okuyor.Eğer arçelik beko bosch gibi sağlam firmalarda işe girerseniz ciddiyim öğretmenden fazla maaş alırsınız.Tabi kendini geliştirmek ve atak olacaksınız.Boş boş durmakla kimseye ekmek yok.

2 yıllıklarda da güzel maaş alan bölümler var fakat o bölümleri bulabilmekte iş.
    Ben 2 yıllık olarak sualtı teknolojileri düşünüyorum. Bilgisi olan var mı ?

Su altı kaynakçılıkta ne gibi tehlikeler bulunmakta mesela

Tehlikelerini bilemiyorum ama Kıbrısta çalışan çok insan gördüm, ve çok iyi maaş aldıklarını söylüyorlardı..

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.