Şimdi Ara

İşlemci pazarında ilk çeyrek: Pazar paylarıyla Intel-AMD rekabeti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
3.376
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• IDC tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre işlemci satışları, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %39 artarken, dördüncü çeyreğe gröre %6.6 düşüş yaşadı. Satış oranlarıyla birlikte gelirlere de değinilen çalışmada bir yıl öncesine göre gelirlerin %40.4 oranında artış gösterdiği ancak bir çeyrek öncesine göre %2 düştüğü bildirildi. Firmalar arası rekabette ise ilk çeyrekte kazanan tarafın Intel olduğunu görüyoruz.

Elde edilen rakamlara göre Intel, ilk çeyrekte pazar payını %0.5 oranında arttırarak %81'e çıkartmayı başardı. Aynı dönemde AMD ise pazar payında %0.6'lık düşüş yaşayarak %18.8'e geriledi. Intel ve AMD'nin yanında VIA'nın pazar payı ise değişmedi ve %0.2 olarak kaydedildi. Segment bazlı değerlendirmede ise Intel'in sunucu pazarında %90.2, dizüstü ve masaüstünde ise %87.8 ve %71.7 pazar paylarına sahip olduğu açıklandı.

IDC, 2010 yılı için işlemci satışlarında %15.1 oranında artış olacağını tahmin ediyor.

• AMD opteronları iyi server işlemcileri diye biliyordum yazık olmuş dizüstü makinalarda da AMD netbook pazarına girmemenin cezasını çekiyor bitek masaüstü sistemlerde AMD kendine pazar payı bulmuş kısaca yazık :(
  • ben server alanında rekabet var sanıyordum :S %90.2 nedir yahu?
  • taşınabilir sınıfı için hiçbirşey yapmamanın cezasını çekiyor amd..bulldozer ile değişmesini umuyorum...
  • bugün bile hala bilgisayarcıyım diye geçinen bi çok insan "AMD çok ısınıyor onun için en az 200-300 dolarlık bi soğutma sistemine ihtiyaç vr(kasa ve işlemci fanını kastederek)" şeklinde söylemlerde bulunduğu sürece amd en iyi f/p ürünleri sunsa bile hakettiği yeri bulması 10 seneyi bulur...
  • carloska

bırakın şu amd çok ısınıyor diyorları vesaireyi... olayın amd daha çok ısınıyor diyen bilgisayarcıyla alakası olmadığını çözemiyor musunuz? vatan pc de gayet güzel amd tavsiye ediyorlar. amd nin pazar payı artmamış?
  • @sadtneverdie

kafamdan uydurmuyorum hocam... bizzat yaşadım... bi arkadaşım ofis açtı 2 tane pc lazım dedi masaüstü tanesi 800 tl civarı ... dedim ucuz yollu bi amd 3 sistem toplarız dedim yok dediler hayatta amd almam daha önce almıştım çok ısınıodu çift fan vr dı çok gürültü yapıodu vs... eski iş yerindeki bilgisayarcı arkaşına danışmış oda demiş amd çok ısınıyor çok iyi soğutma sistemi olması lazım felan onlarda gitmiş P4 almışlar...

sonuçta insanlar vatandaki veya başka bi yerdeki satıcıyamı daha çok güvenir bi arkadaşının tavsiyesinemi...
  • "onlarda gitmiş P4 almışlar"

İşte bilinçli tüketici hahaha :D Yazık..
  • evet gerkeçten böyle şeyler yaşanıyor

AMD'nin reklamı olsa böyle olmazdı yüzdeler
  • AMD'nin 6 çekirdekli Phenom II X6 işlemcileri bu farkı düşürebilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: carloska

@sadtneverdie

kafamdan uydurmuyorum hocam... bizzat yaşadım... bi arkadaşım ofis açtı 2 tane pc lazım dedi masaüstü tanesi 800 tl civarı ... dedim ucuz yollu bi amd 3 sistem toplarız dedim yok dediler hayatta amd almam daha önce almıştım çok ısınıodu çift fan vr dı çok gürültü yapıodu vs... eski iş yerindeki bilgisayarcı arkaşına danışmış oda demiş amd çok ısınıyor çok iyi soğutma sistemi olması lazım felan onlarda gitmiş P4 almışlar...

sonuçta insanlar vatandaki veya başka bi yerdeki satıcıyamı daha çok güvenir bi arkadaşının tavsiyesinemi...

Hadi bizde böyle peki ya dışarda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: carloska
    bugün bile hala bilgisayarcıyım diye geçinen bi çok insan "AMD çok ısınıyor onun için en az 200-300 dolarlık bi soğutma sistemine ihtiyaç vr(kasa ve işlemci fanını kastederek)" şeklinde söylemlerde bulunduğu sürece amd en iyi f/p ürünleri sunsa bile hakettiği yeri bulması 10 seneyi bulur...

Aynen dedigin gibi.. Yakin oldugum ve bilgisayardan anladigini iddaa eden arkadaslarimin bile bunu dedigini duydugumda iki tokat yapistirasim geliyor kendisine gelsin diye

• onalrda p4 almışlar ama ne zaman almışlar? bu olay ne zaman yaşandı ki? kaç senelik mevzuyu sen her gün oluyor gibi anlatıyorsun?
  • İntel'in tüketicinin gözünde ki bunların çoğu sadece sıradan kullanıcı, güvenirliliği daha fazla, ayrıca intel'in marka olarak ismi son derece yakın geliyor çünkü; heryerde gözümüze sokuluyor. marka yaratma ve markasını yaşatma konusunda amd'den daha iyi olduğunu kimse inkar edemez.
  • Bilgisayar Biliyorum Diye Geçinenler Sürekli Kullandıkları İki Söz;
    Amd Isınır İyi Soğutucu Lazım İntel Daha İyidir
    Ati Kötüdür Oynatmaz Nvidia En İyisidir
    İşlemci pazarında ilk çeyrek: Pazar paylarıyla Intel-AMD rekabeti

• quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

onalrda p4 almışlar ama ne zaman almışlar? bu olay ne zaman yaşandı ki? kaç senelik mevzuyu sen her gün oluyor gibi anlatıyorsun?

ocak 2010 daki olayı anlatıyorum hocam
  • ocak 2010 da p4 mü satılıyor ? kim satıyor? ayrıca birine sormadan gidipp4 alan adama müstehaktır hiçte aaa yazık olmuş demem. satan adama helal olsund erim. Sen de öyle yap.
  • Son aldığım Amd köpekler gibi ısınıyor yalnız,sonuçta bir arıza ama ısınıyormu sonuç evet.
  • geberit son aldığın amd nedir? K6 m?Aslında tartışmaya bile gerek yok ..

Bionic +10000 diyorum..

amd ni notebook taki payı bence fazla gç tüketmesinden kaynaklanıyor.. ısınmadan fila değil... ( İntel işlemcili notebookların ısınmlarına biraz dikkat edin... 90-110derece arsında... birde amd'ye göz atın !!..)
  • Yok arkadaş ne yapsa olmuyor amd? Çok uygun fiyata sunuyor hala satmıyor ilginç. Neyse biz amdnin değerini biliyoruz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.