- x
..::LENS İÇİNDEKİ TOZLANMA VE KİRLİLİK SORUNU::..
50 Cevap7100 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

318 Mesaj
29 Nisan 2010; 20:08:06 

selamlar;
geçenlerde dışarıda fotoğraf çektikten sonra eve geldiğimde lensin içinin buğu yaptığını farkettim, dışarısı soğuktu ve yağmur sonrası olduğu için hava nemliydi, 18-105 vr lensi çıkardım arkasındaki mercekten baktığımda buğulanma yavaş yavaş geçiyordu ama tortuya benzer bir iz bıraktı, dış yüzeyde olsa neyse diyeceğim ama dış tarafta değil, lensin makineye bağlandığı kısımdaki küçük merceğin içerdeki yüzeyiyle ondan sonraki mercekte belirdi bu izler, daha önce vapurda falan fotoğraf çektiyseniz bilirsiniz, ufak su zerrelerinin lensin ön merceğine bıraktığı izler gibi. yetmiyormuş gibi ufak toz partikülleri de sırıttı kaldı. o günden beri araştırıyorum, toz pek önemli bir faktör değilmiş bu konuda, konstrat ayarını düşürüyormuş genelde, ama buğulanmanın bıraktığı iz hakkında yazı bulamadım. benim kendi fikrim bu oluşan buğulanmanın bıraktığı kirlilik illaki fotoğraf kalitesini etkiler. dslr makine kullanmak ciddi anlamda titizlik gerektiriyormuş. sizlere soracağım sorular;

- lensi nikon servisinde temizletmeyi düşünüyorum, herhangi bir zararı olur mu lense ( AF hızı veya odaklanma motoruna etkisi ),
- temizletmek gerçekten faydalı olur mu,
- tahminen ne kadara mâl olur,
- siz bu sebepten ötürü lensi açtırır mıydınız, daha önce lens içini temizleten veya bu konuyla bilgisi olan var mı?

şimdiden teşekkürler arkadaşlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xdanger -- 29 Nisan 2010; 23:02:20 >

...GTI (Grand Turismo Injection)...

318 Mesaj
29 Nisan 2010; 23:07:40 

anlaşıldığı üzere forumda bu konuda bilgisi olan yok

2004 Mesaj
29 Nisan 2010; 23:12:46 

Benim de merak ettiğim sorular.

1524 Mesaj
30 Nisan 2010; 1:55:15 

Ne yalan söyliyim ben de sıradayım cevap için

D610 + 20mm f2.8d + 50mm f1.8g + 300mm f4d + tc 14 ii + Manfrotto 190xprob + Manfrotto 322rc2 + KS-0 Ball Head + Mefoto GlobeTrotter

Fuji X-E1 + 18-55mm f2.8-f4.0 + 35mm f1.4 r

Lenovo Y480

1874 Mesaj
30 Nisan 2010; 8:37:45 

Takipteyim

549 Mesaj
30 Nisan 2010; 9:21:46 

youtube da araştırın.

Ben daha önce canon lens için bir video izlemiştim. Eleman kolaylıkla hallediyodu.

Ön tarafta lensin markasını ve ölçüsünü yazan plastik halkayı kaldırtıyor. Allta 3 civata ortaya çıkıyor. Onları söküp lensi ters çevirince en öndeki cam hemen çıkıyor. İçini hava ile temizledikten sonra tekrar aynı şekilde montaj yapıyor. Tek dikkat edilmesi gereken söktüğünüz ön camın yönü. Ne yönde söktüyseniz o yönde takıyorsunuz.

eliniz tornavida tutuyorsa 5 dk içinde halledebilirsiniz.

Tornavida derken saati tornavidası kastediyorum tabi..

Canon 50D
Canon 100mm 1:2,8 L IS Macro +Kenko 1,4 TC + SLIK Pro 500DX

318 Mesaj
30 Nisan 2010; 11:25:46 

quote:

Orijinalden alıntı: acrylia

youtube da araştırın.

Ben daha önce canon lens için bir video izlemiştim. Eleman kolaylıkla hallediyodu.

Ön tarafta lensin markasını ve ölçüsünü yazan plastik halkayı kaldırtıyor. Allta 3 civata ortaya çıkıyor. Onları söküp lensi ters çevirince en öndeki cam hemen çıkıyor. İçini hava ile temizledikten sonra tekrar aynı şekilde montaj yapıyor. Tek dikkat edilmesi gereken söktüğünüz ön camın yönü. Ne yönde söktüyseniz o yönde takıyorsunuz.

hocam o lensi açmamak için kendimi zor tutuyorum, sen de böyle söyleyince olmadı şimdi

2183 Mesaj
30 Nisan 2010; 11:43:05 

Ben cesaret edemezdim eğer istanbuldaysanız hayyama bir uğrayın fiyat alın derim eğer uçuk fiyat istemezlerse bence riske girmeye değmez.

2004 Mesaj
30 Nisan 2010; 17:51:28 

Ucuz lenslerle denemek lazım

318 Mesaj
30 Nisan 2010; 18:47:34 

quote:

youtube da araştırın.

hocam yine de önerinizi dinledim, bir sürü lens tamir videosu izledim ama benim lens bağlantı noktasından sökülmesi gerektiği için bir sürü teferruatla karşılaşılıyor, pin noktalarının çıkarılması sırasında hasar verilme ihtimali çok fazla, konu optik uyumluluk olduğu için en ufak zedelenme büyük hasar bırakır. aklıma yatmadı, kesinlikle bilen birisinin açması lazım ona karar verdim en azından. şimdi bilen birisi açtığı zaman oluşabilecek sonuçları, faydaları-zararları ve buna değip değmeyeceğini öğrenmek kaldı.

2825 Mesaj
30 Nisan 2010; 20:14:37 

quote:

youtube da araştırın.

bence böle birşeye kalkışmak olmaz o zaman youtube bi dünya videıo var yapılan herşeyi yapmaya kalkarsak vay halimize bak lense parmak değdirmeye korkuyom siz tornavida diyorsunuz bence bi profosyonele danışın derim

Nikon D80 Body + Nikon Nikkor 50 mm 1.8 D

549 Mesaj
30 Nisan 2010; 21:45:05 

arkadaşlar gözünüzde bukadar büyütmeyın. kendınıze güvenın. tamır ıçın vereceğınız adamı nekadar ıyı tanıyorsunuz kı ona güvenıyorsunuz.

ön taraftakı ölçünün yazılı olduğu plastık halkayı bır kürdan yardımı ıle yavaşça kanırtın. kürdan zarar vermez. ohalkanın altında 3 yerde vıda var. söküm yönünüz kaybolmasın dıye bır parça bantı öndekı camdan yan taraf doğru yapıştırın. sonra bantı camı cerceveleyen plastığın dıbınden kesın. yarısı ön camın uzerınde yarısı lensın yan tarafında. bu sıze gerı montaj yaparken camın yönünü bellı edecek.
sonra 3 vıdayı sökün. lensın ön tarafına bır mendıl veya yumuşak bır bez kapatıp lensı ters çevırın. ön cam cercevesı ıle elınıze gelecektır.

peşıne lensın ıçını hava ıle temızleyın.

montaj ıçınde ters yolu ızeleyerek montaj yapabılırsınız.

dedığım gıbı gözunuzde buyutmeyın. elınız tornavıda ve kürdan tutabılıyorsa korkmayın.

bu yazdıklarımı canon lenste uyguladım ben. 2.el lens almıştım. sonradan fark ettım kı ıçı tozlu ımış. yukarıda anlattığım gıbı yaptım lens pırıl pırıl oldu. sıfır gıbı.

Canon 50D

110 Mesaj
2 Mayıs 2010; 5:02:48 

slm

hocam lensi açmanı pek tavsiye etmiyorum. özellikle de 50mm 1.8 gibi temiz kullanılmış olanları uygun fiyata bulunabilecek bir lens değilse kesinlikle riske girme derim :) ayrıca normal ev ortamında biz her ne kadar fark etmesek de yine havada tozlar bulunuyor. her ne kadar temizlenirse temizlensin detaylı bir temizlik olmayacaktır. ayrıca lensi açtığınızda içerisindeki mercekleri temizlerken çizmeniz de mümkün. bir başka konu da bazı durumlarda kalibrasyon ayarı yapılması gerekebiliyor.

bugüne kadar sürekli canon kullandığım için nikonun ana bayisi neresidir bilmiyorum. ben şuana kadar 3 lensimi erkayalara götürdüm temizlenmesi için. 18-55 ve 50mm 1.8 için 35 dolar aldılar. 28-135 is usm lensim temizdi ancak gitmilşken onu da sorayım dedim ve 40 dolar istediler ancak bu rakamı fazla buldum ve sadece 18-55 ile 50mm yi temizlettim. ayrıca canon un L serisi lenslerini uçuk rakamlara da temizlediklerini biliyorum ( tabi L serisi lenslerin kendi fiyatıda biraz uçuk olduğundan sanırım buna değer ). bir de yanlış hatırlamıyorsam body için sensör temizliği yaptırırsan kit lensleri ücretsiz yapıyorlardı.

fiyat olarak senin lensinle ilgili bir durum bu, değişebilir.

eğer nikonun yetkili bayisine götürürsen bu tür işleri garantili olarak yapıyorlar. sorun çıkmayacaktır.

Gulshan-i Raz. Zat-i Shaitan, Ya Zat-i Shaitan !

318 Mesaj
2 Mayıs 2010; 19:24:04 

...ve mutlu son. makine mühendisliği okumanın verdiği güven, tornavida ve 6 vidanın sökümüyle cam gibi lens oldu önce lensin en iç kısmındaki (makineye giren kısmındaki) merceği saran halkayı çıkardıktan sonra o merceği çıkardım ve ters şekilde yumuşak yüzeye bıraktım, sonra vr sisteminin bulunduğu merceği hava yardımıyla temizledim, lens kapağını kapattım içine toz girmesin diye. çıkardığım merceğin iç yüzeyini anti-statik özellikli çabuk buharlaşan alkollü mendille temizledikten sonra hava yardımıyla toz kalmamasını sağladım. çıkardığım merceği çıkardığım konumda yerine monte ettim 3 adet vidasını sıktım, çevreleyen halkasını taktım onun da 3 adet vidasını sıktım (orjinal halindeki sıkıştırılma oranında sıktım bu çok önemli). sonra monte ettiğim merceği aynı mendille dış yüzeyini temizledikten sonra yüzeyin üzerinde toz kalmaması için hava uyguladım. daha önce sensörü de hava yardımıyla temizlemiştim ve lensi monte ettikten sonra f/22 aralıkta ve 2" enstantene de test ettim, bembeyaz lekesiz görüntü
@Wilakress; nikon u aradım sordum lens temizleme garanti kapsamına girmiyor dediler. sensör temizliği garanti kapsamındaymış.

2272 Mesaj
2 Mayıs 2010; 20:41:52 

anti-statik özellikli çabuk buharlaşan alkollü mendille temizledikten sonra

demişsin kullandığın marka hakkında bilgi verirmisin

318 Mesaj
2 Mayıs 2010; 22:21:08 

quote:

Orijinalden alıntı: güney tan

anti-statik özellikli çabuk buharlaşan alkollü mendille temizledikten sonra

demişsin kullandığın marka hakkında bilgi verirmisin

markası "opticlean", içinde 10 adet var. İstanbul'dayken bir tanıdık Almanya'dan getirdiği başka markadan birkaç tane vermişti, Türkiye'de aynı markadan bulamadım bu markadan aldım ama özellikleri aynı, gözlükçülerde bulunuyor genelde, mendil yaklaşık 3 dakika içinde tamamen kuruyor zaten, iz bırakma sorunuyla karşılaşmadım, lensi daha iyi temizleyen başka bir madde de görmedim.

2272 Mesaj
2 Mayıs 2010; 23:31:40 

quote:

Orijinalden alıntı: xdanger

markası "opticlean", içinde 10 adet var. İstanbul'dayken bir tanıdık Almanya'dan getirdiği başka markadan birkaç tane vermişti, Türkiye'de aynı markadan bulamadım bu markadan aldım ama özellikleri aynı, gözlükçülerde bulunuyor genelde, mendil yaklaşık 3 dakika içinde tamamen kuruyor zaten, iz bırakma sorunuyla karşılaşmadım, lensi daha iyi temizleyen başka bir madde de görmedim.

gözlükçüde satılan ıslak mendil arıycam yani.
ok dir sağol

549 Mesaj
2 Mayıs 2010; 23:35:39 

quote:

...ve mutlu son. makine mühendisliği okumanın verdiği güven, tornavida ve 6 vidanın sökümüyle cam gibi lens oldu önce lensin en iç kısmındaki (makineye giren kısmındaki) merceği saran halkayı çıkardıktan sonra o merceği çıkardım ve ters şekilde yumuşak yüzeye bıraktım, sonra vr sisteminin bulunduğu merceği hava yardımıyla temizledim, lens kapağını kapattım içine toz girmesin diye. çıkardığım merceğin iç yüzeyini anti-statik özellikli çabuk buharlaşan alkollü mendille temizledikten sonra hava yardımıyla toz kalmamasını sağladım. çıkardığım merceği çıkardığım konumda yerine monte ettim 3 adet vidasını sıktım, çevreleyen halkasını taktım onun da 3 adet vidasını sıktım (orjinal halindeki sıkıştırılma oranında sıktım bu çok önemli). sonra monte ettiğim merceği aynı mendille dış yüzeyini temizledikten sonra yüzeyin üzerinde toz kalmaması için hava uyguladım. daha önce sensörü de hava yardımıyla temizlemiştim ve lensi monte ettikten sonra f/22 aralıkta ve 2" enstantene de test ettim, bembeyaz lekesiz görüntü
@Wilakress; nikon u aradım sordum lens temizleme garanti kapsamına girmiyor dediler. sensör temizliği garanti kapsamındaymış.

O KADARDA ZOR DEĞILMIŞ YANI. DEĞILMI?

Canon 50D

318 Mesaj
2 Mayıs 2010; 23:49:41 

quote:

gözlükçüde satılan ıslak mendil arıycam yani.
ok dir sağol

rica ederim. ilk sorduğum gözlükçüde "fotoğraf makinesi lensi silmede de kullanılan alkollü mendil var mı sizde" dedim, adam bana "ıslak mendil dürümcülerde olur bizde olmaz" diye cevap verince "o bildiğin mendillerden değil, içinde kullanılan alkol metil, çabuk buharlaşır ve buharlaşırken iz bırakmaz, senin dediğin başka benim dediğim başka" gibisinden nedensiz açıklama yaptığımın farkına varınca "neyse boşverin hayırlı işler" diyip çıktım, ben ne aradığımı açık bir dille ifade ettiğim halde adamın verdiği cevap buydu, aman ıslak mendil diye sorma, alacağın cevaplar ne olur ben bile tahmin edemem artık

12461 Mesaj
2 Mayıs 2010; 23:53:36 

@xdanger

İnşallah kalibrasyonu bozulmamıştır aksi takdirde arka veya ön odak sorunu yaşanabilir. Açık bir diyafram değeriyle düz bir yüzeye tam dik konumda fotoğraf çekerek netlik kaybı var mı bakabilirsiniz.

318 Mesaj
2 Mayıs 2010; 23:58:53 

quote:

O KADARDA ZOR DEĞILMIŞ YANI. DEĞILMI?

aslında İstanbul'da yaşasam veya bulunduğum şehirde fotoğraf makinelerinden anlayan birileri olsa kendim açmazdım, yaklaşık 40 dakika sürdü temizlemem ama o 40 dakika öncesi lensin icadına kadar gittim neredeyse lens için çizilen bütün grafik ve şablonlarını inceledim, bağlantıları ve kablo lehimlerinin hassasiyetini araştırdım, optik ayar gerektiren kısımları inceledim, yapılacak hatanın sonucu masraf açabilirdi çünkü, monte ettiğim zaman sağlam temiz lensin verdiği kusursuzluk paha biçilemez

318 Mesaj
3 Mayıs 2010; 0:09:57 

quote:

Orijinalden alıntı: PlutosDaddy

@xdanger

İnşallah kalibrasyonu bozulmamıştır aksi takdirde arka veya ön odak sorunu yaşanabilir. Açık bir diyafram değeriyle düz bir yüzeye tam dik konumda fotoğraf çekerek netlik kaybı var mı bakabilirsiniz.

her şey yolunda PlutosDaddy, uyarın için sağol, söylediğini denedim ve fiziksel olarak anlaşılacak bir netlik kaybına rastlamadım, çıkarttığım mercek orta ekipmandan olmadığından tekrar monte ederken vidaları ilk konumdaki sıkılıkta sıkıştırmak yeter diye düşünüyorum. temizlenmesi gereken parçalar odaklamak için hareket eden mercekler olsaydı asla dokunmazdım.

12461 Mesaj
3 Mayıs 2010; 0:49:15 

Bilinçli olarak yaptığınız için kutlamak gerek, neler duymuştum vaktinde Geçmiş olsun ve yeni lensiniz hayırlı olsun

318 Mesaj
3 Mayıs 2010; 1:20:31 

quote:

Bilinçli olarak yaptığınız için kutlamak gerek, neler duymuştum vaktinde Geçmiş olsun ve yeni lensiniz hayırlı olsun

vaktinde çocuk aklıyla lubitel ve zenit marka makineleri de parçalamıştım ama o zamanlar sadece içinde ne var acaba düşüncesiyle açıldı o makineler, çocuk aklı işte... demek ki o zamanlardan tecrübe kazanıp bu zamanlarda bilinçli kullanmak varmış sağol PlutosDaddy, fikirlerini sunan arkadaşlara da teşekkürler

2272 Mesaj
3 Mayıs 2010; 2:35:23 

quote:

vaktinde çocuk aklıyla lubitel ve zenit marka makineleri de parçalamıştım ama o zamanlar sadece içinde ne var acaba düşüncesiyle açıldı o makineler, çocuk aklı işte... demek ki o zamanlardan tecrübe kazanıp bu zamanlarda bilinçli kullanmak varmış sağol PlutosDaddy, fikirlerini sunan arkadaşlara da teşekkürler

eeee madem parlattın lensi şöyle cilalı bi foto eklede renklensin sayfa.
hem güzelde bi son olur başlığa

2413 Mesaj
3 Mayıs 2010; 22:10:23 

buğlanma hakkında bişey soyleyemiyeceğim ama tozun en ufak bir etkisi olmadığına eminim 60-70e yakın lens inceledim. tozun en ufak bi etkisini görmedim. bırakın tozu, çizik olan lensler gördüm hemde oldukça buyuk çiziklerdi(yerine bağlı), onun bile etkisini görememiştim

| Canon A-1 | Canon L 85mm f1.2 | Canon s.s.c 50mm f1.4 | Vivitar 28mm f2 |

| Olympus OM-D EM-5 | Panasonic 7-14mm F4 | Panasonic 14-45mm OIS | Panasonic 20mm 1.7 |

318 Mesaj
4 Mayıs 2010; 0:19:09 

quote:

eeee madem parlattın lensi şöyle cilalı bi foto eklede renklensin sayfa.
hem güzelde bi son olur başlığa

fotoğraf yüklemede sorun var sanırım

12461 Mesaj
4 Mayıs 2010; 0:32:24 

http://imageshack.us/

Buraya yükleyip "direct link to image" kısmını kopyalarsanız ... koduyla rahatça yükleyebilirsiniz.

318 Mesaj
4 Mayıs 2010; 0:38:03 

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xdanger -- 4 Mayıs 2010; 0:47:49 >

318 Mesaj
4 Mayıs 2010; 0:41:53 

quote:

http://imageshack.us/

Buraya yükleyip "direct link to image" kısmını kopyalarsanız ... koduyla rahatça yükleyebilirsiniz.

teşekkür ettim PlutosDaddy 5 seneden beri forumu takip ederim ilk defa bu yolla fotoğraf yüklüyorum

12461 Mesaj
4 Mayıs 2010; 0:42:20 

Boyutu 800x yapıp yüklerseniz herkes için daha sağlıklı olur

1284 Mesaj
4 Mayıs 2010; 0:47:09 

Merhaba,

Lensinizi Nikon servisine bırakırsanız 2 hafta sonra alabilirsiniz diyorlar. Standart olarak sanırsam 75 TL ücreti var. Büyük postane yolu-sirkeci yönüne doğru köşede Özgür foto teknik ten Muhammed usta bu işin piridir. Cüzi bir fiyattan geçen yıl benim Nikkor 105 VR f2.8 i cillop gibi yapmıştı. İçinde ne ararsan vardı o derece kirliydi ve satmak istiyordum-bu şekilde satamazdım.

25 liraya sabah bırakıp akşam aldım lensi. Kit lensler için aslında kendi başınıza denenebilir, fakat +300 değerli lensleriniz için özgür foto tekniği tavsiye ederim

12461 Mesaj
4 Mayıs 2010; 0:51:40 

Fatih yukarıyı okumadın sanırım

1284 Mesaj
4 Mayıs 2010; 0:56:59 

Okudum be müdür ya :)

Benim cevabım 2. 3. 4. posttaki takipte olan arkadaşlara

12461 Mesaj
4 Mayıs 2010; 1:01:30 

Ok

2272 Mesaj
16 Mayıs 2010; 3:40:01 

konuyu up yapalım bence yararlı bi başlık

110 Mesaj
16 Mayıs 2010; 12:01:24 

evet, bu arada bende eski 18-55 lensimi açıp temizledim dün. dikkatli davranarak hem temizledim hemde bir sorun çıkartmadan tekrar toplamayı başardım. bunu fotoğraflı anlatımla uygun bir zamanımda siteye eklemeyi düşünüyorum. belki faydalı olabilir :)

Gulshan-i Raz. Zat-i Shaitan, Ya Zat-i Shaitan !

2272 Mesaj
17 Mayıs 2010; 19:04:28 

kesinlikle olur

4285 Mesaj
7 Mart 2012; 8:31:00 

quote:

Bak bu kötü...

513 Mesaj
7 Mart 2012; 10:45:04 

youtube da ameilyat videoları da var ! sakın ha ameliyat yapmaya kalkışmayın :D

benim kullandığım bi lenstede bi yerde toz vardı. fotoğrafta belli olmuyordu ama ben bakınca görüp sinir oluyordum.

arada bir buğuda yapardı lens. eski olduğu için bide benim olmadığı için açamadım . ama hep açmayı düşünmüşümüdür :D

donanimhaber

981 Mesaj
7 Mart 2012; 10:48:45 

Helios 58mm, Jupiter9 85mm ve Pentacon 200mm objektifleri açıp, çıkartabildiğim bütün lenslerini çıkarıtp, temizledikten sonra tekrar eskisi gibi toparlamayı başarmış biri olarak içimde "yapılır aslında" gibi bir düşünce oluşmadı değil Ama şimdilik gözüm yemiyor açıkçası. Yeni objektifler dijital sonuçta. Benim açtıklarım tamamen mekanikti

McYC ~ Soul of Spirit

D7000 - Zenit 122 - Lubitel 2 - Nikon FM
Nikkor 28mm AI - Nikkor 135mm AI - Nikkor 18-105vr - Nikkor 70-300vr - Jupiter9 85mm - Helios 44m6 58mm - Pentacon 200mm - Kata Dr-467i - Lowepro Stealth Reporter d550aw
Yiğitcan Sümbelli

686 Mesaj
7 Mart 2012; 14:40:07 

Kullandığım bi lensim vardı.
abime ödünç vermiştim. Lens geldiğinde içi toz duman olmuştu. Çok üzüldüm canım sıkılmıştı.
Ancak biraz inceledim baktım yapabilirmiyim dedim. elleri kolları sıvadım.
tozdan mümkün olduğunca arındırılmış bi ortamda banyoda güzel bi ışıklandırmayla,
milimetrik hesaplar yaparak lensi dikkatlice söktüm, dağıttım temizledim.
hepsini milimetrik olarak yine yerli yerine yerleştirdim. kolay oldu diyemem.
ama sonunda oldu. kalibrasyonunda netlemede hiçbir sorun yaşamadım.
teknik konulardan anlıyorsanız, eliniz alet edevat tutabiliyosa,
birazda risk almayı seviyosanız. kendi lensinizi kendiniz temizleyebilirsiniz.

Önemli Olan: Hayatta ençok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.

"Bilgiyi Yönetmek Sanattır"

1891 Mesaj
7 Mart 2012; 23:20:37 

lenslerin içinde radyo aktif madde varsa hellaleşin arkadaşlar. eski nesil lenslerde kullanıldığını okumuştum.

2413 Mesaj
8 Mart 2012; 1:48:42 

daha onceki sahipleri hep ölmüşlermi? ortalama kaç shutter ömürleri var?

| Canon A-1 | Canon L 85mm f1.2 | Canon s.s.c 50mm f1.4 | Vivitar 28mm f2 |

| Olympus OM-D EM-5 | Panasonic 7-14mm F4 | Panasonic 14-45mm OIS | Panasonic 20mm 1.7 |

686 Mesaj
8 Mart 2012; 9:22:54 

Hakkınızı Helal edin :)
arkamdan xcamplus iyi adamdı derseniz fazlasıyla yeter :)

Önemli Olan: Hayatta ençok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.

"Bilgiyi Yönetmek Sanattır"

22 Mesaj
26 Mayıs 2012; 13:23:14 

quote:

youtube da araştırın.

Dostum beni gaza getirdiğin için teşekkürler. Lensin içinde toz vardı senin bu yazını okuduktan sonra aldım tornavidayı iki lensimide toplam 15 dakikada hallettim. 18-55 ve 55-250 canon lenslerim tertemiz oldu. Teşekkürler

145 Mesaj
11 Eylül 2012; 23:44:43 

quote:

selamlar;
geçenlerde dışarıda fotoğraf çektikten sonra eve geldiğimde lensin içinin buğu yaptığını farkettim, dışarısı soğuktu ve yağmur sonrası olduğu için hava nemliydi, 18-105 vr lensi çıkardım arkasındaki mercekten baktığımda buğulanma yavaş yavaş geçiyordu ama tortuya benzer bir iz bıraktı, dış yüzeyde olsa neyse diyeceğim ama dış tarafta değil, lensin makineye bağlandığı kısımdaki küçük merceğin içerdeki yüzeyiyle ondan sonraki mercekte belirdi bu izler, daha önce vapurda falan fotoğraf çektiyseniz bilirsiniz, ufak su zerrelerinin lensin ön merceğine bıraktığı izler gibi. yetmiyormuş gibi ufak toz partikülleri de sırıttı kaldı. o günden beri araştırıyorum, toz pek önemli bir faktör değilmiş bu konuda, konstrat ayarını düşürüyormuş genelde, ama buğulanmanın bıraktığı iz hakkında yazı bulamadım. benim kendi fikrim bu oluşan buğulanmanın bıraktığı kirlilik illaki fotoğraf kalitesini etkiler. dslr makine kullanmak ciddi anlamda titizlik gerektiriyormuş. sizlere soracağım sorular;

- lensi nikon servisinde temizletmeyi düşünüyorum, herhangi bir zararı olur mu lense ( AF hızı veya odaklanma motoruna etkisi ),
- temizletmek gerçekten faydalı olur mu,
- tahminen ne kadara mâl olur,
- siz bu sebepten ötürü lensi açtırır mıydınız, daha önce lens içini temizleten veya bu konuyla bilgisi olan var mı?

şimdiden teşekkürler arkadaşlar...

İşte örnek
http://www.youtube.com/watch?v=VOX1qxRbk2I

115 Mesaj
5 Mart 2013; 13:53:14 

Helios 44m-5 ve konica Hex. Ar 40 mm 2. el aldığım lenslerimi temizlemek istiyorum. Mantar var mıdır diye merak içindeyim. Varsa nasıl yokedilir acaba bilen var mı. Teşekkürler.

Helios 44M-6 ve 44-3 50mm F2 ----- Tokina RMC 28mm F2.8---- Tair 3 300mm F4.5------ Canon FD 50mm F1.4 S.S.C------ SEL1855 F3.5-4.6------ Super Danubia 135mm F2.8------ Pentacon 200mm f4------Minolta MD 28mm F2.5 W.Rokkor SI--------Canon FD 28mm F2

2825 Mesaj
5 Mart 2013; 23:55:35 

quote:

Orijinalden alıntı: mirrorless

Helios 44m-5 ve konica Hex. Ar 40 mm 2. el aldığım lenslerimi temizlemek istiyorum. Mantar var mıdır diye merak içindeyim. Varsa nasıl yokedilir acaba bilen var mı. Teşekkürler.

Mantar tabirini yeni duydum we merak ettim dogrusu..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Nikon D80 Body + Nikon Nikkor 50 mm 1.8 D

7264 Mesaj
6 Mart 2013; 0:26:21 

quote:

Orijinalden alıntı: mirrorless

Lensi homojen bir ışık kaynağına doğru tuttuğunuzda optikleri üzerinde örümcek ağına benzeyen ya da organik formlu bir toz, leke, oluşum görürseniz büyük ihtimalle mantar enfeksiyonu söz konusu demektir. Ancak mantar sorunu lensi açıp optikleri temizleyerek giderilmez çünkü mantar optiklerin üzerindeki kaplamalarla beslenir ve mantarı temizleseniz bile yenen kaplamaları düzeltemezsiniz. Bu nedenle ya başlangıç aşamasında tespit edip ultraviole ışık ya da güneş ışığı altında birkaç gün bekleteceksiniz ya da mantarlı lenslerden mümkün olduğunca uzak duracaksınız. Tabi mevcut sağlam lenslerinizi bu tür sorunların oluşumuna karşı korumak için dikkatli davranmak en ucuz ve kolay yol, lenslerinizi nem ve karanlık ortam ikilisinden uzak tutmak yeterli.

Lenslerdeki mantar yayılması genellikle şu şekillerde oluyor:

0
0
0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Father Torque -- 6 Mart 2013; 0:27:11 >

115 Mesaj
6 Mart 2013; 11:59:08 

Benim konicada şu sağ üstteki fotoğraftaki gibi küçük çıkmayan 1-2 nokta var. Mantar olabileceğini düşünmemin sebebi de şu . Lensi dün dağıttım. Hatta diyafram yapraklarını yanlışlıkla tarumar ettikten sonra 1 saatte mekanizmayı düzgün olarak yerleştirebildim. Objektifin ön camının iç kısmındaymış bu küçük çıkmayan noktalar. Kesinlikle toz değiller. Dediğinizi yapıcam, Teşekkür ederim.

Helios 44M-6 ve 44-3 50mm F2 ----- Tokina RMC 28mm F2.8---- Tair 3 300mm F4.5------ Canon FD 50mm F1.4 S.S.C------ SEL1855 F3.5-4.6------ Super Danubia 135mm F2.8------ Pentacon 200mm f4------Minolta MD 28mm F2.5 W.Rokkor SI--------Canon FD 28mm F2
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Fotoğraf Makineleri ve Video Kameralar] » Dijital ve Analog Fotoğraf Makineleri » ..::LENS İÇİNDEKİ TOZLANMA VE KİRLİLİK SORUNU::..
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.859