Şimdi Ara

AMD'nin 6 çekirdekli Phenom II X6 işlemcileri 27 Nisan'da çıkıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
0
Favori
7.285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Core i7 980X işlemcisini lanse ederek sunucu ve iş istasyonlarından sonra masaüstü sistemlerde de 6 çekirdekli işlemci dönemini başlatan Intel'den sonra AMD de 6 çekirdekli işlemcilerini duyurmaya hazırlanıyor. Istanbul kod adını taşıyan 6 çekirdekli Opteron işlemcileriyle yaklaşık bir yıldır pazarda olan AMD, Thuban kod adını taşıyan Phenom II X6 işlemcileriyle, son kullanıcılar ve performans tutkunları için masaüstü sistemlere yönelik 6 çekirdekli işlemcilerini pazara sunacak. 27 Nisan'da lanse edilmesi beklenen yeni işlemci ailesiyle birlikte AMD, fiyatlandırma açısından rekabetin güçlü tarafında olacağını iddia ediyor.

6 çekirdekli işlemci arenasında sadece Core i7 980X modeliyle var olan Core i7 970 için hazırlıklarında son aşamaya gelen Intel'in aksine AMD, Phenom II X6 1035T, 1055T, 1075T ve 1090T Black Edition olmak üzere dört model ile pazara girmeyi ve 2011'de lanse edilecek Bulldozer jenerasyonu öncesinde son büyük işlemci güncellemesini yapmayı planlıyor. Sırasıyla 2.6GHz, 2.8GHz, 3GHz ve 3.2GHz'de görev yapan işlemcilerin tamamı Soket AM3 formunda. 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan işlemcilerde, her çekirdek için 512Kb büyüklüğünde Seviye 2 ve çekirdekler arası ortak kullanıma açık olan 6MB büyüklüğünde Seviye 3 bellek kapasitesine yer veriliyor.

Isıl güç tasarımları 95 Watt ile 125 Watt arasında değişen işlemcilerden sadece Phenom II 1090T Black Edition modeli çarpan kilidi açık olarak gelecek. Turbo Core teknolojisiyle, iş yükü ve uygulama ihtiyacına göre dinamik çekirdek hızlandırma özelliğine sahip olan işlemciler, Soket AM3 formundaki işlemcilerin tamamına yakınında BIOS güncellemesi ile kullanılabilecekler. En hızlı olduğu gibi en pahalı model unvanını taşıyacak Phenom II X6 1090T Black Editio'ın 300$ veya bir miktar altında fiyatlandırılması beklenirken, Avrupa'da 284 Avro seviyesinden listelendiği bildiriliyor.

• fiyatı fena digil tabi ülkemizde ortalama 500 tl olacagı kesin gibi
  • hiç anlamış değilim intelin 6 çekirdekli işlemcisi 1500$ amd nin se yakın özelliklere sahip olanı en fazla 300$..
  • anlamış değilim nasıl hesap yapıyosunuz 600 tl avrupa fiyatı olan işlemci Tr de nasıl 500 tl oluyor acaba ben bilişim sektöründe çalısıyorum yıllardır 700 tl aşşağı alamayız bunu burda biz nasıl 500 tl fiyat veriyosunuz anlamadım garipsiniz ya :)

• şu testler artsada artık su işlemciyi alalım
  • quote:

anlamış değilim nasıl hesap yapıyosunuz 600 tl avrupa fiyatı olan işlemci Tr de nasıl 500 tl oluyor acaba ben bilişim sektöründe çalısıyorum yıllardır 700 tl aşşağı alamayız bunu burda biz nasıl 500 tl fiyat veriyosunuz anlamadım garipsiniz ya :)

Ben yıllardır bilişim sektöründe çalışmıyorum ama biz bu tarz ürünleri euro olarak değilde dolar olarak alıyoruz bunu biliyorum:)
  • çıkacak bu iki amd x6 işlemcinin oyun performansı x4 965 den iyi olmayacak testler çıktığı zaman göreceğiz.

sadece render gibi uygulamalarda öne çıkacaklar.
  • Ortak kullanıma açık l3 bellek 6mb değil mi? İşlemci çekirdekleriyle beraber olan l2 bellek 512kb diye belirtilmiş zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RoyalForce

çıkacak bu iki amd x6 işlemcinin oyun performansı x4 965 den iyi olmayacak testler çıktığı zaman göreceğiz.

sadece render gibi uygulamalarda öne çıkacaklar.

zaten esasında oyunlar için daha 4 çekirdeği bile kullanan fazla oyun yokken 6 çekirdeğin oyunlarda fazla performan artışı sağlayacağına pek inanmıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Ortak kullanıma açık l3 bellek 6mb değil mi? İşlemci çekirdekleriyle beraber olan l2 bellek 512kb diye belirtilmiş zaten.

Doğru yazmışsın, 6MB ortak kullanımlı L3 var, haber metninde hata var yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Divinity -- 25 Nisan 2010; 13:38:06 >
  • Yürü Be AMD Kim Tutar Seni =)) HeHea
  • quote:

Orijinalden alıntı: Divinity

quote:

Ortak kullanıma açık l3 bellek 6mb değil mi? İşlemci çekirdekleriyle beraber olan l2 bellek 512kb diye belirtilmiş zaten.

Hayır, 6mb... Hehe zamanında düzeltmişsin yetişemedim
    AMD'nin 6 çekirdekli Phenom II X6 işlemcileri 27 Nisan'da çıkıyorAMD'nin 6 çekirdekli Phenom II X6 işlemcileri 27 Nisan'da çıkıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 25 Nisan 2010; 13:44:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: tarkancek

hiç anlamış değilim intelin 6 çekirdekli işlemcisi 1500$ amd nin se yakın özelliklere sahip olanı en fazla 300$..

cok basit cunki

yakin ozellikler degil aralarinda dag kadar ozellik farki var

aksi halde simdiye intelin ucuz 6 cekirdegi cikardi

cok kotu bir olay ya

intel resmen tekel durumunda işlemci pazarında
  • Sen intel al kardeşim arada dağ kadar fark varsa...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Divinity

quote:

Hayır, 6mb... Hehe zamanında düzeltmişsin yetişemedim
    AMD'nin 6 çekirdekli Phenom II X6 işlemcileri 27 Nisan'da çıkıyorAMD'nin 6 çekirdekli Phenom II X6 işlemcileri 27 Nisan'da çıkıyor

hehe senden hızlı araştırmışım

• bu işlemciler iyi satılır gibime geliyor.. sonuçta alınabilir seviyede başka 6 çekirdekli işlemci var mı??? yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

bu işlemciler iyi satılır gibime geliyor.. sonuçta alınabilir seviyede başka 6 çekirdekli işlemci var mı??? yok

açık ve net
  • quote:

Orijinalden alıntı: tarkancek

hiç anlamış değilim intelin 6 çekirdekli işlemcisi 1500$ amd nin se yakın özelliklere sahip olanı en fazla 300$..

Buyuk bir ihtimal x6 olmalarina ramen intel i7 islemcilerini dahi gecememlerinden olsa gerek diye dusunuyorum ! ee rakibine karsi ustunlugun hatta esitligin yoksa avantaj elde etmek icin fiyatta avantaji yakalamak ve bu stratejiyi uygulamak mantikli degil mi? gerci amd bunu 5 veya 6 senedir yapiyor ya neyse !!
  • Yeni alacaklar için en mantıklı işlemci budur bence bu saatten sonra pek x4 lere yönelen olmıcakdır bu seviye için şahsen bende düşünüyorum şimdilik 6 çekirdeğe ihtiyaç olmuyor ama elbet olacak ileriye dönük işlemci oldu mis gibide oldu
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.