şirket için araba almak
74 Cevap61996 Görüntüleme6 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

4 Mesaj
24 Nisan 2010; 12:36:06 

iyi günler,

bir sorum var yanlış yere yazmış olabilirim. ancak bilen varsa ve anlayacağım tarzda cevap verilebilirse sevinirim.

internette araştırdım ancak teknik cevaplardan tam net anlayamadım. sorum şu:

bir aile büyüğümüzün bir şirketi var.

ben sıfır araba almayı planlarken, "arabayı şirket üzerine alalım, %18 vergi ve %20 amortisman düşülür araba sana çok ucuza gelir" dedi.

bu işin aslı nedir? teklifi yapan büyüğümüz güvenilirdir ancak ben ticari işlerden anlamam.

dolayısıyla böyle birşey yapmak benim için mantıklı mıdır?

mantıklı ise araç tam fiyatını ödedikten sonra %18 ini şirketten mi alacağım?

diğer %20 amortisman bana ne zaman kar olarak döner?

cevap verebilirseniz sevinirim.

7962 Mesaj
24 Nisan 2010; 13:00:01 

aracı şirket aracı olarak almak için vergi numarası olması gerekiyor yani işyerin şirketin vs olucak vergi nosu sahibi kişiye ait olmak üzere 2 adette eski araç ruhsat fotokopisi gerekiyor araçların satılmış vs olması önemli değil bunları temin edersen ve bayiye gidip filo dan araç almak istiyorum dersen daha fazla indrim uygulanıyor aldığın araç sayısı 1 den fazla ise dahada indirim uygulanıyor yani birkaç milyar duruma göre karın olur ama araç şirket sahibi üzerine olur sonra devir yapabilirsin işine gelirse adama güveniyorsan gir bişey olmaz kar kardır

birinci sayfa, ilk mesaj günceldir :)http://forum.donanimhaber.com/m_46528250/tm.htm email:ferhatde@hotmail.com

4185 Mesaj
24 Nisan 2010; 13:05:56 

Bildigim kadariyla aciklayayim. Bu konuda uzman degilim o yuzden yanlisim olabilir.

KDV nin aldiginiz bayiye mutlaka odenmesi gerekir. Ama siz odeyip sirketten mi alirsiniz ya da sirket mi oder o aranizdaki iliskiye bagli. Sirket kendi sattigi mallarin KDv sinden odedigi KDvleri duser ve sadece aradaki farki devlete oder. Bu yuzden satin aldigi mallardaki KDV sirkete yuk degildir. Tabi sirket zarar eden bir sirket degilse.

Amortisman meselesi ise her yil aracin belli bir yuzdesi gider gosterilir. Yani sirketin kari da o oranda azalir. Kar uzerinden vergi verildigi icin odenen vergi de azalmis olur. O yuzde 20 duser olayinda ya bir yanlis anlama var ya da arkadasiniz size yillar icinde alacagi bu vergi inidirimini pesin vermeyi dusunmus.

Bu konunun sakincasi nedir derseniz. Bu olay vergi kacirmaktir. Ulkemizde adaletli bir vergi sistemi olmadigini dusundugumden bu konu da bir yorum yapmiyor. Sizin tercihizdir.

Sizi asil ilgilendiren konu aracin sirket uzerine olacak olmasidir. Arkadasiiz guvenilir olsa bile bir gun isler ters gidip sirket batarsa sizin araciniz haciz edilecektir.

Sirket uzerine alip size satacaksa bu ikinci durumdan kurtulabilirsiniz. Ama sirket ve sahis arasinda ki alim satim da baska vergiler var midir bilemiyorum.

2014 Jeep Grand Cherokee
2013 Bmw 328i Modern line

1002 Mesaj
24 Nisan 2010; 13:44:50 

Şirket için araç alınırken fiyat ödenir ama yıl sonunda kdv şirkete iade edilir. Şirket aracı alırken %18 satarken %0 KDV ile satar. Şirketin KDV fazlası varsa yıl sonunda açık çıkmayacağı için sana bi iyilik yapabilir.

789 Mesaj
24 Nisan 2010; 15:54:42 

resmi olarak araç sizin üstünüze olmayacağı için güven kaynaklı bir sıkıntı yoksa girilmesi gereken bir durum. diğer taraftan aracı elden çıkarırken de şahıs üzerine kayıtlı araçlara göre farklılık olabilir düşüncesindeyim.

olric

455 Mesaj
24 Nisan 2010; 16:31:09 

Yakınınız ile güven problemi olmadığını belirtmişsiniz ancak ben bunu gözardı ederek yanıtlayacağım.

Bayiye gidiyoruz.Aracımızı seçiyoruz,prosedürler başlıyor.Bu noktada şahıs şirketi ise farklı,sermaye şirketi ise farklı bir prosedür var.Bu nokta teknik detaya giriyor.

Sonrasında aracın fiyatı olan xx.xxx TL yi anlaştığınız gibi (peşin-taksit vb.) şekilde aldığınız kuruma tas tamam ödüyorsunuz.Sonrasında devreye şirketin size getirebilecekleri geliyor,

*Şirketin aldığı mallardan dolayı ödediği kdv ile sattığı mallardan dolayı topladığı kdv arasındaki farka göre devlete kdv öder.Şayet uygun bir durum var ise ve yakınınız kabul ederse devlete vereceği kdv tutarını (sizin araçtan doğan farkı) size verebilir.

*Örneğin bu ay 100.000 TL lik bir araç alırsanız 31.12.2010 tarihinde 13.333 küsür amortisman bedeli ayrılacak.Şirket bu bedeli Genel Yönetim Gideri olarak göstereceği için görünen karı azalacak ve daha az vergi ödeyecek.Yakınınız kabul ederse amortismanın düşülmesinden dolayı devlete vermesi gereken tutarı size verebilir.

Tabi ki bunlar işin güzel hoş cezbedici yanları.ANCAK

durum gerçekte pek böyle olmayabilir....Yakınınız size bir şey yapmaya bilir.Bu demek değildir ki şirket batmayacak yahut başına bir iş gelmeyecek.Şirketin iflası durumunda aracınız şirket envanterinde görüldüğü için direk elinizden uçup gidecek sizde arkasından bakıp eliniz kolunuz bağlı oturursunuz ancak.

Şahsi tavsiyem yakınınız sizin düşündüğünüz gibi iyi niyetli ise onun şirketi üzerinden araç kiralayın kira bedelini aranızda anlaştığınız oranda bölüşün.Nasılsa gider yazıyor ve devlete vereceği vergiden düşüyor

Ayrıca kuralına uygun muhasebe tutuluyor ise size ödediği paraları muhasebesel olarak işlemekte sıkıntı yaşayacaktır.

1189 Mesaj
24 Nisan 2010; 16:37:37 

ya şirket batarsa dikkat edin kar edecem diye elinizdeki bulgurdanda olmayın.

Punto Evo My Life Start & Stop 1.3 MULTIJET 75 HP

4 Mesaj
24 Nisan 2010; 22:24:22 

quote:

Orijinalden alıntı: 13NiGhT_M@Re

Yakınınız ile güven problemi olmadığını belirtmişsiniz ancak ben bunu gözardı ederek yanıtlayacağım.

Bayiye gidiyoruz.Aracımızı seçiyoruz,prosedürler başlıyor.Bu noktada şahıs şirketi ise farklı,sermaye şirketi ise farklı bir prosedür var.Bu nokta teknik detaya giriyor.

Sonrasında aracın fiyatı olan xx.xxx TL yi anlaştığınız gibi (peşin-taksit vb.) şekilde aldığınız kuruma tas tamam ödüyorsunuz.Sonrasında devreye şirketin size getirebilecekleri geliyor,

*Şirketin aldığı mallardan dolayı ödediği kdv ile sattığı mallardan dolayı topladığı kdv arasındaki farka göre devlete kdv öder.Şayet uygun bir durum var ise ve yakınınız kabul ederse devlete vereceği kdv tutarını (sizin araçtan doğan farkı) size verebilir.

*Örneğin bu ay 100.000 TL lik bir araç alırsanız 31.12.2010 tarihinde 13.333 küsür amortisman bedeli ayrılacak.Şirket bu bedeli Genel Yönetim Gideri olarak göstereceği için görünen karı azalacak ve daha az vergi ödeyecek.Yakınınız kabul ederse amortismanın düşülmesinden dolayı devlete vermesi gereken tutarı size verebilir.

Tabi ki bunlar işin güzel hoş cezbedici yanları.ANCAK

durum gerçekte pek böyle olmayabilir....Yakınınız size bir şey yapmaya bilir.Bu demek değildir ki şirket batmayacak yahut başına bir iş gelmeyecek.Şirketin iflası durumunda aracınız şirket envanterinde görüldüğü için direk elinizden uçup gidecek sizde arkasından bakıp eliniz kolunuz bağlı oturursunuz ancak.

Şahsi tavsiyem yakınınız sizin düşündüğünüz gibi iyi niyetli ise onun şirketi üzerinden araç kiralayın kira bedelini aranızda anlaştığınız oranda bölüşün.Nasılsa gider yazıyor ve devlete vereceği vergiden düşüyor

Ayrıca kuralına uygun muhasebe tutuluyor ise size ödediği paraları muhasebesel olarak işlemekte sıkıntı yaşayacaktır.

herkese bilgilendirme için teşekkür ederim. şu kiralama işini örnekle açıklayabilir misiniz?

455 Mesaj
24 Nisan 2010; 22:51:25 

Şirket aracı kiraladığı firmaya aylık yada yıllık nasıl anlaşma yapıldı ise bir ödeme yapıyor.Bu ödeme de bir gider olduğu için mevcut gözüken karı aşağıya çekmesinde dolayı ödenen vergi azalıyor.Genel olarak vergiden düşme olarak bilinir.Şirket işi için kullanılmayacak aracın giderinin yazılması ne kadar etik vs. konusuna hiç girmiyorum...

Kiralama konusuna gelince,aracı seçip fiyat konusunda anlaşıp kiralıyorsunuz.Yüksek adetli ve uzun dönemli filo kiralamalarında sıfır araç bile alıyor firmalar.Bakım vs. konusunu da onlar hallediyor.Size binip vakti geldiğinde onu verip bir başka araç ile değiştirmek kalıyor...

Supersport vb. araçlar almak isteyenler hariç işletmeler dış kaynaklardan yararlanıp amortismanı 5 senede yapmak yerine kirayı ödediği anda giderleştirdiği sistemleri tercih ediyorlar.

4 Mesaj
25 Nisan 2010; 3:06:28 

bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederim. bu iş anladığım kadarıyla hem legal değil hem de benim gibi ticaretten anlamayan adamlara göre değil. paşa paşa kendi yağımızla kavrulalım en iyisi. tekrar teşekkürler.

4095 Mesaj
25 Nisan 2010; 11:27:59 

hayır legal bişey...

fakat şirket ne şirketi batarmı vs. bunları düşünmek lazım sadece

2577 Mesaj
25 Nisan 2010; 11:41:08 

3kurus fazla para veririm ama ruhsatta ismim yazar, icim rahat eder

Ford Focus HB TDCi Collection 2011

600 Mesaj
26 Nisan 2010; 10:14:04 

herşeyden önemlisi aracın ticari araç olması lazım binek araç için bu geçerli değil kdv sini indirim konusu yapamazlar.ayrıyetten binek araçların amortisman giderlerinide vergi indirim konusu yapamaz.

yani kango doblo vs. yada kamyonet tarzı ufak arabalardan alabilrisin ancak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cahtlaq_cojuk -- 26 Nisan 2010; 10:28:49 >

MACBOOK PRO I5 2,3 GHZ. EASY 2011
IPHONE 4S 16GB BLACK
IPAD MİNİ 16 GB BLACK
TOMMY HILFIGER AUTOMATIC TH.116.114.0938

7957 Mesaj
16 Kasım 2010; 12:45:46 

quote:

Orijinalden alıntı: mr.jinal

herşeyden önemlisi aracın ticari araç olması lazım binek araç için bu geçerli değil kdv sini indirim konusu yapamazlar.ayrıyetten binek araçların amortisman giderlerinide vergi indirim konusu yapamaz.

yani kango doblo vs. yada kamyonet tarzı ufak arabalardan alabilrisin ancak

Hayır pek çok Mercedes, Bmw Audi vs. yazdıran var şirket envanterine. Sırf doblo vs. için geçerli değil.

2013 Citroen C4 E-Hdi Mcp 1.6 115 Hp Exclusive - SAM
2013 Toyota Corolla 1.4 D4D M/T 90 Hp Advance

2897 Mesaj
16 Kasım 2010; 13:30:41 

quote:

Orijinalden alıntı: newmonarch

Hayır pek çok Mercedes, Bmw Audi vs. yazdıran var şirket envanterine. Sırf doblo vs. için geçerli değil.

mr.jinal haklı.Artık devlet uyandı kanun değişti. MB ler,BMW ler,cipler şirkete gider olarak gösterilemiyor.Ticari araç olması lazım.

7957 Mesaj
16 Kasım 2010; 20:15:18 

quote:

Orijinalden alıntı: playumb

mr.jinal haklı.Artık devlet uyandı kanun değişti. MB ler,BMW ler,cipler şirkete gider olarak gösterilemiyor.Ticari araç olması lazım.

Devlet bayağı geç uyanmış o zaman.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi newmonarch -- 16 Kasım 2010; 20:15:43 >

2013 Citroen C4 E-Hdi Mcp 1.6 115 Hp Exclusive - SAM
2013 Toyota Corolla 1.4 D4D M/T 90 Hp Advance

651 Mesaj
16 Kasım 2010; 20:32:18 

binek araç alımı ve giderleri şirkette gider olarak gösterilebilir. alırken oto kiralama şirketi değilseniz eğer arabayı alırken ödediğiniz kdv yi şirketinizde kullanamazsınız satarkende %1 kdv ödersiniz. . 5 sene boyunca araba değerinin %20 sini kurumlar vergisi kar matrahından amortisman gideri olarak indirebilirsiniz

152 Mesaj
9 Nisan 2011; 1:17:13 

Konuyu hortlatıyım dedimde bizim evdeki tüm arabalar (mercedes, toyota, ford vb. ) hepsi şirket'e kaytlı ve babama niye böyle dediğimde. 5 yıl sonra yıllık %20 amortismandan kendi parasını çıkarıyor yanıtını almıştım. he yeni araba aldık şimdi onuda şirkete kaydettiriyoruz amortisman amaçlı. yani doblo ya felan değil. binek hatchpack araba... :)

++++

Şirkete Nimet giibi bi etkisi daha olur. eğer aracınız şirket aracı olursa sizin benzin fişlerinizin KDV side şirketten gider olarak düşer. (200 küsür liralık bi depo benzinden 40lira kdv gayet güzel bişey şirket için:) )

Ama burda şöyle bi sıkıntı var şirket istanbul şirketidir tüm işi gücü istanbuldadır, senin benzin fişler, sürekli atıyorum erzurumdan geliyodur buda demek olur ki araba erzurumda kullanılıyor. buda farkedilirse bigün maliyeden felan usulsüzlükten incelemeye girebilir şirket.

He o zaman benzin fişlerini vermezsin olur biter..

++

arkadaşların dediği gibi şirket batarsa geçmiş olsun.

++

aradan 1 yıl geçmiş nerdeyse arkadaş almıştır arabasını hayırlı olsun ne yaptı çok merak ediyorum kendine mi aldı şirketemi :)))

59 Mesaj
20 Nisan 2011; 15:29:28 

Peki şahıstan alınan ticari araç , 2.el olarak satın alınıp şirket üzerine alınabilir mi ?
Bilgisi olan var mı ?

6096 Mesaj
1 Mayıs 2011; 23:21:29 

Arkadaşlar konuyu merak ettim binek araçlarda vergiden düşme oluyor mu ?

araca ödenen kdv nin hepsi mi düşülüyor ?

2009 520D E60 SİYAH
2012 VW CADDY 1.6 TDI
2013 Kia RIO Hb 1.25 FANCY
Sadece camlar değil , hayatım film ... ;)

1206 Mesaj
1 Mayıs 2011; 23:25:10 

güzel hort olmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Power  -- 1 Mayıs 2011; 23:25:38 >

2934 Mesaj
1 Mayıs 2011; 23:33:17 

birde şirket üzerine kredi çekip araç alırsanız
misal
20000 TL kredi kullandınız
3 yılda 5000 TL faiz ödediniz

5000 TL gider gösterilip düşülebilir.

http://www.youtube.com/watch?v=bpl-hptfNKQ
9.57 den itibaren

413 Mesaj
1 Mayıs 2011; 23:34:08 

2. el veya sıfır bütün araçlar (ticari veya binek) satan kişinin vergi mükkellefiyeti olsun veya olmasın şirket üzerine alınabilir. Sadece amortisman ayrılma yöntemleri, kdv sinin indirim konusu yapılıp yapılamayacağı farklı farklı değerlendirilir bunlarda teknik konulardır.
quote:

Orijinalden alıntı: emrtkn

Peki şahıstan alınan ticari araç , 2.el olarak satın alınıp şirket üzerine alınabilir mi ?
Bilgisi olan var mı ?

İstanbul Denetim Muhasebe ve Mali Müşavirlik

413 Mesaj
1 Mayıs 2011; 23:58:05 

Arkadaşım sorularına cevap vermeye çalışayım elimden geldiğince
1-binek araçlarda vergiden düşme oluyor mu ?
Vergiden düşme diye bi şey yok arkadaşlar bu amortisman ayırmadır bu da kar çıkan bi şirketse karın vergisini ödemeyi ötelemektir. Amortisman ayrılma oranına göre genelde 5 sene dir amortisman ayırmak. Diyelim 5 sene doldu ve tamamen amortisman ayrıldı ve araç satıldı bu seferde aracın satıldığı tarihteki tutarın hepsi kar olarak kayıtlara alınır buradaki ince nokta araç sıfır alınışı ile satılırken aradaki fark aslında şirket adına gerçek kardır. Örnekle açıklayacak olursak 2006 yılında 100.000 tl ye alınan araç 2011 yılında ikinci el olarak satılırken 50.000 tl satıldığını farzedelim amortisman(gider) 100.000 tl üzerinden ayrılıyor satış 50.000(kar)
2-araca ödenen kdv nin hepsi mi düşülüyor ?
Binek araçlar için aracı alan şirketin araç kiralama işi yapması veya sürücü kursu olması gerekiyor bunun dışındaki bütün şirketler binek araçlar için kdv sini indirim konusu yapamaz.
Ticari araçlarda ise kdv düşülüyor.

İstanbul-Ataşehir de Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Büromuz bulunmaktadır bu konularda yardıma ihtiyacınız olursa veya sormak istediğiniz bi konu olursa bana pm de ulaşabilirsiniz elimizden geldiğince yardımcı olamaya çalışırım.

quote:

Orijinalden alıntı: Burak®

Arkadaşlar konuyu merak ettim binek araçlarda vergiden düşme oluyor mu ?

araca ödenen kdv nin hepsi mi düşülüyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi astra-Elegance -- 2 Mayıs 2011; 0:07:18 >

4095 Mesaj
2 Mayıs 2011; 12:58:08 

Ben kdv direk gidiyor diye biliyorum sirkete araci satin alinca

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

662 Mesaj
2 Mayıs 2011; 13:15:15 

quote:

Orijinalden alıntı: Alioreh

Ben kdv direk gidiyor diye biliyorum sirkete araci satin alinca

Hususi araçlar kesinlikle KDV indirimine söz konusu olamıyor, bu Pick-up lar ve SUV lar için de geçerli. Yalnız mükellefin tercihine göre hem ÖTV hem de KDV gidere atılıp vergiden düşebiliyor. 2.0 bir araç için yüzde 9 civarında avantaj söz konusu.

2936 Mesaj
4 Haziran 2011; 18:17:17 

Arkadaşlar konuyu okudum, ama anlamadığım bir nokta var.
Babam kendi adına vergi mükellefi.örneğin babamın adı xxx yyy, vergi levhasında da xxx yyy yazıyor.Kendi adına da aracı var.Bunu şirket aracıymış gibi saydırabilir miyiz? Araç 2009 model, 2 yıldır kendisinde.
Ya da şu aralar sıfır km araç almayı düşünüyoruz.Transporter alabiliriz mesela.Bunun hem kdv hem ötv sini yıl sonunda gider gibi gösterebilir miyiz? şimdiden teşekkürler.

45 Mesaj
4 Haziran 2011; 23:34:02 

şirket aracının üzerine, ssk vergi çek senet v.s. borcundan dolayı hacizde konabilir. bu da ayrı bi risk. hiç bulaşmamak en iyisi.

2694 Mesaj
4 Haziran 2011; 23:42:43 

Parasını ödediğim bir arabanın başkasının üzerine olmasını istemezdim doğrusu. 3 kuruş için girilmeyecek risk.

196 Mesaj
15 Haziran 2011; 11:34:00 

quote:

Orijinalden alıntı: astra-Elegance

Arkadaşım sorularına cevap vermeye çalışayım elimden geldiğince
1-binek araçlarda vergiden düşme oluyor mu ?
Vergiden düşme diye bi şey yok arkadaşlar bu amortisman ayırmadır bu da kar çıkan bi şirketse karın vergisini ödemeyi ötelemektir. Amortisman ayrılma oranına göre genelde 5 sene dir amortisman ayırmak. Diyelim 5 sene doldu ve tamamen amortisman ayrıldı ve araç satıldı bu seferde aracın satıldığı tarihteki tutarın hepsi kar olarak kayıtlara alınır buradaki ince nokta araç sıfır alınışı ile satılırken aradaki fark aslında şirket adına gerçek kardır. Örnekle açıklayacak olursak 2006 yılında 100.000 tl ye alınan araç 2011 yılında ikinci el olarak satılırken 50.000 tl satıldığını farzedelim amortisman(gider) 100.000 tl üzerinden ayrılıyor satış 50.000(kar)
2-araca ödenen kdv nin hepsi mi düşülüyor ?
Binek araçlar için aracı alan şirketin araç kiralama işi yapması veya sürücü kursu olması gerekiyor bunun dışındaki bütün şirketler binek araçlar için kdv sini indirim konusu yapamaz.
Ticari araçlarda ise kdv düşülüyor.

İstanbul-Ataşehir de Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Büromuz bulunmaktadır bu konularda yardıma ihtiyacınız olursa veya sormak istediğiniz bi konu olursa bana pm de ulaşabilirsiniz elimizden geldiğince yardımcı olamaya çalışırım.

Merhabalar hocam,

Verdigin ornek gayet acik ve anlasilir. Ben bu ornegi biraz daha acmak istiyorum;
-100.000 TL lik aracin 5 yil sonunda tamamen amortismana ayrildigindan 5 yil icinde 100.000 TL matrahtan dusulmus oluyor ve 20.000 TL eksik kurumlar vergisi mi odenmis oluyor?
-Bu arac 50.000 TL ye satildiginda 50.000 TL kar yaziliyor, bu durumda ne kadar gelir vergisi odeniyor?
-Amortismana ayirma olayi hem binek hemde ticari icin ayni oranlarda mi gecerli?

Tesekkur ederim.

183 Mesaj
22 Haziran 2011; 0:07:09 

Konuyu görmem iyi oldu. Peki şahıs firması için hangi rent-a-car önerirsiniz?

Dünya küçük, Hayat Kısa

3023 Mesaj
20 Temmuz 2011; 1:45:14 

quote:

Orijinalden alıntı: fabrikaayarlari

Merhabalar hocam,

Verdigin ornek gayet acik ve anlasilir. Ben bu ornegi biraz daha acmak istiyorum;
-100.000 TL lik aracin 5 yil sonunda tamamen amortismana ayrildigindan 5 yil icinde 100.000 TL matrahtan dusulmus oluyor ve 20.000 TL eksik kurumlar vergisi mi odenmis oluyor?
-Bu arac 50.000 TL ye satildiginda 50.000 TL kar yaziliyor, bu durumda ne kadar gelir vergisi odeniyor?
-Amortismana ayirma olayi hem binek hemde ticari icin ayni oranlarda mi gecerli?

Tesekkur ederim.

Arkadaşlar kusura bakmayın biraz konuyu hortlattım ama, şu arkadaşın sorusunun cevabını merak ediyorum. Bilen varsa yazabilirmi?
Up yani...

Flickr galerim

545 Mesaj
20 Temmuz 2011; 17:51:47 

ben de buraya şöyle bir ek soru getireyim: benim önümdeki 3-4 sene için şahsi olarak araç kiralama düşüncem var.. yani bu 3-4 senelik süre için arabayı krediyle satın alıp her ay (mesela) 1000 TL kredi taksidi ve her sene mtvsi, trafik sigortası, kaskosu, muayenesi, servisi gibi masraflarla uğraşıp sonunda aracı sahipleneceğime 3-4 sene boyunca sadece aylık 700-800 TL gibi bir kiralama parası (+yakıt parası) ödeyerek bu süre için bir arabanın sadece kullanım hakkını almak istiyorum yani sahiplenme şartım yok.. kira süresi bitince durumum olursa yeni bir araç satın alma işine girebilirim, bu düşünceye ne dersiniz?

tabii filo kiralayanlar bireysel olarak muhtemelen kiralama yapmıyordur ama sağlam bir tanıdık şirket üzerinden bu kiralamayı yapmayı düşünüyorum.. ruhsatta varsın başkasının ismi yazsın, dediğim gibi aracı sahiplenme isteğim zaten yok.. sadece bu süre için arabasız kalmayayım istiyorum..

PoloTDI - powered by Megachips
100 HP & 260 Nm

413 Mesaj
25 Ağustos 2011; 16:27:20 

quote:

Orijinalden alıntı: fabrikaayarlari

Merhabalar hocam,

Tesekkur ederim.

Evet arkadaşım aynen dediğin gibi matrahtan düşülüyor ve 5 yılda toplam 20.000.TL az vergi ödenmiş oluyor.
5 sene sonra 50.000.TL ye satıldığında araç 10.000.TL vergi ödemesi çıkar
Ruhsatta otomobil hususi geçenlerde %20 (5 yıl), kamyonet geçenlerde %25 (4 yıldır)

Bu sorunuzu biraz geç gördüm buraya yazdığınız soruları bana da pm den atarsanız hem buraya cevap olarak yazabilirim hemde pm den atabilirim

831 Mesaj
25 Ağustos 2011; 17:50:28 

Kısmı eksik ve yanlış ifadeler var, neyse birşekilde doğru bulunur.

329 Mesaj
27 Ekim 2011; 11:52:21 

arkadaşlar merhaba, kardeşim geçen gün kadıköy de renault bayine gitmiş Dacia sandero araç sormuş, adamlar da filo satıştan filan bahsetmişler..dedigine göre; bayide 10 tane dacia dan 3 tane kalmış bunlarıda filo satış denen bir şekilde (tam olarak çözemedim) uygun bir fiyata satacakmış..bu konuda bilgisi olan varmıdır..

172 Mesaj
8 Kasım 2011; 18:14:43 

İNDİRİM İYİİ...

172 Mesaj
8 Kasım 2011; 18:18:08 

3 Mesaj
24 Kasım 2011; 11:55:15 

Arkadaşlar aynı sorun bende de var. Babamın üzerine bir firma var. ben sadece araba alırken firmanın yapacağı indirimle ilgileniyorum açıkcası. arabayı aldıktan sonra 1 hafta sonra üstüme geçirebilirim. Şirket batma gibi riskleri olduğundan.
Reno almak istiyorum acaba araba alırken firma yada şahış üzerine satışta bir indirim yapıyorlarmı. artı reno firmasına telefonla fiyat sorudğumda ordu mensubu musun diye bir soru sordu bana. son olarak ablamda dacia almak istiyor. sizce 2 arabayı aynı anda alsak bir indirim yaparlarmı?
Cevap olarak evet yaparlardan çok bu tip indirimlerden daha önce yararlanmış arkadaşların tücrübe yorumlarını almak isterim.

1391 Mesaj
24 Kasım 2011; 12:00:07 

Şirket aracı olarak alınan binekl araçların Kdvsi indirilemez.Ha aldığın yakıtlardan falan elbette Kdv yi indirebilir.Ticari araç olursa indirilebilir ancak.Masraf yazacak anlaşılan vergiden kaçmak için.Şirketin batması durumunda sıkıntı olabilir.Bence 1 lira fazla verin ruhsatta kendi adınız olsun.

2142 Mesaj
24 Kasım 2011; 12:13:33 

Peki kimsenin sormadığı soruyu sorayım?

* Şirket için alınan aracın şirket işlerinden farklı amaçlar için kullanılması hakka hududa sığar mı? Bu örnekte olduğu gibi, arkadaş şirket adına bir araç alacak, ama belki şirketin kapısının önünden dahi geçmeyecek. Evet bu etik midir değil midir?

1372 Mesaj
24 Kasım 2011; 18:31:25 

quote:

Orijinalden alıntı: metinardicli

Peki kimsenin sormadığı soruyu sorayım?

* Şirket için alınan aracın şirket işlerinden farklı amaçlar için kullanılması hakka hududa sığar mı? Bu örnekte olduğu gibi, arkadaş şirket adına bir araç alacak, ama belki şirketin kapısının önünden dahi geçmeyecek. Evet bu etik midir değil midir?

Kesinlikle etik değildir...Fakat kimseninde umrunda değildir...

Ford Focus TDCI(109)

8177 Mesaj
24 Kasım 2011; 18:35:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Biturbo

Vergiler böyle gidiyor işte. Şirket araçlarına tez zamanda kısıtlama getirilmesi gerekir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

...

2142 Mesaj
24 Kasım 2011; 18:36:07 

quote:

Orijinalden alıntı: Biturbo

Sonuçta kul hakkına giriyor bu mevzu. Onun için dikkatli olunması şart.

196 Mesaj
24 Kasım 2011; 22:35:21 

quote:

Orijinalden alıntı: astra-Elegance

Evet arkadaşım aynen dediğin gibi matrahtan düşülüyor ve 5 yılda toplam 20.000.TL az vergi ödenmiş oluyor.
5 sene sonra 50.000.TL ye satıldığında araç 10.000.TL vergi ödemesi çıkar
Ruhsatta otomobil hususi geçenlerde %20 (5 yıl), kamyonet geçenlerde %25 (4 yıldır)

Bu sorunuzu biraz geç gördüm buraya yazdığınız soruları bana da pm den atarsanız hem buraya cevap olarak yazabilirim hemde pm den atabilirim

teşekkür ettim...

196 Mesaj
24 Kasım 2011; 22:38:26 

quote:

Orijinalden alıntı: barisay

arkadaşlar merhaba, kardeşim geçen gün kadıköy de renault bayine gitmiş Dacia sandero araç sormuş, adamlar da filo satıştan filan bahsetmişler..dedigine göre; bayide 10 tane dacia dan 3 tane kalmış bunlarıda filo satış denen bir şekilde (tam olarak çözemedim) uygun bir fiyata satacakmış..bu konuda bilgisi olan varmıdır..

bir bayiden aynı araçtan 2-3 ten fazla satın alırsanız, araç filosu yapmış oluyorsunuz ve ekstra indirim alıyorsunuz, bunu kastetmiş olabilir...

1107 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
d4rk3ff3ct
28 Kasım 2011; 13:18:03 

quote:

Orijinalden alıntı: metinardicli

Sonuçta kul hakkına giriyor bu mevzu. Onun için dikkatli olunması şart.

kyl hakkına girdiğini düşünmüyorum şahsen neden derseniz zaten ödenmeyen kdv yi satarken bir gün mecburen ödeyeceksiniz. satıldığı zaman aracın değeri düştüğünde az kdv ödeniyorsa orasını bilemem. bence uygulama düşülen kdv miktarı yüzde olarak değilde nakit oalrak satılırken tekrardan geri alınmasıdır.

10741 Mesaj
28 Kasım 2011; 14:16:44 

Ticari araç olmassa yüzde 18 düşemessiniz... Alırken yüzde 18 düşer,satarken yüzde 1 kdv ödersiniz. Devletimizin şirketler için vermiş olduğu kolaylık.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Kasım 2011; 14:19:37 

Bütün binek araçlar amortisman olarak saydırılıp gider gösterilebilir, buna FERRARİ de dahil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Caipirinha -- 10 Ocak 2012; 14:04:36 >

349 Mesaj
28 Kasım 2011; 15:55:31 

quote:

Orijinalden alıntı: basketbol6

Şirket için araç alınırken fiyat ödenir ama yıl sonunda kdv şirkete iade edilir. Şirket aracı alırken %18 satarken %0 KDV ile satar. Şirketin KDV fazlası varsa yıl sonunda açık çıkmayacağı için sana bi iyilik yapabilir.

Hocam bunu nereden duydunuz veya nereden biliyorsunuz? Yıl sonunda KDV nasıl iade edilir? Bilgilerinizi kontrol ederseniz iyi olur diye düşünüyorum. İkinci el binek araçlarda KDV %1, ticari araçlarda %18'dir.
Konuyu açan arkadaşa acizane tavsiyem bu işlere hiç girmeyin. Bunu size teklif edip vergi kaçırmaya çalışan birisinin eli sıkıştığında aracınızı satmayacağını bilemezsiniz. Ayrıca amortisman, yıpranma payıdır. Ülkemizde binek araçların ömrü 5 yıl olarak kabul edilir. Bu yüzden araç bedelinin her yıl 1/5'i gider olarak kaydedilir.
Son olarak, binek araçların KDV'si indirim konusu yapılamaz. (Tabi araç kiralama vs. şirketleri hariç)

düzeltme: Konu hortmuş. Allah sizi bildiği gibi yapsın. Sinirden elim ayağım titredi yemin ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BaZZaM -- 28 Kasım 2011; 16:04:32 >

451 Mesaj
6 Aralık 2011; 14:21:48 

arkadaşlar konuyu hortlatıyorum . benim adıma kayıtlı şirketim var. araç almak istiyorum her ay ortalama kdv olarak şirketin 700tl çıkıyor yani senede 8-10000tl kdv ödüyorum sıfır araç alıcam sizce şirket üstüne mi almalıyım.yoksa şahsıma mı? hersene ben buödediğim kdv nin ne kadarından muaf olabilirim? yıl sonu kurumlar vergisi çıkıyor tam olarak ne kadar çıkıyor bilimiyorum tahmini 2000tl civarı. baktığım araç 3008 yaklaşık 65000tl civarı. ne kadarı kdv bilmiyorum 12000tl civarı diye düşünüyorum. 5 yıl sonra amortisman bittiğinde 40.000tl ye satığımı düşünürsek . fatura keserken tekrar kasko değerinin % 30 altına kesebiliyormuşum yani 28000tl fatura kesmiş oluyorum yani yaklaşık 5000tl kdv çıkyor. bu hesap doğrumudur. eee alırken bayiye 12000tl kdv ödedim eee satarkende 5000tl devlete vergi olarak kdv ödemiş oluyorum?? doğrumudur? ben bundan bir karım olurmu? soru acildir bu ay araç alabilirirm 2011 yılını değerlendirmek için?

2011 3008 Feline HDi 112 Auto6R / SEDEF BEYAZI
2006 Fiat Palio 1.3multijet dynamic
GoPro Hero 3 Black edition
galaxy s3

26 Mesaj
10 Ocak 2012; 14:02:31 

arkadaşlar bu konularda dürüst olalım yada olmalıyız. Devletin göremediğini Allah(C.C)) görür ve gazabına uğrarsınız bir gün. Gerçekten şirket içinse satın alınabilir. keyfi olaylar için kdv den düşmek demek hırsızlıkla eşdeğerdir (bu benim görüşüm). Allah herkese gönlüne göre helalinden versin.

2936 Mesaj
10 Ocak 2012; 14:43:13 

quote:

Orijinalden alıntı: set

Ticari araç olmassa yüzde 18 düşemessiniz... Alırken yüzde 18 düşer,satarken yüzde 1 kdv ödersiniz. Devletimizin şirketler için vermiş olduğu kolaylık.

Şöyle bir sorum var.Atıyorum ben bu ay 12.000 liralık fatura kestim, 2.000 liralık da fatura aldım.10.000 açık var, dolayısıyla KDV çıkacak.Ben gidip 50.000 liraya ticari araç aldım aynı ay.o 50.000 lira, açık olan 10.000 lirayı kapattı.Fakat geriye 40.000 liralık kısım kalıyor.O 40.000 lira gideri de ilerleyen aylarda parça parça KDV den düşebiliyor muyuz, yoksa araç ilk alındığı ay heba olup gider mi?

Kısacası öğrenmek istediğim şey, ticari araç alırken en uygun zaman hangisidir, yıl başı alıp parça parça her ay kdv den düşmek mi(tabi mümkünse), ya da en çok fatura kestiğim ay araç alıp hem kdv hem de yıl sonu çıkacak gelir vergisinden muaf olmak mı, ya da yıl sonu alıp gelir verigisini bir nebze azaltmak mı?

NOT:Günah falan diyen arkadaşlar olmuş da, biz bu araçları keyfimiz için, haftasonu gezip tozmak için almıyoruz.İş için alıyoruz, iş için biniyoruz.Dolayısıyla araç bedelinin en azından vergisinden muaf olmak hakkımız diye düşünüyorum.

831 Mesaj
10 Ocak 2012; 14:50:42 

quote:

Orijinalden alıntı: dtvolkanozbay

arkadaşlar konuyu hortlatıyorum . benim adıma kayıtlı şirketim var. araç almak istiyorum her ay ortalama kdv olarak şirketin 700tl çıkıyor yani senede 8-10000tl kdv ödüyorum sıfır araç alıcam sizce şirket üstüne mi almalıyım.yoksa şahsıma mı? hersene ben buödediğim kdv nin ne kadarından muaf olabilirim? yıl sonu kurumlar vergisi çıkıyor tam olarak ne kadar çıkıyor bilimiyorum tahmini 2000tl civarı. baktığım araç 3008 yaklaşık 65000tl civarı. ne kadarı kdv bilmiyorum 12000tl civarı diye düşünüyorum. 5 yıl sonra amortisman bittiğinde 40.000tl ye satığımı düşünürsek . fatura keserken tekrar kasko değerinin % 30 altına kesebiliyormuşum yani 28000tl fatura kesmiş oluyorum yani yaklaşık 5000tl kdv çıkyor. bu hesap doğrumudur. eee alırken bayiye 12000tl kdv ödedim eee satarkende 5000tl devlete vergi olarak kdv ödemiş oluyorum?? doğrumudur? ben bundan bir karım olurmu? soru acildir bu ay araç alabilirirm 2011 yılını değerlendirmek için?

Yıllık hacmin ve sahip olmayı planladığın araç, maliyenin f/p'sine uygun bir tablo değil.
Fazla birşey söylemek istemiyorum ama umarım anlarsın.

831 Mesaj
10 Ocak 2012; 15:00:16 

quote:

Orijinalden alıntı: 58_transporter_58

Şöyle bir sorum var.Atıyorum ben bu ay 12.000 liralık fatura kestim, 2.000 liralık da fatura aldım.10.000 açık var, dolayısıyla KDV çıkacak.Ben gidip 50.000 liraya ticari araç aldım aynı ay.o 50.000 lira, açık olan 10.000 lirayı kapattı.Fakat geriye 40.000 liralık kısım kalıyor.O 40.000 lira gideri de ilerleyen aylarda parça parça KDV den düşebiliyor muyuz, yoksa araç ilk alındığı ay heba olup gider mi?

Kısacası öğrenmek istediğim şey, ticari araç alırken en uygun zaman hangisidir, yıl başı alıp parça parça her ay kdv den düşmek mi(tabi mümkünse), ya da en çok fatura kestiğim ay araç alıp hem kdv hem de yıl sonu çıkacak gelir vergisinden muaf olmak mı, ya da yıl sonu alıp gelir verigisini bir nebze azaltmak mı?

NOT:Günah falan diyen arkadaşlar olmuş da, biz bu araçları keyfimiz için, haftasonu gezip tozmak için almıyoruz.İş için alıyoruz, iş için biniyoruz.Dolayısıyla araç bedelinin en azından vergisinden muaf olmak hakkımız diye düşünüyorum.

En başta bir mesajım vardı, kısmı eksikler ve yanlışlar var diye ama burada biraz detaylandıralım.

Öncelikle set nickli yöneticinin dediği ticari araç harici dediği olay şirket yapısınla alakalı,
Benim faaliyet alanımı ticariyle sınırlandırmazsın.
yani porsche'de işlerim.
Fakat beyannamelerde uygunsuzluk (örnek birönceki mesajım)varsa bu indirim riskine değermi oda tartışılır ve şirket yapın buna müsait değilse muhasebede işleyemez.

Transport58- eğer ticari alacaksan zaten kdvyi işlersin yalnız kalan 40 binlira öyle çıkacak kdv'lerinden düşülmez.
Yıllık amortisman olarak düşmeye devam edeceksin.

7 Mesaj
27 Mart 2012; 14:46:58