Şimdi Ara

Playstation 3'ün GPU'su RSX, 45nm teknolojisiyle üretilecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
1
Favori
9.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Sony, Playstation 3'ün grafik işlemcisi olan RSX'i 45 nm üretim teknolojisi ile üretmeye başladı. Playstation 3 Slim modellerinde 65 nm olarak kullanılan RSX'in 45 nm'ye geçmesi hem üreticiye hemde kullanıcıya bazı faydalar sunuyor. RSX'in 45 nm üretim teknolojisi ile üretilecek olmasının Sony'e getirdiği faydalardan bahsetmek gerekirse, öncelikle Sony için Playstation 3'ün birim başına üretiminin maliyetinin azalacağından söz edilebilir. 45 nm üretim teknoloji ile üretilen RSX, daha az güç tüketeceği için daha az ısınacak böylelikle soğutma sisteminde de küçültmeye gidilebilir ki bu da üretim maliyetini azaltacak bir hamle olacaktır. Sony'nin CECH-2100A adı altında üreteceği Playstation 3'lerde CELL işlemcisin ardından RSX'te 45 nm üretim teknolojisiyle kullanıcılara sunulacak.

Yellow Light of Death adıyla anılan "Sarı Işık" hatasının da 45 nm üretim teknolojisi sonucunda daha da azalması bekleniyor.

alt="Playstation 3'ün GPU'su RSX, 45nm teknolojisiyle üretilecek"

Sony Playstation 3, CECH-2100A anakartından bir görünüm

Sony Playstation CECH-2100A serisinde kullanılacak olan anakart'ta RSX'in CECH-2000A modelinde bulunan bazı çiplerin kaldırıldığı görünüyor. Bu hamle Sony'nin üretim maliyetini düşürmesi konusunda Sony'e olumlu bir etki sunacak. Bu maliyet düşüşlerinin kısa süre içinde fiyatlara yansıması beklenmese de ileriki zamanlarda fiyatlarda indirime gidilmesi konusunda bir umut ışığı olarak düşünebilir. 45 nm teknolojisinin bir diğer olumlu yansıması da ısınma konusunda olacak zira çip'ler daha az ısınacağı için sade bir soğutma sistemi yeterli olacaktır. Sony Playstation 3 CECH-2100A serisinde sadeleştirilmiş bir soğutma sisteminin kullanılması bekleniyor.

CECH-2100A serisinde kullanılacak olan güç kaynağının (power supply) 412g olacağı belirtildi. Playstation 3 60 GB'lik modellerin sahip olduğu 815g'lık güç kaynağı ile karşılaştırıldığı zaman, konsolun daha da hafif olacağı anlaşılıyor. Soğutma sisteminde de sadeleştirme olacak ve dolayısıyla soğutma sistemi de önceki modellere nazaran daha hafif olacak. CECH-2000A serisi Playstation 3 Slim modellerde 545g ağırlığa sahip olan soğutma sistemi CECH-2100A serisi Playstation 3'lerde 408g ağırlığa sahip olacak.

CECH-2100A serisi Playstation 3'lerde kullanılacak olan 45nm teknolojisiyle üretilen RSX'lerin güç tüketimi bilgileri

Yukarda göstermiş olduğumuz tabloda 2 farklı Playstation 3 Slim modelinin karşılaştırması görünüyor zira 60 GB'lik kalın kasa Playstation 3'lerde Bluray disklerin kullanımı sırasında 160W'lik güç tüketiliyor. Kalın kasa Playstation 3'e oranlandığı zaman %50'ye varan ve CECH-2000A serisine oranla %15'e varan güç tasarrufu söz konusu oluyor.

Oyun konsolları ve bilgisayarların oyun esnasındaki güç tüketimleri tablosu

Sony'nin CECH-2100A serisi ile CELL işlemcisinden sonra RSX'i de 45nm üretim teknolojisiyle üretecek olması hem üreticiyi hem de tüketiciyi belirli bir zaman dilimi sonrasında olumlu yönden etikleyecek gibi görünüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Miex

Doğru bir karar.

Şunu da ekleyeyim ki PS3'ün en zayıf halkasıdır RSX.

Aynı düşüncedeyim.Cell ve blurayin yanına bu kart yakışmıyor.
    Not:İmzandan hiç bir şey anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kkratoss -- 23 Nisan 2010; 18:13:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Miex

Doğru bir karar.

Şunu da ekleyeyim ki PS3'ün en zayıf halkasıdır RSX.

Sana katılıyorum.Direk ps3'ün önünü kesen bir kart.
  • RSX'in en iyi yanı: bir ekran kartının, işlemci sağlayabileceği en iyi uyumudur.
  • Geç bile kaldılar. Slim'leri direkt 45-45 üretmeleri lazımdı zaten.
  • Ps3'ün önü kesilmiş hali cgi gibi grafik veriyorsa önü kesilmemiş halini çok merak ediyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: SONY_55

Ps3'ün önü kesilmiş hali cgi gibi grafik veriyorsa önü kesilmemiş halini çok merak ediyorum...

Bizde önü kesilmemiş halini görmek isterdik fakat olmadı.RSX ile bu kadar
  • Nvidianın fermiyi ps3 e koydugunu düşünemiyorum kasada 110 derece sınırı aşan gpu daha dar alanda elektrikli ısıtıcı gibi olurdu
  • quote:

Orijinalden alıntı: fukarakoala

Nvidianın fermiyi ps3 e koydugunu düşünemiyorum kasada 110 derece sınırı aşan gpu daha dar alanda elektrikli ısıtıcı gibi olurdu

1 saatte sarı ışık
  • Peki yeni sürümün çıkış tarihi ne zaman ben ps3 siparişi verdim pazartesi alıcam iptal edim 250gb pack ısmarlamıştım tv ile
  • rsx 9600gt gibi güç tüketiyor aynı değerler...
  • ps 3 lozer bir makina
  • Bu arada direk sarı ışık demişsinizde.Sarış ışık cpu yüzünden olmuyor mu ? GPU ilede mi alakası var
  • quote:

Orijinalden alıntı: ScAnMaN

Bu arada direk sarı ışık demişsinizde.Sarış ışık cpu yüzünden olmuyor mu ? GPU ilede mi alakası var

Ps3 de bildiğim kadarıyla cpu ve gpu birbirine çok yakın duruyor eğer gpu 110 dereceye çıkarsa lehim falan kalmaz ps3de
  • quote:

Orijinalden alıntı: ScAnMaN

Bu arada direk sarı ışık demişsinizde.Sarış ışık cpu yüzünden olmuyor mu ? GPU ilede mi alakası var

İkisinde de bu sorun olabiliyor..
  • watt konusunda PC ile yarısıyor PS3 :)
  • PS3 almak isteyen tüm arkadaşlarım, oyun sayısı az diyerekten caydılar, oyun firmalarının çoğu da PS3 kitinin kullanımının zorluğundan şikayet ediyorlar, o yada bu şekilde her ay en az 40 adet oyun çıkacak şekilde hızlı bir oyun atağına ihtiyaçları var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hasanhh

PS3 almak isteyen tüm arkadaşlarım, oyun sayısı az diyerekten caydılar, oyun firmalarının çoğu da PS3 kitinin kullanımının zorluğundan şikayet ediyorlar, o yada bu şekilde her ay en az 40 adet oyun çıkacak şekilde hızlı bir oyun atağına ihtiyaçları var.

Haklısın
  • her ay 40 oyun hangi konsolda çıktı fikri olan varmı? her ay 40 oyun bence çok yüksek bir rakam
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.