Şimdi Ara

Quake modem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
4.161
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • iyi geceler arkadaşlar benim bir sorum olacak 2 gün önce airties rt205 modem bozuldu ve Quake TW1974H1-A2+(http://quake.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=172:kablosuz-adsl22-modem-tw1974h1-a2&catid=50:adsl-modem&Itemid=89 ) modem aldım ama bir sorunum var kardeşim Wifi ile bağlanırken ben normal kablo ile bağlanıyorum Wifi ile bağlanan bilgisayar kaplı olduğu halde modemde Wifi ışığı yanıp sönüyor Modem şifresi Wifi şifresi değiştirmem rağmen hala böyle acaba birisi benim Wifi bağlantımımı kullanıyor Wifi kapalı iken düzgün bir şekilde download yapabiliyor ama wifi aktif yaptığım zaman hiç yerinde durmuyor acaba sorun nedir

• Almış olduğunuz cihaz "64 ve 128 bit wep şifreleme" destekliyor, bu şifreleme sistemini aşmak çok basit. Bu yüzden sisteminize sızma söz konusu olabilir.
    Size tavsiyem, ürünü değiştirme imkanınız varsa wpa2 destekli bir ürünle değiştirmeniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zimkoz -- 23 Nisan 2010; 0:50:47 >
  • teorik olrak wi fi aktivitesini gosteren led yanıp sondugunde veri alisverisi ve ya bir haberlesme anlamina geliyor, lakin bazi abidik gubidik modemlerde ve modellerde surekli hareketli olabiliyor..modeminiz arayuzunden aktif olarak baglı clientleri gorebilirsiniz..ayrıca cihaz destekliyorsa mac filtreleme + ssid gizli kullanin..yine routeriniz destekliyorsa es zamanli baglanti sayısında kısıtlamaya gidebilirsiniz..

ek olarak wep sifreleme turu kolay kırılır fakat sifreyi degistirir degistirmez yine aynı durum var ise zaten o kadar kısa surede wep sifre kırılmaz..web sifreyi kırmak icin hattiniz yogun olarak kullanilmasi lazim ve kıran tarafin hatri sayilir sayıda paket toplamasi lazimki kırabilsin...yani wep sifre tamam kolay kırılır ama ole pat diyede kırılmaz...
  • ssid gizleme normal kullanıcıların ağı görmesini engeller, kötü niyetli kişiler için bir engelleme yöntemi olmaz.Aynı şekilde Mac filtrelemede kötü niyetli kişileri engellemez.

Wep şifreleme pat diye kırılabiliyor, paket toplamak için kablosuz ağın kullanılmasını beklemek gerekmiyor.Mac filtreleme kullanılan hedef ağda
    sadece ağı kullanan bir bilgisayarın mac adresini bilmek yeterli.(kötü niyetli kişi kırma işlemini bir kere yapmışsa mac adresinide not almıştır, bu durumda kırma işlemi için kablosuz ağı birinin kullanmasınada gerek yok.(kablosuz adaptörün mac adreside değiştirilip, modeme değiştirilen adres girilebilir ama anlık çözümden başka birşey olmaz.))

** Modem 2 gün önce alınmış iade yada değiştirme şansınız vardır diye düşünüyorum , şu anda ağınızı kullanan biri olsada olmasada iade yada değiştirmenizi şiddetle tavsiye ederim.Zira Internetinizi kötü niyetli kişilerin kullanması size ciddi sorunlar yaratabilir. Bu yüzden şu an için WPA2 destekli bir modem almanızda fayda var.

Eğer bu modemi kullanmaya devam edecekseniz enigma'nın söylediklerine ek olarak;
    1- Modem arayüzüne girerken kullandığınız şifreyi ve mümkünse kullanıcı adını değiştirin.
    2- Modemin ip adresini değiştirip(Tahmin edilemeyecek bir ip bloğu) DHCP yi kapatarak, bilgisayarların ip adreslerini el ile yapılandırın.
    3- Kablosuz ağı modeme yakın bir yerden kullanıyorsanız, antenini çıkartarak sinyalin geniş alana yayılmasını engelleyebilirsiniz.(tabi bu durumda sizde kullanamayabilirsiniz, test etmek lazım.(bazı modemlerde yakın mesafede antensiz çalışıyor.))
    Bu önerilerde şu an için art niyetli kişileri engelleyecek yöntemler değil, sadece art niyetli kişinin işini biraz daha zorlaştırmak.(tabiki art niyetli kişinin bilgisine göre değişir, engelleyicide olabilir fakat en kötüsünü düşünmek gerekir.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zimkoz -- 23 Nisan 2010; 11:16:53 >

• Cevaplarınız için teşekküler arkadaşlar 64+128 bit şifreleme yöntemleri dışında wpa2-psk adlı başka bir şifreleme yöntemide var lakin bu şifreleme yötemi ile diğer bilgisayardan şifreyi girmemize rağmen bağlanamıyoruz modemi değiştirme gibi bir şansım varmı bilmiyorum hepsiburada adlı siteden almıştım araştırmak lazım geri verebiliyormuyuz acaba ayrıca wpa2+psk seçip wifi şifresini değiştirip wifi aktif hale getirmem ile yine leg yanıp sönmeler başlıyor sanki biraz modem sorunlu gibi anlattıklarınıza göre
  • Kablosuz bağlanan bilgisayardaki kablosuz ağ adaptörünün marka ve modeli nedir ?
    işletim sistemi nedir ?

*Bu arada modemin kendi sistesinde ve diğer satış sitelerinde wpa şifrelemeyi desteklediğini yazmamış olmaları çok ilignç.
  • Bağlanan bilgisayar Windows 7 kullanıyor bağlandığı adaptör ise airties marka (http://www.airties.com/product-details.asp?pn=WUS-300&ci=12&dil=tr )
    http://i40.tinypic.com/kueea.jpg
  • iki cihazda wpa2 detekli gözüküyor. Aşağıda vermiş olduğum airties adaptörün güncel driverı, bunu kurarak deneyebilirsiniz. Yada şifreleme türünü WPA olarak seçerek deneyebilirsiniz.

http://www.airties.com/firmwares/WUS300_7.2.2.45.rar

Not: WPA şifresini tahmin edilebilir bir şifre olarak belirlemeyin. Karmaşık ve uzun bir şifre kullanın.(rakam,harf,karakter)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zimkoz -- 23 Nisan 2010; 13:11:17 >
  • çok teşekkürler deniyeceğim bendeki driver 7.2.2.43 umarım bu işe yarar birde WPA yaptıktan sonra kırılması gibi bir imkan varmı acaba olurda aynı sorunu yaşarsa modemde bir sorun olduğunumu gösterir
  • WPA2 yaptığınızda LED'in hala yanıp söndüğünü yazmıştınız, demekki enigma'nın dediği gibi modemden kaynaklı.

WPA şifreleme türünde kullanırsanız, dediğim gibi ; harf,rakam,karakter ve uzun bir şifre belirlerseniz şu an için kırılması oldukça güç olmuş olur.
    (örn şifre: Ar534%yMq&12)
  • quote:

Orijinalden alıntı: zimkoz

ssid gizleme normal kullanıcıların ağı görmesini engeller, kötü niyetli kişiler için bir engelleme yöntemi olmaz.Aynı şekilde Mac filtrelemede kötü niyetli kişileri engellemez.

Wep şifreleme pat diye kırılabiliyor, paket toplamak için kablosuz ağın kullanılmasını beklemek gerekmiyor.Mac filtreleme kullanılan hedef ağda
    sadece ağı kullanan bir bilgisayarın mac adresini bilmek yeterli.(kötü niyetli kişi kırma işlemini bir kere yapmışsa mac adresinide not almıştır, bu durumda kırma işlemi için kablosuz ağı birinin kullanmasınada gerek yok.(kablosuz adaptörün mac adreside değiştirilip, modeme değiştirilen adres girilebilir ama anlık çözümden başka birşey olmaz.))

** Modem 2 gün önce alınmış iade yada değiştirme şansınız vardır diye düşünüyorum , şu anda ağınızı kullanan biri olsada olmasada iade yada değiştirmenizi şiddetle tavsiye ederim.Zira Internetinizi kötü niyetli kişilerin kullanması size ciddi sorunlar yaratabilir. Bu yüzden şu an için WPA2 destekli bir modem almanızda fayda var.

Eğer bu modemi kullanmaya devam edecekseniz enigma'nın söylediklerine ek olarak;
    1- Modem arayüzüne girerken kullandığınız şifreyi ve mümkünse kullanıcı adını değiştirin.
    2- Modemin ip adresini değiştirip(Tahmin edilemeyecek bir ip bloğu) DHCP yi kapatarak, bilgisayarların ip adreslerini el ile yapılandırın.
    3- Kablosuz ağı modeme yakın bir yerden kullanıyorsanız, antenini çıkartarak sinyalin geniş alana yayılmasını engelleyebilirsiniz.(tabi bu durumda sizde kullanamayabilirsiniz, test etmek lazım.(bazı modemlerde yakın mesafede antensiz çalışıyor.))
    Bu önerilerde şu an için art niyetli kişileri engelleyecek yöntemler değil, sadece art niyetli kişinin işini biraz daha zorlaştırmak.(tabiki art niyetli kişinin bilgisine göre değişir, engelleyicide olabilir fakat en kötüsünü düşünmek gerekir.)

ssid ve mac filtreleme basic seviye guvenlik onlemleridir..zaten agina cok profesyonel biri saldiracaksa fiziksel bir guvenlik duvari bile koysan cozum olmayacaktir..yani adamin hem broadcast olmayan ssid sini bilecek, hemde agindaki mac adresini bilecek, o zaman ya icerde adami vardir ya da iclerinden biridir..bu durumda ne yaparsan yap guvenlik adina cozum olmayacaktir..yani gizli olan bir ssid yi nasil ogrenebilir?...ya da mac adres tablosuna dısardan nasil erisebilir?...eger disardaki insan bu kadar bilgiyi ogrenebiliyorsa zaten hic bir guvenlik onlemi almana gerek yok hic birsey cozum olmayacaktir ev kullanıcısı icin...

yani bu is kilitli olmayan ya da ortalikta duran switch e port security uygulamaya benzer..

ben ssidmi gizlicem ayrıca subnetting yapacagim ve mac filtrelemede uygulayacagim ve ayrıca es zamanlı baglanti sayısınıda kısıtlayacagim bu aga dısardan nasil saldiracaksin?...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ENIGMA -- 23 Nisan 2010; 14:06:34 >

• Yukarıda yazmış olduklarımın hiçbiri zaten sorunu olan arkadaşı ilgilendirmiyormuş, çünkü wpa şifrelemeyi destekliyormuş modemi.

Detaya girmeden sormuş olduğunuz sorulara cevap verecek olursam,

1- Kablosuz ağ saldırısı için kullanılacak yazılımların hemen hemen hepsi yayın yapmayan ssid leri tespit edebiliyor. Yani sadece bu işi yapmak isteyen biri (profesyonel olmasına gerek yok) ek birşey yapmadan mevcut ve herkesin bildiği yazılımlarla kablosuz ssid yi tesbit edebilir.
    2- Mac adresi tablosuna direk erişiminin olmasına da gerek yok, art niyetli kişi sadece WEP şifresiyle korunan bir ağa sızabiliyorsa kablosuz ağa normal yollardan bağlanan bir kişinin mac adresinide bilebilir pozisyondadır.

Vermiş olduğum cevaplardan da anlaşıldığı üzere, Mac adresi filtreleme ve ssid yayınını durdurmak, sadece WEP şifresiyle korunan bir kablosuz ağa sızabilecek art niyetli kişi için ek bir külfet teşkil etmemektedir.

• anliyorum sizi ama siz beni anlamiyorsunuz herneyse sonuc olarak WEP sifrenin guvenli olmadigi asikar...
  • Arkadaşlar tekrar ben kusura bakmayın yoruyorum sizi WPA ve WPA2 şifrsi koyduğum zaman modeme diğer bilgisayar bağlanamıyor ya securty code yada bağlantı yoktur gibi saçma sapan şeyler istemekte acaba wifi ile bağlandığımız bilgisayarda yanlış birşeylermi yapıyoruz
  • bazi eski wi fi adaptorler wpa wpa2 turu sifrelemelerde sorun yapabiliyor ve ya desteklemiyor..adaptorunuzun modeli nedir?...ayrıca vista kullaniyorsaniz yanlıs hatirlamiyorsam sifreleme turunude secmeniz gerekiyordu..windwos 7 ve xp de boyle bir ayar yapmaniza gerek kalmiyor..
  • Bu modemin arayüzünde interface setup ta wireless sekmesini nasıl açabiliriz ?
  • arkadaşlar ben de bu modemin 2.elinden denk geldi ucuza aldım. sürücüsünü bulamıyorum internette. çoık aradım ama bi türlü bulamadım. modem sahibi arkadaşım bana gönderme imkanınız var mıdır yükleme dosyasını? boyutunu bilmiyorum gerçi ama yardımcı olursanız sevinirim. ya da nette nerede var hiçbiryerde bulamadım da.
  • yardımcı olabilecek biri var mı acaba?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.