Şimdi Ara

Kaçak Akım Koruma Rölesi (Sigortası)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
8.608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar arkadaşlar bugün kettleda su kaynatırken kaçak akım koruma rölesi attı ve bir dahada düzelmedi evdeki tüm elektrikli cihazları söktüm ama yinede düzelmedi kaldırıyorum ve tekrar atıyor farklı bir kaçak akım koruma rölesi(bunda 30ma) takıp denedim sonuç yine aynı :S

şimdilik kaçak akım koruma rölesiz çalışıyor acaba sıkıntının nereden kaynaklandığını nereden anlarım....

multimetreyle nötr ile faz arası akımı topraklı prizlerin tümünden ölçüp baksam hangi prizde-buatta sıkıntı olduğunu tespit etmeye çalışsam olur mu?

• bi yerde fazdan topraga veya nötr den topraga kaçak var son zamanlarda tesisatta yeneleme tamirat v.s.
    yaptıysanız gözden geçirin duvarlara tablo v.s. asmak için çakılan çiviler, delik lerde dahil.
  • Valla tesisatta hiç bir değişiklik yapmadık son 7 senedirde hiç sorunsuzdu yani binde 1 atardı....bugün işte ne olduysa durduk yere attı ve düzelmedi....

Toprağı olan prizlerin toprak-faz ve toprak-nötr akımlarını multimetreyle ölçsem o şekilde tespit edebilir miyim?
    zaten toplam 4 tane topraklı priz var :s
    (evde toprak hattıda mevcut)
  • Öncelikle evdeki tüm sigortaları indirin.Daha sonra kaçak akım rölesini devreye sokun sırayla indirdiğiniz sigortaları kaldırın.Hangi sigortayı kaldırdığınızda atıyorsa sorun o hattadır.Böylece arızayı daha kolay bulursunuz.
  • @ alpernbugra

ilk önce öyle yaptık zaten ama evin tüm sigortaları inik olmasına rağmen düzelmedi :s
    asıl sorunda bu sanırım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jason B.

@ alpernbugra

ilk önce öyle yaptık zaten ama evin tüm sigortaları inik olmasına rağmen düzelmedi :s

eğer oylese kakr bozuk yenisi al tak yerine

kakr=kaçak akım koruma rölesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mirac_ozturk -- 22 Nisan 2010; 2:42:50 >
  • @ mirac_ozturk
    onuda denedim yenisi takıpta yani
    zaten rölede bir sıkıntı yok apartman girişindeki sigorta inikken yani dairede gerilim yokken sigorta kalkıyo ama aşağıdan açınca dairedeki kakr atıyo(dairedeki diğer bütün sigortalar inik olmasına rağmen! :S )

Şimdilik kakrsiz çalışıyorda asıl merak ettiğim şey 8 senedir sıkıntı yokken bugün durduk yere neden toprağa akım karıştı
  • quote:

@ mirac_ozturk
    onuda denedim yenisi takıpta yani
    zaten rölede bir sıkıntı yok apartman girişindeki sigorta inikken yani dairede gerilim yokken sigorta kalkıyo ama aşağıdan açınca dairedeki kakr atıyo(dairedeki diğer bütün sigortalar inik olmasına rağmen! :S )

Şimdilik kakrsiz çalışıyorda asıl merak ettiğim şey 8 senedir sıkıntı yokken bugün durduk yere neden toprağa akım karıştı

Sigorta kutusundaki topraklama ve nötr iletkenlerinin olduğu bağlantıları kontrol edin aralarında kısa devre veya gevşeklik varsa kakr atabilir.

• @ alpernbugra

Tamam bunu kontrol edicem sigorta kutusunu ilk açtığımda da kıllanmıştım ama ayrıntılı bakmadan yenisi takıp onuna attığını görünce dellenmiştim umarım düzelir....
  • benimde başım dertte bu KAR ile. Ani Su ısıtıcı eskiden düzgün çalıştıyordu. yaklaşık 3 senedir. ama şimdi. 1. derecede bile KAR atıyor.
    cihaz 1. Güç= 3.0 kW , 2. Güç= 4.25 kW, 3. Güç= 7.25 Kw .
    Markası dandik birşey. 3 yıldır aynı binadayım. çok kolay atıyordu zaten, ama hiç bu kadar hızlı attığı olmamıştı. bazen Kettledan sebeb bile atıyor. Ütüyü takınca bile atıyor. bıktım usandım.
    ama esas problem ani su ısıtıcıda. banyo yapamaz oldum. sürekli atıyor. buz gibi suyla yıkanıyoruz, oda yetmiyormuş gibi, atıyor, şampuanlı şampuanlı kalıyoruz=)
    nedir bu işin çözümü arkadaşlar? Su ısıtıcıda kaçak olup olmadığını nasıl anlarım? akan suya kontrol kalemi tuttum, sonuç yok, lamba yanmıyor. KAR ı değiştirsem çözülür mü ?

• @cupidx

Toprak hattınızı (kontrol edin )
    Ani su ısıtıcısı kablolarını sistemden sökün; sonra kettl,ütü, fırın gibi cihazlar ile deneyin atmıyorsa ani su ısıtıcısından toprak hattına kaçak teşkil ediyordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VRMS -- 10 Kasım 2011; 14:03:30 >
  • Ani su ısıtıcı hariç, şu an atmıyor. sadece ani su ısıtıca atıyor K.A.R
    Ani su ısıtıcının kaçak hattı nerededir? kaçak olup olmadığını nasıl kontrol ederim?

cihazı geçen açtıp, MEB in çıraklık eğitim için hazırladığı dökümanı buldum netten. ona göre kontrol ettim, ne eriyen faz var, ne de başka bir sıkıntı cihazda. cihazda kireçlenmeden kaynaklanabilir dediler, o parçayıda porçözle tertemiz yaptım.yani cihazdan kaynaklanan bir sıkıntı yok gibime geliyor.
    bilmiyorum konuyu ama, elektrikçi de hiçbir şey bilmiyor. geçen sefer de aynı şey oldu, çağırdım Blue House Ani su ısıtının servisini, Sigortayı değiştirdi gitti. ne kaçak kontrolü yaptı, ne cihaza baktı. 25 tl yi aldı gitti.
    ne yapacağımı şaşırdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: cupidx

Ani su ısıtıcı hariç, şu an atmıyor. sadece ani su ısıtıca atıyor K.A.R
    Ani su ısıtıcının kaçak hattı nerededir? kaçak olup olmadığını nasıl kontrol ederim?

Resimdeki priz baglantısından geliyor galiba ani su ısıtıcıya enerji; klemens baglantılarını kabloları mutlaka kontrol edin. Buatıda kontrol etmenizde yarar var...

Mümkün oldugunca ani su ısıtıcı gibi(yüksek watt gücüne sahip) cihazların enerji gereksinimi ;priz -buaattan degil harici kablo ile direk sigorta kutusundan yapılmalıdır
  • evet resimdeki yerden cihaza elektrik geliyor. klemens dediğiniz cihazın içindeki klemensler mi ? onlara baktım, orda bağlantılar sağlam. buat dediğiniz prizin içindeki yer mi oluyor?

bugün olmadı, şu kablonun girdiği yeri açıp bir kontrol edeyim.

kabloyu oraya kadar çekmiş, ultra süper ustalar.

15 lira da kablo parası aldı. ulen al 25 lira, nereye kadar çekilecekse çek. ne uğraştırıyosun bizi,

tabi böyle kolay, kır fayansı, bağlayıver oradan.

• quote:

Orijinalden alıntı: cupidx

. buat dediğiniz prizin içindeki yer mi oluyor?

bugün olmadı, şu kablonun girdiği yeri açıp bir kontrol edeyim.

Buat lambalara prizlere gelen enerji kablolarının baglandıgı yerdir,tavana yakın kısımdır
    Baglantı şeklini görmedigim için priz hakkında yorum yapamıyorum: prizin içinde klamens olmalıdır ( yok ise kablo uçları ek yapılıp bantla izole edilmiştir) bu baglantı geregince sıkı olmayabilir çalışacagınız kısmın enerjisini keserek,ve enerji olmadıgına emin olduguktan sonra baglantıları gözden geçirin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VRMS -- 10 Kasım 2011; 14:50:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra
    Öncelikle evdeki tüm sigortaları indirin.Daha sonra kaçak akım rölesini devreye sokun sırayla indirdiğiniz sigortaları kaldırın.Hangi sigortayı kaldırdığınızda atıyorsa sorun o hattadır.Böylece arızayı daha kolay bulursunuz.

quote:

@ alpernbugra

Benimde dün başıma gelen olay aynen dediğiniz şekilde. Tüm odaların sigortaları inik olmasına rağmen, oadalara giden sigortalardan önce bağlanmış olan Kaçak akım koruma rölesi sürekli atıyor. hatta, Kaçak akım rölesinin altından çıkan (evdeki sigortalara dağılan) telleride Kaçak akım rölesinden çıkarmama rağmen hala röle açılmıyor kaldırırkaldırmaz atmakta...

Aklıma bina dışından gelen hatlarda bir sıkıntı var gibi geliyor. Binanın girişinde sayaçlardan sonra ama dairemizden önce sanırım, çünkü sayaçın üzerindeki sigorta sağlam...

Bu konuda fikri olan var mı?

• Bina dışındaki bir problem kaçak akım rölenizi etkilemez. Kendi tesisatınızda nötr ve toprak hatları herhangi bir noktada irtibatlanmışsa kaçak akım rölesi devreyi açar. Kaçak akımın çıkışlarındaki telleri sökmenize rağmen atıyorsa bir elektrikçiye kontrol ettirmeniz gerekir.
  • Dairemiz içinde herhangi bir sıfırlama (nötr ile toprak birleşimi yok) dediğim gibi daire girişinde bulunan KAKR den çıkışları çıkardığım halde yinede sigorta atmakta. Aslında KAKR ni devre dışı bırakmayı düşünüyordum ama sizinde dediğiniz gibi bir elektirikciye danışacağım.
  • Sorunu KAKR sini değiştirerek hallettim, evde eskisi Dragon marka idi, şu anda viko taktım ve sıkıntı yok.
  • bizimde sürekli sigorta tıyordu. meğerse dışarıda lambanın kablosunun ucu açılmış garjdaki. yağmur yağdığında uçlar kısa devre oluyormuş ondan atıyormuş
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.