Şimdi Ara

metal dedektörü !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.220
Cevap
5
Favori
556.978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bana profesyonel bir metal dedektörü devre şeması lazım. bildiğiniz bi devre şeması varsa benimle paylaşırsanız sevinirim. herkese teşekkürler.........

• Aynı duyguları ben de paylaşıyorum taraftar. Arkadaşlar eğer elinizde böyle bir devre varsa ve gönderirseniz çok mutlu olurum.
  • http://forum.donanimhaber.com/m_1490883/tm.htm buraya bir bakın zamanında bende araştırmıştım ama çooook zor genede en basitiyle bir site anlatıyordu bulursam link veriririm.
  • taraftar arkadaşım, ilginç bir site buldum. metal dedektörleri ile ilgili mutlaka bak!!! Burada yorumunu yaz... Bekliyorum.

http://www.thunting.com/cgi-bin/geotech/pages/common/index.pl?page=metdet&file=patents.dat
  • merhaba arkadaşlar. Ben bi devre bulmuştum. bu devrenin pcb sini falan çizdim. ama yapmaya korkuyorum açıkcası. daha önce taraftar arkadaşın devresinin aynısını yapmıştım. fakat tam istediğim gibi çalışmadı. acaba bu devre nasıl .devre baya büyük bişi. acaba sizin fikriniz nedir? teşekkürler.

• Devre kapsamlı bir şeye benziyor. Ben deneyebilirim ama bobin sarımı hakkında bir bilgi yok mu? Zaten en önemli olan şey de o... eğer bobin sarımı hakkında bilgin varsa belirtebilir misin?
  • selamlar...
    Elektronikle ilgili olduğum 25 yıl boyunca belkide 300-400 kişi dedektör yapabilirmisin diye somuştur bana. Ve ben de şu cevabı vermişimdir : Bana profesyonel bir cihazın şema veya servis manualini getirebilirseniz tabii ki yapılabilir. Ama bu güne kadar maalesef ne şema ne de manual getirebilen olmadı. Tamir ettiklerim de oldu. Şu an hiçbiri elimde değil ama zaten hepsi de bence birer oyuncak klasmanında idi. Bu cihazlarda elektronik , mekanik değil MALZEME bilimi kaliteyi ortaya koyuyor. Özellikle de bobin kısmında. Bildiğim kadarı ile en iyi firmalarımız bile bir makara bobinin başından sonuna kadar aynı bakır çapını , aynı lak kalınlığını veya ne bileyim aynı bakır saflığını dahi tutturamıyor.
    Bence bu savdayı bırakmak gerek. Her yapılan cihaz illaki birşeyler gösterecektir ama ne malzeme cinsi , ne de malzeme miktarını gerçeğe uygun olarak gösterebilecektir.
    10-20 bin dolarlara satılan bir aletin muhakkak bir farkı olmalı. Yine de moralinizi bozmak istemezdim ama bu hayal uğruna uğranılan zararlara çok şahit oldum. Hobi olarak OK ama çok da kaptırmamalıyız bence.
    Bu arada elbombacı arkadaşımızın verdiği devre ( şayet ayrıntılı olarak bobin hesabını da vermişlerse ! ) birçok incelediğim cihazdan daha ciddi bir şema gibi görünüyor. Tabii ki iyice bir incelemek gerek. Bir de çok ayarı var. kallibrasyonu biraz zorlayabilir yapacak arkadaşları gibi görüyorum.
    Kolay gelsin.

• aslında benim asıl amacım bi dedektör yapıp define aramak değil. ama evin arka bahçesinde oynayabilirim belki. benim asıl amacım bu cihazı satmak. biliyorsunuz bu cihazlar baya bi pahalı cihazlar. mesela gönderdiğim şema bana 100 ytl ye malolsa 400 ytlye satsam(yırttık abicim yıtııık) elimde buna benzer bi sürü şema var. aslında çalışma prensibini tam olarak anlatan bi yer bulsam kendimde tasarlayabilirim. metal ayrımı felan nası yapılır, en etkili çalışma sistemi nedir gibi . bisürü çalışma prensibi var bu gönderdiğim şema pals indiksiyon sistem mesala. Şöyle adam gibi bişiler bulsam üretime geçecem valaaa................
  • o şema sadece elektronik kısmı itibarıyle 100YTL ye yaklaşamaz bile ama bir de olayın kalıp gerektiren görünüm kısmı var. o da epey sermaye gerektirecektir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi untayk -- 7 Eylül 2005, 22:21:48 >
  • Arkadaşlar hevesinizi kırmak gibi olmasın ama profesyonel bir metal dedektörünün şeması sır gibi saklanır bulduklarınız sıradandan öteye pek geçemez...
  • Elektronik dünyada sır yoktur.Sır sandığınız vehimler dir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Benek

Devre kapsamlı bir şeye benziyor. Ben deneyebilirim ama bobin sarımı hakkında bir bilgi yok mu? Zaten en önemli olan şey de o... eğer bobin sarımı hakkında bilgin varsa belirtebilir misin?

vallaa arkadaşım bu şema ile ilgili bobin araştırdım ama bulamadım ama bi önce verdiğin linkte bobinlerle ilgili bi yer var. sanki oralarda bişiler yazıyor gibi. bu devreyi yaparım dersen sana çizilmiş baskıdevresini gönderebilirim. protel adlı programda çizdim. taraftar arkadaşın yapmış olduğu devreninde baskıdevresi var.

ben daha önce yapmış olduğum devrelerde öylesine sarıvermiştim. okadar çok farkediyomu acaba bobin?
    ben daha önceden duymuştum askeri alanda kullanılan dedektorlerde adamlar pals sırasında 20-30 ampere kadar bobinden akım geçiriyorlarmış(tabi eskiden. şimdi daha manyak teknolojiler kullanıyorlardır)hatta ufak bi resim hatırlıyorum adamın sırtında akü vardı. pals indiksiyon sistemde bobin, geçecek olan akım göz önüne alınarak sarılıyor olunabilirmi?

• Bobin hakkında bir bilgi yok mu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: elbombacı

quote:

Orjinalden alıntı: Benek

Devre kapsamlı bir şeye benziyor. Ben deneyebilirim ama bobin sarımı hakkında bir bilgi yok mu? Zaten en önemli olan şey de o... eğer bobin sarımı hakkında bilgin varsa belirtebilir misin?

vallaa arkadaşım bu şema ile ilgili bobin araştırdım ama bulamadım ama bi önce verdiğin linkte bobinlerle ilgili bi yer var. sanki oralarda bişiler yazıyor gibi. bu devreyi yaparım dersen sana çizilmiş baskıdevresini gönderebilirim. protel adlı programda çizdim. taraftar arkadaşın yapmış olduğu devreninde baskıdevresi var.

ben daha önce yapmış olduğum devrelerde öylesine sarıvermiştim. okadar çok farkediyomu acaba bobin?
    ben daha önceden duymuştum askeri alanda kullanılan dedektorlerde adamlar pals sırasında 20-30 ampere kadar bobinden akım geçiriyorlarmış(tabi eskiden. şimdi daha manyak teknolojiler kullanıyorlardır)hatta ufak bi resim hatırlıyorum adamın sırtında akü vardı. pals indiksiyon sistemde bobin, geçecek olan akım göz önüne alınarak sarılıyor olunabilirmi?

• Pardon elbomobacı... Msj. görememişim...
  • rica ederim heralde benden bir iki saniye önce devrandın. neyse o diilde bu bobin işini nası halletcez acaba ben hala araştırıyorum............
  • Linkte bir dergiden alıntılar var, bir şeyler anlatıyor,belki işinize yarar.
    Bir şeyler bulursanız payımı isterim.
    Şaka tabii bunlar osilatörleri öğrenmek için çok iyi araçlar.
    http://www.atgig.com/kazimugur/istek.rar
  • kanka naber kostamonu dan geldinmi cevap yazarmısın
  • naber kanka
  • iyi noolsun. kastamonduan gelim. o diilde sen bulabilinmi dedektorle ilgili bişiy?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.