Şimdi Ara

Yeni nesil ATi GPU'lar, 28nm üretim teknolojisiyle GlobalFoundries tesislerinden çıkacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
4.174
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• 40nm üretim teknolojisi için hacimli üretim sürecinde zaman zaman problem yaşayan TSMC, en büyük müşterilerinden birini kaybedebilir. Hem AMD hem de Nvidia adına GPU üretimi gerçekleştiren Tayvan merkezli firmanın, AMD için üretimi azalabilir ya da sonlanabilir.

Ortadoğu sermayeli ATIC firmasıyla ortaklığa giderek kurduğu GlobalFoundries firmasının, GPU üretimine soyunacağını daha önce yer yer dile getiren AMD cephesinden net açıklamalar geldi. Firma tepe yöneticisi Dirk Meyer, ATi GPU'lar ve GlobalFoundries için ilk kesişimin, 28nm olacağını söyledi.

Yeni nesil grafik işlem ünitelerini 28nm üretim teknolojisiyle hazırlayacağı uzun süredir bilinmekte olan AMD, GlobalFoundries ile hem finansal kaynaklarını kendi içinde tutmak hem de hali hazırda Dresden tesislerini kullanan GF ile daha yakın ve etkili Ar-Ge yapma hedefinde.

GlobalFoundries, 28nm için iki temel üretim ayağını işletecek. Bunlardan ilki 28nm-HP (High Performance) olacak ve bu seviyede daha çok GPU, oyun konsolu yongaları (yeni nesil Xbox?), depolama ve ağ kontrolcüleri gibi karmaşık çiplerin üretimi gerçekleştirilecek.

28nm-SLP (Super Low Power) sürecinde ise daha az karmaşık yongalarını üretimi gerçekleştirilecek ki bunlar arasında daha çok baseband yongaları, endüstriyel cihazları hedef alan gömülü uygulama işlemcileri ve taşınabilir cihaz çipleri olacak.

AMD'nin Northern Islands serisi yeni nesil GPU'larının, 28nm üretim teknolojisiyle hazırlanması bekleniyor.

• çok güzel haber

nanotmetrik küçülmeler her alanda çok önemli

inşAllah kıyamet kopmazsa vücudumuza ilerde yapay zekaya sahip robotlar enjekte edip hastalıkları yok edeceğiz

çok ucuk gelebilir bu fikir ama bu forumdan yaşayıpta görenler olabilir
  • Haber için teşekkürler ..28nm lafları başladı acaba ne zaman gelirler?Performans kartları ve yine ekonomik kartlar.
  • 28 nm züper olur artık mumla çalışır kart :)
  • Bence erken. 28nm için inat ederlerse 2011 i rahat bulur.
  • CeFurkan cok ucuk degil o fikir. Yillar once Bilim Teknik dergisinde okumustum boyle bir makale. Kaldi ki artik insanlar hayal etmenin sinirsiz oldugunu ve bu sinirsizlik icinde hicbir hayalin ucuk olmadigini anlamis olmalilar. Adamin biri cip yapar, digeri alir kalemi 3-5 tip cizer, oteki notalarla hayallerini canlandirir... Yani aslinda hayal edilmemis hicbir sey gerceklesmemistir. Fakat nedendir bilmem bizde hayal kurmanin, hayal etmenin kotu bir nami olmus hep !
  • haber güzel daha az enerji daha çok performans

HD 6XXX serisi ekran kartları hangi teknoloji ile üretilcek 40 mı 32 mi 28 nm mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_alien89 -- 20 Nisan 2010; 16:24:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

CeFurkan cok ucuk degil o fikir. Yillar once Bilim Teknik dergisinde okumustum boyle bir makale. Kaldi ki artik insanlar hayal etmenin sinirsiz oldugunu ve bu sinirsizlik icinde hicbir hayalin ucuk olmadigini anlamis olmalilar. Adamin biri cip yapar, digeri alir kalemi 3-5 tip cizer, oteki notalarla hayallerini canlandirir... Yani aslinda hayal edilmemis hicbir sey gerceklesmemistir. Fakat nedendir bilmem bizde hayal kurmanin, hayal etmenin kotu bir nami olmus hep !

bencede cok ucuk degil

tek olay nanometrik robot yapabilmek

daha sonra vucudu tanıyarak nelerin sağlık nelerin sağlıksız olduğunu öğrenecek

yani mümkün

fakat herkes bilgi ve kapasitesine gore anlayabiliyor
  • 28nm ile ati çok daha güçlü ve agresif olacaktır nvidia karşısında.. ama ati nvidia karşısında ne kadar güçlü olursa fiyat olarak da o denli pahalı oluyor.. Yinede daha fazla transistör daha hızlı işlemciler demek bu...
  • bu bizler için yeni nesil kartlarda çok faydalı olcaktır
  • 40 nm gayet iyi bir iş çıkardılar 28nm ile iyi bir kar elde eder ati iyi bir haber
    daha fazla performans daha az güç tüketimi daha az ısınma demek tabiki transistor nekadar sıdırıcaklar onu görucez ve cpu daha az maliyetlede üretilicek ve daha ucuzda olacaktır
  • işler çok kızışacak yeni mimari 28nm ati ve 28nm fermi
  • Ya adımları düşünüyorum da.

Sanki AMD planlamış gibi geliyor. Önce fabrikasını satması vb vb. Kader mi yoksa?

Valla strateji olmasını tercih ederim. AMD adına ve başarılı bir girişim olur ise de bizim adımıza hoş bir gelişme.

Rekabet kullanıcıya yarar.
  • amd ati yi almakla cok iyi bir iş cıkardı gercekden sanırım 40 nm den direk 28 e gececekler maliyeti hem kendi fabrikası olduğundan düşecek hemde 28 nm de baya parakazanacaklar
  • quote:

Orijinalden alıntı: KANUNI61

amd ati yi almakla cok iyi bir iş cıkardı gercekden sanırım 40 nm den direk 28 e gececekler maliyeti hem kendi fabrikası olduğundan düşecek hemde 28 nm de baya parakazanacaklar

Öyle.

Aslında ilk başlarda kızmıştım biraz. Hatta son hatası olabilir diye bile içimden geçti yani. Ama en azından ATİ ayağında iyi iş başardılar. Hele 2900XT rezaleti korkuttu bile acaba hep böyle mi olacak diye.
  • Haber de çok açık değil. Üretim için Dresden deki CPU üretim fabrikasınımı kullanmayı düşünüyorlar. Bildiğim kadarıyla o fabrika 45nm CPU üretiminin yapıldığı fabrika. Eğer TSMC den kurtulabilirseler GPU sektörü daha hızlı gelişebilir diye düşünüyorum. Üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen TSMC nin 40nm üretim süreci hala verimli değil. Bu işin TSMC ile yürümeyeceği belliydi zaten.
  • @Bigteacher, AMD ve GlobalFoundries'in aktif olarak kullandığı tesisler zaten Dresden'de. New York'ta inşası devam eden tesisin tamamlanmasına birkaç yıl var. Bir tesisin 45nm üretim yapması daha gelişmiş üretim teknolojilere geçiş yapamayacağı anlamına gelmez zira aynı tesisler ile daha önce 130nm, 90nm ve 65nm üretimleri de gerçekleşti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cybersoft

Haber için teşekkürler ..28nm lafları başladı acaba ne zaman gelirler?Performans kartları ve yine ekonomik kartlar.

28 nm kartlar 2010 ortası diye biliyorum ben. HD 6xxx serisi 28 nm olacaktı galiba. Yoksa yanlış mı hatırlıyorum?
  • @fx57

Teşekkürler. Benim esas öğrenmek istediğim yeni tesisin hazır olup olmadığıydı. Yoksa tabiiki 45nm üreten fabrikada gerekli düzenleme ile 28nm üretebilirler. Ancak o fabrika CPU üretimi yaptığı için acaba GPU üretim işine ne kadar ağırlık verebilir diye düşünüyor insan.
  • AMD-ATI gibi bir firmanın TSMC'nin keyfine bırakılması zaten çok saçmaydı, TSMCde zaten davranışlarıyla bunu kısa sürede doğruladı.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.