- x
Diş hekimliğini kazanan, okuyan veya şu an hekimlik yapanlara birkaç soru
77 Cevap42727 Görüntüleme8 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

685 Mesaj
16 Nisan 2010; 18:14:28 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Bu sene ilk kez sınava giriyorum. Hedefim tıp okumak, eğer hazirana kadar planlarımı gerçekleştirebilirsem hedefime ulaşabilirim gibi görünüyor. Fakat eğer olur da, ucundan kaçırırsam küçük bir farkla ulaşamazsam bir sene daha beklemek istemiyorum. Tercihlerime diş hekimliği de yazmak istiyorum. Fakat çevremde hiç bu işle uğraşan birileri yok. O yüzden merak ettiğim şeyleri öğrenemiyorum.
Diş hekimliği fakültesinde öğretim kaç sene sürüyor?
Mezun olunca TUS gibi bir sınava giriyor muyuz? Nasıl ve ne için bir sınav oluyor?
Okuması en pahalı bölüm olduğunu söylerler, gerçekten de her sene böyle mi oluyor? Ne kadar pahalı?
Okuduğun okulun çok iyi yada ortalama olması mezun olunca iş hayatını etkiliyor mu? Yoksa herhangi bir okulda diş hekimliği okumak yetiyor mu?
Okul bittikten sonra muayenehane açmak yerine, uzmanlaşmak yada devlette çalışmaya başlamak için neler yapılması gerekiyor?
En önemli noktalardan biri de kazancı. Bu mesleğin kazancı nasıl oluyor? Devlette isen, özel muayenehanen varsa, uzmansan eline ne kadar para geçiyor? Eczacılar gibi diş hekimi bolluğu var mı? Geleceği var mı bu işin.
Merakımı dindiren birileri olursa çok mutlu olurum. Tercihlerime yazıp yazmamakta kararsızım. Herkese şimdiden teşekkürler. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

236 Mesaj
16 Nisan 2010; 18:53:39 

Öğrenim harcı biraz fazla, ama tıp ile aralarında çok fark yok bu açıdan .

685 Mesaj
16 Nisan 2010; 19:07:43 

quote:

Orijinalden alıntı: lnx=1
Öğrenim harcı biraz fazla, ama tıp ile aralarında çok fark yok bu açıdan .

Teşekkürler, tıpın yüksek olacağı hiç aklıma gelmemişti. Ama tıp kazanırsam çalışmaya bile başlarım seve seve. :)

Diğer sorular cevaplanmayı bekliyor.

685 Mesaj
18 Nisan 2010; 11:08:14 

Son bi "Yukarı" diyeyim.

236 Mesaj
18 Nisan 2010; 11:22:49 

Eğitim süresi de 5 yıl o da en kısa sürede bitirirsen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lnx=1 -- 18 Nisan 2010; 11:23:12 >

2263 Mesaj
18 Nisan 2010; 13:35:14 

quote:

Orijinalden alıntı: holyjohn

Bu sene ilk kez sınava giriyorum. Hedefim tıp okumak, eğer hazirana kadar planlarımı gerçekleştirebilirsem hedefime ulaşabilirim gibi görünüyor. Fakat eğer olur da, ucundan kaçırırsam küçük bir farkla ulaşamazsam bir sene daha beklemek istemiyorum. Tercihlerime diş hekimliği de yazmak istiyorum. Fakat çevremde hiç bu işle uğraşan birileri yok. O yüzden merak ettiğim şeyleri öğrenemiyorum.
Diş hekimliği fakültesinde öğretim kaç sene sürüyor?
Mezun olunca TUS gibi bir sınava giriyor muyuz? Nasıl ve ne için bir sınav oluyor?
Okuması en pahalı bölüm olduğunu söylerler, gerçekten de her sene böyle mi oluyor? Ne kadar pahalı?
Okuduğun okulun çok iyi yada ortalama olması mezun olunca iş hayatını etkiliyor mu? Yoksa herhangi bir okulda diş hekimliği okumak yetiyor mu?
Okul bittikten sonra muayenehane açmak yerine, uzmanlaşmak yada devlette çalışmaya başlamak için neler yapılması gerekiyor?
En önemli noktalardan biri de kazancı. Bu mesleğin kazancı nasıl oluyor? Devlette isen, özel muayenehanen varsa, uzmansan eline ne kadar para geçiyor? Eczacılar gibi diş hekimi bolluğu var mı? Geleceği var mı bu işin.
Merakımı dindiren birileri olursa çok mutlu olurum. Tercihlerime yazıp yazmamakta kararsızım. Herkese şimdiden teşekkürler. :)

diş hekimliği 5 yıl sürer.
en masraflı bölümlerden birisidir. bir sürü alet edavat aldırırlar insana. zahmetlidir. tıp derslerini görüp aynı anda diş hekimliğini de görürsün.

Türkiye de maddi durum yetersiz oldugu için, diş hekimliği eğitiminde bir uzman doktor gibi tüm diş uzmanlık dallarına hakim olarak eğitilirsin. 3. sınıftan ihtibaren hastalara bakmaya başlarsın. benim pratik sınavlarımdan 6 saati bulan var. daha 2 gün önce sabah 10 dan akşam 4 e kadar olan bir sınavdan çıktım. mesela kanal tedavisi(endodonti) uzman doktor işidir. mesela protez yapmak uzman doktor işidir(total parsiyel protez bilim dalı). ancak her diş hekimi bunlarda gerekli işlemi yapacak eğitimle mezun olur ki; bir pratisyenden çok operator olursunuz. yoksa ülkede her 10 kişiden 8 i nin diş sorunları olduğu için çok masraflı olur...

diş hekimliği devlette olsun olmasın çok iyi para kazandırır. eczacılık gibi bolluğu da yok. açıkta kalır mı diş hekimi yahu? bunun endişesi yapılacak son meslektir. devlet dışında da işini iyi yapar güven verirsen astronomik paralar kazanırsın. kendim gibi çevrem de diş hekimi dolu.

mezun olunca, mülakat+ales+dil sınavı gibi sınavlar bekliyor bizi. uzmanlaşmak için. not ortalaması önemlidir. hocalarının seni tanıması önemlidir. ama yazın dus gelcek deniliyordu. şimdilik davası devam ediyor. beni tutmaz ama seni tutar galiba. dus gelirse aynen tus gibi olacak.

diş hekiminin para sorunu olmaz. adam gibi işini yap malzemeden çalma. insan sağlığı kazancından önemli ise para da doğal olarak cebine dolar. benim okulda 2 bin ytl kazanan öğrenci var. nöbet vs. bir porselen dolgu 400 lira mesela. günd 30 hastaya bakan tanıdığım var.

okuması baya kasar ama. ben anatominin tamamını ve tüm detayları ile 1 dönemde gördüm. anatomi 3 dönemlik bir derstir. hemde ayaktaki eklem bağlarını bile ezbere bilecek kadar ileri detaydaydık. iiki cilt atlasın tamamına yakını ezberimdeydi. bir yandan kanal tedavisini röntgen edip hocadan onay bekliyorduk.her okul zordur. kolay bölüm yoktur. dus gelirse not ortalamasının önemi kalmayacak. ayrıca pratik eğitimi ve sabır eğitimi de çok üst düzeydir. hastaları bilirsiniz, diş hekimini sevmez kimse. korkar vs. ama bilmezler ki o adam okulda hasta memnuniyetsizliğine karşı özenli olsun diye, 3 saat boyunca asistandan azar işitmiştir.

bunun yanında paracı olan diş hekimleri de vardır. sen onlar gibi olmayacaksan gir bölüme. zorluğunu aşarsın. ortamında iyi olursa iyi güzel bitirirsin okulu.zorluğuna takılma. HER BÖLÜM ZORDUR.

diş hekimliği çok az okulda olduğu için. eğitimi her okulda iyidir. sorun olmaz okulun...

kutu kutu vazelinler...

685 Mesaj
18 Nisan 2010; 15:07:24 

Demonchild,
anlattıkların gerçekten tüm sorularıma cevap oldu, çok teşekkür ederim. Bakıyorum da, okurken para sorunu pek yaşamam, istediğim yerde de derslerimi aksatmam, dilden sıkıntım yok, kendimi geliştirebilirim. Önceliğim tıp olmasına rağmen diş hekimliği de yazmak istiyorum tercihimin sonlarına. Şimdi yazma kararı verdim. Fakat babamla ve annemle konuşuyorum. Senin söylediklerini de onlara okudum. Diş hekimliğinde garanti yok, para yok diyip duruyorlar. "Görmüyor musun heryerde muayenehane açıyorlar"... Çok mu abartıyorlar, yoksa gerçekten sıkıntı yaşar miyim ilerde bilemiyorum hala.

2263 Mesaj
18 Nisan 2010; 20:43:22 

ben Türkiyede en çok muayehanenin olduğu yerdeyim. ziyaret ettim bayağı bir kısmını da... bu ülkede diş hekimliğinde uzmanlığın tıp gibi olmama nedeni de, herkesin defalarca diş sorunu yaşamasında yatıyor. o kadar çok hasta var ki, uzmanlaşırsak sayımız yetmeyecek. diş hastahaneleri gerekli. az sayıda diş hekimliği fakültesi var zaten. diş hekimliği maalesef parayla çok işli dışlı bir meslek. devlet hastanesinde, 1.400 lira + 2.500 lira döner sermaye dersek 4.000 lira gibi bir ücret çıkar karşımıza. benim 30.000 nüfusluk, bir çok özel muayehanenin olduğu ilçemde böyle. bak diyorum ki; ilçemdeki hastanede 3 doktor var. oldukça az sayıda hastaya bakıyorlar ve bu kadar döner sermaye alıyorlar(döner sermaye bakılan hasta sayısına göre verilir ve ilçe hastahanelerine çok fazla pay düşmez). o kadar çok muayehane olma nedeni de devlette az maaş alındığının iddia edilmesi. öyle olduğu halde diş hekimi sayısı o kadar yeterli değil. ve hala muayehaneler açılıyor son hızla. demekki bir sıkıntı yok.
benim puanım tıpların çoğuna yetiyordu. 5.000 sırasındaydım mesela. araştırdım doğal olarak. diş hekimleri para konusunda en avantajlı meslek diyebilirim.ancak seçimimde en çok bilimin yanında estetik yapma gerekliliğinin verdiği haz da etkili oldu.

göünl isterki bu kadar para üstüne kurulu olmasa mesleğim. 2 sene doğuda hizmetimi vericem en basitinden. öyle uzman doktor olmaya çalışıcam. halkın sağlığını en üst düzeyde tutmaya gayret edersen, temiz bir klinik ve kaliteli malzemeler kullanırsan asla dert olmaz. uzmanlık yaptığını saymıyorum bile. az sayıdaki diş hastahanelerinin ya da üniversitenin birisinde periodontolog, ortodontist ya da çene cerrahı olabilirsen, estetik cerrahlar gibi para kazanman yüksek olasılıkta.

dişi ağrıyan her insan hekime gitmek zorunda. en basitinden böyle.

yardımcı olabildiysem ben teşekkür ederim:D

kutu kutu vazelinler...

319 Mesaj
18 Nisan 2010; 21:27:49 

quote:

Orijinalden alıntı: demonchild

ben Türkiyede en çok muayehanenin olduğu yerdeyim. ziyaret ettim bayağı bir kısmını da... bu ülkede diş hekimliğinde uzmanlığın tıp gibi olmama nedeni de, herkesin defalarca diş sorunu yaşamasında yatıyor. o kadar çok hasta var ki, uzmanlaşırsak sayımız yetmeyecek. diş hastahaneleri gerekli. az sayıda diş hekimliği fakültesi var zaten. diş hekimliği maalesef parayla çok işli dışlı bir meslek. devlet hastanesinde, 1.400 lira + 2.500 lira döner sermaye dersek 4.000 lira gibi bir ücret çıkar karşımıza. benim 30.000 nüfusluk, bir çok özel muayehanenin olduğu ilçemde böyle. bak diyorum ki; ilçemdeki hastanede 3 doktor var. oldukça az sayıda hastaya bakıyorlar ve bu kadar döner sermaye alıyorlar(döner sermaye bakılan hasta sayısına göre verilir ve ilçe hastahanelerine çok fazla pay düşmez). o kadar çok muayehane olma nedeni de devlette az maaş alındığının iddia edilmesi. öyle olduğu halde diş hekimi sayısı o kadar yeterli değil. ve hala muayehaneler açılıyor son hızla. demekki bir sıkıntı yok.
benim puanım tıpların çoğuna yetiyordu. 5.000 sırasındaydım mesela. araştırdım doğal olarak. diş hekimleri para konusunda en avantajlı meslek diyebilirim.ancak seçimimde en çok bilimin yanında estetik yapma gerekliliğinin verdiği haz da etkili oldu.

göünl isterki bu kadar para üstüne kurulu olmasa mesleğim. 2 sene doğuda hizmetimi vericem en basitinden. öyle uzman doktor olmaya çalışıcam. halkın sağlığını en üst düzeyde tutmaya gayret edersen, temiz bir klinik ve kaliteli malzemeler kullanırsan asla dert olmaz. uzmanlık yaptığını saymıyorum bile. az sayıdaki diş hastahanelerinin ya da üniversitenin birisinde periodontolog, ortodontist ya da çene cerrahı olabilirsen, estetik cerrahlar gibi para kazanman yüksek olasılıkta.

dişi ağrıyan her insan hekime gitmek zorunda. en basitinden böyle.

yardımcı olabildiysem ben teşekkür ederim:D

uff hacı naptın valla hedefim diş ti iyice pekişti ygs de biraz tökezledik ama inş olacak diş yoksa bir yıl daha öss illetine devam

Açık Deniz
... Her Lahza alev gibi hasretti duyduğum...
Yahya Kemal Beyatlı

685 Mesaj
19 Nisan 2010; 0:04:28 

Teşekkür ederim Demonchild, gerçekten yeterince ikna oldum. :)Baktım, türkiyedeki toplam diş hekimliği fakültesi sayısı tıp'ın nerdeyse 3'te biri. Puanları da tıpa yakın. Aklıma yattı sayenizde. Size başarılar dilerim, bense çalışmaya son gaz devam.. =)

194 Mesaj
15 Haziran 2010; 0:30:16 

Bende diş hekimliği 1. sınıfı bitirdim ...
Meslek konusunda arkadaşın yazdıkları bayaa açıklayıcı yalnız öğrenciliği konusuna girelim..
-sabır istiyo
-soğukkanlılık istiyo-
-PARA istiyo
-vize final döneminde bayaa bi ineklik istiyo

+karizması var inanmıyodum gittim gördüm
+ortam iyi oluyo herkesle kaynaşıyon genelde malzeme yardımlaşması oluyo
+kızları güzel oluyo ama vaktin olmicak buna ilk 2 yıl hariç
+pratik dersler ç.ok zevkli

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana....

Yaşasın İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği

3827 Mesaj
15 Haziran 2010; 0:46:15 

Hadi bide alakasız biri yorum yapsın şuraya okuyan arkadaşlara sorum olcak hiç iğrenmiyomusunuz milletin ağzından? şaka bi yana 4 hafta boyunca dişciye gittimde hakıkaten cok zor bir iş ama gördümki cidden parası çok bol ama o kadar çalışmaya kazansın yahu dişcilerde ,her tür tıp alanı zor orası ayrı bır konu zaten. allah yardımcınız olsun son derece riskli hata kabul etmeyen bir sektör yolunuz açık olsun

851 Mesaj
3 Şubat 2011; 10:54:04 

Yukarı

2263 Mesaj
17 Aralık 2011; 1:02:33 

quote:

Orijinalden alıntı: plantamax

4-5 milyara paramı diyorsun? Ayda 5 milyar için bu kadar okumaya kesinlikle değmez. Ek olarak sektör parasal olarak sıkıntılı. Lafla peynir gemisi yürümez devlet politikaları özel muaynehaneleri çok kasıyor. Ayrıca para için diş hekimliği gibi bir bölüm asla okunmaz. Meslek hastalığı yapıyor bir çok kişide 45 yaşından sonra...Özetle 2011 de TR de yapılacak iş değil. Yeni yetmeler çok komik paralara eskilerin altında çalışıyor...

haklısın. yapılmaz bence de ama, şu an ülkede her sektör köle işçi arıyor. politikalar da bu yönde zaten. sermaye sahiplerine yarıyor bu durum.

kutu kutu vazelinler...

5 Mesaj
26 Haziran 2012; 16:52:57 

quote:

Orijinalden alıntı: Kavite

Bende diş hekimliği 1. sınıfı bitirdim ...
Meslek konusunda arkadaşın yazdıkları bayaa açıklayıcı yalnız öğrenciliği konusuna girelim..
-sabır istiyo
-soğukkanlılık istiyo-
-PARA istiyo
-vize final döneminde bayaa bi ineklik istiyo

+karizması var inanmıyodum gittim gördüm
+ortam iyi oluyo herkesle kaynaşıyon genelde malzeme yardımlaşması oluyo
+kızları güzel oluyo ama vaktin olmicak buna ilk 2 yıl hariç
+pratik dersler ç.ok zevkli

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana....

şu an hala memnun musun??

matrax candır////güneş kızz

MÜDİŞŞŞŞ!!!

0 Mesaj
15 Temmuz 2012; 0:19:34 

merhaba ben bu sene liseden mezun oldum ve üniversite sınavlarına girdim ygs sonucum pek parlak olmasa da hala diş hekimi olmak istiyorum. acaba neresi gelirse gitsem mi yoksa bir sene daha bekleyip diş hekimliği için çabalasam mı kararsızım. diş hekimi olmak istiyorum ama benim olduğum şehirde her taraf ağız ve diş sağlığı merkezi oldu, özel üniversiteler açıldı herkes diş hekimliğine paralı parasız yönelecek. okuması nasıl, iyi bir üniversiteden mezun olmanın artıları neler bilgilendirirseniz sevinirim:)

0 Mesaj
16 Temmuz 2012; 21:35:27 

eğer cevaplayabilecek arkadaşlar varsa bnmde bikaç sorum vardı

5 Mesaj
17 Temmuz 2012; 0:48:24 

merhabalar, bende bu yıl liseden mezun oldum ygs iyi gibi tabi lysde iyi gelirse dişçilik için puanım yeterli olacaktır.. Ama bazı forumlarda da diş hekimliği ile ilgili şeyler okudum ve neredeyse dişçilikten soğudum :S dişten tercih yapsam mı yapmasam mı kararsız kaldım :S

♠7

2263 Mesaj
17 Temmuz 2012; 2:22:59 

quote:

Orijinalden alıntı: Paralelmersin

merhaba ben bu sene liseden mezun oldum ve üniversite sınavlarına girdim ygs sonucum pek parlak olmasa da hala diş hekimi olmak istiyorum. acaba neresi gelirse gitsem mi yoksa bir sene daha bekleyip diş hekimliği için çabalasam mı kararsızım. diş hekimi olmak istiyorum ama benim olduğum şehirde her taraf ağız ve diş sağlığı merkezi oldu, özel üniversiteler açıldı herkes diş hekimliğine paralı parasız yönelecek. okuması nasıl, iyi bir üniversiteden mezun olmanın artıları neler bilgilendirirseniz sevinirim:)

mesleğin geleceği biraz muallakta. dus geldi, diş hekimleri pratisyenliğe düşürülecek mi? vs. bilmiyoruz daha. devlete atamalar şu an kura ile ama ileride kpss ye geçilir mi? bilmiyoruz.

herkes bir şeyler söylüyor ama, bence iş imkanı ve maddiyat olarak diş hekimliğini seçmeye güvenemiyorsanız, mühendislik, öğretmenlik, temel bilim bölümleri, işletme gibi bölümleri de seçmeyin. ne kaldı geriye derseniz, demek istediğimi anlamış olursunuz. hemen hemen garanti iş ve ülke standartının üzerinde maaş var. ama sıkıntı şu ki, ağız diş sağlığı merkezleri çok canlar yakıyor. politikalar, köleleştirmeye çalışıyor hepimizi.
ama, en basitinden 3000 lira kazanırsın aylık.(devlette. özel açarsan, ve işini iyi yaparsan daha fazla. çevremde 10.000-20.000 lira kazanıyorlar genelde.) kazanırsın aylık. peki, bu para okuduğun eğitime ve mesleğin zorluklarına değer mi? esas olarak bunu öğrenmelisin. buna ben cevap veremem. ama tecrübelerim şu yönde, eğitimi fazlaca masraflı. minimum 10 gün sonra yaz tatiline gireceğim mesela. okulum ramazan sonrası açıldı bu arada. 15 tatilim 7 gündü. hasta bulamazsın, stajın uzar. hasta bulursun 6. haftada gider. stajın uzar. yeni hasta bulursun 3-4 hafta daha uğraşırsın yazın. cebinden sürekli malzeme parası çıkar. vs. vs. el bilek ağrısı, sinir sıkışması, kamburluk, aşırı stres, hipertansiyon gibi hastalıklardan bir kaçına %80 yakalanırsın. ama, bazı şeyleri görmezden gelip geleceğine konsantre olursan az da gamsızsan bitirir gidersin. 5. sınıfım, daha dün gibi valla 2. sınıfta ve 3. sınıfta okulu bırakmaya teşebbüs ettiğim(yemedi:) geçti gitti çok şükür. az kaldı diyorum kendime hep. diğer okullarda tatil bol(3 hafta 15 tatil) okuldan yorgun gelmezsin vs. ama onlarında kendince zorlukları var. mühendislik okuması da problemli mesela. olaya bu yönden bakıyorum ben. iyi bölümlerin hepsinin kendine has zorluğu var. yazın ben okula gidiyorum hastalarıma bakmaya ama, her yerde insanlar çalışıyor sıcakta. tek farkım, öss den iyi puan alıp oraya girmiş olmam ve belli bir alanda uzman olmaya çalışmam. ama herkesin işi zor. dişte uzmanlık sınavı(dus) da daha adil bir sistem olacak dediler ama, uzman olmayan diş hekimleri pratisyen olacak derlerse o zaman iş kötü işte.

iyi üniversite lazım. ama hemen hemen her okuldaki eğitim devlette çalışmana yeter. üstüne kendini geliştirirsen özelde de çalışırsın fakat, istanbul üni. hacettepe-ankara-ege-marmara üni. gibi okulların bazıları teoride bazıları pratikte seni diğer diş hekimlerinin önüne taşır. muayene açarsan için 2-0 önde başlarsın okulun adından dolayı ve sana kattığı ekstra deneyimlerden dolayı.

cevap iki arkadaşa ve gelmesi muhtemel diğer arkadaşlara verilmiştir. malum sınavlar açıklanıyor. hayırlısı olsun...

kutu kutu vazelinler...

5 Mesaj
17 Temmuz 2012; 11:17:57 

Öncelikle cevapladığınız için teşekkürler :) diş hekimliği her yönüyle zor bir bölüm, tabi ki diğer bölümlerin de kendine göre zorlukları var ama.. Hala kararsızım diş ve ftr arasında gidip gelmekteyimm

♠7

2263 Mesaj
17 Temmuz 2012; 13:19:34 

ne alaka o bölümler. ftr nin puanı o kadar var mı? bizim zamanımızda diş,tıp, eczacılık kopup gitmişti. sıralamaları yakın mı artık?

kutu kutu vazelinler...

5 Mesaj
19 Temmuz 2012; 0:02:46 

hayır pek yakın değiller ftr'yi hocalarım aklıma düşürdü :)

♠7

0 Mesaj
19 Temmuz 2012; 0:19:12 

Gerçekten çook teşekkür ederim yazdıklarınız için. Bu kadar sıkı olması şaşırtıcı diğer bölümler gezip eğlenirken sıkıya gelmek biraz zor olacak. Artık puanlara bakacağız, gelsin bir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paralelmersin -- 19 Temmuz 2012; 0:20:30 >

0 Mesaj
20 Temmuz 2012; 11:10:18 

quote:

ne alaka o bölümler. ftr nin puanı o kadar var mı? bizim zamanımızda diş,tıp, eczacılık kopup gitmişti. sıralamaları yakın mı artık?

mantıksız bir soru olmaz umarım. benimmerak ettiğim şey dişçiler dilşleri kendisi mi yapıyor. yoksa kalıp şeklinde mi oluyor. yani eğitim sırasında sabundan diş yapıldığını biliyorum da hiç diş yontan dişçi görmedim

İngilizce Sesli Kitap Kulübü
İngilizceyi en güzel ve en iyi şekilde öğrenmenin en kısa yolu

2263 Mesaj
20 Temmuz 2012; 12:57:56 

quote:

Orijinalden alıntı: poüyk

mantıksız bir soru olmaz umarım. benimmerak ettiğim şey dişçiler dilşleri kendisi mi yapıyor. yoksa kalıp şeklinde mi oluyor. yani eğitim sırasında sabundan diş yapıldığını biliyorum da hiç diş yontan dişçi görmedim

mantıksız falan değil

bir kere baştan diş yapma diye bir şey yok. eğer dişe kaplama yapacaksak, dişi belirli açı ve uzunluk değerlerine göre keseriz. sonra da ölçüsünü alıp teknisyene göndeririz. onlar da mum ile diş yaparlar. o mumu fırına sokup buharlaştırırlar. ardından mumun kapladığı o yer metal ile dolar. metali hastada deneriz. gerekli statik vb. hesaplarından sonra üzerine porselenden modelaj yapılır. onu da fırında pişirir teknisyenler. sonra, onu da hastada deneriz. uygun ise cilaya göndeririz. en sonunda kalıcı olarak adapte ederiz.

bu sadece bazı tedavi çeşitlerinde uygulunana yöntemlerden bir tanesi.

kutu kutu vazelinler...

0 Mesaj
20 Temmuz 2012; 13:50:00 

quote:

mantıksız falan değil

bir kere baştan diş yapma diye bir şey yok. eğer dişe kaplama yapacaksak, dişi belirli açı ve uzunluk değerlerine göre keseriz. sonra da ölçüsünü alıp teknisyene göndeririz. onlar da mum ile diş yaparlar. o mumu fırına sokup buharlaştırırlar. ardından mumun kapladığı o yer metal ile dolar. metali hastada deneriz. gerekli statik vb. hesaplarından sonra üzerine porselenden modelaj yapılır. onu da fırında pişirir teknisyenler. sonra, onu da hastada deneriz. uygun ise cilaya göndeririz. en sonunda kalıcı olarak adapte ederiz.

bu sadece bazı tedavi çeşitlerinde uygulunana yöntemlerden bir tanesi.

çok sağol. ilgin için teşekkürler. şimdi sen söyleyince merak ettim teknisyenler ne mezunu. sağlık meslek lisesi filan mı?

sıralaman 5k iken tercıh etmişsin simdiokudum. benım de sıralamam 6 bin. diş için değer değil mi? ben aslında el becerisi gerektiren bir bölüm olduğu için dişi seçmek istiyorum. hani anlatıyorlar ya yok "bütün gün diş yontucan", "işin yaş", "bu çile çekilir mi" vs. bana eğlenceli geliyor aksine bunlar. bir de mimarlık var aslında aklımda. ama dişte önümü daha rahat görüyorum. en basitinden çalışacağım ortam belli, yapacağım iş belli. mimarlıksa biraz kapalı gibi. hangi ortamda çalışacam tam net değil gibi. tıp pek düşünmüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi poüyk -- 20 Temmuz 2012; 13:59:08 >

2263 Mesaj
20 Temmuz 2012; 14:47:31 

teknisyenler, 2 yıllık mezunu.
arkadaşım mimarlıkta 3. sınıf. en iyi fakültelerden birisinde. hiç bulaşma mimarlığa derim ben. gidip bizzat gördüm. kan alırlar kan. diş hekimliği okul olarak en zor okullardandır herhalde. ama haftasonu projesi, ödev gibi şeyler pek yok. sadece sunum, makale falan hazırlatırlar senede 3-4 kere o da hiç bir şey. mesleğin geleceği net değil. o yüzden karar senin.yukarıda da yazdım. ama bulanık olan gelecek bile diğer mesleklerin çoğundan daha net gibi:D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demonchild -- 20 Temmuz 2012; 15:17:43 >

kutu kutu vazelinler...

3 Mesaj
22 Temmuz 2012; 10:36:10 

Diş hekimliği ve Tıp arasında kalmışsanız Diş hekimliğini seçin. Eğer sağlığın herhangi bir dalı ile seve seve uğraşåbilirim diyorsanız yine Diş hekimliğini seçin. Neden böyle diyorum? İste nedenlerden bir kaçı:

1. Çünkü dişte iyi (bazen çok iyi) maaşlar mevcut. Doktorlardan bile daha fazla kazanıyorlar. Halk dişciye para vermekten çekinmiyor doktora vermekten çekindiği kadar. Doktorun aldığı maaş göze batarken diş hekiminin maaşının göze battığını duymadım.

2. Tıbbın uğraştığı bir çok alana göre, Diş işi çok daha temiz ve çok daha az riskli.

3. Diş hekimliğinde çoğunlukla iş saatin belli, zamanını ayarlayabiliyorsun. Tıbda ise çoğunlukla bunun tam tersi.

4. İşin hem sağlık hem estetik yönü iç içe.

Diş hekimliği Tıbdan daha zor diye birşey yoktur. Bu üniversiteden üniversiteye, kişiden kişiye değişebilir. Bunu dersleri geçmek diye algılamayın. Iyi bir doktor veya diş hekimi olmak olarak algılayın. Bana göre iyi bir Tıp doktoru olmak iyi bir diş hekimi olmaktan çok daha zor. Bunun nedeni ise Tıpda tanı çok fazla bilgi ışığında yapılir. Hasta tamamen süpriz bir paket halinde gelir. Analitik uğraş ve bilgileri sürekli tekrar ve yenilemek gerektirir. Diş hekimliğinde el becerisi olayı Tıbbın cerrahi olmayan dallarına göre oldukça zordur. Ama bir kes ögrendiğiniz beceriyi unutmak o kadar da kolay değildir gibi.

Bu arada Demonchild "tıp derslerini görüp aynı anda diş hekimliğini de görürsün." demiş. Ben ders programlarını karşılaştırdım ve bunun doğru olmadığını gördüm. Eğer yanılmışsam bunu Demonchild bana daha güzel anlatır. Ortak derslerin çoğu temel bilimlerde. İsim olarak benzerlikler bunlar. Konunun içerik olarak benzerlikleri üniversiteden üniversiteye değişiyor. Klinik bilimlerde ise Tıb ve Diş çok bariz hatlarla ayrılıyorlar. Öyleyse Demonchild'ın söylediği yanlış. Anatomi eğitiminin benim üniversitede 3 dönem içerisinde verilmesinin nedeni komite usülü eğitimden dolayı. Yoksa 1 dönemde gene biter. Bu arada Tıp Anatomiyi kadavra üzerinde eğitim görür ve bunun üzerinden teste tabi tutulur.

0 Mesaj
22 Temmuz 2012; 13:30:51 

quote:

teknisyenler, 2 yıllık mezunu.
arkadaşım mimarlıkta 3. sınıf. en iyi fakültelerden birisinde. hiç bulaşma mimarlığa derim ben. gidip bizzat gördüm. kan alırlar kan. diş hekimliği okul olarak en zor okullardandır herhalde. ama haftasonu projesi, ödev gibi şeyler pek yok. sadece sunum, makale falan hazırlatırlar senede 3-4 kere o da hiç bir şey. mesleğin geleceği net değil. o yüzden karar senin.yukarıda da yazdım. ama bulanık olan gelecek bile diğer mesleklerin çoğundan daha net gibi:D

çok sağol da ben mimarlık için net değil demiştim. yani ne ile uğraşacağım, hangi işlerde bulunacağım? belki de nettir de ben bilmiyorumdur.

0 Mesaj
22 Temmuz 2012; 14:27:29 

quote:

Orijinalden alıntı: Stockholm

Diş hekimliği ve Tıp arasında kalmışsanız Diş hekimliğini seçin. Eğer sağlığın herhangi bir dalı ile seve seve uğraşåbilirim diyorsanız yine Diş hekimliğini seçin. Neden böyle diyorum? İste nedenlerden bir kaçı:

1. Çünkü dişte iyi (bazen çok iyi) maaşlar mevcut. Doktorlardan bile daha fazla kazanıyorlar. Halk dişciye para vermekten çekinmiyor doktora vermekten çekindiği kadar. Doktorun aldığı maaş göze batarken diş hekiminin maaşının göze battığını duymadım.

2. Tıbbın uğraştığı bir çok alana göre, Diş işi çok daha temiz ve çok daha az riskli.

3. Diş hekimliğinde çoğunlukla iş saatin belli, zamanını ayarlayabiliyorsun. Tıbda ise çoğunlukla bunun tam tersi.

Diş hekimliği Tıbdan daha zor diye birşey yoktur. Bu üniversiteden üniversiteye, kişiden kişiye değişebilir. Bunu dersleri geçmek diye algılamayın. Iyi bir doktor veya diş hekimi olmak olarak algılayın. Bana göre iyi bir Tıp doktoru olmak iyi bir diş hekimi olmaktan çok daha zor. Bunun nedeni ise Tıpda tanı çok fazla bilgi ışığında yapılir. Hasta tamamen süpriz bir paket halinde gelir. Analitik uğraş ve bilgileri sürekli tekrar ve yenilemek gerektirir. Diş hekimliğinde el becerisi olayı Tıbbın cerrahi olmayan dallarına göre oldukça zordur. Ama bir kes ögrendiğiniz beceriyi unutmak o kadar da kolay değildir gibi.

Bu arada Demonchild "tıp derslerini görüp aynı anda diş hekimliğini de görürsün." demiş. Ben ders programlarını karşılaştırdım ve bunun doğru olmadığını gördüm. Eğer yanılmışsam bunu Demonchild bana daha güzel anlatır. Ortak derslerin çoğu temel bilimlerde. İsim olarak benzerlikler bunlar. Konunun içerik olarak benzerlikleri üniversiteden üniversiteye değişiyor. Klinik bilimlerde ise Tıb ve Diş çok bariz hatlarla ayrılıyorlar. Öyleyse Demonchild'ın söylediği yanlış. Anatomi eğitiminin benim üniversitede 3 dönem içerisinde verilmesinin nedeni komite usülü eğitimden dolayı. Yoksa 1 dönemde gene biter. Bu arada Tıp Anatomiyi kadavra üzerinde eğitim görür ve bunun üzerinden teste tabi tutulur.

çok sağol

2263 Mesaj
22 Temmuz 2012; 14:57:24 

quote:

katılıyorum çoğuna.

para olayı biraz muamma. özelde iyi yere gelen iyi paralar kazanır. devlette hem tıpçı hem dişçi eziyet çeker. bu açık.
diş temiz diye seçilmez onu eklemek isterim. hastalık kapma riski çok yüksektir. tükürük ve kan söz konusu. yani diş hekimi nasılsa dolgu yapıyor demek yanlış. çapraz enfeksiyon riski var.
doktora öğrencileri dışında, çalışma saatin belli. nöbet olayı tıp kadar zorlu değil. bunda da hemfikiriz.
evet, estetik yönü olması ve fazlaca materyal kullanımı diş hekimlerine özelde iyi para kazandırıyor zaten. ama çevrenizde duyduğunuz "dişçi gene beceremedi şu işi" laflarının sebebi de estetik kaygılardan kaynaklanıyor. memnunniyet çok zor.
zorluk kavramı değişkendir. bu öğrenciye bağlı. teorik olarak tıp daha ağırdır. daha bunaltıcıdır. diş hekimliğinde bu nispeten daha kolaydır. ama, hastayı koltuğa oturtup, elinde bir aletle tedaviye kalkışmak(3.sınıftan ihtibaren) apayrı bir olay. ben severim böyle işleri diyen varsa diş hekimliğinin meşhur zorluğu ortadan kalkacaktır. ama ilk kanal tedavisini yaparken, gözünüze kan sıçrarsa o zaman anlarım korkuyu, zorluğu:D
diğer konuda ise, temel bilimler var. anatomi, patoloji, histoloji vs. 1 dönemde olmasının zorluğu ise, pratik derslerle aynı anda uğraşılmasının zorluğudur.
dahiliye, genel cerrahi, göz, dermatoloji, adli tıp, kbb, nöroloji, psikiyatri falan vardır. ama tıptakinin yanından geçmez. genel kültür seviyesinde verilir.

kutu kutu vazelinler...

1599 Mesaj
22 Temmuz 2012; 15:03:56 

önümüzdeki 10 yıl içinde mesleğin geleceği ne olur. her köşe başında bir dişçi var istanbulda, ve maaşların çok düşük olduğunu söylüyor herkes.

Burda, Yaşayan En Güçlü Ve En Zeki Erkekleri Görüyorum.. Bu Potansiyeli Görüyorum.. Ve Hepsi Heba Oluyor.. Lanet Olsun, Bütün Bir Nesil Benzin Pompalıyor, Garsonluk Yapıyor Yada Beyaz Yakalı Köle Olmuş.. Reklamlar Yüzünden Araba Ve Kıyafet Peşindeler.. Nefret Ettiğimiz işlerde Çalışıp Gereksiz Şeyler Alıyoruz.. Bizle...r Tarihin Ortanca Çocuklarıyız.. Bir Amacımız Yada Yerimiz Yok.. Ne Büyük Savaşı Yaşadık... Ne de Büyük Buhranı.. Bizim Savaşımız Ruhani Bir Savaş.. En Büyük Buhranımız; Hayatlarımız.. Televizyonla Büyürken Milyoner Film Yıldızı Yada Rock Yıldızı Olucağımıza inandık.. Ama Olamayacağız.. Bunu Yavaş Yavaş Öğreniyoruz.. Ve O Yüzden Çok Çok Kızgınız..

1 Mesaj
22 Temmuz 2012; 16:28:11 

diş hekimliğini beş yıl okuyup bitirsek yada bir iki sene uzatsak mezun olduktan sonrada dus sınavını kazanamadık diyelim genede devlette iş garantisi olur mu bu mesleğin

120 Mesaj
22 Temmuz 2012; 19:16:47 

up

118 Mesaj
22 Temmuz 2012; 21:50:56 

Diş hekimliği için el becerisi gerekli diyorlar.Nasıl bir beceri bu? bende olup olmadığını nasıl anlıycam? yani meyve soyma gibi bi beceri değildir herhalde?

5 Mesaj
22 Temmuz 2012; 23:00:38 

quote:

Orijinalden alıntı: sonics093

Diş hekimliği için el becerisi gerekli diyorlar.Nasıl bir beceri bu? bende olup olmadığını nasıl anlıycam? yani meyve soyma gibi bi beceri değildir herhalde?

+ sonsuz

bu sıkıntı bendede varr

MÜDİŞŞŞŞ!!!

3 Mesaj
22 Temmuz 2012; 23:31:06 

Evet haklısın. Diş hekimliği temiz iş diye seçilmemeli. Ben yazımı Tıp ile Diş hekimliği karşılaştirmasına nazaren söylemiştim. Mesela Psikiyatri gibi konularda uzmanlaşacak olursanız Tıp çok daha temiz. Ama cerrahi, iç hastalıklar, enfeksiyon vb gibi bölümleri seçerseniz çok dikkatli olmanız gerekiyor. Üniversitelerde hiç bir antibiyotiğin tedavi edemediği bakteri enfeksiyonları bile var (Maalesef bilinçsiz kullanım yüzünden). Hasta geliyor, olmadık yerde kusacak, tuvalatini giderecek, bir çok kişinin soluduğu havaya öksürecek, hapşuracak, kan, tükürük ve daha neler neler. Özellikle yorgun olupta çalışmak zorunda olduğunuz zaman bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunda tüm bunlara rahat hedefler oluyorsunuz. Bana göre birçok Tıb alanina nazaren Diş daha temiz ama kan ve tükürükten gelen riskler mevcut.

Eğer sağlık üzerinde çalışmak istiyorsanız benim yazımı dikkate alın lütfen. Eğer aklınızdan mühendislik, mimarlık gibi bölümleri düşünüyorsanız ve severek yapacaksanız ben tıp yada diş hekimliğini tavsiye etmem.

2263 Mesaj
23 Temmuz 2012; 0:04:07 

quote:

Evet haklısın. Diş hekimliği temiz iş diye seçilmemeli. Ben yazımı Tıp ile Diş hekimliği karşılaştirmasına nazaren söylemiştim. Mesela Psikiyatri gibi konularda uzmanlaşacak olursanız Tıp çok daha temiz. Ama cerrahi, iç hastalıklar, enfeksiyon vb gibi bölümleri seçerseniz çok dikkatli olmanız gerekiyor. Üniversitelerde hiç bir antibiyotiğin tedavi edemediği bakteri enfeksiyonları bile var (Maalesef bilinçsiz kullanım yüzünden). Hasta geliyor, olmadık yerde kusacak, tuvalatini giderecek, bir çok kişinin soluduğu havaya öksürecek, hapşuracak, kan, tükürük ve daha neler neler. Özellikle yorgun olupta çalışmak zorunda olduğunuz zaman bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunda tüm bunlara rahat hedefler oluyorsunuz. Bana göre birçok Tıb alanina nazaren Diş daha temiz ama kan ve tükürükten gelen riskler mevcut.

Eğer sağlık üzerinde çalışmak istiyorsanız benim yazımı dikkate alın lütfen. Eğer aklınızdan mühendislik, mimarlık gibi bölümleri düşünüyorsanız ve severek yapacaksanız ben tıp yada diş hekimliğini tavsiye etmem.

evet arkdaşlar. öyle iyi para kazanırım diye direk atlamayın. iyi düşünün. adam da hiv veya hcv-hbv var. geliyor kanal tedavisi olacak, dişi çekilecek, gingivektomi yapılacak vs. büyük risk, elinize o "dişçi aleti" dediğiniz envai çeşit aletten birisi batabilir. benim üzerime şimdiye kadar 6-7 kere kusuldu. ama, 1 tanesi önlüğüme sıçradı.
öte yandan, tıptaki major cerrahi operasyonlar daha da farklı bir olay. çoğu şeye dirençli, ölmek nedir bilmeyen bakteriler var. en basitinden dikiş atarken, elinizi yaraladınız(bir anlık tansiyon düşmesi sonucu). sonra hastalar tarafından darp edilme, dava açılma ihtimaliniz var. haberlerde görüyoruz zaten.

her iki meslekte de, devlette çalışacaksanız aldığınız paraya bakıp küfredeceksiniz. hatta diyorum, bu okula giden tanıdıklarıma: benim kulaklarımı çınlatacaksınız ama, tüm bunlara rağmen memnunum. eksileri var, artıları var.

artıları: garanti meslek, iyi bir sosyo ekonomik durum, mesleki tatmin.
eksileri: hastalık kapabilirsiniz, hastalarla problemler yaşayabilirsiniz(yaşayacaksınız. tıpta daha zorlu olacaktır bu durum), okuması zor, ve okurken maddi açıdan zorlar(özellikle dişte)

benim tatilim bayram sonu bitiyor. ve tatile daha girmedim. bakın, sınavlar bitti eve gittim yaz okulundayım demiyorum. bildiğiniz okul, daha devam ediyor. artık dayanamama noktasına geldim.

gözünüz yine de korkmasın, dikkatli olursanız, aşırı şanssız olmazsanız öyle hastalık kapmazsınız. bu saydığımız şeyler bariz olsa kimse diş ya da tıp seçmez. insanın sağlığından önemli değil.

benim arkadaşlarımın büyük bir kısmı tıpçı. mezun olan da var, daha olmayan da. kendim diş hek. son sınıfa geçtim. abim ve arkadaşları ile benim arkadaşlarımdan bayası müh. okuyor. mimarlık okuyan arkadaşlarım var.

diyebileceğim şu: hepsi zor. hepsine giren kendi derdini görüyor en çok. makinacıların saçları bildiğin beyazlıyor ama, gözlerimle gördüm:) hepsinin riskleri var. ama, sağlık dallarındaki hiyerarşiden dolayı, okurken çok laf yersiniz. asistan gelir azarlar. hoca gelir azarlar. hasta gelir azarlar. önüne gelen önüne gelene kızar. mezun olduktan sonra diş için dus, tıp için tus bekliyor. diş hek. için özellikle, sistem muallakta. ileride bu dus'un ne derece etkin olacağın belli değil. onu da diğer mesajlarımda yazmıştım sanırsam.

ben ise, mühendislerin özel sektörde çektiği sıkıntılara gelemeyeceğim için, kaldıramayacağım için dişi seçtim. estetik ve bilim içermesi, tıptan daha stabil(özelde nöbet var ama, acil diş tedavileri için. anesteziyi yapıp, iltihap drenajı yapıyorlar genelde.) bir çalışma ortamı olması beni cezbetti. ama ankarada okuyan bazı arkadaşlar, piyasanın özel diş.hekimliğine doyduğunu söyledi. kimisi de aylık 20000 lira alıyorum diyor. işte bu, sizin kendinizi geliştirmeniz, iletişiminiz ve biraz da şansınızla alakalı.

normalde, okulum hakkında konuşmayı hiç sevmem ama, ben okulu seçeceğimde beni yönlendiren olmadı. bari biz bi işe yarayalım. oturmayan yer varsa sorun çekinmeyin. sonradan pişmanlık duyarsınız ama nafile. fırsatınız varken sorun, bildiğim kadarını cevaplayayım.

kutu kutu vazelinler...

2263 Mesaj
23 Temmuz 2012; 0:14:33 

diş için ayrıca, pratik gerekiyor. pratik beceri önemli. pratik zeka daha da önemli ama.
fakat, el becerisi denilen şey, çoğu kişide vasattır zaten. bunu labaratuvar derslerinde geliştireceksiniz. 85 kişilik sınıfımdan 4-5 fire verdik biz. geri kalan geçti. kendini işe odaklayan herkes geçti. odaklayamayanlar ya da, okulu bırakcam bana göre değilmiş diyenler kaldı. 3. sınıfa geldiğimizde, herkes dolgusunu kanal tedavisini yapmaya başladı. hiç sorun olmadı. merak etmeyin, oturuyor zamanla.

ayrıca, yukarıda: "adamın birisinde hiv var, tedavi olurken kanı size sıçarayabilir" vs, demiştim.
hastalardan anamnez(ilk olarak hastalık geçmişi bilgisi)alınır. sistemde varsa ya da hasta söylerse, ya da ilk muayenedeki hekim farkederse: öyle elini kolunu sallaya sallaya gelip size tedavi olamaz. özel önlemler alınarak, asistanlar tarafından tedavi edilir.
örneğin, adamın yüzü anormal sarı, direk karaciğer hastalığı düşünülür, kanama problemi ya da hepatit riski için dahiliyeye yollanır. ya da ağzında, siyah-mor renkli bir yara var. hiv düşünülür vs. ama bunlar gözden kaçabilir, o hastalıklar teşhis edilmemiş olabilir vs. vs. dediğim gibi küçük de olsa böyle riskler var.

kutu kutu vazelinler...

0 Mesaj
23 Temmuz 2012; 0:19:02 

arkadaşlar bana da yardım edin lütfen.mf 3 sıralamam 29 bin ailem özel dişe göndermeyi istiyor beni, aslında ben mühendislik istiyordum ama banada cazip gelmeye başladı diş. ancak okuyacağım okullar ve ödeyeceğim ücret yüzünden bir türlü karar veremedim.yeditepe bezmi alem ve istanbul medipol dişe girebiliyorum sanırım,ancak yeditepe harici diğerlerinde pek bi bilgim yok.yeditepeyi eledim diyebilirim zaten ücreti benim giderlerimle beraber çok fazla olacak en az 40 bin lira ayrıca kardeşlerimin eğitimide var onlara bu haksızlığı yapmak istemem, diğerleri daha cazip bu yönden.diğer ikisi hakkında bilgisi olan var mı ? sizce gitmelimiyim bu dişe ?dişten mezun olunca iş sorunum hiç olmayacak çünkü babam bulunduğum yerde çok sevilen ve alanının en iyisi diyebileceğimiz bir genel cerrahi uzmanı şişli etfalde başhekimlik yapmış bir isim, burada 25 senedir çalışıyor çevresi çok fazla ve muayenehane açarsam çok rahat para kazanacağım gibi görünüyor.evet arkadaşlar ne diyorsunuz çok kararsızım yardım edin lütfen ? :(

0 Mesaj
23 Temmuz 2012; 14:21:43 

quote:

diş için ayrıca, pratik gerekiyor. pratik beceri önemli. pratik zeka daha da önemli ama.
fakat, el becerisi denilen şey, çoğu kişide vasattır zaten. bunu labaratuvar derslerinde geliştireceksiniz. 85 kişilik sınıfımdan 4-5 fire verdik biz. geri kalan geçti. kendini işe odaklayan herkes geçti. odaklayamayanlar ya da, okulu bırakcam bana göre değilmiş diyenler kaldı. 3. sınıfa geldiğimizde, herkes dolgusunu kanal tedavisini yapmaya başladı. hiç sorun olmadı. merak etmeyin, oturuyor zamanla.

ayrıca, yukarıda: "adamın birisinde hiv var, tedavi olurken kanı size sıçarayabilir" vs, demiştim.
hastalardan anamnez(ilk olarak hastalık geçmişi bilgisi)alınır. sistemde varsa ya da hasta söylerse, ya da ilk muayenedeki hekim farkederse: öyle elini kolunu sallaya sallaya gelip size tedavi olamaz. özel önlemler alınarak, asistanlar tarafından tedavi edilir.
örneğin, adamın yüzü anormal sarı, direk karaciğer hastalığı düşünülür, kanama problemi ya da hepatit riski için dahiliyeye yollanır. ya da ağzında, siyah-mor renkli bir yara var. hiv düşünülür vs. ama bunlar gözden kaçabilir, o hastalıklar teşhis edilmemiş olabilir vs. vs. dediğim gibi küçük de olsa böyle riskler var.

bir dişçinin ortalama gideri ne kadar olur. hep masraflı diyorlar ya ne kadarlık bir masraf. sınıf sınıf yazarsanız daha iyi olur.
1.sınıf:
2.sınıf:
3.sınıf:
4. sınıf:
5.sınıf:

2263 Mesaj
23 Temmuz 2012; 14:34:40 

net bir bilgi veremem. okuldan okula da değişebilir ayrca.

kutu kutu vazelinler...

17 Mesaj
23 Temmuz 2012; 14:40:12 

en azından kendi okulun için olanı rica etsem söyleyebilir misin? bu birçok kişi tarafından merak konusu

5 Mesaj
23 Temmuz 2012; 16:01:51 

quote:

sen hangiokulda idin?*

MÜDİŞŞŞŞ!!!

1 Mesaj
23 Temmuz 2012; 16:13:34 

beni asıl korkutan bir şeyde benim midem biraz hassastır sizce bu diş hekimliğinde sorun olur mu

5 Mesaj
23 Temmuz 2012; 16:20:42 

quote:

Orijinalden alıntı: Cemil Açıkgöz

beni asıl korkutan bir şeyde benim midem biraz hassastır sizce bu diş hekimliğinde sorun olur mu

sıralaman kaç nereyi yazcan??

MÜDİŞŞŞŞ!!!

1 Mesaj
23 Temmuz 2012; 16:40:11 

12300 bir çok farklı yer yazabilirim ama önceliğim ege ve marmara üni

0 Mesaj
23 Temmuz 2012; 16:47:25 

quote:

geniş de olsa bir aralık belirtir misin? önemli çünkü bana göre bin çoktur başkasına göre on bin. bir fikir oluşması açısından verirsen çok memnun olurum

5 Mesaj
23 Temmuz 2012; 16:51:53 

quote:

Orijinalden alıntı: Cemil Açıkgöz

12300 bir çok farklı yer yazabilirim ama önceliğim ege ve marmara üni

umarım istediğin gelir ama marmarayı herkes kötülüyo zorunlu hazırlık falan varmış sanırım

egeyi araştırdı isen bilgi verir misin neler duydun ege hakkındsa??

MÜDİŞŞŞŞ!!!

5 Mesaj
23 Temmuz 2012; 16:53:55 

quote:

geniş de olsa bir aralık belirtir misin? önemli çünkü bana göre bin çoktur başkasına göre on bin. bir fikir oluşması açısından verirsen çok memnun olurum

demonchild hangi okulda biliyo musun ben sordumda forumda yok sanırım merak ettim son sınıfa geçmiş anladığım kadarıyla

sende mi diş yazcan sıran kaçtı senin yazcaksan?*

MÜDİŞŞŞŞ!!!

0 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:01:15 

quote:

Orijinalden alıntı: brkbrbrgl

demonchild hangi okulda biliyo musun ben sordumda forumda yok sanırım merak ettim son sınıfa geçmiş anladığım kadarıyla

sende mi diş yazcan sıran kaçtı senin yazcaksan?*

onun nerede olduğunu bilmiyorum ama iyi bir fakültededir tahminim. çok iyi bir sıralamayla yerleşmiş çünkü(bkz:5 bin).
ben de diş yazabilirim. sıralamam iyi. şu anda yeditepe tam burslu hariç hepsi olur. ama emin değilim henüz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi poüyk -- 23 Temmuz 2012; 17:03:39 >

5 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:02:30 

quote:

onun nerede olduğunu bilmiyorum ama iyi bir fakültededir tahminim. çok iyi bir sıralamayla yerleşmiş çünkü(bkz:5 bin).
ben de diş yazabilirim. sıralamam 6 bin. emin değilim henüz

çapadadır kesin ozaman

baştan beri ne istiyodun

MÜDİŞŞŞŞ!!!

2263 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:05:01 

senelik sabit bir masraf yok okul için. ama alınan bazı aletler şöyle: 1. sınıfta 350 liraya eklem taklidi yapan bir alet aldım. 2. sınıfta 1000 liraya ve 350 liraya ve 150 liraya ayrı aletler aldım. onun dışında muayene takımlarımın toplamı ile diş taşı temizleme setim, 1000 lirayı bulur. kanal tedavisi aletlerim de yine 300 lirayı bulur. sürekli eldiven, mum, ufak tefek alet edavat, kanal dolgu malzemeleri vs. de alıyorum bittikçe. aylık 50-100 lira gidiyor yani. ama biraz titiz olduğum için, çok fazla eldiven değiştirir çok fazla yeni malzeme alırım. bunu da belirteyim.
ama sürekli masraf çıkıyor yalan da söylemeyeyim. ayrıca aletler kaybolacak, her stajda 3-5 malzeme alacaksınız vs. vs.

tabi aklımda kalanlar bunlar, kaç sene olduysa unuttum bir sürü şeyi ilk sınıftan.

kutu kutu vazelinler...

1440 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:30:04 

quote:

ben de diş yazabilirim. sıralamam iyi. şu anda yeditepe tam burslu hariç hepsi olur. ama emin değilim henüz

Çevrenden TIP diye baskı gelebilir bana da geliyor ama kendin ne istiyorsan onu yaz bence ben de diş yazıcam çevremde herkes tıp yaz diye baskıya almış olsada.

0 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:44:28 

quote:

senelik sabit bir masraf yok okul için. ama alınan bazı aletler şöyle: 1. sınıfta 350 liraya eklem taklidi yapan bir alet aldım. 2. sınıfta 1000 liraya ve 350 liraya ve 150 liraya ayrı aletler aldım. onun dışında muayene takımlarımın toplamı ile diş taşı temizleme setim, 1000 lirayı bulur. kanal tedavisi aletlerim de yine 300 lirayı bulur. sürekli eldiven, mum, ufak tefek alet edavat, kanal dolgu malzemeleri vs. de alıyorum bittikçe. aylık 50-100 lira gidiyor yani. ama biraz titiz olduğum için, çok fazla eldiven değiştirir çok fazla yeni malzeme alırım. bunu da belirteyim.
ama sürekli masraf çıkıyor yalan da söylemeyeyim. ayrıca aletler kaybolacak, her stajda 3-5 malzeme alacaksınız vs. vs.

tabi aklımda kalanlar bunlar, kaç sene olduysa unuttum bir sürü şeyi ilk sınıftan.

çok çok teşekkürler. harçlar kalkacak deniyor. sence bir diş hek. öğrencisi için harçlar büyük bir külfet midir. baktım 494 liraymış yıllık. "diğer giderlerin yanında bu bir şey değil" mi dersin yoksa

2263 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:52:27 

kredi al. öyle bir dönem gelir ki o 290 lira belinizi büker. bende oldu kaç kere.