Şimdi Ara

Dizel araç en ekonomik kaç km hızda kullanılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
3.074
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1.3 multijet var , 100 geçmeye tırsıyorum fazla yakar diye ama??

• 5. vites 2bin devir bir arabanın en ekonomik olduğu devirdir.Sizin aracınız 5 viteste 2bin devirde 90 km/h küsur bir hıza ulaşır tahminen.Daha fazlası yakıt artırır.
  • aşırı bir hız yapmadıgınız takdirde yakıt tüketimi tırsacagınız kadar artmayacaktır.Yanlışım varsa arkdaşlar düzeltin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: saratoga

1.3 multijet var , 100 geçmeye tırsıyorum fazla yakar diye ama??

Mesele aslında 100'le gitmek falan değil. Sürekli arabanın hızı artıyor veya yavaşlıyoruz. Sabit hızda gitsek araba zaten olabildiğince az yakacak ..
  • motorun bağırmadığı devir ve vitesler desek abartı olurmu acaba birde özellikle rampalarda klimaya dikkat
  • quote:

Orijinalden alıntı: TEPEE PREMİUM PACK

motorun bağırmadığı devir ve vitesler desek abartı olurmu acaba birde özellikle rampalarda klimaya dikkat

Buda uygun bir açıklama olur hemşerim
  • Uzmanlar yeni nesil araçların 5. viteste rölanti devirinde gidebileceğini ve sürücülerin hiç çekinmeden şehir içinde bu şekilde kullanabileceğini belirtiyor. Dolayısıyla bence en ekonomiği 5. viteste rölanti devri ki bu yaklaşık 1000d/d, o da yaklaşık 50km/s. Ha diyeceksiniz ki "ne fark eder, zaten 5. vites ekonomi vitesidir, ha 90 ha 50 aynı vites oranı sonuçta". Hayır çünkü hız arttıkça rüzgar direnci orantının karesi olarak artar.
    Mesela 120 km hızla giden bir araba 100 km hızla giden arabadan 120/100=1.2oranında hızlı gider buda %20 hızlı manasına gelir. Ama rüzgar direnci bu oranın karesiyle hesaplanır.
    Yani 1.2x1.2=1.44 yani Rüzgar direnci %44 daha fazla. Eğer rüzgar direnci de hızla orantılı olsaydı Mesela şehir dışı 90 km/s de yaklaşık 4 litre yakan Renault Fluence saatte 200km/s de gitseydi de yine hemen hemen 4 lt/100 km yakardı.
    Neyse, fazla yazdım

• 1.3 multijetle 120 km üzeri fazla yakmaya başlıyor.Genelde çoğu araç için bu kural geçerlidir.
  • 1,3 multijetin yakıntın tırsmak. ne kadar yakabilirki 5 litremi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mirkan47

Uzmanlar yeni nesil araçların 5. viteste rölanti devirinde gidebileceğini ve sürücülerin hiç çekinmeden şehir içinde bu şekilde kullanabileceğini belirtiyor. Dolayısıyla bence en ekonomiği 5. viteste rölanti devri ki bu yaklaşık 1000d/d, o da yaklaşık 50km/s. Ha diyeceksiniz ki "ne fark eder, zaten 5. vites ekonomi vitesidir, ha 90 ha 50 aynı vites oranı sonuçta". Hayır çünkü hız arttıkça rüzgar direnci orantının karesi olarak artar.
    Mesela 120 km hızla giden bir araba 100 km hızla giden arabadan 120/100=1.2oranında hızlı gider buda %20 hızlı manasına gelir. Ama rüzgar direnci bu oranın karesiyle hesaplanır.
    Yani 1.2x1.2=1.44 yani Rüzgar direnci %44 daha fazla. Eğer rüzgar direnci de hızla orantılı olsaydı Mesela şehir dışı 90 km/s de yaklaşık 4 litre yakan Renault Fluence saatte 200km/s de gitseydi de yine hemen hemen 4 lt/100 km yakardı.
    Neyse, fazla yazdım

dostum onu kim söylemişse motordan anlamıyor demektir.dizel aracı turbonun devreye girdiği (motoruna göne 1500-2000 devir arası? aralığın üzerinde sürülmezse araç çok yakın zamanda kurum bağlar ve haddindne fazla yakıt hparcamaya ve teklemeye başlar.ama kısa sürelerde bu devirin altında sürebilirsin.en ideal yakıt tüketimi aracın turbosunun devreye girdiği aralıkta veya biraz üstünde sürmektir

• Uzmanların yalancısıyım. Ben 5. viteste en az 70-80 giderim o da kısa üsreliğine. Zaten şehir dışında da 90-100 'den aşağı zaten yol bitmez.
  • Tam kaç devire denk geliyor bilmiyorum ama en ekonomik sürüş 5.viteste gaza en az basmakla gerçekleşen sürüştür.Yok eğer 70'le 5. viteste gaza basıyorum araba hız kesiyor dersen bu ekonomi değildir kesinlikle.Yol durumuna göre arabanın hızını koruğu ve 5. viteste en düşük hızdır ekonomi hızı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.